Publiek kon afwachtende houding niet waarderen FLUITCONCERT VOOR LUBBERS NA OVERWINNING OP DEL PAPA Amateur Karl Schranz diep gekwetst door ingreep IOC Avery Brundage jaagt op profs de hand met artikel 26 in „Ik wil een voorbeeld zijn voor de jeugd” Noorse indeling van schaatsers voor Sapporo Schuba stopt met schaatsen Achtste remise in Tallinn Killy: „Amateurskiërs zijn er niet” 14 I DINSDAG 1 FEBRUARI 1972 (Van onze sportredactie) Eenzijdige uitleg Botsing Klopjacht T echniek Stroomversnelling t Veel spijt ik >'^’VVlAAr.ZVVW>ftA/WVtAAAAVWVVWVV\AAfV\AA#WVVWWWWVWVWWVVV\A/WVVWW MVVVVVWVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVWVVVVVWVVVVVVV< (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) F THEO KLEIN Een verbitterde Schranz meent echter: RIWVVVWVtMMWVVVMWVWVWWWVIMAMMAMAMMMAMfVVIfWVWV** 1fWWWWWWWVWWWWWWWWMWWWWWWWtfWWWWWM*»WWWWWWWWWWW (Van onze sportredactie) Een beslissing die op zich met kan worden aangevochten, maar die niette- Hetgeen Karl Schranz vanzelfsprekend hardnekkig ontkent. Net zoals hij onbe wogen elk gerucht tegenspreekt, dat zijn ski-opbrengsten in het seizoen 1970-1971 ruim 400.000 gulden zouden hebben bedra gen. Zoals hij eveneens lichtelijk geïrri teerd benadrukt, dat het kapitale hotel in Sankt Anton familiebezit is, hoewel dit hotel wel degelijk ou zijn naam staat SAPPORO. Tweevoudig Europees- en wereldkampioene Beatrix Schuba zal aan het einde van dit seizoen definitief met de wedstrijdsport stoppen. De 20-jarige Oos tenrijkse, die in Sapporo bij het kunstrij- den aan haar tweede Olympische Spelen deelneemt, heeft evenmin plannen als be roepsrijdster in dienst te treden van een ijsrevue, zoals dat voor haar bijna alle Europese en wereldkampioenen onder anderen Sjoukje Dijkstra en Regina Heit- zer hebben gedaan. „Ik weet” aldus Beatrix Schuba, „dat je op die manier veel geld kunt verdienen, maar dat geld weegt voor mij niet op tegen het leven dat je dan moet leiden”. min terecht tal van protesten heeft uitgelokt. Niet ten onrechte werd gister avond gesuggereerd, dat Karl Schranz het slachtoffer is geworden van een compromis. Om de simpele reden, dat het IOC-congres de „zwarte lijst” van Brundage, waarop de namen van tien deelnemers voorkwamen, niet onge moeid kon laten. Want in dat geval zou het congres zijn president compleet belachelijk hebben gemaakt. „De hele Olympische Spelen zijn in feite toch een grote leugen. Niemand weet toch eigenlijk hoe dat vorig jaar gewijzigde artikel 26 nu precies moet worden uitge legd. Daarvoor is dat artikel nu eenmaal te onduidelijk. Iedereen legt het daarom op zijn eigen manier uit, maar ook in zijn eigen voordeel. Natuurlijk interpreteert Brundage het anders dan de sportlieden. Dat is logisch. Maar zolang er in wedstrij den geen geldprijzen worden uitgekeerd, komt naar mijn smaak de amateurstatus beslist niet in gevaar.” Karl Schranz ziet daarom ook maar één oplossing om uit de huidige impasse te geraken: ..Maak de Spelen open. Toegan kelijk voor iedereen, zowel voor profs als amateurs. Misschien wel een erg rigou reuze ingreep, maar volgens mij de enige oplossing.” „Er is dus helemaal geen sprake van een trainingskamp”, merkt Schranz geër gerd op. ..Op financiële gronden kan het IOC mij evenmin diskwalificeren. Finan cieel word ik alleen geholpen door de Oostenrijkse skibond en de staat, die mij maandelijks een zeker bedrag uitkeren. Van dat geld kan ik net leven. Meer niet. Daarom is het ook een duidelijke misvat ting, dat ik de skisport zou aanwenden om te 'even.” Wat Rudi Lubbers niet lukte kreeg zijn oudere broer Jan later op de avond wel voor elkaar. Hij bokste tegen de Franse zwaargewichtkampioen Christian Poncelet een uitstekende partij, waarmee