Gedeputeerde Staten in memorie begroting: IN NOORD-HOLLAND TOT 1980 206.000 WONINGEN MEER NODIG Elke vierkante meter van de ruime zaal wordt intensief gebruikt Jeugd is enthousiast over de Zeewijkhal sport-instuif m Velsen Otto Sterman Schiphol in 1975 al overbelast Uit rapport NLR blijkt: ifl 3 I j:.b WW t* '1 VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND in Concentratie van Drie Italianen op heterdaad betrapt Communes in Havenberichten Waterschappen Noord-Holland bij inbraak in Zwanenburg „De Zandkraai” 7 IJMUIDER COURANT DINSDAG 25 JANUARI 1972 Ratten Velsen-IJ muiden Tunnels Bs Badminton Sportief O Beverwijk V elsen-N oord Kort IJ mond nieuws (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In de periode tot 1980 zullen er in Noord-Holland in totaal 206.000 woningen bij moeten komen. Meer dan de helft hiervan zal in het gebied ten noorden van het Noordzeekanaal dienen te worden ge bouwd. Er zullen 144.000 huizen nodig zijn om de bevolkingsgroei prognose: 2.4 miljoen Noordhollanders in ’80 op te vangen en nog eens 62.000 in verband met sanering en stadsvernieuwing, aldus delen Gede puteerde Staten mee in de memorie van vragen en antwoorden bij de provinciale begroting. Heemskerk Gevonden voorwerpen (Van een onzer verslaggevers) VELSEN In de fraaie Zeewijksporthal is reeds enkele winterseizoe nen lang de zaterdagochtend gereserveerd voor iedereen in de gemeente Velsen die daar gewoon helemaal op eigen initiatief sport wil bedrijven. Men hoeft daarvoor geen lid van een vereniging te zijn of ooit te worden, het kan er zomaar, zonder contributie, al is er per keer wel een bescheiden bijdrage verplicht. Dat zal echter voor niemand een onoverkomelijke moeilijkheid zijn, want volwassenen betalen een gulden voor anderhalf uur en de jeugd vanaf vijftien jaar twee kwartjes voor een uur sportief rondspringen. Dit op zichzelf is eigenlijk geen nieuws, maar het is de or ganisatoren van die wekelijkse sportinstuif opgevallen dat de belangstel ling lijkt te verminderen, reden waarom de vraag rees of de instuif bij de bevolking van Umuiden wel voldoende bekendheid geniet. Wijk aan Zee f B w I de i t 8.15-9.45 10.45-11.15 Wat de woningbouw betreft zijn de mo gelijkheden in het zuidelijk deel van de provincie beperkt, hoewel volgens de me morie nog wel met enige uitbreiding van de bebouwing rekening moet worden gehou den. Vooral het streekplan voor de Meer landen zal deze ontwikkeling in goede ba nen moeten leiden. Het toekomstig verkeerspatroon in het Noordzeekanaalgebied met bijzondere aan dacht voor de tunnels onder het kanaal wordt bestudeerd, maar het zal tenminste nog twee jaar duren alvorens de eerste re sultaten hiervan bekend zijn. Het college meent echter dat de tunnel in rijksweg 16 (Stamweg) hierop niet hoeft te wachten. Los van de voorbereiding duurt het overi gens vier tot vijf jaar voordat zo’n tunnel klaar is. Weinig mogelijkheden zien G.S. voor het maken van speciale busbanen vooral in de bebouwde kom omdat deze praktisch zeer moeilijk te realiseren zijn. Zij zien ook geen reden terug te komen op de beslissing van de Staten geen busbaan aan te leggen via de voormalige trambaan naar Zand- voort. Ook voor de suggestie de bestaan de wegen ten noorden van Aerdenhout iets te verbreden (met behoud van het natuur reservaat „Koningshof”), waardoor de ge plande oost-westverbinding naar de bad plaats overbodig zou worden, voelt het college niets. Volgens de memorie zijn G.S. van plan de Staten in maart een nota te sturen, waarin zij hun standpunt hebben bepaald ten aanzien van het gewest Groot-Amster- dam. Ook burgemeester H. Nielen kan woens dag van tien tot elf uur geen spreekuur houden. Alle zaalsporten kunnen op deze instuif beoefend worden en de benodigde mate rialen zijn in de sporthal aanwezig en worden kosteloos ter beschikking gesteld. „Ze moeten alleen wel zelf kleding meene men,” merkt sportleraar Rol lachend op. Hij is de man die alles in goede banen moet leiden en hij ziet er nauwlettend op toe dat niemand gedwongen is werkeloos aan de kant te zitten. Zijn taak is niet zo zeer het organiseren van wedstrijdjes, doch DINSDAG 25 JANUARI Het Groene Huis, Raamveld, 19 u. tiener club. De Grenspost, Soerstraat 19.30 u. instuif jongeren. Sociëteit Alpha. Moensplein 8. Geopend vanaf 20 u. Sporthal, Van Loenenlaan. 