MR. GEERTSEMA IN ZIJN NOPJES MET LUDIEKE HAPPENING Binnenhof verbaasd over Heemskerkse fusieezel Acties-comités Actiecomités gesprekken van ongeval Sportraad streeft naar belastingaftrek giften Plezierig onderhoud in vergaderzaal PRATEN MET DE MINISTER Mr. Geertsema: Ik maak mij zorgen over IJmond Doorgereden na veroorzaken MEUBELHANDELWESTENBRINK krachtsport in sporthal Stropdassen van Heemskerk naar Privé-gesprekje met Geertsema missiepost in Kongo Oplossing voor Hoop IJMUIDER COURANT VRIJDAG 4 FEBRUARI 1 9 7 k Altijd tegen START COMMISSIE SCHOOLSPORT Geen halszaak 99 99 Mevr. Vervelde (VVD): 3500 m2 woonplezier Een vertrouwd adres voor kwaliteitsmeubelen waar U ALTIJD BETER en VOORDELIGER slaagt. De betaling kunnen wij prettig voor u regelen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK/DEN HAAG In de vergaderzaal van minister mr. J. W. Geertsema is heel veel gepraat. De bewindsman doofde na precies 35 minuten zijn sigaar in de voor hem staande asbak en zei: „Nou, ik zie u allemaal wel woensdag in de Tweede Kamer terug als u op de publieke tri bune de discussies volgt”. Het einde van dit informele bezoek werd hier mee even abrupt afgebroken als het was begonnen met de opmerking van de bewindsman: „Vertel het maar. Wie is de woordvoerder”. Hoogovens Bewondering (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK/DEN HAAG Het Binnenhof trok verbaasd de ambte lijke wenkbrauwen op. Een ezel voor de deur van het ministerie van Binnenlandse Zaken? De stropdassenactie van de vrije Heemskerkers was kwart voor drie voor de bewuste deur afspeelde riep bij de ambtenaren en typistes dreigende vermoedens op van een herhaling van hetgeen onlangs in het Brusselse parlementsgebouw gebeurde toen woedende Vlaamse boeren een zwaarlijvige stier het parlementsgebouw instuurden. Dat Heemskerk het zover niet liet komen kon minister mr. J. W. Geertsema zelf constateren. ,1 1 I. t lUd Steenstra (Van een onzer verslaggevers) van ADVERTENTIE het Tevens kon de heer Buntsma meedelen, dat de Beverwijkse rennersclub Kenne- merland zich bereid had verklaard de organisatie van een wielerwedstrijd voor amateur- en beroepsrenners te organise ren tijdens een te houden sportweek of sport weekends Tijdens deze bijeenkomst zette de heer W. Schipper het belang van de binnenkort te installeren commissie schoolsport uit een. Volgens de heer Schipper was deze commissie geboren uit een bestaande be hoefte bij zowel de sportverenigingen als bij het onderwijs naar bundeling en had men het plan van de gemeente Hilversum voor sport voor het basisonderwijs als Roozen: „Dat kwam omdat Gedeputeer de Staten van Noord-Holland een te grote stem erin hadden. Trouwens het overleg is door Velsen stopgezet.” Geertsema: „Een krachtige samenwer king is de basis van een gewest. En die samenwerking zie ik niet in de IJmond.” Roozen: „De problematiek van ons ge bied gaat de IJmond te boven. Daarom is het Intergemeentelijk Samenwerkingsor gaan „Kennemerland” voor Heemskerk zo belangrijk. Geertsema: „De problemen zien G.S. wel”. Ir. Steenstra: „Die hebben geen mening” Geertsema: Die mening staat toch op papier” Wethouder Roozen: „Niet iedereen in Velsen is vóór de fusie. Dat is nooit onderzocht. Geertsema: „Nou, het parlement kan er alles over zeggen”. Roozen: „Ik hoop niet, dat ze ons die strop omhangen”. Ir. Steenstra gaat nog even in op de procedurekwestie. Geertsema: „U kunt niet blijven vol houden, dat sinds 1966, toen het wetsont werp ter tafel kwam, de raden niet hierin zijn betrokken. Er is geen punt dat niet besproken is. In Den Haag bestaat geen verschil van inzicht over hoe de raden er over denken”. BEVERWIJK Heemskerkerweq 85 Tel (0 25101-2 76 82 ALKMAAR Herculesstraat 6A t/o het bodecentrum bii de Massamarkt Tel. (0 22001 -1 12 25 HEERHUGOWAARD Middenweq 554 (to. H.H. Kerk) NACO-bushalte v. d. deur Tel. (0 22071 - 12 87 Vessies: „Vindt Hoogovens het prettig in één grote stad? Stagnatie in de uitbouw van deze, voor de IJmond zeker belangrij ke industrie, heeft nimmer plaats gevon den.” Roozen wijst de minister er nogmaals op, dat de wegenbouw in het IJmondge- bied een taak voor rijkswaterstaat is en niet voor Beverwijk en Heemskerk alleen. „Als de