De koning af Hard ijs geen handicap JAPAN BESCHOUWT OLYMPISCHE PRESTIGEZAAK SPELEN ALS EEN Kosten: twee miljard Telstar-AZ Haarlem tegen Ajax Brand niet ongelukkig met FSC Rusland niet voor Davis-cup Telstar kan rekenen op een verdedigend NEC TELSTAR-N.E.C Bierblik voor Ierse arbiter f 120 Ski-praters Ruim 3 ton als totoprijs met Z.-Afrika Auto- slaaptrein Winterweekend Sauerland SssSsafesïSSs. Schulte-trofee nr. Gebr. Luybregts 22 in Rallye de Monte Carlo Totomiljoenen voor de sport Oostduits protest tegen Horst Freese voor Loevesijn 11 ZATERDAG 29 JANUARI 1972 t Kosten Sneeuwzeker IJspiste SPORTPARK SCHOONENBERG voordelig uit met NS t A e e n WWWVWMVWIfVWWWWWWWMWWVWMVVMMMMVMWWWWVVVWW ADVERTENTIE fWWVWIMMWWWWHbHWRRIWWWMWWWVWVW^ (Van onze sportredactie) ie ie de ag ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE „Ik Ook enkele amateurclubs vinden een te lange rustperiode te riskant. De velden van HFC en EDO zijn nog redelijk be speelbaar en daarom hebben beide clubs besloten om vriendschappelijk te voetbal len tegen respectievelijk AFC en DCG. Beide wedstrijden beginnen om 12 uur. Koopt de TELSTAR- BODE, u kunt hierop de wedstrijdbal winnen met de handtekeningen van de spelers. Op erg aanvallend voetbal van NEC- zijde hoeft Telstar-trainer Rab dan ook niet te rekenen. Een Nijmeegse-spits zal meer regel dan uitzondering zijn, waar door het er voor Telstar niet eenvoudiger op wordt om tot doelpunten te komen. Van Egmond is nog steeds geblesseerd aan zijn voet. Hij gaat wel vooruit maar hij zal morgen zeker niet kunnen voetballen. Verder heeft Rab een selectie van veer- van elk m station. in rs k e de na ,e- ret :e- 'at in, of de 3. >r n in iO ;t it n ij d r il i i e t Vertrek op de vrijdagen 4,11,18 en 25 februari en 3 maart 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. n- ;te er jn ur n 51 n n n g n Ie 5S in Is n e ir ■s n o er é- n- <al 're k- 68 a- e- n, e- sn Ontdek zelf wat het winterse Sauerland voor u kan betekenen. Proef de sfeer en geniet van het prachtige heuvel landschap met zijn wit- besneeuwde wouden. Volledig verzorgd, dus Incl. logies, maaltijden en reis: ;e- 3,8 an or 1ft en nt z, it iet g- k- d- sp ie it. er s- V. Nederlandse) Spoorwegen) De totale bouwkosten van deze sportac commodaties bedroegen ruim 92 miljoen gulden, maar deze Winterspelen hebben Japan nu al bijna twee miljard gulden gekost. Daarbij zijn de kosten ingecalcu leerd van de bouw van het Olympisch dorp, het perscentrum, de flatgebouwen en de aanleg van de metro en straten. In dat bedrag is ook inbegrepen de aanzien lijke uitbreiding van het vliegveld Chito- se, dat op ongeveer 40 kilometer van Sapporo ligt, op welke route een geheel nieuwe autoweg is aangelegd. Want dat staat vast: de Japanners hebben voor deze elfde Winterspelen niets aan het toeval overgelaten. Ook niet ten aanzien van de veiligheid van deelnemers en bezoekers. Bijna 3.600 manschappen oproerpolitie en de bijna 4.800 militairen zullen de komende dagen waken over de veiligheid van de buiten- SAPPORO. Vier oud-skikampioenen zijn in Sapporo gesignaleerd. Zij zullen optreden als televisie-commentator. Het zijn de Canadese Nancy Green, de winna res van de reueenslalom 1968, die slechts zelden meer op ski’s staat, omdat zij twee zoontjes heeft. Zij heeft inmiddels wel