Drie artsen in Londonderry constateren na sectie: de bouw Verbittering in de Ierse Republiek Zuidvietnamese piloten gesprek met actief boven Ho Tsji in Zweden Mao Minh-route in Laos voorkomen Griekse scholier onder streng toezicht Koehandel met Bhoetto had privégegevens SLACHTOFFERS IN DE RUG” Onrust in „BRITSE SOLDATEN SCHOTEN van Ulster I Herdenking doden in militairen uit zilyerlasC Frankrijk vraagt uitlevering van Altmann „Terugtrekking Zuidafrikaanse Rhodesië” DE BLOCK 3 - HET BESTE VOOR EEN HAALBARE PRIJS I 1 ■b» WOENSDAG 2 FEBRUARI 1972 (Van onze redacteur in Londen) Waardering Vluchten gestaakt Kogel Vrees Per dag 250 vluchten Vrees Taboes Praten Resolutie Afrikaanse landen in de VN J a t ti e j k LONDEN Drie artsen hebben vastgesteld dat verscheidene van de dertien slachtoffers die zondag tijdens ongeregeldheden in Londonderry door Britse parachutisten werden doodgeschoten, in de rug zijn geraakt. Tijdens de sectie op de lichamen waren vertegenwoordigers van de Noord- ierse regering aanwezig. (Van onze redacteur in Istanboel) ISTANBOEL „Toen ik op de middelbare school ging, was ik banger voor de pedonoom dan voor mijn vader.Er klonk heimwee door in de woorden van de Griekse dictator Papadopoulos, toen hij dit memo reerde in een toespraak tot de leerkrachten en inspecteurs van het middelbaar onderwijs, enige tijd geleden. „Pedonoom” is een Grieks woord. Het klinkt een beetje griezelig, net als „pederast”, maar het was wel heel iets anders, hoewel ook griezelig. Het was de man die er in provincieplaatsen toezicht op moest houden dat de schooljeugd van de straat bleef. Buiten schooltijd, wel te verstaan, want spijbelen was er natuurlijk helemaal niet bij. KORROSSIEVRIJE VRAAG VRIJBLIJVEND M OFFERTE BIJ afd. centrale verwarming y SCHOTERWEG44 TEL.25 42 82 ED iff I I I L v .1 Extra ADVERTENTIE 1 5 e ;e ie F bovenal: jongens LA PAZ (AFP). Frankrijk heeft Bo livia officieel om uitlevering gevraagd van Klaus Altmann die een en dezelfde per soon zou zjjn als Klaus Barbie, oud-gesta- po-chef van Lyon. Altmann bezit sinds 1957 de Boliviaanse nationaliteit. Het Franse verzoek is niet als een ver rassing gekomen sinds de Westduitse Fran- Caise Beate Klarsfeld naar Zuid-Amerika vertrok om te bewijzen dat Altmann en Barbie dezelfde personen zijn. PEKING (Reuter). President Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan heeft gisteren een onderhoud met de Chinese partijleider Mao Tse Toeng gehad De uren dat de jongens- en meisjes scholen beginnen en eindigen zijn met opzet verschillend, zodat de seksen el kaar zo weinig mogelijk zien op straat, ook niet van een afstand. Twee nieuwe aanwijzingen dat het op treden var de para’s wellicht onbeheerst, nerveus of waar het nog het meest naar uitziet moedwillig bloeddorstig is geweest. Voor de Britse opperrechter Lord Widgery ligt de enorme taak om de waar heid in de tegenstrijdige verklaringen te zoeken. Hij zal, zo maakte premier Heath gisteren in het Lagerhuis bekend, in zijn eentje het tribunaal van onderzoek vor men naar het bloedbad in de Noordlerse stad. Met angst en vreze wordt de massale begrafenis van de slachtoffers tegemoet gezien (slechts één van hen wordt in de Ierse Republiek ter aarde besteld). De oppositiebanken reageerden dat het onduldbare beïnvloeding van het onder zoek was. Maar Balniel reageerde dat het regiment paratroepen is belasterd en hij herhaalde dat de troepen pas met scherp zijn gaan schieten toen zij zelf onder vuur van kogels en benzinebommen kwa men te liggen. schade in dat