PROBLEMEN OPVALLEND VRIÉNDELIJK W VOLKJE” „ONDANKS fa F* II» (Van onze Haagse redactie) als er voor Korte rokken Omzichtig Barrière Preventief Bordelen Loslopend V i.8 f. ~ZZZ. 2 gr i t i f „Wij hebben er alle begrip voor als buitenlandse werk nemers seksueel wel eens buiten hun boekje gaan. Als men hun situatie in aanmerking neemt, dan gedraagt deze groep zich eigenlijk erg rustig. Het is in feite een opvallend vrien delijk volkje”. I J i Gastarbeiders en sex Erbij Het grootste deel van deze hoofdzakelijk uit mannen bestaande groep arbeiders is ongehuwd of leeft gescheiden van zijn gezin. Overigens: noodgedwongen gescheiden. Want de Nederlandse overheid maakt weliswaar graag gebruik van hun diensten (ongeschoolde arbeid waar de meeste Nederlanders niet meer voor te krjjgen zijn), zü zorgt echter niet voor passende huisvesting en belemmert voor één of meer jaren de hereniging met hun gezinnen. „Het volkje”, waar de heer II. de Haan, medewerker van het weten schappelijk bureau van de NVSH, op doelt, wordt thans geschat op bijna 2 percent van de Nederlandse beroepsbevolking. De landelijke Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers rekent voor, dat er naast de 106.000 Mediterrane werknemers met een tijdelijke arbeidsvergunning (Turken, Marokkanen, Italianen, Spanjaarden, Joegoslaven, Portugezen en Grie ken) en rond 20.000 arbeiders met een permanente vergunning, nog eens enkele tienduizenden „illegale” buitenlanders in Nederland werkzaam zijn. Turken steken wat dit betreft overi gens boven de andere werknemers uit; Spanjaarden en Marokkanen kwamen percentueel in dat jaar veel minder voor seksuele delicten met de straf rechter in aanraking. alles bljjkt. of nog steeds: wel behoefte aan arbeids krachten, maar niet aan hun gezin nen.” Vorig jaar liep een gezamenlijk ex periment van NVSH en de werkgroep van mevrouw Giskes op verdeelde me ningen stuk. Eén keer werd met succes seksueel onderricht aan een groep Tur ken gegeven. Maar daar bleef het bij. De werkgroep kon zich met de NVSH niet verenigen over de al te concrete aanpak. men hen ook duidelijk moeten inlich ten over de mogelijkheden en het be lang van voorbehoedmiddelen.” Een instelling als de NVSH is zich er van bewust, dat de taalbarrière tussen buitenlandse werknemers en Nederlan- De heer De Haan vindt dat in be paalde stadswijken, waar grote groepen buitenlandse werknemers zijn gecon centreerd. speciaal voor hen ingerichte bordelen zouden moeten verrijzen. Ook op latere leeftijd blijven de (gehuwde) mannen veel gebruik van bordelen maken: de eigen vrouw doet thuis het werk en wordt vaak in feite als privé-eigendom beschouwd. Haar Uit het rapport „De buitenlandse ar beider in Nederland” blijkt, dat van de groep Italianen, Turken en Spanjaar den 43 percent vindt dat er onvoldoen de prostituées in hun woon- en werk omgeving zijn. Overigens geeft van de geënquêteerde groep Spanjaarden en Marokkanen de helft geen antwoord op deze vraag. Op de vraag of Italia nen, Turken en Spanjaarden prostitu ées bezoeken, antwoordt 50 percent bevestigend en 15 percent ontkennend. Het belangrijkste verschil, waarmee de buitenlandse werknemer in Neder land geconfronteerd wordt, is de geheel Van de Marokkanen zegt 36 percent „ja” en 5 percent met „nee”: 59 per cent geeft helemaal geen antwoord. andere opvatting over het accepteren van seksualiteit vóór het huwelijk. Van een massale voorlichting aan de buitenlandse arbeiders kan maar wei nig worden verwacht. Natuurlijk zal er preventieve voorlichting moeten zijn.Er zal bovendien bij verschillende instan ties moeten worden aangedrongen op het beschikbaar stellen van passende woonruimte, op vervroeging van ge zinshereniging en op passende begelei ding inclusief hulp en voorlichting op seksueel gebied. van af- Vrouwen dienen tot elke prijs maag delijk het huwelijk in te gaan .Mannen behoren zich daarentegen seksueel uit te leven en beginnen veelal reeds in een