Milieubescherming Dr. J. Brants: Weinig jongeren willen bij onderwijs. Ze zijn bang gepest te worden Europa blijft m zaak moeilijke Ceboq Nieuw I geneesmiddel tegen galstenen PODIUM” „LERAAR MOET AF VAN en onder de wet van de zwaartekracht g i Kinderen moeten Subsidie Brandpunt Zeven maanden voor dief van zin krijgen in leren schilderijen en Angola-comité 1 9 WOENSDAG 2 FEBRUARI 1972 WEEKTAAK KWALITEIT EXPERIMENT IN VERENIGDE STATEN OPVATTING (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG „Vraag 100 leerlingen van de hogere klassen van het voortgezet onderwijs of zij leraar willen worden, dan is hun antwoord tien tegen één: „Mij niet gezien, ik heb geen zin om me door leerlingen te laten pesten”. Als je dan vraagt hoe ze daarbij komen, hoor je altijd weer: „Dat maken wij toch telkens mee”. Eigenlijk is dat een wonderlijke zaak’” Zo begint het boekje „Tussen jongeren”, dat 15.000 jongelui hebben aange vraagd, omdat ze beter willen weten wat een leraar is. Omdat ze misschien zelf wel leraar willen worden. Het héle seizoen: kind gratis! Betaal minder! Ga óók met 1 D-TOURS internationale reisorganisatie van hot DIRK VAN DEN BROEK-CONCERN Boekingskantoor in Haarlem: i Gen. Cronjéstraat 54 - (023) 263869 g E F -4! IBlit Hg SI fe t v .WWtrtfWWWVWWWWWWWWWtiWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWlAfWWWWWWWWWWWWRbAfUWWWWWVVWWWWWWWWWWWWWWWWWir DR. J. L. P. BRANTS fVWWWWWWWWWWWWVWWWWWWWWWWWW*R*WWWWWWWVWWWWWWW»*WWWWWWWWWWWVWWWWWWWWWWWWWWWWWVWWWWWWW*i ADVERTENTIE Desondanks blijft de mogelijkheid be staan, dat jongelui worden toegelaten, die vooral op zoek zjjn naar een goed salaris, prima sociale voorzieningen en lange va kanties. Of gaat u die weg-selecteren? sters tot en met leraren. Denkt u ook in die richting? hebben met de ouders, enzovoorts enzo voorts." Ik begrijp dat u voorstander bent van een volle weektaak voor de leraar aan de school. Zoals iemand die bij een bedrijf werkt daar de hele werkweek moet zijn, zo zou men ook van de leraar kunnen vragen dat hij de hele week aan school is, ook als hij geen les hoeft te geven. „U moet hierbij duidelijk voor ogen neb ben waar mijn verantwoordelijkheid ligt: bij de nieuwe lerarenopleiding. En daarin wordt ervan uitgegaan, dat de leraar niet alleen een taak heeft in de directe onder wijssituatie, maar ook in de school als ge heel. Daar liggen een aantal taken voor elke leraar en een aantal speciale taken die vaak verband houden met de vernieu- wingstendenzen.” Uw antwoord is terughoudend, maar dat is, gezien de gevoeligheid voor dit on derwerp bij de leraren, erg begrijpelijk. Hoe ziet u de taakverdeling in de school van morgen? Hoe galstenen ontstaan is nooit helemaal duidelijk geworden. Zij zitten in de gal blaas, een zakje aan de onderzijde van de lever. De levercellen produceren onophou delijk galvloeistof, die in de galblaas stroomt. Deze vloeistof, die van het groot ste belang is voor de vertering van vetten, wordt in de galblaas bewaard totdat deze door een hormonale prikkel een deel van haar inhoud in de darm uitstort, waar de dan aanwezige vetten worden verteerd. Waardoor de kleine kern ontstaat waar omheen cholesterol zich laagsgewijs af zet en zo de galstenen doet ontstaan is nog onbekend. gezocht. De resultaten ervan worden nu vergeleken met die van de operatieve be handeling. AMSTERDAM. Een 38-jarige gale- rijhouder uit Amsterdam is dinsdag door de rechtbank in de hoofdstad veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf we gens diefstal van vijf schilderijen en een kopie. De officier van justitie had één jaar geëist. water valt, heeft men het toch erbij betrokken, omdat de vervuiling van ri viermondingen en kustwateren bijna al tijd een direct gevolg van de vervuilde rivieren. „Ik zie nog een ander belangrijk voordeel van de dubbele bevoegdheid. Een leraar zal dan eerder in staat zijn aan een en dezelfde school een volledige betrekking op te bouwen. Dat geeft