New York Tweede partijconferentie Joegoslavië met dag verlengd een Topconferentie van Warschaupact in Praag: Europees gesprek noodzakelijk i DOOR ONTHULLINGEN” „NIXON SCHOND BELOFTE Twee bomaanslagen in 5' Noordvietnamese delegatie in Parijs: Praktijk*studenten eigen snelle in Onlusten in Barcelona Drie „belangrijke documenten” ondertekend Sadat spoedig naar Moskou Fïf INTENSIVE CARE® INTENSIVE CARE® „China heeft straaljagers” V erduidelijking f3.50 13.50 i Daniel Berrigan vrijgelaten Koning Olaf van Noorwegen heeft longontsteking 3 V - DONDERDAG 27 JANUARI 1972 Wind uit zeilen Afwijzinz Frans luchtmachtblad: 31 JANUARI EINDE JUBILEUMJAAR A ctieprogram V eiligheidsoverleg Grote waarde 3 Afdoend tegen kloof jes en schrale huid. Helpt direkt tegen schrale huid, ruwe handen. n ;t i« PRAAG (AFP, DPA en UPI) De topconferentie van het Warschau pact in Praag is gisteren beëindigd met de ondertekening van drie „belang rijke documenten”. Over de inhoud is niets meegedeeld. Wel is aangekon- digd dat vandaag een communiqué zou worden uitgegeven. PARIJS (AP) Noord-Vietnam heeft vandaag de toespraak van presi dent Nixon over Vietnam een „onbeschaamde uitdaging” genoemd. „Nixon schond een belofte door geheime besprekingen te onthullen tussen Noord- vietnamese diplomaten en de adviseur van Nixon, Henry Kissinger. L *1 zal In een analyse schreef de „Washington 1 1 1 s ADVERTENTIE (Van onze redactie in Wenen) (Van onze redacteur in Madrid) s ADVERTENTIE ]i Deze week nog feestelijke prijzen op alle afdelingen. Aangezien het hier onderhandelingen over een cao betreft, een collectieve ar beidsovereenkomst tussen werknemers en werkgevers, zou de lezer de indruk kun nen krijgen dat de werknemers, in dit ge val de journalisten, geen medezeggen schap hebben over de inhoud van de krant en dat die inhoud dus bepaald wordt door de werkgevers, in casu de directies. Dat zou een volkomen verkeerde indruk zijn. Bij de meeste kranten bepaalt de journa list de inhoud van de krant, zonder dat de directie zich meer veroorlooft dan een uit bedrijfsoogpunt wenselijke inspraak. Er zijn dagbladbedrijven die deze journalis tieke verantwoordelijkheid voor de inhoud van de krant in de bedrijfssta tuten uit drukkelijk hebben neergelegd, zoals dat bijvoorbeeld het geval is bij de N.V. Da- ambtenaren onder hun duiven te schieten, maar zij willen aanvullende of op een of andere manier tot dusver moeilijk te ver krijgen adviezen verstrekken aan burgers die dreigen te verdwalen in het bos var wetten en voorschriften. Een soort ombudsdienst wordt het dus, die wordt bemand door studenten in het laatste jaar van hun studie. Op die ma nier doen deze aankomende juristen in een vroeg stadium waarschijnlijk nuttige ervaringen met de praktijk op, ervaringen die anders pas hun deel zijn nadat ze hun studie beëindigd hebben. Zij spelen op deze wijze in op de raakvlakken tussen de ju risdictie en de samenleving en raken ver trouwd met practische problemen, waar door zij waarschijnlijk betere juristen zul- ir i s I I Zijn broer Philip staat in Harrisburg met zes anderen terecht omdat hij mede plichtig zou zijn aan een plan om de presidentiële adviseur Henry Kissinger te ontvoeren. van Europa en van de Verenigde Staten en Europa”, aldus de verklaring. cho-Slowakije en zijn van mening dat overeenstemming zal bijdragen tot een verbetering van de toestand in Europa. Volgens de Warschaupactlanden zal een Europese veiligheidsconferentie nog dit jaar bijeengeroepen kunnen worden. Zij Het niet gebruiken van of het bedrei gen met geweld. intensive