Peru na aardbeving van mei 1970 Dorpen van nieuwe zinken platen of legertenten Hoe moet het met de belasting BUITENGEWONE LASTEN BEPERKT STORMVLOEDEN IN VROEGER TIJDEN Studie van dr. M. K. E. Gottschalk Hoe is het ontstaan gaat terug tot zesde eeuw Feiten vaak vertroebeld door legendevorming en vergissingen van geschiedschrijvers Douane speelt Londen bezitter hasj toe L 7 WOENSDAG 2 FEBRUARI 1972 Open plekken (Van onze Haagse redactie) ADOPTIE (Van onze speciale verslaggever) HUARAZ Een hond vol kale plekken aan een dik stuk touw van een halve meter. Kinderen die niets doen in een dorp van nieuwe, glim mende zinken platen of legertenten die niet in de omgeving passen, om dat dat een luxe is, die de mensen zich niet kunnen permitteren. De ver se scheuren in het indrukwekkende gebergte, dat een hoogte van vijf duizend meter haalt, en een bordje waarop staat „Lima 296 km. en Hua- raz 120 km.” DREMPELS Weggespoeld INGEWIKKELD DEN HAAG Volgens een wetenschappelijk niet al te hecht gefundeer de, maar daarom niet minder fascinerende theorie zijn stormvloeden onderhevig aan een bepaald ritme. Door de eeuwen heen zouden perioden met veel stormvloeden vrij regelmatig worden afgewisseld door een reeks rustige jaren. Als dat inderdaad zo zou zijn zou een computer met de ge- van vroeger toekomstige stormvloeden kunnen voorspellen kroniek- en geschiedschrijvers hebben de ware feiten dikwijls vertroebeld. Kloosterannalen Dit woord: AANSLAGBILJET gevens van vroeger toekomstige stormvloeden Legendevorming Dit woord: AANPAPPEN Dit woord: SLUIK Grote gevolgen STUDIEKOSTEN Spaarndammerdijk Zeeën van tijd Nieuwe studie Hoofdstraat van Huarez in Peru l L DE TOCHT gaat verder dwars door de woestijn, waar je eerst prachtige afstam- Moll: „Ik heb de Nederlandse regering geadviseerd niet ongericht te geven. De Duitsers gaven 45 miljoen DM, de Cana dezen houden het na de eerste ervaringen nog vast. Als je zoals Cuba een ziekenhuis geeft, maar geen medische staf, kun je beter niet geven, want Peru kan zich geen medische staf veroorloven Nu, na bijna vijftien maanden, is het nog alsof de aardbeving de vorige maand heeft plaats gevonden.” waar Rio l lawine Smit Santa, een roept. een dieet waarbij ook zoutvrije melk ver plicht is. waar rivier en goed „Wij hebben hem laten doorvliegen om de Britse douane gelegenheid te geven zo mogelijk drughandelaars in Londen op te sporen”, aldus een zegsman van de doua ne. schapen en geiten hoeden en die verder, in geheel dichte hutten, al dan niet met Mariabeelden versierd, moeten wonen Als we echt hogerop gaan rijden, ver andert het weinige groen van de woestijn in een geel van de vierduizend meter hooggelegen vlakte gekleurd door een zon die niet door zo’n dikke ozonlaag heeft moeten gaan en waar de wind een solo partij geluid voortbrengt. Dan weet je dat het restaurant in de stad ten onrechte de naam ,,E1 Techo del Mundo” draagt, om dat hier en niet in de stad „het dak van de wereld” te vinden is. Weer een glinsterend dorp in de verte en een stofwolk die later een lichtblauwe auto van de Verenigde Naties olijkt te zijn. Een enkel huis langs de weg waar R.I.P. op staat om aan te geven, dat op deze plek een auto in de angstaanjagende afgrond is gegleden, zodat je onwillekeu rig meeremt en meestuurt als ie bang bent, dat jouw chauffeur het niet goed genoeg doet. Dat is voor haar echter niet hetzelfde als uitblazen ,want na haar 65ste wil ze zich gaan wijden aan de historische geografie van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Vooral in België vindt men