hem een betere kans zich ook echt met die school verbon den te gaan voelen, méér dan wanneer hij aan verschillende scholen les geeft. Dat is toch wezenlijk. Wij vinden dat een leraar niet alleen les moet geven, maar ook de school als zodanig moet dienen. Hij moet deelnemen aan het overleg met zijn colle ga’s en de schoolleiding over onderwijsver nieuwingen, het beoordelingsbeleid, over de brugklas en de individuele begeleiding van de leerlingen. Hij zal contact moeten De man die dat geschreven heeft en die van de minister de opdracht kreeg „de opbouw van alle leraarsopleidingen-nieu- we styi te verzorgen”, is de door het on derwas gewassen onderwijzer, leraar, rec tor, inspecteur dr. J. Brants. „Orde hou den, vinden leerlingen kennelijk de be langrijkste taak van de leraar, De angst dat niet te kunnen veroorzaakt een afkeer van het leraarschap. Dat is heel begrijpe lijk, want veel leraren vinden onderwijs nog steeds een klas met rijen banken en zijzelf op een podium ervóór. Nu nog zijn er die maar liefst hun les uit een boekje voorlezen.” Deze stenen worden soms heel groot, zo groot dat zij de gehele galblaas vullen. In sommige gevallen is het niet een voudig om de heftige pljnaanval als een galsteenkoliek te herkennen, daar die op een maagzweer, een hartaanval of een niersteenkoliek kan lijken. Maar het over grote deel der galstenen blijft blijkbaar onopgemerkt. Een oude opvatting is dat dikke vrouwen boven de 40 jaar de meeste aanleg voor galsteen hebben. Ook zwan gerschap bevordert het ontstaan en op treden van galsteenaanvallen. Het gunstige resultaat dat nu in de Mayo-kliniek op zeer kleine schaal is be reikt was gebaseerd op vele andere voor afgaande onderzoekingen. Het is voordien gelukt menselijke galstenen, die in de gal blaas van honden, schapen of varkens wa ren ingebracht, tot oplossing te brengen. Maar belangrijke gegevens over de men selijke galvloeistof waren tot nu toe on- DEN HAAG De samenspraak in Europa over de bescherming van het leefklimaat loopt niet zo vlot als vele beschermers van het milieu wel zouden wensen. In Bazel kon men in november niet tot overeenstemming komen over een oplossing van het zoutprobleem tij dens de internationale Rjjnconferentie. En ook de Raad van Europa kent een slepende zaak over de schone rivieren in Europa. In oktober 1970 stelde de Raad van Europa een commissie van deskundigen in, nadat Europese parlementariërs hier om al in mei 1969 hadden gevraagd. Deze commissie met vertegenwoordigers uit tien landen, België, West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Nederland, Oostenrijk, Turkije, Zweden, Zwitserland en Ijs land, steefde ernaar vorig jaar septem ber een tekst voor een verdrag ter be scherming van de Europese rivieren op tafel te leggen. Na driemaal bijeen te zijn geweest, is men er nog niet uit gekomen en de vierde bijeenkomst staat voor mei van dit jaar op de agenda. De belangrijkste punten van de be sprekingen zijn: de vaststelling van de algemene normen van de kwaliteit van het zoete water, de verplichting van de regeringen als oeverstaten van een stroomgebied samen te werken en de aansprakelijkheid van de regeringen voor de vervuiling van het rivierwater. In de discussie hierover is er nog een belangrijk vierde punt aan toegevoegd, namelijk de bescherming van de rivier mondingen in zee (de estuaria) en de kustwateren. Hoewel het laatste punt eigenlijk briten het onderwerp van het verdrag de bescherming van het zoet voldoende bekend. Wel weet men dat be paalde tekorten in de samenstelling van de gal tot stenen kan leiden. Volgens de jongste theorieën zou een biochemische afwijking van de lever eer der dan een afwijking van de galblaas de oorzaak kunnen zijn. Toch is een overver zadiging van de galvloeistof met choles terol de eerste stap tot de vorming van galsteen, menen sommige onderzoekers. Actie tegen ethyleenfabriek. Het centraal actiecomité Rijnmond heeft bij de