geen vragen stelt graaft haar eigen graf zegt ds. Krop „Kerk, die zichzelf „Dabar" Overleg over cursus met bisschoppen Recreatiewerk Kerkdiensten via in Spanje ff Tegenstelling horizontaal-verticaal is i f ZATERDAG 5 FEBRUARI 1972 14 Erbij Belijdenis vragen Een band? Stabiliserende factor Weten wat men wil november aan Rome brachten voor overleg over deze cursus met twee kardinalen van de congregatie van de geestelijkheid en de geloofsleer, bleek hun, dat ook aan Vaticaanse zijde bezwaren tegen de cursus be stonden. Tijdens dit overleg maak ten de bisschoppen het voornemen kenbaar in Nederland een aantal gesprekken over dit onderwerp te voeren. De auteurs van de catechetische cursus, die wordt gegeven op de scholen van de vereniging „Ons Middelbaar Onderwijs” in Noord- Brabant zullen nagaan hoe zij te gemoet zullen kunnen komen aan de bezwaren, die bisschop drs. J. Bluyssen van Den Bosch en bis schop H. Ernst van Breda tegen deze cursus koesteren. Tijdens het bezoek, dat beide bisschoppen in (Van onze correspondent) LEEUWARDEN „Een kerk, die zichzelf geen vragen stelt, graaft haar eigen graf”, zegt de Groninger (hervormde) studentenpastor ds. M. A. Krop. Juist rond het studentenpastoraat worden, volgens hem, een aantal problemen zichtbaar, „waarvan men het gevoel heeft, dat zij een veel wijder terrein bestrijken dan de vraag of er nu voor een aparte groep mensen een aparte pastorale verzorging nodig is of niet” Er komen in het pastoraat problemen naar voren, die men zich, laten we zeggen 25 jaar geleden, niet of niet op deze wijze heeft gerealiseerd. „En nu ze ineens naar boven komen, bestaat er natuurlijk de neiging om óf de zaak terug te schroeven, óf de problemen op een verkeerde manier te stellen. En vooral voor dat laatste ben ik nogal huiverig”. Leeg woord DS. M. A. KROP wvwwwwwwwvwwvwwwvwwwww\ ^a/xa/vvvvvva/xa/vvvvvvvvv/vvwx/vvxa/vvvwwwvmvv/vwvvvvxaa/vxa/vwvwwx/wxaa/vvvaaa/vxa/vwvvwvvvvvvvna en Mgr. Bluyssen, de bisschap van Den Bosch, is een dergenen, die bezwaar hebben geopperd tegen de cursus. aan- van Adres voor inlichtingen: waar per manent een Ned. predikant is gevestigd): Apart. Los Al hires 6 A, Playa del Albir, Alfaz del Pi (prov. Alicante). een af? Wel wijzen de twee bisschoppen er tot slot van hun nota op, dat eventuele wijzigingen wellicht elders in de cur sus kunnen doorwerken, bijvoorbeeld bij verwijzingen. maar betekenen, dat je daarmee een stuk samenleving in onze Nederland se gemeenschap in gevaar zou bren gen. Dat heeft ook zijn politieke, zijn culturele en zijn sociale consequen ties Volgens ds Krop is er op het ogen blik in de kerken een neiging en daar heeft het studentenpastoraat alles mee te maken om het leven vanuit en met onzekerheden weg te wuiven en te zeggen: dat kan niet er is zekerheid en die zekerheid moet wor den vastgesteld. „Onderwijl heeft men kijk, geloven is het gaan van een weg, geloven betekent dus dat iemand in de gemeente wordt opgenomen, in de ge meente zijn weg vindt. En de gestalte van de gemeente is niet de gestalte van mensen die het ergens over een indis- cutabel minimum zijn eens geworden, maar van mensen die met elkaar de weg van het evangelie willen gaan.” Het studentenpastoraat is belangrijk voor de kerk. De studenten van nu zijn de academici van straks Die academici kunnen in de gemeenten belangrijke diensten vervullen om in hun geloven zichzelf te zijn. En zo reikt de kwestie, die ds. Krop aansnijdt, veel verder dan de studentenpastorie. „We zijn hier," zegt ds. Krop, „ook aan het denken voor de kleine ge meente op het platteland, voor de hele kerk, die in hoog tempo gaten in het kleed ziet vallen.” Hij eindigt met: „Het is te dol dat mensen die hiermee bezig zijn van bepaalde zijde als halve gelovigen beschouwd