Dresseren vrouwen Dresseren mannen hun vrouwen? hun mannen? Penney showt mode VROUWELIJKHEDEN VBOUW moeder* I Ori 1S as Mg 1 v. Tor* J I»: - i 16 Reukzahjes Herenkapster Matroosjes mimm J 7 ZATERDAG 29 JANUARI 1972 Erbij (Van onze correspondent) re Overbodig Deining j >1 M» lij di zi: BEATDANSERES Penney, die vorig jaar trouwde met Eksep- tion-organist Rick van der Lin den en over ruim een maand een baby verwacht, heeft haar kle- dingproblemen opgelost door zelf achter de naaimachine te gaan zitten. Ze heeft de afgelo pen maanden heel wat prachtige en exotische maxi-jurken, jasjes en broeken gemaakt. „IK VIND het zonde om voor die paar maanden dure positie kleding te kopen”, zegt Penney, die op deze pagina overigens niet haar eigen creaties toont, maar „Bolle Buikenmode”, die wij in een Amsterdamse boetiek aantroffen. (Van een medewerkster) MENIGE jeugdige moeder-in- wording zit met de handen in het haar als de tijd aanbreekt dat ze de wijde kleren moet gaan dragen. Het lijkt wel of de ontwerpers en fabrikanten van positiekleding erop uit zijn de vrouw er van de vijfde tot de negende maand, onopvallend en onflatteus te laten uitzien. MEISJES en vrouwen die tijdens hun zwangerschap toch met de mode willen meegaan, doen er het beste aan in boetie- ken rond te snuffelen. Daar hangt altijd wel een leuke jurk, wijd jak of wikkelrok tussen de strakke kleertjes. HET ZIJN ontwerpen van de 28-jarige Chinese Fong Leng, die in de P. C. Hooftstraat haar boe tiek Studio Fong Leng heeft. Ze gebruikt soepele vrouwelijke stoffen die ze verwerkt tot gol vende, kimonoachtige kleren. De kleding op de foto’s, gemaakt in Den Dolder, is geen specifie ke positiekleding, maar toch heel geschikt voor moeders in spe. ALS DE baby er is gaat Pen ney weer door met haar beat- balletlessen in de speeltuin van Den Dolder en met haar activi teiten voor het tv-programma Toppop. In de toekomst ziet ze zichzelf nog wel eens een boe tiekje openen. „Van Rick mag ik het in ieder geval”, zegt ze. „Dan zou ik alleen de ontwerpen maken, en ze door anderen laten uitvoeren”. Maar de komende maanden zal Penney helemaal in beslag worden genomen door haar moederschap. WORDEN VROUWEN door mannen gedresseerd, of is precies het tegenovergestelde het geval? Een kleine 36-jarige vrouw met lange piekharen en een zo iro nische glimlach dat andere vrou wen al de kriebels krijgen als ze haar zien, reist door de Bonds republiek om de mannen wakker te schudden. Zij heet Esther Villar en heeft het ook al in Neder landse vertaling verschenen boek „De gedresseerde man” ge schreven. In een vlammend rode omslag, met op de voorkant een zweep, is nu het ant woord verschenen: „De gedres seerde vrouw”, geschreven door Hannelore Schütz uit München. Hannelore vindt dat de wantoe standen in de verhouding tussen man en vrouw zich niet eens tot deze wereld beperken, maar door werken in het hiernamaals. Dat is immers duidelijk een mannenge meenschap. Wie stelt zich de goede God als een vrouw voor? O - k I - IF, 7>‘ 7 ESTHER VILLAR (Van «en medewerkster) t Mini-jurkje met kimonomouwen van wit satijn met rode bloemetjes. M i Kuitbroek en wijd tuniek met schouder kapjes van oranje-groene jersey. TEGENOVER een brave huismoeder zette Esther Villar voor het oog van heel de natie spottend, maar bikkel hard, de wereld op zijn kop. Ze be weerde dat de vrouwen, ondanks hun grenzeloze domheid, de wereld beheer sen. En dat zou mogelijk zijn vanwege de onweerstaanbare drang van de in elk opzicht superieure man om zich aan iets te onderwerpen. Dat „iets” is zijn vrouw. DE MOEDERS sputterden tegen, we zen op de kinderen, maar dat zijn voor Esther Villar vooral gijzelaars in het uitbuiterssysteem der vrouwen, gijze laars met wie de mannen nog meer kunnen worden gebonden. Het vele druk zorgen en kon de prijs verhogen. Het boek prijkt nu al geruime tijd op de tweede plaats van de Westduitse bestsellerlijst. gram). Tot die laatste groep behoren onder meer speklappen, mager en vet spek, bakbloedworst en salami. ALLES WAT daarna komt, moet worden bijgezet in de afdeling vet vlees (meer dan 40 gram vet per 100 w