lï DE BEURS DEZE WEEK Groenevelt: Zijlstra’s dal al achter de rug J Fabriek (ruim 300 man) in Almelo dicht J Eerst de Uitkering thans 3 miljoen per dag Werkloosheidspot nog lang niet leeg „Bemiddeling? bijl erin...” WETEN WE PAS NA AFLOOP” „OF WIJ DEMAGOGEN ZIJN, DAT Wetsontwerp voor verlening verbod van verticale prijsbinding r Street z 10 iiiiwiifflijimmiwiimniiwiiHMiim e COMPROMISSEN NARE ZAAK GEEN MOORD c 1 ONVRIJWILLIG AFREMMEN Wall AANSPRAKEN ZATERDAG 29 JANUARI 1972 J e se (Van onze beursredacteur) sc (Van onze redactie economie) MM (Van onze correspondent) de karakterisering in dat (Van onze redactie economie) de van i i t pr sii he betreffen. Deze regeling zou ook de verti cale prijsbinding kunnen omvatten. Heek- korte het nauw komen, omdat een belangrijke partner een cao moet accepteren, die hij 5 1 l ARIE GROENEVELT voorzitter industriebond NW. bei Ier wc ge: ge: ofi ge: af| Ier va de w« 1 i UTRECHT. Waar komt het geld vandaan, dat voor de werkloosheidsuitke ringen nodig is, en hoe groot is die pot eigenlijk? Deze vraag wordt vaak gesteld, nu de werkloosheid in ons land een grote omvang (115.000 personen eind december ’71) heeft aangenomen en op het ogenblik, precies een maand later, weer aanzienlijk groter is geworden. Degenen die zich met zorg afvragen of we de uitkeringen voor zo’n groot aantal werklozen wel kunnen volhouden kunnen gerust zijn, want de bodem van de pot is bij lange na niet in zicht. W< vil Hi op on en sc da M pl SC P O vi di K l I 5 t t 1 1 1 di be zo or Se al vi n< p: m ro OP mi mi di ge he in be nc de bi d* rr kJ w is v< s< VI b s< b n n 6. B 6 b TUSSEN DE BEDHTJVEN DODR Santa F* Ind Can Pacific Illinois Cent. Penna Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Alrcr Oup de Nem Bast Kodak den. Electr. Gen. Motors Goodyear Am. Moto» vraagd om de nieuwe samenwerking met de Duitse kruitfabriek Nobel. Ook aande len Rijn-Schelde, welk concern de twijfel achtige eer heeft volgende week als eer ste de confrontatie met de Industriebond NW te doorstaan, was een tiental punten hoger op redelijk bedrijfsnieuws. Maar de forse koerswinsten op de lokale markt werden toch geboekt buiten direct aan wijsbaar nieuws. Hier waren in hoofdzaak buitenlandse orders de oorzaak van de stijging. Het meest liep Gelderland-Tielens op, die circa tien gulden kon stijgen. Rond acht gulden meer werd er betaald voor Gist-Brocades en Ballast-Nedam, terwijl Amev, Albert Heijn, Bols, Van der Grin ten en Pakhoed vijf gulden konden aan trekken. Ook de EMS begon weer te rijzen en herstelde zich met vijf gulden. Sterk gevraagd 'agen ook de beide uitge- versaandelen Wegener en Kluwer, resp. zes gulden en dertien gulden in koers oplopend. Daarentegen moest Erdal een vijftiental punten van zijn vorige week zo fors opgeblazen positie prijsgeven. Het toenemende optimisme in Duitsland heeft in feite al de gehele maand januari gezorgd voor een vrij gunstig beurskli maat in Amsterdam. De beurs van Düsseldorf heeft er eveneens een goede start opzitten en dat brengt doorgaans al gauw Duitse kopers naar onze beurs. Vele topfondsen van de lokale markt dankten daaraan hun opmerkelijk koersherstel. IBM Int. Harv. Int. Nicks! Int T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St Royal Dutch Sean Roeb Shell OU Soc. Vacum stand. Br. Stand. Old N.. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westlngh. Woolworth Ford 1TT-M- 32 14’4 36ft 5 47 31ft 34ft 51% 21 ex 45% 43ft 16% 32ft 26 31 ft 47 ft 27ft 38% 154% 101 62% 81% 30% 8 ben kunnen spreken. Wel is het zo, dat er bij de besturen van de vakcentrales zor gen zijn over de breuk tussen de confessio nele bonden en onze bond. Wat dat betreft zitten we in een moeilijke situatie. De vraag is voor mij nu maar: Welke prijs wil je als vakcentrale betalen om samen te werken? Hoe ernstig menen we het? We praten er al jaren over. Toen een man als André Kloos na zes jaar afscheid nam als NW-voorzitter toonde hij zich vooral teleurgesteld, omdat er op dit stuk niets was bereikt.” „Nu zie je verschijnselen als de NW- en NKV-bouwbonden, die samen een kan toor bouwen in Woerden, zonder dat het CNV meedoet. Dat is jammer, ik zou graag willen samenwerken. Maar als men dan vooral bijvoorbeeld van CNV-zijde zo de nadruk legt op het behoud van identi teit, dan geeft dat voor mij een wat tweeslachtig karakter aan al die discus sies. Ik zou wel eens willen weten waar we nu aan toe zijn. Dat zeg ik nu niet alleen persoonlijk. Maar ook, omdat er van het vorige congres, toen we nog als ANMB bijeen waren, een resolutie ligt over deze kwestie. Daarin staat, dat er duidelijke uitspraken moeten komen over de samenwerking. Kan er niet worden samengewerkt, dan moeten daaruit de consequenties worden getrokken. Op het volgende congres moet die resolutie ook aan de orde komen.” AMSTERDAM De Industriebond NW ziet de verslechterde economische toe stand van ons land nog steeds als een tüdeljjke zaak. Deze overweging staat mede op de achtergrond nu de tijd van acties in grote bedrijven zo goed als aangebroken is. Acties omdat deze bond niet akkoord ging met de CAO-voorstellen, die de werkgevers in de grootmetaal hebben gedaan. Het gevolg daarvan was een breuk met de vijf confessionele bonden, die met de werkgevers een akkoord bereikten. De Industrie bond vindt dit resultaat te mager en wil er desnoods met stakingen en per afzonder lijke onderneming méér uit halen. De bond zegt stakingen zeer lang te kunnen vol houden en praktisch over „onbeperkte middelen” te beschikken. De bond zal als de werkgeversfederatie en de vijf andere bonden de CAO voor verbindendverklaring voordragen daartegen bezwaar maken. Mocht de zaak in de Stichting van de Arbeid worden behandeld, dan zal het NW tegen stemmen. Slotkoersen Eer gisteren Gisteren 32% 14% 36 5% 45% 30% 34 51% 21% 45'/. 43% 16'/. 31% 25% 30% 47 27% 38% 152 99% 62% 81% 30% 8 Sinds juli '52 wordt door de 26 bedrijfs verenigingen die er in ons land zijn werk- loosheidspremie geïnd. In die tijd is in het Algemeen Werkloosheidsfonds (AWF) 1,5 miljard gulden gestort. Daarnaast heb ben de bedrijfsverenigingen een wacht- geldfonds, waarin in totaal 1 miljard gul den zit. Voor de werkloosheidsuitkeringen op grond van de werkloosheidswet (WW) is dus bij elkaar 2.5 miljard gulden be schikbaar. Per dag wordt momenteel ongeveer 3 miljoen gulden aan de werklozen uitge keerd. Mr. W. Verheul, directeur van het in Den Haag gevestigde Algemeen Werk loosheidsfonds, heeft onlangs verklaard dat het door hem beheerde fonds pas zal zijn uitgeput als twee jaar lang meer dan 6 van de Nederlandse beroepsbevolking werkloos is. wil het AWF uitgeput zijn. Aan zo’n hoog aantal zijn we nog lang niet toe en vraag is of we dat cijfer ook wel zullen berei ken, want onder invloed van het seizoen neemt de werkloosheid