zouden worden. Het tegendeel is het geval: een kerk, die als instituut meent zich haar vraagstelling van het lijf te kunnen houden, graaft haar eigen graf." Geen brokken van het „Getuigenis” dus, ook al omdat de opstellers duide lijk hebben gemaakt dat zij het gesprek wensen. „We zouden het in de kerk, voor we over het „Getuigenis” gaan praten, eigenlijk eerst wel eens moeten zijn of de kerk de plaats is waar we ten principale op elk punt met elkaar van mening mogen, ja moeten ver schillen opdat de waarheid, in de zin van een totale levenswerkelijkheid, naar voren kan komen, of dat de kerk een plaats is waar we steeds weer zeggen: die en die hóórt er niet bij. Van de bijbel uit ben ik van mening, dat er een voortdurende worsteling moet zijn om de waarheid te vinden. Daarom ook acht *k die geladen maat schappij-kritische instelling net zo dog matisch en net zo eenzijdig als de andere kant.” Ook in de wintermaanden worden in enkele plaatsen in Spanje, die voor veel Nederlanders die tijdelijk of langduri ger in dat land verblijven centraal gelegen zijn, protestantse kerkdiensten in de Nederlandse taal gehouden. In het „Getuigenis” werden zekerhe den geformuleerd, zij het dan geen nieuwe. Ds. Krop ziet in dit formule ren echter geen aanleiding tot een schisma, een scheuring. „Het is wel een mogelijkheid tot verwijdering. Met dat „Getuigenis” is het trouwens een merk waardige zaak. Weet u, ik ben nog groot geworden in een klimaat, waar door ik het allemaal nog wel begrijp. Het taaleigen kan ik aanvoelen, voor een groot deel zelfs onderschrijven. Maar tegelijkertija stelt zulk een on derschrijven niks voor. Het „Getuige nis” is een leeg woord. Het functio neert niet als werkwoord. De werkelij ke tegenstelling in de kerk gaat tussen degenen voor wie „geloven” een zelf standig naamwoord is en voor wie het een werkwoord is. Een werkwoord be tekent, dat je het je hele leven ver voegt. Een zelfstandig naamwoord is iets wat je wordt opgelegd en waarvan je zegt: zo is het. Voor mij is „geloven” een werkwoord. En men heeft in de kerk te stellen en te zeggen, „zo is het” en het dan op de een of andere manier aan te passen. Daarvan moet ik vast stellen dat het telkens weer brokken geeft.” Deze gesprekken met de andere le den van het Nederlands episcopaat, met vertegenwoordigers van „Ons Middel baar Onderwijs”, de wetenschappelijke begeleidingscommissie en de auteurs van de catechetische cursus zijn thans afgerond zo blijkt uit een medede ling van het bisdom Breda, mede na mens de bisschop van Den Bosch. Met het oog op deze gesprekken hadden mgr. Bluyssen en mgr. Ernst in een nota hun eigen bezwaren uiteen gezet. niet in de gaten, dat elke keer als de kerk in de loop van haar geschiedenis zekerheden heeft geformuleerd, dit praktisch altijd aanleiding werd tot een schisma en tot vervolging. Want op het moment dat je begint met het formuleren van zekerheden, staat er vaste prik iemand op die zegt dat het niet kan. Of de zekerheid blijkt in de praktijk niet zo houdbaar als men had verondersteld.” „Nu doet men alsof de tegenstelling in de kerk loopt tussen aan de ene kant de mensen die verticaal denken, heel sterk gericht op het persoonlijk geloofsleven, en aan'de andere kant de mensen die horizontaal denken, die maatschappelijk geëngageerd zijn en voor wie de maatschappelijke werke lijkheid de eerste zou zijn. Persoonlijk ben ik van mening dat deze tegenstel ling een schijnbare tegenstelling is. En dat deze twee manieren van denken bij elkaar passen als hol en bol. Ze zijn namelijk beide even dogmatisch, even autoritair, even weinig bereid om zich zelf vragen te steller» of te laten stel len." De vragen die opdoemen, zijn niet gering, zo betoogt ds. Krop. Men doet bijvoorbeeld maar net alsof