hij het pu bliek wèl van de stoelen kreeg. Zonder een moment in gevaar te zijn geweest zorgde hij voor ruime puntenwinst. De Amsterdamse weltergewicht Ivan Roesli maakte een uitstekend profdebuut tegen de in België wonende Italiaan Francesco Giordano. Hij verdeelde zijn krachten uit stekend en hield de schade tegen de on behouwen Italiaan beperkt. Met deze pun- tenzege deed de 26-jarige Amsterdammer na 25 amateurpartijen een veelbelovende eerste stap op weg naar een geslaagde profcarrière. SAPPORO Karl Schranz, het 33-jarige Oostenrijkse ski-idool, voelt zich verraden. Diep gekwetst door Avery Brundage, die hem, het idool van de Oostenrijkse jeugd, van een voetstuk heeft gestoten. Daarom sprak maandagmorgen, nadat hij tij dens de training van de voor hem fatale beslissing van het IOC op de hoogte was gebracht, uit zijn hele houding ook ergernis en een diepe wrok jegens de hoogbejaarde bevel hebber van het IOC. Toch kan nie mand tegen zijn royement als zodanig gegronde bezwaren aanvoeren. Ook Karl Schranz niet, wiens amateur status in hoge mate moet worden be twijfeld. Zoals dat eigenlijk voor alle topskiërs geldt, voor wie geld al sinds jaren zo aanzienlijk veel helangrijker is dan Olympisch goud. Wat lag daarom meer voor de hand dan het kleine Oostenrijk, dat politiek gezien nauwelijks een rol van beteke nis speelt, een deelnemer armer te maken. Ten opzichte van Oostenrijk lagen de zaken immers aanzienlijk eenvoudiger dan ten opzichte van lan den als Frankrijk en West-Duitsland, die onmiddellijk hadden kunnen reke nen op de steun van andere landen. Vandaar ook, dat de Oostenrijkers wei nig anders konden doen dan vandaag uit protest bij de training weg te blijven. Een sanctie, die echter weinig indruk zal maken. Niet op het IOC, niet op de andere skinaties. want ook daarvan is men in Sapporo heilig overtuigd: Oos tenrijk zal het aanvankelijke dreige ment om zich geheel van de Winter spelen te distantiëren zeker niet ten uitvoer brengen Daarvoor heerst er te veel verdeeldheid onder de Oostenrijk se alpine-skiërs, die jaarlijks worden gesteund door de staat, het ministerie van Economische Zaken en een groep skifabrikanten. die ieder een bepaald aantal skiërs onder contract hebben. En juist die laatste groep heeft er alle In vergelijking met de vorstelijke bedragen die de topskiërs jaarlijks in casseren, zijn de topschaatsers niet meer dan kruimeldieven. Hetgeen ech ter niet wegneemt, dat het in de bete kenis van artikel 26 weinig verschil maakt of men nu 400.000 gulden of 40.000 gulden aan de sport verdient. Want in beide gevallen wordt de ama- teurbepalingen duidelijk geweld aange daan. Daarom is het in feite ook niet relevant wanneer jhr W H. D Quarles van Ufford zegt: „De Nederlandse schaatsers kunnen met een rustig ge voel aan de start komen.” Althans niet in zoverre, dat ook enkele van onze topschaatsers meer dan eens gezondigd hebben tegen artikel 26 Terwijl de internationale pers gister avond een vergeefse klopjacht hield op Karl Schranz, gaf de Oostenrijkse ploegleiding in het speciaal voor deze Winterspelen gebouwde Austria House in Sapporo een persconferentie. Een ietwat wanhopige dr. Klee, de voorzit ter van de Oostenrijkse skibond, merk te daar op: „Het is triest, maar Schranz is van deze Winterspelen uit gesloten op grond van vage beschuldi gingen. Wij hebben gevraagd om be wijsmateriaal, maar dat konden ze ons niet geven. Telkens opnieuw werden wij tijdens het verhoor verwezen naar kranteartikelen, op grond waarvan hij is gediskwalificeerd. Schranz heeft zelfs niet eens de gelegenheid gekregen om zich te verdedigen.” ,Ik ski nog altijd uit overtuiging omdat het voor mij een hobby is. Omdat ik op die manier tevens een