het parlement en van zijn eigen gezag op het spel staan. In Belfast werd gistermiddag een sol daat, die was ingeschakeld bij het oprui men van barricaden in de rooms-katholie- ke wijk Fails, dodelijk in de borst ge raakt. Een marinierseenheid raakte bij Newry in vuurgevecht met drie guerrilla’s die hen vanuit een leegstaand huis bestook ten. Het huis ging tenslotte in vlammen op en er zijn onbevestigde berichten dat daarbij de schutters om het leven kwa men. De Amerikaanse marine en luchtmacht maken dagelijks gemiddeld 250 gevechts- missies tegen de Ho Tsji Minh-route. is e ,6 n '9 P sr (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. Aan de verwikkelin gen rond de veiling van een register met vertrouwelijke informatie over ongeveer één miljoen Zweden is gisteren een einde gekomen. Het informatiemateriaal werd verbrand. De nogal lankmoedige „speaker” Selwyn Lloyd, de voorzitter van het Lagerhuis, waarschuwde dat herhaling van lichame lijk geweld zoals maandag door Bernadet te Devlin tentoongespreid, kwalijke gevol gen zal hebben, omdat de reputatie van Acties van de bouwbonden worden, be halve ingegeven door groepsbelang, zo be zien ook uit een oogpunt van sociaal welzijn van landelijke betekenis. Zij kun nen het kabinet misschien overtuigender laten waarmaken dat werkloosheid in de bouw wel het allerlaatste is wat een in woonellende kreperend land zich kan ver oorloven. Met enkele honderden miljoe nen, waarmee hoogstens een paar duizend mensen tijdelijk aan werk worden gehol pen. kan het kabinet er zich niet van afmaken. Het zat royaal over de brug moeten komen, wil het vermijden dat de onrust van dit moment een landelijke omvang aanneemt. Het hoofddoel van de ze regering zou daardoor bij voorbaat een mislukking worden. KORFOE: Jongens moeten wit hem, donkere pantalon en zwarte schoenen dragen, ook buiten de schooluren. Meisjes de „schort” en de strik in het haar, jongens en meisjes het schoolin- signe. Bioscoopbezoek verboden behou dens op toegestane dagen en uren bij toegestane films. „Maar één probleem blijft”, zo melden de schoollnstanties van dit eiland: „de flitsen van de film Een Zuidvietnamese woordvoerder ver klaarde dat de vluchten zo lang geheim zijn gehouden terwille van de veiligheid van de missies. Sinds 1 december maken de Zuidvietnamezen gemiddeld vijf tot tien vluchten per dag boven de Ho Tsji Minh-route in Laos. Een onbekende Britse soldaat her dacht gisteren in Noord-Ierland met ontbloot hoofd de dertien burgers dze zondag in Londonderry door Engelse militairen zijn doodgeschoten. De sol daat nam een minuut stilte in acht op verzoek van de leider van een processie die gisteren door de hoofd straat van het Noordierse stadje Dun- given trok. tus- boven die is been zijn omdat de overgrote meerderheid van de katholieken weigert voor de be grafenis weer aan het werk te gaan. Na de verhitte taferelen van maandag was het Britse Lagerhuis gisteren tijdens het spoeddebat over Noord-Ierland tame lijk rustig. Oppositieleider Harold Wilson ontving de benoeming van Lord Widgery met instemming, maar hij vroeg zich af of één man, hoe integer ook, fysiek wel een uitgebreid onderzoek aan kan zoals na de ongeregeldheden van zondag wordt geëist. Premier Heath zei dat het aan lord Widgery zelf is om te beslissen welke onderdelen van zijn getuigenverhoor openbaar zullen zijn en welke assistentie hij zal wensen. Bhoetto zei na afloop dat de bespreking, over de problemen van Pakistan, voor hem zeer bevredigend is verlopen. De Pakistaanse president