VERSCHIL VAN MENING Moskou erkent Bangladesj Weinig aandacht voor nazi-processen Betogingen Egypte verboden OVER „CONCORDE” Verdeeldheid in Raad van Europa Pompidou met tomaat bekogeld Begrafenis Deense koning CDU verwerpt Nieuwe rellen in Madrid in verdrag met Moskou KAMPERMAN Israels moeilijke diplomatie SZ ANTIEK Japanse militair hield zich op Guam 27 jaar verborgen Sjeik van Sjarjah doodgeschoten MM 3 BONTSPECIAHSTEN Het wapen van Enkhuizen Jansstraat 5 Haarlem DINSDAG 25 JANUARI 1972 Knallen Huidkanker Wiesenthal Niet afgesloten Weinig aandacht Gemmeker (Van onze redacteur in Bonn) BONN Duitse communisten, voor de oorlog gevlucht naar Neder land en België, werden in de jaren 1940-1941 door Hitlers rechters zwaar gestraft voor politieke activiteiten die vaak geen enkele betekenis had den. Eén van de aanklagers in de processen tegen zulke tegenstanders van het Hitler-regime was Hubert Schrabbers. In de Bondsrepubliek is hij nu president van het bondsbureau voor bescherming van de grond wet, leider dus van de instantie die waakt over de grondrechten van de democratie. r, e 3 Op onze bestaande collectie exclusieve bontmantels en bontartikelen geven wij 15% korting (Uitgezonderd de nieuwste modellen) S 'P MVWVWWVVWWVWVVWVIAfUWWAAAAAIVVIAfVVVVWVVVW^ B n e ADVERTENTIE fWVWWWWVVVWVVUWVVWVWVIfVWVIfWWlfVVtfVWWVIfifVVlflIWllWIMlIlIlfinfWWWWWVlAfVWlAflIVW^ ADVERTENTIE bfWWWVWWWIiMWWWWWWVWWWWWWWVWVWWWWWVWWVWWVWWVWlfWWVWVVWW'lfWWS I r i- e s Ook sluiten zij de mogelijkheid niet uit dat het stikstofoxyde het ozon zal vernie- Düssel- hij mij naar de tigen dat de gevaarlijke ultraviolette stra ling van de zon tegenhoudt, en dat ten gevolge daarvan meer mensen aan huid kanker zullen gaan lijden. Enkele van Ruslands bondgenoten zoals Oost-Duitsland, Polen en Bulgarije hadden TOKIO. (Reuter) Op het eiland Guam is een Japanse sergeant gevon den, die zich 27 jaar in het oerwoud verborgen heeft gehouden. De 57-jarige Sjoitsji Jokoi werd in uitgeputte toe stand bij een rivier aangetroffen. De man vertelde dat hij in 1944 met negen andere Japanse militairen in het oerwoud was gevlucht, toen zij hoor den dat de Amerikanen waren geland. In 1952, hadden zij gehoord, dat Japan de oorlog had verloren. Acht jaar gele den had Jokoi zijn metgezellen verla ten. Hij zei al die 27 jaar van garnalen, vis en noten te hebben geleefd. De oud-sergeant ligt nu in een ziekenhuis om op zijn verhaal te komen. d •e n 1 e E Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 312086 100 meter van Houtplein De Wagenweg Is lijdelijk opgebroken. Parkeerplaats bij Florapark! n tv e e e d n il r De tegenstanders van vluchten, sneller dan het geluid baseren hun mening op de vrees van geleerden, dat waterdamp en andere verbrandingsprodukten het stra- lingsevenwicht in de atmosfeer zullen wijzigen, zodat een temperatuursverande ring ontstaat die het klimaat kan beïvloe- den. Mocht het zover komen, dan zal Sadat nog heel wat te stellen krijgen met zijn „oorlogsmeute”, het jonge volkje dat al leen aan vechten en vernietigen denkt als het over Israel gaat. Die oorlogsstemming heeft Sadat zelf meermalen opgeroepen en aangevuurd, blijkbaar in de veronder stelling dat hij te zijner tijd wel weer een voorwendsel zou kunnen vinden om de zaak wat af te remmen. Regeren is in Egypte blijkbaar voor een groot deel een kwestie van bespeling der sentimenten. Men krijgt de indruk dat de hele kwestie Israel van Arabische kant met weinig politieke realiteitszin wordt verwerkt en dat de politici hun beleid voornamelijk trachten te baseren op de gefrustreerde Arabische gemoederen en niet op de haal bare politieke mogelijkheden. Wat dat be treft lijkt het voor Israel een handige manoeuvre Sadat een succesje in handen te spelen om daardoor de redding van grote Israëlische belangen wat zekerder te maken. Een subtiele politiek, waarvan het niet verwonderlijk is dat er binnen de Israëli sche regering verschil van mening over ontstaat. NEW DELHI, (Reuter). De Sovjet unie heeft de nieuwe staat Bangladesj officieel erkend, zo meldt het Indiase persbureau