Veel belangstelling bij crematie van Eerste filminstuif werd heerlijk feest Iedereen mag les geven maar niet iedereen kan het DANSDAG VOOR PEDAGOGEN Arthur Wijsmuller op „Westerveld” I Haarlem Haarlem IJmuiden HOOGOVENS IJMUIDEN Hoogovens maakt het u gemakkelijk Een uurtje praten over goed werk I Amateur-cineasten in Alkmaar Noordwinning- groep prikt opnieuw in Deel van IJmuiden Havenberichten IN DE VISHAL DOOR SNELLE ACTIE POLITIE JOY-RIDING VERHINDERD zondagavond bijna uur zonder stroom Onderzoek ramp „Alie” SCH 110 afgerond Noordzeeplat iSm 1' "WOl V lm MAANDAG 31 JANUARI 1972 IJMUIDER COURANT Kort IJmond nieuws Karakter Knip uit of noteer datum en plaats. Dinsdag 1 februari, 's avonds tussen 7 en 8 uur, in Restaurant van Aken, Baan 1/hoek Houtplein Restaurant Suisse, Rijksstraatweg 191 Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 Eén uurtje of een half uurtje, hangt ervan af wat u wilt weten van Hoogovens. In een persoonlijk gesprek praten wij dan over de mogelijkheden, over de verschillende functies, waarvoor wij u kunnen opleiden, zoals kraandrijver, havenwerker, bedieningsman, enz. Er zijn aantrekkelijke kansen. Ook al hebt u nog nooit in de industrie gewerkt. Wij informeren u over de aard van het werk, salaris, arbeids voorwaarden, enz. Redenen genoeg om even te komen. Waarom eigenlijk niet? Maximale leeftijd voor indiensttreding 50 jaar. Gevonden voorwerpen (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS Enige honderden belangstellenden, waarbij in het bij zonder talrijke prominente figuren uit de voornaamste rederij- en scheep- vaartkringen, hebben zaterdagmorgen in Driehuis de laatste eer bewezen aan de overleden directeur van Bureau Wijsmuller n.v. uit IJmuiden, de heer Arthur Wijsmuller, waarvan het stoffelijk overschot in het cremato rium „Westerveld” werd verast. Bij deze indrukwekkende plechtigheid kwamen burgemeester W. M. B. Bosman en wethouder C. Ockeloen het gemeentebestuur van Velsen vertegenwoordigen. HAARLEM Er zijn ongeveer 500 danspedagogen in ons land. Zij allen zitten met het probleem, dat als ze eenmaal les gaan geven, zij enorme behoefte hebben aan contacten met collega’s om zich op de hoogte te kunnen houden van de vernieuwin gen in hun vak. Om in deze behoefte te voorzien organiseerde „Het Cen traal Dansberaad” samen met de „Nederlandse Beroepsvereniging van Dansers” een serie van vier dans- dagen, waarvan de derde zondag in het concertgebouw te Haarlem werd gehouden. De eerste was in Havelte de tweede in Eindhoven en de nog volgende zal omstreeks april in de buurt van Utrecht plaats vinden ill T (Van onze correspondent) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) De lange stoet belangstellenden op weg naar de aula van het cremato rium van „Westerveld". noemde Arthur Wijsmuller „een dierbare en trouwe vriend met een groot karakter die ook een charmante persoonlijkheid is geweest en daarbii in staat de naam van zijn land over alle wereldzeeën een uit stekende klank te geven.” IJMUIDEN. Het derde district van de Scheepvaartinspectie onder leiding van de heer J. van Haga, heeft het onderzoek ingesteld naar de scheepsramp op 13 ja nuari, waarbij de trawler SCH 110 „Alie” is gezonken, afgerond. De zaak komt zo spoedig mogelijk voor de Raad voor de Scheepvaart. VELSEN. In de nacht van zaterdag op zondag is verschillende keren de assis tentie van de Velser politie ingeroepen. Ondermeer om half drie toen een inwoner van de Réaumurstraat in IJmuiden het alarmnummer draaide en doorgaf dat een onbekende man op