VRÜCHTWATERONDERZOEK: MEDISCH WINSTPUNT MET GEVAARLIJKE ETHISCHE ASPECTEN „Geen jongen? Dan maar abortus” s |fc 1111^7 ...wal ZATERDAG 29 JANUARI 1972 Erbij iO (Van onze medische medewerker) Abortusvragen Rechten van de vader Nu het dank zij de amnionpunc- tie mogelijk is om reeds in een vroeg stadium van de zwanger schap het vruchtwater te onder zoeken, zijn er op het terrein der erfelijke en aangeboren ziekten vele nieuwe mogelijkheden. Bij een vruchtwaterpunctie bepaalt de arts eerst nauwkeurig de plaats van de vrucht in de baarmoeder. Terwijl hij de vrucht en de pla centa voorzichtig vermijdt, brengt de dokter een lange naald door de buikwand en de wand van de baarmoeder. Zo kan hij enkele theelepels van het vruchtwater verkrijgen en de lichaamscellen van de groeiende vrucht die zich in het vruchtwater bevinden onderzoeken. Ook kan al het ge slacht van het kind worden vast gesteld. Er zijn vijftig bekende aangeboren afwijkingen, welke zich in de chromosomen laten her kennen. Aan de ingreep is zeer weinig risico verbonden. Een be langrijk feit is dat deze vrucht waterpunctie niet kan worden verricht vóór de veertiende zwangerschapsweek, omdat dan pas voldoende vloeistof aanwezig is. Dikwijls wordt de punctie ech ter nog later verricht. bfe J go wipes KUNST VAN DE BAKKER *A/MWWVWMWVVVMWVWMVMVMVMWMMW*AAAA#M^AAAAA^VVVVMVVV^OAAAfWWW^/MVVVVWWWWWW^VMMW^A^WVWW^AA#M^A^ .f,„........-.w^^W5Rn--—-^u)^wuuut>WMWWWWWWvWW>>^U>^wV^^^ De discussie is gaande. Het spreekt vanzell dat de aanstaan de vader evenveel recht op de beslis sing heeft als de moeder. Uiteraard zou dit tot grote moeilijkheden kunnen lei den bijvoorbeeld wanneer zich in een „volledig” gezin een nakomertje aan- kondigt. Het is niet ondenkbaar dat de vrouw wèl en de man géén abortus wil, terwijl de beslissing nu nog uit sluitend aan haar toevalt. Ook bij een Een onopvallende winkel in de Amsterdamse Runstraat. Banketbakkerij, staat er op de gevel en bij de ingang vermeldt een uithangbord dat hier kroketten, saucijze- en hambroodjes te koop zijn. Op een „aanhangsel” bij het bord staat dan nog eenvoudigweg „Brood”. Maar het brood dat bakker Paul Année verkoopt is iets bijzonders. Hij zegt: „Dat spul dat ze tegenwoordig als brood verkopen? Helemaal syn thetisch! Je kunt het haast zonder kauwen doorslikken. En de mensen maar denken: Hoe witter brood hoe beter!” Het brood van Paul Année is anders. Hij gebruikt natuurlijke grondstof fen en zelfs geen gist. Allemaal „real stuff”, zegt hij over zijn deeg, waar van hij brood bakt dat er uiterlijk precies zo uitziet als dat van zijn col lega’s. Maar Paul Année is een kunstzinnig man. Deeg is deeg, maar met een beetje fantasie, vindt hij, kun je er nog veel meer van maken dan doodge wone broodjes. Dat doet hij dan ook. In zijn etalage ziet men zijn artistieke prestaties: exotische maskers, kattekoppen, vogeltjes, vlinders, allemaal creaties die men kan opeten, maar die veel van zijn klanten kopen als decoratie in hun huis. Ze worden dan wèl extra gedroogd in de oven en daarna gevernist of zelfs beschilderd, als dat verlangd wordt. Paul Année laat zijn „kunstwerken” niet als kunst betalen, maar be paalt de prijs aan de hand van het gewicht. Zo'n imponerend masker als hij op één van de foto's in de hand houdt, kost ongeveer vijftien gulden. Een klant had het besteld als pronkstuk voor een feest-etentje. Paul An née: „Het is opgegeten ook! Dat vind ik helemaal niet erg want het is tenslotte brood”. Omdat abortus in dit geheel zulk een belangrijke rol zal spelen, rijst de vraag of de beslissing hiertoe uitslui tend een aangelegenheid is van de vrouw en haar arts, zoals door velen wordt voorgestaan. Tot nu toe werd door niemand gevraagd wat de rechten van de vader zijn, vooral wanneer