voorbeeld wil zijn voor de jeugd, die in de meeste gevallen niet voldoende karakter, moed, doorzet tingsvermogen en zelfbeheersing heeft om de ouderen uit de top te verdringen.” De alpine-skiërs liggen eigenlijk al van 1936 af het jaar waarin de alpine-nummers voor het eerst in het Olympisch programma werden opgeno men met het IOC overhoop. Bij de Winterspelen van vier jaar geleden in Grenoble vond in feite de eerste grote botsing tussen het IOC (lees: Brunda ge) en de skiërs plaats. In Grenoble eiste Brundage dat de merkaanduiding op de ski’s zou worden verwijderd of op z’n minst zou worden bedekt. De FIS (de overkoepelende ski-organisatie) weigerde dit bevel toen op te volgen, gedeeltelijk omdat de geschiedenis niet kon worden teruggedraaid, gedeeltelijk omdat het verlangen van Brundage onuitvoerbaar was. Daarop besloot Brundage zich verder niet meer met skiën te bemoeien en weigerde hij de Olympische medailles aan de winnaars van de alpine-nummers uit te reiken. Een nogal eenzijdige uitleg van een reglementsartikel, dat in grote lijnen toch wel degelijk aangeeft, dat iedere vorm van commercie, direct of indirect, volledig in strijd is met de Olympische erecode. Op grond daarvan kan Schranz, hoe vin dingrijk zyn uitvluchten ook moge zyn, ook niet meer worden ondergebracht in de categorie amateurs. Want daarvoor heeft de atletisch gebouwde Oostenrijker te vaak gezondigd tegen de wetten van het amateurisme, die hij in de meeste gevallen zelfs achteloos naast zich neer legde. SAPPORO Dag Fornaess, de Hen dagen geleden door Ard Schenk in Davos onttroonde Europese kampioen, zal in Sap poro slechts op twee afstanden uitkomen, de 500 en de 10.000 meter- Hetzelfde geldt voor Roar Groenvold, die in Davos in het eindklassement als tweede eindigde achter Schenk. Hjj is ingeschreven voor de 1500 en 5.000 meter. de hoek assisteerde: „We hebben hem steeds tot kalmte moeten manen. Del Papa wil er van nature fel tegenaan. Maar dat durfden wij hier niet aan. Tenslotte heeft hij acht maanden niet in de ring gestaan sinds hij van Rondon verloor en boven dien was dit zijn debuut in de zwaarste categorie.” Aan beide zijden dus uiterst voorzich tige boksers, bepaald geen goed uitgangs punt voor een spectakulair gevecht. Dat werd het dan ook niet. Pas in de vijfde ronde verdiende Lubbers het eerste ap plaus toen hij de Italiaan drie maal met zijn rechtse op het hoofd raakte. Del Papa wachtte zelfs tot de achtste fase met zijn eerste doorgevoerde aanval. Op dat mo ment had de Nederlandse kampioen echter al een comfortabele puntenvoorsprong op gebouwd. Pas in de voorlaatste ronde zette Het is vanzelfsprekend niet de werkelij ke reden waarom supervedette Karl De indeling ziet er in totaal als volgt uit: 500 meter: Efskind, Iversen, Bjoerang en Lind. 1.500 meter: Stiansen, Fornaess, Groenvold en Tveter. 5.000 meter: Groen vold, Stensen en Olsen. 10.000 meter: For naess, Stensen en Guttormsen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Zware tegenstanders mogen Rudi Lubbers dan weinig grote problemen opleveren, het Nederlandse publiek des te meer. Na zijn overwining op de Italiaanse routinier Piero del Papa kon er bij het zes duizend koppige publiek in de Rotterdamse Ahoyhal gisteren geen ap plausje af. Afkeurend geroep en gefluit begeleidde de huldiging van de nationale kampioen in het zwaargewicht. De 26-jarige Amsterdammer had beter verdiend. Al mocht zijn bekeken spel tegen de levensgevaarlijke Del Papa de op sensatie beluste toeschouwers niet bevredigen, het bleef een gave demonstratie van „the noble art of selfdefense”. Zoals gewoonlijk tegen gewichtige opponenten had Lubbers zich voorgenomen het uit eindelijke resultaat boven al te