Verklaring van Velsens burgemeester Samen met IJMOND STAAT AAN VOORAVOND VAN BELANGRIJKE BESLISSING Eigen zelfstandigheid wordt ook geheel opgeofferd Modernisering Velsen-Noord vordert langzaam maar zeker Herinneringen aan vroeger Matroos ging er vandoor na verdwijnen door afbraak Gildenlaan nu aan de beurt Nog geen woningbouw mogelijk de Kieftendellaan aan Schaarse grond noopt tot selectief beleid 4 kin The Shepherds naar de Kamer ongeluk Centrale Verwarming t goocheltoer EERST GOEDKEURING ANDER PLAN over IJmuiden Voortvluchtige Velsenaar Oppassen voor macabere aangehouden Carillonklanken Schade-vergoeding is afgewezen 4 5 PER EXTRA BUS VELSEN MEISJE ERNSTIG GEWOND FAMILIE-DRUKWERK 4w O w «Mi J1 I IJMUIDER COURANT VRIJDAG 4 FEBRUARI 1972 In Sluiswijk 1 Onzorgvuldigheid A kolen, olie, gas? KONINGSTRAAT 14 - BEVERWIJK Tel. 0 25 10-2 60 59 VAN RIXEL zo’n drukker v .NOORDHOLLANDSE VERWARMINGS Zb UNIE SB I oke lip- van 2. ADVERTENTIE van (D’66 Zuurbier De ADVERTENTIE ADVERTENTIE kennemerlaan 150, telefoon 10745*, ijmuiden (Zie verder pagina nks de los- ier- ier- rin- ssi- Oosterduinweg 29 Ijmuiden Telefoon 1 47 68 rau lol- (Van een onzer verslaggevers) BURGEMEESTER W. M. B. BOSMAN Het K.V.P.-raadslid W. M. Koopman merkte op, dat de orderportefeuilles van diverse bouwondernemers leeg zijn. Zou het niet mogelijk zijn het plan van de gegadigden eerder tot uitvoering te bren gen, dan in de bedoeling ligt? vroeg hij, daarbij een lans brekend voor het plan Kieftendellaan, De heer H. van der Werft (Prot. Chr.) zei verheugd te zijn, dat een bevre digende oplossing is gevonden door het beschikbaar stellen van gronden in Drie huis en Velsen-Oost voor de groep perso neelsleden van de IJmond MTS. Er is echter nog een groep Wanneer komt hun zaak aan de orde en wanneer wordt het plan voor de Kieftendellaan afgerond? van minder waarborgen voorzien, dan de voorbereiding en behandeling van het ge hele ontwerp. Daarom zijn er grenzen voor de uitoefening. J. C. C. M. Overzier, 70 jr., echtgenoot van J. Strik, Bramen vlak 40, Ijmuiden; A. Boekenkruger, 80 jr., weduwe van G. Óu- demast, Kanaalstraat 204, Ijmuiden; M. E. van Cittert, 88 jr., Zuiderkruisstraat 74, Umuiden. MAAR IN IEDER GEVAL (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Dinsdagmorgen kwart over acht vertrekt vanaf Plein 1945 een autobus, met daarin leden van een uit de burgerij gevormd comité en The Shepherds, die gezamenlijk het stand punt van het gemeentebestuur ten aan zien van de fusie der IJmondgemeenten gaan ondersteunen in de Tweede Ka mer. Een ieder, die dit gebeuren wil meemaken, kan meereizen. Echter dient men zich wel tevoren aan te melden. Dat kan maandag tussen 9 en 17 uur gebeuren ten kantore van makelaar J. .1. A. Stillebroer, telefonisch te bereiken onder nr. 023-370150. ox g- en ag te eg de P- de lis ti- la- op rd. lor lo- ier ia- tare 1. van trus aan on- ra- in be- Igd. is ■net ssi- rij- zan en imy 2. I, 2. ana Vele standaardmodellen in monster boek thuis te bekijken. Ook naar eigen ontwerp. rale che i in irig atie de le- 3B) de GEBOORTE VERLOVING HUWELIJK lts sn. uit (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Bij de aanvang van de openbare raadsvergadering donder dagavond heeft burgemeester W. M. B. Bosman een verklaring afgelegd met betrekking tot de behandeling woensdag in de Tweede Kamer, van het wetsontwerp tot opheffing van de drie IJmondgemeenten en de vorming van een nieuwe gemeente IJmuiden. Hij stelde daarin vast, dat zowel Vel- sen als het gehele IJmondgebied staan aan de vooravond van een hoogst belangrijke beslissing. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een levendige discussie ontstond donderdagavond tijdens de open bare raadsvergadering over verzoeken om verkoop van grond aan de Kieftendellaan in Santpoort-Noord. Het betrof een groep van personeelsleden van de IJmond MTS en een groep rond de heer W. H. Das. B. en W. deelden mede, dat het plan omtrent de bebouwing van de grond aan de Kief tendellaan nog niet afgerond te. Voor de personeelsleden van de MTS is elders een gedeeltelijke oplossing gevonden, de overi gen zullen nader bericht ontvangen zodra het Kieftendellaan-plan gereed is. Het wachten is op de goedkeuring van het woningbouwplan I.odewijk van Deijssel- laan. Bovendien is de grond voor bebou wing met woningen in de gemeente Vel- sen schaars, zo betoogden B. en W. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een negentienjarige ma troos van het Loodswezen was donderdag avond betrokken bij een aanrijding op P.P.R.) onderstreepte nog eens de woorden van de vorige sprekers. Hij achtte de gevoerde procedure onjuist. Wethhouder C. Ockeloen constateer de, dat de sprekers dit stuk hebben gezien als een beleidszaak terwijl in feite slechts een architect ziende het stuk grond een aantal mensen heeft gevraagd of zij er een woning willen hebben. In verband hiermee wees hij er op, dat het aantal gegadigden in de gemeente een veelvoud is van het aantal, dal een adres heeft ingediend. Het gemeentebestuur wil ieder een een kans bieden De afbraak van de twee panden in de bocht van de Gildenlaan en de Rijk de Waalweg. Weer verdwijnt een brokje historie als gevolg van de modernisering van dit gemeentedeel. Het programma van de belaardbespeling door Hein de Ligt op zaterdag van 16 tot 17 uur op het stadhuiscarillon in Ijmuiden luidtMarche, van Duytsmeester; Caro mio ben; Santa Lucia; Bella bimba; Con certo, van Antonio Vivaldi; Improvisatie, van H. de Ligt; Bourrée pièce pour caril lon, van Géo Clément; Canzonetta pour carillon, van Géo Clément; Divertissement pour carillon, van Géo Clément; Hemony Suite, van Alb. de Klerk; She’ll be coming round the mountain; John Bron; Drink to my only; Preludium in g, van Jef Denijn- ONDERTROUWD: T. J. P. Beentjes, Koningstraat 98, Be verwijk en A. C. Schong, Eendrachtstraat 3, Velsen-Noord, t.a. Beverwijk, Wester- laan 33; L. R. Dubbelaar, Schiplaan 340, Ijmuiden en M. E. Dijkstra, Schiplaan 340, Umuiden; J. P. Bakker, Trompstraat 221, Umuiden en T. Aptroot, Fazantenlaan 20, Umuiden, t.a. Umuiden, Fazantenlaan 20; J. W. J. Kastermans, Wijkerstraatweg 143, Velsen-Noord en M. H. G. C. Burger, Stumphiusstraat 17, Beverwijk, t.a. Umui den, Kleine Pan 79; M. van der Toom. Parallelweg 27, 's-Gravenhage en M. C- Schrama, Ladderbeekstraat 35, Velsen- Noord, t.a. ’s-Gravenhage, Parallelweg 27; W. Schaafsma, Meervlietstraat 53, Velsen- Zuid en E. C. Zwanenburg, Amsterdamse- weg 36, Velsen-Zuid, La. Velsen-Noord, Van Rijswijkstraat 55. OVERLEDEN: Ik wil vooropstellen dat men bij het amenderen van wetsvoorstellen hoe waardevol ook in het kader van de wer king van de democratie zekere beper kingen in acht moet nemen. Prof. mr. R. Kranenburg zegt in „Het Nederlandse Staatsrecht” dat het recht van amende ment met omzichtigheid gehanteerd dient te worden. En wel juist, omdat de uitoe fening ervan zoveel gemakkelijker is dan het geheel zelfstandig ontwerpen van nieuwe wetten; de voorbereiding kan dus veel minder zorgvuldig zijn, is althans Later meldde in het bijzijn van een kennis de voortvluctige matroos zich op het hoofdbureau van politie. Op de man is een bloedproef genomen. In afwachting van een verder onderzoek is de man ingesloten. Woordelijk zei de raadsvoorzitter: „Het gehele IJmondgebied verkeert in spanning. Ook het gemeentebestuur en de bevolking van Velsen: al uit die spanning zich tot dusver niet zodanig dat men tot activiteiten komt die aan de voorbereiding van een Songfestival of een Zeskamp doen denken. De Tweede Kamer zal be slissen over een zeer ernstige zaak, name lijk welke bestuurlijke