Velsense reinigingsdienst paraat voor het bestrijden van gladheid Oppassen voor verzilting van Gezellig trefpunt voor Industrie-visserij afgewezen HONINGBIJEN IN DE WINTER grondwater „56-ers” IN DE VISHAL JAARVERGADERING ORANJEVERENIGING Vakantie in Israel Carnaval m Velsen Volksdansen bij „Zieme” Dansen m I 1JMUIDER COURANT WOENSDAG 2 FEBRUARI 1972 A ctie Systeem (Van een onzer redacteuren) VELSEN EEUWEN GELEDEN waren de Hongaren nog in hevige oorlog ge wikkeld met de Turkennu maken ze in den vreemde broeder lijk gebruik van dezelfde ruimte in het Islamcentrum in de Koning*- steinstraat. Iedere maand komen Hongaren bijeen in een zaal van het gebouw dat de stichting Pere- grinus (voor buitenlandse werk- nèmers) heeft ingericht voor de Islamitische werknemers. Als wij op de aanvangstijd van de socië- teitsavond van de Hungariaclub verschijnen, verleden week zater dag keurig om acht uur, ziet het er nog erg leeg uit. „Hongaren zijn niet zo stipt”, wordt ons toever trouwd. Later begint het vol te lopen: en komt er muziek en ge zelligheid. Kort IJmond nieuws IJMUIDEN Het Nederlandse bedrijf dat zoals gemeld in deze krant een aanvraag had ingediend voor de oprichting en inbedrijf stel ling van een vismeelfabriek in Oost ende, heeft afgezien van zijn plan nen: de zaak lijkt definitief van de baan; van een eventuele vestiging elders aan de Vlaamse kust zou ook geen sprake meer zijn. r TjW. Exclusieve (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Bij de gemeentelijke diensten in Velsen beijvert men zich steeds bij gladheid, als gevolg van opvriezen, ijzel of sneeuw, de verkeers verbindingen zodanig intakt te houden dat de veiligheid van weggebrui kers zoveel mogelijk kan worden gewaarborgd. Een der oplossingen hier voor bestaat uit het strooien met een mengsel van zand en zout, met de bedoeling het gladde wegdek stroef te maken en de ijslaag te laten ont dooien. Nu hebben de deelnemers aan het verkeer de begrijpelijke neiging te veronderstellen, dat bij het eerste spoor van gladheid het gemeentelijk apparaat onmiddellijk voor een bestrijdingsactie wordt gemobiliseerd. In principe is een dergelijke mening niet geheel onjuist, al dient dan ook bij een dergelijk optreden wel enige beperking in acht te worden genomen, met het oog op schadelijke nevenverschijnselen. Vijand van visstand en milieu ondervindt felle tegenstand HUNGARIACLUB HERINNERT AAN GEBOORTEGROND ADVERTENTIE T> URK. Van 24 tot en met 29 januari werd in Urk 400.551 kg Noordzeevis, ter waarde van 865.054.45 aangevoerd. Pols. In de burgemeester Rambonnet- laan in IJmuiden gleed een 64-jarige man uit en viel met zijn pols door een ruit. Hij liep een diepe snijwond op en werd voor hechting naar het Zeeweg Ziekenhuis ver voerd. Nu de winterkoude ook in deze ge westen haar intrede heeft gedaan, heb ben wij eens bij de Velsense amateur- imker J. G. Koning geïnformeerd naar de manier, waarop h(j erin slaagt zjjn veeltallig gevleugeld bezit zonder merk bare schade te laten overwinteren. De heer Koning, over dit onderwerp en thousiast als steeds, vertelde ons dan ook gaarne dat de honingbij het niet zal overleven, wanneer het insect wordt blootgesteld aan een temperatuur, la ger dan ongeveer 7 graden Celsius. Voor een bijenvolk, dikwijls bestaan de uit een gemeenschap van vijftien- tot twintigduizend leden, is het aldus zaak gedurende de winter steeds te zor gen voor een gezamenlijke lichaams warmte, welke zich boven deze koude- grens bevindt. Om dit te bereiken trek ken de bijen zich, naarmate de tempe ratuur buiten daalt, in haar korven of kastjes op in een „tros” genaamde bol vorm tussen de raten, met