stellen. En dat betekende in dit geval: niet provoceren, zo lang mogelijk punten verzamelen en als het moest zelfs regelmatig achteruit boksen, om de licht ontvlambare Italiaan niet te vroeg tot razernij te brengen. Rudi Lubbers: „Een man als Del Papa is op zijn leeftijd (33 jaar) nog erg onberekenbaar. Hij voelt dat zijn einde nadert, daarom wil hij zijn huid zo duur mogelijk verkopen. Loopt hij nog een paar jaar mee, dan zal dat steeds erger worden. Ik stond voor de keuze: het publiek vermaken door met hem te gaan vechten, met het risico dat hij al zijn geraffineerde trucs zou kunnen gebruiken, of met zo min mo gelijk gevaar op een puntenoverwinning gokken”. De Amsterdamse prof koos voor het laatste. Hij bleef op afstand, waarmee hij de Italiaanse vechtersbaas zijn sterkste troef ontnam. Lubbers: „Ik was ervan uit gegaan dat Del Papa net als alle Italianen in de eerste drie, vier ronden fel tekeer zou gaan. Dat wilde ik voorkomen. Daarom drong ik hem het afstandsboksen op. Hij moest daar volgens mij enorm moe van worden.” Lubbers slaagde er inderdaad in om de als een gevaarlijke woesteling be kend staande Italiaan op afstand te hou den. Het ging zeven van de tien ronden zelfs eenvoudiger dan hij had durven ho pen. Geheel tegen zijn gewoonte in hield de bareigenaar uit Pizza zich erg rustig. Manager Umberto Branchini, die hem in TALLINN. De achtste partij voor het wereldkampioenschap dammen tussen titelverdediger Andreiko en uitdager Koe- perman, die maandag in Tallinn is ge speeld, is evenals de vorige zeven ontmoe tingen in remise geëindigd. Het was de snelste partij tot nu toe. Zij duurde 35 minuten en er werden slechts 22 zetten gedaan. De stand in de wedstrijd is nu 8- 8. belang bij dat de Oostenrijkse alpine- skiërs in Sapporo aan de start komen. Rudi Lubbers bokste gisteren niet zijn 21ste partij, zoals aanvankelijk werd aangekondigd, maar zijn 20ste wedstrijd als prof. De Nederlandse broodvechter had die foutieve opgave met opzet in de persberichten aange bracht. Lubbers: „Ik leed in mijn 20ste wedstrijd als amateur mijn eerste nederlaag. Omdat ik nogal bijgelovig ben heb ik expres een fout gemaakt. Ik deed net of ik vanavond tegen Del Papa mijn 21ste wedstrijd bokste en dat heeft kennelijk geholpen". Om de góden gunstig te stemmen hield hij bovendien zijn oude tenue tot na de 20ste wedstrijd aan. „Nu het voorbij is kan ik de volgende keer met een ge rust hart in een nieuwe broek komen. Dat was eigenlijk allang nodig", aldus Rudi Lubbers. de Italiaan zijn langverwachte offensief in. Toen pas liet hij zien dat hij zijn 51 over winningen niet voor niets gekregen heeft. Lubbers kreeg het erg moeilijk op harde linkse en rechtse hoeken op het lichaam, maar het doortastende optreden van de oud-Europees kampioen, die zich tussen de touwen gewillig aan de leiding van scheidsrechter Ben Bril onderwierp, kwam te laat om zijn puntenachterstand teniet te doen. Achteraf had h(j daar enorm veel spijt van. Del Papa: „De man die hier in de ring stond was niet de echte Del Papa. Ik heb niet mijn eigen wedstrijd kunnen boksen. Was ik minder voorzichtig geweest, dan had ik hier niet hoeven verliezen. Het ver schil moet trouwens erg klein geweest zijn. Had ik deze wedstrijd in Italië gebokst, dan had men mij zeker als winnaar aan gewezen.” De jury dacht er anders over. Alle drie de stemmen gingen naar de Ne derlander. die desondanks niet op de sym pathie van het publiek mocht rekenen. Lubbers: „Ik wil het publiek wel vuur werk geven, maar dan niet tegen een kerel als Del Papa. Ik ben er trouwens van overtuigd dat de kenners onder het pu bliek, en dat zijn er meer dan men denkt, een goed gebokste wedstrijd toch blijven appreciëren. Zij zullen de