straks ongetwij feld weer af. Het ministerie van Sociale Zaken heeft in zijn begroting '71 voor 400 miljoen aan werknemersbijdragen en 162 miljoen aan overheidsbijdragen. In totaal belopen de bijdragen 561 miljoen gulden. Worden de uitkeringsbedragen ad. 400 miljoen van de 561 miljoen inkomsten afgetrokken, dan resteert een voordelig saldo voor het AWF over ’71 van 150 miljoen gulden, waarvan dan nog wel ettelijke miljoenen aan administratiekosten afgaan. Hoe zien de sociale voorzieningen op het gebied van de werkloosheid er nu uit? Er zijn drie regelingen: de Werkloosheids wet (WW), de Wet Werkloosheidsvoorzie ning (WWV) en de Rijksgroepsregeling voor werkloze Werknemers (RWW). veel voorkomende oorzaak van werkloosheid, maar dit wil nog niet altijd zeggen dat er dan geen geld meer is om de financiële verplichtingen tegenover het personeel na te komen. Als de werkgever echter, bij voorbeeld bij een faillissement of sursean ce van betaling, niet bij machte is dit te gisteren Gisteren - 368% 29% 32% 63% 21% 36% 100% 49% 54 46% 75% 40% 34% 36 9% 11% 17% 33 45% 42% 73% 43% De Werkloosheidswet waaronder de meeste werklozen vallen biedt twee soorten uitkeringen: De wachtgeldregeling, die ten laste komt van het wachtgeldfonds van de betreffende bedrijfsvereniging (elke on derneming is, afhankelijk van de aard van de werkzaamheden bij een bedrijfs vereniging aangesloten). De Werkloosheidsuitkering, die ten laste komt van het Algemeen Werkloosheids fonds. Degene, die voor de wachtgelduitkering in aanmerking wil komen, moet in de periode van 12 maanden onmiddellijk voorafgaande aan de eerste dag van de onvrijwillige werkloosheid tenminste 130 dagen hebben gewerkt in eenzelfde onder deel van het bedrijfs- of beroepsleven. Hij, die wachtgeld geniet, krijgt deze uit kering maximaal 40 dagen, waarna hij 90 dagen ten laste van het AWF komt. Na 130 dagen vervalt de WW-termijn. Om een werkloosheidsuitkering te krij gen, moet de betrokkene in de periode van 6 weken onmiddellijk voorafgaande aan de eerste dag van de onvrijwillige werkloosheid op alle werkdagen in loon dienst hebben gewerkt of moet hij of zij in de 12 maanden die aan de onvrijwillige werkloosheid voorafgaan ten minste 65 Bijenkorf salarissen. Voor de 10.000 werk nemers van Koninklijke Bijenkorf be heer worden de salarisschalen op 1 fe bruari 1972 verhoogd met 4,5 pet. Deze verhoging is inclusief 1,4 pet. bijsturing over 1971 en een beperkte reële verbe tering voor 1972. Deze verhoging is het resultaat van besprekingen tussen KBB en de in Decom samenwerkende vakor ganisaties, zo deelt KBB mee. Op 1 augustus en aan het eind van het jaar worden de salarisschalen verhoogd op basis van de prijsontwikkeling. Verder is nog een aantal andere verbeteringen overeengekomen. U vermoordt de economie, zeggen ze. Groenevelt: „Kijk, op grond van analy ses, die door onze deskundigen zijn ge maakt en waarop Ik vertrouw, zeg ik: wat we nu doormaken, is tijdelijk. We zien taal vermogen Industriebond ongeveer 30 tot 35 miljoen - red.) dan gaan we lenen in het buitenland. We komen dan terecht in Zweden of Duitsland, waar de bronnen onuitputtelijk zijn. De internationale solidariteit is zo groot, dat daar voor ons desgewenst de kranen opengaan. Kijk, het grote verschil met ons land is, dat in Zweden en Duits land (maar ook in andere landen) een zeer hoge organisatiegraad bestaat en bo