20 u. protest happening van comité Drie in een: neen. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. DINSDAG 25 JANUARI De Schouw, Bleijenhoevelaan. 20 u. dis- cussie-avond over positie werknemers door Bedrijfsapostolaat. De Mei, Geelvinckstraat. 19.30 u. instuif. Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 19-21.30 u. (Van een onzer verslaggevers) ZWANENBURG De Haarlemmer- meerse politie he-*ft in samenwerking met de politie van Amstelveen vannacht drie Italianen aangehouden, die probeerden in te breken in een radio- en televisiezaak in de winkelgalerij van Zwanenburg. De politie werd getipt door een attente winkelier die de drie mannen aan het werk zag. De mannen namen de vlucht en werden tenslotte op het grondgebied van Amstel veen gearresteerd. Zij zijn 18. 20 en 29 jaar oud. De mannen zwierven sinds 5 januari in Nederland rond. Spreekuur. Burgemeester J. G. S. Bruinsma en wethouder P. J. Schipperus van Beverwijk zijn verhinderd spreekuur te houden op woensdag 26 januari. WOENSDAG 26 JANUARI Verenigingsgebouw, Schans 12. 9-18 u. rommelmarkt. Het Tolhuis, Soerstraat. 9 u. peuterspeel zaal, 14 u. kinderinstuif. De Hoppers, ÏJsselstraat. 14 u. kinder instuif. Het Groene Huis, Raamveld. 20 u. tie nerclub. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.45-22 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Arendsweg 61: volwassenen 14- 17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 14.30-17 en 19-21 u.; Stumphiusstraat 46 en Parmentierstraat 2: jeugd 14.30-17 u. Op de vraag, wat er met de investerin gen voor het Spaarnwouderbos gebeurt zolang er nog niets is beslist over de vijfde Schipholbaan, wordt geantwoord dat de werkzaamheden in de komende vier jaar geconcentreerd zullen worden op de deel- plannen Houtrak en Buitenhuizen-Ooster- broek. Het betreft voornamelijk basisvoor- zieningèn, die helemaal door het rijk wor den gesubsidieerd. De Houitrakpolder valt buiten de geluidstrog van de vijfde baan, aldus G.S. WOENSDAG 26 JANUARI De Mei, Geelvinckstraat. 20 u. filmavond. Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 14.30-17.30 u. DINSDAG 25 JANUARI De Zandkraai, Handelstraat. 19.30 u. bar. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Ge opend vanaf 19.30 u. zoekt de instuif op zaterdag reeds twee jaar. De negentienjarige Mirjam van der Werff is geen lid van een club. Zij komt nu bijna een jaar lang en beoefent afwis selend de tafeltennis-, de basketball- en de badmintonsport. Chiny Kok is vijftien jaar en ook zij komt reeds een jaar lang elke week en vindt het „hardstikke leuk”, zij speelt badminton en tafeltennis. Sportleider Rol tenslotte: „Vooral bij de volwassenen, maar ook gerust bij de jon geren, kunnen we best nog wat mensen ge bruiken en ik maak me sterk, dat als ze eenmaal een keertje geweest zijn, ze zul len blijven komen.” Wanneer de instuif zich mag blijven verheugen in voldoende belangstelling, zullen de organisatoren zich er over bera den om ook voor de veldsporten in de zo mermaanden iets dergelijks op touw t« zetten. Het seizoen in de Zeewijk Sporthal eindigt op 1 mei. Maandag aangekomen in IJmuiden: Staracho- wia, Ruisbroek, Umuiden; Altay, Terneuzen; Memel, Dagenham; Karin Winkler, Gunnes; De neb, Aborgtangen; Rügen, Abidjan; Havelet, Rotterdam; Tavi, Mantüyoto, Spaameborg, Rot