vaste kern vor men, die een volgend keer weer komt kij ken. Na mijn eerste wedstrijden in Duit land floten de toeschouwers me ook uit. Later hebben ze mijn stijl leren waarde ren en nu ben ik daar populairder dan in eigen land.” Hoe het ook zij, de overwin ning op Del Papa is voor Lubbers meer waard dan zijn eerste tien profzeges te- samen en daar wil hij zelfs de gunst van het publiek voor verspelen. Lubbers: „Die overwinning kan niemand meer van mijn lijst halen. En mocht het tot een tweede gevecht tegen Del Papa ko men, dan zal ik bewijzen dat ik boven hem sta. Want het was nu weer net zo als in het eerste duel met Bas van Duivenbode. Ik keek hoog tegen hem op. maar achteraf viel hij me erg mee. Een tweede keer zal ik ook veel minder moeite met hem heb ben. Het is alleen jammer dat zo’n Del Papa nu misschien toch weer kampioen Ook Karl Schranz heeft echter niet de illusie, dat het ooit nog eens zover zal komen. „Maar” stelt hij nadrukkelijk, „de reglementen zullen op korte termijn in ieder geval moeten worden aangepast aan deze tijd. Wat in de kerken kan, moet bij de Olympische Spelen toch ook kunnen. Zo oud zijn die regels tenslotte nog niet dat er niets meer veranderd kan worden.” Karl Schranz, die nog altijd van mening is, dat hem in Grenoble het Olympisch goud is ontstolen ten gunste van de Fransman Jean-Claude Killy, ziet daar naast toekomstmogelijkheden voor de professionele skisport. „Zoals dat nu reeds in de Verenigde Staten gebeurt, waar beroepsskiërs vaak vorstelijke bedragen incasseren. Een geldprijs van 10.000 dollar is in Amerika beslist geen zeldzaamheid.” Schranz, die al enkele jaren vrij intensie ve contacten onderhoudt met de Ameri kaanse bond van beroepsskiërs, ziet daar voor op langere termijn ook toekomstmo gelijkheden in Europa. „Maar het zal zeker nog wel een jaar of vier, vijf duren alvorens we hier zc ver zijn”, verwacht de Oostenrijker. Direct verantwoordelijk vcor de jacht op de amateurstatus van de Eu ropese topskiërs is Avery Brundage, de weinig flexibele president van het IOC, die zijn kruistocht tegen het steeds duidelijker in diskrediet gebracht ama teurisme elk jaar opnieuw onvermin derd voortzette, maar die in het verle den steeds een hopeloze strijd voerde tegen de overmacht. Gisteren kreeg de Amerikaanse „kruisvaarder” dan eindelijk loon naar werken. Met 28 stemmen voor en 14 tegen werd na verhitte discussies be sloten de Oostenrijkse skiër Karl Schranz van de Winterspelen in Sappo ro uit te sluiten. „Omdat”, zo luidde de motivering van het IOC-congres bij monde van Brundage. Schranz heeft toegestaan, dat zijn naam en foto wer den gebruikt in commerciële adverten ties” LOS ANGELES De Franse ski- held Jean-Claude Killy vindt het zeer oneerlijk dat de Oostenrijkse skiër Karl Schranz is gediskwalificeerd voor de Olympische Winterspelen in Sap poro. „Mijns inziens was het een kwes tie van „allemaal of niemand", aldus Killy, die tijdens de Olympische Spe len van Grenoble drie gouden medail les veroverde. „De anderen zijn geen amateurs meer”, voegde Killy eraan toe, die na Grenoble overging tot de rijen der „echte” professionals. SAPPORO. Artikel 26 van het Olympisch reglement is al sinds jaren een doorn in het oog van de topspor ters. Een reglementsartikel dat. zy het in de meeste gevallen erg vaag, aan geeft aan welke voorwaarden een Olympische deelnemer moet voldoen om niet te botsen met de inmiddels sterk verouderde amateurbepalingen. Een artikel waarmee voortdurend en in steeds toenemende mate de hand wordt gelicht en dat de laatste jaren vooral bij de skiërs al heel wat conster natie teweeg heeft gebracht. Rudi Lubbers slaat voor de zoveelste maal op de uitstekende dekking van Del Papa (links). van Italië wordt en dan met behulp van het Italiaanse kapitaal kandidaat wordt gesteld voor een gevecht om de Europese titel. Die kans is mij ontnomen, maar de tijd is niet ver meer dat ik om het kam pioenschap boks.” Del Papa kon daar al leen maar om grijnzen. „Lubbers haalt het nooit. Hij bokst veel te behoudend om aan de Europese top te kunnen komen. Bo vendien heeft hij veel te veel tijd nodig om zich na een geïncasseerde stoot te her stellen”, was zijn laatste commentaar. Elke botsing met de IOC-leiders neemt hij daarbij graag op de koop toe. „Eigen lijk beduvelt iedere sportman het IOC op zijn eigen manier” meent de ''ostenrijker. „Kijk maar eens naar de Russen. Die doen het hele jaar niets anders dan sport en zijn dus je reinste profs. Maar diie mensen worden met rust gelaten. Aan hen wordt door het IOC geen aandacht besteed. Maar wel aan ons, omdat wij regelmatig in de publiciteit komen.” Zes maanden per jaar houdt Karl Schranz zich uitsluitend bezig met de skisport terwijl hij daarnaast in de zo mermaanden nog vele dagen per week besteedt aan conditietraining en aan een verfijning van de techniek. Artikel 26 schrijft echter voor, dat een Olympische deelnemer maximaal 60 dagen aaneenslui tend in een trainingskamp mag vertoeven. Maar ook die feiten kan Schranz gemak kelijk weerleggen, omdat zijn skitraining zich voornamelijk afspeelt in de directe omgeving van zijn „eigen” Sankt Anton. Schranz, die in 1964 in Innsbruck Olym pisch zilver behaalde en in 1969 en 1970 de wereldcup won, nog altijd niet heeft besloten zich uit de wedstrijdsport terug te trekken. Zijn simpele verklaring: „Tot dusver heb ik nog altijd gewonnen. Waar om zou ik dan stoppen?” Maar Schranz iz ntauurlijk niet zo naïef, dat hij zich elke dag opnieuw realiseert dat hij nog altijd enorme financiële voordelen uit de ski sport kan putten. En juist daarom is hjj voorlopig ook niet van plan de wed- strijdski’s definitief op te bergen. Franz Kniessl, de Oostenrijkse skifa- brikant, bij wie Karl Schmz dit sei zoen onder contract staat, en die hem 60-000 gulden heeft uitbetaald, bena derde de werkelijkheid nog het meest toen hij concludeerde: „Met de uitslui ting van één man is de Olympische gedachte niet gered.” Waarmee de Oos tenrijker eigenlijk alleen maar wilde aangeven, dat het IOC tot heel wat andere maatregelen zal moeten over gaan om uit de huidige impasse te geraken. Want alleen in dat geval zul len de Olympische Spelen nog van de naderende ondergang gered kunnen worden. De eerste sanctie heeft de FIS inmid dels al aangekondigd Naai alle waar schijnlijkheid zal de overkoepelende ski- organisatie de komende maand een we reldkampioenschap organiseren. En dan pas zal blijken wie werkelijk de sterkste Alpine-skiër in de slalom, de reuzensla lom en de afdaling is. „Want” zo meende gisteravond een hevig geëmotioneerde dr. Bruckner, de voorzitter van het Oosten rijks Olympisch Comité, „het IOC heeft de Oostenrijkse jeugd een gouden medaille ontstolen”. In de geest van artikel 26 kan Schranz daarom ook onmogelijk tot deze winter spelen worden toegelaten. Daarom is het in feite een lachwekkende vertoning, dat het IOC hem op grond van kranteartike len heeft gestraft, zonder daarbij steek houdende argumenten of belastend be wijsmateriaal te kunnen aanvoeren, dat op grond van artikel 26 toch in ruime mate voorhanden moet zijn. Maar het is niet ondenkbaar, dat de ongelukkige beslissing van het IOC om Schranz van deze winterspelen uit te sluiten de zaak in een stroomversnelling zal brengen. Hetgeen ook Schranz niet zou verbazen, „want' zo meent hij. „het IOC en de FIS zijn nu nog verder uit elkaar gegroeid.”

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14