Afscheid Jan Willem Dreyer Voorstel tot stichting centrum voor bejaarden en invaliden Goede afzet Wethouder H. A. de Boer opende Beeckestijn tentoonstelling in Moedig verweer van onze abonnees simultaan met schaakvedettes m Bromfietsster ernstig gewond voor groente „TRIM U FIT M I ft 1 BESTEMMING JUBILEUMGIFT HOOGOVENS Na halve eeuw in IJmuider PvdA: Immigratie gastarbeiders in Rijnmond stoppen visserijbedrijf BMW üSiBB QSBO 'W x/x;/.tx r.Zi Ifh 1 v,!' in* I So Z J r IJMUIDER COURANT ZATERDAG 29 JANUARI 1972 Noodgebouw (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) KUNSTWERKEN HUREN EN KOPEN BIJ STICHTING BEELDENDE KUNST IJMUIDEN. Vrijdagmiddag heeft, op een bijeenkomst van het personeel in de kantine van Frigo, de heer J. W. Dreyer afscheid genomen van N.V. Job Gouda-Pronkvis. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Het Velsense college van B. en W. heeft de gemeenteraad voorgesteld het vergaderlokaal aan de Abelenstraat in IJmuiden-Oost te laten inrichten als sociëteit en crea tief centrum voor bejaarden en zo mogelijk tevens voor invaliden. De hiervoor op 2*23.000 geraamde kos ten kunnen dan geheel worden be streden uit het bedrag van 500.000, dat in 1968 door Hoogovens ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan aan de drie IJmondgemeenten werd geschonken. Velsen ontving hiervan ongeveer 180.000, dat door het bij schrijven van de rente op 1 april van dit jaar tot 226.800 zal zijn uitge groeid. VELSEN Vrijdagavond is in het noordelijk koetshuis van Beeckestijn onder auspiciën van de Stichting Felison een expositie geopend van kunst werken die bij de Stichting Beeldende Kunst (SBK), welke vestigingen heeft in Haarlem en Amsterdam, te huur of te koop zijn. Zoals bekend ondersteunt de gemeente Velsen de SBK in de vorm van een garantie. Wet houder H. A. de Boer van Culturele Zaken opende de expositie en zei over deze financiële steun onder meer: „Het gemeentebestuur ging daarbij uit van de overweging dat kunst niet slechts mag worden beschouwd als een versiering van ons leven, een soort verguldsel van onze dagelijkse zorgen, maar veeleer als de uitdrukking, de weerklank van het leven, eventueel van die zorgen, althans van datgene wat daarbij van wezenlijke beteke nis is”. 7 5 i l j 3 d d d I- d ig m u. u. en at. tb at. le- :o- uif r i I •k- u.: iif. er ken in hoeverre het lokaal een verbou wing overeenkomstig de bedoeling van de geldgeefster nog waard zou zijn, om daar naast bij een positieve uitslag een verbou- wingsplan met kostenbegroting voor te bereiden. het ventilatieprobleem zal de nodige aan dacht worden besteed. Dit voorstel van het college zal door de gemeenteraad tjdens de vergadering van donderdag 3 februari in behandeling wor den genomen. genwoordigende lichamen schittert door afwezigheid”. „De creatieve kritische beschouwelijke of ludieke inbreng van een kunstenaar zou ongetwijfeld ook in vertegenwoordi gende en bestuurlijke organen kunnen bijdragen tot een andere met opzet zeg ik niet alternatieve maar wellicht min der conventionele denkwijze en aanpak”. Directeur W. Kwak wenst zijn me dewerker Jan Willem Dreyer het al lerbeste: nog vele gelukkige jaren naast zijn echtgenote. 