Ierse ambassadeur teruggeroepen IN LONDONDERRY KWAM n Het water en de rechter WERK NIEMAND OP ZIJN Protest tegen Amerikaanse Engeland zal Bangladesj Staking van 24 uur zeer spoedig erkennen Frankrijk één dag zonder nieuws Brandts verdragen onder vuur nazi's NAVO: „Malta krijgt geen cent méér” WW 2,~ Mevrouw, nier hebt u ’n litertje prima eerlijke zeep Signalen van Heos-A2 goed ontvangen r Bernadette Devlin trekt minister Guerrilla’s actief in Thailand Maudling aan zijn haren lijdelijk 2 1 Fel 3 DINSDAG 1 FEBRUARI 1972 - (Van onze redacteur in Londen) Jerse eisen Lof koren Lastig parket t 3 LONDEN De verontwaardiging over het optreden van het bataljon Britse parachutisten dat de fatale schoten in Noord-Ierland loste is groot. Vooral onder de katholieke be volking van Londonderry en de rest van Ierland. Op aandrang van de IRA verscheen gisteren in London derry vrijwel niemand op het werk. Men is niet van plan om dat te doen totdat de doden begraven zijn. Wilson (Van onze redacteur in Bonn) BONN Stelt u zich voor: als Den Haag besluit Suriname onaf hankelijkheid te verlenen, komen in Assen Provinciale Staten van Dren te daar tegen in het geweer en dreigen de kwestie aan de rechter voor te leggen. Wat eigenlijk alleen een grap kan zijn, gebeurt in de Bonds republiek in alle ernst. Insulinde, Nieuw, maar eigenlijk iets uit de goeie ouwe tijd. Natuurzuivere zeep van natuurlijke oliën. En dan vloeibaar, dus makkelijk. Maakt alles veilig schoon: handen, koelkast, sanitair, vloeren, houtwerk, tussendoorwasje, fijne was. En heerlijk in bad óók, want’t is fijntjes geparfumeerd met lavendel. Insulinde - probeer ’t maar! (Van onze redacteur in Londen) durfde echter zich niet over de ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Parijs) lMfWWWWWWVIR*WWWWWWtAAA*WWWWWWiRfWWW»MfWWWWWWWWWWWWWtAfMWWWWWWWVWWWWWVWWWWVWWWVWWWWWWWV** «WWWWWWWVWWWWWWWWWWWWWWWWWWWVWWWW»*»*** J. aanvaardbare manier is om de fluo- uitsluitend daar te laten aankomen in de ;cht den itse nog Westduitse provincies geldt voor De Ierse premier Jack Lynch heeft zijn ambassadeur uit Londen teruggeroepen. Het Ierse kabinet heeft een boodschap laten bezorgen waarin wordt geëist dat de troepen uit de katholieke ghetto’s van Londonderry en elders in Noord-Ierland worden teruggetrokken. Dublin eist ook dat de zonder vorm van proces in concentratiekampen geïnterneer den moeten worden vrijgelaten. Iedere vorm van rechtvaardiging door de Engelse troepen van het bloedbad in Londonderry Adenauers goede zoon nu, verkeert in een lastig parket en zal wellicht stiekem een zucht van verlichting sla- waarschuwing aan het adres van regering en publiek. In tien jaar tijds is één kwart van de Franse dagbladen ter ziele gegaan. Van de elf resterende Parijse kranten heeft vorig jaar alleen „Le Monde” zich buiten de rode cijfers weten te houden. Premier Jacques Chaban Delmas heeft persoonlijk nog gepoogd de directrice en eigenares van het jongste slachtoffer van deze krantencrisis, mevrouw Del Duca, tot andere gedachten te brengen. Ze heeft echter geweigerd Paris-Jour dat ondanks een oplage van 360.000 exemplaren een bodemloze put was geworden, nieuw le ven in te blazen. Niettemin blijft de regering ongetwij feld de grootste verantwoordelijkheid dra gen voor de uitzonderlijke zorgen waar mee de Franse pers nu kampt. Explosie. Een vermoedelijk door gas ver oorzaakte ontploffing heeft een huis van drie verdiepingen in Saarbrücken doen instorten. Onder het puin zijn vier men sen omgekomen. Beschuldigd. Drie studenten van de uni- versiteit vat Belgrado zijn beschuldigd van een samenzwering tegen de Joego slavische staat. ran am Je- >lgt S e t t •ap- wat tere van LONDEN (UP 1 en ANP) De Britse regering heeft meegedeeld dat de nieuwe staat Bangladesj het voormalige Oost- Pakistan „zeer spoedig” zal worden erkend. tide .D.