het een geweldig manco dat er over Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen historisch-geografisch zo weinig bekend is uit de middeleeuwen. Van een onderzoek daarnaar zou zij nog een plezierige hobby willen maken. De regeling van de tweede categorie uit gaven die voor ziekte invaliditeit enz. is heel wa ingewikkelder uitgevallen en is vergeleken bij de oude regeling ook heel wat krapper geworden; De wet geeft na melijk nu precies aan wat onder uitgaven ter zakt van ziekte invaliditeit en .beval- De hutten van verse klei, d at hier „adobe” heet, en de scheuren in het ge bergte en de legertenten en de zinken platen: alles levert het bewijs voor aard bevingen. DE HUTTEN en de omgeving worden één, er is geen onderscheid meer. Nog een enkele jongen op een ezel en dan de vallei, waar je al lang op wacht, omdat je immers al tien uur geleden uit Lima vertrokken bent op weg naar Huaraz. Het dorp uit de Callejon, dat samen met Huncay en Caraz en Huaylas en nog zo veel andere dorpen is weggespoeld op de 31ste mei van het jaar 1970 tussen drie en half vier 's middags. Weggespoeld tijdens een lawine, die met een vaart van 200 k m per uur naar beneden donderde om ongeveer 70.000 mensen te bedèlven onder een laag mod der en slijk van soms meer dan tien meter dik en rotsblokken meeslepend, waar gemakkelijk enkele villa’s in ’t Gooi Het zou niet leuk zijn als op deze be talingsregeling niet ook een uitzondering was Die uitzondering vormen de kosten van adoptie. Zij komen pas in aanmerking als de adoptie bij bet vonnis van de recht bank een fei’ is geworden Mislukt de adoptie dan ook geen buitengewone las ten Mini»1e’ heeft regel- gegeven voor het bepalen van de adoptiekosten We laten dat maar rusten om het artikel niet te lang tc maken. De zaak kwam aan het rollen toen personeel van Schiphol zondagavond in de verlaten aankomsthal twee onbeheerde zwarte koffers aantrof. Blijkens de labels kwamen zij uit Pakistan met eindbestem ming Londen. Dit wekte bij de douane verdenking. (Van onze belastingmedewerker) HAARLEM. Van de wijzigingen in de wet op de Inkomstenbelasting, die bij de definitieve aangifte 1971 een rol gaan spe len, is de regeling van de buitengewone lasten wel de belangrijkste. Bovendien hebben daar heel veel mensen mee te maken. De wetsbepalingen ten aanzien van de buitengewone lasten zijn grondig gewijzigd en de regering hoopt uit deze wijzigingen enige tientallen millioenen voor de schat kist te halen. Dat de regering gemeend heeft dit te moeten doen ten aanzien van uitgaven, waarachter natuurlijk wel niet altijd, maar toch dikwijls menselijk leed schuil gaat, is op zichzelf te betreuren. Maar aangezien de volksvertegenwoordi ging de plannen van de regering, al dan niet na amendement, heeft goedgekeurd, kan niet anders gezegd worden dan dat de huidige regeling op volkomen wettige wijze is tot stand gekomen. Allereerst is dan van belang op te mer ken dat anders dan voorheen niet alle buitengewone lasten worden samengesteld en dan wordt gekeken of zij voor aftrek in aanmerking komen. Er zijn nu drie categorieën buitengewone lasten, namelijk a) uitgaven tot voorziening in het levens onderhoud van eigen en aangehuwde kin deren en pleegkinderen en andere bloed- 'en aanverwanten in rechte linie of tweede graad zijlinie (broers, zusters, zwagers, schoonzusters); b) uitgaven ter zake van ziekte, invaliditeit, bevalling, adoptie en overlijden van de belastingplichtige, diens echtgenoot, kinderen en pleegkinderen, alles net als bij de eerste categorie; en uit min 1% Tweede