Gevechten vlak bij hoofdstad Saigon OORLOGSACTIVITEIT IN VIETNAM NEEMT TOE Medische protestactie Steeds meer massagraven ontdekt in Bangladesj Nixon inspireert tot imitatie en satire „Israël permanente factor” „Angela Davis werd ten onrechte ontslagen” U vliegramp Onderzoek naar Hof van Appel in Californië Twee bomexplosies in Athene bij Franse ambassade SANOSTOL SANOSTOL O SANOSTOL J 3 ZATERDAG 29 JANUARI 1$72 (Van onze redacteur in Washington) „Grote hulp” Trick E. Dixon „Izvestia” Schaterlach Koning Hoessein: w fISw WASHINGTON Een oude film van hem trekt al sinds maanden volle zalen in een kleine bioscoop in Washington. Hij is het onderwerp van een andere succesfilm van Emile de Antonio, getiteld „Millhouse een „blanke” komedie”. Binnenkort wordt een toneelstuk van Gore Vidal over hem op New York losgelaten. Een imitator verdient schatten aan een grammofoonplaat, waarop hij hem nadoet. En tenslotte is er een satirische bestseller over hem verschenen van niemand minder dan Phi lip Roth, auteur van de onsterfelijke bestseller „Portnoys klacht”. „Slijmerig” c=> ADVERTENTIE Joegoslavische deskundigen hebben l 8 SANOSTOL S e e te A DACCA (Reuter en AP). Het persbu reau van Bangladesj meldt dat men in de stad Khoelna „abattoirs” heeft gevonden die vol menselijke geraamtes lagen. Men concludeert hieruit dat de Pakistaanse troepen alleen al in en om deze stad honderdduizend Bengalezen om het leven hebben gebracht. Een hap gezondheid vol vitaminen o.a.A, D3, C,B1,B2. UNtCURAN.V.-AMSTERDAM e e 1 Volgens de radio van de Zuidvietnamese strijdkrachten werden 23 guerrillastrijders gedood. Het was de eerste maal in ver scheidene maanden dat zo dicht bij Sai gon op dergelijke schaal werd gevochten. In de buurt van de havenstad Qi Nhon hebben Zuidkoreaanse troepen een grote opslagplaats met granaten van het Bevrij- dingsfront ontdekt. Uit bijbehorende do cumenten zou volgens een woordvoerder blijken dat de granaten bestemd waren voor gebruik tijdens een „Tet”-offensief bij de viering van het boeddhistisch nieuw jaar. Er is ook een verscherpte luchtaf weer van het Bevrijdingsfront gemeld. De afgelopen week verloren de Amerikanen negen helikopters. zijn door de eeuwen heen belangrijke stimulansen geweest om agressies crea tief te verwerken. Gore Vidal, een bekende Nixon-ha- ter, omschrijft zijn toneelstuk „Een avond met Nixon” als een „keihard, slijmerig stuk”, waarin alles wat Nixon in de mond wordt gelegd inderdaad door hem is gezegd. „De taal”, legt Vidal uit, „is het grootste slachtoffer van deze regering.” Een hap gezondheid vol vitaminen o.a.A, D3,C,B1,B2. UNICURA S.V.. AMSTERDAM door de universlteit van California in Los Angeles is ontslagen. Angela Davis do ceerde aan deze universiteit. Alpinisme. Vijf jonge alpinisten hebben gisteren de Eiffeltoren beklommen zon der gebruik te maken van de lift of de trap. Drie van hen bereikten het plat form vlak onder de top. De twee an deren werden halverwege door bewakers tegengehouden. i i e sr s t Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie;? Schoolmoeheld? Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheld? i- 15 ATHENE (AFP) Op een terrein tus sen het Griekse ministerie van Buiten landse Zaken en de Franse ambassade in Athene zijn gisteravond twee bommen ontploft. Er waren geen doden of gewon den. „Our Gang”, hoewel een bestseller, is een onleesbaar boek, maar precies om de reden waar het Philip Roth om begonnen was, namelijk om de lezer bloot te stellen aan de geestdodende retoriek waarin de Nixon-regering ge specialiseerd schijnt te zijn. Wat het belangrijker maakt, is dat het het symbool is van de frustraties en ingehouden ergernissen van grote groepen van intellectuele Amerikanen, die in president Nixon geen enkele eigenschap kunnen vinden, die boven het banale uitgaat. Maar „Our Gang” bewijst ook, dat deze negatieve motive ring alleen in uitzonderingsgevallen een klassiek satirisch werk oplevert. IN WASHINGTON kwam een bio scoop je op de gedachte om opnieuw het documentaire filmpje te vertonen van Nixons in Amerika berucht ge worden „Checkers Speech”. Dit is de huilerige televisierede, die Nixon in 1952 hield, toen hij tijdens zijn eerste campagne als vice-president naast pre sident Eisenhower, beschuldigd werd van het misbruiken voor persoonlijke doeleinden van fondsen die voor zijn verkiezingscampagne bestemd waren. ties, die onveranderlijk in een lachsal vo eindigen. Frye werd beroemd door zijn klassiek geworden imitatie van president Lyndon Johnson, die hij tij dens de uitvoering door minimale ver anderingen in stem en in gelaatstrek ken deed veranderen in Nixon. Zijn commentaar was, dat er tussen John son en Nixon weinig politiek verschil bestaat. Zeker 15.000 mensen werden terechtge steld in een van de buitenwijken van de stad, waar men skeletten, gescheurde kle dingstukken en lijken heeft aangetroffen. Volgens plaatselijke functionarissen in Bangladesj zijn zeker 75.000 mensen ver moord in Dinajpur in het noordwesten van het land, 25.000 in Bakerganj, 10.000 in Jhalakati, 8.000 in Sathira en 7.000 in Setabganj. Een commandant van de Indiase grens troepen heeft gemeld dat bij het dorpje Thakurgaon dicht bij de Bengaalse grens Pakistaanse soldaten een groot aantal Bengalen levend aan in kooien opgesloten tijgers hebben gevoerd. Zijn solaten von den bergen menselijke beenderen in de kooien. Naar zijn schatting hebben 150 mensen op deze manier de dood gevonden. Premier Sjeik Moedjiboer schatte dat het Pakistaanse leger van 25 maart tot 16 december van het afgelopen jaar drie miljoen Bengalezen heeft gedood. Misschien is dit aantal aan de hoge kant, maar het juiste aantal doden zal wel nooit precies bekend worden. Het is een algemeen bekend verschijn sel dat sommige maatschappelijke beroe pen en activiteiten hun beoefenaren sti muleren tot een overschrijding van poli tieke en nationale scheidslijnen in het belang van het werk, waarin zij geloven. Op het gebied van de economie bijvoor beeld kan herhaaldelijk worden vastge steld dat de ontwikkeling naar grotere eenheden dan die welke door nationale grenzen en nationalistisch getint chauvi nisme worden omgeven, sterk wordt be vorderd door een op die verbrokkeling vooruitlopend internationaal economisch contact. De E.E.G. is er een sprekend voorbeeld van, want die economische een heid is de politieke ontwikkelingen in Europa ver vooruit. Maar niet alleen de economen schuiven politieke overwegingen naar de tweede plaats als het om hun beroep gaat, ook wetenschapsmensen hebben vaak interna tionaal veel meer relaties en communica tie dan de politici, dat wil zeggen, de wetenschap is veel minder aan nationale apartheid gebonden en heeft daardoor vaak meer invloed buiten de grenzen. De medici, om een voorbeeld van we tenschapsmensen te noemen die hun be roep de hoogste eer geven en aan hun professionele ethiek hun persoonlijke poli tieke overtuiging of nationale gebonden heid ondergeschikt maken zijn nagenoeg in alle landen ongeveer van ditzelfde kaliber. Zelden gelukt het politieke syste men de medische wetenschap dienstbaar te maken aan politieke machtsuitoefening