Kerkgebouwen bezwijken onder schulden Inperking van wapenhandel moeilijk Rapport concludeert: LERAREN MOETEN VOLLE WERKWEEK KRIJGEN Organisaties afwijzend METROBOUW IN DE SNEEUW Oestrogenen vertragen verouderingsproces niet N ki 1 Advocaat moet zonodig de pers kunnen inlichten I niEUlU! E-IOmssis- spatiaal de cassis uoor de slanke lijn Advies Studiegroep-Hulsman: CIJFERS KASKI OVER KATHOLIEKE KERK Kunsthandelaar overvallen Marokkaan reed T DR. H. POT IN PROEFSCHRIFT: Ook strafklasse Nieuwersluis Prof. Feldbrugge naar Moskou voor zaak Boekovski moet verdwijnen 1.22 landgenoten met opzet dood i w DINSDAG 1 FEBRUARI 1972 2 din REGERING: PRIESTERS BRAND OP WERF: SCHADE 1 MILJOEN (Van onze onderwijsredacteur) Grote verschillen Gericht beleid oli Pr VVDM meent: E10 C( VERGELIJKING UTRECHT Er is geen enkele aan wijzing voor de juistheid van de wijd verbreide hypothese van de Amerikaanse vrouwenarts R. A. Wilson dat toediening van oestro genen (vrouwelijke hormonen) aan vrouwen na de overgangsjaren be scherming geeft tegen hart- en vaatziekten zoals hartinfarct, ader verkalking en vetafzetting in de aderen. ko tu: fijl nr NIJMEGEN „Alle leraren moe ten een volledige weektaak krijgen. Zij zullen niet langer aangesteld moe ten worden als docenten voor een aantal les-, dienst- en taakuren, maar als functionarissen die een volle week ter beschikking staan van de school, waar zij samen alle taken, die het onderwijs met zich meebrengt, verdelen en uitvoeren. Alleen dan kan verholpen worden dat nog lan ger een minderheid van de leraren overbelast wordt, terwijl de meerder heid weigert de nieuwe taken op zich te nemen die het veranderende onderwijs introduceert”. IVVVVVVWIAARfVUVUVUVVVVWVVWVWVmfl ***WWWWWWWWWWUW*VVW*ARR«WMVW*AJWWWVVWWWWW*WWWWWWW«MWW%fWW»R#WWWWWWWWWVWWWWWWWWVWWWW ADVERTENTIE eij (Van onze Amsterdamse redactie) Dit is de voornaamste conclusie uit een landelijk onderzoek naar de taak en de functie van de leraar in het voortgezet onderwijs. Het onderzoek werd ingesteld in opdracht van het ministerie van On derwijs. Het Instituut voor Toegepaste De geloofsgemeenschappen op het plat teland en in de kleinere gemeenten geven veelal een ander beeld, aldus het KASKI: De mens is er niet anoniem, de herken baarheid van de geloofsgemeenschap is niet vaag. De contacten met het pastoraat zijn veelvuldiger en duurzamer. Het mis bezoek daalt er ook lang niet zo snel. Het aantal gelovigen dat wegglijdt uit de ge meenschap is waarschijnlijk beperkt en zeker niet meer dan eenderde. UTRECHT. In de grote steden en stedelijke agglomeraties in ons land gaat rond eenderde van de katholieke geloofs gemeenschap naar de kerk. Het kerkbe zoek vertoont een dalende lijn. De kerk gebouwen in de grote steden gaan gebukt onder de schulden en komen veelal onder de hamer. In steden met meer dan 100.000 Inwoners is de liturgische capaciteit in vier jaar met ongeveer eenderde vermin derd. Dit staat in het rapport „De opbouw van de plaatselijke kerk” van het sociaal kerkelijk instituut (KASKI), dat dinsdag op een persconferentie in Utrecht is ge presenteerd. In 3/4 literflessen Tot deze conclusie komt de Kampense huisarst dr. H. Pot in zijn proefschrift, waarop hij vandaag aan de universiteit in Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Promotor was prof, dr. F. de Waard, buitengewoon hoogle raar in de sociale geneeskunde. in het laatste soort woongebieden gecon centreerd. KATWIJK De 84-jarige kunsthande laar K. H. van der Aa uit Katwijk is maandag in zijn winkel annex wonnig aan de boulevard overvallen. Twee mannen van ongeveer 40 en 25 jaar spoten een bij tende vloeistof in het gezicht van de be jaarde man, bedreigden hem met een pi stool, bonden zijn armen en benen en roof den voor ettelijke duizenden guldens klei ne antieke kunstvoorerpen. De 16-jarige zoon vond zijn vader gebonden in de keu ken liggen toen hij van school thuis kwam. Bij zijn onderzoekingen heeft dr. Pot een groep vrouwen die na de overgang nog Wraakgevoelens zouden het motief zijn geweest op een De beste maal consu delen toelas dat b: rideei dingv BR raad dat 1 meei pond milj< lang: basis bode De later ding, keer over van. waai gade ter kennismaking tijdelijk voor Te verwachten valt verder dat het per centage jongeren onder de parochianen geleidelijk zal afnemen. Het percentage 9- tot 6-,jarigen onder de parochianen be droeg in 1960 in de grote steden 12,5, in de verstedelijkte gebieden 17,3 en op het platteland 18,7 percent. Tien jaar later waren deze percentages respectievelijk als volgt: 9,6, 14,5 en 14,9 percent. Ten aanzien van de kerkenbouw in nieuwe woonwijken signaleert het KASKI grote moeilijkheden op het gebied van de financiering. DEN HAAG. De regering zal blijven zoeken naar mogelijkheden tot inperking van de internationale wapenhandel. De ministers Schmelzer (Buitenlandse Zaken) en Boertien (Ontwikkelingshulp) hebben dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Zij zeggen „tot hun leedwezen” in de huidige situatie geen mogelijkheden te zien om te komen met voorstellen, waarbij de ont wikkelde landen overeengekomen de leve ranties van wapens aan ontwikkelingslan den te staken, althans drastisch te beper ken. De gezamenlijke bisdommen bouwden van 1966 tot 1970 126 nieuwe kerken en sloten er 20. Door de teruggang van het misbezoek zal niet alleen het aantal nieu we kerken dalen dat wordt gebouwd, maar er wordt ook kleiner gebouwd. In 1969 werden er 23 kerken gebouwd, in 1970 en 1971 elk 18, in 1972 worden er 12 aanbesteed. Vorig jaar werden er 12 ker- BERGEN OP ZOOM. Een 27-jarige Marokkaan heeft maandagmiddag tegen over de politie bekend opzettelijk twee landgenoten te hebben doodgereden. Het gebeurde in de nacht van zondag op maandag. Aanvankelijk dacht de politie dat de bestuurdei dronken was. Hem zal nu doodslag of moord ten laste worden gelegd Prinselijk bezoek Kroonprinses Beatrix en haai echtgenoot prins Claus zullen don derdag in Bonn worden ontvangen door bondskanselier Branat De prinses en de prins brengen dan een tweedaags niet- officieel bezoek aan de Bondsrepubliek. Zij zullen donderdag ook worden ont vangen dooi presidenl Gustav Hefhe- mann De opvattingen van Wilson hebben de afgelopen jaren een zeer grote versprei ding gekregen. De geleidelijke veroude ring van de bevolking confronteert de medische wetenschap steeds meer met de problemen van de oudere mens. Wilson heeft zich het lot van de vrou wen in een oudere levensfase aange trokken. Hij stelde dat hun klachten bij het ouder worden kunnen worden ge vonden in de verminderde produktie Terughoudendheid tegenover publiciteit blijft geboden als een advocaat daarmee reclame voor zijn eigen zaak zou maken, aldus de studiegroep onder leiding van prof. L. H. C Hulsman uit Rotterdam. Maar de vrees v‘>or reclame mag niet zo ver gaan dat ook sobere en feitelijke in formatie in het belang van de cliënt ver boden zou zijn. Aan de voorstellen om de raadsman in een vroeger stadium van het strafproces aan de verdachte toe te voegen is minis ter Van Agt van Justitie eind vorig jaar enigszin* tegemoet gekomen. Hij heeft een miljoen gulden beschikbaar gesteld voor rechtsbijstand aan verdachten zodra zij in verzekering worden gesteld Het rapport- Hulsman wil verder gaan: de raadsman moet direct na de aanhouding van zijn cliënt bij de politieverhoren aanwezig kunnen zijn. Voorts moet de politie ver plicht worden verdachten van hun recht op bijstand in kennis te stellen. Voor de financiering van de rechtshulp Bij ding minst, kunst: veelht rechte worde fluorii beïnvl water gen, s Mer wil, n zeglijl toevo< gen t dingw voorb De tandei het is terme rechte het ai watt een h dit lei dere Het dat n strijd: vierk: zorgt ste i deerd punte meen' is k d r i n lijk k hoeve water drink de. Nederland Israel Oud-hoofdredacteur van de NRC mi A Stempel: uit Rotterdam is benoemd tot voorzitte> van het Ge nootschap Nederland Israel. Hij volgt dr. F. Krop op uit Bleiswijk. In het rapport wordt de vraag gesteld of het zinvol is de door de lerarenorgani saties gevraagde algemene taakverlichting door te voeren. De leraren denken aan een vermindering van het aantal lesuren dat gegeven moet worden om aan een zogenoemde volledige betrekking te ko men rjp 29 