Vier pakjes sigaretten per dag Rap Brown Ontslag Waarnemers George Jackson Europa Wetgeving Breuklijn (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Na verscheidene juridische manoeuvres en een ver andering van rechtbank zal Angela Davis, die het symbool geworden is van „Black Power”, op 31 januari terecht staan in San José in Californië. Zij zal dan bijna vijftien maanden in voorarrest hebben doorgebracht. Haar proces is een van drie rechtszaken, die de Verenigde Staten in dit verkiezingsjaar zullen beroeren. De andere zijn een proces tegen de priester Berrigan die terecht staat wegens een vermeende samenzwering om Nixons adviseur dr. Henri Kissinger te ontvoeren en de zaak tegen dr. Daniël Ellsberg die de geruchtmakende Pentagon-studie over de oor log in Vietnam ter beschikking stelde van de pers. „Op een ochtend” Leiders NIEUW BOEK OVER PROCES „Als ze jou een ochtend weghalen, komen ze die nacht nog voor ons” r Angela Davis maandag voor de rechter onder meer waarnemers uit de Sovjet unie uit om de zittingen bij te wonen. Bij de ontvoering van rechter Hea ly in San Rajael wordt (links) een politieman, die zijn geweer op de grond moest gooien onder schot gehouden door twee negers. De man in het midden (vermoedelijk Jonathan Jackson) is juist bezig zich te bukken om het wapen op te rapen. Rechts een van de ont snapte verdachten. Arrestatie van Angela Davis in een motel in New York. in Mann een jaar a voor dit hof als do VOORAL DE dood van George Jack- son, die zeer waarschijnlijk vanuit de gevangenis een liefderelatie ontwikkel de met Angela Davis (zij bezocht hem daar één of meer keren), smeult nog steeds onder de gevoelsoppervlakte van militante negers in California. Tijdens het proces tegen Angela Davis zouden opnieuw explosieve demonstraties kun nen worden gehouden. Angela Davis, die in de gevangenis vier pakjes sigaretten per dag rookt in afwachting van een proces waarvan ze al heeft gezegd dat het een „farce van justitiële gerechtigheid” zou zijn, is een zwarte heidin tegen wil en dank ge worden. verdiepte ze zich systematisch in de verschillende negerbewegingen, zonder echter een duidelijke keus te maken. Haar afzijdigheid liep zo in het oog dat functionarissen van de Nationale Vere niging ter Behartiging van Zwarte Be langen (NAACP) aanvankelijk meen den dat ze een spionne van de binnen landse veiligheidsdienst (FBI) was. t mij wordt ledigen. Ik voegen dat Erbij rechter, en twee van de vier gevange nen die terechtstonden, werden in een vuurgevecht met de politie gedood. Zij is één van de weinige negerlei ders die niet uit emotionele, maar uit strikt verstandelijke overwegingen be trokken raakte, eerst bij de „U.S.”- beweging van Ron Karenga (die een zwart nationalisme voorstond) en ver volgens bij de Zwarte Panters. Het is echter niet zeker of zij ooit lid werd van de Panters-organisatie. Haar rationaliteit en intellectuele bagage maakten haar automatisch tot een middelpunt van die kringen waar in zij zich bewoog, hoewel zij niet voor een officieel leiderschap voelt en van mening is dat degenen die zich haar volgelingen noemen dat zelf maar moeten weten. Studenten en professoren protesteer den. De kwestie werd aanhangig ge maakt bij een rechtbank die het ont slag ongeldig verklaarde, maar de re genten aangevoerd door Californië’s aartsreactionaire gouverneur Ronald Reagan, zonnen op wraak. Een jaar later, in juni 1970, werd Angela op nieuw ontslagen, nu op grond van het feit dat ze „opruiende toespraken” had gehouden. Twee maanden later vond de fatale ontvoering van rechter Healy