Herman Defares is funest voor HET KIND Stichting voor integrale opvoeding heeft plannen voor eigen school „Ons onderwijs ALS MENS” 14 ZATERDAG 29 JANUARI 1972 Erbij wijs in Nederland ingevoerd zou willen zien. de „Stichting voor integrale opvoeding”, opgericht Samen ontdekken Zelfkennis Internaat Storend Gespreksgroep Comité Departement Groepjes ZA 8= (Van een onzer verslaggevers) ODIJK/HAARLEM Een paar middagen in de week komt een groepje kinderen naar de garage van de autoloze Odijker Herman Defares. Het zijn leden van de „educatieve drama- en hobbyclub” die deze 75- jarige ex-stuurman en oud-hoofdambtenaar op touw heeft ingezet in het kader van zijn ideaal: het tot stand brengen van een „integrale opvoeding”. Het lijkt alle maal wat povertjes, zoals in die garage alternatieve op voeding wordt bedreven, waar de kinderen als VIP’s worden behandeld, volgens de heer Defares. Maar er zijn belangrijker zaken in het spel. Al jaren probeert i i 1 1 door Defares, van het ministerie toestemming te krij gen een eigen school te beginnen, waar het door de heer Defares uitgedachte systeem kan worden toege past. Soms leek het plan heel dicht bij de realisering. „Als minister Engels niet naar CRM maar naar Onder wijs was gegaan, hadden we nu misschien de goed keuring, want als onderwijsspecialist van de KVP was hij sterk vóór”. Nu blijkt het echter wat moeilijker te gaan, maar de heer Defares heeft zijn plannen voorge legd aan de vaste Kamercommissie voor Onderwijs en daar zou zijn gebleken dat de PvdA volledig met het project instemt en het systeem zelfs in het hele onder- l/UJi/IU/UUiiilJUJUilUMÜI/niUUl/liniiaill/l/ll/ll IJlUI/IHUi wordingsproces. P. W. HEEMSKERK Bij het onderwijs in een integrale school zal de volle aandacht geschon ken moeten worden niet aan wit het De leerling dient als instelling mee te krijgen een dynamische inventieve, vrije, soepele levenshouding, om elke nieuwe situatie snel te begrijpen en aan te voelen. Volgens Defares Is de instelling, de verhouding van leerling tot mens en wereld, belangrijker dan kennis. Hij wil een lans breken voor het overboord werpen van ballast het opslaan van kennis ter wille van het essentiële. Iets meer over de pogingen van de heer Defares een eigen school te stich ten waar zijn gedachten uitgewerkt zouden kunnen worden. Toen hij zijn plannen bij het departement Indiende zou staatssecretaris Grosheide zich een groot voorstander van integrale opvoe ding hebben getoond, maar hij zag deze liever in bestaande scholen geïn tegreerd. Daarvoor wees hij een drietal scholen aan waar al sprake is van een meer individueel gericht onderwijs: De door een Haags bureau, waaruit zou blijken dat de stichting wél voldoet aan de normen van het departement. t 1 a d o De heer Defares meent dat het de partement bij de aanvraag al een ge talsnorm heeft gehanteerd, die welis waar in de toekomst als eis zal worden gesteld maar nu nog niet wettelijke is vastgesteld. De getalsnorm (het aantal leerlingen in het laatste jaar wordt hier geteld) is voor mavo 15, havo 30 en atheneum 24. De stichting integrale opvoeding heeft volgens een prognose de volgende cijfers te bieden: respec tievelijk 50 voor mavo, 21 voor havo en 20 voor atheneum. Plus de inter- naatsleerlingen, die in de prognose niet zijn meegenomen. Het blijft afwschten hoe Den Haag zich straks zal opstellen, na een uitspraak van de Kroon over de prognose/getalsnormkwestie. Omdat grote klassen een struikelblok vormen voor het integraal opvoeden heeft de heer Defares een systeem uitgedacht dat kleinere groepen moge lijk maakt zonder dat extra leerkrach ten een onhaalbare zaak nodig zijn. Volgens hem kunnen alleen groe- Er is ook een