Sponsor Kneissl verdedigde Karl Schranz John Steen Olsen geeft diepte aan FC Utrecht SKI-SPORT IS BELANGRIJK VOOR DE OOSTENRIJKSE WERKGELEGENHEID meespelen Weersomstandigheden factor voor schaatsers in Sapporo Hockeyteam nog ongeslagen Zuid-Afrika wil weer a on1 1 03 Zaalhandbalteam verloor van T sjecho-Slowakije Schenk schrijft niet meer voor Noren Dopingcontrole Andreiko en 18 Koeperman snel gelijk Olof kampioen op korte baan geregeld 19 L8 tG □0|l DO I ^•«iKDDlODL i i i i i i i i i i i i i i i DQO DO 0r 1 «*1108000 WOENSDAG 2 FEBRUARI 19 72 1 mi Verwikkelingen Populair Strafmaatregel Strijd Festival r .11 «11 I 111 |i0 - aiuuuuuiuK flDBDODËDUu w ''A A«WVWVWVWWWWWWWVWWWWWWWVWWWWVWWWWWWWVWWbMM«W MXC. r (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) OSLO. Op de sportredactie van het Noorse dagblad „Dagbladet” beves tigde men dinsdag dat Ard Schenk zijn medewerking aan een sportrubriek van deze krant wenste te stoppen. Na zijn overwinning in Davos schreef hij voor dit dagblad over zijn ervaringen. Hij schijnt het allemaal zelf en bovendien ook nog in goed Noors te schrijven. Schenk spreekt vloeiend Noors na zijn lange trainingsperiodes in Noorwegen. NAIROBI. Het Nederlandse hockey- elftal heeft zijn ongeslagen record tijdens de tournee door Kenia gehandhaafd door dinsdag met 1-0 te winnen van de ploeg van het Goan Institute. De ploeg heeft nu in acht wedstrijden negentien doelpunten gemaakt en kreeg er nog geen tegen. Het de 2 2 3 1 2 2 2 1 1 3 1 2 1 MWFeyenoord Go AheadFC Utrecht DWS—Telstar NECVolendam NAC—Ajax GroningenFC Twente ExcelsiorDen Haag SpartaVitesse GraafschapHeracles VolewijckersWillem II SVVFortuna Vlaardingen WVEindhoven AZ’67Fortuna SC ^A/UWVVVVVWVWWWWVVVWWWVWWWVWWVWWVWVWWWVVWW «por» 2 TALLIN. De negende partij van de tweekamp tussen de russen Andreiko en Koeperman om het wereldkampioenschap dammen is dinsdag in Tallin geëindigd in remise. Ook de voorgaande acht partijen leverden deze uitslag op. De Russische grootmeesters deden er dinsdag 19 zetten over, die in totaal 25 minuten vergden. De stand is nu 9-9. Schenk wil Avery Brundage niet on nodig kwaad maken, zo vertelde men in Oslo, vooral na de schorsing van de □ostenrijker Kral Schranz. Aangezien het in de Olympische amateurbepalin- gen staat dat het streng verboden is om mee te werken aan pers, radio of televisie, vond hij het beter om er maar tijdens de Olympische Spelen mee op te houden. Daarentegen staat wel vast dat hij direct na Sapporo wel weer voor „Dagbladet” gaat schrijven over zijn wederwaardigheden tijdens de wereldkampioenschappen schaatsen in Oslo. (Van onze sportredactie) SAPPORO Vergeefs heeft het Oostenrijks Olympisch Comité dinsdag allerlei pogingen in het werk gesteld het IOC tot andere gedachten te brengen. Ondanks herhaalde smeekbeden van de Oostenrijkse delegatie liet Brundages IOC zich tijdens de laatste zittingsdag van het 72ste IOC- congres niet vermurwen om de uitsluiting van Karl Schranz alsnog on gedaan te maken. „Omdat”, zo verklaarde Brundage later op de avond nog eens ten overvloede, „de commerciële activiteiten van Schranz een verpestende invloed hebben op de jeugd”. sport, maar hoeveel anderen zijn er niet die ook flink geld in de sport verdienen. Waarom heeft Brundage die sportlieden met rust gelaten en mij alleen gestraft?” Voor Karl Schranz, die in 1964 aan zijn eerste Olympische Spelen deelnam en die unaniem wordt beschouwd als de beste afdaler aller tijden, betekende Sapporo zijn laatste kans op Olympisch goud. Die laat ste kans werd hem echter door Brundage ontnomen. SAPPORO De hier aanwezige schaatscracks wagen zich niet aan voorspellingen omtrent de uitslag van het komend Olympisch schaatsgevecht. Er zjjn tal van neven factoren die van doorslaggevende betekenis kunnen zijn voor het eindresultaat. In een wedstrijd over vier