in het mid- d ende koningin als aller moeder. Modehuis Het te gebruiken zout heeft namelijk een milieuverontreinigend aspect, omdat het tegelijk met het smeltwater door de grond wordt opgezogen. Met als gevolg een ver zilting van het grondwater, met mogelijke schade aan beplanting en landbouwgewas sen en waar dit in de nabijheid van winge- bieden geschiedt, ook aan de voorraad van drinkwater. in 517 189 BEVALLEN: G. G. M. Kruijer-Van Beek, d., Tussen- beeksweg 17, IJmuiden; E. J. B. Gouver neur-Van Druten, d., Zwarte Mierenvlak 79, IJmuiden; M. J. Bom-Satter, z., Lits- laan 33, Santpoort; M. A. Duiker-Meerhof, z., Prins Hendrikstraat 77, IJmuiden; N. Oosterloo-De Zoete, z., Zwarte Mierenvlak 20, IJmuiden; J. A. C. van Koningsbrug- gen-Mul, z._ Roos en Beeklaan 16. Sant poort. OVERLEDEN: R. Henstra, 89 jr., weduwe van A. Burg graaf, Zuiderkruisstraat 74, IJmuiden; J. C. E. Douglas, 73 jr., echtgenote van M. Kabel, Duinweg 16, Santpoort; F. E. Katzie, 68 jr., echtgenoot van M. Kloek, Jelte Eels- mastraat 2 hs, Amsterdam; W. Rom, 62 jr., achtgenoot van C. M. van Dongen, Fazan tenlaan 28, IJmuiden; J. A. Webbe, 61 jr., echtgenoot van C. Rutte, Heerenduinweg 10, IJmuiden; W. K. Hollmann, 87 jr., we duwnaar van H. Boerwinkel, P. C. Hooft- laan 57, Driehuis; J. G. Das, 68 jr., weduw naar van K. Kritikos, Rijksweg 458, Sant poort. In Velsen, waar de taak van de glad- heidsbestrijding bij de reinigingsdienst be rust, volgt men bij het strooien een bepaald systeem. Ten gerieve van het autoverkeer wordt gestrooid op de voornaamste ver bindingswegen, waarbij ter instandhouding van het openbaar vervoer ook de naast de buslijnen gelegen wegen onder handen worden genomen. In dit strooiplan zijn eveneens de hoofdverbindingen en de be langrijkste toevoer wegen naar en tussen de woonwijken opgenomen. Bij zware sneeuw val wordt geruimd volgens hetzelfde plan, met bijzondere aandacht voor winkelstra ten en -pleinen. Alleen het bestrooien van woonstraten levert bijzondere moeilijkheden op, nog af gezien van de daaraan verbonden hoge kosten. In de eerste plaats is het immers vrijwel onmogelijk de vrij grote strooiwa gens tussen alle geparkeerde auto’s te la ten rijden, zonder deze te beschadigen. Bo vendien zouden deze straten door het dooi water vrijwel onbegaanbaar worden ge maakt. En bij dit alles gaat men van het standpunt uit dat de kinderen dicht bij huis alle sneeuw niet mag worden ontno- Warme zigeunermuziek van violist Kun op de Hungariaclub. Op de foto luisteren van links naar rechts mevrouw Cserep (die zelf vaak piano speelt voor de landgenoten van haar man, zelf is ze Neder landse), twee Hongaarse bezoe kers, bestuurslid Laszló Takacs en initiator Feri Cserep. gekaart, gedanst, gebruik gemaakt van de mogelijkheden die het Islamcentrum verder aan spelactiviteiten biedt. Men legt uit wat „Ulti”, een Hongaars kaartspel is. Met andere kaarten, waar in alleen de hartenkaarten iden tiek aan de onze zijn en de rest, zoals bijvoorbeeld de schoppen, door andere tekens, in dit geval een pompoen ver vangen zijn. Er zijn ook een heleboel ideeën toekomstmuziek: foto’s en films maken en tentoonstellen van vakanties in Hongarije waar ze nu weer heen kunnen als toeristen, volksdansen (er bestaan zoiets voor Oosteuropese dan sen, maar de Hongariaclub wil het helemaal Hongaars met kledij houden. Probleem is dat er geen lerares in de buurt voorhanden is), een gemaskerd bal wellicht op 12 februari, zingen, ziekenbezoek. Dank zij een bijzonder meldingssysteem is de reinigingsdienst dag en nacht in staat binnen het half uur met de actieve bestrij ding een aanvang te maken. Vier