- len, tot ien. teid en ven ge ven ting De ten) ben Zij ïige i te mt- >ve- an- >er- Barzel moet toegeven het kwaad vermoedelijk niet te kunnen verhinde ren en m- oor de et- ek. nt- te- vo- it’« at- er- uw ser. ?en >P- 39 rdt dit at- De regering had het parlement indertijd beloofd, dat het reclamebudget van de staatstelevisie de 120 miljoen franken (80 miljoen gulden) nooit zou overschrijden. Niettemin is die som nu al tot 400 miljoen gestegen, een bedrag dat de kranten aan reclame-inkomsten dus moeten derven. Aangezien de grote Franse dagbladen voor ruim 60 percent van advertenties moeten leven, is het duidelijk dat hun bestaans basis veel te smal is geworden. In El Monte, een plaats in de Ameri kaanse staat California staat het hoofdkwartier van de Amerikaanse nazi-partij. Ongeveer duizend leden van de joodse defensieliga trokken in het weekeinde op naar het huis om tegen de Amerikaanse volgelingen van Hitler te demonstreren. Bij het hek om het nazi-hoofdkwartier bra ken gevechten uit tussen de nazi’s (links) en leden van de Liga, waarna de politie ingreep en ongeveer veertig mensen oppakte. Terechtstellingen. Twee handelaren in ver dovende middelen, Abdullah Ghanbari en Asghar Hassan Khani, die door een militaire rechtbank in Iran ter dood wa ren veroordeeld, zijn respectievelijk in Kermansjah en Rezaieh in het westen van het land met de kogel terechtgesteld. De voorstanders van fluoridering, die de beste bedoelingen hebben maar niet hele maal blijken te beseffen dat de dwang tot consumering van geneeskrachtige bestand delen over de grens van de democratische toelaatbaarheid gaat, willen niet toegeven dat bijvoorbeeld de distributie van gefluo rideerd drinkwater apart van net lei- dingwaternet via tappunten de enig juiste, zal alleen maar de provocatie vergroten, aldus de Ierse regering in Dublin. Ook in Londen is men ervan overtuigd dat met de slachtpartij in Londonderry niemand politieke doeleinden heeft ge diend. Vriendelijke besprekingen tussen Groot-Brittannië en Ierland lijken na wat al genoemd wordt de „bloedige zondag” verder dan ooit. Zeker nu de 13 slacht offers stuk voor stuk ongewapende vrede lievende demonstranten zijn gebleken. In de Ierse zucht naar symboliek en historie wordt de 30ste januari van Londonderry al vergeleken met het bloedbad van 1916 in Dublin. In het Lagerhuisdebat sprak de opposi tieleider Harold Wilson erover dat Enge land door de wereldopinie voor het ge recht wordt gedaagd. PARIJS. Een staking die door vakbonden van Franse journalisten uitgeroepen, heeft Frankrijk vandaag zijn nieuwsvoorziening vrijwel buitenwereld geïsoleerd. Terwijl geen en kel dagblad uitkwam, beperkten radio- en televisiejournalen zich uitsluitend tot het uitzenden van een drietal korte nieuws bulletins. ken als de verdragen (op zijn laatst in juni) zijn geparafeerd, want hij hoopt eens bondskanselier te worden. Maar voordien zal hij, aan het hoofd van een sterke en luidruchtige macht, die men de komende maanden overal in Europa kan horen, een niet bij voorbaat verlo ren poging doen om de zaak te dwars bomen. Hij zal het echter wel proberen en luist daarom gaat de parlementaire strijd in Bonn ook de andere westelij ke landen aan. De instemming met het beleid van Willy Brandt geldt voor het gehele Westen. In eigen land zal de bondskanselier echter met een heel kleine parlementaire meerderheid de felle en van een griezelige mentaliteit profiterende oppositie het hoofd moeten bieden. Minister van Buitenlandse Zaken sir Alec Douglas-Home zei in het parlement dat de regering het besluit van Pakistan het Gemenebest te verlaten wegens de erkenning van Bangladesj zeer betreurt. Erkenning is volgens de minister geen vijandige daad jegens Pakistan. Men moet de feiten onder de ogen zien. Vandaag hebben in Luxemburg de ambassadeurs van de zes EEG-landen plus Engeland opnieuw overleg gepleegd om te zien, of deze zeven landen tot een gemeenschap pelijk standpunt kunnen komen inzake de erkenning van Bangladesj. Of dat gemeenschappelijk standpunt be reikt wordt zal onder meer afhangen van het Franse standpunt dat nog niet bekend is. In zijn optreden presenteerde Rainer Barzel zich graag als de grote Europe aan. een goede zoon van Konrad Ade nauer. Hij heeft voor zijn eigen profiel echter vooral Willy Brandt nodig en het ontbreekt niet aan individuen en instanties die hem bij het verduidelij ken