lessen, voor eerstegraads leraren 26). Zo’n maatregel wordt door de onderzoekers ontraden, omdat ook de le raren die nu al gunstig zitten, ervan zouden profiteren. Het lijkt beter een gericht beleid te voeren door extra taakuren (in plaats van lesuren, maar toch als zodanig betaald) ter beschikking te stellen van leraren met veel taken buiten de lessen om. Maar ook dan rijzen er problemen. Leraren, die zich nu beperken tot de lessen (en het daarbij behorende voorbereidings- en correctie werk) zouden wellicht proberen nog meer taken af te wentelen. Daardoor zou het streven om alle leraren bij de onderwijs vernieuwing te betrekken nog verder ge schaad worden. Tenslotte komt hei. rapport tot de con clusie, dat de minister een volledige weektaak voor alle leraren moet instellen, eventueel gekoppeld aan het gericht toe kennen van taakuren. De volle weektaak, bijvoorbeeld ongeveer 40 uur omvattend, zou geregeld moeten worden per school. De meeste leraren wijzen zo’n volle weektaak af. Van de ondervraagden is 55 tot 70 percent variërend over de verschil lende scholen, tegen. Alleen de docenten aan de pedagogische academies zijn in meerderheid (71 percent) vóór. De overval had op klaarlichte dag plaats. De overvallers kwamen advies vragen over een klein schilderijtje dat zij bij zich hadden. Eenmaal binnen ging alles snel in zijn werk. De kunsthandelaar werd be roofd van ongeveer 100 uit zijn porte feuille- Hij wist te voorkomen dat de ca. 2.000 aan bankbiljetten werden- gevon den, die hij los in zijn achterzak had. PAPENDRECHT. Een brand die in de afgelopen nacht gewoed heeft op de scheepswerf „Piet Hein” in Papendrecht heeft voor meer dan één miljoen gulden schade aangericht, aldus de Papendrechtse politie. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Dit blijkt uit het antwoord van beide bewindslieden op vragen van het V.V.D.- Kamerlid Berkhouwer. Zulke voorstellen, aldus het antwoord, zouden leiden tot heftig verzet van de ontwikkelingslanden. De beide ministers zeggen de bezorgdheid over de wapenexport volledig te delen en delen mee, steeds attent te zullen blijven op constructieve mogelijkheden op dit ge bied. LEIDEN. De Leidse hoogleraar in de rechtswetenschap prof. mr. F. J. M. Feld brugge zal een bezoek van een week aan Moskou brengen. Naast zijn professionele bezigheden zal hij daar onder meer voor Amnesty International nadere inlichtingen Inwinnen over het proces tegen de 30- jarige Vladimir Boekovski. Het aantal Nederlandse priesters is van januari 1965 tot januari 1971 met 9,3 per cent verminderd tot 12.311 (1,5 percent per jaar). ren met een relatief geringe taak ervaren evenveel of even weinig „stress” als lera ren met een omvangrijke taak. Zelfs blij ken de leraren in enigszins gunstige zin af te steken bij andere beroepsgroepen. Dat ziekteverzuim van de leraren blijkt ver beneden het landelijke gemiddelde te liggen, namelijk 2,4 percent. De invoering van de Mammoetwet blijkt ertoe geleid te hebben dat met name de schoolleiding bijna de hele on derwijsvernieuwing moet opvangen en dat de andere leraren zich steeds meer terug trekken op de hun vertrouwde lessen. Juist de schoolleiders behalen dan ook de hoge „stress-scores” in het onderzoek. De katholieke bevolking is sinds 1946 met meer dan de helft toegenomen. Uit de parochiecijfers is gebleken dat tussen 1960 en '70 het aantal katholieken in de grote steden dalende is en in '70 nog maar één percent boven het aantal van 1960 ligt. Op het platteland is het aantal ka tholieken sinds ’60 toegenomen met 16 percent. In de verstedelijkte gebieden (rond de grote steden, geïndustrialiseerde plattelandskernen) zelfs met 25 percent zodat daar nu rond twee miljoen katho lieken wonen. Wellicht is volgens het KASKI over een tiental jaren ongeveer de helft van de katholieken van Nederland Zou Wilson gelijk hebben, zo redeneert dr. Pot, dan zouden deze vrouwen een bevoorrechte positie innemen ten op zichte van andere vrouwen die na de overgang geen oestrogenen meer produ ceren. Zij zorgen in die gedachtengang immers zelf voor het beschermende middel. Dr. Pot heeft beide