Nederlandse troef Ard Schenk komt bij tweede start ten val ERHARD KELLER PAKTE EVENALS RUS GRISHIN TWEEDE GOUDEN PLAK Razendsnelle vooruitgang Noor GRÖNVOLD VECHT VOOR ERKENNING PROGRAMMA WINTERSPELEN cv Beatrix Schuba D Medaillestand Zweden begon met winst aan finale Marie Nadig won afdaling Dunne totospoeling behield leiding r 10 la ik JH 7X ZATERDAG 5 FEBRUARI 1972 Traas Successen Deceptie o 1 1 R< trail tege kree gips met oefe wek vleu maa het ik v tion OP Feyi zo tl Hap opst echt ster wac Js h ockeytoernooi 1 I j J ERHARD KELLER *VWVIHMMIVWVW«RMRNMMMra Jean Scott (GB, 986,3 pnt; 10. Kazumi Leeuw (Ned) 918.7 pnt. naar 1 o 2 0 0 0 1 2 1 1 1 1 0 0 0 o o 1 o o o o 2 1 1 1 0 BI dan heef mo groe bek< het 15-8 en Atni derl het drie alle< Hi wer ploe tot zow mee Dyn het slag waa sma bal! D besf gew kon moe ne i als kre Ii wor 7-11 l vri kaï sen koi dig twi hui Wi me 5.9 Ste vei Su we av te he kx K «n Co zo’n als reed Zuid snel striii Wit’: haal „Het verg 1 Uti vai in Wi on; Me dij ka: pa En ne: fe< in De vl< tit ha tol ne in ve ni< SAPPORO De Zwitserse Marie The- rese Nadig heeft de dames-afdaling van de winterspelen gewonnen. Het zilver was voor de Oostenrijkse skister Annemarie Proell en de Amerikaanse Susan Corrock werd derde. (Van onze sportredactie) SAPPORO. Roar Grönvold is vermoedelijk het meest wispelturige en meest onevenwichtige schaatstalent dat de Noorse coach John Ten- mann ooit onder zijn hoede heeft gehad. Eigenlijk pas dit seizoen vecht hij met succes voor internationale erkenning. In de jaren daarvoor, heeft hij deels door eigen schuld, deels door een overvloed aan pech, vergeefs aansluiting gezocht met de Noorse, Zweedse en vooral Nederlandse top. Dit seizoen lijkt Roar Grönvold eindelijk in die opzet te zullen slagen. Afgaande althans op zijn Noorse titel (de eerste) en zijn tweede plaats bij het Europees titelgevecht in Davos, waar de Noor zich vooral op de 1500 meter manifesteerde als een uiterst gevaarlijke klant, die het Ard Schenk zondag op de Makomanai-baan in Sapporo wel eens heel erg lastig zou kunnen maken. Maar vermoedelijk nog van aanzienlijk meer importantie voor hem: in Davos kreeg de Noor de bevestiging, dat hij nog dit seizoen kan uitgroeien tot een volwaardig klassementsrijder. De uitslag is: 1. Marie-Therese Nadig (Zwi.) 1.36.68, 2. Annemarie Proell (Oost.) 1.37.00, 3. Susan Corrock (V.S.) 1.37.68. De Westduitsers Wolfgang Zimmerer en Peter Utzschneider hebben de gouden me daille gewonnen in de wedstrijden voor tweepersoonsbobsleeën. De Oostduitser Ulrich Wêhling won de noordse combinatie. In de crosscountry werd hij zaterdag derde. DEN HAAG. De uitslag van toto no 28 dd 29 en 30 januari 1972 was: deelne mers 647.595, bruto inleg 1.511.564, prij- zenbedrag 639.391. Ie Prijs 159.847,75, 97 meldingen, per kolom bruto 1.648,-. 2e Prijs 159.847,75, 1710 meldingen, per kolom f 93,-. 3e Prijs 159.847,75, 12730 meldingen, per kolom 12,50. De premie ten bedrage van 159.847,15 bruto wordt na het verstrijken van de reclametermijn woensdag 1 maart 1972 bij loting toegewezen aan een van de eerste prijswinnaars. Maandag 7 februari: 01.00-07.00 uur: schaatsen 13.20 uur: De Noor, voor wie zijn illustere landgenoot Fred Anton Maier het grote voorbeeld is, ontwikkelde zich in enke le jaren als een begenadigd stayer, die de mentale hardheid kan opbrengen om de slopende tien kilometer op top niveau te