comité van aanbeve ling. Herman Defares: „Op het departe ment wilden ze weten door welke groep mijn ideeën werden gesteund. Toen heb ik een aantal mensen die achter mij stonden gevraagd een comi té van aanbeveling te vormen. Het hoofd van de afdeling VHMO, dr. Ver- linden. die zich eerst enthousiast had getoond voor de integrale opvoeding stelde zich afwijzend op toen er serieus Voor de gevoelsontwikkeling moet veel aandacht besteed worden aan spel, muziek, dans, toneel, tekenen, schilde ren en dergelijke. Ook sport en gym nastiek zullen accent krijgen. Timme ren, hout- en metaalbewerking zullen de leerlingen in staat stellen eigen meubelen te maken, zelfs een eigen woning te kunnen bouwen. De demo cratisering is een vereiste: leraren en leerlingen zullen regelmatig in discus sie moeten treden, zodat de leerlingen begrip krijgen van en zo mogelijk mee beslissen in alle te treffen maatregelen. van Amsterdam, wijlen prof. dr. P. Minderaa uit Leiden, hoogleraar prof, dr. H. Veldkamp uit Groningen. Namen van gewicht. In het bestuur van de stichting vindt men ook mensen die niet onbekend zijn: Kamerlid drs. H. Wiebenga uit Bloemendaal is penning meester. Ook prof. dr. J. G. Defares uit Leiden (ook een zoon van de initiatief nemer) heeft zitting in het bestuur. De stichting geeft een eigen gesten cild maandblad uit, waarin de ideeën worden toegelicht en van toepassing gebracht op actuele problemen. Een „discipel” van de heer Defares zond ons onlangs een artikel toe over de integrale opvoeding, waarin het doel wordt omschreven als: mentaliteitsver- nieuwing. Deze leerling van de heer Defares. de heer Metten, schreef in zijn brief: „Het militaire geweld in sommige gebieden, de overbevolking, de ondervoeding en uitbuiting van mil joenen, de welvaartsstaat met toene mende inflatie en miMeuvergiftiging, het druggebruik, het geestelijk onbeha gen, de zelfmoorden, de eenzaamheid onder vrij grote groepen, de neuroti sche verwarring onder zeer velen zijn allen evenzovele verschijnselen van de Herman Defares tweede van rechts brengt zijn ideeën momenteel alleen nog in de prak tijk op een „anti-autoritaire” club voor kinderen, die hij in zijn ga rage verzamelt, twee middagen per week. pen van vijf tot zes personen doeltref fend werken. Daarom kan men beter een klas opdelen in een stuk of vijf groepjes van drie tot vijf kinderen, die de leerstof trapsgewijs door krijgen: namelijk via een coach, een medeleer ling. De leraar vertelt de coaches wat zij in hun groepje kunnen doen. De leerlingen krijgen de leerstof dus door van een leeftijdgenoot, die in hun „ei gen taal” spreekt. Het is de bedoeling de functie van coach-leerling voortdurend te laten rouleren, zodat ieder verantwoordelijk heid leert dragen. Deze gang van zaken moet er volgens de heer Defares toe leiden dat het element van geheugen- dressuur en het memoriseren tot een minimum wordt teruggebracht. Leerlingen die voldoende tijd kunnen besteden aan hun lichamelijke oefe ning en aan de ontwikkeling van hun gevoelsleven zullen volgens hem in minder tijd in staat blijken tot een betere intellectuele ontwikkeling. De benadering dient voortdurend socra tisch (ofwel heuristisch) te zijn: eigen observatie en ontdekking dienen steeds centraal te worden gesteld. kind denkt, maar hóe het denkt. De leraar zal zijn kennis, in hoofdzaak vragenderwijs, voorleggen en met het kind samen de dingen ontdekken. Zo zal het kind zoveel mogelijk zelf de betrouwbaarheid van het ontdekte kunnen toetsen, waardoor het zelfver trouwen wordt versterkt. Door een echt menselijke ontmoeting tussen leraar en kind kan de werkelijke belangstelling wakker worden gemaakt. En vanuit deze belangstelling