Hoogbejaarde Olympische prediker Brundage: VAN REGELS IS ZEER MOEILIJK TE BEWIJZEN Edmondson (begeleider van Fischer): leidde tot bevredigend resultaat Overleg vóór Haarlem-Ajax (3-4) „OVERTREDING „Ik zie geen eenvoudige oplossing” Herrera in FIFA-wereld- beker tang genomen 9 MAANDAG 31 JANUARI 1972 Regels U itzondering n a i Hl! K Avery Brundage is druk in de weer in Sapporo. Wat de Russen betreft was er dit Haarlem-rechtsachter Beer Wen tink stond gistermiddag voor de ondankbare taak om Piet Keizer af te stoppen. Als Wentink (wat tot drie keer toe gebeurde) de bal niet tussen de benen kreeg door gespeeld dan werd hij wel de ver keerde kant uitgestuurd. Deze beker, welke de naam krijgt van FIFA-wereldbeker, is ontworpen door de Italiaanse beeldhouwer Silvio Gazza- niga en wordt vervaardigd door een firma in Milaan De waarde van de FIFA-beket is ongeveer 64.000 gulden. Hoofdschuddend en na verloop van tijd zelfs volmaakt ongeïnteresseerd weken ook niet gespeeld kan worden. Met het oog op 8 maart (de eerste wedstrijd tegen Arsenal voor de Euro- pa-cup, red.) was he<t dus gewoon nuttig voor ons om vanmiddag toch te voet ballen om het ritme niet te veel ge weld aan te doen.” Achteraf leverde de opzet: een pretentieloos partijtje voet bal ook geen dissonanten op. Haarlem- verzorger Grijzenhout, een broer van de Ajax-trainer, vertoonde zich slechts één keer binnen de lijnen, terwijl Salo Muller zijn hoofd niet eens buiten de koude dug-out hoefde te steken. volgde h^t merendeel van de journalis ten Brundage’s toespraak. Een opper vlakkige en nietszeggende toespraak, waarin datgene waarop in feite ieder een zat te wachten niet aan de orde kwam. Kennelijk bewust heeft Brun dage de door hem al enkele maanden geleden opgemaakte „zwarte lijst” van tien achterwege gelaten. Zodat het op het moment nog altijd niet vaststaat of er nu wel of niet Olympische deelne mers aan de Winterspelen zullen wor den uitgesloten. een iets andere procedure gevolgd dan in de wedstrijd tegen Feyenoord toen de spelers ongeacht winst, verlies of gelijk spel tweehonderd gulden in het vooruitzicht was gesteld. ZÜRICH. De Internationale Voet- balfederatie (FIFA) heeft in Zürich be kendgemaakt hoe de nieuwe (wissel trofee vooi het wereldkampioenschap landenteams eruit gaal zien. Deze tro fee, welke in de plaats komt van de door Brazilië veroverde coupe Jules Rimet. zal de vorm hebben van een beker en bestaan uit vijf kilogram 18- karaats goud De hoogte zal 36 centi meter bedragen en de diameter 15 centi meter op het breedste punt. Een KNSB-praeses Ruth: „Maandag zal ik de Amerikanen het RAI-congres- centrum laten zien. Ik zie de zaak nog niet hopeloos.” Fischer hield het gister middag allemaal erg snel voor gezien. ROME. De vroegere wondertrai ner van Inter Milaan, Helenio Herrera, die thans in dienst is van de AS Roma, is door de Italiaanse fiscus gemaand zijn belastingschuld af te lossen. Her rera staat nog voor zo’n slordige 21 miljoen lire (ongeveer 115.000 gulden) in het krijt. Een vordering uit de tijd dat Herrera met Inter Europese triom fen vierde en tweemaal Europa-cup 1 en de wereldbeker won. Herrera is nu met een gerechtelijk bevel gesommeerd zijn schuld te voldoen. Er is zelfs gedreigd beslag op zijn kalaris te laten leggen. Precies een kwartier nam' de toe spraak van Brundage in beslag, waarna hem vijf, door de Japanse pers opge stelde vragen worden