30 n). r 3 BEVERWIJK. Hcewel de aanvoer aan de groenteveiling hoofdzakelijk uit winter - produkten bestaat is de markt toch rij kelijk voorzien van de specifieke winter- artikelen. Over het algemeen was er geen re<jen tot klagen over de afzet. Voor goede kwa liteit werden behoorlijke prijzen betaald Boerenkool is een veel gevraagd artikel dat in prijs opliep tot 58 cent per kilo, groene kool lag lager in de markt maar werd van 31 tot 38 cent per kilo verkocht en de rode kool brengt het. nog, niet ver der dan 23 cent per kilo. Met een klein wintertje in het vooruit zicht werd de vraag naar prei weer gro ter. Men betaalde van 47 tot 73 cent per kilo. Selderij knollen varieerden van 10 tot 35 cent per stuk, breekpeen lag vrij rus tig in de markt met noteringen van 10 tot 25 cent per kilo, de uien prijs liep enkele centen per kilo omhoog en varieerde van 6 tot 23 cent per kilo. Waspeen werd matig betaald, maar hier moet men ook de kwaliteit in ogenschouw nemen, werd tot 38 cent per kilo betaald. Bij de spruiten zag men nu het grote prijs verschil tussen geschoonde partijtjes en de ongeschoonde, die men al van af 38 cent per kilo kan kopen, terwijl de ge schoonde tot 169 cent per kilo kwamen. Schorseneren waren niet duur. De prij zen lagen tussen de 15 en 59 cent per kilo. Erg veel groter is de vraag naar witlof niet geworden. De prijzen bewogen zich tussen de 38 en 73 cent per kilo. De prijzen waren vrijdag: breekpeen 10- 24; boerenkool 34-58; groene kool 31-38; selderij knollen 10-31; prei 47-73; rode kool 10-23; spruiten 45-169; schorseneren 15-59; uien 6-23; waspeen 21-36; witlof 38- 72. u- je. !U- >n. at. ik 9- 5- 6: Bijna een halve eeuw geleden, op 1 fe bruari 1922, kwam Jan Willem Dreyer als jongste bediende in dienst van de N.V. Visscherij Onderneming de VEM in IJmui- den. Na zijn kantooropleiding heeft hij alle facetten van het visserijbedrijf leren ken nen. Zijn kennis en rijke ervaring zijn zoals directeur W. Kwak gistermiddag re- Met als motto „Trim u fit!”, tracht men bij de recreatie-sportgroep „Duin en Kruidberg” weer voldoende dames en heren te interesseren voor het sa menstellen van een nieuwe groep, waarvan de leden in de gelegenheid zullen worden gesteld hun lichaamscon- ditie te verbeteren. Elke zaterdagmor gen van 5 februari af starten zij hiervoor op het parkeerterrein, dat is gelegen bij perceel 74 aan de Duin en Kruidbergerweg. Voorts zal de hal toegang geven tot de garderobe met toilets, die met het oog op het gebruik door invaliden van het ge bouw eveneens zullen worden gewijzigd. Bovendien voorziet het plan in de huis vesting van de federatie „Bejaardenzorg”, waarvoor kantoorruimte met spreek- en wachtkamers zijn ontworpen. Behalve deze wijzigingen voor de inde ling zullen tevens diverse moderniseringen en verbeteringen worden uitgevoerd. Op deze wijze zullen de aan het gebouw klevende bezwaren van technische aard, een logisch gevolg van het stichten als noodgebouw kunnen worden opgeheven op een manier, waardoor het nog vele jaren een nuttige functie kan blijven vervullen. Gelijktijdig met deze werkzaamheden zal ook een centrale verwarmingsinstallatie worden aangebracht, ter vervanging van de voor het grootste deel niet meer bruik bare en ondoelmatige gaskachels. Ook aan (Van onze sportredactie) IJMUIDEN. In het Hervormd wijk- gebouw in IJmuiden, het clubhuis van de schaakvereniging „Kijk Uit”, hebben onze abonnees gisteravond met enthousiasme de strijd aangebonden met zes schaaksters van naam: de Roemeense Alexandra Ni- colau, haar landgenote Margaretha Teodo- rescu ,de Poolse Hanna Erenska, de Joe goslavische Gordana Jovanovic en de Ne derlandse Fenny Heemskerk en haar dochter Fenny Haak-Heemskerk. Na en kele uren van verhitte bedrijvigheid ble ken Nicolau, die voor de tweede keer aan de simultaan van onze bladen deelnam, en Erenska de hoogste score te hebben be haald: beiden sloten de krachtmeting af met ll*/s punt uit twaalf partijen. Gordana Jovanovic op de voorgrond in actie tegen twaalf geconcentreerde schakers. Op