Moeder bracht VRAGEN OVER KERKSLOOP Tussentijdse bestuursvorm moet nu wijken ziek kind om UNIVERSITEITSBESTUUR het leven VAN GRONINGEN WERKT NIET MEER Soldaat Dona vrijgelaten Minister Lardinois behandelt zaken over de West Ziekenhuiswezen schiet niet tekort Militair strafrecht krijgt goede beurt vergiftigde gebakjes Protest tegen ontslagen bij Het Vaderland Apotheker gaf neef en nicht Ziekenhuisraad contra prof. dr. Schreuder: PRINCIPIËLE DISCUSSIE OVER GRONDRECHTEN Zuid-Afrika 1 I Kamervragen over munitieschepen op drift weigert visum aan Nederlander Wasserij DUYN 2 Z A (Door onze juridische medewerkster) V rijheidsrechten 11 De nota SPECIAAL VOOR DE GEZINSWAS LEIDEN De nota over het mili tair tuchtrecht heeft een hernieuwde impuls gegeven aan de hervormingen op dat terrein. De ministers Van Agt (Justitie) en De Koster (Defensie) geven in hun nota niet alleen de lijnen aan waarlangs de herziening moet lopen, zij willen ook nog in hun ambtsperiode met wetsvoorstellen komen. De daad is bij het woord ge voegd door nu reeds de plaat sing in de tuchtklasse door militaire commandanten af te schaffen, daar mee vooruitlopend op de wetswijzi ging- Straf, tucht ALOSER Y-INSTITUUT Inl. D. M. SCHOEN - TELEFOON 0 23 - 37 79 24 rZATERDAG 29 JANUARI 1972 GEHEEL GRATIS zelfvertrouwen omgang met mensen onthouden van namen onderhoudend spreken enthousiasme van ADVERTENTIE die zoals ADVERTENTIE Hoewel door de voorstellen de strafbe- DEN HAAG. De dienstplichtig sol daat J. C. Dona, die op 8 oktober in verband met publikaties in een blad van de WDM, waarvan hij redacteur was, werd gestraft met drie maanden tucht klasse, welke straf op 17 november door het hoog militair gerechtshof in beroep werd bevestigd, is vandaag voorwaardelijk uit de tuchtklasse ontslagen. van de februari In een nota hebben de ministers De Koster en Van Agt met zoveel woorden gesteld dat de bepalingen van het Verdrag Kwart eeuw boven granaat. In de Gabriël- straat in Arnhem heeft een echtpaar 25 jaar boven een granaat gehuisd. Het pro jectiel werd ontdekt tijdens werkzaam heden onder de vloer van de woonka mer. De 20 cm lange granaat is door de Mijnopruimingsdienst onschadelijk ge maakt DEN HAAG. Onmiddellijk na het bekend maken van het nieuws dat „Het Vaderland” een ochtendblad wordt en dat dertien journalisten zijn ontslagen heeft de redactie, samen met een afvaardiging van de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten, in een communiqué geprotesteerd tegen het ontbreken van elke vorm van inspraak bij de beslissing om de structuur en het karakter van „Het Vaderland” te veranderen. Als bijzonder grievend wordt ervaren, dat ook de door de redactie gekozen vertrouwenscommissie pas vrij dag voor een voldongen feit is gesteld. Stichter DALE CARNEGIE F: Z ai V! b se la A or d( Het sel dé pen e muler tieke belanj Op hi beeld steld eenhe grenzi nisme vorde vooru conta voorb heid Euroi Ma; politii plaati weter tiona; tie d wetei apart vaak De tense roep profe tieke heid in a kalib men te m of su ring in ht expk doel van zich slach In baar der i de b ke i een artse han< and; heid Unie len richl onw die zeer zien heel het tiek E die von is c poli H wan in feitr ond de har gesi D poli zeg; jet- WW WW De raad merkt verder op dat er bij de opname van patiënten door de verpleegte huizen naar wordt gestreefd om de pa tiënten vooraf zo volledig mogelijk door specialisten te laten onderzoeken om hier op therapieën te kunnen afstemmen. Daarom moet er een goede relatie zijn tussen verpleegtehuizen en ziekenhuizen, aldus de raad. Voorts wordt bestreden dat bejaarden zouden worden gediscrimineerd. „Ze heb ben recht op speciale voorzieningen, dat kan men geen discriminatie noemen. Naarmate het aantal bejaarden is toege nomen, zijn in tegenstelling tot wat prof. Schreuder stelt, de geneeskundige voorzie ningen van