OP SCHUURPAPIER TE HOEVEN RIJDEN Wereldkampioene Beatrix Schuba gaat Sapporo stoppen met kunstrijden na PROGRAMMA winterspelen™ Rus Vedenin beste crosser V- Qgp „GOUDEN” SCHENK HAD HET GELUK NIET -11 A Kans voor Marten Hoekstra Beatrix Schuba op kop na zes figuren UITGAAN” „IK WIL NU WEL EENS SAPP0R072 BOLS: PFROMMER: We zijn te veel verwend 7 Is smerig tegengevallen Bijna drie keer gevallen l SCHENK: 18 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1972 (Van onze sportredactie) Uitslagen Kapot Reine amateurs F k -I F l’ 1 i is Grönvold, Schenk en Stensen (v.l.n.r.) stonden als eerste schaatsers op het erepodium. BEATRIX SCHUBA SAPPORO. De Rus Vjatsjeslav Vede nin heeft de gouden medaille veroverd op het ski-onderdeel 30 km cross country. Het zilver ging naar de Noor Paal Tyldum en het brons naar diens landgenoot Johs Har- viken. te Verkerk nog altijd aan het uit rijden was, terwijl het leger der ver slagenen nog altijd niet was uitge praat over de ronduit slechte toe stand van het ijs, klom Ard Schenk geroutineerd van het erepodium. In de gestaag neerdwarrelende sneeuw h>ad Ard Schenk het Olympisch schaats- En dat is in feite de concessie die de ver antwoordelijke leiders aan het kunstrjj- publiek hebben moeten doen. ik proberen maandag op de tien kilometer revanche te nemen.” TELEVISIE: Nederland 1 06.15-06.45 (500 m schaatsen heren). Nederland 1 15.00-16.00 Nederland 1 17.30-18.45. Voor Sonja Morgenstern, die in Gothen burg bij de Europese kampioenschappen een waarlijk indrukwekkende kür reed, zijn de nieuwe regels duidelijk in het voor deel. Zoals dat eveneens geldt voor de Amerikaanse Janet Lynn, die bij het laat ste wereldkampioenschap, waar Beatrix Schuba haar eerste wereldtitel veroverde, op afstand de beste kür reed. Toch is Beatrix Schuba niet bevreesd het al in Sapporo, of straks bij de wereld titelstrijd in Canada, tegen de aanstor mende concurrentie te moeten afleggen. „Ik reken op Olympisch goud”, zegt de flegmatieke Oostenrijkse, „een zilveren of bronzen medaille zou voor mij een teleur stelling zijn. Als wereldkampioene voel ik mij hier favoriet. Voor mij maakt dat geen enkel verschil, want gelukkig heb ik sterke zenuwen.” Zoals Sjoukje Dijkstra en Peggy Flem ming dat voor haar hebben gedaan, zou ook Beatrix Schuba straks de revenuen kunnen plukken van een gouden medaille. Toch zal de Weense, die in haar spaarzame vrije uren als boekhoudster bij haar moe der in de zaak werkt, niet ingaan op even tuele aanbiedingen van een revuegezel- schap. Hoe aantrekkelijk de financiële SAPPORO. Na drie verplichte figu ren bij het kunstrijden dames heeft de Oostenrijkse europese- en wereldkampioe ne Beatrix Schuba de leiding. Zij heeft een grote voorsprong op de Amerikaansen Julie Holmes en Janet Lynn. Dianne de Leeuw staat op de 15e plaats. Na drie van de zes verplichte figuren is de stand: 1. Beatrix Schuba (Oost) 537 6 punten, 2. Julie Holmes (VS) 481.6, 3. Janet Lynn (VS) 478.5, 4. Karen Magnus- sen (Can) 469.3, 5. Rita Trapanese (It) 467.1, 6 Zsusza Almassy (Hong) 463.7, 7. Charlotte Walter (Zwi) 455.1, 8. Sonja Morgenstern (O.Dld) 441.8. 9. Janet Scott (GB) 424.7, 10. Kasuko Yamashita (Jap) 422.3, 15. Dianne de Leeuw (Ned) 399.4. toernooi moeten openen. Tegen de Itali aan Giovanni Gloder, de onbeduidende Italiaan, van wie de meervoudige Euro pees en wereldkampioen geen enkele steun kon verwachten. In zijn rit moest Ard Schenk een tijd zetten aan de hand waarvan de in de derde rit uitkomende Grönvold zou kunnen aflezen welke mo gelijkheden het kunstijs in het Makoma- nai-Stadion werkelijk bood. Maar ook voor dit toch wel degelijk anwezige na deel hoewel hij bewust had gekozen voor indeling in de eerste groep deins de Schenk niet