of subjectieve manipulaties. Een uitzonde ring was een deel van de medische stand in het Duitsland van Hitler, dat zich liet exploiteren bij het afschuwelijke politieke doel der joden vernietiging. Een ander deel van de Duitse medici uit die jaren heeft zich er echter niet toe geleend en is slachtoffer van zijn beroepseer geworden. In de Sovjet-Unie voltrekt zich blijk baar een der gelijk proces van scheiding der geesten, al kan men aan de hand van de beschikbare feiten niet nagaan in wel ke mate artsen wel of niet meewerken een onoirbare politieke praktijken. Dat er artsen zijn die vrijwillig of gedwongen hand- en spandiensten verlenen aan het onderdrukken van de roep om grotere vrij heid van meningsuitingen In de Sovjet- Unie, moet worden opgemaakt uit geval len van opsluiting in psychiatrische in richtingen van figuren die het regime onwelgevallig zijn. Wladimir Boekovski, die de feiten heeft bekendgemaakt, is er zeer zwaar voor gestraft. Men moet hem zien als een persoonlijkheid die de moed heeft opgebracht zichzelf te offeren voor het openbaren van dit bedenkelijke poli tieke strafmiddel. Er moeten artsen in de Sovjet-Unie zijn die hun medewerking verlenen aan deze vorm van terreur, die in feite veel erger is dan het gewoon gevangen zetten van politieke delinquenten. Het middel ruikt naar de gaskamers, want een psychisch gezond mens opsluiten in een krankzinnigengesticht betekent in feite vernietiging, geestelijke vernietiging onder het mom van „verpleging.” Het is de vraag of de gaskamer niet een barm hartiger vertrek is dan de cel in het gesticht. Dat medici willens en wetens aan deze politie-methoden meewerken, wil niet zeggen dat de medische stand in de Sov jet-Unie gespeend is van de ethische prin- MWVVVVtMWIMVWWWWVIAMMAWWVWWUUWVIWVmfVtMAfVU IAMVWMIA4VVWWVWWIAMMVIAMWVIIIAAIVWIARAIUWVUIIIIWIW ADVERTENTIE Een hap gezondheid vol vitaminen aa.A, D3,C, B1,B2. UNICURA H.V..AM»TER0AM DE REDEN is niet, dat Nixon foto genieker is, integendeel. Nixon wekt in bepaalde, vooral artistieke kringen, meer weerstanden op en weerstanden Nixon verscheen voor die rede in gezelschap van zijn gezin en zijn hond Checkers. Eén van de hoogtepunten ervan is, wanneer hij het heeft over de „goede stoffen winterjas” van vrouw Pat, die niet eens een bontmantel heeft. Deze documentaire levert dage lijks huilend-lachende bioscoopbezoe kers af. President Dixon meemt het geval van de massamoord op de dorpelingen van het Zuidvietnamese stadje My Lai als voorbeeld en vraagt zich af, of er sprake kan zijn van een abortus, wan neer luitenant William Calley een zwangere vrouw vermoordt. Dit is wat Roth president Dixon dan laat zeggen: „WELNU, ALS goede juristen moeten we dan een andere vraag stellen, na melijk: geloofde luitenant Calley, dat de vrouw zwanger was, of nam hij per ongeluk in de verhitting van het ogen blik aan dat ze gewoon gezet was? Het is nu allemaal goed en wel, om als maandagochtendvoetbalexpert de zaak te beoordelen, maar tenslotte woedt daar een oorlog, en niemand kan ver wachten dat een officier, die burgers bijeen moet drijven, onderscheid kan maken tussen een gewone dikke vrouw, of één die in het midden, of zelfs latere stadium van zwangerschap verkeert.” EN NU IS dan onlangs auteur Philip Roth, die de super-bestseller „Portnoys klacht” over een joodse underdog in Brooklyn schreef, uitgekomen met „Our Gang”, een boek van ruim 200 pagina’s, waarin een zekere Trick E. Dixon figureert als president van de Verenigde Staten. „Als de zwangere vrouwen nou ge woon zwangerschapskleren droegen, dan