de Olympische afdaling beproefd op de Fuji Eniwa. Hetzelfde deden de Westduitse Heidi Biebl en de Amerikaan Bill Kidd, de wereldkampioen van 1970 in de alpine- combinatie. Heidi Biebl won in 1960 in Squaw Valley de afdaling. Jean Claude Killy, de drievoudige gou den medaille-winnaar van 1968, is door de BBC als commentator gehuurd. DEN HAAG De Nederlandse Sport Federatie (NSF) heeft voor het jaar 1972 de toewijzing van gelden uit de sporttoto voor de landelijke sportorganisaties vast gesteld op een bedrag van 5.720.293,00. Van dit bedrag is f 4.806.143,00 bestemd voor de normale activiteiten van de bon den en f 914.150,00 voor incidentele uitke ringen. De toewijzigingen stellen de bon den in staat deel te nemen aan Europese- en wereldkampioenschappen of evenemen ten van internationaal kaliber, het organi seren van der gelijke wedstrijden in eigen land en het aanschaffen van het benodig de materiaal. HAARLEM. Als het betaalde voetbal niet doorgaat, speelt Haarlem morgn thuis tegen Ajax. De wedstrijd begint om half drie. Ook Telstar heeft in dat geval een oefenwedstrijd ingelast. De Velsena- ren voetballen om half drie op Schoonen- berg tegen AZ’67. landse bezoekers. Daarnaast zijn er nog eens 87 speciale „bodyguards” allemaal behorend tot Japans hoogste gegradueer den in kendo en judo, aangesteld, die vooral tot taak hebben buitenlandse staatshoofden en andere belangrijke gas ten zo nodig met hun eigen leven te verdedigen. De politie van Sapporo vreest de komende dagen vooral Japans ultra rechts georiënteerde groepen. SAPPORO In Oostduitse Olympische kringen wondt druk beraadslaagd of er een officieel protest zal worden ingediend tegen het starten van Horst Freese, die voor West-Duitsland is ingeschreven bij het schaatsenrijden. Oost-Duitsland zou zich daarbij willen beroepen op een artikel uit het IOC-reglement, dat men drie jaar in het land waarvoor men wil starten, moet wonen. Dat is met Horst Freese, die vroeger in Rostock woonde, maar in 1969 naar het westen vluchtte en thans in Hamburg verblijf houdt, niet het geval. De 27-jarige Freese (zondag zal hij in Sapporo zijn 28ste verjaardag vieren), startte voor de laatste maal in 1967-’68 voor Oost- Duitsland. Enkele weken geleden vestigde hij de aandacht op zich door op de 500 meter een tijd te rijden van 38,7 sec. daarvan worden bedekt met vinylon (een plastic-produkt) en wordt er een brug over het (kunst)ijs gebouwd. In Sapporo bestaat bovendien nog de mogelijkheid te trainen op een natuurijsbaan, waar in 1954 de wereldkampioenschappen werden gehouden. Het volledig overdekte schaatsstadion wordt naast de 90 meter-schans toe- schouwerscapaciteit 50.000 en de Mako- manai-ijshal unaniem beschouwd als een architectonisch zeer geslaagd bouwwerk. De ijshal is echter qua interieur ontegen zeglijk het fraaiste gebouw. In het cen trum van Sapporo staan verder nog twee ijshallen, de Tsukisamu-hal en de Mika- ho-hal. De eerste zal zal worden gebruikt voor de verplichte figuren by het kunst- rijden. De tweede voor gshockey (groe pen B en C). Ard Schenk draagt de Nederlandse vlag bij de vlaggenparade in Sapporo. BREDA. De Ierse scheidsrechter Barrett, slachtoffer van het bierblikin- cident tijdens de cupwedstrijd PSV- Real Madrid, komt op 4 februari naar Breda naar het jaarlijkse nationale