afstanden zoals een Europees of een wereldkampioenschap krijgt de schaatser tenminste nog de gelegenheid een eventuele fout te herstellen. Niet echter in Sapporo, waar je onmiddellijk tot het leger der kanslozen behoort wan neer het op welke afstand dan ook onverhoopt maar even fout mocht gaan. rond in Sapporo, zoals bijvoorbeeld deze man, die graag wil weten, dat hij uit de Verenigde Staten komt. Steen Olsen, op de grond liggend, juicht om een doelpunt. Franz Kneissl weet vanzelfsprekend be ter dan wie ook dat er in die skisport kapitale bedragen omgaan. Ook ontkent hij niet, dat Karl Scranz, evenals veel van zijn bekende collega’s, jaarlijks door hem of een andere skifabriek financieel worden gesteund. Maar die steun oordeelt Kneissl nauwelijks in strijd met de Olym pische eerbaarheid. Alpine-skiën op topni veau vereist een keiharde training. Je moet de mensen daarom in de gelegenheid stellen om alles zo veel mogelijk te ver geten, zodat ze zich volledig op hun sport kunnen concentreren. Voor Kneissl blijft het daarom een onbegrijpelijke zaak dat De weersomstandigheden in Sapporo zijn veranderlijk. Ard Schenk past zich natuurlijk op verzoek van de fotografen desondanks goed aan. Naast de ritindeling is de soms verra derlijk opkomende wind in het inmiddels weer droge Sapporo de meest ongewisse factor. Daarom hopen de meer begaafde rijders dan ook op gelijke omstandighe den. Want alleen in dat geval zal de sterkste ook inderdaad winnen. In het «Sport 5 C.-Ajox 6 toarfan 7 I WTSI Jr I O4.V.V. 8 Met h et oog op het resterende zware deel van de Afrikaanse hockey-expeditie met nog een wedstrijd in het hete Mom basa en twee officiële interlands op zater dag en zondag tegen de nationale ploeg van Kenia voor de boeg speelde Neder land in een soort fantasie-opstelling zon der Nico Spits (die later voor Bart Tami- niau inviel), zonder Bolhuis, Kruize en Litjens. Ook Frans Spits, nog steeds last van een pijnlijke hielblessure. zat aan de kant. Op de vijf kilometer, met welke afstand vrijdag het schaatstoernooi wordt geo pend, is Schenk veruit favoriet. Op de 1500 meter zal hij vermoedelijk de meeste tegenstand ondervinden van Kees Ver kerk, de van eerzucht brandende Putters- hoeker, voor wie Olympisch goud op zijn specialiteit de bekroning van zijn schaats- loopbaan zou betekenen. Aan Nederlandse zijde voldeed doelman George van Noessel ditmaal beter dan zijn collega Ger Norbart, die voor rust onder de lat stond. De Nederlandse doel punten werden gemaakt door Paul Schuurkes (5), Kees Keyzer (5), Piet Kivit, Guus Cantelberg (2), Peter Muyres (2) en Henny Loeffen. Woensdagavond treedt het Nederlandse zevental opnieuw aan tegen de Tsjechen, dan in de sporthal in Geer- truidenberg. Er lopen heel wat vreemde vogels WIERINGEN. John Olof uit Westzaan is in Wieringen kortebaankampioen van het gewest Noord-Holland/Utrecht gewor den. Hij kwam in zijn drie finaleritten tot een snelle totaaltijd van 42.20 seconden. De uitslag is: 1 Olof (Westzaan) 3 42.20 sec., 2 Timmermans (Zaandam) 44.15, 3 Van Herk (Lopik) 44.15, 4 Slikker (Koedijk) 44.90. hetIOC tot deze strafmaatregel is geko men. Het betekent bovendien, dat het alpi neskiën in Sapporo van een potentiële medaillewinnaar is beroofd en daardoor belangrijk in waarde is gedaald. Kneissl: „Eigenlijk is dat belachelijk, want de wereld wil toch de beste atleten aan het werk zien. Verander daarom de Olympische regels zodanig, dat iedereen aan de start kan komen. Ook al worden zij financieel geholpen. Want wat hier is gebeurd, is in feite natuurlijk belachelijk. Je moet niet praten over profs en ama teurs, maar je moet er gewoon voor zorgen dat de beste mensen aan de start komen, want anders verliest zo’n Olym pisch gebeuren elke waarde.” In tegenstelling tot daags daarvoor dacht Karl Schranz dinsdagmiddag al heel wat