CARE p tr jt n ÏT B 1 u B- e »r e g d n 5 r t i i i 1 ti s d n r. d e i. i- m et er »k n i. k Op de Ramblasboulevard in het cen trum vond de heftigste botsing plaats. De politie loste „waarschuwingsschoten” in de lucht. Een officiële woordvoerder beves tigde later ,dat hierdoor een voorbijganger door een kogel in een been getroffen werd. Ook werd tenminste één politieman gewond door een steenworp. In Madrid is intussen een betrekkelijke rust weergekeerd. De minister van Onder wijs heeft enkele studentenafgevaardigden ontvangen om over de academische pro blemen te spreken en het rectoraat heeft de straf, die aan 4000 medicijn-studenten was opgelegd, weer ingetrokken. Dit is natuurlijk een goede gelegenheid voor de oppositie om haar tegenoverge stelde denkbeelden te onderstrepen. Nabij de verschillende faculteiten van Barcelo na’s twee universiteiten, die over vier wijken van de stad verspreid zijn, kwam het tot korte maar heftige botsingen tus sen studenten en politieagenten. De stu denten lieten zich niet tot langdurige gevechten verleiden. Het aantal arrestan ten en gewonden is dan ook gering. CHESEBROUCH DANBURY. (DPA) De Amerikaanse priester Daniel Berrigan, evenals zijn broer Philip een vurig tegenstander van de oorlog in Vietnam, is voortijdig vrijge laten. Leldse studenten hebben een uit maat schappelijk oogpunt nuttig initiatief ge nomen, dat geheel en al past in de zich baanbrekende nieuwe inzichten omtrent de burgerlijke rechtsbescherming, maar dat ook de studenten zelf tot voordeel zal strekken. Zij hebben in samenwerking met de ju ridische faculteit een juridisch advies bureau opgericht, dat gratis adviezen zal verstrekken aan hen die niet wijs kunnen uit de juridische warwinkel, of de weg niet kunnen vinden naar de bestuurspost of1 de organisatie waar zij voor de bescher ming van hun burgerlijke recht zouden moeten opkomen. Het is natuurlijk niet de bedoeling van de studenten om de advocaten, consulenten •n informatief werkende organisaties of len worden. Daniel zat evenvals zijn broer een ge vangenisstraf uit van drie jaar wegens het in brand steken van de papieren van een recruteringsbureau voor militairen. Zijn straftijd zou in november aflopen, maar gezien zijn slechte gezondheid is zijn ver zoek om straf tijdverkorting ingewilligd. roepen op tot een vermindering van de troepensterkte en de bewapening in Euro pa. De betrekkingen tussen de Europese landen dienen, aldus de Oosteuropese lei ders, gebaseerd te zijn op de volgende beginselen: Ontwapening, in het bijzonder ten aanzien van de kernwapens en het staken van de wapenwedloop. Men zoekt naar een weg om het Joe goslavische socialisme aan de sociaal-eco- nomische eisen van de moderne tijd aan te pasen, zonder dait zich tot nu toe op de conferentie en duidelijke richting begint af te tekenen. Voor de discussie, die vandaag wordt voortgezet, hebben zich enige tientallen sprekers aangemeld. Over de uiteindelijke afoop van de conferentie de afloop van de conferentie heerste gis teravond nog algemene onzekerheid. BELGRADO. Op de tweede partij conferentie van de Joegoslavische Liga van communisten in Belgrado die gisteren zou worden besloten, is zo veel conflict stof ter tafel gekomen, dat de discussies ook vandaag nog zullen worden voortge zet. In de debatten over de meest geëigende methode om de stagnatie in de nationale Steun aan de Verenigde Naties en versterkingen van het Handvest van de V.N. CAIRO (UPI) President Sadat van i Egypte zal in de komende dagen Moskou bezoeken om de crisis in het Midden-Oos- ten te