f 25.000,— gaven ter zake van opleiding of studie voor een beroep. Elk van deze categorieën moet een be paald minimum te boven gaan om voor aftrek in aanmerking te komen Bereiken ze dat, dan komt alleen het meerdere voor aftrek in aanmerking. Elke categorie heeft dus een eigen „vrije som”, die buiten af trek blijft. Maar die „vrije sommen”, men spreekt vaak van „drempel”, hebben on derling niets met elkaar te maken. Voor categorie a), voorziening in het le vensonderhoud is de drempel heel een voudig aangegeven: het is 1% van het onzuive, inkomen als die ene percent blijft beneden 200 en anders blijft het 200,— Twee voorbeelden ter verduide lijking: Onzuiver inkomen, dat is het in komen voordat er afgetrokken zijn de per soonlijk! verplichtingen de buitengewone lasten en de aftrekbare giften 15.000, voorziening levensonderhoud kind, voor wie, tussen twee haakjes geen aanspraak op kinderaftrek mag bestaan, 1000,Af trekbaar als buitengewone last f 1000, van f 15.000,— blijft f 850,—. voorbeeldZuiver inkomen kosten levensonderhoud kind weer 1000,aftrekbaar als buitenge wone last f 1000.— min f 200— Of f800, Alle buitengewone lasten kunnen afge trokken worden in he’ jaar waarin zij zijn voldaan. Dat wil in de gewone gang van zaken zeggen, dat zij zijn betaald Het jaar, waarin ze ontstaan is niet van be tekenis. Het belang van deze bepaling moet niet onderschat worden want het geeft de belastingplichtige de kans, enigs zins met de buitengewone lasten te mani puleren Hij kan ze van het ene jaar naar het andere schuiven dooi eenvoudig niet 31 december maar 2 januari te betalen of omgekeerd Met het oog op het overschrij den van de drempel in een bepaald jaar kan dat heel belangrijk zijn Men denke hierbij aan een jaarpremie voor een ziek teverzekering of aar een hoge dokters rekening die net nog op 31 december of liever op 2 januari betaald wordt. Bit die jaarpremies kan men gemakkelijk 2 be talingen in één jaar laten vallen, door de ene keer 2 januari te betalen en de vol gende keer 31 december van hetzelfde jaar natuurlijk ling moet worden begrepen. Het zijn uit gaven voor medische hulp inclusief medi cijnen en „andere hulp- en kunstmiddelen” en vervoer. Bij ,hulp- en kunstmiddelen” kan mer wellicht denken aan kunstlede maten, kunstgebitten, invalidewagentjes enz. Bij vervoer moet uitsluitend gedacht worden aan vervoei van de patiënt zelf. Vervallen is de mogelijkheid om kosten van ziekenbezoek, kraamvisite en de daar bij behorende attenties in aftrek te bren gen. Vervallen als ziektekosten zijn ook de kosten van het reizen om gezondheids redenen althans volgens de bedoeling van de wetgever. Hiermee is wel een bron van veel geharrewar tussen belastingdienst en contribuabele ten nadele van de laat ste opgeruimd. Of de rechtspraak de wetgever hierin zal willen volgen, lijkt ons nog niet een priori uitgemaakte zaak. Wij zouden zeggen: het is het proberen waard, al is de kans op succes misschien niet bijzonder groot. Als uitgaven ter zake van ziekte zijn blijven bestaan de kosten van een ziekte verzekering. Verder zijn nog ziektekosten de uitgaven voor extra gezinshulp en kos ten van een dieet, waarvoor de minister regels moest geven. De minister heeft dit inderdaad gedaan Dat hij hierbij bijzon der scheutig is geweest zouden we niet willen zeggen, maar men mag anderzijds niet vergeten, dat het alleen om de extra- kosten gaat, die door het dieet worden veroorzaakt. Die extra-kosten zijn dan, voor een dieet gehouden op medisch voor schrift f 120,— per jaar. Dit bedrag wordt f 