het stu dentenpastoraat zonder meer kan wor den gezet op de hoop van mensen die „links” zijn. Wat dat links dan precies zou moeten betekenen, wordt nooit he lemaal omschreven Het heeft te ma ken met een politieke instelling Ook met een bepaalde wijze van theologi sche benadering. Links dus. „En aan de andere kant stelt men dan de oude getrouwe gemeente, die in de verdruk king niet meer aan haar recht zou komen. Ik dacht, dat het echte pro bleem hierin ligt, dat het studentenpas toraat gedwongen is om zichzelf tel kens vragen te stellen en de mensen er toe te brengen die vragen te stellen. Daartegenover merk je, zowel in de kerk als in de maatschappij, dat we zijn aangeland in een periode, waarin men zich die vraagstelling het liefst van het lijf houdt. Dat is eigenlijk het moeilijke punt." „Onmiddellijk nadat dit was aange nomen,” zo gaat ds. Krop verder „is er een soortement actie begonnen. Alsof er iets vreselijks was gebeurd Men zegt al: zelfs al is het aangenomen, dan is het toch niet aangenomen want er werd een bepaalde commissie niet geraadpleegd. En dan daar tegenover nauwelijks is er een getuigenis de we reld in gestuurd of het bereikt de synodetafel, zonder dat er een kerkelij ke vergadering aan te pas hoefde te komen. Dat wordt dan gezien als hét werk." Ds. Krop herhaalt, dat heel wat mensen zich in de kerk in de steek gelaten voelen. Zij hebben het gevoel dat er antwoorden worden weggegeven waar ze niets mee kunnen. Vragen worden weggewoven. omdat men bang is met onzekerheden te moeten leren leven. De „wegwuivers” ruimen voor degenen die wel met onzekerheden willen leven, in feite geen plaats in. Omgekeerd menen degenen die „weg gewoven” worden, dat ze die anderen wel nodig hebben, „al was het alleen maar om zichzelf te leren begrijpen.” Er moet een voortdurend gesprek zijn. Maar zo’n gesprez is meteen weg als er een barrière van zekerheid wordt opgeworpen, grenzen worden overtrok ken. „Dan is er ook geen cultuurover dracht meer mogelijk.” Bejaardenzorg is een diakonale taak, die door de kerken overzee wordt verricht. „Horizontaal werk" en dus een tegenstelling tot „verticaal"? Ds. Krop acht deze tegenstelling verkeerd: het een hoort bij de ander. De zending toont dit steeds opnieuw. (Foto: Audio-Visie NZR, Baarn) De tegenstelling die ds. Krop geeft, speelt volgens hem in tal kerken en in allerlei zaken (IKOR, Kerk en Wereld, binding aan belijde nis, noem maar op). In de loop van het gesprek komt hij, automatisch bijna, op de kwestie van de belijdenisvragen, die aan de doop gebonden werden. „De Landelijke Hervormde Jeugdraad heeft indertijd tegen de Synode gezegd: men sen, de hele acte van belijden en belijdenis doen is voor heel wat jonge ren een zaak met vraagtekens gewor den. Dat zit in de vraagstelling. Mogen wij met een andere formulering ko men? Na anderhalf jaar werd men tot de Synode toegelaten. De Synode aan vaardde de andere formulering en be loofde een gesprek. Dat gesprek is niet gehouden. Gezien de belangen, die met een goed functioneren van de catechese gemoeid zijn hebben de tijdens een bijeenkomst in Tilburg aanwezige au teurs zich oereid verklaard in hun werkgroepen samen met de Nijmeegse hoogleraren, die als wetenschappelijke begeleiders optreden, te bezien hoe zij tegemoet kunnen komen aan de bis schoppelijke bezwaren en daartoe tek sten te herschrijven Zij zullen, waar dat nodig wordt geoordeeld, contact opnemen met geïnteresseerden die niet rechtstreeks bij de totstandkoming van de cursus betrokken zijn geweest, om ook de mogelijkheid van misverstand zoveel mogelijk te beperken, aldus het bisdom Breda. Dit zijn de gegevens betreffende deze diensten, die bevorderd worden door de stichting „Het Nederlands protestants pastoraat in Spanje” met bestuursleden uit de Gereformeerde Kerken in Ne derland en een hervormd bestuurslid: Torremolinos (prov. Malaga); elke zondagmiddag om 6 uur een kerkdienst in het Nederlands, te houden in de Engelse Kerk te Torremolinos (vlakbij Mansion Club); EI Atabal: Puerto de la Torre, niet ver van Malaga, waar elke 2e en 4e zondag van de maand diensten worden gehouden. Inlichtingen voor beide plaatsen: Ds. H. van den Brink, El Atabal Q 3, Puerto de la Torre; tel. 259 en J. H. Buining, Residencia Neptune, apart. 