zou dat natuurlijk een grote hulp zijn voor onze jongens. Maar aangezien ze dat niet doen, aangezien ze de hele dag in hun pyjama’s blijven rondlopen, is het bijna onmogelijk om mannen en vrouwen van elkaar te onderscheiden, Iaat staan zwangere van niet-zwangere vrouwen.” cipes die hun collega’s in andere landen de roem van onkreukbaarheid geven. De hoop dat het slechts om een minder heid gaat en dat een beroep op de goede meerderheid dus zin heeft om van buiten af iets tegen die vorm van terreur te doen, heeft een Nederlandse medicus, de Almelose zenuwarts Van den Burg wellicht bewogen een oproep in „Medisch Contact” te plaatsen om een massaal me disch protest te laten horen aan het adres van de artsenunie in Rusland. In de eerste plaats om de medewerking van artsen in de Sovjet-Unie aan die strafmethode te hekelen en op die manier wellicht de medische verantwoordelijkheid van die artsen wakker te schudden, in de tweede plaats om de Russische autoriteiten ervan te doordringen dat zij zich feitelijk bedie nen van fascistoïde methoden, die in het Westen onverenigbaar worden geacht met de beginselen van een beschaafde samen leving. Dit initiatief, dat grote weerklank in Nederlandse medische kringen volop ver dient, kan wellicht via medische contac ten elders de internationale medische aan dacht gaande maken die, volgens de ini tiatiefnemer, tot dusver helaas is uitge bleven. Wanneer medici zó bewogen raken door een dergelijk misbruik van de medische diagnose en indicatie voor politieke doel einden, dan kan men zich nauwelijks voorstellen dat zij ook niet vandaag of morgen in actie komen tegen een ander euvel in de samenleving, namelijk dat van de moedwillige verspreiding van radio actieve neerslag in de atmosfeer. Er zijn onthullende en bedroevende cij fers te voorschijn gekomen over de gevol gen van deze neerslag, die door atoom- bomproeven werd veroorzaakt en die blijkbaar voornamelijk kinderen met do delijke ziekten bedreigt. De Sovjet-Unie neemt nog steeds on dergrondse proeven, maar dat doen de Verenigde Staten ook. De Fransen en Chinezen echter, die zich niet gebonden achten door internationale afspraken, de den of doen atoombomproeven in de open lucht. Weliswaar in afgelegen gebieden, maar de trek van radio-actieve wolken is onberekenbaar en de invloed van de neerslag kan zich op elke willekeurige plaats op de aarde manifesteren. Voor de bestrijding van ziekten zoals die door radio-activiteit kunnen worden veroor zaakt, spannen medici over de gehele wereld zich in en worden enorme bedra gen gebruikt. Ook hier komt de medische ethiek in het nauw, wat ongetwijfeld zijn weerslag zal hebben op de internationale bijeenkomsten en contacten die de medici buiten alle politiek om stimuleren tot stellingname. SAIGON (Reuter en UPI) De oorlogsactiviteit in Zuid-Vietnam neemt weer toe. Gisteren hebben Zuidvietnamese troepen binnen de verdedigingsgordel om de hoofdstad Saigon urenlang strijd geleverd met eenheden van het Bevrijdingsfront. De gevechten speelden zich op slechts tien kilometer ten noordwesten van de stad af. -'l Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? De Franse president George Pompidou heeft wel lof over voor het nieuwe vredes plan van prsident Nixon. Hij gelooft alleen niet dat het een einde aan de Vietnamese oorlog zal maken. Met name het feit dat het plan openbaar is gemaakt, zal een succesvolle uitwerking in de weg staan. Pompidou speelde een belangrijke per soonlijke rol bij het organiseren van de geheime ontmoetingen vorig jaar in Parijs I tussen Nixons