noemde zijn bezoek aan China, dat maandag begon en tot en met vandaag duurt „produktief, nut tig, constructief en succesrijk”. Lening. China heeft besloten Chili voor het uitvoeren van kleine en middelgrote ontwikkelingsprojecten een bedrag te lenen ter waarde van 65 miljoen dollar. ADDIS ABEBA (AFP). De Afrikaanse landen hebben gisteravond een ontwerpre solutie van Tanzania aanvaard, die be stemd is voor de in Addis Abeba verga derende Veiligheidsraad. Daarin wordt Groot-Brittannië verzocht de Brits-Rhode- sische overeenkomst teniet te doen. om ontslagen. Maar bovendien zijn er allerlei onaangename nevenverschijnselen, die rechtstreeks te maken hebben met het welzijn van duizenden Nederlanders. Nog af gezien van het maatschappelijke ver driet, dat ontslag voor gedupeerde gezin nen met zich meebrengt, betekent het verloop in de bouwnijverheid dat het woningbouwprogramma gevaar loopt. De ambitieuze streefgetallen, die het kabinet voor de komende jaren heeft laten horen, worden met de dag ongeloofwaardiger, ondanks de optimistische rapporten waar in wetenschappelijke illusionisten een gul den toekomst voor de bouwvakker af schilderen. De conclusie moet dus zijn, dat het „anti-inflatiebeleid” van het kabinet-Bies- heuvel voor een belangrijke bedrijfstak een spookbeeld dreigt te worden. De hoogste prioriteit, die de georganiseerde Nederlandse werknemers juist bij het kwantitatieve woningvraagstuk hebben gelegd, wordt er volslagen door ontkracht. De verbittering in de Ierse Republiek over de gebeurtenissen in het Noorden groeit ondertussen nog steeds. Grondper soneel van Air Lingus, de Ierse nationale luchtlijn, weigerde gisteren Britse vlieg tuigen af te handelen. Alle BEA-vluchten naar de Ierse Republiek zijn voor onbe paalde tijd gestaakt. Ierse havenarbeiders weigerden om Engelse schepen te lossen. Rondom de Britse ambassade in Dublin lag gisteren opnieuw een cordon van poli- tie-agenten, nadat maandagavond het ge bouw door IRA-aanhangers was bestormd en lichtelijk beschadigd. De Noordierse premier Brian Faulkner deed in een toespraak weinig pogingen om de gemoederen enigszins tot bedaren te brengen. Hij hamerde op de onverzette lijkheid van de protestantse bevolking van Ulster, zonder welks uitgesproken wil er nooit sprake van een verenigd Ierland zou kunnen zijn: „We willen vriendelijke relaties en samenwerking, maar daarmee houdt het op”. Eerder ontstond ongenoegen, toen de onderminister van Defensie, lord Balniel, waarderende woorden sprak over de para chutisten. van volgende week. Twee, drie scènes vol verschrikking, angst of verziekte seksualiteit kunnen dezelfde aanrichten als een hele film genre”. Aan Engeland wordt ook gevraagd een constitutionele conferentie te beleggen over de toekomst van Rhodesië met deelneming van afgevaardigden van „het oorspronke lijke Rhodesische volk.” De Britse onmacht om aan de rebellie van de Rhodesische re gering een einde te maken wordt niet „ver oordeeld” maar „betreurd”. De resolutie vraagt verder onmiddellijke terugtrekking van Zuidafrikaanse militai ren en politie uit Rhodesië. Het Verenigd Koninkrijk moet maatregelen nemen om onderdrukking van de Afrikaanse bevol king te voorkomen. Papadopoulos heeft de pet niet op nieuw ingevoerd, howel hij er in zijn bovengenoemde rede wel een duidelijk heimwee naar beleed. Ook de jurken mochten paars blijven, als ze maar vergezeld bleven van het obligate witte boordje en vooral.... als ze maar een goed eindje onder de knie kwamen. In de haren moet een stevige strik