ziekenhuizen ook voor bejaar den juist in hoge mate beschikbaar ge steld”, stelt de raad. Ook vecht de raad de stelling van prof. Schreuder aan dat de deconfessionalise ring van de zieken- en verzorgingsinrich- tingen een eerste vereiste zou zijn om te komen tot de zo gewenste betere regiona- Een van de grote bezwaren van het militaire recht is de grote verwevenheid tussen straf- en tuchtrecht. De meerdere in rang mag, volgens artikel 2 van de Wet op de Krijgstucht, strafbare feiten zelf tuchtrechtelijk afdoen. Dit betekent dat allerlei rechten, die de verdachte van een strafbaar feit in de burgermaatschappij heeft, worden verwaarloosd. Zo heeft de burger altijd recht op een eerlijke behan deling. voor een onafhankelijke rechter met bijstand van een advocaat. voegdheid van de militaire commandanten behoorlijk wordt besnoeid, blijft dit prin cipe overeind. Dit is „absolute noodzaak om de interne orde in de krijgsmacht te handhaven”, stelt de nota. Deze absolute noodzaak geldt ook voor de beperkingen van de vrijheid van grondrechten, zoals de vrijheid van meningsuiting en het recht van vereniging en vergadering. Be tekent dit dat het ook in de toekomst onmogelijk blijft iets te doen aan de politieke vorming van militairen? Pogin gen daartoe zijn tot nu toe steeds stuk gelopen. De wijziging werd noodzakelijk, nadat minister Nelissen (Financiën) gevraagd had ontheven te worden van zijn taak als van Rome ook gelden voor militairen. Een van de voorstellen is dan ook de proces rechtelijke garanties voor de militair te verbeteren. Bovendien zal de plaatsing in een tuchtklas door de commandant niet meer mogelijk zijn. Wel kan de militaire rechter dit zijn de krijgsraden te velde, met als hogere beroepsinstantie het hoog militair gerechtshof dit als bijkomende straf opleggen. Het heet dan plaatsing in een strafklas. UTRECHT. Op verdenking van po ging tot moord van zijn nicht en neef heeft de Utrechtse recherche een 49-jarige Rotterdamse apotheker aangehouden. De man heeft vrijdag in een eerste verhoor bekend dat hij zijn nicht, een 26-jarige studente in de farmacie in Utrecht, en haar broer, een 24-jarige Nijmeegse stu dent in de medicijnen met digitalis vergif tigd snoepgoed heeft gestuurd. Doordat de jongelui van het snoep geen al te grote hoeveelheid hebben gegeten, zullen zij er geen nadelige gevolgen van ondervinden. Ie samenwerking en taakverdeling van de verschillende inrichtingen. De raad meent dat de geestelijke verzorging van de pa tiënt in alle ziekenhuizen, confessionele en algemne, moet zijn gewaarborgd. Boven dien vindt samenwerking in regionaal verband reeds op grote schaal plaats. Daarbij is de confessie niet in het geding maar gaat het alleen en uitsluitend om functieafspraken. De vierentwintig leden van het voltalli ge bestuur, die hun werkzaamheden op schortten, zeggen dat voortzetting daarvan in strijd zou zijn met de grondslagen van de tussentijdse bestuursvorm en het hun gegeven mandaat. Het zijn tien studenten, negen leden van het technisch en admini stratief personeel en vijf leden van de wetenschappelijke staf. militair gerechtshof, waarbij de militairen in beroep waren gekomen, bevestigd. Naar aanleiding van deze kwestie volg de in december een interpellatie in de Tweede Kamer van dr. De Gaay Fortman. De Tweede Kamer nam zijn motie aan, waarbij de minister werd verzocht com mandanten op te dragen krijgstuchtelijke vergrijpen, waarbij de vrijheid van me ningsuiting in het geding is, steeds te verwijzen naar de militaire rechter. Mi nister De Koster heeft zich overigens tegen de uitvoering van deze motie verzet. Betekent dit ook dat de tolerantie op het punt van de vrijheid van meningsui ting binnen de militaire kringen geringer mag zijn dan daar buiten? De in de nota beschreven „uitgangspunten” wekken ver wachtingen, die bij het lezen van de latere uitwerking