ii V ii Si e h I l 1 s 1 1 1 3 I te D di ei zi ■w d zi sj V n v hi hi v: oi bi k tt N Wie de marine een goed hart toe draagt en daar ook wel voor wil uitko men, kan dit voorjaar weer eens met een „matrozenmode" meedoen. Parijse boetieks brengen als jongste versie van het matrozenpak een driedelig ensem ble: helrode lange broek met zeer wij de pijpen, blauw katoenen jasje met stiksels en vierkante matrozenkraag, gestreept katoenen truitje, en een klein rond wit hoedje met rode of blauwe strepen in de opstaande rand. altijd even humoristische Duitser wel licht niet overbodig dat een vriendelij ke dame in een „nawoord” bij Hanne lore Schütz’ boek schrijft: „Niet on middellijk met eieren en tomaten smij ten. De schrijfster is geen suffragette, geen mannenhaatster, geen vrouwenbe vrijdster, maar gewoon een jonge vrouw die gelukkig is getrouwd met een jonge man.” HEBI WAT IS echt mager vlees precies? Dit, volgens het voorlichtingsbureau voor de voeding: van het rund de biefstuk en de baklappen, verder tar taar, rosbief, ossehaas, spierstuk, lever en rookvlees. Van het kalf: bijna alle kalfsvlees (behalve kalfsborst en vet poelet), verder lever, tong, zwezerik, hersenen, fricandeau, nier. DE OUDERWETSE reukzakjes die geur gaven aan het linnengoed in oma’s tijd zijn de laatste jaren weer allerwegen te koop. Voor vrouwen die van een welriekend luchtje in de lin nenkast houden en bovendien alle tijd hebben voor het maken van pietepeu terige handwerkjes geeft Ladies’ Home Journal een paar tips voor het zelf maken van die ouderwetse sachets. Al lerlei restjes kleurige (bij voorkeur dunne) stof zijn bruikbaar voor het maken van de zakjes. Ook allerlei modellen zijn mogelijk: vierkantjes, rondjes, hartjes, eventueel nog versierd met biezen en kantjes. Maar het gaat uiteindelijk om de vulling en die kan het gemakkelijkst worden gemaakt met behulp van een paar kleine tabletjes badzout. Leg twee tabletjes in elk hoesje, vul de ruimte verder op met watten of met plukjes schuimrubber en naai de kussentjes dicht. gemiddeld drie jaar in hun beroep blijven werken. Dan trouwen ze, want met het vinden van een man hebben de meeste Duitse friseuses weinig moeite. De 27-jarige kapster Rena te Stinger beweert: „Mannen zien ons voor droomvrouwen aan. We zijn knap, schoon en passen ons gemakkelijk aan. Maar we staan in de praktijk wel met beide benen op de grond.” DE DISCUSSIE over het dresseren van echtgenoten, die dus een grap is, loopt nu een paar maanden. Esther Villars boek lag al geruime tijd min of meer onontdekt in de boekwinkels. Toen verscheen ze een onbekende vrouw van Braziliaanse afkomst, die medicijnen en sociologie studeerde en na een zwervend leven in Amerika, Afrika en Europa nu (gescheiden) in de Bondsrepubliek leeft in een fa- milieprogramma van de Westduitse te levisie. MANNEN ZIJN, blijkens die opvat ting, slaven die periodiek met wat liefde worden beloond. Onverbeterlijke dromers zijn ze, levend in de illusie dat zij vrouwen kunnen binnenhalen in hun eigen wereld, niet in de gaten hebbend dat vrouwen in werkelijkheid alleen vergelijkingen treffen met ande re vrouwen. MAGERE varkensvleessoorten zijn: magere tong, lever, achterham zonder vetrand, fricandeau, haas, nier. Dit al les wordt gerekend tot „zeer mager vlees” (nul tot tien gram vet per 100 gram). Rib- en sukadelappen, kalfs borst en kalfspoelet, haas- en ribkar- bonade zijn mager vlees (10 tot 20 gram vet per 100 gram), doorregen runderrollade, borstlappen, vanglappen, klapstuk en hacheevlees mogen, even als nasivlees en halskarbonade van het varken, plus schapevlees, als matig vet worden beschouwd (20 tot 30 gram vet per 100 gram). ZO GAAN twee vrouwen elkaar venijnig te lijf en het is voor de niet MERKT EEN man dat zijn vrouw zo en zo veel uur besteedt aan koken, schoonmaken en afwassen, dan zal hij daaruit niet de conclusie trekken dat die bezigheid haar bevredigt omdat die ideaal overeenkomt met haar geestelij ke niveau. Hij denkt dat het juist dit moet zijn wat haar verhindert tot al het andere te komen en spant zich in afwasautomaten, stofzuigers en pankla re gerechten