plaats. De politie stelde vast dat enkele van de gevonden wapens gekocht waren door Angela Davis, die overigens zelf niet in San Rafael was toen de overval op de rechtbank plaatsvond. Het kostte geen moeite verband te leggen tussen Jonathan Jackson, die het plan be raamde en Angela Davis. De broer van George Jackson was sinds enkele maanden opgetreden als haar „lijf wacht”. Angela Davis dook onder en werd tenslotte in oktober 1970 in New York gearresteerd in het gezelschap van een welgestelde neger, David Poindexter, wiens vader eens lid was geweest van de communistische partij (Poindexter heeft een blanke moeder). Een recente opname van Angela Davis in de Maringevangenis van Californië. KENNISSEN en vrienden van Ange la Davis achten het zeer onwaarschijn lijk dat zij, zo zij al van de overval op de rechtbank wist, er persoonlijk bij betrokken was. Nog minder gelooft men dat zij Jonathan Jackson voor dat doel de beschikking gaf over de wa pens die zij had gekocht (één van de geweren kocht zij twee maanden voor de overval, een mogelijk bezwarend feit, evenals de omstandigheid dat zij in de weken voor de overval gezien werd terwijl zij oefende op een schiet baan) De Californische wetgeving stelt dat medeplichtigen aan een moord even zwaar gestraft kunnen worden als de genen die hem plegen. Angela Davis zal verdedigd worden door de advocaat John Abt. een bekende pleitbezorger voor linkse gedaagden zoals de zanger Paul Robeson en de communistische partij zelf. HERBERT MARCUSE meisjes die op zondagmorgen omkwam toen er een bom explodeerde in een kerk. Op 15-jarige leeftijd werd zij uit dit milieu gehaald en op een exclusieve privéschool in New York geplaatst. Sindsdien ontwikkelde haar leven zich steeds meer op de breuklijn tussen de blanke en zwarte cultuur een sche mergebied waarvan onder meer de schrijver James Baldwin één van de exponenten is. Angela Davis bleek in tellectueel begaafd te zijn, te beschik ken over een koel, nieuwsgierig brein dat zich niet liet meeslepen door ge voelsmatige argumenten. Ze kreeg een studiebeurs voor Brandeis University, waar ze onder meer een studie schreef over de Franse schrijver Alain Robbe- Grillet. Ze leerde er de links-radicale marxis tische filosoof Herbert Marcuse ken nen. Het was een kennismaking die haar uiteindelijke intellectuele vorming bepaalde. Ze had toen al een jaar in Parijs doorgebracht, een ervaring die haar in de gelegenheid stelde haar houding ten aanzien van de Ameri kaanse samenleving te analyseren en nog verder te objectiveren. Toen Mar cuse haar na terugkeer in de dialectiek van het marxisme introduceerde, sloot de theorie dan ook aan op wat zij in Parijs had ontdekt. EEN NIEUW BREUKPUNT deed zich voor toen zjj, na aangenomen te zijn als lectrix in de filosofie aan de uniT versiteit van Californië in Los Angeles, ontslagen werd omdat de Amerikaanse BVD de conservatieve regenten van de universiteit had verteld dat zij commu niste was. NA HAAR kandidaatsexamen keerde ze opnieuw terug naar Europa, ditmaal als studente van de Goethe-universiteit in Frankfort, waar ze zich snel weg wijs maakte in de wereld van de filosofen Kant en Hegel. Maar in tegenstelling tot haar tijd in Parijs, voelde ze zich steeds meer een banneling en in 1967 keerde ze naar de Verenigde Staten terug, besloten om deel te hebben aan het gistingsproces dat het rassenprobleem opnieuw aan de orde had gesteld, als één van de centrale vraagstukken van de Ameri kaanse samenleving. Haar vorming was zo goed als voltooid, ze was nu klaar om haar visie aan de praktijk te toet