straat in de wagen van zijn buren zat te rommelen. URK. In Urk werden vrijdag door 41 vaartuigen aangevoerd (in kilogram men) en geveild (in guldens): 22.500 tong, 5.02-9.03; 5200 tarbot, 4.21-10.21; 600 griet, 3.19-3.92; 88.000 schol, 065-140; 8000 kabel jauw, 088-1.52; 300 wijting, 1.03-1.44; 200 schar, 0.95-1.40. Onderbinden. Bij het onderbinden van de schaatsen van haar dochtertje is zon dagmiddag op het Moerbergplantsoen in IJmuiden een 41-jarige vrouw uitge gleden. Zij brak haar pols en werd naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht. Plunjezak. Zaterdagmiddag parkeerde een monteur uit IJmuiden zijn wagen op de Kruisberglaan en sloot deze niet af. Toen hij na tien minuten terug kwam bleek uit de auto een leger-plunjezak met zijn Persoonlijke Standaard Uitrusting te zijn verdwenen. De waarde van de inhoud waaronder een slaapzak bedraagt onge veer honderdvijftig gulden. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een deel van IJmuiden heeft het zondag zonder Fabeltjeskrant moeten doen: de stroom viel omstreeks 18.10 uur uit en eerst om 19.05 uur was er weer licht en tv; ook het journaal schoot er dus bij in. Een verbrande klem was de oorzaak van deze teleurstelling voor velen. Na deze boeiende demonstratie volgde een bespreking, waarbij bleek, dat het lang niet zo eenvoudig is als het eruit ziet om mensen op deze manier aan het im- Zo’n 70 deelnemers draaiden er meer dan 50 verschillende filmpjes. Er waren nogal veel mensen bij uit Haarlem en omgeving. Het enige dat de produkties gemeen hadden, was het „gemaakt in De dag begon al om kwart voor elf met een openbare les in dansexpressie voor volwassenen door Kit Winkel Na de leer lingen figuurlijk in het water gegooid te hebben in de hoop z dat ze wel zouden gaan zwemmen te midden van de toe- wassenen nooit meer uitvoeren, als ze tenminste geen dansmensen zijn. Daarna werden ze door het volgen van weer andere opdrachten (denken dat de zwaar tekracht twee keer zo sterk is en je naar de grond trekt, of je voelen alsof je de lucht ingesleept wordt, op bepaalde ma nieren op een groep reageren, je erbij aansluiten of je ervan los maken, je zodanig bewegen alsof je voeten aan de vloer gekleefd zitten enz.) steeds weer in beweging gezet, waarbij ieder gevoel van prestatie of competitie vermeden moest worden en ook iedere vlucht in een veili ge nauwkeurig aangeleerde techniek. Het zag er allemaal zeer vrij uit, onge veer zoals een aantal door elkaar wrieme lende bacteriën onder een microscoop Het is dan ook nadrukkelijk niet begon nen om het schouwspel, maar wel om het zelf doen Het lijkt op het terugzoeken van de situatie toen in de dorpsgemeen schap nog iedereen danste en er nog geen splitsing was ontstaan tussen toeschou wers en artiesten nen. Dit alles met een vooruitziende blik en grote ondernemingslust, waardoor de naam Wijsmuller kon uitgroeien tot een symbool en een begrip van de zeevaart over de gehele wereld. Spreker hoopte dan ook dat de echtgenote en kinderen van de overledene uit deze zekerheid enige vertroosting zouden mogen putten. Zelf nam de heer Millaart van Arthur Wijsmuller afscheid met de bekende zee mansterm „Een, twee, drie, in Godsnaam!” (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Er zijn bij de Velser poli tie weer enige gevonden voorwerpen bin nengebracht. Namelijk, Etui met kam en nagelvijltje, broche met pare, zuurstoffles, sleutel, sleutel aan hanger, damespolshor- loge, kinderring met steentje, babysjaal, aansteker, wieldop Fiat, etui met vier