adviseur Henry Kissinger LOS ANGELES (AP). Het Hof van Apped van de staat Californië heeft een gerechtelijke uitspraak uit 1969 bevestigd, dat Angela Davis in 1969 ten onrechte ÉWVWWWWIfWWWWWVWWWWWWWVIMrfWWiiWIi'WVWWWWtfWWWWWWIAi Het argument voor het ontslag was dat Angela Davis lid was van de Amerikaanse Communistische Partij. Hoewel de recht bank het ontslag indertijd onwettig had verklaard, wachtten de regenten van de universiteit tot haar contract was verlo pen, waarna werd geweigerd het te ver lengen. Het Hof van Appel heeft met zijn uitspraak het standpunt van het hoogge rechtshof van Californië en het federale hooggerechtshof onderschreven, dat een wetenschappelijke medewerker niet op grond van lidmaatschap van de commu nistische partij kan worden ontslagen. Angela Davis moet maandag terecht staan op beschuldiging van moord, ont voering en beramen van moord en ont voering, in verband met de mislukte ge- vangenenuitbraak uit het gerechtshof van Marin County, op 7 augustus 1970. (Zie ook „Erbij"). De explosies deden zich voor toen de Franse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Jean de Lipkowski, op de Franse ambassade een diner gaf voor de leden van de Griekse regering. De Lipkowski brengt op het ogenblik een officieel be zoek aan Griekenland. -- Maar, zo zegt het blad, om dit vertrou wen te winnen, is een radicale wijziging van de Amerikaanse politiek in Indo China nodig. De „Izvestia” noemt de rede die president Nixon deze week hield een „herhaling van de agressieve politiek die president Johnson tegenover Vietnam voerde.” Nixon, zo vervolgt het blad, heeft in het midden gelaten of de Amerikaanse vlieg tuigen aanvallen op Noord-Vietnam zul len blijven doen en ook niet onthuld of de V.S. al dan niet van plan zijn hun luchtmacht in Indo-China te laten. David Frye, een komiek die zich gespecialiseerd heeft in imitaties van bekende persoonlijkheden, heeft on langs een grammofoonplaat op de best- seller-markt gebracht, getiteld „Ri chard Nixon, Superstar”. Daarop figu reert Nixon in denkbeeldige conversa- Het Russische regeringsblad „Izvestia” is van mening dat Nixons jongste vredesplan voor Vietnam neerkomt op „dubieus ge manoeuvreer” met de bedoeling het ver trouwen van het Amerikaanse volk te winnen. Gezien zijn entourage is zijn identi teit niet moeilijk te raden: een villa San Dementia, generaal Poppapower van Athene, een zekere Jacqueline Charisma, ook een burgemeester Lan celot (Lindsay), Robert F. Charisma, en verslaggevers met namen als „Bruin werker, Keihard, en Gedurfd”. De titel „Our Gang” („Onze misdadi- gersbende”), roept herinneringen op aan de bekende kinderfilm uit de eer ste jaren van Hollywood, waarin Jac kie Coogan met zijn trawanten voort durend onheil aanrichtte. President Trick E. Dixon richt ook onheil aan, hij wordt zelfs, nadat hij vermoord is, verbannen naar de hel. Maar voordat het zover is, heeft auteur Roth surrea listische scènes geïntroduceerd waar padvinders de regering bedreigen, pre sident Dixon een nieuwe bovenlip wordt gegeven, omdat de oude zo erg zweet bij televisie-uitzendingen, en waarin aan Denemarken de oorlog wordt verklaard (onder andere wegens de bedreiging van de westerse goede zeden door de Deense pornografie). Eén van de meest lugubere, maar satirisch best geslaagde passages is, waar Roth president Dixon aan het woord laat op een persconferentie, waar de kwestie van abortus aan de orde is gesteld (de Nixon-regering ver bood abortus in negerziekenhuizen). TEL AVIV (Reuter). Koning Hoes sein van Jordanië heeft in een