fusie er door komt zult u in ieder geval hard moeten werken om bij uw collega Drees er een tweede tunnel door te krijgen. Het kanaal weerhoudt een samensmelting van het relatiepatroon.” Geertsema: „Het wetsontwerp is niet van mij”. Geertsema: „Ik leg geen schuldvraag op tafel. Het bewijs, dat het wel kan slagen is nooit op tafel gelegd.” Maar moeten wij volgens u pas op de plaats maken en de bestuurlijke herinde ling in ons land stopzetten? De hooglera ren Brasz en Boekesteyn onderzoeken mo menteel de relatie overheid-burger in de gemeenten. Er zijn streken in ons land waar de herindeling dringend nodig is. De IJmondraad is een paar jaar geleden door u verworpen. Ik ben niet van plan terug te gaan om weer van voren af aan te beginnen.” Roozen: In de IJmond is het stedelijke voorzieningenpakket voldoende. Er is geen reden tot opheffing. Geertsema: „Ik maak mij toch zorgen. De IJmondgemeenten zijn niet eendrach tig. Dat overlegorgaan om tot die IJmond raad te komen is ook een zachte dood gestorven.” Wethouder H. J. Roozen, ging direct in de opmerking van Geertsema, dat Heems kerk welke argumenten voor een fusie ook uit de la worden gehaald altijd te gen is. Roozen: „Als het belang van de streek dat vraagt is Heemskerk akkoord met een royale samenwerking. Heemskerk is snel gegroeid. Wij kennen onze plaats in het gewest als het gaat om macro-problemen. De kleine problemen lossen wij zelf op. De relatie burger-overheid is in Neder land slecht te noemen. Maar waarom in de IJmond een verhouding, wanneer die goed is verbreken als je niet weet wat de fusie ervoor in de plaats zet. De stedelijke voorzieningen in Heemskerk hebben wij voor de poorten van de hel moeten weg slepen. (Hij werd wat feller). Wij zijn toch geslaagd en niemand in Den Haag legde hiervoor een cent extra op tafel. Juist die burger hielp in Heemskerk de opbouw van ons dorp te verwezenlijken.” Geertsema: „Ik heb bewondering voor wat in korte tijd in Heemskerk tot stand is gebracht. voorbeeld genomen. In de commissie wordt elke tak van sport vertegenwoor digd door een leerkracht en een lid van de betreffende sportvereniging. Het dage lijks bestuur van de commissie wordt gevormd door onder meer de heer G. H. van Geffen van de afdeling onderwijs, de heer W. H. Geurs, hoofd van de dienst Lichamelijke Opvoeding en Sport, de be drijfsleider van de sporthal, de heer R. Schaap, de heren Buntsma en Eijman als vertegenwoordigers van de sportraad, de heer Bleijenberg als vakkracht lichamelij ke opvoeding alsmede vertegenwoordigers van het openbaar, het protestants-christe- lijk en het rooms-katholiek onderwijs. Wie als voorzitter zal fungeren is nog niet bekend. Vragen over het subsidiebeleid in de gemeente Beverwijk ten aanzien van de sporthal en de Aagtenhal, welke vragen gesteld werden door de lawntennisclub Westerhout, zullen met het college van burgemeester en wethouders worden be sproken. Dit zegde de voorzitter, de heer Th. Reijnders, toe. De sombere toekomst voor de kracht- sportvereniging DOK werd enigszins ver licht door het aanbod van de heer R. Schaap, die zich als bedrijfsleider van de sporthal bereid verklaarde mee te werken aan een mogelijke oplossing. De heer Schaap nodigde de vertegenwoordiger van DOK uit voor een nader overleg over een te scheppen mogelijkheid voor training in de sporthal. Hij dacht hierbij aan een kopsegment. De heer Reijnders beloofde een enquête te zullen instellen naar de behoefte bij de Beverwijkse verenigingen naar een cen traal administratiekantoor. Deze suggestie was geopperd door de hockeyclub Schey- beeck. Bovendien toonde de heer Reijn ders zich bereid een klacht van de Bever wijkse rennersclub Kennemerland over de trage afwikkeling van de correspondetie met de gemeente bij het college van B. en W. aanhangig te maken en ook aan te dringen op een vlottere afwikkeling van de subsidie-aanvrage. Achteraf bleek, dat ook de voetbalvereniging DEM op dit gebied nog wel eens met moeilijkheden te kampen heeft. Geertsema: „Hoogovens zit op grondgebied van drie gemeenten.” De minister was vergezeld van een functionaris van de afdeling voorlichting van het ministerie en zijn, ongeveer 12 jaar oude, zoon, die bij de ludieke strop