organisatie voor dit gebied het meest doeltreffend is om de belangen van burgerij en bedrijfsleven nu en in de toekomst zo goed mogelijk te kunnen behartigen. Het Velsense standpunt is bekend. Ten volle beseffende dat de eigen gemeentelij ke zelfstandigheid zal worden opgeofferd, heeft Velsen gekozen voor de oplossing welke de regering voorstelt: een voorstel gedaan na rijp beraad en gehoord talrijke bevoegde en deskundige instanties. In een korte en heldere uiteenzetting hebben burgemeester en wethouders dit zij het wellicht ten overvloede onlangs nog eens aan de Tweede Kamer doen weten. AMSTERDAM. In de nacht dinsdag op woensdag is in Amsterdam een negentienjarige inwoner van Velsen- Noord op heterdaad betrapt bij een in braak. De man was reeds voortvluchtig en werd ervan verdacht enkele inbraken in dit stadsdeel en in Beverwijk te hebben gepleegd. In het comité hebben zitting de heren drs. B. A. Bijl, Velsen-Zuid; H. E. Kloosterhuis, Umuiden; J. van Os van dep Abeelen, Velsen-Zuid; L. Otte, IJ- muiden, M. Roos, Umuiden; J. J. A. Stillebroer, Santpoort en T. H. Zwik- stra, Santpoort. Degenen onder de burgerij, die met deze actie sympathiseren en haar finan cieel wensen te steunen, kunnen dat doen door een storting bij de Amrobank in Umuiden, waar het comité een bank rekening heeft geopend onder het motto „Drie tezamen, amen!” (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het gemeentebestuur heeft een verzoek ontvangen van de heer N. van Antwerpen te Umuiden hem op grond van artikel 49 van de wet op de ruimte lijke ordening «en naar billijkheid be rekende schadevergoeding te doen uit keren in verband met de schade, welke hij lijdt als gevolg van de realisering van het bestemmingsplan Sluiswijk Een gevraagd advies van de Stichting Adviesbureau Onroerende Zaken in Rot terdam bracht aan het licht, dat de heer Van Antwerpen niet voor vergoeding in aanmerking kan komen. Op vragen van de P.C.-ei A. Roosen daal deelde wethouder C. Ockeloen mee, dat beroep hiertegen mogelijk is bij de Kroon en wel één maand na dagtekening. Over zaken als deze is nagenoeg geen jurisprudentie De heer Van Antwerpen krijgt een redelijke schadevergoeding. In middels zijn 18 middenstandszaken in han den van de gemeente, zijn 17 zaken in behandeling en moeten nog 9 midden standers benaderd worden Een voorstel van B. en W. met betrek king tot beroep tégen een aanschrijving ingevolge de Woningwet, werd na ampele bespreking door de raad accoord be vonden. GEBOREN: M. M. Kalkman-Visser, z., Pres. Steijn- straat 56, Umuiden; L. Smakman-IJlstra, z., Reggestraat 84, Umuiden; E. S. E. Drag- stra-van Laar, d., Eridanusstraat 70, IJ- muiden; G. A. I. Gage-Coté, d., Karei de Grotelaan 22, Vlaardingen; A. N. Meijer- Bos, d., Schiplaan 514, Umuiden; A. M. Grebe-Numan, z., Kon. Wilhelminakade 77a, Umuiden; C. J. C. Leurs-van der Helm, d., Pleiadenplantsoen 12, Umuiden. de kruising Orionweg-Beliaxtrixstraat. Na afloop liet hij zijn wagen in de steek en ging er vandoor. Een in de buurt wonende hoofdagent van politie ging de man ach terna. Later doorzocht de politie de gehele buurt en hoewel de man nog gesignaleerd werd bij enkele in aanbouw zijnde huizen, kon de automobilist niet worden aange houden. De heer B. J. van Os (V.V.D.) beklaag de zich er over, dat de raad in het duister tast terzake de behoefte aan woningen. Hij zei sympathie te hebben voor degenen, die zelf initiatieven ontplooien om tot woningbouw over te willen gaan, daarbij doelend op de activiteiten van de heer W. H. Das c.s. De heer Van Os vroeg waarom B. en W. wel aan de wens van het MTS- personeel zijn tegemoet gekomen en niet aan die van de oudere groep. De heer C. Hoek (P.S.P.) attaqueerde de argumenten van B. en W. waaronder dat de grond schaars is en er een selectief beleid gevoerd