Resolutie van partijraad PvdA blijft beleid van regeringspartijen afwijzen toetssteen Vrouw stak ex-man Twee Marokkanen door landgenoot doodgereden Volkspartij zonder socialisme zal zich isoleren Emotionele vergadering in bisdom Roermond Niet te licht denken over O Kamerdebat over defensie Pompstation beroofd geloofscrisis I Bk 1 DUREX Humanistisch Verbond Oud-premier dr. W. Drees: KNWV tegen VRAGEN OVER ROL VAN ZAKENMAN Nederland treedt toe tot Conventie Mensenrechten HAARLEM inpoldering Markerwaard Bakkerij uitgebrand in Maastricht Bemiddeling in conflict binnen Protest tegen personeelsstop universiteiten Weer hasj-vangst op Schiphol BB O h 2 Wasserij DUYN MAANDAG 31 JANUARI 1972 M- Mansholt Vlam in de pan SPECIAAL VOOR DE GEZINSWAS Prof. Berkhof: r overal verkrijgbaar werd per 1 januari 1972 Mfl ROERMOND De vergadering van de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Roermond kreeg zater dag een nogal emotioneel en lang durig verloop. Verscheidene raads leden uitten kritiek op de bisschops benoeming. De deze week gepubli ceerde nota over deze kwestie werd aangenomen met 77 stemmen vóór, 8 tegen en 4 onthoudingen. N.V. HOUT- STEEN- BOUWSTOFFEN HANDEL HOUT- STEENWERF SMITS REIJNDERS Proefballonnen Particulier initiatief Defensiedebat (Van onze parlementsredactie) UTRECHT „De PvdA houdt de deur naar de KVP nog dicht. Zolang de regeringspartijen ondubbelzinnig het beleid van het kabinet-Bies- heuvel steunen, is er geen reden voor een veranderde opstelling tegenover die partijen, de KVP incluis”, aldus de PvdA-partijraad zaterdag in een algemeen aanvaarde resolutie. - Nederlander VN-voorlichter in Genève - is wi lH De wagen schoot het trottoir op de van moest ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE HAARLEM - TEL. 322462 Het aannemen van de motie geschiedde pas, nadat aan de nota een alinea was toegevoegd. Deze luidde; „Wanneer duide lijk wordt, dat de nieuw benoemde bisschop met ons in dit pastorale beleid wil gaan staan is er een basis aanwezig, waarop hem vertrouwen kan worden geschonken. Mocht hij dit niet kunnen doen, dan zal eerlijk overleg wellicht leiden tot verhel dering. Indien ook dit niet mogelijk is, dan menen wfl verplicht te zfln in onderlinge solidariteit verde» te moeten werken in de lijn van het tot nu toe gevolgde pastorale beleid In deze onverhoopte situatie zullen de andere uitgangspunten onder meer be treffende de positiebepaling voor de toe komst bljjven gelden”. 1 s 1 i i 1 DEN HAAG. Oud-minister-president dr. W. Drees zou het ten zeerste betreuren wanneer er in Nederland een progressieve volkspartij zou ontstaan, die niet aange sloten zou zijn bij de Socialistische Inter nationale. De 85-jarige voorman van de socialistische beweging in Nederland, die de politieke ontwikkelingen nog altijd op de voet volgt, zei dit zaterdagavond voor de televisie in het actualiteitenprogramma „Achter het Nieuws” van de VARA. MAASTRICHT. Drie mensen zijn in de afgelopen nacht gewond bij een uit slaande brand in een banketbakkerij in Maastricht. De gewonden zijn de vrouw van bakker Franssen, hun 20-jarige zoon en een 42- jarige overbuurman. niet meer in het spel betrokken is ge weest, hetgeen de leden zeer betreuren. „Tijdens een toevallige ontmoeting met de pronuntius begreep ik. dat onze kandi- Deze puinhoop bleef achter na de brand van het Surinaamse pension in de Warmoesstraat in Amsterdam. SCHIPHOL. De douane op Schiphol heeft zaterdagmiddag een 40-jarige man uit Kartoem aangehouden die een week geleden met twee koffers vol hasj op Schiphol was