Noord-Vietnam Directeur waterleidingbedrijf: „Ik maakt eigen vredesplan REGIOGEMEENTEN BLIJ MET bekend UITSTEL VAN FLUORIDERING I Wim Sonneveld in topvorm voor Velsens publiek in Stadsschouwburg ft DE STERRENHEMEL IN FEBRUARI Dooifront dichterbij I i verwachtte afwijzing van eis” 7 v/r V b r m/ Ultimatum aan Dr. Tans kritiseert Vals alarm eiste N h« E h ir Comité Beverwijk voor Vietnam Handel in jonge meisjes berecht 3* 3 e onderwijsbeleid zes slachtoffers directie „Het Vaderland” Verkleumde jongen opgepikt langs Schipholweg IOC geeft geen gratie aan Schranz opgericht O. W ifc BI H DIN 4 DINSDAG 1 FEBRUARI 1972 „Accepteer geen Zwarte Piet” A Iternatieven Symptomatisch Parlement to w/r N - I. een imn tiet toni beh spe noe bek sch zijn den zan woi tig« S •CO' (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „Bijzonder jammer. Weliswaar is de eis van de kwekers maar voor de helft ingewilligd de fluoridering is niet definitief ver boden maar eerlijk gezegd had ik gedacht dat de eis in zijn geheel aou worden afgewezen”, aldus reageerde ir. C. van der Veen, directeur van het Amsterdamse waterleidingbedrijf op het besluit van rechtbankpresi dent mr. F. Bloemarts om de fluori dering een half jaar op te houden, zo dat de komende maanden door het proefstation in Aalsmeer een rapport kan worden samengesteld over het al dan niet schadelijk zijn van de fluo ride voor de bloemencultuur. 'r/rfrrnmnrmmmm//rrrrmrr/iirii VELSEN De gelukkige Velse- naren die er maandagavond in waren geslaagd tot de Stadsschouwburg door te dringen, werden hier gecon fronteerd met een Wim Sonneveld in topvorm, die zijn koortsaanval in Apeldoorn, waar de voorstelling ruim een week geleden plotseling door moest worden afgelast, volkomen bleek te hebben overwonnen. Ge assisteerd door Willem Nijholt en Corrie van Gorp, daarbij virtuoos be geleid door een combo van zes musici (volgens Sonneveld zelf „gooit hij er meer tegenaan dan Hermans of Kan, die immers slechts met een pianist wensen te volstaan”), onthaalde hij het publiek op een van die werve lende shows, die hem in Nederland en daarbuiten reeds tientallen jaren een enorme populariteit heb ben bezorgd. Vrijheid 8 g V»? V ORION |r. S| WW; (Van onze correspondent) h ,1 RlGEt- HAAS MAAN: op 1.29 4.12 i Laatste kwartier Nieuwe maan Eerste kwartier Volle maan De kans op sneeuw gaat in het grootste deel van ons land toenemen, evenals de zuidoosten wind, waarmee vanuit Midden- Europa nog vorst wordt aangevoerd. Donderdag zal er een tweede depressie aan te pas moeten komen om een aanval op de vorst boven het vasteland te gaan ondernemen. Mogelijk komt dan de grens tussen de vorst en dooi wel verder boven ons land te liggen. Daarbij bestaat op nieuw kans op sneeuw of ijzel. De planeet Mercurius kan deze maand niet worden op gespoord. Zij staat zo dicht bij de zon dat haar zichtbaar heid volkomen verloren gaat in het helder schijnsel. Venus is werkelijk het pronkstuk van deze maand. Deze schitterende planeet staat 's avonds in het zuidwesten en is te zien tot vier uur na de ondergang van de zon. Men hoeft haar niet te zoeken zij valt onmiddellijk op als hel derste hemellichaam, op de zon en de maan na. De grote helderheid kan de illusie scheppen dat Venus niet ver weg staat. Weliswaar nadert geen enkele planeet de aarde zo dicht als venus maar momenteel is de afstand toch nog meer dan 150 miljoen kilometer. Mars, die met zijn roodachtige kleur meteen aan de Romeinse oorlogsgod herinnert is 's avonds zichtbaar. Zij beweegt zich van het sterrenbeeld Vissen