sleutels, kettinkje, regenbroek, slof siga retten, paar dameshandschoenen, bos sleu tels, beursje met inhoud, paar kinderwan- ten, bagagewangentje, damesporemonnee mt inhoud, damesarmbandje, tas met schoolboeken, damesnandschoen. Deze voorwerpen zijn gevonden in het tijdvak van 22 januari tot en met 28 januari 1972. In’ichtingen bij het hoofd bureau van politie. Alle opvarenden van de trawler zijn gehoord, alsmede de kapitein, officieren en andere opvarenden van het Oostenrijk se vrachtschip „Salzachtal” waarmee de onfortuinlijke „Alie” in aanvaring was gekomen. Zoals gemeld, had de aanvaring plaats in dichte mist, terwijl beide schepen va rende waren; de „Alie” was niet vissende op deze vrij drukke scheepvaartroute. Vermoedelijk is onvoldoende of hele maal geen gebruik gemaakt van de radar aan boord van beide schepen. Uit het onderzoek zou voorts niet geble ken zijn dat de „Salzachtal” in enig op zicht nalatig zou zijn gebleven bij het nemen van maatregelen om de drenkelin gen op zee te redden. Inmiddels wordt in Den Helder het bergingsvaartuig „Bever” van v.d. Tak’s bergingsbedrijf in gereedheid gehouden voor een poging om bij gunstige weers omstandigheden de onder twintig meter water liggende „Alie” te lichten en te bergen. Duikers hebben het wrak gelocaliseerd en naast de door de Koninklijke Marine aangebrachte boei een andere ter marke ring geplaatst. De „Alie” ligt op haar zij, waardoor het lichten bepaald niet wordt vergemakke lijkt. Voor het bergingsbedrijf blijkt het in elk geval interessant genoeg om het te proberen, al is het geen klus als de in Hongkong gezonken voormalige „Queen Elizabeth” zou kunnen worden. Vandaag is juist een inspecteur van het bedrijf na een oriënterend bezoek aan Hongkong in Rotterdam teruggekeerd. ALKMAAR. Dt eerste Nationale Fil minstuif is een heerlijk feest geworden. Honderden amateurfiuners en aanverwan te cinefielen trotseerden zondag de vries kou om vanuit alle hoeken in het land, naar Alkmaar te komen. Hier werd in de zalen van het vrije-ttfdscentrum De Een hoorn, tien uur lang intensief gekeken naar en gepraat over „de oprechte ama teurfilm”. Vrijdag aangekomen in 'IJmuiden: Baltique, Oslo; Delfborg, Franeker, IJmuiden; Tor Mercia, Immingham; Agility, Harwich; Ilse Clausen, Klaipede; Erik, Bremen; Kotlasles, Kaliningrad: Rijnstroom, Shoreham; Penn Leader, Norfolk. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Faiènce, Londen; Havelet, Grinsby; Trade Fortitunde, Perzische Golf; Transit, Rotterdam; Skeppsbron, Gothenburg; Alfa, Korsoer, IJmuiden; Ostara, Vlaardingen, Velsen; Brinda, Pool, Umuiden; Zwarte Water, Milford; Colston, Brest, IJmui den; Maud, Kopenhagen; Emstrom, Colchester; Thekla, Bristol; Alkes, Turku; Finnreel, Ham- noe, Velsen; Ardal, Costel la Mare di Stabia, Beverwijk; Tor Mercia, Immingham; Ganja, Londen; Reestborg, Selby, IJmuiden. Zaterdag aangekomen in IJmuiden: Schieborg, Gothenburg; Eckeroe, Delfzijl; Eken, Bremen; Amstelstroom, Hull; Osterland, Soemaes; Hady Argus Salim, Undjung Pandang; Usambara, Vlis- singen; Mireille, Antwerpen; Fionia. Skagen, Umuiden; Zaanstroom, Felixtowe; Tiebartha, Bankok; Kaiserberg, Nordkoping: Norma. Ha- mina, Pap Fabr.; Ruhr, Rotterdam, Umuiden; Jupiter, Le Havre; Thara, Tubarao, Umuiden: Artois, Noordzee, Umuiden; Tor Anglia, Gothen burg. Saint Louis, Hamburg. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Harun. Gothenburg; Diana-V, Hull; Fethiye, Isarkun; Berit, Turku; Christiaan Mathiessen, Agility, Gunnes; Dina, Umuiden, New Castle; Ignition, Shatham; Inge Claussen, Klaipeda; Gazelle, Zaandam, Boston; Sygna, Umuiden, Tubarao; Jean E, Londen; Eken, Gothenburg; Delfborg, IJstad: Dumara, Hamburg; Baltique, Oslo; Oster land, Mantilyoto; Eckeroe, Rotterdam; Vermont, Dagenham; Skansund, Sevilla. Zondag aangekomen in IJmuiden: Bulkem Li ner, Bremen; Hondsbosch, Londen; Rievaulx, Tubarao; Banana, Antwerpen; Rüstringen, Lon den, Umuiden; Hein von Bargen, Flixborough; Chiron, Paramaribo; Paul, Kysekil; Longstone, Tubarao: Tor Patrisia, Kopenhagen; Rolf Behr- man, Londen; Mitras, Rotterdam; Ekenis, Flix- borough; Nordkijn, Grimbij; Ekenis, Flix- borough; Styrsoe, Mantyluoto; Pamir, Great Yarmouth; Diabas, Sluiskil; Antfigaro, Kopen hagen; Waren, Wismar; Elpida II, Patras; Mar tha Frieseke. Boulogne, Umuiden; Huberna, Antwerpen, Umuiden. Zondag vertrokken van IJmuiden: Tor Anglia, Immingham; Rijnstroom, Shoreham; Erik, Bre men; Fionia, Odense. Umuiden; Helios II, Mal mo, Umuiden; Schieborg, Alblasserdam; Helga S Hamburg; Clio Randers. Umuiden; Wolanda, Boston. Zaandam; Amstelstroom, Hull; Bulkem Liner, Bremen; Memel, Dagenham; Zaanstroom, Felixtowe. Maandag aangekomen in IJmuiden: Criole, Dagenham: Scheldeborg, Bolsista; Batjan, Ant werpen; Navlgare. Par; Aaltje Londen; Mark- borg Mantylyoto; Haithabu. Flixborough; Heino Bröhan, Flixborough; Anita von Bargen, Flix borough; Hamis. Flixborough. Maandag vertrokken van IJmuiden: Riiestrin- gen Umuiden, Londen. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). In de aula waar de kist, bedekt met de rederijvlag van Bureau Wijsmuller en ge flankeerd door een aantal bloemstukken stond opgebaard, werd namens het varend en walpersoneel gevoerd door de heer L. P. Burghouwt. Hij herdacht de overleden directeur als een uiterst werkzaam man en een bijzonder humaan medemens, wiens grote ambitie voor allen in het bedrijf ongetwijfeld een stimulans zal be tekenen het door hem begonnen werk voort te zetten. De achterblijvende gezins leden werd daarbij door spreker in deze moeilijke dagen aller steun en medewer king in alle opzichten toegezegd. Vervolgens sprak de heer H. Millaart, firmant van de assurentiefirma Langevelt- de Vos uit Amsterdam, die eraan herin nerde dat Arthur Wijsmuller met een enorme energie het werk heeft voltooid, dat eenmaal door zijn vader was begon- Terwijl een surveillancewagen onder weg was, kwam bij de politie-wachtcom- mandant opnieuw een telefoontje binnen dat de man was uitgeweken naar een auto op het nabij gelegen parkeerterrein achter de Coöperatie. Even later hield de politie een jongeman aan op de Planeten weg. Hij bleek een twintigjarige IJmuide- naar te zijn die toegaf met een auto een ritje te willen gaan maken. Tegen hem zal proces-verbaal wegens joy-riding wor den opgemaakt. Een half uur later kwam een melding binnen dat bij de Bedrijfsgeneeskundige Dienst van Van Gelder Papier op de Grote Hout- of Koningsweg in Velsen- Noord werd ingebroken. Later trof de politie achter de Kijkgrijp een man die op het bureau bekende in het gebouw van deze dienst te zijn geweest. Om kwart voor vier in de nacht van zaterdag op zondag werd in de buurt van het Plein ’45 uitgekeken naar en man die gepoogd zou hebben een kiosk tegenover het raadhuis open te breken. Er werd daarbij een glasruit vernield. Van de da der ontbrak elk spoor. Hierna werd door de heer G. Vermeulen, directeur van de KNSM uit Amsterdam nog vastgesteld dat thans op dit uur op vrijwel alle wereldzeeën wel ergens een boot van Bureau Wijsmuller zal worden stilgelegd, waarvan de vlag halfstok