genuanceerder over het IOC-oordeel. Maar het blijft volkomen ten onrechte dat alleen ik van de spelen ben uitgeslo ten. Goed, ik word betaald voor mijn De wedstrijd tegen Goan Institute, een ploeg bestaande uit spelers van Portugese afkomst, werd gespeeld in de hoofdstad Nairobi, na het uitputtende weekeinde in Kisumu, waar in de vochtig hete atmos feer aan het Victoriameer twee wedstrij den werden afgewerkt. SCHAATSEN. Kernploeglid Wil Schenk- Burgmeijer is dinsdagmiddag in Vriezen- veen kortebaan-kampioene van Overijssel geworden bij de dames. De uitslag is: 1. Wil Schenk-Burgmeijer (Deventer) 44.10 sec over drie ritten. 2. Marijke Boekema (Deventer) 45.70. 3. Alie Hooyer (Deventer) 4770. derlandse beeld, dat tegenovergestelde geval is de vrees van coach Leen Pfrommer wel degelijk ge rechtvaardigd, dat een man uit de grauwe middelmaat, die bij een Europees of we reldkampioenschap tevreden moet zijn met een bescheiden klassering, hier Olym pisch goud verovert. Toch wil dat alles geenszins zeggen, dat de Nederlandse schaatstop in Sapporo te vreden zal zijn met een ondergeschikte rol. Gedreven uit eerzucht en prestige overwegingen zal bijvoorbeeld Ard Schenk graag twee of drie medailles aan zijn inmiddels al indrukwekkende sport- collectie willen toevoegen. „Een paar me dailles zijn tenslotte leuk meegenomen, maar het komende wereldkampioenschap in Oslo blijft voor mij het belangrijkste”, meent de Europees en wereldkampioen, die op 19 en 20 februari in de Noorse hoofdstad zijn vorig jaar in Gotenburg veroverde wereldtitel op het spel zet. GELEEN De Nederlandse heren- zaalhandbalploeg heeft met het oog op de kwalificatiewedstrijden voor de Olympi sche Spelen in München, in maart aan staande in Spanje, dinsdagavond in Ge- leen een nuttige en op redelijk peil staan de oefenwedstrijd gespeeld tegen het ster ke Tsjecho-Slowakije. Nederland verloor weliswaar met 16-19, maar veel belangrlj- ker was dat de ploeg in zijn geheel uitstekend draaide. Geen moment werd de concentratie verloren en steeds werd er uitgekiend soms verrassend snel aange vallen. SAPPORO. Zuid-Afrika heeft dinsdag tijdens het IOC-congres een eerste poging ondernomen om weer toegelaten te worden tot de Olympi sche beweging. Het land werd in 1970 als lid geschorst op grond van rassen discriminatie in de sport. Een delegatie van vier man twee blanken en twee niet-blanken heeft rapport uitge bracht over de vooruitgang van de geïntegreerde sport in Zuid-Afrika. De legatieleider is Rudolf Opperman, de voorzitter van het Zuidafrikaanse Olympische comité. Een zegsman van het IOC verklaarde bij de uiteenzettin gen van de Zuidafrikanen met genoe gen te hebben gezien dat meer en meer niet-blanken deelnemen aan internati onale wedstrijden en dat ook in de leiding van de sportbonden niet-blan ken naar voren komen. „Als dit zo doorgaat, hopen wij te zijner tijd een Zuidafrikaans Olympisch comité, waar in beide rassen zijn vertegenwoordigd, in ons midden te verwelkomen „In 1964 moest ik mij door ziekte met zilver tevreden stellen, in 1968 hield de organisatie mij van goud af en nu verhin dert Brundage mij om een gouden me daille te behalen.” De man die de reeks verwikkelingen rond het Oostenrijkse ski- idool met meer dan gewone belangstelling heeft gevolgd, is zonder twijfel Frans Kneissl. Een blozende vijftiger in een veel te dure bontjas, die in Kufstein een kapi tale skifabriek exploiteert en bij wie Karl Schranz dit seizoen onder contract staat. Want Karl Schranz mag dan de martelaar zijn van deze elfde Olympische Winter spelen, voor Franz Kneissl betekent de hele affaire alleen maar veel publiciteit. En die publiciteit kan Kneissl best ge bruiken. Want in tegenstelling tot zijn Oostenrijkse concurrent Fischer, liggen de belangen van Kneissl voor een belangrijk deel in de skisport. En hoe belangrijk