weleens teleurgesteld worden. Veel zal afhangen van de inhoud van de wetsvoorstellen. Het geheel be vindt zich nu nog wat in de vrijblijvende sfeer, vooral op het punt van de plaats en de functie van de militair in de krijgs macht gezien als „bedrijf’. De Rotterdamse hoogleraar prof. mr. H. Th. J. F. van Maarseveen heeft erop gewezen dat de uitoefening van vrijheids rechten zoals de vrijheid van menings uiting onmisbaar is voor het voortbe staan van een organisatie. Kritiek kan functioneel zijn voor zover ze meewerkt aan een verandering van het systeem. Een organisatie die deze kritiek onderdrukt werkt aan haar eigen vernietiging, meent Van Maarseveen. Tegenover de recherche heeft de man verklaard dat hij het meisje, met wie hij een verhouding had die echter enkele maanden geleden werd afgebroken, niet wilde doden maar „haar terug wilde heb ben”. Haar broer zou hij het vergiftigde snoepgoed hebben toegestuurd uit wraak. De Nijmeegse student zou de oorzaak van de verwijdering tussen oom en nicht zijn geweest. De zaak kwam aan het rollen toen het meisje 9 januari naar het ziekenhuis ging met klachten over hevige pijn in de buik en over braakneigingen. De artsen dach ten aanvankelijk aan een storing in de darmens, maar bij een operatie en bloed onderzoek bleek dat het meisje een flin ke hoeveelheid digitalis een zwaar ver gif dat in een hoeveelheid van drie milli gram al zeer gevaarlijk is, aldus de re cherche in het bloed had. uur in Hotel Lion d’Or Kruis- In vragen aan de minister van CRM informeert het Tweede-Kamerlid Im- kamp (D’66) hoe het staat met de sloopvergunning van de Haagse Willemskerk. Van de kerk staat nog een muur overeind. Men zou zich kunnen af vragen of het Kamerlid niet wat laat is met zijn constatering dat de kerk ontluisterd is. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 Over de vraag, welke bestuursvorm voor de Groningse universiteit het beste is, heeft de universitaire gemeenschap nu drie jaar gediscussieerd. Na één jaar in de praktijk experimenteren met zijn eigen bestuursvorm moet Groningen nu de be stuursvorm kiezen die is vastgelegd in de wet universitaire bestuurshervorming, be kend als de wet-Veringa. Deze verschilt op een aantal belangrijke punten van de Groningse vorm. Die pun ten zijn in oktober vorig jaar vastgelegd in de zogenoemde reconstructienota. We zenlijk zijn volgens die nota: eenheid van bestuur, toegankelijkheid van alle gele dingen tot de hoogste bestuursorganen, en verantwoordingsplicht van het dagelijks bestuur aan het universiteitsbestuur. In de reconstructienota is vastgelegd, dat de studenten personeelsvertegenwoor diging, die in de tussentijdse bestuursvorm in het dagelijks bestuur zitten, na invoe ring van de wet-Veringa als adviserende leden in het dagelijks bestuur blijven zitten. Maar minister De Brauw schreef het bestuur dat dit volgens hem een gekunstelde vorm is. De commissie-Lagerwerff, ingesteld om deze problemen te bestuderen, kwam dat zelfde jaar met een rapport, dat bepaald geen geest van vernieuwing uitstraalde. 1971 bracht veel beroering op het militai re front. De straffen die niet-groetende en langharige dienstplichtigen ontvingen voor hun verschillende vergrijpen, werden in de gewone maatschappij als onevenredig zwaar gevoeld. Vooral de zaak-Schul-Do- na kreeg publiciteit. Voor een „de krijgs tucht ondermijnend” artikel in het blaadje „Alarm” kregen deze militairen drie maanden tuchtklasse van hun com mandant. Deze straf werd door het hoog GRONINGEN. Het bestuur Groningse universiteit zal tot 11 niet meer vergaderen, naar aanleiding van een brief van minister De Brauw (We tenschap) dat ook in Groningen de wet universitaire bestuursstructuur onverkort zal moeten worden ingevoerd. De door Groningen zelf ontworpen „tussentijdse be stuursvorm”, moet volgens die brief geheel voor de wettelijke