voorgelegd. Op een uitzondering na allemaal kinderlij ke en volmaakt onbelangrijke vragen, waarop Brundage niettemin serieus in ging. Zoals op de vraag of Brundage zal toestaan, dat de drievoudige Olym pische winnaar van Grenoble, de Fransman Jean-Claude Killy in plaats van de burgemeester van Grenoble de Olympische vlag aan de burgemeester van Sapporo zal overhandigen. Zijn vinnige reactie: „Het Olympisch proto col schrijft voor, dat de vlag moet worden overhandigd door de burge meester en door niemand anders. Dus Ajax paste zich logischerwijze, ge zien de gave techniek zowel individueel als team, het snelst aan de moeilijke omstandigheden aan. Het resulteerde binnen tien minuten in een 0-3 voor sprong. Doelpunten van achtereenvol gens Arnold Mühren, Johan Neeskens (hij maakte met een Vasovic-achtige lob het mooiste doelpunt) en Dick van Dijk resulteerden erin dat de inspiratie bij de Amsterdammers nog sneller zoek was dan normaal het geval zou zijn geweest. Kees Bregman (vervanger voor de licht geblesseerde Piet van den Berg) en Gerrie de Goede, die een uiterst fraaie kopstoot losliet, profi teerden hiervan handig door ervoor te zorgen dat de rust met 2-3 inging. Daarvoor staan er tenslotte te grote belangen op het spe’ Anderzijds waren sommige van onze spelers toch te veel geneigd om maar blind naar voren te stormen. Onder normale omstandigheden is dat fataal. Maar moet je ze dat kwalijk nemen? Ze voetballen tenslotte tegen een Ajax, de Europese kampioen.” Het was een voorstel waar Ajax- aahvoerder Piet Keizer wel vrede mee kon hebben. Keizer: „Het is heel goed mogelijk dat die vorstperiode nog een tijdje aanhoudt en dat er de komende (Van onze sportredactie) SAPPORO Zaterdagmiddag half twee, Japanse tijd. Terwijl prak tisch iedere Nederlander op dat moment het was in Europa half zes in de morgen diep was weggedoken onder de behaaglijk warme de kens, stapte Avery Brundage binnen. In de conferentiekamer van het imposante Parkhotel in Sapporo, waar de 70 toegelaten journalisten en 20 fotografen geruime tijd in het onzekere verkeerden of hij, de hoogbe jaarde president van het IOC, nu wèl of niet zou komen. Meer dan een half uur later dan het af gesproken tijdstip namen Brundage en zijn gezelschap plaats achter de met felgroene kleden bedekte tafels. Onder zoekend priemden zijn ogen de zaal in, terwijl cameramensen en fotografen onophoudelijk hun toestellen richtten op de grijze gestalte. Dan waren de af gesproken vijf minuten voorbij en begon Avery Brundage aan zijn ge bruikelijke toespraak. Vanzelfsprekend in het Engels waarna twee vertalers de Japanse en Franse tekst voorlazen. Er waren bij HaarlemAjax 4500 betalende bezoekers, waarbij met de Amsterdammers overeen was gekomen dat de recette, zoals ook gebruikelijk is bij het spelen voor de voetbalbeker. zou worden gedeeld. De Haarlem-spe- lers, die onder normale omstandighe den bij verlies niets krijgen, toucheer den nu honderd gulden per speler, waarbij deze week bekeken wordt of er op grond van de opbrengst nog een bedrag kan worden boven opgelegd. Het Haarlem-bestuur heeft daarmee de IOC. Waar hij daags daarna ver klaarde het nog altijd volmondig eens te zijn met baron De Coubertin, die zich destijds een fanatiek tegenstander toonde van de Winterspelen, omdat er eens in de vier jaar slechts een Olym pische Spelen zou worden gehouden en geen twee. Bovendien, zo verklaarde