Persconferentie over Vietnam Engeland stuurt ‘versterkingen Felle kritiek van ZONDAG WEER BETOGING Rogers en Muskie IN NOORDIERSE STAD Minister meldt massaslachting in Bengaalse stad Khoelna e Medewerker Masursky van Mariner-project: Tóch leven mogelijk op Mars Universiteit in Berlijn sluit instituut voor politieke wetenschappen Druk overleg in Moskou Alphenaar BW mensen Ex-hoofd red acteur Angela Davis wil gouverneur Reagan als getuige Relletjes: goed voor sommige nog duurder Malik geeft Japan waarschuwing Meer doden op Franse wegen van Tsjechisch schrijversblad gearresteerd Concorde wordt 1 r l g 2 3 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1972 (Van onze redacteur in Londen) Beschuldiging V ersterkingen Kritiek Vulkanen Ver warring Sadat bij Russische leiders KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 - SPECIAAL VOOR U klassieke grammofoon platenliefhebber! ALLE BACH CANTATES gaan op de grammofoonplaat verschijnen. Een „unieke” ge beurtenis. w ■l SM» F i VWWWMIWVU i in ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Bonn) 1 WASHINGTON (UPI en DPA) De opvatting dat er op Mars geen leven mogelyk is de geleerden waren anderhalf jaar geleden na het voorbijvliegen van de Mariner- 7 langs Mars tot die conclusie gekomen is aanmerkelijk gewijzigd. Het is heel goed mogelijk dat er op Mars leven is geweest en dat het er over ongeveer tienduizend jaar terugkeert. Dit heeft Harold Masursky, een van de geleerden die aan het project Mariner-9 meewerken, op een persconferentie meegedeeld. Noord-Vietnam heeft de VS beschuldigd van pogingen de verdeeldheid in het com munistische kamp uit te buiten. rige ato- roor a kt. zer- andt. ibas- mdse hütz, Vest- Jonn. met ident Marsen zijn in Ulster al geruime tijd verboden. De organisatoren zeiden dat ze met plezier voor de rechtbank zouden verschijnen en eventueel gevangenisstraf fen willen riskeren. „Maar laat het leger alsjeblieft wegblijven”, aldus één van hen. De verwachting bestaat dat legereenhe den al zeer vroegtijdig de toegangswegen tot Newry zullen blokkeren om de de monstranten te beletten met een optocht te beginnen. Bij de Britten heerst de vrees dat het IRA de stoet als dekmantel zal gebruiken voor nieuwe gewelddadige ac ties als wraakneming op het doodschieten door parachutisten van de 13 van London derry. vaardbare vorm voor het hoger onderwijs, is de vrije universiteit een toonbeeld van verwarring geworden. MOSKOU, (UPI). De Russische lei ders hebben gisteren hun afspraken afge zegd om de gehele dag met de Egyptische president Anwar Sadat te kunnen over leggen. Dit hebben Arabische diplomatieke kringen in Moskou gemeld. Vrijwel de gehele dag verbleven Sadat en zijn gastheren, onder wie partijleider Brezjnev, premier Kosigin en minister van Defensie Gretsjko in één van de vertrek ken van het Kremlin. Sadat heeft voor zijn aankomst in de Sovjet-Unie gezegd dat hij met de Russi sche leiders het „uur nul” zou vaststellen voor de aanval op Israël. PARIJS, (AP). Het Frans-Britse su personische vliegtuig „Concorde” zal tegen de tijd van de eerste leveringen in juni 1974 ongeveer 300 miljoen francs 59 miljoen dollar gaan kosten, zo heeft de president-directeur van Air France, Pierre Cot, bekendgemaakt. Paus. Paus Paulus VI heeft de Atlantische verdragsorganisatie (NAVO) beschreven als „een solidariteit onder landen ter consolidering van de vrede en ter be scherming van de beschaving”. Landmijn. Twee Israëlische legerartsen zijn om het leven gekomen toen hun auto in de Sinai op een landmijn liep. wam :rijk, ton !G is ver eent. het Irie ran af- 18 van idse 'or der 'er- ild, ein sert te lip- sel- illen \m- van een* nele uwe i de VD, ij en ;ge- Ne- itig g in Fin- 'ken tot tw in iby de ren ide or- jp- 51- ren te- ter :en n. :ti— m- ;u- ul- m- le- >n- an to n de an de an treden. In het laatste Amerikaanse voor stel staat dat Thieu erin heeft toegestemd om dertig dagen voor de verkiezingen af te treden. SAN JOSÉ (Reuter) De negeractiviste Angela Davis wil gouverneur Ronald Reagan van Californië laten oproepen als getuige in haar proces. Ze