vendien meestal maar één bond. Dat heeft wel iets te maken met de langere indus triële geschiedenis van dergelijke landen. De bonden zijn er rijk en machtig. DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat beoogt de bestaande verbodsbepalingen voor col lectieve verticale prijsbinding en voor in dividuele verticale prijsbinding voor be paalde duurzame gebruiksgoederen te ver lengen tot 15 juni 1974. De geldigheid van het huidige verbod zou op 15 juli 1972 aflopen. De verlenging is volgens het ministerie van Economische Zaken nodig in afwach ting van een wettelijke regeling voor De werkloosheid beloopt op het ogen blik iets meer dan 2 Bij een overspan nen arbeidsmarkt zoals we die tot voor kort kenden zijn de economische deskun digen steeds content geweest met een „arbeidsreserve” van 2 Dit percentage voorkomt sociale onrust als gevolg van het betalen van zwarte lonen door werk gevers, die koste wat het kost de arbeids plaatsen in hun ondernemingen allemaal bezet willen hebben. Ook remt een ar beidsreserve de stroom buitenlandse werknemers wat af. Onze beroepsbevolking bestaat globaal genomen uit 4,5 miljoen personen. Zes percent van dat aantal komt daarom neer op 270.000 werklozen. Die 270.000 mensen moeten met z’n allen dus gedurende twee jaar een werkloosheidsuitkering genieten, Deze feiten kwamen naar voren uit een vraaggesprek met de heer Arie Groene velt, voorzitter van de Industriebond NW. Deze leidt thans met zijn medeleden van het dagelijks bestuur de acties, die op allerlei plaatsen in het land worden voor bereid om de werkgevers te confronteren met de materiële en immateriële eisen van deze bijna 180.000 leden tellende bond, de grootste van de drie bij de grootmetaal betrokken werknemersorgani saties. Van diverse zijden zijn de laatste weken nogal krasse beschuldigingen aan zijn adres gericht. Wat vindt u van „demagoog”? Groenevelt: „Die kan ik moeilijk be strijden. Als anderen vinden dat zij moe ten beschrijven wat voor slechte man ik wel ben, dan moeten zij dat maar doen. Maar men moet wel bedenken dat ik het beleid presenteer van een bondsbestuur van 14 man. Dat bestuur drukt natuurlijk zijn stempel op dat beleid, maar handelt weer niet zonder de bondsraad, waarin het hele kader is vertegenwoordigd. De Invloed van een voorzitter is natuurlijk wel groot. Maar als een meerderheid van het bestuur zou hebben besloten dat er géén actie moest komen, dan zou er ook geen actie komen. Hoe groot is de breuk tussen de bonden op het ogenblik? Groenevelt: „De scheiding in de metaal industrie is een nare zaak. Zij kan dieper worden, er kan een wijdere breuk ont staan. Maar ik sluit toch niet uit, dat we toch weer aan de tafel gaan zitten. Aan de andere kant wijs ik er even op dat in de kleinmetaal, waar de onderhandelingen zijn afgebroken, de bonden wel een geza menlijke opstelling hebben. En dat onze bond heeft deelgenomen aan afgewikkelde onderhandelingen, zoals in de textiel en de confectie.” Is er nog kans op bemiddeling? Groenevelt: „Zeker, maar die wordt met de dag kleiner. Er zijn trouwens bepaalde mensen, die zich min of meer onmogelijk hebben gemaakt. Wat ons betreft zouden zij geen bemiddelaar kunnen zijn. Zij zijn te veel betrokkenen geworden. Maar er zijn nog wel anderen. Er kan natuurlijk nog altijd worden gepraat als straks het conflict eenmaal aan de gang is. Dat het eerder zal gebeuren, geloof ik