volauto matische strooimachines, reeds gemonteerd op een autochassis, staan in perioden van dreigende gladheid gereed om onmiddellijk geladen uit te rijden. Bij onvoorzien optre dende gladheid kunnen deze wagens bo vendien binnen tien minuten worden vol geladen. Hiervoor is op het terrein van de dienst aan de Velserduinweg een overdek te bergplaats ingericht, waar duizend ton strooimateriaal in voorraad kan worden gehouden. Voor het ruimen van sneeuw mag men daarnaast nog over vier sneeuw ploegen beschikken. Toch wordt bij het bestrijden van glad heid niet alleen aan de auto’s gedacht, om dat op de rijwielpaden eveneens regelma tig wordt gestrooid en zonodig geruimd. Voor deze activiteiten heeft de dienst de beschikking over speciale strooiers, die achter een landrover kunnen worden ge koppeld. Voorts bezit men twee sneeuw ploegen, die bjj de breedte van de rijwiel paden zijn aangepast. De reinigingsdienst meent op deze wijze te kunnen voldoen aan de voorwaarden tot een snelle en zo doeltreffend mogelijke gladheidsbestrijding. Toch wil men hier niet verzuimen de weggebruiker te herin neren aan zijn eigen verantwoordelijkheid, hetgeen een grote oplettendheid impliceert in gevallen, waarbij een optredende glad heid in het vooruitzicht wordt gesteld. Een goed hulpmiddel is hierbij de autoradio, waar de weerberichten immers regelmatig door kunnen worden beluisterd. Gevallen. Tengevolge van de sneeuw- gladheid is gisterenmiddag op de Lange Nieuwstraat een 66-jarige vrouw uit IJ muiden uitgegleden. Zij klaagde over pijn in de linkerheup en werd ter observatie naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht. IJMUIDEN. Dinsdag werden IJmuiden aangevoerd: 64 kisten en premielasten schelvis, 85 lasten en premielasten wijting, 2643 kisten kabel jauw, 669 kisten koolvis, 1780 kisten ha ring, 98 premiekisten makreel, 663 kisten schol, 52 kisten schar, 22 kisten tarbot, 37 kisten diversen, 1543 stijve kabeljauwen en 4800 kilogram tong. Prjjzen, per kilogram, in guldens: tarbot 11.85-11.06, gr. tong 5.97-5.68, grm. tong 8.65-8.26, kim. tong 9.58-8.76, tong 1 9.16- 8.70, tong 2 8.81-8.63. Per 50 kg: tarbot 352-218, griet 191-150, kabeljauw 1 137-60, kabeljauw 2 127-43, kabeljauw 3 95-51, kabeljauw 4 82-50, kabeljauw 5 70-33, koolvis 1 56-48, kool vis 2 41-35, koolvis 3 49-42, koolvis 4 29- 20, kl. len>g 36, schelvis 1 88-82, schelvis 2 76-54, schelvis 3 54-37, schelvis 4 75-49, wijting 1 84-38, wijting 2 80-36, schar 110- 45, bot 34-31, schol 1 40-36, schol 2 52-47, schol 3 63-57, schol 4 89-65, haring 44- 32.80, sprot 14.40, kleine makreel 23.60- 20.00, haai 96-85. gr. kuit 26-7.50, lever 20-12.50 Per 125 kg: leng 110. Besommingen (in guldens): KW 3 23.500, 42 54.700, 55 10.700, 85 35.500, 117 10.200, 153 17.500, 159 5.890, SCH 117 10.300, VL 110 18.590, 121 13.300, ARM 25 3.080, 35 3.540, WR 136 2.040, YE 25 1.400, IJM 23 4.070, ZL 6 4.100, IJM 207 en KW 190 11.380, IJM 205 en IJM 221 6.600, 209 en 211 8.800. UK 141 en UK 271 12.600, VD 9 en VD 19 1.650, WR 34 en WR 137 2.600. Voor hen die een vakantiereis naar Israel overwegen geeft het NIVON dinsdag 8 februari een voorlichtings avond in gebouw „Velserduin” aan het Velserduinplein. Deze toeristische in formatie, waarbij ook de kibboets zul len worden behandeld, geschiedt in sa menwerking met het Israëlisch Natio naal Verkeersbureau. Regelmatige voeding van al deze bij en stelt alle in staat de vleugelspieien te laten werken, zonder dat hiervoor de vleugels behoeven te functioneren. En nu kan met deze spierbeweging in een eendrachtig samenspel en zonder ophouden zoveel warmte worden opge wekt, dat zelfs bij