de achtergrond Fenny Heemskerk en haar ook simultaan bedrijvende dochter Fenny jr. De Stichting Beeldende Kunst vindt wet houder De Boer „EEen van de pijlers die de brug moet dragen tussen de kunst en de samenleving. Het systeem van huren voor de koop en omruilen voor iets an ders als men op het gehuurde uitgekeken raakt, komt tegemoet aan de begrijpelijke onzekerheden van de kunstbeschouwer en aspirant-koper. Iets soortgelijks staat ons bij de gemeente Velsen voor ogen nu wij overgaan ons kunstbezit niet alleen te verspreiden in de gemeentelijke bedrijfs- en schoolgebouwen, maar ook de moge lijkheid te openen voor hen die in die gebouwen werken op een tweemaal jaar lijkse ruilbeurs de kunstvoorwerpen eens om te wisselen. Verandering van spijs doet immers eten. Na wat ik tot nu toe heb opgemerkt, behoeft het geen nader betoog, dat ik de SBK succes wens met haar werk en goede resultaten met de presentatie in Velsen, waarna wethouder De Boer de tentoon stelling voor geopend verklaarde. De expositie in het noordelijk koetshuis van Beeckestijn is dagelijks geopend van twee uur tot vijf uur 's middags. Het beantwoorden van de vraag leverde van technische zijde geen enkele moeilijk heid op. Weliswaar werd het pand in 1940 gesticht als noodgebouw voor de centrale keuken, doch aan de hieruit voortvloeien de bezwaren kon in belangrijke mate tegemoet worden gekomen. Wel be schouwde men het minder gewenst dat een "gebouw als dit door het ontbreken van een bushalte in de onmiddellijke omgeving zo moeilijk is te bereiken. Kuik Uit behoort. Boom liet zich dan ook niet ontwortelen. Hij greep de volle winst. Dat deed verrassenderwijs ook de jeugdi ge R. Vink, die zijn vreugde nauwelijks baas kon om dit fraaie resultaat. F. van Maanen en M. van Rooy dwongen de donkere Jovanovic, een van de drie inter nationaal schakende zusjes, een remis afe. Gordana Jovanovic boekte een score van negen uit twaalf. Margaretha Teodorescu, die in de da- mesgroep van het hoogoventoernooi een goede partij meeblaast, moest twee neder lagen accepteren. Daar zorgden P. Peters en G. Visser voor. F. Smit en de twaalfja rige Peter Linsen konden zichzelf compli menteren met het remise-resultaat. Teo dorescu stopte met de cijfers negen uit twaalf. Fenny Heemskerk maake het eerste slachtoffer van de avond. W. v.d. Eshof moest zich na twintig minuten al overge ven. Fenny sr., die met wedstrijdschaak wil stoppen maar van haar arts hoorde, dat ze beter nog wat door kan gaan, bond nog zeven slachtoffers achter de zegekar. Eén van dezen bleef alsmaar doorgaan, ook toen mevrouw Heemskerk met drie dames tegen een koning alleen vocht. De man dacht wellicht, dat volharden ook een schaakdeugd is. Boontjes en F. Swart wisten het tot een overwinning te bren gen. De cijfers van Fenny Heemskerk: acht uit tien. Fenny Haak-Heemskerk bracht het tot achteneenhalf uit elf partijen. Zij verloor van H. Maas en kwam remise overeen met C. Van Kooten, L Prins (niet de Nederlandse oud-kampioem en W. de Hen. De organisatie van de onder auspiciën van onze bladen gehouden simultaan-se- ance was in handen van de vereniging „Kijk Uit”. De donderdagavond tot miss Hoogovens uitgeroepen helblonde Hanna Erenska haalde al snel de gevaarlijkste giftanden (zij is tenslotte tandarts) uit het spel van haar tegenstanders, bij wie twee seksege noten, de dames Schaap en Pastoor. Wel licht dat de concentratie moeilijk was in het duel met de glamourschaakster. Hoe dan ook, alleen de nuchter blijvende Gra vemaker bleef als enige gedeeltelijk op de been. Hij sleepte er een remise uit. Alexandra Nicolau ging vriendelijk