aangekomen. De Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de Raad van Europa mr. J. I. Welsing, heeft vrijdag de ratificatie- oorkonden gedeponeerd. De conventie, die ook al door België. Cyprus, Luxemburg, Malta, Noorwegen en Engeland is geratifi ceerd, wordt voor Nederland op 29 febru ari van kracht. Krachtens de conventie hebben klagers, advocaten enzovoort de vrijheid met de commissie of het hof in correspondentie te treden en te reizen om zittingen bij te wonen. I gei ten Br: wi, om bu ai h ei 01 z< r v E n z d t c t r l pa eei te ge lei ee: w; ge dc m D: in bl bc ri vt v< üi si BREDA. Twee tot nog toe onbekend gebleven jeugdige knapen van omstreeks veertien jaar hebben zaterdagavond een benzinestation in Breda overvallen en zijn verdwenen met de kas, waarin ongeveer f 1.200 zat. De diefstal van de kas geschiedde vol gens de 30-jarige pompbediende op bijzon der brutale wijze. Hij was op nog geen tien meter afstand van zijn kantoortje bezig een voorlamp van een cliënt te vernieuwen. De klant, die naast de auto de reparatie gadesloeg, zag plotseling twee knapen uit de duisternis het kantoortje binnenrennen. Voordat hij en de pompbediende in aktie konden komen, was het tweetal het kan toortje al weer uit. Er werd nog een achter volging ingezet, maar die liep op niets uit, aangezien de knapen in de duisternis tus sen de autoboxen gemakkelijk weg konden komen. AMSTERDAM. By een twist in in zyn voormalige woning in Amsterdam is de 54-jarige bouwvakarbeider J. H. Maemeljjnck zondagochtend vroeg door zjjn 45-jarige ex-vrouw met een schroeven draaier in het hoofd gestoken. Levensge vaarlijk gewond is de man opgenomen in een ziekenhuis in Amsterdam. VOORST. Bij een auto-ongeluk is zaterdagavond één persoon om het leven gekomen. Vijf personen werden gewond. Een personenauto slipte dpor de ijsrand langs de rijbaan. De auto sloeg met de zijkant tegen een boom, waardoor de zes inzittenden werden gewond. Twee van hen waren er ernstig aan toe. Een van hen overleed echter in een ziekenhuis. Het was de 18-jarige H. A. de Wilde uit Twello. In het academisch ziekenhuis in Gro ningen is zondag de 81-jarige J. van der Vlegel uit Grijpsperk overleden. Hij was ernstig gewond toen hij fiesend op de weg van Groningen naar Leeuwarden, werd aangereden door een personenauto. Deze auto was op een kruispunt met een andere In de partijraad bestond weinig waar dering voor de proefballonnetjes die Mar cel van Dam en Han Lammers onlangs hebben opgelaten om weer tot samenwer king met de K.V.P. te komen. Volgens voorzitter Van der Louw wordt het doel van een vooruitstrevende regering het best gediend door te streven naar een progressieve volkspartij, rechtstreeks of via een federatief verband. „We moeten openstaan voor een andere politiekforma- tie waarin ons vernieuwde socialisme vei lig is”, zei hij. daten niet in waren”, aldus mgr. Van Odijk, die nog zei, dat eind vorig jaar woordvoerders van bepaalde groeperingen zeiden dat he* absoluut zeker was, dat er een conservatieve bisschop zou worden benoemd. „Dit geschiedde met een zeker heid waarbij men koud werd” Het kapittel aldus mgr. Van Odijk, heeft de pronuntius toen gevraagd naar de activiteiten van dc heer F. van Doorn, een zakenman uit Den Haag, die reeds eind '70 diverse kloosters aangeschreven zou heb ben om aandacht te vestigen op dr. Gjjsen als zynde de meest geschikte bisschop. De heer Van Doorn berichtte in juli 1971 het kapitte' dat. wat men ook zou doen. dr. Gjjsen bisschop van Roermond zou wor den. Volgens mgr Van Odijk zei de heer Van Doorn bij die gelegenheid dat hij het is