naar het ster renbeeld Ram. Mars is heel wat zwakker dan Venus. Jupiter is ’s morgens zichtbaar in het sterrenbeeld Schutter. Deze reuzenplaneet, de grootste van ons zonne stelsel is helderder dan alle sterren, en is daardoor ook gemakkelijk te herkennen. In glans wordt zij slechts over troffen door Venus maar deze bevindt zich onder de ho rizon als Jupiter op het toneel verschijnt. Satumus is thans in uitstekende omstandigheden waar te nemen, ten zuiden van de Pleiaden. Deze geringde planeet (de ringen kunnen met het blote oog niet worden waargenomen daarvoor is een telescoop nodig) is te zien als een helder object in het sterrenbeeld Stier. Op 20 februari om 0 uur staat de halve maan in con junctie met Mars. Voor het eerst sedert 1820 is het op 29 februari volle maan. Het zal nog 76 jaar duren alvorens het weer volle maan zal zijn op 29 februari. Ir uit Dez tem dit met hee hee noo is i een opn woi en de do S Sai Sai na: ste eei 1 doi gei lïlc de ze zo UITERAARD IS Wim Sonneveld van een dergelijk programma de centrale fi guur., waarvan het optreden door verbluf fend knappe teksten van Michel van der Plas, Hugo Verhagen, Simon Carmiggelt en Sonneveld zelf een welhaast betonnen basis wordt verschaft, welke hem daar naast ruimte biedt voor een plezante en De Aalsmeerse kwekers hadden verle den week tijdens de behandeling van het geding primair een definitieve verbieding van de fluoridering geëist en subsidiair een opschorting van zes maanden. Zij stelden dat ernstige schade aan de bloe men de positie van Aalsmeer en omgeving op de wereldmarkt ernstig zal verzwak ken. Mr. Gülcher, de advocaat van de provincie Noord-Holland, en de stadsad vocaat van de gemeente Amsterdam, mr. Werner, vroegen tijdens de behandeling van het kort geding de eis van de kwe kers af te wijzen, hetzij door onbevoegd- verklaring, hetzij door het niet ontvanke lijk verklaren. (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG. Dr. J. Tans heeft scherpe kritiek op het wetenschapsbeleid van mi nister De Brauw, voor wie hij nochtans in Maastricht bezig is de achtste medische faculteit voor te bereiden. Dat bleek maandagavond in een rede die hij hield aan het begin van een congres over de ontwikkeling van het tertiaire onderwijs, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de katholieke leergangen in Tilburg. SAN SALVADOR (UPI). De politie van San Salvador zoekt naar een „grap penmaker” die met de kreet „brand” tij dens een kerkdienst paniek ontketende die tot de dood van zes mensen leidde. Van de andere gelovigen werden 27 gewond. De nog onbekende man stak met een brandende kaars in de kerk van San José in Guayabal, een dorp bij de hoofdstad San Salvador, een stuk papier aan en riep „brand.” De ongeveer drieduizend gelovigen wil den daarna tegelijk zo snel mogelijk vluchten door de ene deur die dit rooms katholieke kerkgebouw rijk is. PARIJS (AFP). De Noordvietnamese delegatie bij de vredesonderhandelingen in Parijs heeft een vredesplan bekendge maakt. Dit plan is in juni vorig jaar aan de Amerikaan Henry Kissinger ter hand gesteld. Het werd nooit gepubliceerd 7 februari om 12.11 op 15 februari om op 21 februari om 18.20 op 29 februari om HAARLEM. De Haarlemse politie heeft zich vannacht om half vijf ont fermd over een 18-jarige jongen uit Zaan dam, die totaal verkleumd langs de Schip holweg liep. Volgens zijn zeggen was hij al enkele dagen op pad, op zoek naar werk. Hij kreeg nachtlogies op het politie bureau. De kinderpolitie zal hem weer op het rechte spoor, terug naar