Kroon beroep aangetekend tegen de beschik king van he* college van B. en W. van Rozenburg, waarbij de Gulf Raffina derij een voorwaardelijke vergunning is verleend voor één jaar voor een ethy leenfabriek. Het comité protesteert voor namelijk tegen de zwaveldioxyde die de fabriek zou verspreiden. Het actie comité wil ook anderen, die tegen het lawaai en de roetverspreiding van de Gulf-Fabrieken hebben geprotesteerd, bewegen eveneens in beroep te gaan tegen de beschikking van het Rozen- burgse college. Het vaststellen van de algemene nor men voor alle rivieren in Europa is geen eenvoudige zaak. Niet alle rivieren be vatten water van dezelfde kwaliteit. Er is bijvoorbeeld een groot verschil tussen de stromen in Scandinavië en de wate ren in Nederland, aldus een van de Ne derlandse commissieleden mr. Godert Maas Geesteranus. juridisch adviseur van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Daarbij komt ook het verschil in de geografische geaardheid van Europa. Zo kennen sommige landen al leen bovenstromen, terwijl andere lan den, zoals Nederland, slechts doorsneden worden door benedenlopen. Het is dan ook te begrijpen dat de landen waar de rivieren vlak na het ontspringen de landsgrens overschrijden er niets voor voelen te betalen voor de vervuiling waar zg geen last van hebben. „Daar raakt u een enorm groot pro bleem aan. Het is natuurlijk van bijzonder belang dat we alleen de juiste mensen voor het onderwijs opleiden, die in beginsel de goede kwaliteit en instelling hebben. Daarom zou selectie op intelligentie én persoonlijke eigenschappen ideaal zijn. Maar dan moet je wél eerst weten voor welk onderwijs je opleidt, hoe dat onder wijs er in de toekomst uit zal zien en wel ke kwaliteiten je er dus voor nodig hebt. En je mag ook niet vergeten dat tijdens de opleiding nog bepaalde kwaliteiten ont wikkeld kunnen worden.” De nieuwe opleidingen zullen niet alleen leraren opleiden voor algemene vakken, zoals Nederlands en de moderne talen, maar ook voor beroepsgerichte vakken. Geen enkel instituut is al aan de laatste categorie toe. „De besturen van de instituten hebben pas een brief van ons gehad met de vraag of ze dit jaar nog met de beroepsgerichte vakken willen beginnen. Genoemd zijn te kenen, handvaardigheid, textiele werkvor men, huishoudkunde en elektrotechniek. Dat zijn de vakken waar de programma’s voor op papier staan. Voor andere pro gramma’s zijn nog commissies bezig.” Het lijkt wel kort dag als men dit jaar nog wil beginnen. „Daarom zullen we die instituten, die bij wijze van experiment met beroepsgerichte vakken kunnen beginnen, de kans geven alvast een hoofddocent aan te trekken. Die kan de start voor 1973 dan voorbereiden. Ik heb op die brief nog van niemand ant woord.” DEN HAAG De Nationale Commis sie Ontwikkelingsstrategie 1970-1980 heeft besloten voor bijna 90.000 gulden aan subsidies toe te kennen aan diverse pro jecten, onder meer 25.000 aan KRO- Brandpunt voor een tv-reportage in La tijns Amerika en 9500 gulden aan het Angola-comité voor een bewustmakings- actie onder de Nederlandse bevolking over Angolese koffie. De commissie vergaderde gisteren in Den Haag onder leiding van haar voorzitter, prins Claus. Voor 30.000 gulden zal worden bijgedra gen in de kosten van een tv-film over ontwikkelingssamenwerking, op te nemen in Tanzania, in samenwerking met de Stichting Nederlandse Vrijwilligers. KRO-brandpunt krijgt de subsidie van 25.000 voor een documentaire reportage in Latijns-Amerika over onderwerpen die samenhangen met de derde wereldhan delsconferentie. De actie van het Angola-comité heeft volgens de organisatoren ten doel meer bekendheid te geven aan het feit dat Nederland grote hoeveelheden koffie uit Angola in voert. Volgens het comité wordt een gedeelte van de opbrengst van de koffieverkopen door Portugal gebruikt voor de oorlogvoering. Op de koffieplan tages komen nog dwangarbeid, kinderar beid en andere misstanden