Brundage, is er later bepaald, dat de Olympische zomer- en winterspelen altijd in het zelfde land zouden worden gehouden. Met welke „traditie” reeds in 1928, toen de zomerspelen werden toegewe zen aan Amsterdam, werd gebroken. „Wanneer De Coubertin zou hebben geweten, dat er in de winterspelen zoveel geld wordt gestoken”, aldus Brundage, „dan zou hij zich onmiddel lijk fel tegen deze winterspelen hebben gekant.” „Maar”, zo ging Brundage verder, „het wintersporttoerisme is in veel landen zo belangrijk geworden, dat de skiërs van alle kanten worden ondersteund. Met sport heeft dit echter niets meer te maken. Deze winterspe len zijn voor de skiërs een wereldkam pioenschap. Meer niet.” niet door Killy, maar door de burge meester van Grenoble.” In de minuten daarop drong bij iedereen steeds duidelijker het besef door, dat ook bij deze Winterspelen geen deelnemers zullen worden uitge sloten. Brundage niettemin: „Wij dis kwalificeren geen deelnemers. Dat doen zij zelf, wanneer de sportlieden zich niet aan de regels houden.” Dan benadrukte Avery Brundage, in ant woord op een andere vraag, nog eens dat de Olympische Spelen geen com merciële onderneming zijn. „Mensen die geïnteresseerd zijn in de sport, interesseert de commercie niet”, meen de Brundage. „Zodra dat wel het geval is, horen zij niet op de Spelen thuis.” De winnaai van elk komend toernooi om het wereldkampioenschap ontvangt een kleine reproduktie welke blijvend in bezit mag worden gehouden. weekeinde zelfs sprake van een rust pauze. Aan het Amerikaanse „front” gonst het echter van de geruchten. Eerder dan men had verwacht kwam Robert Fischer zondagochtend op Schiphol aan, waar hij door professor Euwe werd ontvangen. De grillige Amerikaanse grootmeester liet het pra ten over aan zijn begeleider Edmond son, zaterdag uit Belgrado gekomen, die op de vraag verklaarde of Fischer veel waarde hecht aan de financiële condities: „De speelcondities zijn overal goed. Wie daarvoor niet kan zorgen heeft geen aanbod gedaan.” En aan welke stad Fischer de voorkeur geeft: „Hij wil onder geen voorwaarde in de hitte schaken .Mocht het bijvoorbeeld Belgrado worden dan zou dat als con- Toen vond Kovacs het nuttig om zijn voltallige A-selectie maar eens aan de beurt te laten komen zodat Wever, Schilcher, Haan, Rep en Gerrie Mühren als respectievelijke vervangers fungeerden voor Stuy, Blankenburg, HAARLEM Het was uit eindelijk Joop Brand die de knoop doorhakte. Nadat Ajax-hulptrai- ner Han Grijzenhout, Piet Keizer en Johan Cruyff zaterdagmiddag en zondagochtend uiterst be denkelijke gezichten hadden ge trokken bij het inspecteren van de bikkelharde grasmat, stelde de Haarlem-oefenmeester een deal voor. Brand: „Voor de wedstrijd zijn wij met de trainers en spelers- raden van Haarlem en Ajax rond de tafel gaan zitten waarbij werd afgesproken dat er zeer rustig ge voetbald zou worden. Dat er geen harde tackles en geen slidingen aan te pas zouden komen”. sequentie hebben dat de tweekamp pas in het najaar zou kunnen plaatsvin den.” De Amerikanen, die in het Hilton- hotel logeren, dachten nog geen beslis sing over de ontbrekende twee steden te kunnen nemen voor vanmiddag, want behalve de Argentijn Panno en KNSB-voorzitter Wim Ruth worden vandaag in Amsterdam ook nog verte genwoordigers verwacht van Ijsland en Joego-Slavië. Euwe: „Ik hoop dat de zaak vandaag rondkomt. Mocht er een plaats uitkomen, die voor één