la chend rond, maar niet weldoende voor haar tegenpartijen. Beminnelijk veegde de sterke Roemeense, die dit jaar in een reesrvegroep met heren meespeelt in het Hoogoventoernooi, elf dappere abonnees van het bord. Alleen K. Plug gaf zich niet gewonnen. Hij kreeg remise en een hand van Alexandra. Gordana Jovanovic haa he‘ het moeilijkst Zij moest ook ten strijde trekken tegen enkele sterke IJmuidense clubschakers, soais W. Boom, die tot de drie besten van Doordat het in dit geval geen ver eniging betreft, behoeft door de deelne mers ook geen contributie te worden betaald, terwijl voqrts de sportkleding geheel naar eigen verkiezing blijft. Wel is voor het trimmen een medische verklaring vereist, evenals een toe gangskaart voor „Duin en Kruidberg”. Deze laatste is verkrijgbaar door stor ting van twee gulden op postgiro 587382, ten name van de administratie van „Duin en Kruidberg”. Voorts zou de sportgroep nog gaarne over enige instructeurs willen beschik ken, zodat hiervoor een vriendelijk be roep wordt gedaan op welwillende sportleiders en -leidsters. Alle inlich tingen, ook over het trimmen zijn ver krijgbaar bij de heren C. van Staveren, Molenveldlaan 16, Santpoort, telefoon 023 - 37 53 16 en L. van Nieuwendijk, Orionweg 132, IJmuiden, telefoon 02550- 1 72 71. leveerde voor het bedrijf waaraan hij vijftig jaren verbonden was van grote waarde geweest. De heer Dreyer heeft in zijn jonge jaren verscheidene zeereizen aan boord van een vistrawler meegemaakt. Zijn reis met de „Erin” naar de Barendtszee is voor hem wel de boeiendste geweest. Vermoedelijk zullen er maar enkelen op de huidige Ne derlandse zeevissersvloot zijn die ooit een dergelijke „verre visserij/ hebben mee gemaakt. Als „walschipper” kwam zijn ervaring op zee goed van pas: Jan Willem, zoals alle opvarenden hem mochten noemen, wist waarover hij sprak als het om pro blemen ging op of over de vloot. In de oorlogsjaren kwam de heer Dreyer aan de commerciële kant van het bedrijf- Hij ging over naar N.V. v/h J. C. Pronk dochtermaatschappij om de vishandel op te bouwen. Onder de collega-handela- ren in de vishallen is Jan Willem Dreyer een begrip geworden. Op 1 februari 1967 droeg hij de leiding van de vishandel-sector van het bedrijf, die inmiddels de naam Pronkvis had ge kregen, over aan de heer W. Kwak, de te genwoordige directeur. Gelijktijdig had de fusie plaats met de N.V. Job Gouda. Nog vijf jaar heeft de heer Dreyer zijn beste krachten gewijd aan het bedrijf. De heer Kwak sprak namens het bedrijf grote waardering uit voor hetgeen zijn scheidende medewerker in zovele jaren heeft verricht, altijd met de volle inzet van z’n persoon. Hij wenste de heer en mevrouw Dreyer nog vele gelukkige jaren toe, waarbij hij opmerkte dat er van een afscheid eigenlijk geen sprake was, want onafscheidelijk blijft „Jan Willem” voor zijn vele vrienden op het bedrijf. De heer Kwak bood een gesloten enve loppe aan; mevrouw Dreyer kreeg een fleurig boeket. Ook zeer waarderende woorden sprak de heer G. van der Kooy, naaste medewer ker van de heer Dreyer. Voorts ging de wethouder in op de raakvlakken tussen kunst en politiek die volgens hem wel degelijk aanwezig zijn. Het is daarbij belangrijk dat de kunste naar, wil deze tenminste weerklank vin den, niet buiten het politiek-maatsehappe- lijk leven blijft staan. Dit om een belang rijke bijdrage te kunnen leveren aan het vorm- en normbesef, waarden die volgens spreker onmisbaar zijn voor iedereen in onze samenleving. x (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Vrijdagmiddag omstreeks half drie verzuimde een 44-jarige inwoon ster van