voort. De commissie stelde in beginsel 16.000 beschikbaar voor een brochure over ont wikkelingssamenwerking, gericht pp de kerken. Gewoonlijk worden galstenen operatief weggenomen, want tot dusver is dat in vele gevallen de enige manier om iemand voor herhaalde verdere aanvallen te be hoeden. Dieet en allerlei soorten medicij nen zijn dan niet in staat de pijnaanvallen te voorkomen. Soms treedt geelzucht op of koorts, hetgeen een operatie nog nood zakelijker maakt. In de Verenigde Staten, waar jaarlijks 15 miljoen galsteenpatiënten behandeld of geopereerd worden, is in de Mayo-Clinic een nieuw geneesmiddel met succes bij vier galsteenpatiënten toegepast. Na de toediening ervan bleken hun gal stenen op de röntgenfoto’s verdwenen te zijn en kregen zij, zonder operatie, nooit meer klachten. Dit zou dan het eerste ge neesmiddel zijn waarmee cholesterolste- nen inderdaad kunnen worden opgelost, een middel waarnaar reeds vele jaren werd ue rug van au jonge zwijn is nog niet zo sterk dat het de last van zijn hang buik kan dragen. Bijzondere kinderen, deze hangbuikzwijnen. In Artis dè attractie op de kinderboerderij, al is deze joto in Hamburg gemaakt, waar de twee schatjes ook niet te klagen hebben over de publieke belang stelling. imiiiKHUwmiiiiiiuiiuwiiiuumuuiMUiuuuiMMmniHiMHMHMm Op elke twee volwassenen 1 kind t/m 4 jaar GRATIS, het héle seizoen en naar alle super-voordelige D-TOURS vakantiebestemmingen! Hij zal ontdekken of hij meer ge schikt is voor het omgaan met kleine kin deren of met de grotere jeugd. Nu kiest hij voor de pedagogische academie bijvoor beeld omdat hij met zijn HAVO dan in drie jaar klaar is, of hij kiest voor de nieuwe lerarenopleiding, omdat hij met één jaartje langer studeren een stuk meer kan verdienen. „Dat is geen juiste keuze. Zijn keuze moet allereerst onderwijskundig bepaald zijn. Die integratie lijkt mij overigens wel een zaak van lange adem.” Daarmee stelt u tevens de grote ver schillen ter discussie tussen het inkomen van bijvoorbeeld een kleuterleidster en een leraar en tussen de leraren onderling. En u raakt aan de vreselijk ingewikkelde structuur van graden en bevoegdheden. „Gelukkig is dat mijn terrein niet.” De studenten aan de nieuwe opleidin gen zijn verplicht een bevoegdheid voor twee vakken te halen. Nog afgezien van ’t feit dat de hele bevoegdheden-toestand daarmee gehandhaafd wordt waar u dus niet over gaat betekent dat ook een aanzienlijke verzwaring van de studie. Daar moeten zeer sterke argumenten te genover staan. Bij de besprekingen in de commissie van deskundigen is Nederland een van de vragende partijen. Zo stelt onze de legatie dat de bescherming van het zoete water een zaak is van algemeen belang. Er zijn echter discussiepunten die ach ter het Nederlandse standpunt een vraagteken zetten. Zij stelden dat het algemeen belang ook een eng-Neder- lands belang is, waarmee zij in feite weinig te maken hebben. Een com promis is gevonden door de toevoeging van de bescherming van de riviermon dingen en kustwateren. Maar die leraren werden ook voor niets anders opgeleid. Geen wonder dat ze steeds vaker ordeproblemen krijgen nu school en maatschappij zo sterk verande ren. „Inderdaad. De leraar is vaak uitstekend opgeleid voor zijn vak, maar niet voor zijn beroep. Je kunt gerust zeggen, dat onge veer 15 percent het leraar-zijn in de vin gers had en dat evenveel het nooit leer den, dus beter een andere betrekking kon den zoeken. Maar liefst 70 percent moest een kortere of langere periode doormaken van vallen en opstaan voordat ze de juiste instelling gevonden hadden.” De nieuwe instituten moeten nu dus vooral de onderwijskundige voorbereiding van de leraar ter hand nemen. „Voor mij is fundamenteel dat het typi sche beroep van leraar in de opleiding centraal staat, dat de studenten langzaam naar het leraarschap kunnen toegroeien. De nieuwe leraar moet tussen de jongeren staan, van zijn podium afkomen. Hij