van de twee partijen niet acceptabel is dan kan het best nog een week duren voor de zaak rondkomt.” Maakt Amsterdam nog een kans? Euwe: „Dat is niet uitgesloten.” Hulshoff, Cruyff en Arnold Mühren. Van Dijk (vanwege zijn fysieke kracht toch wel een serieuze gegadigde voor de wedstrijden tegen Arsenal) sloot een nuttige oefenwedstrijd af met een tweede treffer (2-4), voordat ook een andere regelmatige reserve, Kees Breg man, eveneens zijn tweede doelpunt aantekende en daarmee de eindstand op 3-4 bepaalde. Voor Brand geen reden om ontevreden te zijn: „Boven dien misten wij nu nog een Piet van den Berg. Daardoor kwam ik vooral in de spits pressie in de lucht tekort. En over de modernisering van de Olympische reglementen: „Naar mijn overtuiging hoeven die regels niet ver nieuwd te worden. Die regels zijn des tijds opgesteld door 75 mensen, en niet door Brundage. Daar is toen uitgebreid over gediscussieerd.” Of er naar de mening van Brundage deelnemers van deze Winterspelen moeten worden uit gesloten? „De leiders zijn eerder en meer verantwoordelijk dan de sportlie den. Er zijn ongetwijfeld sportmensen die de Olympische regels overtreden, maar het is erg mpeilijk om de bewij zen daarvoor te leveren. Maar voor mij staat het vast, dat de sportlieden hun respect tegenover het publiek verliezen wanneer zij geld aan hun sport verdie nen.” Welke uitspraak geheel voor reke ning is van Avery Brundage, die ver volgens zelf het teken gaf, dat hij de persconferentie als beëindigd be schouwde. Na precies 50 minuten. Waarna de president van het Internati onaal Olympisch Comité zich, geëscor teerd door zijn naast „medewerkers” op weg begaf naar het 72e congres van Hij sprak even met Wim Ruth, ging vervolgens lunchen in een Chinees res taurant en besloot daarna om maar wat te gaan slapen. Hij laat het zaken doen over aan zijn begeleider Edmond son, die nadrukkelijk verklaarde dat hij niet de manager van de Ameri kaanse schaker is, maar meer gezien moet worden als zijn vriend en raad gever. Edmondson tenslotte: „Ik ver wacht geen eenvoudige oplossing. In zijn toespraak wees de soms moeilik pratende Amerikaan op de Olympische erecode, op de elk jaar toenemende vercommercialisering van de sport, waarbij hij speciale aandacht besteedde aan het naar zjjn inzicht onrustbarend grote aantal advertenties, waarin foto’s van sportlieden staan af gedrukt. „Sportmensen die zich daar voor lenen”, meende Brundage, „zijn geen sportmensen maar ondernemers. Maar nog meer heeft het mij verbaasd, dat de publiciteitsmedia aan deze vorm van commercie in de sport willen mee werken. Zelfs de televisiestations schrikken er niet meer voor terug om op deze manier de amateurstatus van de sportlieden in gevaar te brengen.” AMSTERDAM. Vanavond voor middernacht moet beslist zijn waar de tweekamp om het wereldkampioen schap schaken tussen de Russische ti telverdediger Boris Spasski en zijn Amerikaanse uitdager Robert Fischer gespeeld zal worden. Kandidaat-steden zijn er voldoende, maar welke stad de eer te beurt valt was vierentwintig uur voor het verstrijken van de door de FIDE (wereldschaakbond) vastgestelde termijn nog niet te overzien. De Rus sen hebben bij professor Euwe vier voorkeurssteden ingediend, waartege- over de Amerikanen er slechts twee gesteld hebben. De namen van de plaatsen zijn nog niet bekend. bffia-E’a

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9