niet. Ik denk, dat eerst de bijl erin zal moeten.” Ligt u wakker van kwesties als deze? Groenevelt: „Ik ben er steeds mee bezig, kartels die rechtstreeks de prijsvorming Maar ik heb een gezonde slaap en die hoop ik nog lang te houden.” NIEUWE SCHANS. De directie van de strokartonfabriek De Dollard in Nieuw Schans heeft voor het gehele 150 man tellende personeel een wachtgelden regeling aangevraagd. Vrijdag is reeds een papiermachine stopgezet. Er zijn orders weggevallen. De vrees bestaat dat een van de aller grootste afnemers, de Duitse firma Leitz, ook geen orders meer zal plaatsen uit kwaliteitsoogpunt. Volgens de heer J. Wiebrands van de fabriekskem zouden de vorige directies ondanks grote winsten hebben vergeten de fabriek op tijd te moderniseren. De directeur van De Dollard, de heer G. Slingerland, ziet echter geen reden voor pessimisme. een conjuncturele terugval, geen structu rele terugval. In 1972 zal de economie zich herstellen. Het diepe dal, dat de heer Zijlstra heeft geschetst, is al achter de rug. Maar ja, je mag de woorden van dr. Zijlstra niet in twijfel trekken. Dat vindt men dan ongepast.” Groenevelt houdt dus staande dat zijn bond het beter weet dan de president van de Nederlandsche Bank. Groenevelt: „In ieder geval vermoordt de Industriebond de economie niet. Het kabinet draait de kraan dicht. Biesheuvel zegt zelf, dat hij de economie niet wil oppeppen. Daardoor komen er in de bouw tienduizend werklozen. En als de rege ring die 200 miljoen nu onvoorwaardelijk in de werkloosheidsbestrijding had ge stopt. Maar er zijn zo veel bezwarende bepalingen aan verbonden voor de ge meenten, dat er niet veel overblijft. Er zijn tekenen van economisch herstel, dat zie ik om me heen. Ik heb ook geen last van al die aantijgingen. Want ik weet dat onze visie stoelt op studie van des kundigen. Ik heb na een jaar of 20 ervaring ook zo mijn eigen kijk op de gang van zaken. Men zegt maar! Of het demagogie is geweest wat ik als mening van de bond naar voren heb gebracht, dat zal aan het einde van de rit blijken. Waar ligt het einde van de rit, hoe ver kunt u gaan met acties? Groenevelt: „Net zo ver als we willen. Wij zijn een vrije vakvereniging. We be slissen in onze eigen organen. De bonds raad heeft machtiging verleend de nood zakelijke stappen te doen, het wapen van de staking inbegrepen. Staking is trou wens een grondrecht van de vakbeweging. Ik vindt het onbegrijpelijk dat daarover in ons land zo’n discussie moet zijn. Maar hoelang de acties kunnen voortgaan, die vraag is afhankelijk van de vraag hoe lang het nodig is voort te gaan. We hebben juist deze week machtiging gekregen van de bondsraad om voorlopig 8,5 miljoen vrij te maken. Dat betekent 45.000 manweken, omgerekend tegen een uitkeringsbedrag van ongeveer 155 per week. De bondsraad heeft gezegd: als het nodig is, zien we wel verder. Mocht er geen eigen vermogen beschikbaar zijn (to- Wat is uw ervaring met stakingen? Groenevelt: „Vast staat natuurlijk er inkomensderving is. Men heeft er scha de van. Maar als er wordt gewonnen, is de winst ook direct zichtbaar. Is er een maal een staking geweest, dan wordt het onderhandelen in toekomstige situaties makkelijker. We zijn in ons land gauw geneigd tot compromissen. Neem bijvoor beeld de kwestie van de medezeggenschap (het zogenoemde bedrijvenwerk van de bonden), de positie van de georganiseerde leden in de