is gehesen. Dit als laatste eerbewijs voor de man die zijn bedrijf met bijna blote handen wist op te bouwen. Vandaar dat Arthur Wijsmuller een waarlijk uniek mens mocht worden genoemd, met een edelmoedig karakter, die overal veel ge negenheid wist te schenken. Bij dit alles sprak de heer Vermeulen van een ontstellend snel verscheiden, zo dat de omvang van dit verlies nog moei lijk kan worden vastgesteld. Spreker wens te zijn gezin dan ook voldoende kracht om te blijven leven met het diepe litte ken, dat door het overlijden van Arthur Wijsmuller ongetwijfeld zal worden ach tergelaten. Deze plechtigheid, door Egbert Vos op het orgel met het spelen van Verdi’s Requiem” begeleid, werd daarop besloten met een kort dankwoord door een zoon van de overledene. SCHEVENINGEN. Maandagmorgen werden in Scheveningen aangevoerd en geveild: 19 kisten en 170 kleine kisten wijting, 300 kisten gul, 1500 kisten haring, 60 kleine kisten makreel en 1500 stijve kabeljauwen. als bezwaar, dat de leerlingen nog niet ver genoeg gevorderd waren, zodat we alleen erg eenvoudige oefeningen te zien kregen. Bij de discussie hierna, bleek dat er veel verschillende soorten jazz bestaan en dat in feite iedereen een eigen stijl creëert Iemand zei ,Als ik jazz geef, verzin ik zelf maar wat, het zijn toch maar amateurs. Toch vraag ik me af of dat wel eerlijk is. Hierop antwoordde Philip Nasta (jazzle- raar in Eindhoven): „Wij zijn pedagogen en weten van coördinaties en isolaties en van ritme, ruimte en gevoel. Als we dat over kunnen dragen is het goed. Ik steel overal vandaan, maar ik kan de leerlin gen uitleggen hoe ze iets moeten doen en daar gaal he^ om' in Amsterdam. Een belangrijk punt was, dat iedereen les mag geven, maar nog lang niet ieder een dat kan. Danspedagogen kunnen er onder elkaar voor zorgen, dat het niveau van hun lessen steeds beter wordt en dit soort dansdagen zijn daar naast de appli- catiecursussen, waarover ook uitgebreid gesproken werd een goed middel toe. Maar de ouders moeten er zelf opletten of de leraren, aan wie ze hun kinderen toevertrouwen een goede opleiding heb ben gehad Informaties daarover kunnen het leren van dansen, maar wel met het leren kennen van jezelf en het ligt dich ter in de buurt van tekenen dan van gymnastiek Zeer uitgebreid kwam de vraag ter sprake, wat voor leraren deze vrije dansexpressie het beste kunnen ge ven, gewone schoolleraren, die er een extra cursus in hebben gevolgd, of dans pedagogen. Kit Winkel pleitte voor de onderwijzer die het kind het beste kent. Joke van Eerden-Bruins gaf een goed opgebouwde, wat lange en schoolse les in moderne bewegingsscholing aan kinderen, waarbij vooral de fantasierijke pianobege leiding van René Barten opviel (die in de vorige les trouwens ook speelde). Het belangrijkste punt van de bespreking na deze 'es, was dan ook de opleiding van pianisten voor begeleidingswerk. Deze mensen moeten in de eerste plaats goed kunnen spelen, kunnen improviseren en ook nog iets van dansen begrijpen. Maar daarnaast moeten ze ook nog zin hebben in dit vak waarin velen zich onderge schikt voelen en er in het algemeen niet voldoende geld beschikbaar is om ze naar waarde te betalen. Indien er pianisten zijn die denken aan bovenstaande eisen te kunnen voldoen, laat ze dan contact op nemen met een dansschool of met Cen IJMUIDEN. De Noordwinninggroep, waarin Hoogovens IJmuiden met haar 100 percent dochter Hoogovens Delfstoffen N.V. deelneemt, verwacht in februari weer met exploratieboringen op het Ne derlandse plat te beginnen. De