kan verder worden gewerkt. aan een eigen school werd gedadht. De heer Defares: „Hij zei dat hij er nu wel genoeg van had. Hij vroeg me of hij moest aannemen dat hij door de ouderwetse manier waarop hij was op gevoed misschien zijn hele leven had verprutst”. Op het departement kreeg de heer Defares daarna nog maar wei nig steun. De ideeën van de heer Defares zijn besproken op periodieke bijeenkomsten van ouders die zich ervoor interesseer den: in onder andere Haarlem, Am sterdam. Zeist en Ede. Dit ook als vorm van „permanente educatie" van de ouderen. Het is de bedoeling bin nenkort opnieuw een gespreksgroep in Zuid-Kennemerland te beginnen, die door Herman Defares zal worden ge leid. (Contactadres W. F. Metten, Van Dalenlaan 101 in Santpoort). Herman Defares: „Er is door ons altijd gesteld, dat we niet uitsluitend een dagschool willen maar ook een internaat. Daarin kunnen de leerlingen het onderwijs zoals wij dat voorstaan optimaal beleven. En van het NVV hebben we de toezegging dat we zon der meer al 150 internaatsleerlingen kunnen krijgen, bijvoorbeeld kinderen van koopvaardij officieren. Ook onder diplomaten zou behoefte aan een inter naat voor hun kinderen bestaan. problematiek van de huidige mensheid. Het is dan ook niet vreemd dat vooral veel jongeren schreeuwen om veran deringen in de maatschappelijke en politieke structuren en om mentali teitsverandering. Goede oplossingen moeten snel gevonden worden”. Hij treft op de scholen de volgende omstandigheden aan: grote klassen; leerstof die op onthouden is ingesteld; competitiegeest door cijfers, examens en prestatiebevordering; de leraar is de man die het weet; de nadruk valt op de methode, het leermiddel; de maat schappij bepaalt de functie van het onderwijs. Daaruit vloeit volgens hem een aan tal nare consequenties voor het kind voort: eenzijdige isolerende, egocentri sche intellectualiteit; geringe gevoels- ontwikkeling; geringe sociale realiteits zin; geringe fysieke bekwaamheid en geringe creativiteit en spontaniteit. Kortom, het kind wordt in zijn nood zakelijkheid een compleet mens te zijn ernstig gestoord. Herman Defares constateert „In de in termenselijke en internationale verhou dingen domineren nog steeds macht, geweld, gezag, uitbuiting en dwang. Door de wijze waarop de maatschappij functioneert en de invloed die ze rechtstreeks op het onderwijs uitoefent maakt zij het kind tot een wieltje in het grote raderwerk. Moderne bedrijfs leiders constateren een tekort aan ini- De beste manier om een andere ma nier van denken te bewerkstelligen is volgens de heer Metten een bewust- dat tot zelfkennis leidt. Een proces waarbij de mens door waarneming en onderzoek zich bewust wordt van zijn plaats in de technologi sche maatschappij, de wereld van de cultuur in de natuur en in het creatie ve goddelijke leven. Innerlijke stabili teit en helderheid, begrip en inzicht vormen dan de basis van nieuwe ver houdingen en acties. Het comité van aanbeveling werd onder meer gevormd door: J. B. Bake- ma, buitengewoon hoogleraar in Delft, wijlen Godfried Bomans, de Utrechtse hoogleraar prof. dr. H. Deenstra, dr. P. B. Defares, psycholoog uit Amsterdam (zoon van Herman Defares), oud- staatssecretaris C. Egas, drs. G. Kema, kinderpsycholoog uit Groningen, auteur A. Roland Holst uit Bergen, oud direc teur P. Post van het Nutsseminarium voor Pedagogiek aan de Universiteit Het lijkt allemaal een heksentoer, maar Herman Defares die zelf nimmer in het onderwijs werkzaam is ge weest, heeft met zijn educatieve hob byclub in de lege garage naast zijn huis een begin gemaakt. In een niet autoritaire sfeer biedt hij daar kinde ren vanaf vijf jaar de mogelijkheid tot tekenen, boetseren