volbrengen. Want vooral dat vermogen heeft de bescheiden Noor de laatste twee jaar scherp ontwikkeld. Het vertrouwen van Tenmann in Sten- sen is zelfs zo groot, dat hij zonder „Die twee rijders waren daarmee dui delijk in het voordeel”, aldus Keiler. Maar ook Hida en Moeratow kwamen niet onder mjjn tijd en op dat moment voelde ik mij al zeker van het goud. Toen wist ik, dat mij niets meer kon gebeuren”. En Ard Schenk dan? Een laconieke en uiterst be minnelijke Kellei„Normaal is Schenk zeker acht tot negen-tiende seconde lang zamer dan ik. Voor hem hoefde ik daarom ook niet bang te zjjn”. Dat de naam van de Nederlander, die in dit sprintgezel- schap zeker uitzichten had op een plaats bij de eerste zes. uiteindeiijk niet eens op het elektronisch scorebord voorkwam, was indirect het gevolg van de soms vreemde en veel te formeel uitgevoerde start- methode. pas goed zou kunnen aflezen hoe snel het ijs werkelijk zou zijn. De erg traag op gang gekomen Duitser, enigszins uit zijn evenwicht gebracht door drie valse starts in zijn duel met Othmar Braunecker, sloeg eigenlijk pas terug op de laatste 100 meter waarop hij aanzienlijk sneller was dan zijn naaste belagers. Hetgeen uitein delijk van doorslaggevende betekenis was. Keiler- „Mijn openingstijd was zwakker dan van wie ook. Als enige van de top- rijders bleef ik boven de tien seconden. Op dit ijs was het een kwestie van con ditie en kracht. En daarvan heb ik op de laatste 100 meter geprofiteerd. De meeste andere rijders zaten toen al helemaal kapot” Hetgeen speciaal gold voor Leo Linko- vesi, de Finse wereldrecordhouder, die de ijs-problemen duidelijk heeft onderschat. „Maar”, meende Keiler later, „voor Lin- kovesi was ik niet bang. Ik wist, dat hij zijn stijl hier niet snel genoeg heeft aan gepast aan de omstandigheden. En dat was op dit ijs beslist noodzakelijk. Tot die ontdekking waren wij al gekomen, toen we een keer op dit ijs hadden getraind. Toen wist ik al, dat er een hemelsbreed verschi’ was tussen het glij-ijs van Davos en Inzell en ait ijs. Wan‘ als ik in Davos met dezelfde kracht had gereden als van morgen, dan was ik gegarandeerd uit gekomen op een tijd van 37,9 seconden”. Zijn enige vrees gold toen eigenlijk nog de razendsnelle Japanner Takayuki Hida en de geroutineerde en nog altijd razend- gevaarlijke Valeri Moeratow. die uitge rekend hetzelfde paar hadden geloot. Vooral zijn razendsnelle vooruitgang op de tien kilometer, op welke afstand hij in de Zwitserse wintersportplaats ?ijn persoonlijk record met bijna 13 séconden ornlaag haalde, moet hem de I overtuiging hebben gegeven, dat hij I straks in Oslo, waar Schenk op 19 en I 20 februari zijn wereldtitel op het spel I zet, met succes de aanval kan lanceren I op de Nederlandse machtsposities. Want niet de tot dusver enigszins te- I genvallende Dag Fornaess of Sten Stensen, de erkende Norse stayer maar Roar Grönvold moet in staat worden I geacht de Nederlandse suprematie in I de Noorse hoofdstad te doorbreken. I Ook Ard Schenk, die gisteren in Sapporo zijn eerste Olympische goud binnenhaalde, is het natuurlijk niet ontgaan, dat Roar Grönvold en in Da- vos en tot dusver in Sapporo een supervorm demonstreerde. De Europees en wereldkampioen onderkent terdege het gevaar Grönvold, diat straks in eigen land de lacht op het fenomeen nog verbetener en nog geconcentreer der zal inzetten dan in Davos en giste ren in Sapporo