van dat verschil ook met grove schijnargumenten een handje helpen. Daarvoor leent zich Strauss’ „uitver koop van Duitsland” door de sociaal democraten, maar net zo goed het enorme onderwijsprobleem (na 20 jaar CDU), de economische problematiek, of bijvoorbeeld een poging van schrijver Heinrich Böll om uit te leggen dat moeilijke kwesties genuanceerd moeten worden beoordeeld. BANGKOK (AFP). In het noordoos ten van Thailand zijn 15.000 mensen ge dwongen hun dorpen te verlaten. Het leger is daar begonnen met een grote „zuive ringsactie” tegen communistische guer rillastrijders. Volgens militaire kringen nemen drie bataljons met steun van artil- lerie-eenheden en de luchtmacht aan de operatie deel. LONDEN. Een woedende Bernadette Devlin, het onafhankelijke Noordierse parlementslid in het Britse Lagerhuis zorgde gistermiddag voor tonelen in de vergaderzaal die uniek zijn in de Britse parlementaire geschiedenis. Zij rende naar minister van Binnen landse Zaken, Reginald Maudling, trok hem aan zijn haren, veegde zijn bril van zijn neus en noemde hem een moordlusti ge hypocriet. Met de grootste moeite kon de 24-jarige in blauwe mini-jurk geklede vrouw door parlementariërs van beide grote partijen naar buiten worden ge loodst. Voor het parlementsgebouw zei een nog steeds opgewonden Bernadette Devlin: „Ik heb er nog spijt van dat ik hem niet bij zijn strot gepakt heb.” Minister Maudling, verantwoordelijk voor Noord-Ierland in het Britse kabinet, had tevoren aangekondigd dat er een onafhankelijk onderzoek zal komen naar de tragische gebeurtenissen in Londonder ry. Vanmiddag begon in het Lagerhuis een spoeddebat over Noord-Ierland. Om dezelfde redenen hebben de journa listen enige moeite president Pompidou of premier Chaban Delmas te geloven als ze overgevoelige woorden wijden aan de doodsstrijd van de dagbladen. Zonder de pers, zeggen president en premier, zal de democratie niet meer kunnen leven. Maar de regering heeft de dagbladen over het algemeen nooit een al te warm hart toegedragen, omdat ze, voor een deel al thans, weigerden hun stemmen al te luid ruchtig te mengen in de obligate lofko- ren op het gaullisme. En daarin laat de Franse staatstelevisie zelden verstek gaan. De verschillen tussen deelstaten en Nederlandse zijn groot, maar één ding jeide: over buitenlandse politiek hebben zjj geen enkele zeggenschap. Niettemin wordt in de Landdagen van de deelsta ten verbeten gedebatteerd over de ver dragen die de regering-Brandt met de Sovjet-Unie en Polen heeft gesloten. alle was voor van de keld, fungeren uitstekend. De Heos-A2 is de vijfde kunstmaan van de Europese Organisatie voor Ruimte onderzoek, ESRO, en zal gedurende onge veer twee jaar de interplanetaire ruimte en de magnetosfeer op grote hoogte bij de magnetische noordpool onderzoeken. Hij schuldvraag van het rampzalig gebeuren in Londonderry uit te spreken, wat een enkeling van zijn geestverwanten op de achterbanken wel deed en daarbij rond uit de Britse militairen beschuldigde van onmenselij kheid. Het mes snijdt diep aan vele kanten. Voor premier Lynch in de Ierse republiek is de mogelijkheid uit handen geslagen om streng tegen de IRA op te treden. Voor premier Brian Faulkner in Noord-Ierland, die de mondelinge aankondiging van een onafhankelijk onderzoek bijviel, is alle hoop de grote verzoener en vredestichter te zijn, voorgoed vervlogen. Voor de Britse militairen tenslotte, is er de zekerheid dat binnenkort opnieuw hun rijen gedund zullen worden nu de IRA heeft gezegd de slachtoffers van London derry stuk voor stuk te zullen wreken. De staking, onmiddellijk gevolg van de opheffing van het boulevardblad „Paris- Jour”, vorige week is door de journalisten bedoeld als een nieuwe en dringende (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. De permanente NAVO- raatl heeft gisteren nog eens onderstreept dat Malta’s premier Dom Mintoff op niets meer behoeft te rekenen dan de 15 miljoen pond per jaar (14 miljoen contant en één miljoen als hulpverlening) die hem on langs voor het gebruik van zjjn eiland als basis voor NAVO-strijdkrachten werd ge boden. De NAVO