huis, brengen. EFEMERIDEN: Van 31 januari tot 29 februari lengen de dagen met 1 uur en 40 minuten. elastische show. Aldus is hij in de gelegen heid achtereenvolgens een rij onweer staanbaar komische typetjes aan het pro gramma toe te voegen, zoals Carmiggelts teleurgestelde Amsterdammer, wiens po gingen tot humor overal in slechte aarde vallen; de bekakte stalmeester van Soest- dijk en de boerenjongen, wiens liefste wens het is bij de revue te komen. En tot daverend plezier van het publiek werd hier door Sonneveld zowaar een herboren frater Venantius aan toegevoegd. SONNEVELD IS echter zo sportief al dit succes niet uitsluitend voor zich per soonlijk te reserveren, zodat Corrie Van Gorp een nieuwe ontdekking van hem, wier stem en optreden af en toe aan Corrie Vonk doen denken en Wim Nijholt In deze show eveneens mooie kansen wor den geboden. Beide jonge artiesten maak ten hiervan een dankbaar gebruik en behalve in hun solistisch optreden, wisten zij Sonneveld bij enkele sketches met talent te assisteren. Vooral het „Een mens wil d’r wel eens gelukkig zijn”, waarmee door het ensemble de pauze werd inge luid, kon aldus worden gepromoveerd tot een waarlijk verbluffende combinatie van humor, show en perfecte timing. Onge twijfeld behoeft hier nauwelijks aan te worden toegevoegd dat Sonneveld en de zijnen ook in Velsen grote successen heb ben behaald, waarbij het bijna moe gela chen publiek aan het slot nog voldoende energie voor een stormachtige ovatie bleek te hebben gereserveerd. De Noordvietnamese woordvoerder die het plan op een persconferentie in Parijs onthulde, zei dat het fundamenteel op een aantal punten afwijkt van het Ameri kaanse plan van president Nixon dat op 27 januari werd bekendgemaakt. Volgens het Amerikaanse plan, aldus de woord voerder, kunnen de V.S. de „Vietnamise- ring” voortzetten, troepen in Zuid-Viet- nam houden en Ngoeyen Van Thieu blij ven steunen. Noord-Vietnam vindt het onbehoorlijk, dat de V.S. de vertrouwelijke gesprekken tussen Kissinger en de leider van de Noordvietnamese delegatie, Xoean Thoey, hebben bekendgemaakt. Het is in strijd met de afspraak. Hierdoor worden de toekom stige onderhandelingen belemmerd” aldus de Noordvietnamese woordvoerder. Ir. Van der Veen: „We hadden alle maatregelen getroffen om vandaag het fluoridegehalte op te voeren van 0,3 milli gram per liter tot 1,1 milligram. De schade voor het Amsterdamse waterlei dingbedrijf als gevolg van het niet-door- gaan van de maatregel is de huur voor één week van vier tankwagens, zo deelde de voorlichter van het bedrijf mee. Deze wagens moesten niet-gefluorideerd drink water uit Weesperkarspel halen en dit naar de tappunten voor ongefluorideerd water in de stad vervoeren. De opgeslagen hoeveelheid kiezelfluorwaterstofzuur, die vanmorgen aan de bron zou worden toe gevoegd blijft voorlopig onaangeroerd. SAPPORO (ANP) Het gratieverzoek voor de Oostenrijkse skiër Karl Schranz is door het IOC afgewezen. Zoals bekend is Schranz uitgesloten van deelneming aan de Olympische Winterspelen wegens zijn activiteiten op het gebied van re clame en het laten gebruiken van zijn beeltenis voor reclamedoeleinden. Wethouder Verkouw, die zich met een groot deel van de gemeenteraad altijd positief heeft opgesteld tegenover de fluo ridering, meent dat de betrokken gemeen ten erg laat zijn begonnen met het ageren tegen de maatregel. „Haarlemmermeer moet er bijvoorbeeld nu nog over gaan praten.” Hij is van mening dat de uit spraak van de president weer eens de stelling onderstreept, dat een dergelijke