PTI uit Dacca. Het besluit is gisteravond tegen middernacht plaatselij ke tijd in Dacca bekend gemaakt. De Sovjet-Unie is de eerste van de grote mogendhedendie deze stap heeft geno men. MADRID, (Reuter). Na de rust van het afgelopen weekeinde zijn gisteren in de Spaanse hoofdstad Madrid opnieuw ge vechten uitgebroken tussen studenten en de politie. De politie joeg studenten na die zij uit de biologische faculteit had verjaagd. Volgens een studente waren de lessen juist geëindigd en stonden de studenten nog met elkaar te praten toen de politie verscheen en hen verwijderde. Naar het schijnt, is niemand ernstig gewond. HET BREDE publiek boeit het niet meer. Simon Wiesenthal heeft de laat ste tijd nogal eens aangedrongen op een proces tegen Ludwig Hahn, be schuldigd van massamoorden in War schau. vliegtuigindustrie. Deze commissie vindt dat nu moet worden beslist of het toestel in serie zal worden gebouwd, en of het vanaf begin 1974 op de Transatlantische routes kan worden ingezet. De standpunten van beide commissies liggen zo ver uiteen, dat een stemming over de resoluties waarin zij hun opvat tingen hebben neergelegd is uitgesteld. Na langdurige voorbereiding was een jaar geleden al een 133 banden (25.000 bladzijden) omvattende documentatie verzameld en waren meer dan twee duizend getuigen gehoord. Nu het pro ces eindelijk in Hamburg begint, is te verwachten dat het even weinig aan dacht trekt als het laatste grote massa- moord-proces in Frankfort. Zeven oud-nazi’s (van wie er vier het tot commissaris van politie in de Bondsrepubliek brachten) moeten zich daar verantwoorden voor moord en medeplichtigheid aan moord op 30.000 joden en 6000 politieke commissarissen van het Russische leger. Het proces is. in de pers alleen aangekondigd. Het behandelt een zaak, die in grote mate onvoorstelbaar is geworden voor de krantenlezers, die in pagina-grote artikelen lezen over de man die vier meisjes vermoordde en de terrorist die zijn Baader-Meinhof-bende verraadt, onderwerpen die ten minste volop van deze tijd zijn. STRAATSBURG (ANP) De assemblee van de Raad van Europa is het toneel geworden van felle strijd tussen de voor- en tegenstan ders van de Concorde, het Frans- Britse supersonisch verkeersvlieg tuig waarmee president Pompidou naar de Azoren is gevlogen voor zijn ontmoeting met president Nixon. De commissie voor sociale zaken en volksgezondheid is van mening dat super sonische passagiersvluchten niet moeten worden toegestaan voordat een diepgaand onderzoek naar de gevolgen van dergelij ke vluchten voor het leefmilieu en de gezondheid van de passagiers is voltooid. tariër ervan beschuldigde de oud-SS’er de hand boven het hoofd te houden. De aanwezigheid van vroegere nazi’s op belangrijke posten in de Bondsrepu bliek is één van de gevolgen van een falende denazificering onmiddellijk na de oorlog. Hieraan zou ook voor een goed deel te wijten zijn dat in de Bondsrepubliek te weinig medewerking is verleend bij het opsporen van nazi- misdaden. Nu nog, 26 jaar later ,zijn bij de Centrale Dienst der Opheldering van Nationaal-socialistische Misdaden in Ludwigsburg 580 zaken tegen nazi- misdadigers aanhangig. De leider van deze dienst, Adalbert Rückerl, heeft onlangs de ervaringen van „Ludwigsburg” samengevat in een boek, „NS-prozesse”. Het boek wekt de indruk dat het langzamerhand onbe gonnen werk wordt om nog grote nazi- processen te voeren. Het bewijsmateri aal wordt steeds omvangrijker en steeds beter, maar het wordt moeilij- ker om nog getuigen te vinden die voor de rechters kunnen en willen verschijnen. De studentenrelletjes in de Egyptische hoofdstad maken oppervlakkig beschouwd de indruk van tamelijk onbelangrijke de monstraties, op touw gezet door onbe kookte jeugdige fanaten die door deels religieuze, deels politieke hartstochten de nuchtere kijk op de realiteit hebben ver loren. Er is echter een interessante gevolg trekking te maken uit de tamelijk onge wone Israëlische vriendelijkheden aan het adres van de Egyptische president Sadat, waarbij zelfs een officieus aanbod tot onderhandelingen