acht hem ver antwoordelijk voor een „samenzwering van de staat om voort te gaan met de onder drukking van de zwarte bevolking”. De minister, sjeik Abdoel Azia, zei na een bezoek aan Khoelna, dat onschuldige mensen op brute wijze waren vermoord eenvoudig omdat ze Bengalezen waren. Verscheidene duizenden lijken zijn ge vonden op een open plek bij het radiosta tion van de stad en in een nabijgelegen kanaal. Aangenomen wordt dat de onthulling van minister Azia nog meer haat zal kweken tegen de niet-Bengaalse minder heden in Bangladesj. Een uiting van deze haat kon men gisteren zien in Mirpoer, een voorstad van Dacca. Eenheden van het leger van Bang ladesj gebruikten automatische wapens en mortiervuur in gevechten met niet-Ben gaalse Bihari-moslims in de voorstad. Re geringskringen zeiden dat in het gebied een graf was ontdekt met de lijken van achttien Bengalezen. Versterkingen wer den aangevoerd voor het Oostbengaalse regiment dat een cordon om Mirpoer heeft gelegd. Naast Mirpoer vormt de voorstad Mohammedpoer de tweede en clave bij Dacca waarin de Bihari’s zich hebben teruggetrokken uit vrees voor re- HüSailles van de Bengalezen. DJAKARTA (Antara). Als Japan prijs stelt op het handhaven van zijn economi sche betrekkingen met andere landen zal het een andei- beleid moeten gaan voeren. Dit heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. Adam Malik, tegen over verslaggevers verklaard. Japan moet volgens Malik niet alleen aan het heden, maar ook aan de toekomst denken. Het dient meer te investeren in, en meei hulp te verlenen aan, ontwikke lingslanden, en zich er niet toe te beper ken zijn produkten in deze landen te verkopen. WASHINGTON. (Reuter en AP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Rogers heeft gezegd dat de Verenigde Staten soepel staan tegenover de samenstelling van de voorlopige rege ring. Deze regering zou de verkiezingen in Zuid-Vietnam moeten voorbereiden als eenmaal overeenstemming is bereikt met Noord-Vietnam. DACCA. (Reuter en UPI) Volgens de minister van Landbouw van Bangladesj heeft het Pakistaanse leger vorig jaar in Khoelna, in het zuidwesten ven het land, een massaslachting aangericht onder on geveer honderdduizend mensen. eraan toevoegde dat men de brede bijval die het afbranden van de ambassade bij de Ierse bevolking ontmoette, niet buiten beschouwing kon laten. Ook in de Dail, het Ierse parlement, vielen woorden van veroordeling over de brandstichting. Premier Lynch was onver wacht fel in zijn uitbarsting tegen het IRA en andere onwettige organisaties. Hij noemde de demonstratie van woensdag op zich „vreedzaam”, maar ze was geïnfil treerd door groeperingen die geweld zoch ten. En bedekte officiële erkenning dat het het IRA is geweest die de ogenschijn lijk goed voorbereide aanslag op de Britse ambassade heeft uitgevoerd, opnieuw on der .dekking van de massa. Verbod. President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft de onlangs gestichte Ver enigde Progressieve Partij verboden en 123 vooraanstaande figuren in deze par tij gevangen laten zetten. Aangenomen wordt dat ook partijleider Simon Kap- wepwe gearresteerd is. BONN. Het Otto Suhr Instituut voor politieke wetenschappen een van de be kendste instellingen van de Vrije Univer siteit in West-Berlijn, is gisteren voor onbepaalde tijd gesloten. Door voortdu rende sabotage van de colleges en bezet ting van afdelingen zou het werk onmo gelijk geworden zijn. De Noordvietnamese leider beschuldigde de VS ervan een nieuwe wereldoorlog voor te bereiden. Hoewel de VS de „grootste vijand van de hele mensheid zijn, is het Amerikaanse imperialisme niet zo sterk als men aanneemt. Wij moeten de macht van dit imperialisme niet over schatten”, aldus Troeong Tsjinh. Angela Davis is van mening dat de vei ligheidsmaatregelen rond haar proces een eerlijk proces onmogelijk maken. „Er is een samenzwering tegen zusters en broe ders in de gevangenissen en een samen zwering tegen mij in het bijzonder”, aldus Angela Davis. De rechtbank behandelde in San José haar verzoeken om verplaatsing van het proces en om de staat