vroeg stadium (vanaf 12 jaar) hun mannelijkheid te bewijzen. De prosti tuées zijn er om hen zo veel mogelijk ervaring te laten opdoen. Hij beleeft dit verschil vooral in het gedrag van de Nederlandse vrouwen, waarin veel minder geremdheid tot uitdrukking komt dan hij gewend is. Hij weet zijn houding niet te bepalen. Het is voor de hand liggend dat zich onder deze mannen ernstige seksuele problemen moeten voordoen. Cijfers uit een recent door de ministeries van CRM en van Sociale Zaken gehouden onderzoek onder buitenlandse werkne mers („De buitenlandse werknemers in Nederland”) tonen aan, dat van de gehuwde Spaanse arbeiders 30 percent hun echtgenote niet in Nederland heeft. Van de gehuwde Turkse arbei ders heeft zel's 85 percent zijn vrouw in Turkije moeten achterlaten. Voor de steeds toenemende groep Marokkanen zou eenzelfde percentage gelden. ders groot is en dat een deel van de arbeiders kan lezen noch schrijven. Voorlichting moet daarom op de on middellijke praktijk zijn gericht en men zal op verschillende punten tege moet moeten komen aan de directe (seksuele) behoeften van deze mannen (gemiddelde leeftijd 31 tot 33 jaar), die toch al met vergaande communicatie stoornissen op het werk en in hun vrije tijd te kampen kunnen hebben. Hier dienen zij zich inderdaad aan als „groep die eruit springt.” „Dat zal de meeste Nederlanders wel tegen de borst stuiten. Maar mij lijkt zoiets alleszins redelijk. Het is een algemeen bekend feit, dat ze bij de gesettelde prostituées niet veel kansen krijgen. Die voelen zich te goed voor hen. In de landen aan de Middellandse Zee is de prostitutie een veel normale re zaak gereglementeerd, maar open lijk, wat gezelliger ook (relaxen met De heer A. J. Schouten, stafmede werker van de Landelijke Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers te Utrecht, is over de inhoud daarvan bij voorbaat niet erg optimistisch. „Bij mijn weten is het regeringsstandpunt Duidelijke voorlichting over het gebruik van voorbehoedmiddelen is daarom be langrijk Niet alleen voor buitenlandse werknemers, maar ook voor Neder landse meisjes. De Federatie van Instellingen voor de Ongehuwde Moeder en haar Kind (FIOM) te Den Haag toont aan, dat van de 2535 buitenechtelijke zwanger schappen in 1970 er 20 percent door buitenlandse arbeiders werd verwekt. Over de vurigheid van de Latijnse mannen doen de meest wonderbaarlij ke verhalen de ronde, die echter zelden bewezen zijn. De positie van de man ten aanzien van de vrouw is daar vaak geheel anders dan in de Nederlandse maatschappij. Daardoor beoordeelt hij de prostitutie ook heel anders. „Maar is dat zo gek?”, vraagt de heer De Haan (NVSH) zich af. „Het gaat hier om een groep loslopende mannen die zich net zo gedraagt als Nederlandse loslopende mannen. Daar komt bij dat een meisje niet wil of mag trouwen als blijkt dat het „een Marokkaan” was. Bovendien wil ik de buitenlandse werknemer in zo’n geval niet alle schuld in de schoenen schui ven Hij is van het gebruik van voor behoedmiddelen vaak minder op de hoogte dan het betrokken meisje.” De begeleidingsfunctionarissen zijn dan ook de aangewezen figuren, als het gaat om hulp bij eventuele seksuele problemen. De moeilijkheid is echter, dat de buitenlandse werknemers uiterst schroomvallig over dit onderwerp pra ten en dat de functionaris niet speciaal voor het oplossen van dergelijke pro blemen is opgeleid. Een soms jarenlan ge afwezigheid van hun echtgenote thuis leidt tot onduldbare spanningen. F 1 F probleem van de seksualiteit vanzelf sprekend wél. En ook al. omdat de groep zich de komende jaren nog zal uitbreiden, zal met voortvarendheid aan een oplossing van dit vraagstuk moeten worden gewerkt. waarde is voornamelijk gelegen in haar capaciteit tot het baren van kin deren. Zij moet absolute echtelijke trouw in acht nemen en heeft eerder een economische dan een seksuele functie. De man kan op welke leeftijd dan ook putten uit een vrijwel onbe