voetbal-carnaval. Uit handen van prins Dirk I. in het dagelijks leven meer be kend als de scheidsrechter Frans Derks, zal hij er een miniatuurbierblikje ont vangen. Het bierblikje is voor het ko mende carnaval als embleem gepropa geerd. De voetbalscheidsrechtersvereni- ging Breda en omstreken, die het voet- balcarnaval organiseert, hoopt dat de Ierse scheidsrechter aan het camavals- blik prettiger herinneringen zal bewa ren dan aan het Eindhovense blikje. De ijspiste in het Makomanaistadion, waar de inmiddels gestopte Ans Boekema- Schut bij de vorig jaar gehouden pre- Olympische winterspelen goud veroverde op de drie kilometer, is 16 meter breed, heeft een inrijstrook van zes meter breed te en twee banen van elk vijf meter. Volgens ISU-voorzitter Henny Roos, die reeds eerder een bezoek bracht aan Sap poro, zijn de vriesmogelijkheden voldoen de, ook in het geval, dat de temperatuur hoger mocht zijn dan verwacht wordt. Op dit moment ziet het daar echter in het geheel niet naar uit. De tijdwaarneming is vanzelfsprekend elektronisch, maar daar naast zullen er ook nog finishfoto’s wor den gemaakt. De deelnemers hoeven overigens geen angst te hebben, dat het ijs tijdens de openingsceremonie ernstig zal worden be schadigd. Twee dagen voor de opening zal de baan worden gesloten en een gedeelte HAARLEM-IJMOND. Ondanks het feit dat een te lange rustperiode ook niet alles is zou het NEC-trainer Wiel Coerver weinig kunnen schelen als het betaalde voetbal morgen wordt afgelast. Coerver zit ook voor de lastige wedstrijd op Schoonenberg tegen Telsrar met een ge havende brigade en hfl verzucht een beetje moedeloos: „AI ongeveer sedert het begin van deze competitie spelen wij iedere wedstrijd met twee of meer invallers. Het elftal is nog niet volledig geweest. Tegen Telstar moeten wij Cas Janssen (hersen schudding) en Felix Muller uiteraard ook weer missen, terwijl ook het meespelen van Bönnen. Eggenkamp en de weer her stellende Pijs lang niet zeker is”. Het (gescheiden) olympisch dorp ligt in het zuidelijk stadsdeel van Sapporo. Het dorp, met de bouw waarvan men pas begin vorig jaar begon, is vanuit het stadscentrum snel en gemakkelijk met de speciaal voor deze winterspelen aangeleg de metro te bereiken. Deze 12,5 kilometer lange metroverbinding werd reeds medio december vorig jaar in gebruik genomen. Deze metro is praktisch niet te horen, omdat hij is uitgerust met luchtgevulde rubber wielen. Een noviteit in de wereld. Op circa twee kilometer zuidwestelijk van het olympisch dorp (kosten 54 mil joen gulden) ligt het perscentrum (kosten 10 miljoen gulden), alsmede direct aan grenzend aan dit voortreffelijk ingerichte gebouw enkele kolossale flatgebouwen, waarin de schrijvende persvertegenwoor digers alsmede de fotografen zijn onder gebracht. De radio- en televisieverslagge- vers hebben onderdak gevonden in de onmiddellijke omgeving van het olym pisch dorp. In totaal bevinden zich op dit moment bijna 4.000 journalisten in Sappo ro. Deze winterspelen worden in 45 lan den via de televisie uitgezonden. Eveneens in de onmiddellijke omgeving van het olympisch dorp zijn gebouwd: het Makomanaistadion (kosten 13,5 miljoen gulden), een architectonisch gezien schit terende ijspiste (kosten 19,5 miljoen), waar de ijshockeywedstrijden groep A en het