moet een groepsproces op gang kunnen brengen, waardoor de leerlingen echt zin in leren krijgen. Volgens mij is dat meer waard dan een hoge intelligentie.” „De nieuwe opleidingen beginnen met 'n brugjaar. Daarin leren de studenten al wat onderwijs is, welke vormen er zijn en wat daarvan de specifieke kenmerken zijn. Zo lang ze nog niet zover zijn dat ze in scho len praktijk kunnen doen, oefenen ze zich binnen het instituut. Bijvoorbeeld door zich onderling in groepsrelaties te trainen of door video-opnamen van schoolsituaties te analyseren. Na verloop van enige tijd gaan ze de scholen zelf in voor het doen van stages.” „Een kwart van de opleiding zal zeker voor de zuivere onderwijskundige voorbe reiding worden uitgetrokken. Je krijgt ’n studiesituatie, waarbij van het begin naar het einde toe steeds concreter aandacht wordt besteed aan de groei naar ’t leraar schap. Het bijbrengen van vakkennis volgt precies de omgekeerde beweging: van meer naar minder, naarmate de studietijd opschiet.” „Het is mjjn ideaal dat binnen de school een grotere uitsplitsing van taken komt. Je moet niet zeggen: elke leraar moet aller eerst minstens zoveel lessen geven en dan komt dat andere werk daar als extra bo venop, met dé mogelijkheid dat de één overladen wordt en de ander er gemakke lijk vanaf komt. Het moet allemaal veel flexibeler. Dan kan het best gebeuren, dat sommige leraren alleen maar een goed uitgekookte instructie geven, omdat ze daar nu juist zo voor geschikt zijn. Mis schien zullen anderen dan moeten zorgen voor de groepsgewijze verwerking door de leerlingen. De school van de toekomst moet haar taken zo efficiënt mogelijk verdelen. Een school die dat niet doet, bloedt dood.” „Ja, ik vind dat belangrijk, maar voor lopig moeten we tevreden zijn als er bij de verschillende opleidingen alvast één op vatting ontstaat over wat nu eigenlijk on derwijs is. Het voordeel van zo’n geïnte greerde opleiding is duidelijk: de student zal er tot een veel bewuster keuze komen van zijn uiteindelijke specialisatie.” Er wordt steeds meer aangedrongen op één geïntegreerde opleiding voor alle onderwijsgevenden, dus van kleuterleid- (Van onze medische medewerker) Eén op elke drie vrouwen heeft galste nen. dat is al lang bekend. Maar lang niet alle galsteenbezit(s)ters krijgen een gal- steen-koliek en dat is maar gelukkig ook. Want evenals een niersteenkoliek is een dergeiyke galsteenaanval allerpijnlijkst. Een galsteenkoliek ontstaat meestal door een dieetfout, maar kan ook zonder be kende oorzaak optreden. De pijn in het rechterdeel van de bovenbuik, vaak ge paard gaande met heftig braken, kan en kele minuten maar ook uren duren en wordt vaak pas door een injectie of een zetpil met speciale geneesmiddelen tot be daren gebracht. „Die staan daar ook tegenover, nog af gezien van de vraag of er inderdaad van zo’n aanzienlijke verzwaring sprake is. Een leraar moet over de grenzen van zijn vak kunnen heenkijken. We hebben al té lang de leraar die alleen maar in dat éne straatje van hem iets ziet. En voor de leer lingen worden het dan ook allemaal afge scheiden straatjes. Als je in de Nederland se les een tekst leest over een historisch onderwerp en je knoopt er een vraag aan vast over geschiedenis, kijkt de hele klas verbaasd: meneer, we hebben nu toch geen geschiedenis!” De man had de schilerijen, een Breit ner, een Israëls, een Ruysdael, een Gudih en een Terborch alsmede een kopie van een Israëls, in mei van het vorig jaar gestolen uit een woning aan de Overtoom in de hoofdstad. De diefstal werd 's avonds door de man gepleegd, nadat hij de in het huis wonende arts ’s middags met diens gezin had zien vertrekken. De totale waarde van de schilderijen werd door de officier op een halve ton geschat. De galerijhouder was reeds negen keer eerder veroordeeld en twaalf jaar ter beschikking van de regering gesteld ge weest zO 'z ■;v

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9