groepen vrouwen in totaal 79 personen onderzocht op die aspecten die kunnen leiden tot hart- en vaatziekten. Hij liet elektrocardiogram men opnemen, röntgenfoto’s van het hart maken en het bloed onderzoeken. In geen van de gevallen bleek opmer kelijke verschillen tussen de verschil lende onderzochte groepen. Er is dan ook van „bevoorrechting” van vrouwen die na de overgang nog oestrogenen produceren geen sprake, concludeert dr. Pot Sociologie in Nijmegen, dat daartoe in 1970 gedurende 40 school- en vakantiewe ken 3.000 leraren nauwkeurig in hun werk volgde. Het KASKI constateert dat men in steden en verstedelijkte gebieden grote behoefte heeft aan samenwerkingsverban den en samenvoeging van parochies. Men moet er aandacht schenken aan nieu we vormen van city-pastoraat enerzijds en aan het verouderingsproces anderzijds. Op het platteland moet men de bestaande gelovigengemeenschappen versterken en in de stadsgebieden geldende maatstaven genuanceerd toepassen. Het eerste metrocaisson op het Waterlooplein in Amsterdam ligt op zijn plaats onder de grond. Over zes weken begint men met het tweede caisson. De foto geeft een overzicht van de bouwplaats; die thans bedekt is onder een laag sneeuw. ken gesloten en dit jaar gaan er waar schijnlijk weer 12 dicht. Vorig jaar verg den de kerkgebouwen in totaal (nieuw bouw, onderhoud etc.) een investering van bijna 21 miljoen exclusief bijdragen van Monumentenzorg. Volgens de lerarenorganisaties is de le- raarstaak veel zwaarder geworden door de studielessen, keuzevakken, organisatie- werkzaamheden voor scholengemeen schappen en meer van dergelijke vernieu wingen door de Mammoetwet. Daarom vinden zij dat de minister algemene maatregelen moet nemen om de leraars- taak te verlichten. De invoering van een volle weektaak wordt door de organisaties afgewezen. oestrogenen blijken te produceren een aantal punten vergeleken met vergelijkbare groep vrouwen bij wie geen enkel oestrogene activiteit meer aanwezig is. Bijna tien percent van de normale vrouwelijke bevolking boven de 55 jaar blijkt namelijk „uit zichzelf” nog oestrogenen te produceren, die vol gens dr. Pot vermoedelijk afkomstig zijn uit de bijnier. Deze vrouwen neigen volgens hem naar verhoogde bloeddruk en hebben aanleg tot dik worden. Deze werd tijdens een proces van een dag op 5 januari door de rechtbank schul dig bevonden aan „het ondermijnen en verzwakken van de Sovjet-Russische staat”. Hij zou drukkersgereedschap het land hebben binnengesmokkeld en verzin sels over het Sovjet-stelsel hebben ver spreid. Hij werd veroordeeld tot twaalf jaar gevangenis, werkkamp en verbanning. Boekovski had indertijd westerse psychia ters gevraagd zich uit te spreken over het opsluiten van politiek andersdenkenden in psychiatrische inrichtingen in de Sov- jet-Unie. is een volksverzekering volgens het rap port de beste oplossing. Het rapport bevat verder voorstellen welke o.a. op betere organisatie, honorering en specialisatie van de advocatuur zijn gericht van oestrogenen na het beëindigen van de menstruatiecyclus. Tijdens die cyclus worden door de eierstokken volop oestrogenen gevormd. Als algemene pre ventieve maatregel bepleit Wilson het toedienen van oestrogenen aan ouder wordende vrouwen. Dit kan volgens Wilson een gunstig effect hebben op de bloedvaten van het hart en op het voorkomen van vet- en kalkafzettingen in de bloedvaten. Over de publicaties van Wilson, die zijn beschreven in zijn ook in het Neder lands vertaalde boek „Vrouw zijn en blijven”, zegt dr Pot dat die „naar onze begrippen meer weg hebben van een pleidooi dan een van een wetenschappe lijk gefundeerd onderzoek bij een gelijke groep patiënten.” Dr. Pot verwerpt geenszins het gebruik van oestrogenen als geneesmiddel maar hij meent dat het alleen een bruikbaar middel is voor de behandeling van vrouwen die tijdens de overgangsjaren klachten hebben. In zijn onderzoek komt hij tot de conclusie dat het als algemeen preventief middel geen effect sorteert. Woningproject. Vier Amsterdamse wo- ningverenigingen hebben aan Van Gent’s Bouwbedrijf in Amersfoort, werkmaat schappij van Verenige