structuur wijken. Vierentwintig van de 45 aanwezige le den van het bestuur verklaarden vrijdag middag tijdens een vergadering „hun deelname aan de reguliere werkzaamhe den van het universiteitsbestuur op te schorten”. Het dagelijks bestuur heeft „De vertrouwenscommissie was immers ingesteld om de reeds lang bestaande onrust ter redactie door inspraak zo ge ring mogelijk te doen zijn. De redactie eist alsnog nader overleg over de voorge stelde ontslagen en inspraak over de for mule van de krant. Het ontbreken- van een redactiestatuut en een redactieraad met reële medezeggenschap in het redac tionele beleid laat zich hier wederom pijnlijk voelen. De redactie eist dan ook nu, dat onmiddellijk hierover overleg met de directie wordt geopend” aldus het communiqué. De redactie van „Het Vaderland” en de delegatie van de NVJ hebben nog meege deeld dat de directie en de hoofdredactie van „Het Vaderland” geweigerd hebben dit communiqué in het eigen blad op te nemen. De zwaarste sanctie die de commandant volgens de voorstellen kan hanteren is 14 dagen zwaar arrest. Dat betekent dat de militair na de dienst „op een bepaalde plaats moet verblijven”. Het commentaar van de Vereniging Van Dienstplichtig Militairen (VVDM) hierop is dat ook dit een vorm van vrijheidsbe roving blijft. Van die kant is al in verschillende rapporten betoogd dat alle tuchtrechtelij ke sancties in handen moeten komen van de rechter. De commandanten wordt volgens de voorstellen bovendien de bevoegdheid ontnomen om strafbare fei ten disciplinair af te doen. Deze zullen in principe steeds door de militaire rechter worden behandeld. Het Europees Verdrag voor de mensen rechten (Verdrag van Rome) bepaalt dat iedereen, dus zal men zeggen óók militai ren, waartegen strafvervolging wordt in gesteld, aanspraak kan maken op een eerlijke berechting. De regering heeft eind vorig jaar een advies gevraagd aan het Europees hof van Justitie over de vraag of de militaire tuchtstraffen vallen onder de bepalingen van dit verdrag. Deze kwestie speelt ook bij de vrijheidsberoving Deze mag alleen worden opgelegd door een bevoegde rechter. Nu kwam „plaat sing in een tuchtklas” neer op gevangenis straf in Nieuwersluis. Daarom achtten critici de praktijk bij de krijgsmacht in strijd met de bepaling van het Verdrag van Rome. De weigering van het visum door de Zuidafrikaanse regering wordt door de werkgroep gezien als een „weigering van de dialoog, zelfs van christen tot chris ten”. De werkgroep „Aktie Desmond” is op gericht naar aanleiding van de veroorde ling van de Zuidafrikaanse pater Cosmas Desmond tot vijf jaar huisarrest. „Aktie Desmond” heeft inmiddels beslo ten opnieuw een visum voor een andere medewerker aan te vragen. De Zuidafri kaanse ambassade in Der Haag weigerde commentaar te geven op deze mede delingen van de werkgroep. AMSTERDAM. De Zuidafrikaanse regering heeft vrijdag afwijzend beschikt over de visum-aanvrage voor drs. J. P. Feddema uit Amsterdam, die namens de werkgroep „Aktie Desmond” naar Zuid- Afrika zou gaan om ruim 20.000 handte keningen van Nederlandse christenen aan te bieden aan de Zuidafrikaanse kerken en om de Nederelandse actie nader toe te iichtn, aldus deelde de werkgroep vrijdag mee. DEN HAAG. Minister Lardinois (Landbouw en Visserij) zal worden belast met de behartiging van de zaken betref fende Suriname en de Nederlandse Antil len. Minister-president Biesheuvel heeft dit vrijdagavond meegedeeld. Het kabinet van de vice-minister-president, waarin deze belangenbehartiging was geconcentreerd, zal v oortaan gaan heten het „Kabinet voor Surinaamse en Nederlands-Antilli- aanse Zaken." daarna meegedeeld geen behoefte te heb ben aan een verder vergaderen van het zo aangetaste universiteitsbestuur. Er zal contact met mjpister De Brauw worden opgenomen. vice-minister-president belast met belan genbehartiging van Suriname en de Ne derlandse Antillen. Dit verzoek werd in gegeven door het feit, dat de behartiging van de belangen van beide koninkrijksde- len in de komende tijd toenemende aan dacht zal vergen. Minister-president Biesheuvel deelde mee, dat de regeringen in Suriname en in de Nederlandse Antillen het besluit heb ben kunnen billijken. In antwoord op vragen van het P.v.d.A.