wordt. Spreker vroeg zich af „hoe” het college selecteert: qua grond of qua persoon? Voorts vragen B. en W. zich af aan welk type woning er behoefte is, spreker zou dat wel eens goed onder zocht willen zien al was het voor hem geen moeilijke zaak, gezien de behoefte aan woningen. Van het gelijk of ongelijk van B. en W. blijkt niets uit het gemeen teblad. Het wetsontwerp nummer 9676 gaat er van uit dat de drie IJmondgemeenten moeten worden samengevoegd. Zoals ge zegd, talrijke bestuurlijke en ambtelijke instanties en adviseurs zijn betrokken ge weest bij de voorbereidende arbeid die het thans aanhangige wetsontwerp tot resul taat had. D i t wetsontwerp is het onder werp van de discussies en de acties die thans in ons gebied plaatsvinden. Het zou van een grote mate van onzorgvuldigheid getuigen als de behandeling van dit wets ontwerp door een als een macabere goocheltoer aandoende amendering een aan het ontwerp vreemde en door de betrokken bevolking niet voorziene en voor bestuurders in zijn gevolgen niet te overziene gemeentelijke herindeling van de IJmond tot resultaat zou hebben. Ik zeg dit naar aanleiding van geruch ten als zou men de in alle parlementaire stukken door de minister van Binnenlandse Zaken, mede op advies van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, met klem van argumenten afgewezen gemeentegréns dóór hét Noordzeekanaal door middel van een amendement weer aan de orde willen stellen. De doelstelling van de regering om een gemeente Umuiden te vormen zou dan resulteren in een vergroot Beverwijk waaraan Heemskerk geheel en Velsen voor een belangrijk deel zouden worden opgeofferd. Voor uw raad behoef ik niet uiteen te zetten hoe een dergelijke operatie alleen maar heilloze gevolgen kan hebben, nog afgezien van het feit, dat zij gelet op Het ongeluk gebeurde, toen de matroos van de Bellatrixstraat linksaf de Orion- weg opreed. Daarbij zou hij volgens de politie de bocht te nauw hebben genomen, waardoor een tegenligger in moeilijkhe den raakte. De matroos week terug naar rechts en botste toen op de achterzijde van een lesauto, die bestuurd werd door een rijschoolhoudster uit Umuiden Een vijftienjarig meisje dat in deze wagen zat, werd met een beschadiging aan de nek- wervels en een lichte hersenschudding naar het Zeeweg Ziekenhuis vervoerd. De lesauto moest geheel vernield worden weggesleept. De andere wagen werd zwaar beschadigd. het standpunt van prof. Kranenburg en andere staatsrechtgeleerden ook staats rechtelijk de toets der kritiek niet zou kunnen doorstaan. Minister Beernink heeft een amendement 'an een dergelijke strekking dan ook terecht destructief en onaannemelijk verklaard. Recente be richten doen vermoeden dat ook minister Geersema op dat standpunt staat. Nu de parlementaire behandeling van het veelbesproken wetsontwerp voor de deur staat, zal het college van burgemees ter en wethouders, naar ik aanneem met instemming van uw raad, uiting blijven geven van zijn standpunt dat alleen aan vaarding van het wetsontwerp in zijn huidige vorm tot verbetering van de be stuurlijke situatie in de IJmond kan lei den en dat amendering welke tot een alternatieve „oplossing” zal leiden voor Velsen onaanvaardbaar is”. Met applaus stemde de raad met deze woorden in. Uren heeft spreker met de twee groe pen gegadigden gesproken over deze zaak. Men dient te beseffen dat het gemeente bestuur een zekere verantwoordelijkheid heeft bij het huisvesten van onderwijzend personeel en personeel van een zieken huis. Voor wat het plan Kieftendellaan be treft, is het wachten op de goedkeuring van het plan Lodewijk v. Deijssellaan. In de situatie waarin Velsen zich thans be vindt, is de gemeente spoedig aan het einde van de bouw-continuïteit. Het voe ren van een bouwbeleid afgestemd op de werkgelegenheid kan grote gevaren in