alleen de moeder het kind niet wenst, of wanneer dit vanuit genetisch oog punt een kleine afwijking zou kunnen hebben, of als de moeder geen kind (meer van deze sekse wil hebben. Dr. Aubry Millunsky heeft in het New England Journal of Medicine een uitvoerig artikel aan dit vraagstuk ge wijd. Nu de verruiming der abortus In vele landen is opgetreden met de voor uitgang van het onderzoek der erfelijk aangeboren afwijkingen, kan hieruit een geheel nieuwe gedragslijn naar voren komen. De snel toenemende toe passing der prenatale diagnose veroor zaakt bij vele artsen, genetici en socio logen reeds tal van medische, ethische, morele, juridische en theologische pro blemen, omdat voor ernstig aangeboren afwijkingen die op deze wijze lang voor de geboorte worden ontdekt, een abortus de aangewezen oplossing zou kunnen zijn. Maar dit zou misschien kunnen leiden tot een stelsel van gene tische controle waarbii eventueel de overheid tot ingrijpende maatregelen kan overgaan, zo vrezen Dr. Millunsky en andere genetici. Het is een terrein, dat vol ligt met vragen. In de medische litteratuur rond het onderwerp vinden we het verhaal van het echtpaar dat een zoon had met de spierdystrofie van Duchen ne, een erfelijke spierziekte. In vijftig percent van de gevallen treedt deze ziekte ook op bij de geboorte van een volgende zoon niet bij de dochters omdat de aandoening bij meisjes niet voorkomt. Het echtpaar-in-kwestie be sloot een volgende zwangerschap desal niettemin te riskeren, mits een prena taal onderzoek zou kunnen worden verricht. Dat gebeurde en de vrucht bleek van het vrouwelijke geslacht te zijn. Geen moeilijkheden dus. Maar: wat had moeten gebeuren wanneer de vrucht mannelijk zou zijn geweest? Een ander aspect: in veel landen en in vele kringen geeft men de voorkeur aan zonen boven dochters. Welnu: bij prenatale diagnose is het technisch niet mogelijk om aan deze wens te voldoen. kunde bekend als het Down’s-syn- droom. Deze ziekte berust op het feit dat in het genetische patroon van dit kind een extra chromosoom (erfelijk- heidsdrager) aanwezig is. Normale cel len bezitten 46 chromosomen: 23 oor spronkelijk afkomstig van het zaad van de vader en een even groot aantal uit de eicel van de moeder. Een kind met het Down’s-syndroom bezit een 47 ste chromosoom, en dit kan bij het onderzoek van het vruchtwater worden aangetoond. Bij het ouder-worden der vrouw neemt de kans op ontstaan van een mongooltje toe. Op 25-jarige leeftijd is die kans nog 1 op 2500, maar hij stijgt tot 1 op elke 50 geboorten bij 45-jarige vrouwen. Door sommige onderzoekers wordt aanbevolen dat vrouwen, die op latere leeftijd zwanger worden, door middel van een amnionpunctie laten onderzoeken of de vrucht in aanleg een mongooltje zou zijn. zwangerschap van een ongehuwde is dit probleem niet uitgesloten, als de aanstaande vader het king graag wil. Dat dit voorkomt werd kort geleden in een televisie-toneelstuk vertoond. In ie der geval zou de mogelijkheid der mede-beslissing van de vader voor abortus in de eventuele nieuwe wette lijke voorschriften aanwezig moeten zijn. Het prenatale onderzoek opent hier geheel nieuwe, maai vaak ook uiter mate moeilijke perspectieven. Dit geldt evenzeer overigens voor genetische on- Vruchtwateronderzoek kan in die gevallen worden verricht waarin de vrouw bang is dat haar kind met een aangeboren afwijking geboren zal wor den. Terwijl dit onderzoek pas na de 14e week kan plaatsvinden duurt het echter nog geruime tijd voordat het resultaat ervan bekend is. Daardoor kan het tijdstip waarop nog zonder bezwaar abortus kan worden verricht reeds zijn verstreken. Ook bij hemofi lie (de bloederziekte), die van moeder op zoon wordt overgebracht, kan de bepaling van het geslacht van het kind tijdig