bespreken. Het semi-officiële dagblad „Al Achram” heeft dit vandaag gemeld. Na Moskou zal de president verscheidene Arabische landen en „andere bevriende staten” bezoeken. OSLO. De schrik is de koningsgezinde Noren om het hart geslagen nu, een paar dagen na de begrafenis van koning Fre- derik van Denemarken, hun eigen monarch een longontsteking heeft gekregen. De 68-jarige koning Olaf is opgenomen in het rijkshospitaal in Oslo, waar hij ook kort voor Kerstmis werd verpleegd voor een breuk. Volgens de laatste medische bulletins is de toestand van de koning re delijk. Hij heeft overigens nog 39 graden koorts. Belangrijk voor de versterking van de vrede noemen zij de „toenemende erken ning van de DDR”. Een verdere ontwik keling in deze richting zal, aldus de ver klaring, „een belangrijke bijdrage beteke nen voor de zaak van de vrede, veiligheid en samenwerking.” Dit geldt ook ten aan zien van het opnemen van contacten tus sen de Bondsrepubliek en de DDR. Beide Duitslanden dienen onverwijld tot de Ver enigde Naties te worden toegelaten. De partij- en regeringsleiders stellen met voldoening vast dat Praag en Bonn van gedachten wisselen over de „nog niet opgeloste problemen” bij hun wederzijdse betrekkingen, in het bijzonder het vraag stuk van het erkennen van de Overeen komst van München „als zijnde ongeldig van het begin af.” Zij steunen in deze zaak de „rechtvaardige eisen” van Tsje- Het Franse blad gelooft, dat China al tachtig toestellen van het type F-9 bezit, die voor gebruik gereed zijn. De Chinese Volksrepubliek zou over on geveer 3600 gevechtsvliegtuigen beschik ken: 2900 jagers, 440 bommenwerpers en 300 hefschroefvliegtuigen. Verder heeft w China nog 400 transporttoestellen. Een gisteren gepubliceerde mededeling over het afbreken van de cao-onderhan- delingen tussen delegaties van de N.V.J. (Nederlandse Vereniging van Journalis ten) en de N.D.P. (Nederlandse Dagblad pers, de vereniging van dagbladdirecties) behoeft enige verduidelijking. De N.V.J. deelde mede dat de onder handelingen waren gestuit op het punt van het redactioneel statuut, waarover de journalisten wel en de dagbladdirecties niet in de nieuwe cao een bepaling wen sten te zien opgenomen. De N.V.J. voegde daar volgens persberichten bij dat het volgens haar „tijd werd, dat de samen stellers van het geestelijke produkt, de krant ook medezeggenschap krijgen over de inhoud”. PARIJS (DPA). De Volksrepubliek China beschikt volgens het blad van de Franse luchtmacht „Air Actualités” over straaljagers van eigen makelij, die een snelheid kunnen ontwikkelen van twee maal die van het geluid. Het toestel wordt als F-9 aangeduid. CHESEBROUGH Post” dat Nixon de democratische oppositie voor een groot deel „de wind uit de zei len” heeft genomen wat vredesonderhan delingen betreft, maar dat het vraagstuk van de oorlog in Vietnam levensgroot blijft bestaan. Wat de geheime besprekingen van Kis singer met de vertegenwoordigers uit Ha noi betreft blijkt dat deze in augustus 1969 in Parijs zijn begonnen. Er zijn twaalf bij eenkomsten geweest, de laatste op 12 juli 1971. Slechts drie ervan zijn in de pers doorgedrongen. Een tweede, goed bewaard, geheim is dat van een ontmoeting tussen de vertegen woordiger van Zuid-Vietnam, Pham Dang Lam, en Noord-Vietnam. Hanoi heeft steeds verklaard nooit een vertegenwoor diger van de regering in Saigon te willen ontmoeten. De Oosteuropese leiders zeggen veel waarde te hechten aan de overeenkomst van de Grote Vier over Berlijn en aan de overeenkomsten tussen de Bondsrepubliek en de DDR en tussen West-Berlijn