kunstrijden worden gehouden, en het par cours voor de cross-country en biathlon. De twee springschansen waarvan de 90 meter-schans voor acht miljoen gulden praktisch geheel is vernieuwd en de slaslomtrajecten daarentegen liggen ver verwijderd variërend van 12 tot 32 kilometer van het Olympisch dorp. Waarmee de Japanners hun destijds be lofte dat dit de „Olympiade van de korte afstanden” zou worden niet hebben inge lost. SAPPORO. Jacques de Koning, sinds vele jaren chef d’équipe van de herenploeg, zal aan het einde van dit I seizoen zijn functie neerleggen. Of- schoon De Koning voor dit besluit privéredenen als argument aanvoert, I ligt het voor de hand, dat de minder goede verstandhouding met coach Leen I Pfrommer de belangrijkste oorzaak is. Onlangs heeft Pfrommer in een inter view zeer duidelijk te kennen gegeven, dat hij geen prijs meer stelde op De Koning als chef d’équipe. IJSHOCKEY. De ijshockeyclub Den Bosch heeft op eigen baan de competitie wedstrijd voor de eerste divisie tegen Luik met 3-10 verloren. De tussenstanden waren 2-0, 0-3. 1-7. Er waren slechts 700 toe schouwers. Sneeuw is er genoeg in Sapporo. Sneeuwruimers hebben continu werk om de tribunes sneeuwvrij te krijgen. DEN HAAG De dertien kruisjes, die de deskundigen van de nationale sportto- talisator het afgelopen weekeinde hebben geplaatst bij de wedstrijden, voorkomend op formulier 27, hebben slechts één win naar opgeleverd. Vrijdagmorgen had zich slechts één deelnemer aangemeld bij het kantoor van de sporttotalisator met der tien goed. Hem wacht de eerste prijs van 165.555,54 plus de extra premie van het zelfde bedrag, die hij zal ontvangen wan neer er voor 23 februari geen reclames binnenkomen. De cijfers van de toto van het afgelopen weekeinde, waarin alle wed strijden werden afgelast, zijn: aantal deel nemers 664.740. Inleg 1.565.537. Voor de prijzenpot was beschikbaar 662.222,15. Tweede prijs: f 165.555,54 (166 aanmeldin gen) per kolom f 997,Derde prijs f 165.555,54 (2229 aanmeldingen), per kolom f 74,20. MOSKOU. De Russische tennisbond heeft gisteren gedreigd het toernooi om de Davis-cup te zullen boycotten wanneer Zuid-Afrika in 1972 weer zal worden toegelaten tot het toernooi. In een verkla ring, die door het Russische persbureau Tass werd verspreid, vraagt de Russische bond de internationale lawn tennisfedera tie van haar beslissing terug te komen, omdat Rusland zich anders gedwongen zal zien zijn inschrijving teurg te nemen. DEN BOSCH Leijn Loevesijn, wereld kampioen sprint bij de professionals, is door een jury van deskundigen uitgeroe pen tot wielrenner van het jaar. De Am sterdamse sprinter kreeg in Den Bosch de Gerrit Schulte-trofee uitgereikt. Sprin ter Leijn Loevesijn heeft daarmee een plaats gekregen in de reeks die werd ge opend door zijn grote voorganger Arie van Vliet (1955). Zijn leermeester Jan Derksen kreeg dezelfde onderscheiding in 1957. Kees Priem, het afgelopen jaar onder meer winnaar van Olympia’s ronde door Neder land, werd gekozen tot renner van de toe komst. Priem staat op de lijst winnaars van de Toboga-beker achter o.a. Fedor den Hertog, Jan Krekels, Joop Zoetemelk en Jo van Pol. Naar Frankrijk: Avignon, St. Raphael, Narbonne. Naar Italië: Milaan, Genua. Naar Oostenrijk: Salzburg, Villach. Naar Zwitserland: Biasca (bij Lugano). Naar