de skisport voor een land als Oostenrijk is. werd in deze dagen nog eens zeer nadruk kelijk geaccentueerd Bij DOS speelde John Steen Olsen aanvankelijk in de spits. „Ik was tot dan toe altijd rechtsbuiten of rechts binnen. Pas in Nederland verhuisde ik naar het middenveld.” In de middenli- nie van DOS (later FC Utrecht) groei de John Steen Olsen uit. Hij werd een populair man in Utrecht, waar het publiek na de fusie van Elinkwijk, Velox en DOS fanatiek en zeer aan hankelijk is. „Populariteit is niet nieuw voor mij. In Zweden was ik dat al. Het publiek in Utrecht is echter veel opge wondener tijdens de wedstrijden. Dat is een voordeel.” De populariteit bij het publiek en de sfeer, die er rond het Utrechtse stadion „De Galgenwaard” hangt, heeft een rol Sinds aan het eind van de jaren vijftig een paragraaf betreffende de rassendiscriminatie in het Olympisch charter werd opgenomen, heeft het Olympisch comité van Zuid-Afrika steeds aan ernstige kritiek blootge staan. In 1964 werd de uitnodiging aan Zuid-Afrika om deel te nemen aan de Spelen an Tokio ingetrokken. Vier jaar later werd een soortgelijke uitnodiging voor de Spelen van Mexico eveneens ingetrokken. In 1970 werd Zuid-Afrika als lid geschorst. Na deze rigoreuze maatregel heeft het Zuidafrikaanse Olympische comité zijn reglementen veranderd en drie niet-blanken opge nomen in het bestuur. De eerste vier aankomenden in elke tak van sport zullen worden onder zocht, behalve bij het schaatsenrijden en de biathlon. Daar zullen bij elk onderdeel de eerste zes zich voor con trole moeten melden. Voorts zullen steeds steekproeven worden genomen. Elke deelnemer die weigert zijn me dewerking te verlenen aan de doping- test, zal worden gediskwalificeerd, al dus de woordvoerder. Wat het ijshoc key betreft, voor donderdag zal een regeling moeten worden getroffen. Dan worden de eerste wedstrijden gespeeld. Afgaande op het recente Europese titel gevecht in Davos, waar de Nederlanders acht van de twaalf beschikbare medailles binnensleepten, zou men snel geneigd zijn te veronderstellen, dat het in Sapporo een Nederlands festival gaat worden. En dat is slechts ten dele waar, want in Davos ontbraken bijvoorbeeld erkende super sprinters als Keiler, König, Börjes, Linko- vesi en Hida, die op de 500 meter zonder twijfel de dienst zullen uitmaken. De Nederlandse deelnemers op deze afstand Schenk, Verheyen en Van Dijk zullen, wellicht met uitzondering van Ard Schenk, pas diep in het klassement zijn terug te vinden. Aanzienlijk gunstiger liggen de kansen vanzelfsprekend op de resterende afstanden, waarop Nederland een toonaangevende rol kan spelen. Op alle drie afstanden zullen de Nederlanders naar alle waarschijnlijkheid de meeste concurrentie ondervinden van de Noren, die met Fomaess, Stensen en Grönvold potentiële medaillewinnaars op het ijs brengen. De Tsjechen, met de zeer geroutineerde Jiri Kavan (44 interlands) schutter Haber en doelman Karvac als uitblinkers, waren over het geheel wel iets beter en zij verdienden de winst dan ook zeker. SAPPORO. De medische commis sie van het Internationaal Olympisch Comité heeft dinsdag bekendgemaakt hoe de controle op het gebruik van verboden stimulerende middelen tij dens de Olympische Winterspelen van Sapporo zal worden uitgeoefend Een woordvoerder van de commissie ver klaarde dat overeenstemming was be reikt met alle internationale sportbon den over dedopingcontrole, behalve met de internationale ijshockeyliga. Maar ook op de tien kilometer zal vermoedelijk een fascinerende strijd ont branden tussen de Nederlanders Schenk, Verkerk en Bols enerzijds en de Noorse en Zweedse coalitie, die in respectievelijk Stensen en Höglin, Olympisch tien kilo- meterwinnaar in Grenoble, sterke troeven heeft. Met name de Noor Sten Stensen manifesteerde zich vorig seizoen als een briljante