360, - als het betreft- 1) dieet voor maag-, gal-, lever- of darmpatiënten; 2) zeer ei witrijk dieet' 31 streng zoutarm ideet. d.i. Veel van de gegevens voor haar eerste werk vond dr. Gottschalk in kloosteranna len en oude oorkonden. Geografisch be perkte ze zich tot Nederland en Vlaande ren; Engeland en de Duitse Noordzeekust liet zij buiten beschouwing, omdat het teveel tijd zou vergen ook de betrouw baarheid van buitenlandse bronnen te controleren. Overigens zijn Engelse we tenschapsmensen al op bescheiden schaal begonnen de gegevens uit het eerste deel van „Stormvloeden en rivieroverstromin gen in Nederland” te vergelijken met het materiaal in de eigen archieven. Dat werk wordt vergemakkelijkt, omdat het boek van dr. Gottschalk gedeeltelijk in het Engels verscheen. Volgens dr. Gottschalk is men er in de wetenschappelijke literatuur veel te ge makkelijk van uitgegaan, dat een storm vloed altijd de hele Nederlandse kust teisterde. Dat was lang niet altijd het geval. Stormvloeden die enorm veel kwaad hebben gedaan in Zuid-West-Ne- derland waren soms helemaal niet merk baar in het noorden en omgekeerd. In 1953 heeft Noord-Nederland ook maar heel weinig schade opgelopen. Wat intensiteit betreft noemt zij vee) van de middeleeuwse stormvloeden verge lijkbaar met de ramp van 1953. Tot in het midden van de zestiende eeuw gingen die stormvloeden vaak gepaard met enorme landverliezen. Halverwege de zestiende kijken door welke vallei die tien miljoen kubieke meter modder is gekomen om het hele dorp weg te vagen en de vier palmen van het Plaza de Armas te laten staan, evenals het Christusbeeld op het kerkhof waar 150 mensen een veilig heenkomen wisten te vinden. Hoeveel doden er precies gevallen zijn, weet niemand, de kruisen vertellen ge noeg verhalen over de duizenden doden Dan is zelfs het precieze cijfer niet meer belangrijk. Het is stil in de auto als we langs de bijna 7.000 meter hoge bergreus Huascaran rijden, die zijn gif over de vallei spuwde. Het aanslagbiljet der belastingen is het papier waarin u wordt medege deeld hoeveel belasting ge moet beta len. Men beschouwt deze aanslag dik wijls als een aanslag op de por tem on- nale en inderdaad is er sprake van hetzelfde woord, maar in twee beteke nissen. Bedoelt men met aanslag: in het geheim beraamde misdadige toeleg om iemand te vermoorden of van zijn geld te beroven, dan sluit deze betekenis aan bij het werkwoord aanslaan: de hand aan het werk slaan. Bedoelt men met aanslag schatting, raming dan komt het van aanslaan in de beteke nis: de prijs van iets bekend maken door een prijslijst o.i.d aan de muur te plakken of te slaan. De aanslag is dan bij uitbreiding: het bedrag dat men betalen moet Om deze theorie te ontzenuwen of te bewijzen begon mejuffrouw dr. M. K. E. Gottschalk, verbonden aan de universiteit van Amsterdam, in 1963 aan een studie over stormvloeden en rivieroverstromin gen in Nederland. Zij ging terug tot de zesde eeuw en in een lijvig boekwerk publiceerde ze in mei van het vorig jaar de resultaten van haar werk over de periode tot 1400. Het is de bedoeling dat er nog twee delen verschijnen, respectie velijk over de perioden 1400 tot 1600 en 1600 tot 1800. Het manuschript voor het tweede deel is inmiddels gevorderd tot 1532. Dr. Gottschalk, die van 1942 tot 1949 lerares aardrijkskunde was aan het Ko ningin Wilhelminalyceum in Oostburg, promoveerde in 1955 op een studie over de historische geografie van het West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Toen al werd ze voortdurend geconfronteerd met de