een zeer strenge vorst in het midden van de tros een temperatuur van 20 graden Celsius be ven het vriespunt kan blijven gehand haafd. Opnieuw een bewijs voor het geen door eendrachtige samenwerking in het algemeen belang kan worden verkregen. Het bestuur van de volksdansgroep „Zieme” uit Beverwijk inviteert alle ge ïnteresseerden boven de leeftijd van veertien jaar eens een bezoek te bren gen aan een repetitie in het jongeren centrum „Kennemerstaten”. Deze wordt elke woensdagavond van 20 tot 22 uur gehouden in de laatste barak van het kamp „Rooswijk” aan de Grote Hout- of Koningsweg in Velsen-Noord. Het programma hiervoor vermeldt onder leiding van Ank van Leyden onder meer dansen uit Joegoslavië, Israel, Grieken land en Roemenië. Alle verdere inlich tingen bij Rob Over, Acacialaan 16, Beverwijk, tel. 0251025666. De opstelling van een dergelijke tros is zodanig, dat ook de bijen aan de bui tenkant daarvan onmiddellijk in con tact kunnen blijven met de in de raten opgeslagen voedselvoorraad. Deze rahdbijen nemen naar behoefte zoveel voedsel (honing) tot zich, dat hiervan ook aan de in de tros verblijvende le den van het bijenvolk voldoende kar. worden doorgegeven. De Oranjevereniging „Driehuis” houdt donderdag 3 februari in het clubhuis van „Strawberries” aan de Waterloo- laan haar algemene jaarvergadering, waar in verband met het vijfentwintig jarig bestaan van de vereniging een enigszins feestelijk tintje aan zal wor den verleend. De agenda hiervoor ver meldt, behalve de gebruikelijke jaar verslagen van de secretaris en de pen ningmeester ook nog een bestuurs verkiezing, waar de volgende kandida tenlijst voor is ingediend: dr. J. J. Wen sink, voorzitter; J. van der Linden, se cretaris; R. J. F. Meijer, penningmees ter; L. L. W. Serlie, tweede secretaris; B. H. Korthouwer, tweede penning meester, met als leden mevrouw A. R. de Jongvan den Bos, J. W. Jansen, C. G. Schoonhof, E. de Boer, ir. G. J. den Boer en W. Raaijen jr. Tevens zal deze avond een overzicht worden gegeven op het programma voor de viering van koninginnedag, hetgeen dit jaar maan dag 1 mei zal geschieden. Namens de carnavalsvereniging „De Lammelingen” uit Velsen zal zaterdag 5 februari om 14 uur door prins Knelis I een vrolijk bezoek worden gebracht aan het bejaardencentrum „Breezicht” aan de Keizer Wilhelmstraat in Sluiswijk. Hij is in gezelschap van prinses Rita en de complete Raad van Elf, waarbij alle bewoners een attentie zal worden aangeboden. Later vertrekt het gezelschap om 18.45 uur met bussen van het postkant- toor aan de Lange Nieuwstraat naar „Treslong” in Hillegom, waar de Vel sense carnavalsvierders zijn geïnviteerd door de carnavalsvereniging „De Ka- ninefaaten” uit Noordwijkerhout. De Hungariaclub is een half jaar geleden opgericht door Feri Cserep die getrouwd is met de Nederlandse Ria. In Amsterdam had hij de leiding van de Hungariaclub ter plaatse. „Er zijn voorts clubs in Utrecht, Den Haag en Rotterdam voor zover ik weet” vertelt hij. Vijf jaar geleden verhuisde hij naar Haarlem, zag dat ook hier Honga ren „ontheemd” rondliepen en begon de Haarlemse Hungariaclub. „Voor Hongaren uit de hele omgeving, ze komen hier uit de IJmond. uit Noord- Holland vertelt hij trots. „Vroeger moesten ze naar Amsterdam”. Het bestuur van de Hungariaclub heeft overigens het gevoel dat er ook in de IJmond nog veel meer Hongaren rondlopen die niet veel van het be staan van de club weten. Als u inte resse heeft en landgenoten wilt ont moeten, schrijft u dan naar de familie F. Cserep. Gen. Bothastraat 71 in Haarlem. Bij de jongerensociëteit ,,’t Trefpunt”, gevestigd achter