Bedrijven Neder- horst opdracht gegeven voor de bouw van 18 flatgebouwen in de Bijlmermeer. In deze gebouwen komen 729 woningen en enkele ateliemiimten Met deze op dracht is een bedrag gemoeid van 39 miljoen gulden Begin februari wordt een begin gemaakt met de bouw van dit project. In apr.d 1974 moeten de flat gebouwen gereed zijn. Op grond van neuwkeurige overzichten van het werk van de ondervraagde lera ren stelt het rapport vast dat de omvang van de weektaak op jaarbasis (dus inclu sief de vakantieweken) gemiddeld 38,5 uur bedraagt. Dat gemiddelde vormt weer de resultante van het gemiddelde aantal uren (46,5) dat gegeven wordt tijdens de zuive re schoolweken en het aantal (14) dat tijdens de vakantieweken nog wordt ge haald. Tussen de verschillende categorieën le raren en tussen de leraren onderling be staan bijzonder grote verschillen in de omvang van de weektaak. De leraren aan de pedagogische academies werken op jaarbasis het langst: 42 uur per week, de leraren aan de HTS’en het kortst: ruim 37 uur. Per vakgroep bezien blijken de lera ren in de musisch-ludische vakken een relatief geringe en de leraren in talen en exacte vakken een relatief omvangrijke taak te hebben (veel correctiewerk!. De individuele verschillen zijn veel gro ter. Ze lopen op tot 25 uur per week, hetgeen betekent dat sommige leraren niet meer dan 25 uur en andere meer dan 50 uur werken Volgens het rapport hangen de grote ver schillen in de taakomvang voornamelijk af van de mate waarin een leraar naast zijn lessen en het bijhouden van de eigen deskundigheid, taken op zich neemt op onderwijskundig en organisatorisch ge bied. Deze laatste activiteiten zijn bijzon der ongelijk verdeeld. Een kleine groep van ongeveer 20 per cent van het totaal aantal leraren knapt bijna al deze taken op. Tot die groep behoren met name de schoolleiders, maar ook andere leraren met een extra-functie zoals brugklasleiders, klasseleraren, schooldekanen en bibliothecarissen. Lera- AMSTERDAM. Na de tuchtklasse moet nu ook de strafklasse verdwijnen in het militaire depot voor discipline in Nieuwersluis. Dat is de opvatting van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) en van Hans Dona, de soldaat, die sedert het weekeinde weer vrij is na 73 dagen tuchtklasse wegens zijn schrijve rij in het blad „Alarm”. Nu de tuchtklasse in Nieuwersluis is afgeschaft, vrezen Dona en in iets minde re mate de WDM, dat de strafklasse meer en meer gebruikt zal gaan worden ter vervanging van de tuchtklasse. „Dan geeft het nog geen verbetering”, aldus Hans Dona, die overigens geen kwaad woord heeft over de behandeling in Nieu wersluis. De VVDM ziet het gevaar van een in zwang komen van de strafklasse wat minder nabij door de procedure die nodig is om een militair er in te krijgen. Er moet een zaak van worden gemaakt die aan het oordeel van de rechter moet worden onderworpen. worden onderworpen. De VVDM wil alle strafoplegging laten geschieden door onafhankelijke militaire rechters en aan de commandanten elke bestraffingsmoge- lijkheid ontnemen. Ook zou de mogelijk heid moeten worden geschapen, meent de WDM, door schikkingen een strafvorde ring af te kopen. Volgens prognoses van het KASKI zal het totaal aantal priesters eind 1974 zijn teruggelopen tot 12.094, eind ’79 tot 11.111 en nog een tien jaar later tot 8764, dus bijna 4000 minder dan in januari 1971. In tegenstelling tot het aantal priesters neemt volgens het KASKI het aantal diakens, religieuzen en leken dat full-time deelneemt aan het pastoraat toe. De katholieke geloofsgemeenschap in Nederland telt circa 5.320.000 leden. Er zijn 1840 parochies. DEN HAAG. „Een raadsman moet namens zjjn cliënt een persconferentie kun nen geven als dat nodig is om te voor komen dat het publiek eenzijdig door politie of justitie wordt voorgelicht”. Dit voorstel, een poging tot relativering van een voorzichtige houding tegenover jour nalisten welke door de erecode van de advocaten nu nog wordt voorgeschreven, staat in het vandaag gepubliceerde rapport van een studiegroep van de Orde van Advocaten.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2