stayer, die direct na Schenk in staat moet worden geacht de magische 15- minutengrens te doorbreken. Hetgeen ech ter niet zal gebeuren op de Makomanai- baan van Sapporo, die weliswaar een goede ijsvloer heeft, maar waar de grillige weersomstandigheden toptijden reeds bij voorbaat uitsluiten. Olympische records zullen er daarente gen ongetwijfeld sneuvelen, maar die tij den liggen dan ook ver verwijderd van de toptijden van nu. Voor Nederland starten: 500 meter: Schenk, Van Dijk en Verhey en; 1500 meter: Bols, Schenk, Verheyen en Verkerk; 5000 meter: Bols, Schenk en Verkerk; 10.000 meter: Bols, Schenk en Verkerk. Fabrikant Kneissl vaart wel bij de rel rond Schranz. Kneissl: „De ski-industrie betekent voor ons land een belangrijk stuk werkgele genheid en een niet onaanzienlijk percen tage van de staathuishouding. Daarom wordt bij ons het alpine-skiën ook van alle kanten financieel gesteund.” De in vloed van de commercie in het alpine skiën is gevaarlijk groot. Franz Kneissl ontkent dat niet. Zoals hij eveneens on- middellijk beaamt, dat hij jaarlijks grote bedragen in de skisport steekt. „Want”, zo meent hij, „als de regels van Brundage door iedereen precies zouden worden na geleefd, dan zouden alleen de rijken van de wereld topsport kunnen bedrijven. Want zij kunnen het zich alleen veroorlo ven om de eeuwige student te spelen. En dat is toch evenmin in overeenstemming met de Olympische gedachte. Laten wij daarom in ieder geval proberen om de kansen voor iedereen zo gelijk mogelijk te maken. Pas dan is er sprake van een eerlijke strijd.” jaar, wanneer zijn zo juist ondertekend con tract afloopt, zal John Steen Olsen weer eens denken aan zijn toekomst plan: het realiseren van een prachtig drankdepot in de Deense hoofdstad Kopenhagen. Opportuun is die „droom" echter niet, zodat de FC Utrecht in 1974 waarschijnlijk nog wel een hand tekening van de „motor” van het eerste team kan loskrijgen. John Steen Olsen heeft het in Utrecht naar zijn zin. Zijn voetbalcar rière op zesjarige leeftijd begonnen bij Hvidovre verliep nog nooit zó vlekkeloos en zó rustig als in Utrecht. Na op zijn achttiende jaar in het eerste team van Hvidovre te zijn gede buteerd, verhuisde Olsen in 1957 naar Amerika. Hij stortte zich daar onder leiding van de ook in Nederland be kende trainer Jack Mansell te Boston in het Amerikaanse voetbalavontuur. Na de collaps van de Amerikaanse voetbalmarkt vertrok Steen Olsen met de huidige doelman van de FC Utrecht Henriksen naar Zweden. Daar speelde hij in Malmö totdat de trainer van DFC (destijds van GVAV) Ludwig Veg hem aanbiedingen deed vanuit Neder land. Voor Steen Olsen werd het geen GVAV, maar reeds na het tekenen van een nieuw contract met Malmö DOS. UTRECHT. Pas over twee gespeeld voor Steen Olsen bij het teke nen van een nieuwe overeenkomst. „De manier waarop gespeeld wordt door de FC Utrecht, het publiek en de organi satie zijn erg belangrijk voor mij. Het bevalt me hier.” John Steen Olsen is bovendien een aanhanger van de „lijn Jacobs”. De jonge oefenmeester van de FC Utrecht introduceerde geen nieuwe, maar wel een bijna vergeten tactiek in het Ne- voetbal: de aanval. Steen Olsen zich na eerste ontmoeting met Jacobs vormde is inmiddels wel drastisch veranderd. „Jacobs ging met ons mee naar Win terthur als waarnemer. Hij was toen erg rustig.” De rust van de zeer be weeglijke Jacobs was schijn. Eén van zijn geliefdste wapens bleek snelheid te zijn, die onder anderen Steen Olsen in het spel van de FC Utrecht brengt. Olsen werd niet de architect van de aanval van FC Utrecht. Dat zijn Marco Cabo en Leo van Veen. Olsen groeide uit tot de man, die diepte aan het spel van de nieuwe combinatie geeft. De verrassing en snelheid waardoor de FC Utrecht de laatste jaren terecht opzien baart. 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19