houden. Men moet voor zover dat moge lijk is, wel tot een continue bouwstroom komen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. In het noordelijk deel van de gemeente Velsen gaan steeds meer herinneringen' aan vroeger tijden verloren als gevolg van de afbraak van oude panden, die plaats moeten maken voor nieuwe woonwijken, voorzieningen op het gebied van de recreatie en ten behoeve van het steeds intensiever wordende ver keer. In het begin van deze week is een aan vang gemaakt met het slopen van twee oude woningen, welke dateren uit het ein de van de twintiger jaren en wel op de hoek van de Schulpweg en de Gildenlaan. Sinds enkele jaren stonden deze woningen op een wat „verdiept” terrein, omdat de oorspronkelijke Schulpweg destijds een smal laantje in verband met de latere bebouwing flink werd verbreed en opge hoogd. Aanvankelijk stonden hier vijf wo ningen en een groot kappersbedrijf. Daar van zijn tot vorige week twee panden overgebleven, welke thans met de grond gelijk gemaakt worden. In de tegenovergestelde hoek, juist in de bocht van de nieuwe Rijk de Waalweg en de oude Schulpweg stond tot voor kort nog het woninkje 578 als een laatste overblijf sel van de rij van kleine) tuinders- en ar beidershuisjes aan deze weg. Dit pandje, dat in feite al lang niet meer voor bewo ning geschikt was, is inmiddels ook ver dwenen, waardoor het uitzicht in de bocht van de weg thans geheel open is gekomen- Aan de oostkant van de Rijk de Waal weg ziet men nog de tuinen met de laatste kleine huisjes uit de tijden van weleer aan de Beecksanghlaan. Huisjes met voor de ouderen bekeende namen als „Vondel” en „Vogellied”. Zij maakten deel uit van de vroegere bebouwing van Velsen-Noord. waaraan herinnert huize „Beecksangh” en de naam „Holland op zijn Smalst” ook nog velen bekend in de oren zal klinken. Op het sloopprogramma staan voorts nog de oude aan het vroegere „Wijkeroog” her innerende woningen Wijkerstraatweg 319. het dubbelpand gevormd door de nummers 307 en 305 en de panden 295, 293 en 291. Van deze huizen zijn inmiddels ontruimd Wijkerstraatweg 305, 295 en 293. Het meest opvallend is nog steeds de bewoning van het woonhuis 319, dat al lang voor afbraak bestemd is in de directe nabijheid van de spoorwegovergang naar Beverwijk en dat in een labiele toestand verkeert. Alle panden zijn eigendom van de ge meente Velsen, welke naarstig zoekt naar een andere behuizing voor de bewoners. Bouwen van woningen tegen een zoda nige prijs, dat de mensen met de lagere inkomens daarvan kunnen profiteren is niet meer mogelijk. „Wij moeten zonder meer tot doorstroming zien te komen, doch dat kan niet door het bouwer van dure woningen” benadrukte de wet houder, die daarmee de term „selectief” verklaard achtte. Overigens heeft het ge meentebestuur bevorderd, dat er een con tact is gelegd tussen de aannemer, die aan de Lode wijk van Deijssellaan bouwt en de groep welke aan de Kieftendellaan wil bouwen. In dit verband spreekt prof. Kranen burg over amendementen, die wel betrek king hebben op het onderwerp van het wetsvoorstel, maar zodanig zijn, dat zij, aangenomen zijnde, het doei van het voorstel niet zouden doen bereiken. Dit zijn destructieve amendementen; zij zijn niet staatsrechtelijk ontoelaatbaar, omdat zij wel betrekking hebben op rege ling van hetzelfde belang, maar het wets ontwerp streeft bij de regeling van dat belang een doel na, dat door aanneming van het amendement juist niet zou wor den bereikt. Namens het college van burgemeester en wethouders moet ik evenwel veront rusting uitspreken over pogingen die waarschijnlijk zullen worden gedaan om met gebruikmaking van het recht van amendement ingrijpende wijzigingen in het betrokken wetsontwerp ie doen aanbrengen. heer J a c. OU?

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5