en toneelspelen. Herman Defares weigert beslist zich zelf een utopist te noemen, en blijft vechten voor zijn integrale opvoeding. Wat is dart eigenlijk, integrale opvoe ding? Die vraag is niet een twee drie te beantwoorden. De uitgangspunten worden al sinds het midden van de vijftiger jaren uitgedragen door de heer Defares, die werd geboren in de West, een aantal jaren in de koopvaar dij werkte, en zijn loopbaan eindigde als huisvestingambtenaar op Midden- Java. Toen hij naar Nederland kwam, gepensioneerd, begon hij met een groep mensen te praten over de problematiek in de verhouding tussen de mensen on derling. Hij wilde de kortsluiting bij de wortel aanpakken en vroeg zich af, wat de kinderen eigenlijk tekort ko men in de opvoeding. „Ik legde contacten met een aantal scholen in Amsterdam om waarnemin gen te doen. Bij mij thuis kwamen leerkrachten bij elkaar om in gespreks groepen ervaringen uit te wisselen. Al gauw werd veel duidelijk”, aldus de heer Defares. In een brochure heeft hij later een aantal ideeën neergelegd. Voor een goed begrip lijkt het ons nuttig eerst in te gaan op de gedachte van „integrale opvoeding”. Een geïntegreerd mens wordt gezien als een scheppende eenheid, compleet en volledig, spontaan en harmonisch, die goed kan functioneren in de relatie met anderen. Defares: „Wie ziet hoe het kind momenteel wordt geschoold en opgevoed constateert snel dat het accent vrijwel overal volkomen ver keerd ligt. Kinderen krijgen een sterk opgevoerde technische en intellectua listische ontwikkeling, die weliswaar schijnbaar een hoog rendement in de maatschappij oplevert, maar funest is voor de integrale levensfuncties van de mens”. De gevoels- en de fysieke ont wikkeling komen er volgens hem dui delijk door in de knel. tiatief, aan oriënteringsvermogen en waarnemingsvermogen bij de jonge ar beider; zij „weten” meer dan genoeg". De kritiek richt zich echter vaak op één punt, evenals de oplossing. De heer Metten: „Noem het exclusief denken, periscopische benadering, met oogklep pen rondlopen, bewustzijnsvernauwing, fragmentarisch denken. Als gevolg van een eeuwenoude cultuurhistorische ontwikkeling ontkomen zeer weinigen daaraan. Het huidige onderwijssysteem bevordert dit proces”. Het is volgens hem eender als wan neer een ernstig zieke genezing zoekt en van de tandarts te horen krijgt, ik zie het al, het ligt aan de tanden, het grootste gedeelte moet eruit, dan komt alles goed. Van andere specialisten: ja, ja. de amandelen zijn verziekt, als dat in orde is zit het weer best: nee, nee, het zijn de nieren, als die weer werken bent u boven Jan; aha, juist, het zijn de jeugdangsten en de vervreemding van uzelfieder bekijkt de ziekte vanuit zijn eigen specialisme, zonder enige samenhang met andere ver schijnselen. Werkplaats in Bilthoven, het Daltonly- ceum in Amersfoort en het Montesso- rilyceum in Bilthoven. Die scholen ble ken er volgens de heer Defares niets voor te voelen. „Ik ben er niet rouwig om, want het lijkt me ook bijzonder moeilijk het systeem in bestaande scholen toe te passen” meent hij. Hij gaf het negatieve resultaat door aan Grosheide, die daarop vroeg een scho lenplan in te dienen dat beantwoordde aan de wettelijke eisen. Dat verzoek werd vorig jaar afgewezen. Er zou niet gebleken zijn dat er voldoende leerlin gen te vinden zouden zijn en boven dien zou een dergelijke school niet nodig zijn uit oogpunt van evenwichtig onderwijs in de streek waar zij ge pland was: in Bunnik. De Stichting Integrale Opvoeding is evenwel in beroep gegaan bij de Kroon omdat zij de afwijzing niet rechtmatig vindt. Er is een prognose opgemaakt B Q

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14