ondernemingsraden. Jarenlang al zetten de werkgevers ons de voet dwars. Zij remmen de democrati seringstendens. Dat kan allemaal omdat er veel te weinig gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheden, die er toch zijn. Daar komt bij, dat er voordat we aan tafel gaan zitten met de werkgevers, tus sen de bonden ook al weer compromissen zijn gesloten om tot één pakket te komen. Na dit compromis dan weer een compro mis over de cao. Inmiddels heb je dan al weer zo veel laten zitten. Daarom hebben we nu gezegd: Dat zal niet meer gebeuren. En die houding heeft geleid tot een breuk met de confessione len. Ons standpunt is: jammer, maar we zijn weer niets opgeschoten. Een kwestie als die medezeggenschap in de onderne ming willen we als een recht in de cao hebben. Nu zou dit als aanbeveling in de cao moeten worden opgenomen. Nu, daar hebben we geen donder aan. Had u deze afloop verwacht? Groenevelt: „De vijf confessionele bon den hebben met minder genoegen geno men dan waarover we het tevoren eens waren. We hebben duidelijk gezegd tegen de werkgevers: Er is al zo veel gemillime terd, er kan niets meer af. Toch is men nu ver onder de markt gebleven en met dat gegeven leven we nu.” De confessionele bonden bestrijden dit en zeggen op hun beurt dat de NW-bond achteraf met nieuwe eisen is gekomen, buiten de gezamenlijke afspraken om. Gezegd wordt dat de bond actie voert uit prestige of om ledenwinst te maken. Zitten die motieven erachter? Groenevelt: „Dat zou een merkwaardige zaak zijn. Zouden we 8.5 miljoen moeten vrijmaken om straks enkele duizenden leden meer te hebben en daar dan een ton meer aan inkomsten te hebben. Zon der meer belachelijk.” Als nu de cao-grootmetaal wordt voor gedragen voor verbindendverklaring? Groenevelt: „Dan zal de Industriebond NW bezwaar maken, op grond van de opvatting, dat de club, waarom het gaat representatief moet zijn om het akkoord waar te maken. En dat is niet het geval, stellen wij. Minister Boersma zou wel in dagen hebben gewerkt. Voor seizoenarbei ders kan het aantal dagen lager worden gesteld, maar niet hoger dan 130 dagen. De WW-uitkering, waarover het hier nog steeds gaat, bedraagt 80 percent van het dagloon en wordt ten hoogste 26 weken per uitkeringsjaar verleend. Het maximum dagloon is 112,40 het mini mum dagloon voor kostwinners is 46,71. Voor de uitkeringen komen alleen de onvrijwillig werkloos geworden werkne mers in aanmerking, van wie de werkge ver niet verplicht is het loon door te betalen. Iemand, die ontslag aan zichzelf heeft te wijten, kan geen aanspraak ma ken op een uitkering, die overigens eindigt als men 65 jaar wordt. Na 26 vijfdaagse werkweken (is 130 dagen) stroomt de werkloze door naar de WWV. Hij krijgt dan op grond van de Wet Werkloosheidsvoorziening een uitke ring, die 75 percent van het dagloon (maximaal 112,90 en minimaal 49,49 per dag) bedraagt. De WWV-uitkering wordt maximaal twee jaar verstrekt. Is iemand dan nog werkloos, dan wordt hij overgeheveld naar de Rijksgroep voor Werkloze Werknemers (RWW) een rege ling die is ingesteld op basis van de Algemene Bijstandswet. Degene die onder de RWW valt, krijgt een uitkering, die bestaat uit 95 percent van het netto- minimumloon minus een bedrag dat gelijk is aan de gemiddelde weekhuur (is sinds 1 januari j.l. getaxeerd op f 14,95). Een echtpaar zonder kinderen ontvangt onder de RWW-regeling plusminus ƒ120 