geweest, die dr. Simonis tot bisschop van Rotterdam heeft gemaakt. De partijraad besloot vast te houden aan het eerder ingenomen standpunt dat alleen op basis van bindende afspraken vóór de verkiezingen aan een regering met een vooruitstrevend karakter zal worden meegewerkt. Om tot dergelijke afspraken te komen, is een politiek kli maat nodig dat de wil tot samenwerking geloofwaardig maakt. In het parlementai re optreden van de confessionele partijen ontbreekt naar het oordeel van de partij raad elke aanwijzing in die richting. Met name op het terrein van het welzijn, de werkgelegenheid, de prijzen, het onderwijs en de defensie bestaan diepgaande tegen stellingen met P.v.d.A., D’66 en P.P.R. Diverse sprekers gebruikten tijdens de vergadering kreten als „onwaardig” „on waarachtige gang van zaken’ en „aantas ting van geestelijne vrijheden” en stelden vragen als „mag deze benoemde bisschop onder deze omstandigheden nog gewijd worden” en „ver*vacht Rome de trouw van kettinghonden’ Enkele conservatieve leden zeiden zich diep te schamen over hetgeen er tijdens de vergadering werd gezegd. Aan het begin van de bijeenkomst werd de scheidende vocrzittei van de diosecane Pastorale Raad di. R. dr Groot, benoemd tot ridder in de Orde van de Heilige Gregorius. Tijdens de bijeenkomst werd de Lucas- senpenning van het verbond uitgereikt aan de heren ir. J. Loeff en P. van Kranen. De eerste nam afscheid als be stuurslid van het KNWV na meer dan vijftig jaar in vele functies de zeilsport te hebben gediend. De heer Van Kranen was onder meer 25 jaar belast met de leiding van de Westeinderzeilwedstrijden. UTRECHT De verbondsraad van het Humanistisch Verbond heeft zaterdag in Utrecht besloten een commissie in te stel len, die het buitengewone congres van 26 februari moet voorbereiden- Dit congres zal volledig worden gewjjd aan het con flict dat is ontstaan tussen het hoofdbe stuur en een aantal functionarissen van het verbond. BERGEN OP ZOOM. Op de Grote Markt in Bergen op Zoom zjjn in de afge lopen nacht twee Marokkanen van 26 en 27 jaar om het leven gekomen toen zjj wer den aangereden dor een bestelauto, die door een landgenoot werd bestuurd. Het conflict omvat een meningsverschil over de vormen in rechten van hoofdbe stuur en functionarissen en over verschil len van inzicht over aard, doel en beteke nis van de maatschappelijke activiteiten van het verbond. In de commissie, die het buitengewoon congres moet gaan voorbereiden, zullen naast hoofdbestuursleden en functionaris sen drie neutrale leden zitting hebben. Voor die functie zullen de oud-voorzitter van het verbond, prof. dr. J. van Praag, de Wageningse hoogleraar prof. dr. G. Kooy en de heer G. Meervoort, voorzitter van de afdeling Amsterdam worden gevraagd. Het conflict binnen het Humanistisch Verbond is naar buiten gekomen toen aan drie functionarissen ontslag werd aange zegd. Dit ontslag is door het hoofdbestuur gemotiveerd door te verwijzen naar de be narde financiële situatie. Maar met "twee van de drie ontslagen functionarissen, de heren F- Janzen en W. Veldhuyzen, blijken aanzienlijke meningsverschillen te bestaan. Hierbij speelt mee de gang van zaken bij het Humanistisch Centrum voor Vredes vraagstukken, en drukte de beide Marokkanen tegen de ge vel van een winkel. De auto reed vervol gens de straat over en botste daar tegen een huis. Volgens de politie zou de 27-jarige be stuurder ondei invloed van sterkedrank hebben verkeerd. Hij werd licht gewond. In Borne (O.) is vanmorgen de 68-jarige G. J. van der Fels aangereden door een auto toen hij op zijn fiets een weg wilde oversteken., Hij was op slag dood. nemen als hij zich weet te bevrijden van de verdenking dat hij zich laat gebruiken als camouflage van een rechts beleid.” Hij zei de opstelling van de K.V.P. in het Kamerdebat over de defensiebegroting de ze week te zullen beschouwen als een nieuwe toetssteen voor de betrouwbaar heid van de woorden van de K.V.P.