over een beperkte te rugtrekking van Israëlische stellingen in de buurt van het Suezkanaal werd ge voegd. Naar uit Tel Aviv verluidt zou het vooral de Israëlische minister van Defen sie Dajan zijn die het ijzer wil smeden nu het heet is en door Israëlische concessies het bewind van Sadat wil helpen redden. Want hoe onbelangrijk de studentenrellen ook lijken, de positie van Sadat is kenne lijk zeer verzwakt na zijn besluit om de veldtocht tegen Israel op te schorten. Ook in Egyptische militaire kringen heerst on tevredenheid, er is een algemeen onbeha gen over de Russische halfslachtigheid maar ook over de toenemende corruptie en bureaucratie en het uitblijven van leder spoor van Egyptisch leiderschap in de Arabische wereld. Sadat zit in duidelij ke moeilijkheden en een succes tegenover Israel zou hij uitstekend kunnen gebrui ken, ook al zou dat behaald worden met welwillende medewerking van Israe’ zelf. Het is wel bekend dat men in Israel in het algemeen niet ontevreden is met de afruil van Nasser tegen Sadat, omdat men van deze laatste meer denkt te kunnen verwachten ten aanzien van een eventuele vreedzame oplossing der problemen van het Midden-Oosten. Het is echter wel een naar buiten tredend verschijnsel dat de Israëlische premier Golda Meir een al te voortvarende tegemoetkoming in de rich ting van de Egyptische eisen als gevaar lijk beschouwt en in dat opzicht haar minister van Defensie Dajan af remt. Veel hangt af van wat de Verenigde Staten in deze situatie ondernemen, zowel VOORTS noemt Rückerl het feit dat veel veroordeelden al gauw weer in vrijheid werden gesteld, omdat dit pas te in de politiek van de westelijke mogendheden. Het bekende „Überlei- tungsvertrag” sloot een nieuwe vervol ging door de Westduitse autoriteiten uit. Niettemin is de reeks Duitse nazi- processen zeker nog niet afgesloten en zullen ook in de toekomst nog oud- nazi’s in topfuncties worden ontdekt. Een aantal SPD-parlementariërs dringt erop aan dat de regering eindelijk het Berlijnse „document center” van de Amerikanen overneemt. In dat Berlijn se archief liggen, volgens één van de Neurenbergse aanklagers, zoveel belas tende documenten dat tal van invloed- De rechter-commissaris in dorf heeft vorig jaar, naar vertelde, nog reizen gemaakt Verenigde Staten en Zuid-Afrika om getuigen tegen Gemmeker te horen. Naar verluidt heeft hij nieuw bewijs materiaal, dat de vroegere kampcom mandant, die in Nederland tot tien jaar werd veroordeeld en er drie uit zat, zwaar belast. De komende maan den zal het openbaar ministerie in Düsseldorf beslissen of er een nieuw proces-Gemmeker komt. De kardinale vraag: kunnen nog goede getuigen worden opgeroepen? Dat nazi-processen in de Bondsrepu bliek nooit populair zijn geweest, wijt Adalbert Rückerl ten dele aan de falende denazificering. De geallieerden hebben ook de moorden op joden, poli tieke tegenstanders en bijvoorbeeld geestelijk gestoorden onder oorlogsmis daden gerangschikt en daardoor naar zijn oordeel een groot aantal meelopers ten onrechte in de hoek van de nazi- moordenaars terecht laten komen, het geen tot een zeker solidariteitsgevoel zou hebben geleid. De commissie voor economische zaken daarentegen acht voltooiing van het ,Con- corde’-project van groot belang voor het handhaven van een moderne Europese Op een affuit is gisteren het stoffelijk overschot van de Deense koning Frederik overgebracht naar het Cen traal Station van Kopenhagen, van waar het verder naar Roskilde werd „Als uitvloeisel van haar vredelievende buitenlandse politiek van gelijkheid en vriendschap tussen alle staten, en geleid door de beginselen van zelfbeschikking der volken, verklaart de Sovjet-Unie dat zij de volksrepubliek Bangladesj als sou- vereine staat erkent, en spreekt zij haar bereidheid uit tot vestiging van diploma tieke betrekkingen en uitwisseling van diplomatieke vertegenwoordigingen’zo staat in het telegram aan president Sjowdhoeri en premier Moedjiboer Rach man. De Sovjet-Unie wenst het volk van Bangladesj vrede en welzijn toe, evenals „successen bij het consolideren