In verband met erkenning van Bangladesh door andere leden Het Ierse slop BRITSE GEMENEBEST Angela Davis Geldinzameling voor Ex-nazi Bolivia wil Barbie niet uitleveren Djilas is het niet eens met Tito’s jongste zuiveringen PAKISTAN TREEDT UIT „Communisme in Oost-Europa is dood” „was in Nederland” jyi s I Vrouw van 109 doorstaat zware Djakarta zilverkas Hadji Princen niet meer in Cambodja wil in geheim praten met Hanoi GOUDEN PRINSESSEN STUIVER „George Jackson- groep” begint offensief operatie >CENTR^ m i f 50 i I M 3 HET BESTEVOOR EEN HAALBARE PRIJS VRAAG VRIJBLIJVEND OFFERTE BIJ DE BLOCK 1 afd. centrale verwarming O s 4 W ssit MAANDAG 31 JANUARI 1972 Met behulp van Russen Los verband r. Bureaucratie t Naar China V’ „Agressie” Huey Newton in vraaggesprek „Panters gaan werken binnen systeem” Beate Klarsfeld fc ■e 1 -"Mi m ijk (Van onze redacteur in Parijs) r heeft het Intussen van 1 altijd als een e MILOV AN DJILAS ,1 b l r ADVERTENTIE n s Partij, die wegens zijn kritiek op bepaalde aspecten van het communisme in Joego slavië en het Oostelijk blok verscheidene jaren in de gevangenis heeft gezeten en nu als vrij man in Belgrado woont, is „in (Van onze redacteur in Djarkarta) DJAKARTA Het staat nn vast dat zeker drie van de vier mensen die onlangs in Djakarta werden gearresteerd zich niet meer in Djakarta bevinden. De NCRV- correspondent J. C. Princen en de studen ten Arief Boediman en Jusuf Ar worden „ergens buiten de stad” streng geïsoleerd van elkaar en de buitenwereld verhoord. S, Ie e ie Tevens nog verkrijgbaar in deze serie de konïngsatuiver e i- PNOM PENH (AFP). Het Cambod jaanse ministerie van Voorlichting heeft vandaag onthuld dat de regering in Pnom Penh de mogelijkheid bestudeert van ge heime besprekingen met de Noordvietna- mese regering door middel van de goede diensten van de Russische ambassade. Studentenrellen. In Milaan hebben zich on geregeldheden voorgedaan na de arresta tie van de linkse studentenleider Mario Capanna. Overval. Gewapende en gemaskerde man nen hebben bij een overval op een geldtransportwagen in Marseille een be drag van ruim 715.000 gulden buitege- maakt. SCHOTERWEG 44 TEL. 25 42 82 CFJ Geslagen In 21,6 karaats goud en gezet met 1 echt robijntje, 1 echt brlljantje en 1 echt saffiertje in de kleuren van de Vader landse Driekleur heel Oost-Europa het communisme dood”. Er heerst daar „meer een bijzondere vorm van bureaucratie”. Werkelijk communis me komt volgens Djilas nog slechts voor in China, want „daar bestaat nog een klassenloze maatschappij”. Maar ook daar bestaat „altijd het gevaar, dat zich een bovenlaag van bevoorrechte Mandarijnen vormt”. „We zijn bereid bilaterale betrekkingen met Engeland te onderhouden. De Hoge Commissarissen (diplomatieke vertegen woordigers in Gemenebest-landen) worden niet teruggetrokken, maar zullen met in gang van maandag ambassadeurs zijn”, aldus Bhoetto op een persconferentie waarop hij het communiqué toelichtte. De Pakistaanse president liet zich ui terst gematigd uit over Engeland. Hij vroeg de Pakistaanse pers geen anti-Britse stemming te kweken. „We hebben geen rancunes ten opzichte van het Britse volk of de Britse pers. Het is een vrije pers. Wij hebben nu ook een vrije pers.” NEW DELHI (Reuter) Pakistan heeft besloten uit het Gemenebest te treden, omdat Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland en andere aangesloten landen Bangladesj hebben erkend. Dit heeft radio-Pakistan gisteren bekendgemaakt. Het besluit is direct van kracht geworden. Volgens het Pakistaanse radiostation heeft de Britse regering laten weten dat zij van plan is Bangladesj te erkennen. Australië en Nieuw-Zeeland hebben de regering