Joegoslavië: Ljoebljana. Inlichtingen en folder bij alle stations en reisbureaus. Bovendien geldt dit eiland in deze maanden als absoluut sneeuwzeker, het geen van Innsbruck en Grenoble niet gezegd kan worden. In de wintermaanden valt in Sapporo zo veel sneeuw, dat de straten praktisch nooit sneeuwvrij zijn, hetgeen ook op dit moment het geval is. Begin deze maand werd Zuid-Afrika weer toegelaten tot het Daviscuptoernooi na een vergadering in Londen, waaraan ook de landen deelnamen, die voor de uitsluiting van Zuid-Afrika voor de jaren 1970 en 1971 hadden gestemd. In 1969 weigerden Polen en Tsjecho-Slowakije in het Davis-cuptoernooi uit te komen van wege de apartheidspolitiek van Zuid-Afri ka. Behalve in Rusland heeft de toelating van Zuid-Afrika ook andere landen de nodige reacties gewekt. Zo noemde Robert Colwell, de voorzitter van de Amerikaan se tennisfederatie de beslissing om Zuid- Afrika in 1972 opnieuw mee te laten doen „dwaas”. In Londen verwacht men dat andere oostblok-landen de boycot van Rusland zullen overnemen. MONTE CARLO Oe organisatoren van de Rallye de Monte Carlo hebben gister middag bekendgemaakt dat het voorlopige klassement watt betreft de eerste vier en de winnaar van de dames-beker ongewijzigd is. In de officiële rangschikking wijken vooral de tijden af van het voorlopige klas sement en er zijn kleine wijzigingen in de volgorde. De Nederlandse broers Luybregts bijvoorbeeld zakten een plaats in het klas sement en staan nu definitief als 22ste te boek. De officiële rangschikking is: 1. Mu- nari 5.57.55, 2. Larrousse 6.08.45. 3. Aalto nen 6.12.35, 4. Laimpinen 6.20.04, 5. Piot 6.26.23, 7. Neyret 6.34.53, 8. Pinto 6.42.17, 9. Ragnotti 6.44.10, 10. Pait Carlsson-Mos 6.53.08 (winnaar dames-beker), 22. Luy bregts 8.15.41. zijn dan de gemiddelde Japanner en wier gezichten bijna Europees aandoen. De temperaturen op dit eiland, met als hoofdstad het dicht bij Sapporo gelegen Makomanai, schommelt in januari en fe bruari praktisch iedere dag rond het vriespunt. SAPPORO. Terwül ruim 100 Japanse militairen op commando vlaggen ijsen, trekt de Nederlandse dames- en herenploeg driftig baantjes in het Jakomanai-stadion. Tegelijk met Japanners. Amerikanen, Duitsers en Finnen, maar zonder de Noren en Zweden, die de voorkeur hebben gegeven aan een 80 kilometer verder gelegen natuurysbaan. „Een duidelijke misrekening”, me nen de Noorse en Zweedse journalisten, die nog altjjd niet begrijpen waarom de verantwoordeiyke schaatsleiders zich van tevoren zo slecht georiënteerd hebben. „Jullie Nederlanders hebben het heel wat beter bekeken. Het ys is hier toch voortreffeiyk”. Hetgeen wordt beaamd door Ard Schenk, de Europees kampioen, die ook in Sapporo byna voortdurend in gezelschap is van Kees Verkerk. Minder te spre ken over de kwaliteit van het ës is daarentegen Erhard Keiler, de Duitse supersprinter, die volgende week zaterdag zün succes van Grenoble zo graag wil prolongeren. Keiler: „Voor sprinters is dit ys iets aan de harde kant. En dat kan een duideiyk nadeel zyn”. De Nederlanders echter beschouwen dit „harde” ijs zeker niet als een han dicap. omdat zy graag op dergeiyk ys ryden. (Van onze sportredactie) SAPPORO Acht jaar nadat in Tokio de Olympische Zomerspelen werden gehouden, brandt in Japan vanaf vandaag opnieuw de