gevol gen van stormrampen uit het verleden. Volgens haar vaste overtuiging is de geo grafie van Zuid-West-Nederland voor een groot gedeelte door stormvloeden bepaald. Zij zegt dat ook de stormvloed van 1953 de kaart van Zeeland zou hebben veran derd als het materieel van de Zuiderzee werken niet toevallig beschikbaar was geweest. Over stormvloeden, zelfs die uit een ver verleden, is veel recht te zetten, zo heeft dr. Gottschalk in de afgelopen negen jaar ervaren. Legendevorming, onnauwkeurig heden, slordigheden en vergissingen van heilige toeriep we Onder aanpappen. een woord dat al leen in het hedendaagse Nederlands wordt gebruikt en dan nog alleen in de gemeenzame omgangstaal, verstaat men: proberen een gesprek of omgang aan te knopen met iemand die men niet of nauwelijks kent. Men zegt bij voorbeeld- de nieuwe buren willen wel graag met ons aanpappen, maar wij voelen daar niet veel voor. Aanpappen is samengesteld uit het voorzetsel aan en het werkwoord pappen in de zin van plakken Plakken is- iets met kleefstof bevestigen Pap is het half vaste half vloeibare kooksel van 't een of ander en ook' de stijfsel waarmee men lijmt De buren willen dus lijmen Men spreekt van sluik haar als het haar glad en zonder enige krul neer hangt, als het nog steiler dan steil is In het Engels bestaan een paar woor den die met sluik verwant zijn name lijk: to slouch: slungelig lopen slap neerhangen en slug, luiaard Vroeger werd sluik ook gezegd van personen. Het betekende dan tenger, smal en ook: krachteloos slap Men kon bij voorbeeld zeggen ik ben sluik van de honger. In Jaapje van Van Looit wordt gesproken van een sluike boezelaar voor- een glad schort Die betekenissen zijn verouderd. Verwante woorden zijn tersluiks' in het verborgene, stie kem en sluikhandel: geheime handel, dus: smokkelaar!]. EEN DORP bestaat alleen maar uit restaurants van klei zonder water, licht of gas. Het menu staat buiten op een bord aangegeven: gebakken forel. Als we heb ben besteld, gaat de vlag uit ten teken dat de voorraad op is. Het restaurant is uitver kocht. Huaraz, een dorp dat opvalt door zijn open plekken. Teamleider Moll vertelt: v. „Alles is door de aardbeving weggevaagd.” mehngen van de Inca s ziet, die kuddes Er sjaan tenten van het Rode Kruis uit Zweden, Canada en Cuba, een modern hospitaal en een technische school, die per 1 april geopend had moeten zijn. In Recuay staat een auto op zijn kop. De vrijwilliger merkt op, dat dat ding er nog steeds staat. Moll: „De eigenaar zal wel met de aardbeving omgekomen zijn.” Een klein riviertje kabbelt rustig door. Eindelijk hotel Monterrey, voorbij Hua raz, na een autorit van twaalf uur vanuit Lima. Het hotel is onze halte voor de nacht. Een klein langgerekt dorp waar wij een zijstraat in moeten vluchten, omdat een tegenligger er aankomt en de straat te nauw is voor twee auto’s, vormt de eerste stop de volgende ochtend. Dan het dorp Caraz, waar de kerk is ingestort en met de kerk de rest van het dorp. Waar op deze middag toch nog een meisje in mini de enige politieagent tracht te verleiden. EN DAN Yuncay, of liever wat eens Yuncay was: een eindeloze vallei gevuld met rotsblokken en nog eens rotsblokken je duidelijk kunt zien waar de de heilige rivier de halt toeriep en waar dat we goed moeten eeuw, omstreeks 1550, hielden die landver liezen op. Dr. Gottschalk vermoedt dat dit voor het grootste gedeelte een kwestie is van voortgeschreden techniek. Elke stormvloed leverde weer een stuk erva ring op over hoe men het land het best kon verdedigen tegen de zee. De