sen. Nadat ze aan de universiteit van Californië ill San Diegq^ promoveerde bij KÏarcusej, die_aaar inmiddels een leerstoel naa ^gekresen (haar proef- schrirt was_aiet zonder betekenis: een studie van xvants analyse van het ge weld gedurende de Franse revolutie), Te zamen bestrijken deze processen drie aspecten van de huidige Ameri kaanse samenleving, die centraal staan in de sinds enkele jaren gegroeide maatschappelijke crisissituatie: het particuliere verzet tegen de gevestigde orde, de geloofwaardigheid van de re gering plus het recht van een functio naris om dat aan de kaak te stellen en de sociaal-politieke kanten van het rassenvraagstuk. Zich bewust van mogelijke internati onale reacties, heeft de regering daar om kennelijk besloten van het proces een „show” te maken: men nodigde DE NIET te benijden rechters, die deze exclusieve rechtszaken moeten behandelen, zullen waarschijnlijk pro beren zich zoveel mogelijk te bepalen tot de droge feiten van de dagvaar ding: samenzwering tot ontvoering, ontvreemding van regeringsdocumen ten, medeplichtigheid aan moord. Zij zullen, zoals rechter Julius Hoffman in het proces tegen de „acht van Chica go”, alle registers opentrekken om te voorkomen dat de rechtszittingen wor den gebruikt voor ideologische debat ten. En evenmin als rechter Hoffman, zullen zij daar volledig in kunnen slagen omdat de processen in zichzelf een ideologisch standpunt van de Ame rikaanse regering vertegenwoordigen. Van de drie rechtszaken is het Ange la Davis-proces het meest geladen met mogelijk ernstige gevolgen. Want deze 27-jarige voormalige docente in de fi losofie van de universiteit van Califor nië in Los Angeles vertegenwoordigt meer dan één mogelijk belastend feit in het overwegend blanke, conservatie ve Amerika: ze is zwart, ze is betrok ken bij militante bewegingen en ze is lid van de communistische partij. ANGELA DAVIS is verder de enige van de negerleiders van betekenis die terechtstaat, met mogelijk als uitzon dering Rap Brown, die kort geleden door de politie van New York werd aangewezen als degene die bij een overval werd neergeschoten. Rap Brown wordt nog steeds verpleegd in een ziekenhuis (anderen hebben echter ontkend dat de patiënt Brown is). Zwarte Panter-leider Huey Newton, die beschuldigd werd van het doden van een politieagent, werd in december voorlopig vrijgelaten, nadat de jury niet tot een beslissing kon komen. George Jackson, één van de drie „Soledad brothers” zo genoemd naar de Soledad-gevangenis die beschul digd waren van het vermoorden van een cipier, werd in augustus verleden jaar tijdens een gevangenisrei in San Quentin onder omstreden omstandighe den door een bewaker doodgeschoten. Zijn dood, die hem nog meer tot een martelaar maakte dan hij al was, zal ongetwijfeld ook een rol spelen in het Angela Davis-proces. Het was zijn broer Jonathan die, in een poging om hem te bevrijden, het mislukte plan ontwierp om in augustus 1970 de 65- jarige rechter Harold Healy tijdens een rechtszitting te ontvoeren en als gijze laar te houden. Jonathan Jackson, de „Als ze ’s ochtends komen" is een huiveringwekkend boek over in bet nauw gedreven mensen. Jammer genoeg werd het hier en daar onno dig gelardeerd met verouderde pro pagandistische slogans. Onnodig, omdat de feitelijke gegevens voor zichzelf spreken. In de titel is een slotregel ver werkt van een brief die de schrijver James Baldwin Angela Davis een jaar geleden schreef. Baldwin legt in die brief uit dat in de Verenigde Staten geen rassenoorlog aan de gang is maar een burgeroorlog: „Wij die het weten moeten