heeft dit aan Mintoff in Rome laten weten in wat „onomwonden bewoor dingen” werden genoemd. Overigens ver keert de NAVO in volslagen onzekerheid over de achtergrond van Mintoffs politiek, van. zoals werd gezegd, één stap voor waarts en twee stappen terug. Vrijdag ver gadert de NA^O-raad opnieuw, Volgende week komen de verdragen voor het eerst in de Bondsraad, de kamer die door vertegenwoordigers van de deelstaten wordt gevormd. Het is nog niet uitgemaakt of die kamer over deze kwestie van buitenlandse politiek zal kunnen stemmen. De oppo sitie is echter in staat om daarvoor te zorgen, want ze heeft in de Bondsraad een meerderheid van één stem. Nemen CDU en CSU dat besluit, dan brengen zij de verdragen werkelijk in groot gevaar, want in de Bondsdag, de Twee de Kamer, moet de regering in dat geval de absolute meerderheid weten te behalen. Het is de vraag of dat gaat, want er zijn een paar SPD-parlemen- tariërs die niets van de verdragen moeten hebben. Als de regering alle parlementaire hinderlagen heeft genomen, rest de op positie nog één wapen en ook daar is al mee gedreigd. Ze kan de verdragen voorleggen aan het constitutionele ge rechtshof en beweren dat ze in tegen spraak zijn met de grondwet. De grondwet voorziet bijvoorbeeld nog al tijd in de hereniging door aansluiting van het oostelijke Duitsland bij de Bondsrepubliek. Door de verdragen zou Bonn erkennen dat het zo niet meer kan. Bij gerechtelijke uitspraak in kort ge ding moet de gemeente Amsterdam ten minste een half jaar wachten met de kunstmatige verviervoudiging van de hoe veelheid fluoride in het leidingwater. De rechter was van oordeel dat nader moet worden onderzocht in hoeverre sterker ge fluorideerd water de bloementeelt nadelig beïnvloedt en Aalsmeerse kwekers, die water uit het Amsterdamse net ontvan gen, schade toebrengt. Men kan denken over fluor hoe men wil, maar deze uitspraak vestigt ontegen zeglijk de aandacht op het gevaar, dat het toevoegen van een voorbehoedmiddel te gen tandcariës bij kinderen aan het lei dingwater in veel opzichten zijn doel voorbijschiet. De Aalsmeerse bloemen hebben geen tanden. Hoe belachelijk dat ook klinkt, het is eigenlijk de tot haar eenvoudigste termen teruggebrachte overweging van de rechter, die ontvankelijk is gebleken voor het argument dat niet alleen het drink water, maar het leidingwater een hoger fluorgehalte zou krijgen en dat dit leidingwater een grote hoeveelheid an dere functies heeft dan drinkwater. Het moet voor iedereen duidelijk zijn dat men in de kwestie van de cariësbe- strijding door fluoride bezig is de dingen vierkant op hun kop te zetten. Men be zorgt ingevolge een uitspraak in hoog ste instantie de mensen ongefluori deerd drinkwater door middel van „tap punten” op diverse plaatsen in de ge meenten. Deze wijze van waterbezorging Is kennelijk alleen dienstbaar voor drinkwater, aangezien het betrekke lijk kleine en in fust of fles vervoerbare hoeveelheden betreft. Maar in het leiding- waternet, dat voor andere doeleinden dan drinken wordt gebruikt, doet men fluori de. In de Queens-universiteit van Belfast besloten de studenten tot een collegesta- king. Priesters in Londonderry beschul digden de commanderende kolonel van het parachutistenbataljon van opzettelijke moord. Het leger houdt via communiqués en verklaringen vol dat de troepen pas zijn gaan schieten toen zij met geweervuur werden belaagd door sluipschutters. De vredelievende en ongewapende meerder heid van de demonstratief opmarcherende aanhangers van de burgerrechtenbeweging was toen al gepasseerd. Maar het verweer van de militairen staat op een smalle basis nu ook verslaggevers van serieuze Londense dagbladen, die ter plaatse waren, hebben verklaard dat zij géén schoten van uit de menigte of vanuit de woonhuizen in de buurt hebben geregistreerd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De eerste signalen van de Europese kunstmaan Heos-A2 zijn, res pectievelijk in Tanarive en Johannesburg, goed ontvangen en doorgezonden aan het „vluchtleidingscentrum” van ESRO in Darmstadt. Alle systemen die zich aan boord van de kunstmaan bevinden