haar verdediging te laten betalen. De vroegere docente in de filosofie staat terecht wegens „samenzwering tot moord” in verband met een mislukte ontsnap pingspoging uit een rechtszaak in Califor nië waarbij drie mensen, onder wie de rechter, om het leven kwamen. PARIJS, (DPA). In 1971 zijn Frankrijk 16.212 mensen bij verkeersonge lukken om het leven gekomen en 353.374 gewond geraakt. Dit is een stijging van het aantal doden met 7.45 percent en van het aantal gewonden met 7.19 percent ten opzichte van 1970. Een regeringscommissie voor verkeersveiligheid heeft dit gisteren bekendgemaakt. Er blijken op Mars onvermoede vulka nen te zijn, waaronder een groep die tweemaal zo groot is als die welke de fundering vormt van de Hawaii-eilanden. Op aarde verschaffen de vulkanen het ruwe materiaal voor de atmosfeer, met het uitstoten van koolzuurgas en water damp. Hetzelfde proces heeft zich volgens de Mariner-9 ook op vele delen van Mars afgespeeld. In tegenstelling tot de „dode” maan heeft Mars zowel een geologische als geo- chemische evolutie doorgemaakt. De pla neet heeft breuken van de soort die op Van 1962 tot 1971 zijn volgens deze commissie bij 2.132.700 verkeersongeluk ken 129.111 mensen omgekomen en 2.944.065 gewond geraakt. Terwijl al jarenlang zonder succes wordt gezocht naar een nieuwe en aan- In het Lagerhuis uitte de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken sir Alec Douglas Home scherpe kritiek op de hou ding van de Ierse regering inzake het Ulster-probleem. Home maakte duidelijke toespelingen dat hij de bescherming van de woensdag afgebrande Britse ambassade in Dublin volledig onvoldoende vond en de houding jegens de menigte veel te lankmoedig. Dit kan tot zeer ernstige consequenties leiden voor de relaties tus sen Groot-Brittannië en de Ierse Repu bliek”, zo waarschuwde Home. De woordvoerder namens Labour, Denis Healey, was het daar weliswaar mee eens, maar hij laadde de wrevel van vele conservatieven op zijn schouders, toen hij Tijdens de persconferentie uitte Rogers heftige kritiek op senator Edmund Muskie wegens diens aanval op het vredesvoorstel van president Nixon. „Als de Verenigde Staten nu alle mili taire en economische steun aan Zuid- Vietnam zouden stopzetten dan zal dat de volledige nederlaag voor deze regering betekenen”, zei Rogers. „Dat zou een zwarte dag zijn voor de Verenigde Sta ten”. aarde aardbevingen veroorzaken en de korst heeft veranderingen door samenper singen en opstuwingen ondergaan. De geleerden achten de mogelijkheid niet uitgesloten dat vooral aan de noord pool van de planeet grotere hoeveelheden water in de vorm van ijs voorhanden zijn. Omdat de planeet eens in een cyclus van 25.000 jaren haar stand ten opzichte van de zon 180 graden draait en deze cyclus nu halverwege is gevorderd, zal Mars over ongeveer 10.000 jaar zijn noordpool weer naar de zon toegekeerd hebben, waardoor dat gebied warmer wordt en water vrij kan komen dat de rivieren en oceanen van de planeet vult. Dat zoiets al eerder gebeurd moet zijn blijkt uit een foto van een ongeveer honderd kilometer lange „Marsrivier” met talrijke zijrivieren Een dergelijk stelsel kan volgens dt deskundigen praktisch niet door lava- of winderosie zijn ontstaan en moet wel door water zijn uitgesleten. De waterdamp die blijkbaar nog steeds uit de vulkanen ontsnapt verdampt echter LONDEN In Noord-Ierland heeft zondag opnieuw een demonstratieve mars plaats van de beweging voor burgerrechten. Een dergelijke optocht leidde afgelopen zondag in Londonderry tot het bloedbad met dertien doden. De mars wordt nu gehouden in de grensplaats Newry, een stad die al veel onder het geweld van de afgelopen maanden geleden heeft. De beschuldiging is afkomstig van Troeong Tsjinh, voorzitter van de Noord vietnamese Nationale Vergadering en een van de drie topleiders in Hanoi die op 17 december een felle aanval deed op de politiek van Washington. De tekst van zijn rede is pas gisteren gepubliceerd. Een verklaring voor dit uitstel is niet gegeven. Troeong Tsjinh verklaarde dat „de bereid heid van de VS om met andere landen in