vechten voor jouw leven alsof het het onze was wat het ook is en met onze lichamen de weg naar de gas kamer versperren. Want als ze jou op een ochtend weghalen, komen ze die nacht nog voor ons. Daarom: vrede Broeder James Die vrede waar Baldwin op doelt is voor Angela Davis nog lang niet gekomen. Maar het zonder twijfel langdurige proces tegen laar zal wel een nieuw belangrijk hoofdstuk toevoegen aan de geschiedenis van de negerbevolking van Amerika. ZIJ WERD in Birmingham in Alaba ma als de dochter van een min of meer welgesteld eigenaar van een ben zinestation en een moeder die lerares was, geboren. Haar jeugd stond niet in het vale teken van de karaktervermin- kende getto’s. Wel woonde zij daar in een wijk die bekend stond als „dynamietheuvel”. omdat er een aantal neger-activisten in de strijd om burge>>''chten woonden. Hun huizen werden regelmatig door racistische blanken met brandbommen bestookt Ze kende ook één van de Centraal staan de figuren die wrzetab<-schouwen: Zwarte Panter- leiders Bobby Seale en Huey New- toi de Uk st een politieke samenzwering, it deze politieke vraagstukken zeld worden, voel ik me t actief op te treden in verdediging”. igt: „Ik twijfel zeer sterk ■lijkheid van het proces, >P het ogenblik gevoerd de mogelijkheid van een ces te vergroten is het lodzakelijk dat lijzeil te ir nog aan -- Bk niet zonder preceden- S rechtspraak”. •klaring voor de recht- Marin in Californië kan n in het boek „Als ze nds komen”. Het werd sa- ïld door Angela Davis, Bet-; :heker en andere leden van! ité dat ijvert voor de vrijla ting van Angela Davis en andere politieke gevangenen. De Nederland se vertaling verscheen zojuist bij Pe gasus in Amsterdam. „Als ze 's ochtends komen” tekent overzichtelijk in de vorm van vraaggesprekken, brieven, artikelen en verklaringen een beeld van de ongelijke strijd die de Amerikaanse negers moeten voeren tegen allerlei vormen van onderdrukking va riërend van economische en politie ke tot racistische methoden. (Van onze redactie buitenland) Een belangrijk punt in het proces Angela Davis vormt meteen al de het litteraire fenomeen George kson, die door zijn brieven uit uC Soledad-gevangenis beroemd werd. John Clutchette en Fleeta Drumgo (de andere Soledad-bro- thers). En natuurlijk Angela Davis zelf. Het boek wordt afgesloten met een reeks verklaringen en oproepen naar aanleiding van het komende proces. Daarbij treft men de meest uiteenlopende, vaak heel bekende namen aan: Georg Lukacs, Ernst Bloch, Rolf Hochhuth, mevrouw Binh (afgevaardigde van het Zuid- vietnamese Bevrijdingsfront bij de Parijse vredesonderhandelingen). Voorts brieven van het Zuidafri- kaanse Nationale Congres, de wedu we van dr. Martin Luther King, Ralph Abernathy, Herbert Marcuse en Herbert Aptheker. Onvoorstelbare toestanden in de VS op het justitiële en strafrechte lijke vlak kan men putten uit het opstel „De maatschappelijke functie van de gevangenissen” van Bettina Aptheker. Over de voorwaardelijke invrijheidstelling bijvoorbeeld schrijft zij: „Hij (de vrijgelaten ge vangene in Californië) kan bijvoor beeld te allen tijde aangehouden en gefouilleerd worden; zonder machti ging kan men zijn huis doorzoeken; hij heeft de toestemming van zijn „reclasseringsambtenaar” nodig wanneer hij geld wil lenen, trou wen, auto wil rijden, van baan ver anderen, het land verlaten enzo voort. Zijn proeftijd kan te allen tijde weer in een onvoorwaardelijke gevangenisstraf worden omgezet, zonder proces. Dan moet hij zijn volledige straftijd uitzitten”

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13