van de staatssouvereiniteït van uw land en de opbouw van een vreedzame democratische republiek”. Bangladesj al eerder erkend. Pakistan heeft tot dusver de betrekkingen verbro ken met landen die dat deden. Juist gisteren toonde het Russische par tijblad Pravda enige ongerustheid over de uiteindelijke toekomst van Bangladesj. In een artikel van een speciale verslaggever van de Pravda werd de leider van de communistische partij in de nieuwe staat, Moni Singh, geciteerd die verklaard heeft dat het hoofddoel van de Awami-Liga vorming van een duurzame democrati sche staat beantwoordt aan de wensen van het volk. Maar, aldus Singh, de toe komst zal leren of dit verwezenlijkt wordt. wat hun politieke en diplomatieke hou ding tegenover Israel als hun beleid ten opzichte van de Sovjet-Unie betreft. Da jan gaat binnenkort naar Washington om daar nog eens van gedachten over te wisselen, waarbij vooropstaat dat een Is raëlische bereidheid tot beperkte terug trekking aan het Suezkanaal al bij voor baat aan de wensen van Washington zou tegemoetkomen. Op dat punt heeft Golda Meir enkele maanden geleden tijdens haar gesprek met Nixon geen duimbreed toege geven. Als Dajan de premier zou kunnen meekrijgen wat zijn standpunt betreft, zou er wellicht in de naaste toekomst een verrassende ontwikkeling in het Midden- Oosten kunnen plaatsgrijpen, die zowel Sadat als de regering in Tel-Aviv tot uitgangspunt zou kunnen dienen om af zonderlijke Israelisch-Egyptische onder handelingen over de gehele kwestie aan hangig te maken. ONDER DE ZAKEN, die Ludwigs burg nog niet terzijde heeft kunnen leggen, is die van de voormalige kamp commandant in het Nederlandse Wes- terbork, SS-obersturmführer Albert Konrad Gemmeker. NIAMEY, Niger (UPI) De Franse president Georges Pompidou, is gisteren getroffen door een tomaat die werd ge worpen uit een groep Afrikaanse jonge ren, terwijl hij Niamey binnenreed en een bezoek van vijf dagen aan voormalige Franse gebieden in Afrika begon. Pompidou die in een open witte Cadil lac naast zijn gastheer, president Hamani Diori, stond toen hij van het vliegveld naar het presidentiële paleis reed, kreeg het projectiel tegen zijn borst. SJARJAH. (Reuter en AFP) De sjeik van de Perzische golfstaat Sjarjah, Kaled Mohammed Kassimi, is in zijn paleis doodgeschoten. Radio-Aboe Dabi onderbrak vanmorgen de uitzending om verzen uit de koran voor te lezen. Gisteravond was bekend geworden dat bedoeïnen het paleis van de sjeik waren binnengedrongen en dat de heerser van het oliestaatje aan de Perzische Golf en zijn familie als gijzelaars werden vastge houden. De opstandelingen stonden onder leiding van de neef van de sjeik, de voormalige heerser Saqr Bin sultan al Kassimi, die in juni 1965 was afgezet. Het Russische persbureau Tass heeft de erkenning van Bangladesj door de Sovjet- Unie bevestigd. President Podgorni en premier Kosigin hadden de regering van de nieuwe staat per telegram op de hoog te gesteld van het besluit. LONDEN-SALISBURY (DPA-AFP-Reu- ter) Ondanks de bloedige onlusten en de arrestatie van oppositieleden in Rhodesië zal de Britse commissie-Pearce haar werk daar voorlopig voortzetten. De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Sir Alec Douglas-Home, deelde dit gisteren in het Lagerhuis mee. De zaak van de commissie-Pearce is na te gaan of de Brits-Rhodesische regeling voor de toekomst-ge staatsvorm van Rho desië voor de overwegend Afrikaanse be volking acceptabel is. vervoerd. Achtenveertig manschap pen van de Deense marine werden gevolgd door de Deense koninklijke familie. De koningin en prinses Bea trix woonden de uitvaart bij. BONN. (AFP) De Christen-Democra- tische Partij in West-Duitsland (C.D.U.) heeft officieel besloten de verdragen die in 1970 door West-Duitsland met de Sov jet-Unie en Polen zijn getekend, in hun huidige vorm van de hand te wijzen. Dit nieuwe „neen” van de Westduitse oppositie tegen bekrachtiging van de ver dragen van Moskou en Warschau werd uitgesproken door de negentig leden van de nationale commissie van de CDU, na het congres de hoogste