reeds het geval was. Want hoe graag Tenmann de Neder landers bij deze elfde Winterspelen ook zou willen overtroeven, de grote klap moet vallen in Oslo. Daarop is de hele, keiharde voorbereiding van dit seizoen afgestemd. po Haenninen (Fin) 40,12; 6 Leo Linkovesi (Fin) 40,14; 7 Ove König (Zwe) 40,25; 8 Ma- saki Suzuki (Jap) 40,35; 9 Matts Wallberg (Zwe) 40,41; 10 Hans Lichtenstern (WD1) 40,55; 11 Peter Eberling (VS) 40,58; 12 Lasse Efskind (Noor) 40,60; 13 Takayuki Hida (Jap) 40,62; 14 Vladimir Komarov (Rus) 40,65; 15 Neil Blatchford (VS) 40,67 25 Bruno Toniolli (Ita) en Eddy Verheyen (Ned) beiden 42,67; 32 Jappie van Dijk (Ned) 43,04; 34 Ard Schenk (Ned) 43,40 (gevallen). ziene omstandigheden natuurlijk voor behouden, er echter ieder geval bij zijn. Evenals Sten Stensen, zijn bijna twee jaar jongere landgenoot, die in Sapporo als een dreigend gevaar voor Ard Schenk voor de deur ligt. Want waartoe Grönvold op de 1500 meter in staat is, daarvoor moet Sten Stensen zeker op de 10.000 meter in staat worden geacht: Ard Schenk overvleu gelen. Vorig jaar in Inzell, bij de jaarlijkse recordwedstrijden, waar Schenk op de tien kilometer als eerste man ter wereld onder het kwartier bleef, tot een dergelijk fameuze presta tie moet ook Stensen kunnen reiken. De voor ronde poule van het Olympisch ijshockeytoemooi in Sapporo heeft één verrassing opgeleverd. Het verrassend ster ke Polen won vrijdagmiddag van West- Duitsland en veroverde zich aldus een plaats bij de eerste zes. De andere twee kwalificatiewedstrijden leverden ver wachte overwinningen op van de Ver. Staten (5-3 tegen Zwitserland) en van Fin land (13-1 tegen Noorwegen). Donderdag hadden Tsjecho-Slowakije (8-2 tegen Ja pan) en Zweden (8-1 tegen Joego-Slavië) zich reeds geplaatst voor de A-poule. De Sovjet-Unie was als Olympisch kampioen vrijgesteld van voorrondewedstrijden. De overwinning van Polen op West- Duitsl'and was volkomen verdiend. Ener zijds toonde de Poolse spelers zich tactisch en conditioneel uitermate sterk en ander zijds leek de Duitse ploeg bevangen door een soort lethargie. De beslissing viel in de tweede speelperiode, toen de Polen in een alles-of-niets-offensief binnen drie minu ten even zovele doelpunten scoorden. West-Duïtsland, dat vanaf de eerste mi nuut veel te afwachtend en besluiteloos had gespeeld, was toen gebroken en speel de slechts door omdat de reglementen dat vereisten. In de 44e minuut bracht Polen de (eind)stand op 4-0. Eveneens geen sterke indruk maakten de Amerikanen ,die slechts moeizaam (5-3) wonnen van Zwitserland. De ploeg van de Ver. Staten bestaat weliswaar uit talent volle spelers, maar is te weinig ervaren en daardoor ongeorganiseerd. Finland daar entegen moet in staat worden geacht tot verrassende daden in het eindtoemooi. Met maar liefst 13-1 veegden de Finnen Noorwegen van het ijs en bewezen in deze wedstrijd dat zij de laatste jaren veel heb ben bijgeleerd. SAPPORO Zweden heeft in Sapporo de wedstrijd voor de finalegroep Ijshockey tegen de Verenigde Staten gewonnen met 5-1. De scores per periode waren: 2-1, 1-0, 2-0. Scoreverloop: 2.32 L. Nilsson 1-0, 6.12 Bergman 2-0, 6.28 Abrahamsson 3-0, 7.27 Lundström 4-0, 9.04 Ahearn 4-1, 9.25 Ham- marström 5-1. In de tweede wedstrjjd van vandaag versloeg Tsjecho-Slowakije moeiteloos Po len met 14-1. De tussenstanden waren: 5-0, 3-1, 6-0. Aanzienlijk groter was de deceptie bij de