in Dacca vandaag erkend. Ceylon en Cyprus, die ook deel uit maken van het Gemenebest, hebben Bangladesj al eerder erkend. Dit hebben ook verscheidene communistische landen gedaan, waaronder de Sovjet-Unie. Als represaille heeft Pakistan zijn diplomatieke betrekkingen met het merendeel der be trokken landen verbroken. Ten aanzien van de Sovjet-Unie is dit echter niet gebeurd. In een communiqué staat voorts dat „er nog geen direct contact is geweest tussen de regeringen van Cambodja en Noord- Vietnam”. Vrijlating van de vier mannen wordt voorlopig niet verwacht. De berichten dat hun aanhouding iets met een bestaand of niet-bestaand spionagenet te maken heeft krijgen steeds meer grond. Om geld in te zamelen voor de ver dediging van Angela Davis gingen spelers van de musical „Jesus Christ Superstar” in het weekeinde de New Yorkse straten op. Het proces- Davis begint zoals gemeld vandaag. President Bhoetto is vandaag naar Pe king vertrokken, waar hij gedurende twee dagen besprekingen met de Chinese lei ders zal voeren. De president wordt vergezeld door een groot aantal hoge regeringsfunctionarissen en de bevelhebbers van de strijdkrachten. persbureau Bij het bureau van een Amerikaans persbureau in New York is een brief bin nengekomen van deze groep, die aankon- digde dat de schietpartij het begin was van een .voorjaarsoffensief” De brief was vrijdag, de dag na de aanslag, gepost. George Jackson was een van de „Sole- Dad broeders”. ,die vorig jaar augustus in de San Quentin- gevangenis in de staat California werd doodgeschoten Bolivia, heeft de Boliviaanse regering in tussen nog geen nadere tekst of uitleg gebeven. Altmann heeft dit weekeinde in een televisievraaggesprek toegegeven dat hij in de oorlog als SS’er heeft gediend in Nederland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en Duitsland. Hij ontkende echter dat hij in werkelijkheid Klaus Barbie heet en hoofd van de Gestapo in Lyon is geweest. Bangladesj de ontdekking van nieuwe massagraven met duizenden skeletten ge meld. De Amerikaanse senator Adlai Ste venson jr, die zaterdag massagraven in Comilla en Tsjittagong heeft gezien, ver klaarde op een persconferentie in Dacca De communistische theoreticus, die achttien jaar geleden opzien baarde met zijn boek „De nieuwe klasse”, blijft bij zijn toen geuite opvatting; „waarschijnlijk kan er op den duur helemaal geen sprake zijn van een klassenloze maatschappij”. Djilas verklaarde dat in Joego-Slavië een tweede „leidersfiguur van het formaat van Ti to niet voorkomt”. Na Tito’s dood zal het land volgens hem toch zijn een heid bewaren, omdat „het separatisme geen kans maakt, ook niet in Kroatië”. Djilas meent dat Joego-Slavië na e en autoritair overgangsbewind van de mili tairen een „democratie van Westers type’ kan worden, waarbij de verschillende re publieken „in een los staatsverband sa menleven”- In kringen van Gemenebest-diplomaten in Londen toonde men zich bijzonder verrast over Pakistans besluit. President Bhoetto maakte na een kabinetsberaad bekend dat het besluit „definitief en on herroepelijk” vaststond, nog voor hij had overlegd met de secretaris-generaal van het Gemenebest, Arnold Smith. Smith vloog zaterdag op uitnodiging van Bhoetto naar Islamabad voor bespre kingen over de betrekkingen in het Geme nebest. Een uur na de bekendmaking van radio- Pakistan publiceerde Bhoetto een offi cieel communiqué waarin het voornemen van enkele Gemenebestlanden om Bangla desj te erkennen een „schending van de principes van het Gemenebest en van het respect voor de soevereiniteit van de le den” wordt genoemd. „Deze landen han delen in strijd met de belangen van een lidstaat”. PARIJS. Bolivia