Oppositievoorstellen verworpen Verdrag tegen afvallozing in PvdA STEMDE TEGEN de Noordzee DEFENSIEBE GROTING 1 Dick Bartels P Nederlandse olie-industrie minder bedrijvig was Kamer is verdeeld over ontwerp nieuw huurrecht BETOGING VOOR GOEDE HUIZEN Prinselijk paar in Bonn 1 1 IN EEG STAGNEERT AFZET OLIEPRODUKTEN Beneluxlanden gaan Bangladesj erkennen Oppositie wil huurder beter beschermen Verdachten aanslag consulaat op vrije voeten Geldboetes wegens „opruiende artikelen” Carré blijft PvdA: „Bij de gratie Gods” moet verdwijnen Raad akkoord, 2 TANKERS CHU VRIJDAG 4 FEBRUARI 1972 r N Bontmodehuis van 10% KORTING op alle courante artikelen! SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN m le d( al s s t I I c BONTMODEHUIS DICK BARTELS Wagenweg 146. Haarlem Tel 316529 Nu nog enkele stuk* met zéér grote kortingen DEN HAAG De produktie van de olieraffinaderijen in Nederland is in het afgelopen jaar gedaald en ook de uitvoer van olieprodukten is achteruitgegaan. Dit blijkt uit een jaaroverzicht van de Europese olie- industrie, samengesteld door de Europese Commissie. - Drie kandidaten voor voorzitterschap SLAVEHBUR i$ BAHK ADVERTENTIE 1 (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM. De twee verdachten, die vorige week in Rotterdam zjjn gearre steerd in verband met de bomaanslag op 25 mei op het Westduitse consulaat in Rot terdam, zjjn na een beslissing van de raad kamer van de rechtbank in de Maasstad uit voorlopige hechtenis ontslagen. Het zijn een 20-jarige man en een 19-jarige man uit respectievelijk Capelle a/d IJssel en Rot terdam. In de gehele gemeenschap stagneert de afzet van aardolieprodukten vooral sedert omstreeks medio 1971. buitenlandse werknemers” en „Poen voor groen”. Op de stadhuistrappen luchtte „ome” Gerrit Sterkman, voor vechter van de wijk het Oude Wes ten, zijn hart bij wethouder Jettmg- hof. „Het is een schandaal dat we hier 27 jaar na de oorlog in de kou moeten staan om een behoorlijk dak boven ons hoojd te vragen”, aldus Sterk man. Kroonprinses Beatrix en prins Claus hebben donderdag gesproken met de West duitse president Gustav Heinemann tijdens een kort onofficieel bezoek aan Bonn. Het prinselijk paar, dat woensdagavond aankwam gebruikte de lunch met president Heinemann en zjjn vrouw Hilda nadat zjj een gesprek met de president hadden gehad in villa Hammerschmidt, zjjn officiële residentie. Donderdag bracht het prinseljjk paar ook een bezoek aan bondskanselier Brandt. Woensdagavond werd te hunner ere een diner gegeven in de Nederlandse ambas sade in Bonn. Deze werd onder andere bjjgewoond door minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel, minister van Transport Georg Leber en door Klaus Schütz, de burgemeester van West-Berljjn. Het prinseljjk paar is gisteren nog naar Nederland teruggekeerd. OP DE FOTO: Het prinselijk paar met bondskanselier Brandt. Buitenlandse jagers. Ged. Staten van Overijssel willen niet dat buitenlandse jagers nog langer in de gelegenheid wor den gesteld vanuit door de Dienst der Domeinen en de gemeente Kampen ver pachte hutten te jagen op waterwild, omdat elke binding met het jachtterrein ontbreekt. De V.V.V. Kampen adverteert in Duitse bladen om Duitse jagers te animeren ganzen, eenden, en watersnip pen te komen schieten rond het Ijssel meer. Herkomst vondeling onbekend. Het on derzoek inzake de op 11 december in Wassenaar te vondeling gelegde baby heeft geen resultaat gehad. Volgens de Wassenaarse politie mag aangenomen worden dat het nu zes maanden oude meisje geen Nederlands kind is. Infor matie bij Interpol heeft echter niets op geleverd. 