-leider. Optimistisch over de afloop was hij nog niet. De partijraad hield zich zaterdag ook uitvoerig bezig met het komende Kamer debat over de defensiebegroting. Een mo tie van Amsterdam om tegen de begroting te stemmen werd ingetrokken nadat frac tieleider Den Uyl had gevraagd hem de vrije hand te laten bij de presentatie van zijn alternatieve beleid. „We zullen elke gulden die we kunnen krijgen voor de werkgelegenheid, het onderwijs en de cul tuur proberen te veroveren”, zei drs. Den Uyl. Hij was niet zonder hoop bressen in het regeringsbolwerk te kunnen schieten. De man bevond zich op doorreis naar Canada, maar kon, in verband met de sta king van de luchtverkeersgeleiders in dat land niet doorreizen. Hij deponeerde de koffers in een van de bagagekluizen op Schiphol en wilde zaterdagmiddag per vliegtuig naar Canada doorreizen waar de staking inmiddels tot een einde was ge komen. Daarbij werd hij echter door de douane, die kennelijk verdenking koesterde, aan gehouden. De totale voorraad hasj woog 50 kilo. DRIEBERGEN. „We moeten niet te licht denken over de huidige geloofscrisis en we moeten zeker geen struisvogel politiek bedrijven” Dit zei prof. dr. H. Berkhof zaterdag in de hervormde synode, die een rapport behan delde, waarin de teruggang van het ker kelijk en geestelijk leven tot uiting kwam. Volgens prof. Berkhof komen in het huidige cultnurklimaat de menselijke autonomie, de technische natuurbeheer- sing en de consumptieve doeleinden sterk naar voren, maar in geen van deze aspec ten komt God er nog aan te pas. Ook de christelijke gemeenten worden door deze cultuurpatronen aangestoken. Hij citeerde de Duitse theoloog Bonhöfer, die zegt dat er een tijd zal komen, waarin de kerk klein zal ziin en machteloos. „De kerk zal wellicht door de diepste nood gaan, en moet terugvallen op bidden en doen wat recht is. De kerk in al haar geledingen moet zich, stelde prof. Berk hof, onttrekken aan het godloze klimaat van deze cultuur en daarna moet zij er weer intrekken, met de boodschap en opdracht die zij uit het evangelie haalt. Het rapport van de visiatie-generaal over het geestelijk leven in de laatste vijf jaar in de hervormde kerk kreeg vrij veel kritiek te verduren in de synode. Velen vonden het te generaliserend. GENEVE (Reuter). De secretaris-gene- raal van de Verenigde Naties, Kurt Wald heim, heeft een 54-jarige Nederlander Er win Baumgarten benoemd tot hoofd van de voorlichtingsdienst van het Europese hoofdkwartier van de VN in Genève. De heer Baumgarten, die tot nu toe hoofd van de voorlichtingsdienst in Rome was, volgt William Henson op, een En -gelsman die met pensioen gaat. „Wij zijn niet afkerig van deelnemen aan de regering”, zei P.v.d.A.-voorzitter André van der Louw in een door de partijraad unaniem onderschreven rede voering. „Maar wij kunnen de nieuwe K.V.P.