per week plus een woonkostenvergoeding. Een echtpaar met kinderen krijgt boven dien nog kinderbijslag. Zij die in de RWW zitten kunnen worden beschouwd als zogenaamde struc turele of permanente werklozen. Voor de ze mensen, die de kleinste catagorie van de drie vormen, is het bijzonder moeilijk ooit weer aan de slag te komen. doen, springt de bedrijfsvereniging in de bres. De Werkloosheidswet bevat sedert '68 enkele bepalingen die het mogelijk ma ken, dat de verplichtingen van de werkge ver betreffende de betaling van loon, vakantiegeld en -toeslag aan de werkne mers door de bedrijfsvereniging worden overgenomen. De belangrijkste aanspraken werknemers in zo’n geval zijn: Betaling van het hun nog toekomende loon over de laatste dertien weken: Betaling van het loon over de gelden de opzegtermijn, echter over ten hoogste zes weken (voor werknemers die ouder zijn dan 45 jaar kan deze opzegtermijn langer zijn, dit is afhankelijk van de duur van het dienstverband): Betaling van vakantiegeld en -toeslag over ten hoogste een jaar. Het is mogelijk dat de werkgever over langere perioden dan de hierboven ge noemde het loon, vakantiegeld en vakan tietoeslag niet kan betalen. In dat geval moet de werknemer voor het meerdere zelf een vordering indienen bij zijn werk gever of diens curator. Officieel staat de wet niet toe dat de werkloze met vakantie gaat. Althans, na het jaar waarin iemand werkloos is ge worden is de vakantie krachtens de wet taboe. De bedrijfsverenigingen en de ge meentelijke sociale diensten willen wat dit betreft wel wat door de vingers zien, al hanteert de ene bedrijfsvereniging of sociale dienst dit verbod strakker dan de andere. De premie ten behoeven van het Alge meen Werkloosheidsfonds bedraagt 0,8 percent van het brutoloon. Daarvan neemt het Rijk de helft (0,4 percent) voor zijn rekening en wordt de andere helft gelijkelijk voldaan door de werkgever en de werknemer, die dus allebei 0.2 percent werkloosheidspremie betalen. De 0.8 percent premie wordt aan het AWF afgedragen door de Bedrijfsverenig ingen, die ook zoals gezegd het wacht geldfonds geheren. Werknemers en werk gevers storten beide evenveel wachtgeld- premie. Deze premie loopt per beroepsgroep sterk uiteen. De minimale wachtgeldpremie is 0,1 percent, de maximale 7,6 percent. Over de uitkeringen betaalt de ontvanger sociale premies, zoals AOW (ouderdoms pensioen) en ziekenfonds, maar geen WW. De omzet in Wall Street was lï.000.000 aandelen. Dow Jones- eijfers: industrie 906.38 (+6.55), sporen 256.76 (+2.39), nutsbe drijven 117.17 (—0.13). Avond- verkeer: geen opgave. niet wil. De minister komt politiek gezien in moeilijkheden. Als de kwestie in de Stichting van de Arbeid komt, kan ik me niet voorstellen, dat de NVV-vertegen- woordigers met deze cao akkoord gaan.” Wat vindt u van de maatregelen die de werkgevers treffen in verband met ko mende conflicten? Groenevelt: „Onze bestuurders zitten ook nu overal aan tafel om zaken te doen met de werkgevers. Die werkgevers zou den daarvoor toestemming moeten vragen aan de confessionele bonden. Maar zij doen dat niet, zouden zij dat wel doen, dan hoeft er voor ons geen bespreking te zijn, dan komen onze mensen niet. Nee, de werkgevers negeren de grootste bond niet, dat zeggen zij zelf. Die brieven van hun federatie klinken wel stoer naar buiten uit, maar het effect is minimaal. De praktijk is sterker dan de