waarschuwen. De beslissing is dan heel moeilijk maar dit is nog sterker het geval wanneer het vinden van een XYY-chromosoom een aanwij zing is dat het kind een misdadige aanleg kan hebben, zoals uit onderzoe kingen naar voren is gekomen. Of men deze vondst aan de ouders moet mee delen is een moeiVike vraag. Het is ook te voorzien da* de ontwikkeling der prenatale diagncse samen met die der grotere genetische kennis, het abortusprobleem nog zal vergroten. DR. J. KATER derzoeken op grote schaal, ook al wordt daarbij dan niet zoals bij de prenatale diagnose gebruik gemaakt van een ingreep. Gewezen behoeft slechts te worden op het onderzoek dat de John Hopkins universiteit in Balti more heeft laten verrichten naar de Tay-Sach-zlekte, een vrij zeldzaam er felijke aandoening die bij de joodse bevolkingsgroep wordt aangetroffen. Kinderen, die met deze aandoening worden geboren, lijken gedurende de eerste vier levensmaanden volkomen gezond, maar daarna treden verlam mingen, blindheid en een snelle geeste lijke achteruitgang op tot op ongeveer 4-jarige leeftijd de dood volgt. Het onderzoek in Baltimore, waaraan door tienduizend personen werd deelgeno men, bevestigde wat men reeds ver moedde: dat de ziekte alleen optreedt in die gevallen waarin beide ouders er de erfelijke aanleg toe bezitten en dan nog slechts bij een deel van de uit hen geboren kinderen. Er kunnen ook normale kinderen geboren worden, maar gewoonlijk vermijden deze ou ders een zwangerschap nadat één kind geboren is, uit vrees dat de ziekte zich zal herhalen. Vooraanstaande onderzoekers op het gebied der erfelijkheidsleer voorspellen dat men door het onderzoek van het vruchtwater een der belangrijkste aangeboren afwijkingen geheel zal kunnen uitroeien. Het betreft het pro bleem der „mongooltjes”, ip de genees- Het massale genetisch onderzoek be vat potentiële gevaren van een grote persoonlijke onrechtvaardigheid. Ie mand kan drager zijn van een abnor male erfelijke aanleg, zonder dat zijn eigen gezondheid eronder lijdt. Moet hij het „slachtoffer” worden van een massa-onderzoek? Familiebanden kun nen worden verscheurd, ernstige indi viduele psychologische schade kan worden toegebracht Uit dergelijke overwegingen lijkt het raadzaam een verplicht genetisch onderzoek als een potentieel gevaar voor de menselijke persoonlijkheid af te wijzen. Maar on middellijk doemt de volgende vraag op: is het in feite wel verantwoord te kiezen tussen de geboorte van een geestelijk gestoord kind en een abor tus? De kennis van de genetica neemt toe. Afwijkingen in menselijk genetisch materiaal kunnen zichtbaar worden gemaakt. Het is nu al mogelijk een aantal eigenschappen van de ongeboren menselijke vrucht aan te tonen. Het zit er helemaal in, dat in de toekomst onderzoek van vruchtwater tot de rou- tine-handelingen zal behoren bij een vrouw die eerder een kind met licha melijke of geestelijke afwijkingen ter wereld heeft gebracht. Maar met dit voortschrijden van de wetenschap i» het evenzeer duidelijk, dat medici, ju risten, theologen en filosofen achterlo pen. Wat zegt bij deze zwaar-wegende vragen, die tenslotte toch om leven en dood gaan, de ethiek, wat zegt het recht wat wil de levensbeschou wing? Maar is de wens medisch en ethisch zwaar genoeg om er aan te voldoen? En moeten zo heeft Dr. Etzioni, hoogleraar aan de Columbia universi teit, zich afgevraagd dan ook ei genlijk geen andere overwegingen meetellen, als: mannen begaan meer misdaden dan vrouwen, lezen minder boeken, zijn mindej gelovig, hebben minder belangstelling voor de morele opvoeding van hun kinderen. Conclusie van de hoogleraar: prenatale diagnose die tot dit soort selectie leidt, moet worden verboden. 7 M 'x\ ^77 s.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 21