dijken worden hoger en zwaarder, het profiel anders en daarnaast kwamen ook de bestuurlijke en juridische aspecten van het waterschapswezen tot ontwikkeling. Dr. Gottschalk gelooft niet, dat bestuur lijk falen verantwoordelijk kan worden gesteld voor latere overstromingen, wel dat een falend bestuur vaak de oorzaak was van blijvende landverliezen. Opzette lijk doorgestoken dijken, in geval van oorlog bijvoorbeeld, konden meestal met weinig moeite weer worden gerepareerd. Alleen bij langdurige oorlogen kreeg de zee soms kansen die er anders niet waren geweest. De grote middeleeuwse stormvloeden hadden vaak verstrekkende sociale en maatschappelijke gevolgen. Er was soms sprake van landverhuizingen. Na een gro te stormramp in 1134 werden er vanuit Duitsland wervingscampagnes gehouden om Thuringen en Saxen te koloniseren De afwezigheid van stormvloeden in dat gebied werd gehanteerd als wervingsargu- ment. Toen in 1530 en 1532 grote stukken van Schouwen wegspoelden emigreerden veel Zeeuwen naar gebieden waar zij minder gevaar liepen en bovendien min der zware lasten moesten opbrengen voor het onderhoud en het herstel van de dijken. De financiering van het dijkherstel na een overstroming blijkt in het verleden steeds een moeilijk punt te zijn geweest De Vlaamse graven deden voor het her stel van de dijken vaak een beroep op de grote abdijen. Vlaanderen kende verder het systeem van de „leggers”, kapitaal krachtige lieden die geld voorschoten voor En dan nu de d.-empel Niet alle kosten zijn aftrekbaar Alleen die de „drempel" te boven gaan. Die drempel is: lO’/o van het inkomen, als dat lager is dan 18.000, 1800,— als het ligt tussen f 18.000,— en 40.000,— 2500,— als het inkomen f 40.000,— te boven gaat. De zo gevonden bedragen mogen ver menigvuldigd worden met l’/», waardoor de drempel weer wat word’ verlaagd Deze H/t mag V/2 worden, als de belastingplich tige aftrek heeft voor meer dan 4 kinde ren (waarbij fi.-cale dubbeltelling niet geldt) of in het vorige jaar ook aftrek we gens ziektekosten heeft gehad. Heeft ook in het jaar daar weer voor dus twee jaar achter elkaar, aftrek plaats gehad, dan wordt de ll/s nogmaals verhoogd tot l’/t. En dan nog dit: deze vermenigvuldiging mag er niet toe leiden, dat meer dan de werkelijke kosten worden afgetrokken. Dit laatste voorschrift lijkt wat raadsel achtig Toch heeft het wel zin, maar het komt alleen tot toepassing in min of meer uitzonderlijke gevallen. Een voorbeeld kan dit verduidelijken. Laten we aannemen, dat iemand 45 000,— inkomen heeft .en niet tegen ziekte verzekerd is. Hij moet lang ir. een ziekenhuis blijven en heeft daardooi 15.000.— ziektekosten De ver menigvuldigingsfactor is voor hem l’Z». Welk bedrag aan buitengewone lasten krijgt hij nu toegewezen9 Bij zijn inkomen past zie boven een drempel van 2500,- Van ae 15.000 - blijft dus over f 12.500,— Hij kan vermenigvuldigen met l'A; dat wordt IV4 maal 12.500,is 15 625.— De werkelijke kosten zijn ech ter f 15.000,—. Hij mag dus f 15.000,— af trekken De drempel werkt dus niet. Het volle bedrag komt in aftrek Meestal werkt de drempel wel Zou de man van ons voor beeld niet 15.000.