Olympische vlam. In Sapporo, op Japans meest noordelijke eiland Hokkaido, zal keizer Hirohito donderdag 3 februari de elfde Olympische Winterspelen officieel openen. De openingsceremonie wordt gehouden in het schitterende, geheel onoverdekte Makomanaistadion, dat plaats biedt aan 47.000 toeschouwers en op welke ijspiste in de dagen daarna de voor Nederland zo belangrijke schaatsduels worden uitgevochten. De Winterspelen worden nog diezelfde dag geopend met twee ijshockeywedstrijden in de aangrenzende, overdekte Makomanai-ijshal, waar op 13 februari tevens de sluitingsplechtigheid plaats vindt. Vermoedelijk nog meer dan in 1964 beschouwen de Japanners deze Winterspe len, die voor de eerste keer in Azië worden gehouden, als een zuivere presti- gezaak. Alles is de Japanners er aan gelegen dat de ruim 1.300 atleten en 500 officials uit 35 landen met een bevredi gend gevoel naar hun land terugkeren en afgaande op het succes van de Zomerspe len in Tokio en de wereldtentoonstelling van 1970 in Osaki ligt de conclusie voor de hand, dat de Japanners ook deze keer wel weer in die opzet zullen slagen. Het iets meer dan 100 jaar oude Sappo ro, dat met zijn één miljoen inwoners de op zeven na grootste stad van Japan is, maakt zeker niet de indruk van een miljoenenstad, maar eerder van een be drijvige industriestad. Ook de uitgaansmo gelijkheden in Sapporo, dat grote bekend heid geniet vanwege zijn bier het beste in Japan zijn erg beperkt Het meest begeerde doel van de buitenlanders zijn nog altijd de Japanse badhuizen, maar in de meeste gevallen betekenen ook die een bittere teleurstelling voor de Europeanen. In Sapporo, dat bedolven ligt onder een dikke sneeuwvacht, zullen de Europese bezoekers bovendien vergeefs onderdak zoeken in een westers ingericht hotel, omdat de drie „wester-style”-hotels in Sapporo zijn gereserveerd voor de offici- sis. Op het eiland Hokkaido, met in totaal vijf miljoen inwoners en het meest noordelijk gelegen van de vier grote Ja panse eilanden, leven nog altijd de „Ai- nus”. de Japanse oerbewoners, die groter tien spelers, waaronder Kees van Kooten, waaruit hij morgen het elftal zal samen stellen. Haarlem-trainer Joop Brand is niet eens zo ongelukkig met de zware uitwed strijd tegen Fortuna Sittardia Combinatie. De Haarlem-trainer heeft andere zorgen. In een tijd dat overal alweer zaken wor den gedaan voor het contracteren van spelers voor het volgende seizoen moet hij lijdzaam toezien dat er bij Haarlem geen stuiver is om ook maar aan enig toe- komstbeleid te werken. Met uitzondering van Sjef van Duffelen (wiens knieblessure ernstiger is dan was voorzien) en Piet van den Berg (spierverrekking), waarover van daag wordt beslist, heeft Brand met zijn selectie geen problemen. Hij stelt: speel liever uit tegen FSC dan tegen een DFC Fortuna Vlaardingen of PEC. Aan FSC weet je tenminste wat je hebt. Ook de spelers weten dat het een lastige tegenstander is. Bovendien kun je tegen dit soort tegenstanders vaak gewoon voet ballen. FSC heeft wat dat betreft toch knappe spelers rondlopen. Dat is niet zo nadelig voor ons”. FSC-trainer Evert Theunissen zal waarschijnlijk niet kunnen beschikken over de door griep gevelde Louis Dullens. A.S. ZONDAG AANVANG HALF 3 k TT” f

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11