gisteren in Tel Aviv gepubliceerd vraaggesprek verklaard dat hij Israel erkent als een permanente factor in de realiteit van het Midden-Oosten. Oorlog, aldus Hoessein, zou het laatste moeten zijn waarin men in de crisis zijn toevlucht kan nemen. De koning is van mening dat Israel nu afwacht. Israel meent waarschijnlijk dat het in de meeste bezette gebieden moet blijven. Hoessein gelooft niet dat het initiatief van de V.S. inzake een overeenkomst tussen Israel en Egypte over heropening van het Suez-kanaal in het belang van de Arabieren is. Een meer algemene oplos sing zou gunstiger zijn. Volgens Hoessein is de onderlinge ver standhouding tussen de Arabische leiders nu slechter dan hij ooith eeft meegemaakt, maakt. Op de vraag of hij zich nu weer bij een oorlog tegen Israel zou laten betrekken, zei hij, slechts andere Arabische troepen op Jordaans grondgebied te zullen toela ten wanneer deze geheel onder Jordaans bevel zouden worden gesteld. De Palestijnen kunnen pas besluiten of zij bij Jordanië willen blijven of een afzonderlijke staat willen vormen wan neer Israel zich uit de bezette gebieden heeft teruggetrokken. Hij waarschuwde dat de toestand in Libanon, waar de guerrillastrijders optreden „zeer, zeer ge vaarlijk” is ADVERTENTIE Deze inspirerende superstar is nie mand minder dan Richard Milhous Nixon, de 37ste president van de Vere nigde Staten van Amerika. MEN ZOU het de president-industrie kunnen noemen: de commerciële vin gervlugheid van bij-de-tijdse fabrikan ten en artiesten, die zelfs nog voordat de nieuwe president zijn inaugurele rede heeft uitgesproken, de markt ver zadigen met gipsen bortbeeltjes, ge glazuurde herinneringsborden, pennin gen, posters, asbakken, met de hand ingekleurde foto’s, biografieën, kleur boeken, collecties citaten, speldjes, hemden, handdoeken, strohoeden al lemaal de nieuwe bewoner van het Witte Huis betreffende liefst com pleet met een niet-gelijkende beeltenis. John Kennedy moet met Abraham Lincoln één van de meest op deze manier aan de man gebrachte presi denten zijn. Hun replica’s ontbreken in geen enkele zichzelf respecterende toe ristenwinkel, hetzij in Yellowstone Park, of in de eerste de beste drugstore in Las Cruces, New Mexico. Maar met president Richard Nixon is het een andere soort negotie. Zeker, er zijn de Nixon-kleurboeken. de Nixon-asbakken, de bekende gipsen gelijkenissen, maar zelfs John Kennedy kon niet bogen op de semi-artistieke belangstelling van filmmakers en to neelschrijvers, die Richard Nixon blijkt te inspireren. en vertegenwoordigers van Hanoi. Presi dent Nixon sprak daarover zijn dank uit toen hij zijn plan van acht punten be kendmaakte. Tijdens een persconferentie in Fort La my (Tsjaad) na afloop van een vijfdaags bezoek aan Afrika gaf Pompidou zijn eerste commentaar op het plan van Nixon. „Zal dit het vredesplan zijn” zei hij in antwoord op vragen. „Ik geloof het niet. Een openbaar plan is nooit een vredesplan.” de luchtramp van woensdagavond ge reconstrueerd toen een Joegoslavisch passagiersvliegtuig, op weg van Kopenhagen naar Belgrado, na een explosie neerstortte boven Noord- Bohemen in Tsjecho-Slowakije. In het vliegtuig is een bom ontploft die verborgen moet zijn geweest in het bagageruim. Door de ontploffing werd één van de motoren losge scheurd, waarna het vliegtuig neer stortte. De wrakstukken en lichamen van de 27 doden slechts één per soon overleefde de ramp zijn teruggevonden over een gebied van meer dan vijftien kilometer. WVWWWWVVWVWVWWWVWWVtMWVIiiW

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3