zitten. En bovenal: geen contact sen jongens en meisjes de twaalf. Niet op school toch al gescheiden maar ook niet op straat. Jongens en meisjes die er op worden betrapt dat ze met elkaar pra ten of lopen op straat, kunnen van school worden gestuurd, zeker als het herhaaldelijk blijkt voor te komen. Oorzaak. Naar aanleiding van de ramp met het Joegoslavische verkeersvliegtuig dat verleden week woensdag boven Tsjecho-Slowakije is neergestort en waarbij 27 mensen om het leven kwamen is in Belgrado meegedeeld dat het on derzoek naar de oorzaak nog maanden in beslag kan nemen. Wat de jongensharen betreft, die moe ten bovenal kort zijn, al hoeft het niet meer gemillimeterd, zoals onder de dictatuur-Metaxas (1936-’41). SAIGON. (Reuter en UPI) De Zuid vietnamese militaire legerleiding heeft voor het eerst bekendgemaakt dat de Zuidvietnamese luchtmacht bombarde menten uitvoert op vrachtwagenkonvooien op de Ho Tsji Minh-route in Laos. Zuid vietnamese vliegtuigen waren al twee maanden geleden met bombardements- vluchten op de Noordvietnamese aanvoer- wegen begonnen. De „Tachydromos” publiceert ten slotte nog enige hartekreten van leer lingen. Een meisje uit Noord-Macedo- nië: „Onmenselijk en zeer ouderwets die controle van een gymnastieklerares voordat de schoolparade begint. Het meisje dat de vlag draagt mag geen bril dragen ook al heeft ze glazen met -5.” .,Doe je bloese omhoog, dat ik kan zien of je een ceintuur draagt”. „Meisje ga daarvandaan.” „O, neem me niet kwalijk juffrouw, ik zag niet dat ik in de buurt van een jongen stond..’ Een scholier uit Heraklion: „We zijn doorlopend onderworpen aan een soort vrees. Daar niet heen, dat niet doen, niet gezien worden met een meisje, niet na achten op straat. Maar veel van mijn medescholieren roken stie kem, hebben stiekeme ontmoetingen, lezen stiekem pornografie e.d. Hoe kunnen ze geloven, met al die onzinni ge verboden die ze ons opleggen, dat we ethisch en puur blijven, als tiental len communicatiemiddelen ons op de hoogte brengen van wat er in de wereld gebeurt?” Het Griekse blad vraagt zich af of al die bedillerij niet nodeloos bevorderlijk is voor iets wat in Griekenland toch al een van de grootste problemen is: de trek naar de grote stad. De steen die het Macedonische schoolmeisje terug zal gooien naar haar gymnasium zodra ze daar af is, zal zij ook naar het stadje-als-geheel gooien, waar zij nooit meer hoopt terug te komen, omdat zij er niets mocht. Uit de verontrustende stijging van de werkloosheidscijfers is af te leiden dat de bouwnijverheid de laatste tijd de zwaarste klappen te verduren krijgt. De bouwbon den hebben daar verontwaardigd op gere ageerd. Ze hebben gedreigd met represail lemaatregelen in de vorm van stakingsac ties tegen een kabinetsbeleid, waarvan zij de strekking niet begrijpen. Premier Bies heuvel blijft bij iedere gelegenheid vol houden dat de bestrijding van de werk loosheid geen inflatie mag uitlokken. Dat zou naar de mening van het kabinet de toch al labiele economie van ons land nog verder ontwrichten. Doel blijft het afrem men van de consumptie, waarmee dan niet alleen die van particulieren wordt beoogd. Op zichzelf is dat een prijzenswaardig uitgangspunt. Maar wanneer een gevolg van een in die geest gestuurde bezuini- gingspolitiek is, dat de werkloosheidscij fers groeien zoals ze nu doen, dan ligt de vraag, of voor bepaalde bedrijfssectoren het middel niet erger is dan de kwaal, voor de hand. Natuurlijk moet het recente getal van 130.000 werklozen eerst „gezuiverd” worden van