terdam, IJmuiden; Sagamore, Glasgow; Heinz Von Bargen, Flixborough. Maandag vertrokken van Umuiden: St. Moni ka, IJmuiden, Oskarsham; Wunner, Flixborough; Treuholz, Flixborough; Prinses Margriet, Fal mouth; Conbalt, Hull; Oriole, Dagenham; Lydia, IJmuiden, Helsingborg; Heino Bröhan, Flixbo rough; Gerd Slbum, Gdinla; Canada, Rotterdam; Ekenis, Flixborough; Hunnau, Flixborough; Am- stelstroom, Huil; Kroonborg, Delfzijl; Dywi At lantic,Bremen; Cortina, Bremen; Confid, Zaan dam, Rochester; Susan, Goeie; Constance, Atlan tische Oceaan; Vega, Beverwijk, Stockholm; Nordstern, Hamburg; Firethorn, IJmuiden, Lon den; Hermann Lühmann, Stettin; Kerstin Eva, Flixborough; Trio, IJmuiden, Goole. Dinsdag aangekomen in Umuiden: Sirius, Rot terdam; Ganymedes, Antwerpen; Queensland. Stettin; Magula, Rotterdam; Mercurius, Blanken- hohn; Zaanstroom, Felixtowe: Rijnstroom. Sho reham Dinsdag vertrokken van Umuiden: Karin Winkler, Flixborough; Starachowie, IJmuiden, Pionbino; Altay, Ventpils; Maas, Terneuzen; Gonoco Yet, Augusta. WOENSDAG 26 JANUARI Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; ÏJmui- den-West, Zeewijkplein 27-29, van 14.30- 17.30 u.; filiaal Santpoort-Noord Spaarn- berg, Wüstelaan 79, van 14.30-17.30 uur; jeugd- en tienerbibliotheek Willemsbeek- weg, 14.30-17.30 u. en 19-21 uur filiaal Wij- kerstraatweg 17, Velsen-Noord, 14.30-17.30 uur. Velserbad, Briniostraat 8.15-9.45 uur schoolzwemwedstrijden, 10.45-11.15 uur zwemlessen dames, 11.20-13 uur school zwemmen, 13-14 u. gereserveerd, 14.15-15 uur gemengd zwemmen, 16.15-17.45 uur zwemlessen, 18-19.30 uur zwemvereniging R.K. Velsen, 19.30-21.30 uur zwemvereni ging VZV, 21.30-22.30 uur gemengd zwem men. Brulboei. Kanaalstraat 228, IJmuiden: 9.30-11.30 u. peuterspeelgroep, allerleiclub jongens 6-7 jaar, 14-15.15 u. en 7-8 jaar van 15.45-17 u. meisjes 6-8 jaar 14-15.15 u.; kleuters 4-5 jaar, 14-15.15 u. meisjes en jongens 8-10 jaar 15.30-16.45 u.; Bejaar- densoos, 9-11.30 u.; Back Home tienersoos, 14-18 jaar 19-30-22 u. cursus pottenbakken volwassenen 19.30-21.30 u.; ontspannings- gymnastiek volwassenen 19-19.50 uur en 20-20.50 uur. Zee- en Duinwjjkclubs in Pleiaden- school voor jongens (10-12), 20.15 uur handenarbeid; in Zeewijkschool 19-20.15 u. van allerlei voor meisjes. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui den, 15.45-19 uur tennis, 19-23 uur bad mintonclub Velsen. Boksclub De Ring, 19.30 tot 22 uur in Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg. IJ muiden, trainen. IJmnider Harmonie, 20-22 uur repetitie in het gem. vergaderlokaal Abeelenstraat. G.S. gaan er bij een trendmatige toe name van 144.000 woningen vanuit, dat er in Zuid-Kennemerlaind tegen 1980 81.000 woningen zullen zijn tegen een inwonertal van 230.000. Voor de IJmond (inclusief Velsen) en de Meerlanden zijn deze cijfers respectievelijk 44.000 (138.000) en 40.000 (130.000). In de memorie geven G.S. nogmaal toe dat de in het rapport „Drie miljoen Noord hollanders” gedane prognoses niet meer reëel zijn en daarom wordt thans aan een vervolgnota over deze problematiek ge werkt, waarin ook de mogelijke rol van de IJsselmeerpolders wordt betrokken. Ge zien de gecompliceerdheid van de proble men en ontwikkelingen kan het college nog niet zeggen wanneer deze tweede nota voltooid is. VELSEN. In het tijdvak van 15 ja nuari tot en met 21 januari 1972 werden de volgende voorwerpen als gevonden aan gegeven: twee paar dameshandschoenen, twee herenhandschoenen, twee damestas sen, twee armbandjes, sjaal, kinderpetje, herenbril in koker diplomatenkoffer, twee bankbiljetten, autoantenne, autoped, post- identiteitskaart, muntbiljet, mapje met fo to, verzekeringsplaatje bromfiets NSJ 726, twee etuis met drie sleutels ringen met twee, drie en zes sleutels, sleutel, Lipssleu- tel in etui, twee sleutels aan elastiekje, ring met twee Lipssleutels, hond. Inlichtingen bij hoofdbureau van politie. DINSDAG 25 JANUARI Gebouw Velserduin, Velser duinplein, IJmuiden-Oost, 20 u. H„ ter Heide over samenwerking van drie vakcentrales. Stadsschouwburg, 20 u. Witte Tejater met spelers van Jan van Dommelen. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, in gang Spaarnestraat, 19 en 20 uur: spreek uur Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 uur repetitie Velsens opera- koor Bel Canto. Manly Sport, 19.30-21.30 uur: boksles en wedstrijdtraining in gymzaal Moerberg- Comitéschool, Kerkstraat, oud-IJmuiden. Openbare bibliotheek en leeszaal, filiaal IJmuiden-West, Zeewijkplein 27-29 van 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord, Wij- kerstraatweg 177 van 19 tot 21.30 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. „Andere samenle vingsvormen” is het onderwerp van een discussie-avond in het buurthuis „De Zandkraai” op vrijdag 28 januari, georga niseerd door de werkgroep „Padoe” D« heer W. P. Leenman vertelt in een inlei ding iets over de achtergrond en de opzet van het Rosenstock-Huessy-huis in Haar lem. Afgelopen zaterdag was het wél druk in de sporthal, maar sportleraar Y. Rol schreef dat toe aan de vorst. Een kijkje in de hal leerde dat er vaak fel, maar spor tief gestreden werd bij de basketballers die in rap tempo de bal in het begeerde netje trachtten te mikken. Maar elke vier kante meter van de royale sporthal werd benut in een geest van verdraagzaamheid. Zo stonden de volleybalspelers heel cou lant een hoekje af van hun veld, waar an deren dan weer een balletje konden spe len. Hij vertelt dat badminton de meest ge liefde sport wel zo’n beetje is en daarvoor zijn dan ook vier banen beschikbaar. Mocht de animo te groot zijn, dan houdt de heer Rol een oogje in het zeil dat er op tijd gewisseld wordt. Het enigszins teruglopen van de belang stelling slaat volgens hem alleen op de volwassenen, die in de eerste openings uren, van half negen tot tien uur, bezit van de zaal kunnen nemen. Bij de jeugd zag hij de belangstelling niet teruglopen. Die jeugd mag de hal bevolken vanaf tien uur tot twaalf uur en dan is het snel op breken en wegbergen van de inventaris, omdat de badmintonvereniging met de rackets in de hand staat te popelen. Kleine steekproefjes onder de sportende jeugde leerden dat de meesten er al ge regeld komen vanaf het allereerste begin. Zo iemand is de zeventienjarige Charles Zorgdrager, hij speelt er meestal volleybal en is wel lid van een vereniging, maar be- De zaterdagochtend instuif wordt geor ganiseerd door de Velser Sport Stichting in samenwerking met de gemeentelijke Dienst voor Lichamelijke opvoeding, om dat men het van belang acht dat ook zij die buiten clubverband bepaalde sporten willen beoefenen, daartoe in de gelegen heid worden gesteld. HAARLEM. Het provinciaal bestuur wil tot een vergaande concentratie van de waterschappen in Noord-Holland komen. Het is de bedoeling dat er behalve de over koepelende waterschappen nog negen overblijven, die doorgaans 20.000 tot 30.000 ha groot zullen zijn. Deze stap is een voortzetting van de no ta, waarmee de Staten zich in 1969 akkoord hebben verklaard. Men acht de concentra tie nodig in verband met de juiste taak vervulling in deze tijd. In vergelijking met vroeger heeft de waterschapstaak meer facetten gekregen. Naast de strijd tegen het water, kwam ook de strijd om voldoen de water. Van de 187 waterschappen zouden er 30 overblijven, maar de schaalvergroting gaat verder, aldus GS, die van mening zijn dat de efficiency ermee gediend is als de be stuursorganen slechts met ’n waterschaps bestuur te maken hebben. De water- schapsconcentraties vallen zo mogelijk sa men met de streekplangebieden. Deze plannen van GS zijn gisteren be sproken in de waterstaats- en wegencom missie en met het bestuur van de Vereni ging van Noordhollandse Waterschappen. Op korte termijn zullen GS de water schapsbesturen voor een gesprek uitnodi gen. WOENSDAG 26 JANUARI De Werf, Jan Ligthartstraat. 