heeft de Franse re gering geweigerd de voormalige Duitser Klaus Altmann, die later tot Boliviaanse staatsburger werd genaturaliseerd, aan Frankrijk uit te leveren. Voor de Franse autoriteiten verschuilt zich achter die naam in werkelijkheid de Duitse oorlogs- misdadger Klaus Barbie, die onder de bezetting chef van de Gestapo was in Lyon. In die hoedanigheid wordt Barbie, Ilias Altmann, van de deportatie van honder den joodse kinderen beschuldigd. Hij heeft verder ook nog de marteldood van tientallen Franse verzetslieden, onder wie Jean Moulin, op zijn geweten. Jean Mou lin presideerde in de eerste jaren van de bezetting de Franse raad van verzet in welke functie hij, na zijn vroegtijdige en heldhaftige dood door de latere minister president Georges Bidault werd opgevolgd. Jean Moulin, voor wie enkele jaren gele den een monument werd opgericht, wordt door veel Fransen nog altijd als een nationale held vereerd. Dat de nazibeul Klaus Barbie met dui zenden andere oorlogsmisdadigers na Hit lers nederlaag een goed heenkomen naar Zuid-Amerika had weten te vinden, stond voor de Franse regering al vele jaren vast. Maar pas sinds enkele maanden meende de Franse politieke opsporings dienst redenen te hebben te geloven dat de directeur van een welvarende Peru aanse transportonderneming in La Paz, Klaus Altmann, in werkelijkheid Klaus Barbie heette. Dat vermoeden werd voor Parijs zekerheid toen ook een hoge magi straat in München na grondige nasporin- gen in de Westduitse archieven tot diezelf de conclusie kwam. dat „de omvang van deze barbaarsheid zonder precedent is.” Hij betuigde zijn steun aan het denk beeld van vorming van een internationaal tribunaal ter berechting van de oorlogs misdadigers. „Zelfs de dieren in de velden werden niet gespaard zelfs de dieren in de dierentuin niet”, aldus de senator uit Illinois. De president van de Wereldbank, Ro bert McNamara, is gisteravond uit Isla mabad in New Delhi aangekomen en brengt waarschijnlijk vandaag een kort bezoek aan Dacca voor besprekingen met sjeik Moedjiboer Rachman. Alle gouden stuivers zijn genummerd en voorzien van een garantie verzekerings bewijs. In een door het Oostenrijkse tijdschrift „Profil” gepubliceerd vraaggesprek zei Djilas over de scherpe maatregelen van Ti to tegen de Kroatische nationalisten: „de grote zuiveringen, de publikatieverbo- den, dat alles ging te ver en was niet meer op zijn plaats. Aan het liberalisme in ons land is daarmee een einde geko men.” Djilas kende Tito weliswaar in beginsel het recht toe, de eenheid van het land door vastbesloten maatregelen te bewaren, maar veroordeelde „de wijze, waarop hij tussenbeide kwam”. „Met dit besluit wordt goedkeuring en uiting van respect gegeven aan een daad van openlijke agressie van een lid van het Gemenebest tegen een ander lid. Het tole reert het gebruik van geweld om een onafhankelijke soevereine staat te ver minken. Als een dergelijke daad, in strijd met het handvest van de Verenigde Na ties, met het internationaal recht en bo vendien immoreel wordt aangemoedigd door het Gemenebest, zullen veel leden, in Azië en Afrika, weinig vertrouwen kun nen hebben in hun toekomst.” Volgens Pakistan is de Britse kroon, die als symbool van het Gemenebest tot dus ver vrijheid en emancipatie vertegen woordigde, nu het symbool geworden van militaire bezetting en onderdrukking van een deel van een lidstaat door een ander lid van het Gemenebest. „Daarom heeft de regering besloten, in overeenstemming met de wil van het volk, met onmiddellij ke ingang het Pakistaanse lidmaatschap van het Gemenebest te beëindigen.” BELGRADO. (DPA) Naar het oor deel van de 61-jarige Joegoslavische