seizoeninvloeden en van ef fecten die samenhangen met een andere benadering van de werkloosheidsregistra- tie. Maar dan nog is de aanwas van het werkloosheidscijfer en daarom gaat het in het tempo van de laatste maan den een bedenkelijke zaak, die vraagt om nadere maatregelen. Het kabinet lokt de werkloosheid zelf voor een deel uit, is de beschuldiging van de bouwbonden. En in die opvatting staan zij niet alleen. De werkgevers zien de voortgang van hun activiteiten verstoord door het verminderen van opdrachten, een verschijnsel dat zich overigens ook in de wegenbouw voordoet. Die situatie vraagt Het instituut van pedonoom is welis waar afgeschaft in Griekenland, maar nog steeds behoort het mede tot de taak van leerkrachten in de provincie, er op te letten dat de scholieren zich buiten schooltijd goed gedragen. Onder de regering van Papandreou (1964-’65) werden de scherpste kantjes van dit systeem wat afgeslepen. De jongens werden bijvoorbeeld verlost van de monsterlijk grote petten-met-nummer die ze steeds op moesten hebben. De meisjes mochten in plaats van hun sombere zwarte schooljurken paarse gaan dragen. Het conflict ontstond toen een krediet- Inlichtingeninstituut in de Zweedse stad Oerebro failliet ging. De sedert jaren verzamelde en ter verkoop aangeboden negatieve economische informatie zou bij opbod worden verkocht om de schulden te dekken. Dit gebeurde vorige week. De nieuwe eigenaar was een fabrikant uit Stockholm. Hij kocht alle gevens voor de prijs van 13.000 gulden. Tijdens een geïmproviseer de persconferentie na de veiling verklaar- Proeven met paraffine op de handen van de slachtoffers eveneens door de artsen verricht, om na te gaan of zij op het moment dat zij geraakt werden wa pens droegen, zullen „waarschijnlijk nega tief” uitvallen. Vanmiddag is er een plechtige requiem mis in de bisschoppelijke kerk van Lon donderry waarbij zich onder meer de 89- jarige legendarische Ierse president De Valera vertegenwoordigen laat. Enkele tienduizenden rouwenden zullen op de L\ JT i HERAKLION (op Kreta): strenge controle vanwege het feit dat deze stad zeven maanden per jaar vol toeristen is. moeten betalen om de informatie de eigen economische levenswandel te krijgen en de hij de informatie te koop te zullen aanbieden aan de mensen register vermeld stonden. Ongeveer zeven gulden zou men per persoon moeten betalen om de informatie over de eigen economische levenswandel in handen te krijgen en deze daarna eventueel te vernietigen. Dit zou de koper ongetwijfeld een miljoenenwinst hebben opgeleverd. Na het horen, van dit nieuws over deze koehandel met privégegevens werd de koop door de veilingmeester ongedaan ge maakt en kwam koper nummer twee in aanmerking, die 12.500 gulden had gebo den. Deze vertegenwoordigde een contro- le-orgaan van het bedrijfsleven en had al tevoren laten weten het register te willen vernietigen. Dit gebeurde gisteren dan ook in de centrale verwarmingsoven van de stad Oerebro, waar het register in vlam men opging. De ontwikkeling op het gebied van persoonsregistratie ongeremd door een gebrekkige wetgeving snelt daarente gen voort. Reeds begin juli verwachten de autoriteiten een centraal persoonsregister in gebruik te kunnen nemen, waar bij de inwoners van Zweden op nummer ge rangschikt zullen zijn. Men streeft naar een bundeling van voorhanden zijnde in formatie, een zaak waartegen door velen onder meer door de oppositiepartijen scherp wordt geprotesteerd. Wettelijke beveiliging van deze informatiebron kan pas vanaf 1975 grondwettelijk worden verzekerd, zo zegt men. Een Griekse middelbare scholier blijft scholier ook als hij niet op school zit. De school behoudt het toe zicht. En zo hoort het ook, zei Papado poulos in zijn toespraak: „Het moet zo zijn, dat u als leerkracht als het ware ook thuis bij de scholier aan tafel zit. U moet op de hoogte zijn van zijn huiselijke omstandigheden, van zijn doen en laten, u moet ook weten of zijn vader veel in een café zit....”