Japanners, die zich van deze 500 meter zo veel hadden voorgestelcl. maar voor wie de resultaten een bittere ontgoocheling betekenden. Keiler; „Een man als Hida had ik zeker goed gedacht voor brons of zilver. Maar vanmorgen was hij niet eens de snelste Japanner. Vermoedelijk hebben de Japanners toch een kostbare denkfout gemaakt door dit seizoen geen sprinters naar Europa te sturen. Een man als Keiichi Suzuki heeft de beste techniek ter wereld, maar hij heeft niet meer voldoende kracht om een 500 meter explosief te rijden”. Het is overigens nog hoogst onzeker of Erhard Keiler op 26 en 27 februari in het Zweedse Eskilstuna zal deelnemen aan de wereldkampioenschappen sprint. „De Duitse ploeg gaat niet direct naar huis, maar gaat eerst nog naar Hongkong om daar een paar dagen te blijven. Dat betekent geen training, terwijl ik straks in Inzell evenmin kan trainen, omdat daar zonodig speed waywedstrij den gehouden moeten worden. Daarom wil ik de ploeg leiding vragen of ik met een ander vlieg tuig rechtstreeks naar München mag te rugvliegen. Wordt dat toegestaan, dan reis ik twee dagen later door naar Eskilstuna om me daar voor te bereiden op het wereldkampioenschap”. De uitslag van de 500 meter is: 1 Erhard Keller (WD1) 39,44 sec (nieuw olymp. re cord) (goud); 2 Hasse Börjes (Zwe) 39,69 (zilver); 3 Valeri Moeratov (Rus) 39,80 (brons); 4 Per Björang (Noor) 39,91; 5 Sep- ■i 3 2 2 2 1 4 1 1 1 1 En van Neil Blatchford, de moeilijke Amerikaan, die het in vrijwel elk toernooi presteert zijn tegenstander bij de start uit zijn evenwicht te brengen. Hetgeen van morgen ook gold voor de toch al niet opti maal geconcentreerde Ard Schenk, die bij de tweede start direct ten val kwam en daardoor niet verder kwam dan een tijd van 43.40 seconden. Schenk: „Ik ken Blatchford inmiddels natuurlijk wel. Je weet in ieder geval, dat hij bij de start altijd moeilijkheden veroorzaakt. Daarom heb ik hem de eerste keer ook rustig zijn gang laten gaan. En prompt was het een valse start. Maar de tweede keer was ik nog niet eens klaai toen er werd geschoten. Met de voorste punt van mijn schaatsen hakte ik twee keer in het ijs. Nou, en toen viel ik op mijn gezicht Toch wel jam mer, want een plaats bij de eerste zes had er dacht ik wel ingezeten Maar ook Eddy Verheyen en Jappie van Dijk de twee Nederlandse gelegenheids- sprinters werden sterk benadeeld door de Japanse starter. Verheyen in zijn rit tegen de Rus Komarow, Van Dijk tegen de Amerikaan Wurster. die, evenals de Noor Iversen, zelfs bleef staan en verder ook maar geen aanstalten meer maakte om nog te vertrekken. Verheyen: „De eerste keer was het gegarandeerd een goede start, maar we werden toch teruggescho ten. De tweede keer was ik nog niet eens klaar toen er gestart werd. Daardoor had ik al direct een achterstand van zes, zeven meter. Ik vind dat nu niet zo erg, maar ik hoop toch niet dat zoiets mij morgen op de 1500 meter overkomt. Want dan zou het wel rampzalig zijn”. En over het kei harde ijs: „Je hebt bijna geen greep op dit ijs. Misschien dat het op de 1500 meter wat beter gaat, omdat je dan vermoedelijk wat meer kunt doorglijder enige vrees durft te voorspellen: „De 5000 en 1500 meter zijn voor de Neder landers, maar de tien kilometer is voor Sten. Daar komt niemand van de Ne derlanders aan. Ook Ard Schenk niet”. Een nogal hoogmoedige uitspraak, die Ard Schenk vermoedelijk extra zal prikkelen