eerste bo ring zal worden uitgevoerd in blok K 13, dat op ruim 100 km. afstand in noordweste lijke richting van IJmuiden is gelegen te gen de grens met het Engelse plat. Direkt daarop volgend zal een tweede boring wordenverricht in blok L8, op ca. 45 km. afstand ten noordwesten van Vlie land. De boringen worden uitgevoerd met het booreiland „Transocean I” van Transocean Drilling Co Dit booreiland is voorzien van 6 poten. Het is momenteel bezig met een boring in blok L10 voor Placid Internatio nal Oil Co. en het zal aan Noordwinning worden overgedragen zodra deze boring gereed is. De bevoorrading voor de twee boringen zal vanuit IJmuiden geschieden, waarvoor onder andere gebruik wordt gemaakt van de walbasisfaciliteiten van Hoogovens. De grote bekendheid tot ver over de Nederlandse grenzen van de overledene werd wel in het bijzonder tot uitdrukking gebracht door de aanwezigheid van mr. Joe Darling uit Londen, die als vertegen woordiger van „Queens Council” voor deze crematie was overgekomen. Hij vrije tijd”. De inhoud varieerde van de traditionele vakar.tieimpressie tot surrea listische beeldcollages. Desondanks werd elke film als vol waardig brokje creativi teit beoordeeld en geaccepteerd. De dis cussie achteraf was dan ook zonder meer positief. Het festival werd georganiseerd door een werkgroep van tien (voornamelijk jonge) amateurcineasten. Deze groep kon zich niet langer verenigen met de be staande festivals, waarin het competitie- element uitgangspunt is. Zondag dus geen jury, geen prijzen en geen eervolle vermeldingen. Wel applaus en waardering van het publiek uit Alk maar dat zich merkbaar verbaasde over de kwaliteit van wat door amateurs op het gevoelige celluloid was vastgelegd. Vooral de catagorie „experimenteel en genre” le verde een aantal fascinerende en frappant originele films op Zonder overdrijving benaderden enkele zeker wat betreft de technische afwerking professionele produkties. Opmerkelijk is dat steeds meer ama- teurfilmers hun vrije-tijdsbesteding ge bruiken als uitlaatklep voor een gevoel van onbehagen. Contrastfilms met als on derwerpen oorlog-vrede, natuurschoon- milieuverontreiniging of bijvoorbeeld au- toreclames-verkeersongelukken bevestig den dit steeds weer. Vaak op beklemmen de wijze werden zo talloze „eigentijdse” problemen gesignaleerd. Boeiend waren ook de surrealistische inzendingen, waarin met een overdosis aan geluid en chaotisch gemonteerde beel den de film als beeldend middel voor zelfexpressie wordt gebruikt. Dan was er nog een geslaagd experiment met een film- en dianroiectie. waarbij een pop groep live voor begeleiding zorgde Een oorverdovende grap. De organisatie was perfect. Naast de projectiezalen was er een bar, een crèche, een ontmoetingsruimte en een muurkrant. Tenslotte een van de vele kreten die hierop waren neergeschreven: „volgend jaar weer een nationale filminstuif s.v.p.”. behoefte aan De laatste les werd gegeven door Dick Swanboro mei ah onderwerp „Jazz voor tieners”. Ook deze les was te lang en had Friesland en alle andere plaatsen waar ze vandaan kwamen, kregen die leerlingen een aantal opdrachten om ze te krijgen tot het maken van bewegingen, die vol- ze altijd krijgen bij „Centraal Dansbe raad’’ in Den Haag en de „Beroepsvereni ging voor dansers” m Amsterdam. CONRAD VAN DE WEETER1NC men hiervooi een 4-jarige dagopleiding volgen en voor leraren die al een dansbe- voegdheid hebben is er eei 2-jarige avond- opleiding. Het heeft niets te maken met

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5