terug. Net zomin als hij zich had laten beïnvloeden door coach Leen Pfrommer, die Schenk had willen laten vertrekken op een schema van 7.24. „Maar dat vond ik te riskant”, legde Schenk later uit. „Vandaar, dat ik de voorkeur heb gegeven aan het schema van 7.28”. direct verband houdt met de gewijzigde puntenwaardering. Want het nieuwe puntenstelsel, dat sinds Grenoble nu al voor de derde keer wordt veranderd, is duidelijk in het nadeel van Beatrix Schuba, nu is besloten met ingang van volgend jaar een verplichte kür in te voegen, die voor 20 percent meetelt in de slotbeoordeling. De percentages voor de verplichte figuren en de kür zijn gesteld op 40. Voldoende aanleiding voor Beatrix Schuba, die bovendien het dreigende Oost- duitse gevaar steeds duidelijker voelt aan komen, op het hoogtepunt van haar car rière te stoppen. Pfrommer: „Naar mijn smaak is het volkomen onjuist dat er in plaatsen als Sapporo Olympische Winterspelen worden gehouden. In 1963 hadden ze al kunnen weten hoe de weersomstandigheden hier in januari en februari zijn. De ene dag waait het verschrikkelijk, de volgende dag valt er een dik pak sneeuw en de derde dag is er wel weer iets anders. Op deze manier ga je een toernooi van dit kaliber zwaar deklasseren. Want van rijden onder gelijke omstandigheden kan hier nooit sprake zijn.” Zoals vrijdagmorgen over duidelijk is aangetoond, en dat het Olym pisch goud van Ard Schenk daardoor misschien ten onrechte iets van zijn glans heeft ontnomen. Dat heeft hij zeker niet verdiend, de tweede gouden-medaille- winnaar in Sapporo. Een schema, waar Schenk eigenlijk al vanaf de eerste ronde duidelijk onder bleef. De eerste drie volle ronden gingen in 34 seconden, vervolgens kwamen er zes rondjes van 35 en de twee laatste ronden gingen uiteindelijk in 36 seconden. Waar mee hij een slottijd van 7.23,6 op hel elektronisch scorebord toverde. Toch had hij nog sneller kunnen zijn, hetgeen Schenk later ook beaamde. „Bij het tussen tijdse sneeuwruimen bleef er telkens een laagje sneeuw op de baan liggen, dat zich onmiddellijk op de baan vastzette. Ik was bang te zullen wegglijden. Tot drie keer toe had ik het gevoel te zullen vallen, maar het ging alle keren net goed. Daar om durfde ik op het laatst ook geen risico meer te nemen. Met die tijd was ik op dat moment dik tevreden.” En Pfrommer: „Na het vierde paar had er eigenlijk niet meer gereden mogen worden.” Na de eerste manche eenpersoons rode len voor dames was de stand: 1. ex aequo: Ute Ruhrold (O.-Dld) en Margit Schumann (O.-Dld) beiden 44,95 sec.; 3. Anna Muller (O.-Dld) 45,00. Ook bij de heren leiden na de eerste manche Oostduitsers: Wolfgang Scheidel is eerste. Zijn landgenoten Ehrig en Bonsack bezetten de tweede en derde plaats. Vermoedelijk ook Leen Pfrommer, die niettemin terecht stelde: „Het schaatsen in Nederland heeft zich bij ons de laatste jaren zodanig ontwikkeld, dat we nu al van een teleurstelling spreken wanneer we niet een, twee en drie zijn geworen. En dat is natuurlijk belachelijk. We zijn in Nederland te veel verwend met succes sen.” Sterker dan ooit heeft zich vrijdag morgen in het schamel bezette Makoma- nai-Stadion voor het grootste deel ge vuld met per bussen aangevoerde school kinderen in ieder geval wel de vraag opgedrongen of het in de toekomst niet raadzaam is de situatie ter plaatse wat nauwkeuriger van tevoren te bestuderen. De 19-jarige Japanse student Hideki Na kano, die slechts 1 meter 61 meet, heeft vrijdag voor de Noordse combinatie het onderdeel springen van de 70 meterschans gewonnen. Hij kwam tot 220,5 punten. Tweede werd de 22-jarige Finse bakker Rauno Miettinen, die 210,0 punten had. Titelverdediger Franz Keller uit West- Duitsland stelde wel heel erg teleur met