in zijn streven het legendari sche record van de Noor Hjalmar An dersen, die bij de Winterspelen van 1952 in Oslo drie gouden medailles veroverde, te evenaren. Voor tweede luitenant Sten Stensen betekent Sappo ro het hoogtepunt van dit seizoen. „Omdat”, zo legt Stensen uit, „mijn sprint dermate zwak is, dat ik als klassementsrijder niet gemakkelijk tot de top zal kunnen doordringen Toch heb ik in mijn voorbereiding wel aan dacht aan de sprint besteed, maar Da vos heeft mij opnieuw geleerd, dat je sinds de komst van Schenk op alle afstanden tot de top moet behoren. En zover ben ik nu nog niet.” Minder hoogmoedig maar zeker niet minder optimistisch overweegt Sten Stensen zijn kansen voor de tien kilo meter van maandag. „In een klasse- mentswedstrijd is Schenk niet te pak ken. Dat hebben we in Davos nog eens gezien. Maar hier in Sapporo moet het mogelijk zijn hem op tenminste een afstand te overtreffen. Veel zal daarbij afhangen van de groepsindeling, maar vooral van de omstandigheden waaron der de favorieten moeten rijden. Dat is vandaag op de vijf kilometer wel ge bleken.” Op welke afstand „bronzen” Stensen diepe indruk heeft gemaakt op de Nederlanders, vooral op Pfrommer, die bewonderend over de Noor sprak: „Voor Stensen heb ik vanmorgen diep mijn pet afgenomen. Als je op zulk slecht ijs nog tot een dergelijke tijd kunt komen, heb je wel iets in je mars. Bols en Verkerk, toch geen klei ne jongens, hebben zich op de tijd van Stensen stuk gereden”. SAPPORO. De Oostenrijkse Beatrix Schuba heeft na de verplichte figuren de leiding bij het kunstrijden dames. De stand is: 1. Beatrix Schuba (Oost) 1247,0 pnt; 2. Julie Holmes (VS) 1128,5 pnt; 3. Karen Magnussen (Can) 1105,7 pnt; 4. Janet Lynn (VS) 1074,6 pnt' 5. Zsuzsu Almassy (Hong) 1066,9 pnt; 6. Rita Trapanese (It) 1062,9 pnt; 7 Charlotte Walter (Zwi) 1034,8 pnt; 8. Sonja Morgenstern (O.D1) 1014,9 pnt; 9. Jean Scott (GB, 986,3 pnt; 10. Kazumi Yamashita (Jap) 984,4 pnt; 15. Diana de I.AAilw fftTprh Q1R 7 nnt De 500 meter, die voor de Japanners •indigde in een totale desillusie, was in feite een pure aangelegenheid van de meest geroutineerden. Van mannen als Hasse Börjes (zilver) die vanmorgen voor het eerst na zijn liesblessure weer voluit reed Valeri Moeratow (brons) en Erhard Keller. Al in de openingsrit werd voor de tweede keer het overtuigende bewijs geleverd dat op dit Japanse, voor sprinters veel te harde kunstijs wereld tijden volledig zijn uitgesloten. In zijn rit tegen Johan Lind kwam Hasse Börjes al niet verder dan 39,69 seconden. Een tijd, die ver boven zijn persoonlijk record lag. Ove König, de rappe Zweed, die in Sap poro wel degelijk tot de potentiële me daillekandidaten werd gerekend, kwam zelfs niet verder dan de voor hem teleur stellende tijd van 40,25. Daarvoor hebben de Noren in de aanloop naar dit seizoen drie keer harder getraind dan ooit tevoren het geval was. Grönvold: „Ik heb vorig jaar met mijn vrouw af gesproken, dat ik nog een seizoen wilde doorgaan. Wanneer internationale successen op nieuw zouden uitblijven, hebben we afgesproken, dat ik dan definitief zou stoppen. Mijn vrouw verdient als on derwijzeres in feite het geld voor ons. Ik heb weliswaar het diploma sport- academie op zak, maar ik voel er eigen lijk niet zo veel voor om les te geven. Nu ben ik nog in militaire dienst, maar deze zomer wil ik fysio-therapie gaan studeren, omdat ik mij nu