9.15 u. peu- teroppas, 16 u. striptotheek, 20 klaver jassen. WOENSDAG 26 JANUARI Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Geopend 14.30-17.30 en 19-21 u. De sectie cultuur van de stichting „Jeugdcentrum Umuiden” is erin ge slaagd de acteur Otto Sterman te engageren voor het houden van een voordrachtavond in haar gebouw aan de Kanaalstraat op woensdag 26 ja nuari. Otto Sterman heeft zich als zoon uit een gezin met een Antilliaan se vader, altijd nauw met Suriname en de Antillen verbonden gevoeld. Vandaar dat hier in 1960 en 1963 tournees door hem werden gehouden, Een Statenlid heeft zich ook een ludiek vraagje gepermitteerd. Hebben in 1970 de ratten geslapen, wil hij weten, om de com missie voor de rattenbestrijding? Het ant woord: „Zolang de gemeenten een oogje in het zeil houden, waagt de provincie het er eentje te sluiten De heer H. Bakker, secretaris van de Velser Sport Stichtig, zegt daarover: „Wij mikken dus eigenlijk niet op de jeugd die toch ai in eigen vereniging sport beoefent, al wil dat niet zeggen dat zij niet welkom zijn. Er zijn er hier verschillende die deze uurtjes benutten als een extra training wanneer er bijvoorbeeld een moeilijke wedstrijd in het verschiet ligt.’’ Een overzicht van de activiteiten tijdens de zaterdagse sportinstuif, op de uren dat de jeugd vanaf vijftien jaar bezit van de zaal mag nemen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Volgens een studie van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart- I laboratorium, uitgevoerd voor de afdeling luchtverkeersbeveiliging van de RLD, zal Schiphol al in 1977 vol zijn. Dit blijkt uit een tot nog toe geheim gehouden rapport, I „Memorandum VM 71-009 Aspecten van de capaciteitsberekening van luchthavens in Nederland, in het bijzonder Schiphol”, dat door de actiegroep Schiphol Stop I is openbaar gemaakt. In het rapport staat dat een begin van overbelasting van Schiphol reeds in 1975 1 verwacht kan worden. De commissie-Falkenhage ging in haar studie uit van het I jaar 1985. Schiphol zou volgens de commissie in 1988 vollopen. Schiphol Stop: „De commissie-Falkenhage blijkt bij haar schattingen van vol- I strekt onjuiste prognoses te zijn uitgegaan. Zoals uit het rapport blijkt is het aantal I vliegbewegingen dat voor 1972 werd voorspeld in werkelijkheid al bereikt in 1970. De stijging die in vier jaar verwacht werd is al in twee jaar gerealiseerd. Met andere woorden deze schatting was voor 100 percent fout”. Schiphol Stop spreekt 1 in dit verband van een blunder van de commissie-Falkenhage. De groep kondigt I aan zijn activiteiten de komende tijd te richten op de voorzitter van de planning- I groep tweede luchthaven de commissie-Segers in de hoop hem te bewegen de I minister te adviseren de beslissing over een nieuwe nationale luchthaven nog dit voorjaar te nemen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat over het rapport: „Het is een onderdeel van een totale studie om te komen tot een prognose. De rest blijft voor rekening van het NLR. De prognose is op basis van een aantal uitgangs- punten tot stand gekomen, waarvan je niet kunt zeggen dat het de goede zijn”. met een gevarieerd programma van voordrachten. Maar ook in Neder land behoort Otto Sterman niet tot de onbekenden, mede door zijn rollen bij een aantal toneelgezelschappen »n stukken van Shakespeare, Steinbeck, Sartre („De eerbiedige lichtekooi”) en Gorki. Ook trad hij dikwijls op voor radio en televisie. De titel van zijn programma in Velsen luidt „De neger” en alle belangstellenden heb ben hiervoor gratis toegang. het bezighouden van het volkje op sportvloer.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7