-Kamerlid Van Lier onderschrijft de premier de opvatting, dat de beharti ging op regeringsniveau van de belangen van Suriname en van de Nederlandse Antillen in handen moet zijn gesteld van een minister, die niet alleen in staat is de nodige tijd hiervoor vrij te maken, maar tevens krachtens zijn positie in het kabi net over het nodige gezag beschikt om deze taak zo goed mogelijk te vervullen. Uit het antwoord blijkt dat de aan minister Nelissen opgedragen taak een rol heeft gespeeld bij de benoeming van een tweetal staatssecretarissen. De benoeming van twee staatssecretarissen bij het de partement van Financiën zou evenwel, ook los van de combinatie van taken, noodzakelijk zijn geweest, aldus de minis ter-president. Hij wijst erop, dat hoe wel tijdens de kabinetsformatie werd voorzien dat de behartiging van de belan gen van Suriname en van de Nederlandse Antillen toenemende aandacht zou vragen na ruim een half jaar gebleken is, dat deze belangenbehartiging in de komende jaren een groter beslag zal leggen op de tijd van de met deze taak belaste minister dan aanvankelijk werd aangenomen. Op 11 februari zal het voltallige univer siteitsbestuur opnieuw bijeenkomen om te horen wat het gesprek met de minister heeft opgeleverd. Minister De Brauw stelt zich op het standpunt dat hij krachtens zijn ambt de wet moet handhaven, aldus een woord voerder van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Het grote geschilpunt is volgens de woordvoerder de vraag of studenten en leden van het technisch en administratief personeel zitting mogen hebben in het dagelijks bestuur. De wet universitaire bestuurshervorming laat dit volgens de minister niet toe. DEN HAAG. De 35-jarige Haagse vrouw die donderdag werd gearresteerd omdat zij thallium in de koffie van haar man had gedaan, heeft bekend haar 5- jarig zoontje te hebben vergiftigd. Het kind overleed op 28 september, een week nadat zijn moeder het gif in z(jn limo nade had gedaan. De vrouw verklaarde tot deze daad te zijn gekomen doordat het kind vanaf zijn geboorte ongeneeslijk ziek was en zij het uit zijn lijden wilde helpen. Na de dood van het kind bleek uit proeven dat het aan thalliumvergiftiging gestorven was. Anderhalve maand na de begrafenis gaf de Haagse officier van Justitie opdracht het lijkje op te graven. De patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust verrichte sectie. Een maandenlang onder zoek bracht de politie echter geen enkel bewijs. De politie verhoorde de vrouw donder dag opnieuw nadat haar 38-jarige echtge noot met verlammingsverschijnselen in het ziekenhuis was opgenomen. Hij bleek een thalliumvergiftiging te hebben. De man is buiten levensgevaar. De vrouw zegt haar man het gif te hebben gegeven om hem ziek te maken. Dat zou ertoe bijdragen dat het gezin snel een beter huis zou krijgen. Volgens de Haagse politie was er geen sprake van een noodsituatie wat betreft de huisvesting. Het gezin telt twee kinderen. Deze opvatting van de uitoefening van grondrechten wordt ook in de regerings nota beleden. Zij is in de theorie en de praktijk met name van het bedrijfsle ven bekend. Mogelijk dat de combina tie van minister Van Agt (oud-hoogleraar strafrecht) en De Koster (ruime ervaring in het bedrijfsleven) uiterst gelukkig blijkt om de verkalkte structuren van de krijgsmacht grondig te vervangen. Over de samenstelling van deze mili- talr-rechtelijke colleges zwijgt de nota in alle talen. Óp dit moment bestaan zij uit een