. onlangs het hele stelsel voorzichtig ter discussie stelde, heeft een soort onder zoek ingesteld naar de toestanden in de diverse provinciesteden, die onderling lichte verschillen vertoonden. Hier zijn een paar plaatselijke resultaten: AGRINION: Cafébezoek onder alle omstandigheden verboden, maar de leerling mag met zijn ouders in de „zacharoplastion” (een soort lunch room) om er een gebakje te eten, echter „binnen logische tijdsduur”. Feestjes zijn verboden, de leerling(e) mag wel naar huiselijke feestjes, mits deze betamelijk verlopen. In het week einde eigen kleding toegestaan. TRIKKALA: Meisjes moeten de hele week hun schooljurk dragen als ze in het publiek verschijnen (het ding wordt eigenlijk podia, „schort”, ge noemd) Bezoek aan lunchroom toege staan, mits niet op de patari, een soort eerste verdieping waar je van de straat af niet wordt gezien. KASTORIABioscoopbezoek alleen bij toegestane films en in de weekein den, in gezelschap van tenminste één van de ouders. In publiek geen „we reldse” dracht voor de meisjes, maar de schooljurk met schoolinsigne, en op feestdagen de „feestelijke schooljurk”, die ook zondagmorgen wordt gedragen bij het gemeenschappelijke kerkbezoek. Haren van de jongens kort „en in de lagere klassen nog korter” AMALIADA: De directeur van het meisjeslyceum brengt ’s avonds, geas sisteerd door twee leerkrachten, onver wachte „beleefdheidsbezoeken” aan huis om te vragen of de leerling(e) soms „nog hulp bij zijn huiswerk nodig heeft” die in het Gisteren werd voor de eerste keer mel ding gemaakt van deze vluchten in het dagelijks overzicht van de militaire activi teit. „Zuidvietnamese piloten hebben dins dag acht vluchten gemaakt met A-37- gevechtsbommenwerpers tegen doelen langs de Ho Tsji Minh-route in Zuid- Laos. De Zuidvietnamezen maken nu re gelmatig gevechtsvluchten boven drie van de vier in oorlog gewikkelde landen van Indo-China: Zuid-Vietnam, Laos en Cam bodja. Tot dusver hebben ze zich niet boven Noord-Vietnam gewaagd. De Noordvietnamezen verdedigen hun grond gebied met Mig-straaljagers, die meer dan twee keer zo snel zijn als de A-37. Volgens het Vietnamese persbureau is afweergeschut overgebracht naar de noordelijke grens van Zuid-Vietnam tegen mogelijke aanvallen door Migs. Troepen langs de gedemilitariseerde zone worden geoefend in luchtafweer. De Noordvietna mezen hebben nog nooit luchtaanvallen uitgevoerd boven Zuid-Vietnam, maar hun activiteit boven Noord-Vietnam neemt toe. Na een bepaald avonduur (acht uur ’s winters, negen uur ’s zomers in de meeste gevallen) mogen ze helemaal niet meer zonder geleide van de ouders op straat zijn. Om van bioscopen en cafés nog maar te zwijgen. Let wel: dit alles is geen uitvinding van de kolo nels, maar het was wèl zo dat het tijdens Papandreou en zijn opvolgers min of meer op zijn retour was. De kolonels, in hun afkeer van de samen leving „die alles toestaat” en drastisch gesteund door de Grieks-orthodoxe kerk, hebben dit alles volledig in ere hersteld Het weekblad „Tachydromos”, dat T-'

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3