het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg in IJmuiden- Oost, kan vrijdagavond 4 februari wor den gedanst op muziek van „Box Eight- teen”. In de pauze is er nog een disco theek. De aanvrager werd snel nadat z’n voor nemens waren uitgelekt geconfronteerd met een klimaat dat er niet om loog: niet alleen de visserij en aanverwante bedrij ven maar van vrijwel alle andere zijden reageerde men absoluut afwijzend ten aanzien van de vestiging van een poten tiële milieuvervuiler. Voor de plannenmaker hebben mogelijk (of eerder) andere factoren een rol ge speeld welke hem hebben doen besluiten maar niet te beginnen met iets dat onge twijfeld de bron van veel narigheid zou gaan opleveren. Met name: onzekerheden en onaangena me verrassingen op de markt van vismeel op internationaal niveau lijken eerder toe- dan af te nemen, ’s Werelds grootste producent Peru weet hierover mee te men, vooral omdat de bewoners zelf aan sprakelijk blijven voor hun trottoir. Wel wordt de gladheid door de dienst bestreden indien de sneeuw lang is blijven liggen, zodat zich een egaal wit sneeuwdek heeft kunnen vormen. De Hongaren die hier komen, zijn voor een groot deel „56-ers”, mensen die na de opstand vluchtten van hun geboortegrond en in gastvrij Nederland onderdak en werk vonden. „We wil len echt niet iets van een regering in ballingschap of zo zijn hoor” zegt men „het gaat erom onze cultuur, de Hon gaarse zang en dans en specifieke spe len weer op te halen en niet te doen vergeten. De vrijgezellen komen vaak in alles en zo wel aan bod, maar juist die gehuwden moeten naar ons ko men”. Op dem aandelijkse avonden wordt spreken, terwijl om dichter bij huis te blijven de vismeelpositie van Noorwe gen en Denemarken bepaald niet prins heerlijk is. Industrievisserij is voor genoemde Scan dinavische landen lange tijd een goud mijntje geweest. Dat was dan in de lange reeks van jaren dat er nog voldoende vangst was, welke investering in vloot en bedrijven aan de wal wel erg verleidelijk maakte, zoals danook is gebeurd. Enig gevoel van medelijden buiten deze twee landen omdat hun industrievisserij het zo moeilijk heeft, hoeft men niet te zoeken, want dat is er niet. Aan systema tische uitputting van de visstand in de noordoostelijke Atlantische Oceaan, door hun manier van „visserij”, hebben de Scandinaviërs enorm bijgedragen. Het zou voor de visserij van de Euro pese landen goed zijn als Noorwegen en Denemarken (geleidelijk) ophielden met hun vernietigingspraktijken. Jammerkreten over het brodeloos gera ken van hun kustbevolkingen bij het stopzetten van het kwalijke bedrijf worden in de overige EEG-landen terecht met vele korrels zout genomen: zo’n grote rol in de nationale economie speelt die indu strie daar nu ook weer niet. Omschakeling veroorzaakt pijn, maar hoeft niet tot brodeloosheid te leiden. Beide Scandinavische landen beschikken over voldoende knappe koppen die de weg kunnen wijzen naar een rechtvaardige oplossing, waarmee zoveel meer mensen, uiteindelijk ook de Scandinavische vissers die vissers willen blijven gebaat zullen zijn. Want visserij kan er alleen maar zijn als er vis is. Sommige sympathisanten, onder andere het concert- en theaterbureau Nelly Byrma en de familie Horvath verzorgden een keer gratis optreden en als wij op de zaterdag van ons bezoek door de zaal van het Islamcentrum lo pen, krijgen we ook op verzoek een vioolsolo te horen die aan zigeuners en warme landen doet denken en zelfs bij ons melancholie oproept. In de opslagplaats van de gemeente lijke reinigingsdienst wordt de „strooivoorraad” regelmatig aangevuld.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5