rechter-voorzitter en twee militairen als bijzitters. Een samenstelling die bevor dert dat de „militaire” kijk op het conflict overheerst. Dit kan nog wel eens leiden tot uitspraken die onevenredig zwaar uit komen. De VVDM heeft dan ook voorge steld deze hele rechtspraak in handen te leggen van de gewone rechter. Dit bevor dert ook de integratie van de militair in de maatschappij. Vermoedelijk volgen de bewindslieden op dit punt het voorstel van oud-minister Polak om in deze militair-rechtelijke col leges het burgerlijke element te verster ken. Zo reageert de Nationale Ziekenhuis raad op uitlatingen van de gerontoloog prof. dr. Th. R. Schreuder, gemeld is, donderdag op de jaarvergade ring van de Nederlandse Vereniging van Bejaardenoorden in Utrecht onder meer opmerkte dat het verpleegwezen uit het tekortschieten van het ziekenhuiswezen is geboren. Via het specialistenmonopolie in het ziekenhuis is de zorg voor de (bejaar de) chronisch zieke in het verpleegtehuis terecht gekomen. Veel specialisten be schouwen verpleegtehuizen als „afval- dumps voor ongewenste patiënten”, had prof. Schreuder gezegd. De verpleegtehuispatiënt heeft reactive ring nodig en daarin voorziet, aldus de Ziekenhuisraad, het verpleegtehuis. Een normale en gezonde ontwikkeling, die niet alleen bevordert dat uit het verpleegte huis nog patiënten kunnen worden ontsla gen, maar ook dat het verpleegtehuis zijn patiënten in meerdere mate de dagelijkse levensbehoeften terug kan geven. Ver pleegtehuizen zijn dus geen „afvaldumps”, maar verpleeg- en behandelinstituten, waarin patiënten worden opgenomen van uit de maatschappij, ziekenhuizen en psy chiatrische inrichtingen, zegt de raad. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Meijer (P.v.d.A.) acht een onmiddellijke beslissing over de keuze van een andere ligplaats voor de munitieschepen in het Zwartemeer noodzakelijk. Deze zienswijze heeft hij neergelegd in vragen aan de ministers van Verkeer en Waterstaat, Volksgezondheid, CRM en van Defensie, welke vragen hij mondeling beantwoord wil hebben. Aanleiding tot het stellen van deze vragen is het op drift geraken van een aantal munitieschepen in de late avond van 26 januari. Uitnodiging tot het bijwonen van een uiteenzetting over de DALE CARNEGIE CURSUS en het doel hiervan; dinsdag 1 februari 8 weg, Haariem. Dit is het gevolg van een voorstel, ingediend door de commandant van het depot voor Discipline (Nieuwersluis) waarop de minister van Defensie in posi tieve zin heeft beslist. De minister heeft tevens het verzoek van Dona om de dagen in Nieuwersluis doorgebracht, niet te hoeven nadienen, ingewilligd. Dit betekent dat Dona volgen de week met klein verlof naar huis zal worden gezonden. Op het verzoek om niet te hoeven nadienen van Dona’s collega W. Schul, die in beroep eveneens drie maanden tucht klasse hoorde uitspreken, is nog geen beslissing gedaan. UTRECHT. Dat er nog steeds be hoefte bestaat aan meer verpleegtehuis bedden betekent niet dat de ziekenhuizen en psychiatrische ziekenhuizen tekort schieten in hun taak. Het gaat om een duidelijke taakverdeling. Verpleegtehuizen zijn voor langdurige zieken die de specia lisatie van het ziekenhuis niet langer nodig hebben. Dat het militair straf- en tuchtrecht verouderd is en nodig eens een goede beurt moest hebben, is al jaren bekend. Maar omdat daarbij een principiële dis cussie over zaken als de hiërarchie in het leven, democratisering en uitoefening van de grondrechten, nauwelijks te vermijden is, werd tot nu toe een vertragingstactiek gevolgd. Sinds 1966 is er een „nota met vraagpunten” in behandeling bij het par lement, ingediend door de toenmalige mi nisters Samkalden en De Jong. Pas in december 1970 verscheen de memorie van antwoord, ditmaal van een nieuw duo: Polak en Den Toom. V™/ WW

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2