het bijzonder de Sovjet-Unie en China, te onderhandelen” neerkomt op „een politiek om deze twee grote socialistische mogend heden in bedwang te houden, de tegen stellingen tussen deze twee landen zo ver mogelijk uit te buiten en tegenstellingen uit te lokken tussen de socialistische lan den in het algemeen”. Dit alles, aldus Troeong Tsjinh, is erop gericht „een gun stige toestand voor de VS te scheppen en om de kleine landen te intimideren”. Pokkenepidemie. In het vluchtelingen kamp Salt Lake in Calcutta is een pok kenepidemie uitgebroken. Al meer dan zestig mensen zijn als gevolg hiervan overleden. Op een niet aangekondigde persconfe rentie zei Rogers dat de Amerikaanse regering ook geen vast omlijnd standpunt heeft ten aanzien van het tijdstip, vóór de verkiezingen, dat de Zuidvietnamese pre sident Ngoejen Van Thieu dient af te leder jaar verschijnen er 5 piaten-cassettes met 2 LP’s. De eerste 2 platen-cassettes zijn nu bij ons in voorraad. Prijs per cassette 49, O.l.v. Nikolaus Harnoncourt met o.m. de Kings College Choir gaat U genieten van het enorme Cantatewerk van J. S. Bach. Vraag snel inlichtingen bij Rogers legde er nogmaals de nadruk op dat Noord-Vietnam de omverwerping wil van de regering in Zuid-Vietnam. Hij zei dat Noord-Vietnam geen verkiezingen wil omdat het weet dat de mensen in het zuiden geen communistische regerings vorm willen. Masursky en anderen baseren deze me ning op de gegevens die de Mariner-9 over Mars heeft doorgezonden. De Mariner-9 cirkelt sinds 13 november vorig jaar rond de „rode planeet” en heeft tot dusver meer dan vijfduizend foto’s en een grote hoeveelheid meetresultaten doorgezonden. De ruimtesonde heeft nu al meer dan 160 maal rond de planeet gecir keld. Vermoedelijk is het landschap van Mars mede gevormd door gletsjers en rivieren. Er zijn sterke aanwijzingen dat er nog steeds waterdamp uil het inwendige van de planeet ontsnapt. De foto’s van de Mariner-7 toonde een met kraters bezaaide planeet, die te dor en te koud leek om leven te herbergen. De Mariner-9 heeft deze indruk grondig gewijzigd. Engeland stuurt voor het weekeinde nog eens 550 man versterking naar de troepen in Ulster. Het aantal militairen daar zal dan 15.000 bedragen. Bij de mars worden 30.000 mensen verwacht, 10.000 meer dan in Londonderry en velen zullen worden aangevoerd uit alle delen van Ulster en uit de Ierse republiek. De woordvoerder van de burgerrechtenbewe ging zei dat hij zeker was dat er uit de rijen van de demonstranten geen geweld zal oprijzen, maar dat hij geen garantie had over de houding van het leger zeer snel en wordt niet door de atmosfeer van de planeet vastgehouden maar verdwijnt in de ruimte. Gemeten is dat de rode planeet dagelijks ongeveer 480 ton water verliest. Of de witte pool kappen uit ijs bestaan hopen de vak lieden nog met de Mariner-9 te kunnen vaststellen. Tot dusver zijn daar nog steeds „uitlopers” van de zware stofstorm die het zicht op de planeet de eerste anderhalve maand geheel had belemmerd. PRAAG (Reuter). De Tsjechoslo- waakse autoriteiten hebben Jiri Hochman, hoofdredacteur van het sedert 1969 ver boden zeer progressieve schrijversblad, ge arresteerd. Dit is gisteren in ondergrondse kringen vernomen. Professor Karei Kosik, eens een voor aanstaand partij-ideoloog, en Randolf Slansky, zoon van de in de jaren vijftig terechtgestelde secretaris-generaal van de partij, zijn weer op vrije voeten. Zij waren maandag aangehouden. De arrestaties onder de aanhangers van Dubcek wordt in verband gebracht met de verspreiding, voor de verkiezingen van vorig jaar november, van een vlugschrift waarin de bevolking werd opgeroepen niet naar de stembus te gaan. De katholieke organisatoren zeiden op een persconferentie in Belfast dat alle voorzorgsmaatregelen waren genomen en dat een groot aantal ordecommissarissen de stoet zal begeleiden op de 2,5 kilometer lange tocht. Aan de kop zullen ditmaal oudere mannen lopen en geen jongelui zoals in Londonderry. De tocht zal geheel zwijgend worden afgelegd. Kreibisch, eerst gewantrouwd, toen links en rechts geprezen vanwege zijn