dassenactie, buiten op het Binnenhof, door hem er van werd weerhouden boven op de ezel Raaffy te kltaimen; dit tot onge noegen van de fotografen die er wel een aardig plaatje ih zagen: vader en zoon Geertsema bij de Heemskerkse ezel en wethouder Roozen, die triomfantelijk, schuin achter Geertsema. een bundel stropdassen het Haagse luchtje instak. (Van een onze verslaggevers) BEVERWIJK/DEN HAAG. Mevrouw T. H. Vervelde-Wagenaar, raadslid voor de V.V.D. in de gemeenteraad van Heem- serk, heeft donderdagmiddag na afloop van het informele gesprek tussen minis ter mr. J. W. Geertsema en de twee actie comités in het gebouw van de Tweede Kamer de bewindsman nog even apart gesproken. De minister willigde hiertoe het verzoek van het raadslid in en trok vijf minuten voor het gesprek met zijn politieke geestverwante uit. „Wij hebben een plezierig gesprekje gevoerd. Die vijf minuten liepen uit tot ruim een kwar tier”. Volgens mevrouw Vervelde is er gesproken over de IJmondfusie (zij is een fervent tegenstandstei van het wetsont werp) én over privé-zakwn. Het V.V.D.-raadslid aanvaardde hierna weer de terugtocht naar Heemskerk, ver gezeld door de ezel Radffy. De ezel is tijdens de rit naar en zijn verblijf in Den Haag niets tekort gekomen dank zij de goede zorgen van de heer I. Campagne van de manége De Schimmelcroft uit Heemskerk en de beheerder van de kin derboerderij, de heer J. Heyne. Raiffy namelijk vindt onderdak in de boerderij. Geertsema (nog steeds glimlachend en een en al oor): „Dit alles komt woensdag uitvoerig aan de orde. U weet dat het niet mijn ontwerp is. Belangrijk in deze zaak is wat het parlement ervan zegt”. W. J. Vessies: „Die dreiging van: er gaat iets gebeuren, dat heeft belemmerend gewerkt. De drie gemeenten werken in tientallen regelingen met elkaar samen. Beverwijk heeft de taken verstaan en bezit het vertrouwen van de burgers. De samenwerking zal na het van de kaart vegen van het wetsontwerp honderd per cent zijn.” Geertsema bracht Hoogovens in het ge sprek. Vessies: „Hoogovens is volgens de con touren van het streekplan voor 95 percent volgebouwd. Wat is voor Hoogovens toch het probleem? Moeten er volgens Hoogo vens drie-gezonde gemeenschappen wor den opgeofferd. Die wegenstructuur waar Hoogovens zich zo boos over maakt is niet door drie gemeenten te financieren, maar is een zaak voor het rijk. Dit punt is bijna achterhaald, want sinds de doortrek king van de Wijk aan Zeeërweg is alles open getrokken. Is het het welvaartspeil van de IJmond? Dat mag niet dominerend zijn. Geertsema: „Maar daarom mag je wel voor samenvoeging zijn. Dit is geen fusie- strop. (De minister bindt hierna geheel onverwachts zijn stropdas af) In Velsen denken er 70.000 mensen anders over: HEEMSKERK. De bestuurder een Mercedes-personenaiuto is donderdag avond omstreeks tien uur dé directe aanleiding geweest tot een verkeersonge val op de Rijksstraatweg ter hoogte van de witte pomp. Hij is hierna echter door gereden zonder zijn identiteit bekend te maken. Een inwoner van Limmen reed met personenauto in de richting Castricum en wilde de voor hem rijdende Mercedes inhalen. Plotseling zwenkte ook deze wa gen naar links, waardoor de bestuurder van de inhalende auto krachtig moest remmen om een aanrijding te voorkomen. De auto raakte in een slip en knalde tegen een boom. De wagen werd totaal vernield, maar de bestuurder kwam met de schrik vrij. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De Beverwjjkse Sport raad heeft een conceptvezoekschrift toe gezonden aaan de Nederlandse Sportfe deratie, welk verzoekschrift als model zal kunnen dienen voor een request aan de staatssecrataris van financiën om giften aan sportverenigingen aftrekbaar te kun nen beschouwen in de zin van artikel 47 van de wet op inkomstenbelasting 1964 en artikel 16 van de wet op de vennoot schapsbelasting 1969. In een begeleidend schrijven aan de NSF heeft de Sportraad de suggestie gedaan bij een eventueel indienen van het request ais dan afschrif ten te sturen aan staatssecretaris Vonhoff, de voorzitter van de Kamerfracties en de voorzitters van de sportbonden. Dit heeft de secretaris van de Beverwijkse Sport raad, de heer N. Buntsma, donderdaga vond meegedeeld