gevoelig liggende zaak beter in het parle ment had kunnen worden behandeld. De schade voor de gemeente Heemstede is volgens hem minimaal. De beslissing van mr. Bloemarts zal ook bij de vele actiecomité’s tegen de fluori dering van het drinkwater met vreugde zijn begroet en hen stimuleren ook een uitspraak uit te lokken over de principiële kant van de zaak. De afgelopen maanden is op grote schaal tegen het voornemen van het PWN en de gemeente Amsterdam geageerd de afgelopen weken nog met een aanbieding van tienduizenden handteke ningen aan de commissaris van de Konin gin in de provincie Noord-Holland. mr. F. J. Kranenburg. De actiecomité’s, die de voorgestelde vervangende mogelijkheden om aan onge fluorideerd drinkwater te komen door middel van tankwagens en tappunten on aanvaardbaar hadden genoemd, waren er vooral verbolgen over dat de maatregel de persoonlijke vrijheid aantastte en dat de betrokkenen, consumenten en gemeenten, voor een voldongen feit zouden worden geplaatst. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Het ziet er niet naar uit dat heel Nederland morgen in de dooi komt te liggen. Wel dringt via West- Frankrijk een front met sneeuwval naar het noordoosten op, maar belangrijk zach tere lucht zal morgen vermoedelijk niet verder dan tot Zeeland kunnen komen. ben verwacht, ofschoon hij er wel sterk op hoopte. De wethouder: „Ik vind deze beslissing symptomatisch want men on derkent klaarblijkelijk de gevaren die de maatregel voor bloemen, maar ook voor mensen, heeft. Mijn opvatting, dat men zich bij twijfel onthoude, is hiermee on derstreept.” De heer Everwijn Lange ver wacht overigens niet dat de gemeente Amsterdam zich bij de uitspraak zal neer leggen. „Ik ken hun koppigheid” aldus de wethouder. Burgemeester dr. D. H. Peereboom Vol ler vindt de uitspraak plezierig, omdat in de komende zes maanden de mogelijkheid er is om met de gemeente Amsterdam alle aspecten van de fluoridering en de bezwaren daartegen nog eens door te praten. Heemstede’s wethouder H. J. Ver kouw vindt de gerechtelijke beslissing een gelukwens aan het adres van de principië le afwijzers waard. Hij gelooft dat de grootscheepse protesten van gemeentera den en particulieren tegen de maatregel wel indruk hebben gemaakt op de recht bankpresident. DEN HAAG. De redactie van het dagblad „Het Vaderland” heeft maandag een ultimatum gesteld aan de directie. De redactie eist onder meer binnen één week het instellen van een redactieraad met reële bevoegdheden en heeft ook eisen geformuleerd voor de afvloeiingsregeling voor de dertien redacteuren, die ontslag kregen in verband met de komende sa menwerking met het Algemeen Dagblad. De diverse gemeenten in de regio, die direct of indirect via het Provinciaal Wa terleidingbedrijf het gefluorideerd water zouden hebben ontvangen reageerden over het algemeen met tevredenheid op de gerechtelijke uitspraak. In deze gemeen ten, waaronder Bennebroek, Heemstede, Bloemendaal-Vogelenzang en Aalsmeer zijn de gemeentebesturen er nogal veront waardigd over geweest, dat de gemeente Amsterdam een dergelijke maatregel wil de doorvoeren, zonder de betrokken ge meenten er op enigerlei wijze in te ken nen. Wethouder E. J. Everwijn Lange van Bennebroek zegt de uitspraak niet te heb- MAASTRICHT. Voor de Maastricht se rechtbank is maandag een reeks gevan genisstraffen geëist uiteenlopend van één jaar en zes maanden tot zeven maanden, waarvan drie voorwaardeiijk, tegen een aantal jeugdige verdachten van 22 tot 32 jaar die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan vrouwenhandel. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In een openbare werkvergadering in het gebouw Wijker- baan aan het President Kennedyplein is maandagavond voor de eerste maal het Comité Beverwijk voor Vietnam naar buiten getreden. Het comité bestaat uit zes leden, allen woonachtig te Beverwijk: mevrouw Jongebloed, vertegenwoordigster van de Nederlandse Vrouwenbeweging, en de heren J. van Dongen, C. Raat, C. Berghuis en J. Dekker. De activiteiten van het comité worden gesteund door een paar politieke partijen te Beverwijk en actie-groepen. Doelstel ling van het comité is medische hulpver lening aan Noord-Vietnam en de bevrij- dingstroepen van Noord-Vietnam in Laos, Cambodja en Zuid-Vietnam. Op de vol gende werkvergadering, waarschijnlijk op 15 februari, zal het comité zich gaan beraden over eventuele acties in Bever wijk. Tevens zal dan een lijst van aanbe veling bekend worden gemaakt. Het comité meent, dat de afgelopen jaren al genoeg over de verschrikkingen van de oorlog in Vietnam gepraat is en dat nu de tijd is gekomen eens gewoon praktisch werk te gaan doen om althans een klein deel van de nood van het Noord-Vietnamese volk te helpen lenigen. Volgens de heer J. E. van Dongen, Hendrik Burgerstraat 22 te Beverwijk, een van de initiatiefnemers van het opge richte comité, wil men buiten de politiek om gaan werken. „Wij zijn niet anti- Amerika. De keuze voor Noord-Vietnam is wel een politieke keuze, maar wij willen niet zo vér vooroplopen dat het comité het contact met de Beverwijkse bevolking verliest. Die keuze laat onzes inziens niets aan duidelijkheid te wensen over”. Om de kaart te richten moet men ze boven het hoofd houden en het noorden (N) laten samenvallen met de noordelijke hori zon. De stand van de hemel is die op 15 februari om 20 uur. Voor vroegere tijdstippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor latere tijdstippen in tegenover gestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijdstip pen aangegeven. Ook de posities van Mars (M) en van Saturnus (S) zijn aangeduid. De getallen duiden de dag van de maand aan. De stippellijn die door de Zwaan gaat, duidt de hartlijn van de Melkweg aan De andere gestippelde lijn is de ekliptika (dierenriem of Zodiak). De Zon, de Maan en de belangrijkste planeten bevinden zich stedds in de nabijheid van' deze lijn. 1 De tappunten voor ongefluorideerd drinkwater, zoals deze aan de Johan de Wittlaan in Heemstede, zullen de eerste zes maanden nog niet hoeven worden gebruikt. De president stelde in zijn overwegin gen dat het in strijd is met de doelstelling van het kort geding om de fluoridering definitief te verbieden. Wat de ma- tqriële kant van de zaak betreft, achte hij het niet uitgesloten dat bij een onderzoek van het proefstation in Aalsmeer zal blijken, dat de fluoride ern stige schade toebrengt aan de bloemencul tuur. De alternatieve mogelijkheden, die tijdens de behandeling van het kort ge ding waren aangedragen, vond hij al vol doende. Mr. Bloemarts stelde dat aan de kwekers niet duidelijk is gemaakt, wan neer de maatregel van kracht zal worden, zodat tijdige acties zouden kunnen zijn ondernomen. In een vergadering heeft de redactie nogmaals uitdrukking gegeven aan haar verontwaardiging over de gang van zaken, met name over het volkomen ontbreken van elke vorm van inspraak. De redactie meent, dat herhaling van een dergelijke gang van zaken niet kan worden getolereerd en eist daarom de onmiddellijke instelling van een redactie raad met reële bevoegdheden. De redactie