en de DDR. In goedingelichte kringen in Praag is vernomen dat deze drie documenten zijn: een slotcommuniqué over de besprekin gen, een verklaring over de vrede, de veiligheid en de samenwerking in Europa en een verklaring over „de Amerikaanse agressie in Indo-China.” Na afloop van hun tweedaagse confe rentie hebben de landen van het War schaupact een verklaring uitgegeven, waarin onder meer wordt gezegd dat het in werking treden van de verdragen tus sen Moskou en Warschau-pact „niet al leen in het belang van de rechtstreeks betrokken partijen zijn, maar ook in dat van alle landen van Europa en zullen leiden tot een versteviging van de funda menten voor een vrede in Europa.” In hun verklaring over „vrede, veilig heid en samenwerking in Europa” spreken de landen van het Pact de overtuiging uit „dat in deze tijd gemeenschappelijke ac ties ter versteviging van de vrede in Europa bijzonder belangrijk en zeer goed mogelijk zijn.” „In dit verband spreken wij ons uit voor een spoedige bijeenroeping van een Europese veiligheidsconferentie over vraagstukken inzake de veiligheid en sa menwerking met deelneming op basis van gelijkberechtiging van alle landen miate, die ons blad uitgeeft. Er zijn ook dagbladen wier redacties reeds een zekere vorm van statuutformules hebben, of die erover in onderhandeling zijn met hun hoofdredacties en directies. De grote ver scheidenheid op dit gebied echter veroor zaakt een onzekerheid voor de journalist, die via zijn vakorganisatie nu aandringt op het schriftelijk formuleren van de jour nalistieke verantwoordelijkheid door mid del van een statuut voor redactie en hoofdredactie. De formule, die voor de ge hele Nederlandse dagbladpers zou moeten gelden, moet nog worden vastgesteld. Het voornemen tot vaststelling in gezamenlijk overleg tussen journalistenvereniging en dlirectievereniging wilde de N.V.J. in de komende cao vastleggen. De directiever- eniging wilde zich blijkbaar op dit moment echter nog niet tot zo’n cao-vermelding verplichten. Het zou de journalistenstand in Neder land niet sieren wanneer hij zou sugge reren dat de journalist geen zeggenschap heeft over de inhoud van de krant. Een dergelijke voorstelling van zaken zou trou wens de lezer ten onrechte onaangenaam verrassen. Het streven om eenheid te bren gen in de formule waaronder de journalist zijn verantwoordelijkheid en medezeggen schap ten opzichte van de krant moet uit oefenen, dat met een verkeerd gekozen term wel eens „democratisering” wordt genoemd, is wel heel iets anders dan dat gene wat een niet-ingewijde zou kunnen opmaken uit de ongelukkige termen die in persberichten is gebruikt om de situatie te kenschetsen. economie te overwinnen, stonden de op vattingen van de gedelegeerden vaak lijn recht tegenover elkaar. Terwijl enige Ser vische leiders voor een meer dogmatische aanpak pleitten, werden van andere zijde liberale saneringsrecepten voorgesteld. Zoals de stemming gisteravond in con- ferentiekringen was, stond het nog te bezien of de drie documenten, die voor deze conferentie waren voorbereid over respectievelijk de rol van de partij, de sociaal-economische situatie en het poli tieke systeem in Joegoslavië ook werkelijk, zoals de bedoeling was, door de gedele geerden zouden worden aangenomen. Talloze aanvullingen en correcties zijn er voorgesteld, terwijl door anderen kri tiek werd geoefend op de vage formule ring van enige essentiële passages. eeuw durende oorlog in Indo-China kunnen beëindigen. De reacties in Tokio en Bonn waren on verdeeld gunstig. In Londen noemde