zijn 31e plaats. De Westduitsers Wolfgang Zimmerer en Peter Utzschneider hebben in de eerste twee manches van de tweepersoons-bob- sleewedstrijden een duidelijke voorsprong genomen op de Zwitsers Edy Hubacher en Jean Wicki. Een afstand, die echter ook op het verlanglijstje staat van mensen als Ard Schenk, Dag Fornaess, Jan Bols en Kees Verkerk, hoewel voor de Puttershoeker duidelijk geldt, dat de 1500 meter van zondag de bekroning van zijn schaatsloop- baan moet worden. En dat weet Schenk: „De 5000 meter was mijn wensafstand. Op de 1500 meter zal het een stuk moeilijken worden, want op die afstand is de concur rentie aanzienlijk groter dan op de vijf en tien kilometer. Die tien kilometer zie ik daarom wel zitten. Eerder dan de 1500 meter.” De schitterende, met Olympisch goud omfloerste prestatie van Schenk, eindigde daardoor voor de kleine Neder landse schaatskolonie in Sapporo 97 supporters onder wie Anton Geesink in feite toch in een anti-climax. Op grond van de recente klasseringen op de vijf kilometer in Davos, waar Schenk, Bols en Verkerk de eerste drie plaatsen bezetten, had men op meer Olympisch eremetaal gehoopt. De amateurstatus van de Olympische deelnemers is actueler dan ooit. In zijn openingsrede stipte Avery Brundage, de president van het IOC, ook de kunstrijd- sters aan. Beatrix Schuba: „In verhouding tot de skiërs zijn wij reine amateurs. Wat de bond voor ons betaalt, is nog niet de helft van wat het kunstrijden allemaal kost. Toch zouden de regels veranderd moeten worden. En dat geldt dan zeker voor die clausule in artikel 26, volgens welke regel een topsporter niet langer dan 60 dagen in een trainingskamp mag zijn. Dat is veel te kort”. Zondag 6 februari: 02.00-05.00 uur: schaatsen 1500 meter heren, 07.00-09.00 uur: kunstrijden paren, 01.00-02.00 uur: skiën cross country dames 10 km, 02.00- 04.50 uur: skiën schansspringen 70 m heren 01.00 14.00 uur ijshockey. TELEVISIE Nederland 1 10.25-12.00 (1500 m schaatsen heren), Nederland 1 14.00-16.00 De radio geeft rechtstreekse versla gen van o.a. de schaatswedstrijden. „Zeker voor het kunstrijden, want er is geen tak van sport te bedenken, die zo veel training vraagt. Het duurt op z’n minst tien jaar voor je de top kunt be reiken. Maar vraag niet, wat je er in die tien jaar allemaal voor moet doen.” Voor Beatrix Schuba maakt dat allemaal nog weinig verschil. Haar besluit staat vast. Aan het eind van dit seizoen zal de Oosten rijkse definitief afscheid nemen van het kunstrijden, dat haar zeventien jaar lang mateloos heeft geboeid. SAPPORO Onbewogen stond hij daar, Ard Schenk, de Olympische kampioen op de 5.000 meter. Geflan keerd door de Noren Roar Grön vold (2) en Sten Stensen (3) luisterde de grootste kampioen uit het mo- Na de rit van Grönvold stond het voor Schenk eigenlijk al vast, dat hij in ieder geval op het erepodium zou komen Schenk: „Grönvold is op dit moment toch geweldig in vorm. Daarom was ik ook even bang, dat hij sneller zou zijn. Toen dat niet het geval bleek, wist ik al. dat de andere rijders mijn tijd vermoedelijk niet meer zouden overtreffen.” De omstandig heden in Sapporo waren toch al verre van optimaal, maar werden nog aanzienlijk slechter toen de Japanse ijsmakers na de vierde rit de baan gingen schaven. De gevolgen waren desastreus voor de acht rijders die in de tweede groep uitkwamen en die daardoor duidelijk werden bena deeld tegenover de rijders in de eerste groep. Plotseling leek de ijspiste meer op „schuurpapier” dan op een gladde ijspiste, waarop de bovenste, gladde laag volko men was verdwenen. Eén van de slachtof fers was Jan Bols, een erkende stayer, die zich van deze vijf kilometer, op basis van zijn recente klassering in Davos, zo aanzienlijk meer had