en waarvan er één bij ESTEC in Noordwijk is ontwik- Bs enig ride waar het middel een functie heeft, name lijk in de sector van de menselijke con sumptie. Zij blijven zweren bij fluoride ring van al het leidingwater, of dat nu in de wasmachine, in de tuin, op straat, in het bad of in he* goudvissenaquarium terechtkomt. Het lijkt volkomen logisch dat een rechter zich verplicht acht te voorkomen dat een op zich wel heilzaam middel voor het grootste percentage te rechtkomt op plaatsen waar het geen heil, maar schade brengt. Nu gebleken is dat gemeenten en lei- dingwaterbedrijven in staat zijn apart van het waternet gebotteld of gefust water te leveren, zou de logische gevolgtrekking moeten zijn dat men op die manier het best gefluorideerd drinkwater kan distri bueren. Wie het hebben wil, haalt het en drinkt het, tot voordeel van de gebitten zijner nazaten, of geeft het zijn kleine kinderen te drinken wier gebitten nog door fluor kunnen worden gered. En met het leidingwater doet men alles, behalve drinken. Dat is de meest logische en meest aanvaardbare oplossing en dan is er geen strijd op leven en dood om de leidingwaterkwaliteit meer nodig. Het valt echter te vrezen dat de fluorgemoederen al te zeer verhit zijn om nog objectief en onbevooroordeeld tegen het probleem aan te kijken. De Haarlemse rechter heeft nu een half jaar bezinning opgelegd, maar het is de grote vraag of dat iets zal bijdragen tot een zinnige (en vooral bete re) benadering van het probleem. In de Bollenstreek, waar men ten koste van veel vernuft en geld erin geslaagd is het kwikprobleem onder de knie te krij gen, zodat zowel de bollen als het opper vlaktewater zijn gered, voelt men sterk mee met de Aalsmeerse kwekers Men begrijpt daar dat bloemen- en planten- kwekers het bij de huidige bodem- en waterverontreiniging extra moeilijk heb ben. Misschien is het halsstarrige volhou den van de fluoride-enthousiasten wel een gevolg van te weinig begrip voor de enorm belangrijke rol die het water speelt in de natuur. De rechter heeft dat aspect in ieder geval de nodige aandacht gegeven. Deze week gebeurt dit in Hessen, vorige week gebeurde het in Beieren. Zo’n Landdag staat in het Duitse sys teem wat dichter bij de kiezers dan het parlement in Bonn en is voor de oppositie een gelegenheid om nog eens te verkondigen dat die verdragen ge vaarlijk zijn, de westelijke bondgeno ten van de Bondsrepubliek de schrik op het lijf jagen, enzovoorts. Ter voorbereiding van de grote par lementaire strijd, die de komende maanden in Bonn zal worden geleverd, heeft de oppositie in de provincies een laatste kans om stemming te maken met argumenten die in Bonn niet meer bruikbaar zijn. Het is interessant te horen hoe Rainer Barzel de leider van ie oppositie en voorzitter van de CDU, spreekt nu hij vorige week bij presi dent Nixon op bezoek is geweest. Barzel waardeert het Amerikaanse begrip van democratie en vindt het ian ook vanzelfsprekend dat tegenover hem in Washington geen kritiek is geleverd op de politiek van de opposi tie in Bonn. Dezelfde Barzel heeft echter zo lang beweerd dat de weste lijke bondgenoten sceptisch zouden staan tegenover de politiek van bonds kanselier Brandt. Hij heeft het onder werp in Washington wat naar de ach tergrond moeten schuiven, omdat Nixon duidelijk heeft verklaard: wij rekenen erop dat de verdragen van Moskou en Warschau voor de zomer door het parlement in Bonn zijn gera tificeerd. En dat is precies wat Barzel wil verhinderen. Barzel heeft in Washington ook verklaard, dat die strijd om de verdra gen een Duitse politieke kwestie is. waar de vrienden uit het Westen zich dus niet mee bemoeien. Dat zegt de man die vanuit Moskou meldde dat daar een „bewuste niet-erkenning van de EEG” werd bedreven en die nu Nixon voorstelde een verdrag voor overleg en samenwerking tussen Ame rika en de EEG te sluiten. Wie de bondgenoten waarschuwt dat Brandts „Ostpolitik” in werkelijkheid een Rus sische West-politiek is, kan moeilijk verwachten dat die bondgenoten stil blijven toekijken, te meer waar hij .4

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3