instantie van de partij. CAIRO. (Reuter) De Egyptische re gering heeft gisteravond alle betogingen verboden en de studenten gevraagd, rustig uiteen te gaan. Aan deze oproep ging een felle strijd in het centrum van Cairo vooraf, waarbij de politie met behulp van traangas groepen demonstrerende studen ten had verjaagd. De studenten eisen dat Egypte ten strij de trekt tegen Israel. Voorts willen zij dat de regering op een aantal punten haar beleid wijzigt Volgens een mededeling van het minis terie van Binnenlandse Zaken zijn vrijwel alle studenten die gisteren werden aange houden, op vrije voeten gesteld. Enkele betogers worden nog vastgehouden voor ondervraging. Het gezaghebbende blad „Al Achram” meldde echter dat het aantal arrestanten nog zeventig bedraagt. Er bestaat nog geen zekerheid dat het voortdurend blootgesteld zijn aan de knallen waarmee het doorbreken van de geluidsbarrière gepaard gaat geen schade lijke invloed op het menselijk organisme zal hebben. Onderzoekingen naar de mo gelijke schadelijke consequenties van straling op inzittenden van supersonische verkeersvliegtuigen die op een hoogte van twintig kilometer zullen vliegen zijn nog niet voltooid. De regeringen van Zweden, Noorwegen en Denemarken hebben al te kennen ge geven dat zij van plan zijn supersone vluchten boven hun gehele grondgebied en niet alleen boven dichtbevolkte stre ken te verbieden. Zwitserland heeft een dergelijk verbod al afgekondigd. De voorstanders van het Concorde-pro- ject stellen zich op het standpunt dat, zelfs in het theoretische geval dat een beslissing over het gebruik van de „Con corde” twee jaar zou kunnen worden uiitgesteld, „de enkele geleerden die menen dat meer onderzoek nodig i s naar de directe en indirecte gevolgen voor het klimaat van het vrijkomen van water damp in de benedenste lagen van de stratosfeer, ook binnen twee of drie jaar niet tot overeenstemming zullen komen”. Vonnissen. Drie jonge Tsjechoslowaken zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld variërend van een half jaar tot vijftien maanden wegens beschadiging van een monument van een Russische officier in Smidary. Intelsat-4. De communicatiesatelliet Intel- sat-4 die het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) zaterdag van Kaap Kennedy heeft gelanceerd, is in een stationaire positie boven de Stille Oceaan gebracht DE ACTIE-GEMEENSCHAP van Westduitse advocaten eiste de scjorsing van Haidinger en een onderzoek door het ministerie van Justitie in Bonn. Veel aandacht trok de onthulling ech ter niet. Wat meer belangstelling be stond enkele weken geleden voor het bericht in het SPD-weekblad „Vorwarts” dat een hoog aangeslagen academie voor leidende funtionarissen in de economie wordt geleid door een man (prof. Reindhard Höhn), die hoofdafdelingsleider bij de veiligheids dienst van de SS en de directe chef van Adolf Eichmann was. De interesse was toen echter groter omdat „Vorwarts” een bekend SPD-parlemen- Het bovenstaande wordt deze week onthuld in Der Spiegel, het weekblad dat nog regelmatig hoge nazi’s op hoge posten in de Bondsrepubliek ontdekt. Niet zo lang geleden stelde het de president van de senaat van het bonds- gerechtshof (één der allerhoogsten), Oskar Haidinger, aan de kaak, een oud-nazi-rechter die in het bezette Po len niet alleen doodvonnissen zou heb ben uitgesproken, maar van wie bo vendien dit proza zou zijn: „Hier in Lodz zagen wij voor het eerst de jood in zijn hele afstotende weerzinwek kendheid en verdorvenheid”. rijke Westduitsers er belang bij zou den hebben dat het in Amerikaanse handen en daardoor moeilijk bereik baar blijft. Met de Fransen is een verdrag geslo ten waardoor de bepalingen van het „Überleitingsvertrag” voor Bonn en Parijs vervallen en de in de Bondsre publiek vrij rondlopende Kurt Lischka, beschuldigd van ernstige misdaden, kan worden vervolgd. Het verdag is echter nog altijd niet van kracht, omdat rati ficering in het parlement op veel weerstand (vooral van de kant der CDU-CSU) zou stuiten. *4 ...5,

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3