333,3 miljoen ton. Hoofdzakelijk kwam deze stijging voor rekening van Frankrijk, waar het verbruik met 7,9 miljoen ton toenam. Het benzineverbruik in de EEG is in 1971 met 7 percent gestege, het ver bruik van dieselbrandstof met 3 percent. In de luchtvaart in de EEG steeg het benzineverbruik slechts met 1 percent. Met valse kwitanties. Een 18-jarige jongen heeft zijn werkgever, een auto bedrijf in Den Haag, benadeeld voor 25.000. Het geld heeft hij opgemaakt. Hij kreeg het geld bij de kassier op ver toon van valse kwitanties. Europese beweging. D’66, DS 70 en de PPR hebben het voorbeeld van WD, P.v.d.A. en de drie confessionele partijen gevolgd en zijn als organisatie toege treden tot de Europese Beweging in Ne derland. Totaal zijn thans achtentwintig organisaties bij de Europese Beweging in Nederland aangesloten. v; k’ h i t 1 1 5 1 UTRECHT. Het dagelijks bestuur van de C.H.U. heeft donderdagavond mee gedeeld dat op 19 februari aan de Unie raad voor het voorzitterschap zullen wor den voorgesteld: A. J. Kaland, Middel burg: ds. A. Oliemans, Dordrecht en mr. O. W. A. baron van Verschuer uit Beest. m h< K ee et m e« V v< tl k gi D 18 n g ei ai d n h v c h In vragen aan minister-president Bies heuvel en aan minister Van Agt (Justitie) wijzen zij er op, dat het met het oog op de levensbeschouwelijke verscheidenheid van de Nederlandse bevolking aanbeveling verdient om in het midden te laten, of het bekleden van de functie van staatshoofd een kwestie is van hogere genade dan wel het gevolg van een strikt feitelijk gebeu ren met alle daaraan uiteraard verbonden juridische consequenties. In een toelichting op de vragen verwij zen de drie vragenstellers naar de toelich ting op de begroting van Justitie voor 1972, waarin minister Van Agt stelt, dat „ter vermijding van vervreemding van de burgers in de wetgeving moet worden gestreefd naar eenvoud van structuur en taal en naar vermijding van ondoorgron delijkheid”. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Carré, sedert 1887 vermaard theater aan de Amstel in Am sterdam, bljjft nu definitief. De gemeente raad heeft donderdagavond besloten dat het gebouw uiterlijk over tien jaar eigen dom van de gemeente wordt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer heeft voor het eerst sinds 1937 tegen de defensiebegroting ge stemd. Oppositiepartner D’66 stemde uitgezonderd dr. Imkamp nogal onver wacht voor, ondanks grote bezwaren te gen het regeringsbeleid. Overigens werd de begroting van minister De Koster en staatssecretaris Van Es door de Kamer aanvaard. Ook stemden de P.S.P., C.P.N. en P.P.R. tegen. gedaan om de veiligheid te waarborgen. Zowel het ankergerei als de schepen en de munitie worden voortdurend gecontro leerd. Hoewel de olie over het geheel geno men over grotere afstanden moest worden getransporteerd, zijn de tankvrachttarie- ven in 1971 sterk gedaald. Oorzaken: flau we vraag naar ruwe olie, geringere handel in aardolieprodukten, uitbreiding van de capaciteit van de wereldtankervloot met 8 percent en slapte in de ijzer- en staalin dustrie, waardoor ertsschepen voor olie- vervoer beschikbaar kwamen. De raffinaderij produktie in de gehele EEG vertoonde nog een stijging in 1971, namelijk met 4,6 mln ton tot 396,3 mln ton. Dit kwam door een stijging van de Franse produktie met 5,9 mln ton. Het totale verbruik aan olieprodukten in de EEG steeg in 1971 met 9,7 mln ton tot Kort na de arrestatie meldde de politie dat de twee hadden bekend de aanslag op het consulaat met een molotov-cocktail te hebben gepleegd. Ook zouden zij hebben toegegeven dat zij voor de aanslag op het consulaat in het centrum op het parkeer terrein van de Rotterdamse politie twee politiewagens in brand hadden gestoken. Verstekelingen. In Vlaardingen zijn drie verstekelingen van boord gehaald van het motorschip „Ares’ dat daar af meerde. Het waren drie Guyanezen, 18 en 19 jaar oud. DEN HAAG. De Tweede Kamer leden Roethof, Franssen en Van Ooijen (allen P.v.d.A.) hebben de regering ge vraagd de terminologie „bij de gratie Gods” in het formulier van afkondiging van wetten, bij algemene maatregelen van bestuur en in koninklijke besluiten ach terwege te laten. Verdronken. In Monnickendam is de 51- jarige C. Koenen uit Hoorn verdronken nadat de auto waarin hij meereed giste ren als gevolg van de gladheid te