rustgevende invloed naar beide kanten, heeft tenslotte het vertrouwen toch goed deels verspeeld. Hij had invloed op de beruchte „rode cellen” maar die hebben zich net zolang gedeeld tot er praktisch niets van over was. Het is nu een onover zichtelijke „rode massa” die het werk verstoort en communicatie onmogelijk maakt. Tal van professoren hebben de laatste tijd voor verdere medewerking bedankt. Toen vorig jaar zestien hoogleraren uit de academische senaat stapten, schilderde een van hen in een open brief het beeld van een universiteit waar rechteloosheid heerst, waar een terroristische minderheid de gang van zaken bepaalt en mannen die op hun recht staan aan handtastelijkheid en aan een psychische terreur zijn bloot gesteld. De als hervormer begroete senator Stein heeft zich, door een benoemingsbeleid dat de extreem linkse studenten niet zint, naar het oordeel van die groep te zeer gemengd in de hoog geprezen „interne autonomie” van de Westduitse universitei- ten. De universiteitswet waarmee het be stuur van West-Bev1ijn in 1969 zoveel eer scheen in te leggen, is inmiddels links te conservatief en verschaft volgens de ver ontruste hoogleraren die het in Berlijn hebben uitgehouden de universiteit niet de stevige basis die ze nodig heeft. In Londonderry is na het bloedbad van zondag de rust nog lang niet teruggekeerd. Hier houdt een Britse soldaat met zijn geweer in aanslag de wacht, terwijl de brandweer druk bezig is een van de vele aangestoken branden in de Noordierse stad te blussen. Voordat zij de rechtszaal in San José mag binnenkomen, wordt Angela Da vis’ zuster Fania eerst van top tot teen gefouilleerd. Nog voor het besluit van de organisato ren van de mars bekendgemaakt werd, heeft de Britse premier Edward Heath per brief een dringend beroep op de Ierse kardinaal Conway en diens ambtgenoot in Westminster, Heenan, gedaan om al hun invloed aan te wenden om de demonstra tie afgelast te krijgen. De kans dat kardi naal Conway dat zal doen is niet groot en indien het al gebeurt, kan worden ver wacht dat de organisatoren zich niet op andere gedachten zullen laten brengen. Weliswaar is de invloed van de katho lieke kerk op het Ierse eiland allesomvat tend, maar de macht van de vaak militante parochiegeestelijken is veel groter dan van de bisschoppelijke hiërar chie. die per traditie door de eeuwen heen de Britse overheersers heeft gesteund en haar beleid altijd gebaseerd heeft op wet en gezag. BELFAST (Reuter) Dr. H. A. Lyons die als psychiater verbonden is aan een ziekenhuis in Belfast, heeft ver klaard dat het aantal zelfmoorden in Belfast tijdens de onregelmatigheden I die zich in 1969 en 1970 hebben voorgedaan, met bijna 50 percent isI gedaald vergeleken met daaraan voorafgaande perioden. In de gebieden waar het tot rellen I kwam, was ook het aantal gevallen van ziekten die door depressie ge kenmerkt worden, teruggelopen. Dr. Lyons wees erop dat de mensen meer gelegenheid hebben gehad om hun agressieve gevoelens te uiten in plaats van op te kroppen. Maar de psychiater moet wel toegeven dat er in 1969 en 1970 ook veel meer ge- I vallen van doodslag zijn gere gistreerd. Aan verschillende andere instituten van deze universiteit, die na de deling van Berlijn in Oost en West het symbool van vrije wetenschappelijke vorming was te genover de oude Humboldt Universiteit, die in Oost-Berlijn staat, is de situatie niet veel beter. Het baart bij deze instel ling geen opzien als hoogleraren een zaal door het raam verlaten. Wat nu in Berlijn gebeurt, komt mor gen naar West-Duitsland heet het in de universiteiten van de Bondsrepubliek. Daar hebben de meeste professoren vol afkeuring Rudi Dutschke in Berlijn zien opereren, vervolgens het hoofd geschud over de verkiezing van assistent Rolf Kreibisch tot rector-magnificus van de universiteit en hun ontstemming geuit over de benoeming van de linkse sociaal democraat Werner Stein tot senator voor wetenschap. Nu denkt men in Berlijn met enige weemoed terug aan Dutschke, met wie tenminste nog te debatteren viel.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3