tijdens de ledenvergade ring in het vrijetijdscentrum De Slof bij de behandeling van de ingekomen en uitgaande stukken. Uit het binnengeko men antwoord van de NSF blijkt, dat het concept in behandeling is genomen en zal worden bestudeerd. De bewindsman ontving bij deze ludie ke actie op het Haagse Binnenhof de twee actiecomité’» van Heemskerk en Bever wijk, hield een kort twistgesprekje met ir. Steenstra en wethouder Roozen, voerde ten behoeve van de fotografen een one- man-show op door ook zijn stropdas bij de Heemskerkse stropdassen te leggen (hij pakte de binder later weer angstvallig van de stapel) en nodigde het gezelschap uit voor een half uur durend gesprek In de grote vergaderzaal van het ministerie. Minister Geertsema bracht tijdens het informatieve gesprek in de vergaderzaal onder andere twee onderwerpen ter spra ke, waarvan de Heemskerkers en Bever wijk toch wel een ietsje schrokken: na melijk Hoogovens en de nimmer in de IJmond van de grond gekomen bestuurlij ke samenwerking tussen Velsen, Heems kerk en Beverwijk. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK-DEN HAAG. De stropdassen, die onder het motto „Hang ons niet op aan de fusiestrop” door de mannelijke inwoners van Heemskerk zijn ingeleverd worden een dezer dagen naar Kongo verstuurd. Op een missie post werkt zuster Petronella van de Orde van de Wijsheid uit Rotterdam, die het comité Vrij Heemskerk het verzoek deed de ingezamelde stropdas sen te mogen ontvangen. Zij krijgt de 500 exemplaren die op de Kongolese missiepost uiterst welkom zijn. Volgens zuster Petronella zijn er aldaar nauwe lijks stropdassen te koop. De opbrengst van de verkoop van de stropdassen zal de zuster gebruiken voor de aanschaf van noodzakelijke goederen. Roozen: „Dat is juist onze hoop”. Pater J. den Ouden (Drie in één. Néén.): „De IJmond komt onder een dubbele druk te zitten. Hoogovens dringt diep bij het particuliere leven binnen en legt nu een druk op de gemeenten, die zich in een onvrije situatie bevinden.” Minister Geertsema wijst er op, dat, mocht het waar zijn dat de ondernemin gen een grote macht in Nederland zouden bezitten, Hoogovens de fusie, die al van 1958 af speelt, reeds lang had doorge drukt. „Dat het verlangen van Hoogovens om de belangen, die zij zeggen te hebben bij de fusie, te beschermen sinds 1956 niet is gehonoreerd bewijst de kracht van ons democratisch bestel.” Ir. Steenstra: „De leuzen, die op de borden aan de ezel hangen, geven het ludieke van deze actie aan.Ons motto is: u kunt het wetsontwerp ook uitstellen, want wij zijn niet van plan ons op te hangen aan de fusiestrop”. Steenstra: „Maar ze (Tweede Kamerle den) hebben het allemaal over die nieuwe stad, die er moet komen. Geertsema: Welk argument je ook kan verzinnen, Heemskerk is toch tegen Steenstra: „Niet altijd als we de emoties buiten sluiten. Het is van wezenlijk be lang, dat wij een eigen gemeentebestuur houden”. Geertsema: „Dat is een gevaarlijk argu ment; dat bij een samenvoeging het con tact tussen het bestuur en burger altijd verdwijnt”. Roozen: „Het betreft hier drie steden van uitzonderlijke allure. Er is geen één stad van te maken. In de IJmond kunnen zelfs nog maar 400 woningen gebouwd worden”. Roozen: „Het IJmond-image is ver keerd. We moeten af van het gaat toch niet in de IJmond. Maar hoe kunnen wij dat image kwijt raken als steeds boven ons dat zwaard van Damocles (de fusie) hangt?” algemene indruk. Hieronder laten wij het gesprek tussen minister Geertsema en Vrij Heemskerk volgen, dat buiten op het Binnenhof werd gevoerd. voorstel tilde. Hij zou er ook geen hals zaak van maken als het fusievoorstel door het parlement onder tafel of weer in de la zou worden geschoven, zei hij en die uitspraak van de bewindsman stemde de x - Heemskerkers en Beverwijkers tevreden. genoegzaam bekend, maar het tafereel, dat zich donderdagmiddag rond „Hij zat wel overstag moeten gaan”, was de Vrij Heemskerk en Drie in één. Néén, (eerder op deze donderdagmiddag drs.Keuning van DS’70 geïnformeerd over het IJmondiale fusiestandpunt) kregen de indruk, dat minister Geertsema niet zo zwaar aan het döor hem ingedtende wets- «jO OS .<X S A: JO-ó

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7