raad zal als orgaan moeten dienen, waar door de inspraak van de redactie in onder meer het redactionele beleid, de benoe ming van een hoofdredacteur en een chef-redacteur worden geëffectueerd. Indien directie en hoofdredactie binnen één week de eisen niet inwilligen, zullen de redacteuren van „Het Vaderland” „de consequenties daaruit trekken”, aldus de vergadering. In de vergadering waren aanwezig een delegatie van het NVJ- bestuur en vertegenwoordigers van grafi sche bonden (leden van de ondernemings raad van „Het Vaderland”). Als de eventuele voortzetting van de besprekingen tussen de Nederlandse Dag bladpers (NDP) en de Nederlandse Vere niging van Journalisten (NVJ) niet spoe dig zou leiden tot de totstandkoming van een hoofdredactie- en een redactiestatuut dient minister Engels (CRM) op korte termijn een wettelijke regeling daarvoor te ontwerpen. Het Kamerlid Du Chatinier (K.V.P.) zegt dit in vragen naar aanleiding van de gebeurtenissen bij „Het Vaderland” De redactie van „Het Vaderland” is te laat ingelicht over de voorgenomen struc tuurwijzigingen bij dit blad. Ook heeft men op een te Iaat tijdstip een vertrou wensman ingeschakeld. Dit zegt het hoofdbestuur van de NVJ op het com mentaar van de hoofdredactie van „Het Vaderland”, waarin wordt gesteld dat er geheel in overeenstemming met de CAO- bepalingen is gehandeld. Een 22-jarige man uit Heerlen had op aandringen van een caféhouder uit Geleen alsmede een andere man een aantal meis jes van 13 tot 15 jaar uit Duitsland gehaald en die in een café in Geleen en elders ondergebracht. Zij waren bestemd voor het verlenen van „liefdediensten” aan cliënten van R.’s café tegen een beloning van 35 tot 100 per visite. Duitse bemiddelaars, die de Heerlenaar in aanraking met van huis weggelopen meisjes hadden gebracht, kre gen 500 commissieloon. De Heerlenaar zelf werd met een grote partij drugs schadeloos gesteld. De hoofdverdachten verklaarden volko men onschuldig te zijn. De op schrift gestelde verklaring van de meisjes bracht hen niet van hun stuk. Eén van de meisjes schreef op een avond niet minder dan tien Chinezen verwerkt te hebben. „Dat is een hele rijsttafel” vond de presi dent van de rechtbank, zonder daarmee, zoals hij zei, „discriminerend te willen spreken.” Uitspraak op 11 februari. Volgens dr. Tans kan deze minister geen harde wetenschappelijke gegevens aandragen om de noodzaak aan te tonen van de ingrijpende wijzigingen binnen het universitaire onderwijs, die hij voorstaat. „Er is alleen intussen een nieuwe regering gekomen die minder middelen aan het onderwijs, met name aan het wetenschap pelijk onderwijs, besteden wil”, zei dr. Tans. De wetenschapsmensen en onder wijskundigen, die het verzoek krijgen de ze regering te adviseren, kregen van dr. Tans de waarschuwing te horen „zich niet de Zwarte Piet in de vingers te laten stoppen, die anderen zo graag kwijt zijn”. Volgens dr. Tans heeft de commissie-De Moor, die de minister over de ontwikke ling van het wetenschappelijk onderwijs adviseert, die Zwarte Piet al geaccepteerd door in haar eerste rapport aan te bevelen de deuren naar de sociale faculteiten te sluiten. Het tweede rapport van deze commissie doet volgens dr. Tans vermoe den dat zij de problemen van het weten schappelijk onderwijs zonder de invoering van een studentenstop onoplosbaar acht. Hij sloot zich aan bij die critici, die vinden dat de commissie-De Moor te veel op indrukken, te weinig op onderzoek steunt. ALDEBARAN ■- r i T.ïi'S i'i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4