IJmuiden op de hoek van de Zee weg en de Heerenduinweg voorrang te ver lenen aan een naderende personenauto, toen zij dit kruispunt op haar bromfiets wilde passeren. Een aanrijding volgde, waarna de bromfietsrijdster met ernstig hoofdletsel door de ongevallendienst naar het Zeewegziekenhuis werd overgebracht. ROTTERDAM. De immigratie van buitenlandse werknemers in het Rijn mondgebied moet worden gestopt. Een huisvestingsbeleid voor dit soort arbeiders moet dringend worden herzien. De rege ring moet snel maatregelen nemen om het openbaar lichaam Rijnmond meer inhoud te geven. In de Rotterdamse haven zal een selectief investeringsbeleid moeten worden gevoerd en de prostitutie op Ka- tendrecht moet worden afgeremd. Het probleem van de werkgelegenheid in het Rijnmondgebied is ernstiger dan de offi ciële cijfers doen voorkomen. Dit zijn enkele punten, die vrijdag bij de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A. naar boven zijn gekomen, na het bezoek dat zij onder leiding van voorzitter Den Uyl-aan Rotterdam heeft gebracht. Tijdens het voortgezette overleg met de belangenorganisaties konden de standpun ten hierover zodanig worden herzien, dat door allen de wenselijkheid van een verbouwing werd ingezien. Vandaar dat men gezamenlijk een plan heeft inge diend, waarmee voor de verbouwing hoofdzakelijk het rechts van de grote zaal gelegen gedeelte wordt beoogd. Hier is de hoofdingang geprojecteerd, met aanslui ting op een centrale hal, van waaruit links de reeds genoemde zaal kan worden bereikt en rechts de bestaande vergader ruimte. Volgens het plan zal hier nog een tweede zaal aan worden toegevoegd. Verder sprekende over de verbonden heid van de kunstenaar en het maat schappelijk leven, vroeg de wethouder zich af hoe een kunstenaar bijvoorbeeld emoties kan overbrengen, indien hij de emoties van de gewone man nauwelijks ondergaat. „Om het heel duidelijk te zeg gen: met alle waardering voor de sociale instelling en opstelling van vele kunste naars, vind ik het een gemis dat de kunstenaar in het algemeen in onze verte- Men zal zich wellicht herinneren dat op verzoek van de raad van bestuur van Hoogovens destijds een commissie werd benoemd, met als taak over de bestem ming van het bedrag een advies uit te brengen. Het uitgangspunt hiervoor diende te bestaan uit de wens het geld te beste den pp het gebied van de dienstverlening tn ruime zin, waarbij dan in het bijzonder aan de bejaarde mens zou moeten worden gedacht. Deze commissie, samengesteld uit twee wethouders van sociale zaken en een wethouder van financiën uit de drie ge meenten, met vertegenwoordigers van de Velser Gemeenschap, de Beverwiikse So ciaal Culturele Raad en de Gemeen schapsraad Heemskerk, adviseerde het geld te besteden aan creatief bejaarden- werk. welk advies door de raad van bestuur van Hoogovens werd overgeno men. Daarbij stelde men voor het bstaan- de gebouwtje aan de Abelenstraat voor dit doel in te richten. Vervolgens werd in december 1969 een tweede commissie ingesteld, bestaande uit vertegenwoordigers van de stichting „Ont spanning Ivaliden en Gehandicapten”, de federatie „Bejaardenzorg” en de stichting „Oprichting en Exploitatie van Gebouwen voor Sociaal Cultureel Werk”, aangevuld met de gemeentelijk ambtenaar voor cul turele zaken en de directeur van openbare werken. Hun opdracht luidde te onderzoe- Het noodgebouw aan de Abelenstraat in IJmuiden-Oost dat, behoudens goedkeuring van de Velsense ge meenteraad zal worden ingericht als creatief centrum voor bejaarden en invaliden. 'W'-'' X X X x' x^W Ki F

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5