schrijver Milovan Djilas. die eens de naaste medewerker van president Tito was. is met de jongste zuiveringen tegen nationalistische elementen in de partij een einde gekomen aan de periode van grotere vrijheid in Joego-Slavië. PHILADELPHIA, (AP) Een 109 jaar oude vrouw zal vandaag na een zware operatie uit het ziekenhuis worden ont slagen. De vrouw, Lavinia Hunter, is de oudste patiënte, die ooit een dergelijke zware operatie heeft doorstaan. Mevrouw Hunter, die over veertien dagen 110 wordt, viel op 29 december thuis en brak haar linker heup. De breuk werd in een operatie, die anderhalf uur duurde, weer gezet. KORROSSIEVRIJE drukkers duidt men aan met „protestan ten”, maar in feite zijn het politiek- sociale onrechten die de onderdrukking kenmerken. Het ongelukkige voor Noord-Ierland is dat van oudsher de ontrechting van een minderheid liep langs de grenslijn van een uiterlijk kenmerk, een waarneembaar brandmerk zoals elders in de wereld een zwarte huid waarneembaar brandmerk was: de Noordierse slaven waren katho liek, waren herkenbaar aan hun katho- liek-zijn. De apartheid in Noord-Ierland ging gepaard met een sociale discriminatie en gettovorming, precies zoals in streken van de wereld waar de gekleurde minder heid voorwerp van discriminatie was. Een neger kan niet blank worden en zich op die wijze tot de meerderheid bekeren. Een Ierse katholiek kan niet protestant worden om zich in het kamp van de bezitters en machthebbers te schikken. Misschien is het zelfs nog ge makkelijker voor een neger om een blan ke huid te krijgen dan voor een Ierse katholiek om een „ketters” geloof te om helzen. Wat zich in Noord-Terland af speelt, is in de Romeinse catacomben onder Nero al eens gebeurd. De vraag of katholieken in Ierland bereid zouden zijn zich te schikken in de bestaande orde is al niet meer opportuun, de vraag of hun rechten zullen worden erkend óf dat zij ervoor moeten vechten danwel sterven is nu de enige nog. Soms blijkt dat de oplossing van de Noordierse kwestie veel gecompliceerder zal zijn dan uit de heersende situatie valt op te maken. Men zou kunnen veronder stellen dat een vrijmaking van Noord- Ierland en een federatief verband tussen Noord-Ierland en de zuidelijke republiek niet kan uitblijven. Dan hoort men echter uit Noord-Ierland geluiden die erop wij zen dat de Noordierse katholieken door hun strijd en inzet zich ontwikkeld heb ben tot een progressiviteit ook in reli gieus opzicht die hen niet meer of heel slecht zou doen passen bij de uiterst gezapige, conservatieve katholieken van het zelfstandige republikeinse Ierland. De Ierse katholiek-politieke voorvechters ijveren ook niet voor een aansluiting en zeker niet voor een „exodus” naar het zuiden. De Britse opdracht is enorm deli caat. Maar met schietpartijen en wraak oefeningen raakt het uitzicht op welke oplossing ook steeds minder helder. OAKLAND (UPI) De Amerikaanse ^Zwarte Panter”-party heeft de wapens neergelegd en werkt binnen het systeem. Dit heeft mede-oprichter Huey Newton gisteren in een vraaggesprek gezegd. De 29-jarige minister van Defensie van de Zwarte Panters zei dat zijn partij nog steeds gelooft dat revolutie waarschijnlijk onvermijdelijk is, maar voor het ogenblik beperken de Panters zich tot „het orga niseren van de gemeenschap”. Newton noemde zijn rivaal Eldridge Cleaver „een afvallige onderkruiper en verrader”, die gebruik heeft gemaakt van Newtons afwezigheid door detentie om de oorspronkelijke partijpo’itiek om te buigen. „Ik geloof dat we een sterke politieke ba sis zouden hebben gehad in Oakland en Berkeley in het bijzonder, en in het hele land als wij ons hadden gehouden aan onze oorspronkelijke