voorgesteld. Hiermee werd Schenks prognose (dat één van de sterkere rijders uit de eerste paren zou winnen) bewaarheid. Jan Bols, die in zijn rit tegen Johnny Höglin een vergeefse strijd voerde tegen de elementen sneeuw, de soms verra derlijk sterk opkomende wind en de sterk schommelende temperaturen en de slechte conditie van het ijs. veel later: „Het is me allemaal smerig tegengevallen. Doordat ze na de vierde rit het ijs zijn gaan schaven, was de toplaag volkomen verdwenen. Het ijs gleed gewoon niet meer.” Hetgeen in de rit daarvoor van zelfsprekend eveneens gold voor Sten Stensen. de veerkrachtige Noor, wiens tiid daardoor nog meer gestalte krijgt. Pfrom mer daarover: „Wat Stensen hier heeft gedaan is fenomenaal. Onder zulke slechte omstandigheden desondanks uitkomen op een tijd van 7.33.3 vind ik geweldig.” Stensen over zijn bizarre rit In de sneeuw: „Ik heb zuiver op macht moeten rijden. Het was verschrikkelijk. Toch zal Nu reikte de volkomen kapot gereden en totaal gedemoraliseerde Drent niet verder dan een voor hem beschamende achtste plaats. Achter aanzienlijk mindere rjders als Olsen, Lavroesjkin en Claeson, die onder normale omstandigheden toch een gemakkeli.jke prooi voor hem zijn. Ook het bemoedigende schouderklopje van Pfrommer kon de Hoogevener aan vankelijk niet uit de put helpen. Bols: „Met Leen had ik een schema van 7.34 afgesproken. Afgaande op de tijd die Stensen kort voor mij had gemaakt, durf de ik niet sneller te vertrekken. Aan de tijd van Schenk heb ik niet eens durven denken. Want toen wisten we al dat die absoluut niet haalbaar was.” voorwaarden ook zouden mogen zijn, zoals in het geval Peggy Flemming, die enkele dagen na „Grenoble” een contract van 500.000 dollar tekende. Beatrix Schuba gelooft niet dat zij het type is voor de revue. „Je hebt een waan zinnig zwaar leven, dat nauwelijks ruimte laat voor andere dingen. Vanaf mijn derde jaar sta ik al op de schaatsen. Je leeft op het ijs, vijf tot zes uur per dag, terwijl ik daarnaast elke week conditie- en ballet- trainingen moet volgen. Het heeft mijn moeder haar vader overleed in 1962 waanzinnig veel geld gekost, maar dat had zij er graag voor over. Na dit seizoen vind ik het welletjes. Dan wil ik eens een nor maal leven leiden. Gewoon de hele dag werken, lekker uitgaan en meer van die dingen, waar ik nu geen tijd voor heb.” GRONINGEN. Marten Hoekstra toegevoegd aan de B-kemploeg, die drie weken gaat trainen in Innsbruck. De ploeg bestaat uit Ron Nooitgedagt, Piet Vink, John Olof Jacques de Koning, Jan Palsma, Jan Derksen, Piet Kleine, Hans van Helden en Marten Hoekstra en staat onder leiding van Egbert van ’t Oever. Marten Hoekstra krijgt bij de wedstrijden, 5 en 6 februari in Innsbruck, 12 en 13 februari in Inzell en 19 en 20 februari in Oost-Berlijn de kans een plaats te ver overen in de Nederlandse ploeg voor het «printkampioenschap in Eskilstuna. Hoe scherp die tijd in werkelijkheid was, manifesteerde zich halverwege de derde rit. toen Roar Grönvold, beter in vorm dan ooit tevoren in zijn wisselvalli ge schaatscarrière, moedeloos de jacht op het fenomeen moest staken. Want evenals de andere toprijders beet ook Grönvold zijn tanden stuk op de tijd, die Schenk op het scorebord had gebracht. Grönvold: „Geruime tijd zat ik maar een seconde boven de tijd van Schenk, maar tijdens mijn rit werd de baan niet geveegd. Toen het vermoedelijk daardoor steeds kramp achtiger ging, heb ik het maar opgege ven. Vanaf dat moment heb ik alleen gestreefd naar een tijd, die mij een me daille zou opleveren.” Een gouden medaille in Sapporo zou voor haar de bekroning zjjn van een ze ventienjarig kluizenaarsleven, waarin al leen de sport telde. Maar Beatrix Schuba zal tevens de laatste