water geraakt was. De bestuurder en een tweede passagier wisten zich te redden. Neerlandistiek. De docenten van het insti tuut voor Neerlandistiek van de Am sterdamse universiteit hebben een nieu we bestuursstructuur voor de subfacul teit voorgesteld waarin „alle kernpun ten van de democratische verworvenhe den behouden zijn gebleven”. De docen ten hebben een voorbeeld genomen aan het bestuurssysteem van de antropolo- gisch-sociologische subfaculteit in Am sterdam. Voornaamste verschil met de bestuursvorm die tot de conflicten aan het instituut voor Neerlandistiek leidde is de verminderde directe invloed van de subfaculteitsraad. Tijdens de ochtendzitting in het Arn hemse paleis van Justitie stonden zes militairen terecht, die deel hebben uitge maakt van het bias „Kaats”, dat in de legerplaats Havelte verschijnt, ’s Middags moesten vijf militairen (allen studenten) zich verantwoorden wegens hun redactio nele werkzaamheden aan het afdelings blad, dat in de Juliana van Stolbergkazer- ne in Amersfoort wordt verspreid. In „Kaats” was volgens de auditeur militair mr. J. H. Bekkering, sprake ge weest van ruige en onkuise taal, maar in het blad in Amersfoort was eerder sprake van opruiende taal. In dit blad was in felle bewoordingen een verslag gegeven over de ervaringen van het afgetreden afdelingsbestuur. Gesproken werd over zelfbeschikkingsrecht en er werd opgeroe pen om deel te nemen aan het soldaten verzet. „Het moet maar eens uit zijn met de walgelijke verheerlijking van het ka der en we moeten geen knievallen meer doen voor strepen, sterren en balken”, zo atond in het Amersfoortse WDM-blad. Het voortbestaan van Carré is lange tijd dubieus geweest. Serbadjadi, een dochtermaatschappij van de exloitatie- maatschappij Scheveningen (EMS), moest de laatste jaren ettelijke tienduizenden guldens in de exploitatiekosten bijdragen. Ze leek voor het gebouw een goede prijs te kunnen maken door verkoop aan een buitenlandse hotelondern'eming, die Carré zou afbreken om er een groot hotel neer te zetten. DEN HAAG. De regeringscoalitie heeft donderdag in de Tweede Kamer verdeeld gereageerd op het nieuwe huur recht. dat de regering bij wijziging van het Burgerlijk Wetboek heeft voorgesteld voor de geliberaliseerde gebieden. K.V.P., A.R.P. en DS’70 kozen de zijde van de oppositie, die een betere bescherming van de huurder verlangt dan het wetsontwerp biedt. V.V.D. en C.H.U. daarentegen ston den vooral in de bres voor de belangen van de verhuurder. Actiegroepen uit oude wijken in Rotterdam hebben donderdagavond bij het stadhuis gedemonstreerd tegen de woonsituatie in hun wijken. De be togers waren merendeels jeugdigen. Volgens het voorstel van de regering moet de verhuurder schriftelijk opzeggen, waarbij een termijn van drie tot zes maanden in acht moet worden genomen. Alleen in zeer bijzondere gezinsomstan digheden kan hij de kantonrechter vragen de huur te verlengen. Kan de verhuurder- eigenaar een bijzonder belang aanvoeren, zoals eigen gebruik of gebruik door kin deren of kleinkinderen, dan moet de huurder het veld ruimen. Dat is ook het geval wanneer de eigenaar het huis moet verkopen omdat er een bestemmingsplan op rust. P.v.d.A.-woordvoerder Wierenga vond dat het wetsontwerp geen aanspraak kan maken op de kwalificatie „speciaal huur recht”. Het voorstel biedt de huurder in de meeste gevallen geen verweer en dwingt hem bij opzegging de woning te verlaten. „De wil van de verhuurder wordlt meestal wet”, zei hij. „Maar de tijd is voorbij, dat de eigenaar over het recht bescihkt om met een verhuurd huis te doen wa>t hij wil”. De heer Wierenga wil dat de rechter de belangen van beide partijen tegen elkaar afweegt. De huurder kan naar zijn me ning ook belang bij verlenging van de huurovereenkomst hebben. Bovendien kunnen woningnood en financiële omstan digheden een verhuizing in de weg staan. Zijn amendement, dat de steun heeft van K.V.P., A.R.P. en DS’70 wordt echter door V.V.D. en