leer. Ik moet trouwens nog zien of de verbindend verklaring van de cao wel wordt aange vraagd. Zo ja, dan wordt de breuk tussen de bonden nog groter.” Is er tegenstelling tussen uw bond en het NW? Groenevelt: „Welnee, absoluut niet. We hebben als bondsbestuur een goede ver houding met het NW-bestuur. We zien elkaar in dit huis voortdurend. Op het ogenblik gaat de aandacht meer uit naar de Industriebond en is het NW en zijn voorzitter Harry ter Heide wat meer op de achtergrond. Dat ligt allemaal voor de hand. Nu sta ik in de aandacht, morgen is het een ander. Als de verhouding niet goed was, zou Arie de Boon, vice-voorzit- ter van het NW niet op onze kaderdag onlangs namens het verbondsbestuur heb- Ook in de afgelopen week was dat weer overduidelijk te zien. Zelfs de aanvanke lijke koersdalingen van Wall Street had den op de internationals nauwelijks in werking. De lijn bleef hier over het algemeen vrijwel opgaand, zij het dat de vooruitgang beperkt bleef. Koninklijke Petroleum kon het eerder in de week opgelopen verlies van twee gulden weg werken toen bekend werd dat de Ameri kaanse Shell in 1971 een beter resultaat had geboekt en voor het eerst sedert drie jaar de daling kon beëidigen. Heineken trok zelfs zeven gulden aan en Hoogovens drie gulden. AKZO moest licht terug, omdat van dit concern nog altijd weinig fraais wordt verwacht. Maar Philips hield het op circa 39 gulden. Een opmerkelijke koersrijzing voltrok zich voor de Koninklijke Boot, die niet minder dan tien gulden aantrok. Het bin nenkomende bedrijfsnieuws was overwe gend gunstig. In algemene zin bleef het echter rommelen op het sociale front en namen de stakingsdreigingen steeds ern stiger vormen aan. Maar op de beursstem ming had dat geen invloed. Ook de nog altijd stijgende lijn in de werkloosheids cijfers werd niet alarmerend voor de conjunctuur geacht. Hier te lande werd de hoop levendiger dat het komende voor jaar en althans wat verderop in het jaar de situatie zich economisch ten goede zal keren. De Lijempf maakte bekend in 1971 weer uit de rode cijfers te zijn getreden, waardoor het fonds van 48 gulden op 53 gulden kon komen. Grasso boekte een winstje van tien punten op de introduktie van een nieuwe boormachine. En de Ne derlandse springstoffenfabriek bleef ge- Sluiting van een bedrijf is een ENSCHEDE Als het rijk bereid ia de gemeente Almelo de nodige middelen te verschaffen die nodig zijn voor de aankoop van het 18.000 vierkante meter grote fabriekscomplex van Van Scholco in Almelo, kan het op termijn tot een transactie komen. B. en W. van Almelo en de directie van het textielconcern hebben dit vrijdag be kend gemaakt. De fabriek zal dan worden gesloten en afgebroken. Of het personeel (328 man) elders geplaatst zou kunnen worden, is nog de vraag. De vakbonden hebben de directie per telegram laten weten, dat zij op korte termijn opening van zaken eisen. „Hebben uit de kranten kennis genomen van de reorganisatie- maatregelen van het bedrijf” aldus het telegram, „We stellen vast dat we recent nog contact hadden over andere reorgani- satiemaatregelen. Tot nu toe niet over een verdere reorganisatie. Integendeel. Wij zijn beledigd deze berichten uit de kran ten te moeten lezen.” Slotkoersen Eer- 368% 29% 33 63% 24% 38% 21'/, 36% 98'/, 48% 55% 45% 75% 3944 34'/s 35% 9% 11 17% 32'/, 44% 42% 72% 43%

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 10