strategie”. Newton kondigde aan dat spoedig een beroep om steun zal worden gedaan op blanke zakenlieden. Volgens de gewezen secretaris-generaal van de Joegoslavische Communistische De Duitse anti-fasciste Beate Klarsfeld, die enkele jaren geleden internationale bekendheid verwierf door de toenmalige Bondskanselier Kiesinger in het parlement als voormalige nazi-bons een klap in het gezicht te geven, heeft zich ook nu weer bij de ontmaskering van Altmann per soonlijk onderscheiden. Beate Klarsfeld is met een Franse journalist getrouwd. De Boliviaanse regering ontkent van haar kant ten stelligste dat de nu 58- jarige Altmann en Barbie één en dezelfde persoon zouden zijn. Maar voor het feit dat Altmann vorige week, toen de resul taten van de enquête bekend werden, haastig vanuit Peru de benen nam naar Het grote aantal doden onder de bur gerbevolking van Londonderry in Ulster ten gevolge van schietpartijen tussen het Britse leger en sluipschutters van IRA wijst erop dat de Engelse soldaten geen onderscheid meer maken tussen betogende burgers en gewapende verzetsstrijders. Volgens Engelse berichten is de schiet partij uitgelokt door leden van IRA, die een massale betoging gebruikten om zich te dekken. Opmerkelijk is echter, dat er geen doden bij het Britse leger zijn geval len. Het is dus wat de treffers aangaat een eenzijdige aangelegenheid geweest, waaruit de conclusie zou moeten worden getrokken dat de Britten gemakkelijke doelen hebben gekozen om wraak te ne men op de (onraakbare) sluipschutters. Dat is een methode die elk bezettingsleger in elk tijdperk en van elke nationaliteit blijkbaar oirbaar vindt. Tijdens de Duitse bezetting in Nederland werden willekeu rig burgers gekozen als wraakoffers voor verzetsdaden, om de burgerbevolking er van te weerhouden steun aan de verzets lieden te verlenen en met hen samen te spannen. Het is een immorele methode, welk argument er ook voor wordt gebruikt en hoe voor de hand liggend het ook is dat een bezetter ertoe overgaat. Immoreel omdat onschuldigen worden opgeofferd omdat mensen worden terechtgesteld zonder vorm van proces of individueel recht. De slachting van Londonderry zal de verhouding tussen het Ierse volk en de Britten zo mogelijk nog verslechteren, maar erger is dat zij door de katholieken zal worden verweten aan de protestanten, de beschermelingen van Engeland. De na tionale tweespalt in Ierland wordt door deze en dergelijke gebeurtenissen een ech te burgeroorlog, waarin de redelijkheid en menselijkheid worden overheerst door de blinde haat. Dat de eigenlijke tweespalt in Noord- Ierland de godsdienst uitgroeit tot een wederzijds brandmerk van vijand schap is op zich een onaanvaardbaar en ontmoedigend verschijnsel, maar wat men in dit verband „godsdienst” noemt is niet anders den een groepsidentiteit, die even min iets met werkelijke religiositeit te maken heeft als politieke verschillen. De Engelsen worden door de katholieke minderheid beschouwd als een verlengstuk van haar onderdrukkers en die onder- NEW YORK (Reuter). De moord aanslag van vorige week donderdag op twee politiemannen in New York blijkt het werk te zjjn van de „George Jackson- groep” van het „zwarte bevrijdingsleger”. Dit heeft de Newyorkse politie meege deeld. .C. J Uitgegeven ter gelegenheid van de verjaardagen van onze prinsessen van oranje. B. 500 ex.: 7 gr. fd 22,0 mm 124,- C. 250 ex.: 121/2 gr. X 28 mm 178,- D. 50 ex.: 30 gr. X 30 mm s ƒ378.- E. 25 ex.- 60 gr. j/> 38 mm d ƒ678.- Te bestellen bij banken, Juweliers en rechtstreeks bij de ORANJE MUNT DEN HAAG Lange Poten 5A Tel. 070-64.69.24 gt s V. 1B7O - Ik ..4/'^'

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3