perkt arsenaal prostituées, die hem de zo nodig geachte variatie brengen. .Buitenlandse werknemers spreken nu eenmaal niet gemakkelijk over sek sualiteit Ik weet bijvoorbeeld van Turken dat zij enorm opkijken van kleding en gedrag van de Nederlandse vrouwen. Daarom: voorlichting over seksualiteit zul je zeer omzichtig moe ten geven. Je moet de juiste benade ring zoeken.” De heer De Haan (NVSH) zegt: „Het is me nogal een overgang: in Marokko dragen de vrouwen in sommige streken nog doekjes voor het gezicht. Hier ziet men minuscuul korte rokjes. In de samenlevingen, waar de arbeiders van daan komen, zouden ze op dit soort verschillen moeten worden voorbereid. Als er meer en beter onderwijs zou komen, zouden ze bepaalde nieuwe ontwikkelingen ook beter aankunnen. Ik ben van mening dat bijvoorbeeld de Landelijke Stichting Bijstand Buiten landse Arbeiders veel actiever zou moeten voorlichten. De Nederlandse artsen zouden veel meer begrip moeten hebben voor de problematiek, waarmee deze mensen worstelen”. Maar vooral toch zullen met name de ongehuwde in ons land verblij vende Turken, Marokkanen, Spanjaar den, Zuidslaven en Grieken met de concrete vraag zitten, hoe zij in con tact komen met Nederlandse meisjes en vrouwen .Het is al gebruikelijk, dat Nederlandse meisjes in ontmoetings centra van buitenlandse werknemers worden uitgenodigd Toch blijken deze contacten geen onverdeeld succes te zijn, evenmin als de vaak gedwongen huwelijken, die daaruit voortkomen. Het is daarom ook nauwelijks een verrassing te noemen als de afdeling „gerechtelijke statistieken” van het CBS bewijsmateriaal aanvoert, waaruit blijkt, dat de seksuele criminaliteit van buitenlandse werknemers wat hoger ligt dan die van de Nederlandse bevol king Het aantal wegens seksuele misdrijven veroordeelde Turken per 1000 inwoners was bijvoorbeeld in 1968 1,5. Het aantal voor soortge lijke delicten veroordeelde Nederlandse mannen in datzelfde laar: 0,4. Als moeilijkheid wijst de heer De Haan ook nog aan dat de „natuurlijke vader” door het meisje soms nauwe lijks op te sporen is, „omdat hij zich in een pension bevindt, waar tientallen van die jongens rondlopen, die voor haar allemaal op elkaar lijken.” De grote barrière wordt gevormd door het gebrek aan goede huisvesting. De heer Schouten: „De overheid houdt hen wel voor dat ze over één of twee jaar hun gezin mogen laten overko men, maar er wordt niet voor noodza kelijke huisvesting gezorgd. Men schuift dat dan maar weer op de woningnood en het feit dat de werkne mers vaak zelf niet, om welke reden dan ook met hun gezin herenigd wil len worden.” sigaretje). Nederlanders maken ook overvloedig gebruik van publieke vrou wen, maar niet openlijk. Wij hebben op dit gebied onze normen, zij de hunne. Dan krijg je botsingen”. Het beleid zal overigens niet alleen moeten zijn gericht op gezinshereni ging. Ook op andere punten is correcte bijstand ten zeerste geboden. Mevrouw L. C. Giskes van de Delftse afdeling van de Werkgroep Buitenlandse Arbei ders zegt: „Wij zouden ze van tevoren moeten zeggen: jullie positie in Neder land is zeer bijzonder en in feite irreëel en onrechtvaardig. Daarnaast zou men voorlichting in engere zin over de man-vrouw verhouding in ons land moeten geven. Een tenslotte zou Uiteraard houdt ook de regering zich met de situatie van de „gastarbeider” bezig. In januari 1970 lieten de minis ters mej. Klompé, Roolvink, Nelissen en Polak een nota „Buitenlandse Werknemers” het licht zien. Een Bij zondere Tweede-Kamercommissie on der voorzitterschap van de C.H.U.-er Kikkert bestormde naar aanleiding van de Nota de bewindslieden met 300 vragen in het Voorlopig Verslag. Met ongeduld wordt nu de Memorie van Antwoord afgewacht. Uit dit alles blijkt, dat er een verontrustend of sterk wijkend seksueel gedrag van de bui tenlandse werknemer niet of nauwe lijks sprake is. Niettemin bestaat het

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13