C.H.U. afgewezen. Zij vinden het onjuist de huurder altijd als de zwakste partij te zien. Volledige afwe ging van belangen ging hun dan ook te ver, al bleek mej. Haars (C.H.) de rechter wel meer ruimte te willen bieden. Verdeeld is men in het regeringskamp over het voorstel van de heer Wierenga om verlenging van de huurtermijn moge lijk te maken als de huurder een huur verhoging van meer dan 15 percent niet kan opbrengen. De heer De Beer (V.V.D.) vond dat in zo’n geval de gemeenschap de huurder maar van een goedkopere woning moet voorzien. Hij wees ook het voorkeurrecht bij koop, dat de oppositie de huurder wil toekennen, af. Hij wil verbeteringen, die door de huurder zijn aangebracht, alleen dan vergoeden als zij in overleg met de eigenaar zijn gerealiseerd. De heer Wierenga vindt ook dat door- stroming geen motief maig zijn voor een woningbouwvereniging om iemand de huur op te zeggen. Voor die doorstroming moet naar zijn mening de overheid zorgen en niet de eigenaar. Minister Van Agt van Justitie reageert dinsdag op de kritiek van de Kamer. Volgens de, voor een deel geschatte, cijfers van de Europese commissie is de invoer van ruwe olie in Nederland in 1971 met 60 miljoen ton even groot geweest als in 1970. De Nederlandse raffinaderijen verwerkten 2,5 miljoen ton minder ruwe olie dan in 1970, namelijk 59,7 miljoen ton tegen 62,2 miljoen ton en hun nettopro- duktie daalde met 2,9 miljoen ton (van 58,5 miljoen ton naar 55,6 miljoen ton). De Nederlandse uitvoer van aardoliepro dukten daalde met 4 percent van 33,8 miljoen in 1970 tot 32,5 miljoen ton in 1971. Het Nederlandse verbruik aan aardolie produkten daalde in 1971 tot 22,4 miljoen ton. Dit is 1,6 miljoen ton minder dan in 1970. Het verbruik van zware stookolie in Nederland daalde in 1971 met 24 percent. Deze scherpe daling is het gevolg van de concurrentie van het aardgas in een toch al zwakke markt. Behalve aan de concurrentie van het aardgas is dit toe te schrijven aan de conjunctuurverflauwing. Dit leidde tot stijgende voorraden en dalende prijzen. De invoer van ruwe olie in de EEG heeft in het afgelopen jaar 412 miljoen ton bedragen tegen 405,7 miljoen ton. In Duitsland daalde de invoer met 1,2 mil joen ton, maar in Frankrijk en Italië steeg de invoer met respectievelijk 5,7 en 1,9 miljoen ton. Behalve Nederland im porteerde ook België evenveel ruwe aar dolie als in 1970. Er heeft zich in het afgelopen jaar een grote verschuiving voorgedaan in de her komst van de ingevoerde aardolie. De EEG-invoer uit Noord-Afrika is met on geveer 42 miljoen ton gedaald, maar uit Nigerië kon 12 mln ton meer worden ingevoerd. De landen aan de Perzische Golf leverden ruim 40 miljoen ton meer dan in 1970. De invoer uit Venezuela daalde met 2,2 mln ton. De wereldproduktie van ruwe olie is in het afgelopen jaar met 5,5 percent toege nomen. Dit is ook al aanmerkelijk minder dan in 1970 toen de wereldproduktie een stijging van 9,4 percent te zien gaf. BRUSSEL. De Beneluxlanden zullen dit weekeinde Bangladesj erkennen. Am bassadeurs van de zes EEG-Ianden en van Engeland zijn het in Luxemburg een» geworden over een gezamenlijke formele diplomatieke erkenning van de nieuwe Bengaalse staat Bangladesj. De vijf noordse landen. Ijsland, Fin land, Noorwegen, Zweden en Denemarken zullen waarschijnlijk spoedig eveneens tot een gezamenlijk standpunt komen. Incidenten deden zich niet voor. Er waren enkele honderden demon stranten voorzien van spandoeken. Wethouder H. W. Jettinghof van Minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygiëne ontkende dat er bij het afgeven van de hinderwetvergunning lichtvaardig zou zijn gehandeld. Er zijn tevoren adviezen ingewonnen van deskun digen. In een verklaring zei drs. Visser van D’66 dat van zijn fractie de grootst moge lijke meerderheid wel vóór wilde stem men, ondanks zeer grote bezwaren tegen het beleid” omdat de werkelijke echte grote beleidsbeslissingen nog moeten komen. Iedereen wacht op de belangrijke