eenmaal graag bezighoud met sport. Dat diplo ma wil ik hebben, want het schaatsen moet niet ten koste van alles gaan. Daarom zal ik na dit seizoen alleen doorgaan, wanneer ik ook internatio naal succes heb.” Met zijn tweede plaats in Davos en het zilver van gisteren op de vijf kilometer ligt het voor de hand, dat Roar Grönvold ook volgend jaar nog op de internationale ijspistes zal ver schijnen. Dan vermoedelijk als eerste man in de Noorse ploeg, omdat Dag Fornaess zijn vertrek inmiddels al heeft aangekondigd. Toch zal de Noor in Oslo pas zijn eerste wereldkampi oenschap rijden. Pech is daarvan de directe oorzaak. Twee jaar geleden had Grönvold een blessure aan zijn enkel die hem toen voor de rest van het seizoen uitschakelde. Vorig jaar kreeg hij na het rumoerige Europese titelge vecht in Heerenveen, waar hij als achtste eindigde, tyfus. „Ik werd be hoorlijk ziek. Mijn gewicht nam af van 78 naar 63 kilo. Enkele dagen voor het wereldkampioenschap voelde ik mij nog zo slap als een vaatdoek. Waarmee de kans opnieuw was verkeken.” In Oslo zal Roard Grönvold, onvoor- Aller aandacht was toen gericht op Keiler, aan de hand van wiens tijd men SAPPORO. De medailleverdeling was zaterdag als volgt: (achtereenvol gens goud, zilver, brons en totaal. West-Duitsland Oost-Duitsland Zwitserland Rusland Nederland Noorwegen Finland Zweden Oostenrijk Verenigde Staten 10.000 meter heren, 10.00- kunstrijden dames, 01.00- 02.40 uur: skiën cross country heren 15 km, 05.30-07.30 uur: skiën afdaling he ren, 10.00-12.00 uur: rodelen, 01.00-14.00 uur: ijshockey. TELEVISIE. Nederland I 07.00-08.00 (10.000 m. schaatsen heren) Nederland I 12.30-13.15, Nederland II 17.30-18.45. De radio zendt rechtstreeks uit. Zondag 6 februari: 02.00-05.00 uur: schaatsen 1.500 meter heren, 0.700-0.900 uur: kunstrijden paren, 01.00-02.00 uur: skiën cross country dames 10 km, 02.00- 04.50 uur: skiën schansspringen 70 m heren. 01.00-14.00 uur: ijshockey. TELEVISIE: Nederland 1: 10.25-12.00 (1.500 m schaatsen heren), Nederland 1: 14.00-16.00. (Van onze sportredactie) SAPPORO. Erhard Keller, het Westduitse sprintfenomeen, heeft zijn missie volbracht. Vier jaar ge leden in Grenoble, waar de tandarts student uit München zijn eerste Olympische goud behaal de, had Erhard Keller zich de opdracht meege geven zijn triomf van Gre noble in Sapporo te pro longeren. Want alleen in dat geval zou hij innerlijk tevreden afscheid nemen van het hardrijden op de schaats. Met welke triomf WWm hij dan tevens °P olijke hoogte zou komen met Yevgeni Grishin, de fameuze Rus, die bij de Winterspelen van 1956 en 1960 zijn grootheid als sprinter nog eens extra benadrukte. In het nagenoeg uitverkochte Ma- komanai-stadion plaatste de zozeer op winst beluste Keiler zich vanmor gen inderdaad op een lijn met de ru we Rus, die in de jaren 50 het flitsen de en meest spectaculaire onderdeel van het moderne hardrijden een ex tra dimensie gaf. Erhard Keller, voor wie dit seizoen in feite alleen de 40 seconden van Sapporo telden, had daarom alle reden om na de rit van Hida tegen Moeratow dolgelukkig in de armen van zijn trainer Herbert Höfl te vallen. De Duitser had de be lofte, die hij zichzelf vier jaar gele den in Grenoble had gedaan, inge lost. L Kan Ard Schenk op de foto na de medaille-uitreiking op de 5000 meter Grönvold ook in Oslo weerstaan?

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 10