-voorzitter De Zeeuw pas serieus STRAATSBURG. Nederland is toe getreden tot de Europese Conventie die klagers, hun vertegenwoordigers, advoca ten, getuigen en deskundigen die zijn betrokken in het werk van de mens iuridische onschendbaarheid garandeert. AMSTERDAM. Het Landelijk Overleg Grondraden (LOG) der universiteiten pro testeert tegen de door minister De Brauw (wetenschappen) ingevoerde totale perso neelsstop aan de universiteiten. Het LOG beschuldigt de minister van een beleid waarbij alleen de eindcijfers van belang zijn, de rest is verkoopverpakking. Het LOG stelt dat minister De Brauw het wetenschappelijk onderwijs „regelrecht de chaos instuurt”. „Het al jaren geldende algemeen financieel schema werd in sep tember opzij geschoven. De bouwstop die de minister „tijdelijk” noemde is nog steeds volledig van kracht. Met de perso neelsstop is ook het laatste stukje beleid voor de universiteiten onmogelijk gewor den. Het is tekenend voor het beleid van de minister eerst formatieplannen toe te wijzen om vervolgens te berichten dat ze niet mogen worden bezet”. Het LOG vraagt de onderwijsinstellingen om het „dringende beroep” van de minister naast zich neer té leggen. De voorzitter van het kathedraal kapit tel, mgr drs. P. van Odijk zette de gang van zaken rond de bisschopsbenoeming uiteen Hij verklaarde, dat het kapittel sinds 11 mei 1971 de datum waarop door het Nederlands episcopaat de voordracht via de pronuntius naar Rome is gezonden, k a» dr. Drees zei PvdA-fractieleider drs. Den Uyl: „Drees heeft de aansluiting bij wat zich de laatste jaren in de politiek heeft voltrokken, gemist. Hij denkt nog vanuit de figuur van de vijftiger jaren, waarin de samenwerking tussen PvdA en KVP een voortdurende handel was. Drees miskent de duidelijke behoefte onder de kiezers aan politieke duidelijkheid en herkenbaarheid.” Drs. Den Uyl zei voorts dat hem geen progressieve volkspartij voor ogen staat zonder een duidelijke relatie met de Socia listische Internationale. Bij federatieve sa menwerking met D’66 en PPR hoeft dit zelfs helemaal geen probleem te zijn. Volgens dr. Drees zouden de tegenstel lingen tussen PvdA en DS’70 op langere termijn niet onoverbrugbaar zijn. Drs. Den Uyl zei echter DS’70 niet als een typische socialistische partij te kunnen beschouwen. Haar sterk conservatieve gerichtheid staat volgens hem herstel van eenheid in de weg. Dat daarbij de hulp van dr. Mansholt is ingeroepen, is volgens André van der Louw geen complot om de drie partijen te overrompelen. De uiteindelijke beslissing over verdere samenwerking is aan de bevoegde partijorganen De drie partij voorzitters zijn bezig aan de uitwerking van een tijdschema en een discussieplan auto in botsing gekomen en had daarbij de 81-jarige fietser geraakt. De 46-jarige mevrouw A. M. H. Al- berts-Salden is zondagavond in haar woonplaats Obbicht om het leven geko men toen zij door een achteropkomende bestelauto aangereden werd toen zij met een andere vrouw en een kind aan de rechterkant van de weg liep. Een ongeveer 23-jarige bromfietser is in de Saphati straat in Amsterdam om het leven gekomen, toen hij met zijn brom fiets slipte en tegen een boom reed. Hij had geen identiteitspapieren bij zich. Ook in Vught is een nog onbekende jongeman bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij kwam met zijn brom fiets in botsing met een auto, waarvan de bestuurder na het ongeluk doorreed. De politie wist hem echter ih zijn woning in Den Bosch aan te houden. In Beemster is zondagnacht de 36-jarige mevrouw T. Knijn-Schape uit Ouddorp om het leven gekomen toen de auto waarin zij met haar man meereed op een kruising in botsing kwam met een andere personenauto. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 De vrouw en de man leefden al geruime tijd gescheiden. Op grond van een gerech telijk besluit hoefde zij de man niet meer in de woning toe te laten. Toen zij zater dagavond toch kwam en niet weg wilde gaan, liep de ruzie zo hoog, dat zij een zijn voormalige woning in Amsterdam stak. Geheel overstuur belde zij daarop de politie. De vrouw is aangehouden. AMSTERDAM. Voorzitter V. van Coevorden heeft zaterdagmiddag tijdens de jaarvergadering van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond ver klaard, dat zjjn organisatie zich zal bljjven verzetten tegen een eventuele volledige inpoldering van de Markerwaard. Indien de regering mocht besluiten tot verdere drooglegging over te gaan zal het KNWV met kracht streven naar een zo klein mogelijke polder met behoud van zoveel mogelijk water. „Het is beter voor het varend deel van Nederland” aldus de heer Van Coevorden, „wanneer de gehele Markerwaard niet werd ingepolderd. Als aantoonbaar is dat inpoldering noodzake lijk is zullen wij deze beslissing node accepteren.” Hij sprak zich in zijn ope ningswoord voorts uit voor het open hou den van de Oosterschelde. Ten aanzien van de Waddenzee merkte de voorzitter op „als de Waddenzee wordt afgesloten moet dat als een misdaad worden be schouwd.” THE BEST THERE IS... over het rapport dat de commissie-Mans- holt op tafel zal brengen Een poging van de Utrechtse partijafde- ling om de interne discussie over de inhoud van het moderne socialisme af te ronden alvorens met D’66 en P.P.R. ver der wordt gepraat, kreeg in de partijraad geen steun. Men bleef bij de resolutie van februari 1971, waarin de partij zich uit sprak voor het tot stand komen van één grote vooruitstrevende volkspartij, die we zenlijke hervormingen beoogt. Dr. Drees sprak er zijn verbazing over uit, dat zijn ex-collega dr. S. Mansholt in de met D’66 en PPR gevormde commissie zit, die naar een progressieve volkspartij toe wil werken. Wat hij meent te bereiken door hier in Nederland te komen tot een progressieve volkspartij, die per se niet een socialistische partij zou zijn, dat begrijp ik niet, aldus dr. Drees. Het doorzetten van een progressieve volkspartij houdt naar zijn overtuiging in een isoleren van de andere partijen in Europa, waarmee volgens hem dr. Mans holt juist een nauwe samenwerking wil hebben. Dr. Drees zou het toejuichen wanneer de Partij van de Arbeid en DS’70 toch nog tot eenheid zouden kunnen komen, vooropge steld dat de PvdA een socialistische partij zou blijven. Hij vond de verschillen in be ginsel tussen de PvdA en DS’70 volstrekt niet onoverbrugbaar. Maar op het ogenblik is er van weerskanten niet de stemming om het eens te worden, meende hij. In een reactie op deze opvattingen van De brand ontstonds omstreeks halfvier toen een pan frituurvet die de zoon had opgezet, in brand raakte. Bij een poging de pan naar buiten te brengen liep er brandend vet uit, waardoor een vuurzee ontstond en de jongeman brandwonden opliep. Zijn ouders wisten naar buiten te komen, waarbij mevrouw Franssen ge wond wérd. De overbuurman, die meende dat het echtpaar nog in het brandendde huis was, ging naar binnen om hen te redden. Hij wérd ingesloten door het vuur en kon zich slechts met een sprong in veiligheid stellen op de magirusladder brandweer. Deze kon niet tegen het huis aankomen omdat er bomen in de weg stonden. De brandweei moest ook nog een brandje blussen op het dak van het naast gelegen huis. Zestig Surinamers zijn zondagmiddag dakloos geworden toen de bovenverdie ping van het pension in de Warmoesstraat in Amsterdam, waar zij woonden uit brandde. Zij zijn door de Rampendienst in de hoofdstad elders indergebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan door het omvallen van een oliekachel.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2