— maai f 6000,— ziekte kosten hebben dan werd de aftrek 6000,- min f 2500,- is f 3500,— Dit maal l’A is f4375,- hetgeen 1625— minder is dan de werkelijke kosten, zulks van wege de drempel. De derde en laatste categorie van buiten gewone lasten zijn de studiekosten, maar daar is niet zo bar veel van te zeggen. „Uitgaven terzake van zijn opleiding of studie voor een beroep' heet het in de wet Dat „zijn drukt uit, dat het hier gaat om studiekosten van de belastingplichtige zelf. In onze tijd van vrouwenemancipatie is het misschien niet ondienstig op te merken dat ook de vrouw van de belas tingplichtige onder deze bepaling kan val len als zij studeert voor eer beroep Ook bij deze studiekosten is er een drempel die gelijk is aan die van de eer ste categorie (voorziening in het levens onderhoud). Ook hier komen de eerste f200,— niet in aanmerking of als dat minder is 1% van het onzuiver inkomen. Men kan ook zeggen: is het onzuiver in komen f 20.000 of meei dan geldt de grens van 1% en daar beneden 1% van het onzuiver inkomen in uitgehakt zouden kunnen worden. De lawine na de aardbeving van drie tot vijf minuten, die tot de allerergste rampen ter wereld zou gaan behoren. Hoe hogei je komt, hoe roder de India nen worden: 40 percent meer rode bloed lichaampjes dan mensen die op zeeniveau leven. Gemiddelde leeftijd 40 iaar. De meeste weekeinden is men dronken, om dat er niets anders te doen is als je niet kunt lezen of schrijven en de hele week voor een paar soles in de mijnen hebt gewerkt. Een van de weinige bewegingen is hier het herkauwen van een koe, ter wijl de herders vaak kinderen van zo’n zeven tot acht jaar samen met hun moeders zitten, zitten en zitten. de financiering van het dijkherstel. Zij plukten daar bepaalde voordelen van. Als de boeren uit de streek 2elf niet wilden of niet konden meewerken aan het herstel van de dijken, konden ze afstand doen van hun grond. Die grond kregen dan de „leggers” in hun bezit. Onder het bewind van Karei de Vijfde werden er dijkaflaten verkocht om het herstel van de Spaarndammerdijk bij Haarlem te financieren. Van de opbrengst ging éénderde deel naar de paus, Karel V kreeg ook een deel en de rest verdween in de schatkist van de centrale regering in Brussel. Uit die schatkist kwam slechts een klein restant weer te voorschijn om de Spaarndammerdijk te repareren. Parle mentaire controle was er in die tijd niet. Dr. Gottschalk noemt ook het afsluiten van leningen bij de grote handelsfirma’s in Antwerpen als middel om het dijkher stel te financieren. Soms werd er ook een beroep gedaan op andere steden om fi nanciële hulp. Om de benodigde gegevens bijeen te krijgen is dr. Gottschalk niet zelf de archieven ingedoken. Zij baseerde haar werk op gedrukte bronnen en ander be trekkelijk gemakkelijk bereikbaar materi aal. Sommige gegevens kreeg ze van bui tenaf toegezonden. Niettemin kostten de onderzoekingen dr. Gottschalk zeeën van tijd. Vakanties, avonden en weekends of ferde ze er geheel of gedeeltelijk aan op. Het is voor haar een hobby. Zij denkt voor het tweede deel van haar boek nog een jaar nodig te hebben. Daarna rest nog het derde en laatste deel over de periode van 1600 tot 1800 waarvoor studentenwerkcolleges nu reeds naspeuringswerk doen De periode na 1800 vindt dr. Gottschalk minder belangrijk, omdat de gegevens daarover ook op ande re wijze gemakkelijk te achterhalen'zijn Na het afsluiten van haar laatste deel denkt ze zo langzamerhand aan pensione ring toe te zijn. SCHIPHOL. In de hoop daarmee meer aan de weet te komen over drug handelaars in Londen heeft de douane op Schiphol deze week, in overleg met de Britse douane, opzettelijk een Pakistaanse familie naar Londen laten doorvliegen, hoewel ontdekt was dat deze in dubbele bodems van twee koffers 18 kilo hasjiesj meevoerde. Na aankomst op het vliegveld Gatwick bij Londen werd de man, een 40- jarige Pakistaan, gearresteerd. 1 11

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7