een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken de voorstellen „construc tief en positief”. Moskou, Peking en Parijs hadden van morgen nog geen officieel oordeel gegeven. Onschendbaarheid van de grenzen, ook van die welke na de Tweede Wereldoorlog tot stand zijn gekomen. De algemene ontevredenheid culmineer de in een voorstel om het toekomstige beleid in de partij liever in een zogenaamd „actieprogramma” neer te leggen, waarbij de associatie met het beroemde actiepro gramma van Alexander Dubcek ten tijde van de Praagse lente zeker niet toeval is geweest. Bij een bomaanslag, gevolgd door een brand, op het kantoor in New York van impresario Sol Hurok die tournees van Russische artiesten door de Verenigde Staten verzorgt, is gis teren een jonge vrouw om het leven gekomen. Er zijn zeker vijf mensen gewond geraakt. Onder de gewonden is de 83-jarige impresario Sol Hurok, die hier naar een ambulancewag en wordt gebracht. Ook op de kantoren van „Columbia Artists” is een bomaanslag gepleegd. De schade is hier gering. Er zijn geen doden of gewonden gevallen. Kort na de aanslagen kreeg de „Na tional Broadcasting Company” een anoniem telefoontje met de mede deling dat de aanslagen gepleegd zijn, „omdat deze twee organisaties de Russische cultuur naar dit land brengen, over de lijken van joodse Russen”, zo werd door de telefoon gezegd, „zullen geen culturele brug gen gebouwd worden. Nooit meer”. „Nooit meer" is de leus van de militante joodse Defensieliga die vaak tegen Hurok geageerd heeft. INTENSIVE CARE I y. -'•■■■y Het vreedzaam naast elkaar bestaan, goede nabuurschap en betrekkingen tussen de landen die wederzijds gun stig zijn. De voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam heeft het plan van pre sident Nixon officieel afgewezen. Een woordvoerder van de Vietcong-dele- gatie gaf een verklaring uit waarin hij de rede van Nixon verkiezingspropaganda noemde. Veel zegslieden in de VS en daarbuiten betwijfelen of het plan de al een kwart In een verklaring die werd uitgegeven door de Noordvietnamese delegatie op de vredesbesprekingen in Parjjs werd gezegd, dat de Amerikaanse regering in openbare en besloten bijeenkomsten „niet heeft ge reageerd op de twee vraagstukken die van fundamenteel belang zjjn voor een vreed zame en rechtvaardige regeling van de problemen ten aanzien van Vietnam.” Volgens de verklaring waren die twee kernpunten de Amerikaanse weigering om een einde te maken aan de „vietnamise- ring” van de oorlog en het blijven steunen van de Zuidvietnamese president Nguyen van Thieu. Hoewel de gehele verklaring negatief van toon was, kwam het woord „verwer ping” nergens voor met betrekking tot het door Nixon voorgestelde plan. In feite werd het hele plan niet genoemd. De Noordvietnamezen gaven te kennen dat de onthulling door Nixon van de be sprekingen van Kissinger in Parijs met Noordvietnamese diplomaten hun vertrou wen in de Amerikanen niet heeft vergroot. BARCELONA. Het brandpunt van de Spaanse studentenonlusten verplaatste aich gisteren van Madrid naar Barcelona. Hier vierden de aanhangers van het regi me met veel tam-tam de 33ste verjaardag van de „bevrijding” van de stad door generaal Franco’s legers in het laatste jaar van de burgeroorlog. Eredoctoraat. De Technische Hogeschool van Aken heeft woensdag een eredoc toraat verleend aan dr. ing. Clemens Louis Beuken uit Maastricht. Dr. Beuken is sinds 1968 gepensioneerd als presi- dent-directeur van de Provinciale Lim burgse Elekbridteits Maatschappij (PLEM).

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3