ter beschikking te stellen, die haar het stupide werk afnemen en haar de gelegenheid bieden een leven te leiden zoals hij dat voor zichzelf droomt. Wie denkt dat vrouwen zich dan met geestelijke zaken gaan bezig houden, vergist zich echter. Nee, zij gaan dan bijvoorbeeld taarten bakken en andere overbodige dingen uitvoeren, redenerend dat dit erbij hoort. En geen werk thuis. Esther Villar: „Dat kan elke vrouw voor een gezin van vier personen op haar sloffen in twee uur ’s ochtends afhandelen. Wie er langer over doet, houdt de zaak voor de gek.” OVER Esther Villars ideeën werd bovendien meer bekend, omdat de kranten haar interviewden en omdat uit alle hoeken van het land uitnodi gingen kwamen voor lezingen, die al gauw het karakter kregen van een soort sociologisch cabaret. Zij aan vaardt alles, vastbesloten rijk te wor den aan die afwijkende opvattingen die zo veel waarheid bevatten, dat met hun huisvrouwenbestaan tobbende da mes zich groen en geel ergeren. DE NEDERLANDSE herenkapper sterft uit. Deze sombere voorspelling wordt steeds vaker gelanceerd en daar aan wordt dan het toekomstbeeld ver bonden dat mannen en vrouwen elkaar over niet al te lange tijd in gemengde kapsalons zullen ontmoeten. IN PARIJS schijnt dat trouwens al heel gewoon te zijn en wat meer is: men maakt er ook unisex-kapsels zo dat dame en heer er met volkomen identieke hoofden de deur uitgaan. Ook in Duitsland is de ontwikkeling niet tegen te houden en maandblad Jasmin durft te zéggen, dat over nog geen tien jaar in de Duitse herenkapsalons (als man zegt ronduit dat hij net zo lief een taart van de bakker heeft. DAT TV-OPTREDEN veroorzaakte een ongelofelijke deining. De uitgever Bertelsmann, die 30.000 exemplaren van „De gedresseerde man” had ver kocht, moest plotseling voor een het ze dan nog als zodanig bestaan) alleen maar meisjes zullen werken. Steeds meer Duitse mannen bedanken voor het kappersvak omdat ze vinden dat het slecht betaalt en omdat bovendien hun kansen op overstappen naar ande re beroepen zeer gering zijn. IN DE Bondsrepubliek sukkelt men ook al met een groot tekort aan be kwame kapsters. Dat is onder meer te wijten aan h et feit dat de meeste kapsters na hun leertijd nog maar Uitgaansjurk van zachtgele katoen met blauw-rode biezen en een strikceintuur, waarbij schoenen met zolen van 10 cm hoog worden gedragen. HET IS maar één facet van de zeer vele, die de schrijfster onder de loep neemt, in het leven van vrouwen, die zelfs hun domheid en zwakheid zouden uitbuiten om de mannen aan het werk te houden (typisch mannelijke bezighe den). Ze rekent af met elk type vrouw, inclusief de geëmancipeerde, met haar onbenullige werk in de mannenwereld ook nog zichzelf voor de gek houdend en is er heilig van overtuigd dat vrou wen niet werkelijk willen wat ze be weren, namelijk volwaardig in de maatschappij staan. HET BOEKJE is voor mannelijke lezers vol meesterlijke ironie, maar veel vrouwen hebben het met zo veel zelfspot kennelijk zo moeilijk dat Es ther Villar per brief (60 tot 80 per dag) en mondeling wordt uitgescholden en bespot en uiteraard ook al met moord is bedreigd. Achter haar merkwaardige grimas incasseert ze alles, ontdekt ze steeds nieuwe argumenten en stelt ze vast dat de gedachten die ze, in een boze reactie op een Amerikaanse emancipatiebeweging, in New York op papier zette, een kapitaal opbrengen. HET LAG voor de hand dat ergens in de Bondsrepubliek een handige schrijfster op dat moment het gat ontdekte dat door de belangstelling voor „De gedresseerde man” op de Duitse boekenmarkt was ontstaan en zich aan het bureau zou zetten om als een gegarandeerde bestseller „De ge dresseerde vrouw” te schrijven. „DE MAN als een gedresseerde man te zien en de vrouw als zijn dompteu- se, is onder de gegeven omstandigheden een meesterlijke prestatie. Vergelijk baar met een leeuw, die bij zichzelf zegt: die daar met die zweep heb ik toch maar geleerd hoe hij mij door de ring moet laten springen”, aldus Han nelore Schütz’ antwoord aan Esther Villar. xm ih W I 77 7^ ,4'4 k 7 .7 A 4, z -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 16