kunstrjjdster zjjn, die op grond van haar fenomenale verplichte figuren een gouden medaille kan winnen. derne hardrijden zichtbaar niet ge roerd vanaf de hoogste trede van het erepodium naar het Wilhelmus. De nationale hymne, die voor de eerste keer in zijn toch waarlijk al impo sante schaatscarrière bij Olympische Winterspelen voor hem werd ge speeld. Terwijl een duidelijk geschok- (Van onze sportredactie) SAPPORO. Ver verwfl- derd van het rumoerige stads centrum van Sapporo draait Beatrix Schuba onophoudelijk haar pirouettes, rietbergers en axels. Vanaf de tribune in de Mikaho-jjshal kijken enkele tientallen mateloos geboeide Japanners bewonderend toe hoe de twintigjarige Oosten rijkse elke opdracht van haar trainer Leopold Linhart bijna feilloos uitvoert. csmanjwrjo Maar toch zijn de sprongen •hthrIu il van de ruim twee weken gele den in Gothenburg voor het tweede achter eenvolgende jaar tot Europees kampioene gekroonde Weense kunstrjjdster minder briljant en ook minder spectaculair dan die van haar illustere voorgangsters. Rijdsters als Carol Heiss, Sjoukje Dijk stra, haar landgenote Regine Heitzer en Peggy Flemming, de Olympische kam pioene van Grenoble, bezaten evenals de snel opkomende Oostduitse Sonja Mor genstern de kwaliteiten en de gratie om een vlekkeloze en vaak briljante kür te rijden. Niet echter Beatrix Schuba, de voor een kunstrjjdster opvallend grof gebouwde Oostenrijkse, die in haar kür meestal te vreden moet zjjn met een plaats achter de top. Ook in Gothenburg was dat het geval, waar zij niettemin haar Europese titel kon prolongeren. Echter uitsluitend op grond van haar voortreffelijke verplichte figuren, die haar een bijna onaantastbare punten- voorsprong opleverde. Want juist die ver plichte figuren, het minst spectaculaire on derdeel van het kunstrijden, zijn haar grote kracht. Zelfs zodanig, dat Beatrix Schuba nu reeds is uitgeroepen tot de beste ver plichte figuren-rijdster aller tijden. Het huidige puntenstelsel (50-50) is daar om ook bepaald niet in het nadeel van de Oostenrijkse. Zelf meent zij echter: „Ik ge loof niet, dat mijn kür zoveel slechter is dan die van de andere meisjes. Mijn kür is misschien iets minder spectaculair, maar voor de formule heb ik ten slotte zelf be wust gekozen.” Hoewel Beatrix Schuba dat hardnekkig blijft ontkennen, ligt de con clusie voor de hand, dat haar besluit om aan het eind van dit seizoen te stoppen De uitslag van de 5000 meter is: 1. Ard Schenk (Ned) 7.23,61 (goud); Roar Grönvold (Noor) 7.28,18 (zilver); 3. Sten Stensen (Noor) 7.33,39 (brons); 4. Göran Claeson (Zwe) 7-37,17; 5. Willy Ol sen (Noor) 7.38,47; 6. Kees Verkerk (Ned) 7.39,17; 7. Valeri Lavroesjkin (Rus) 7.39,26; 8. Jan Bols (Ned) 7.39,40; 9. Gerhard Zim mermann (W.-Dld) 7.41,16; 10. Dan Car roll (VS) 7.44,72; 11. Kimmo Koskinen (Fin) 7.45.15; 12. Johnny Höglin (Zwe) 7.45,68; 13. Kiyomi Ito (Jap) 7.45,96; 14. Oerjan Sandler (Zwe) 7.47,92; 15. Giovanni Gloder (It) 7.55,77; 16. Osamu Naito (Jap) 7.56,97; 17. Bruno Toniolli (It) 7.57,30; 18. Jouko Salakka (Fin) 7.57,42; 19. Kevin Si rois (Can) 8.02,66; 20. Charles Gilmore (VS) 8.03,04; 21. Clark King (VS) 8.07,20; 22. David Hampton (GB) 8.07,85; 23. Colin Coates (Aus) 8.09,35; 24. Richard Toume (Fra) 811,52; 25. Andrew Barron (Can) 8.11,84; 26. John Blewitt (GB) 8.16,75; 27. Herbert Schwarz (W.-Dld) 8.26,03 28. Tsend Louvsancharav (Mong) 8.30,47. Zaterdag 5 februari: 02.00-04.20 uur: schaatsen 500 meter heren, 01.00-02.20 uur: skiën cross country 15 km, 05.30- 06.30 uur: skiën afdeling dames, 02.00- 09.30 uur. kunstrijden dames, 00.30- 03.20 uur: bobsleeën. 10.00-12.00 uur: rodelen. 11.30-14.00 uur: ijshockey. i c*-: v v s- -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 18