adviezen van de commissie-van Rijcke- vorsel, die de defensietaken kritisch be kijkt en begin maart rapport zal uitbren gen. De tegenstem van de P.v.d.A. kwam nadat alle oppositiemoties en een grote serie amendementen door de Kamer wa ren verworpen. Veel moties, zoals dienst- tijdverkortlng, verhoging van wedden voor dienstplichtingen e.d. liepen volgens de woordvoerders van de regeringsfracties vooruit op de adviezen van de commissie- Van Rijckevorsel. Ook een motie die de 55 miljoen gulden extra, wilde bevriezen, die in het regeer akkoord van K.V.P. A.R.P., V.D.D. en DS ’70 zijn overeengekomen om een ach terstand in te lopen, haalde het niet. K.V.P.-defensiespecialist Van Eisen toonde zich namens de drie confessionele partijen nog eens nadrukkelijk tevreden gesteld door de toezegging van minister De Kos ter dat, voordat het rapport en een rege ringsnota over dat rapport zullen zijn besproken in de Kamer, geen belangrijke beleidsbeslissingen zullen worden geno men. Op 27 februari zal een interdepartemen tale werkgroep zich opnieuw beraden over pogingen een nieuwe plaats te vinden voor de 11 kruitschepen die nu nog in het Zwartemeer liggen. Dit deelde staatssecretaris Van Es van Defensie gisteren mee op vragen van het P.v.d.A.-kamerlid Meyer. De staatssecreta ris schetste nog eens de gang van zaken van 26 januari, die hij weet aan de zuigkracht van een toevallig passerende tanker, aan ijsvorming en de zuidooster- storm. Van de schepen begonnen de an kers te „krabben.” Er liggen nu zolang de omstandigheden dat nodig maken twee sleepboten bij de kruitschepen. De situatie was echter geen moment gevaarlijk ge weest. Minister Drees deelde nog mee dat zo lang de schepen niet terug zijn op hun oorspronkelijke plaats de scheepvaart ge stremd blijft. Volgens de bewindsman is dat geen onoverkomelijk probleem omdat er dagelijks gemiddeld slechts twee sche pen door de vaargeul komen. Alles is Volkshuisvesting die de demonstra tie samen met zijn collega H. van der Pols van wijkaangelegenheden gaae- sloeg, kreeg van een van de actie- leiders een eisenpakket aangeboden. (Van onze correspondent) DEN HAAG. In de Noorse hoofdstad Oslo zal op 15 februari 1972 het ontwerp verdrag worden ondertekend tegen het lozen van schadelijke stoffen in de Noordzee. Volgens het verdrag zullen kwik, cad mium, persistente plastics en dergelijke stoffen onder geen beding in zee worden geloosd. Als minder giftige stoffen, die alleen met toestemming van de nationale autoriteiten mogen worden geloosd noemt het verdrag o.a. arsenicum, lood, koper, zink, cyaniden en fluoriden. Op de tientallen spandoeken maak ten de wijkbewoners duidelijk wat hun grieven zijn. „Betaalbare ar beiderswoningen”, „Stop toevoer ARNHEM. De krijgsraad in Arnhem heeft donderdag tien van de elf militairen die deel uitgemaakt hebben van de redac ties van twee afdelingsbladen van de VVDM boetes opgelegd die varieerden van 100 tot f 250. Eén militair werd bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Direct na het vonnis van de president, mr. P. M. Kloots tekenden de tien veroordeelden beroep aan. Het verdrag treedt in werking dertig dagen nadat zeven landen de ratificatie- documenten bij de Noorse regering heb ben gedeponeerd. Deskundigen uit de deelnemende staten zullen daarvoor in Den Haag bijeenkomen om de instelling voor te bereiden van een permanente commissie, die met het toezicht op de uitvoering van de conventie zal worden belast. Het verdrag geldt voor het oceaange- bied tussen 36 graden N.B. (gerekend vanaf Gibraltar), 42 graden W.L. (gere kend tot de zuidpunt van Groenland) en 51 graden O.L. De Oostzee valt, evenals het grootste deel van de Middellandse Zee, buiten de verbodsbepalingen. Het verdrag zal, naar men verwacht, worden ondertekend door Ijsland, Noor wegen, Zweden, Denemarken, Frankrijk, België, Engeland, Ierland, Nederland, West-Duitsland, Spanje en Portugal.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2