206, Aveni- da Espana, Torremolinos; tel. 38245/49. Benidorm: Elke zondagmorgen om 10.30 uur in Hotel Pueblo (een hoog groen gebouw aan de noordzijde van de Avenida Mediteraneo). „Nu is het zo” aldus ds. Krop, „dat in de Hervormde Kerk altijd is ge zegd, dat wij in de katholiciteit van de gestalte van de kerk deze ver scheidenheid ten principale wilden hebben. Daardoor is de Hervormde Kerk, met al haar zwakte, toch al tijd een tolerante en stabiliserende factor geweest in de Nederlandse samenleving En ik zou het uiterma te bedenkelijk vinden, wanneer het in de Hervormde Kerk naar één richting zou gaan, of dat nu rechts is of links. Het zou namelijk alleen De werkelijke tegenstelling, die op het ogenblik doo> alle kerken heen gaat, en waarvan ik moet zeggen dat ze vaak versluierd wordt, is de tegen stelling tussen hen die uitgaan van een vast gegeven, van een vaste zekerheid, van een vaste openbaringswerkelijk- heid (die eeuwig zou gelden en die zou kunnen worden toegepast op elke situ atie waar men mee te maken heeft) en zij die bereid zijn met onzekerheden te leven en die erkennen dat er in het maatschappelijk leven en in het per soonlijke leven een heleboel dingen zijn die men niet weet; die zich afvra- gen: wat is, in de situatie waarin wij verkeren, de verbinding tussen ons en de verkondiging in de niibelse verha len? Is er een band? En als deze band er is, welke zou zij dan kunnen zijn?” Ds. Krop verduidelijkt: „Je begint dus bij de situatie waarin je je bevindt en je probeert vragend te luisteren naar het bijbelse verhaal welk ant woord er gegeven zou kunnen worden. Dit in plaats van te beginnen met een antwoord, dat zou moeten gelden voor alle mogelijke situaties. Ik dacht dat het goed was. dat we in de gaten kregen dat daar d“ tegenstelling ligt.” Over 'het feit van de notulering van de vergadering is men het tot op de dag van vandaag niet eens. Nu zat daar meer achter dan iets willekeurigs. Het was een heel nadrukkelijk zeggen: De bisschoppen gaan in deze nota allereerst uit van de grote waardering die zij voor de cursus in zijn totaliteit hebben. Naar het oordeel van de twee bisschoppen is de cursus een belangrij ke poging tot integratie van de geloofs inhoud in de bestaanservaring van de mens. De cursus tracht origineel en inspirerend de kloof tussen kerk en wereld te dempen en de maatschappe lijke relevantie van de christelijke heilsgeheimen te verhelderen. De maatschappij wordt gezien in de kriti sche spanning van de onvrede, in het nu en de toekomstige verzoening. Uitgaande van het experimentele, losbladige karakter van de cursus en de bedoeling de cursus voor zover nodig of wenselijk te herschrijven formuleren de bisschoppen met het oog hierop vragen en wensen die zij de auteurs hebben voorgelegd. Vanuit het cateche tisch uitgangspunt van de cursus, dat zij met de schrijvers delen, vragen zij zich af of geen nadere introductie in de geloofbelijdenis van de kerk moge lijk is. Zij zouden ter vermijding van misverstand of eenzijdigheid herschrij ving van teksten wensen ter concreti sering hiervan. De bisschoppen menen, dat de cursus in deze aanleiding kan geven tot misverstanden of eenzijdig heid, hoewel zij uitgaan van de op rechte instelling der schrijvers zelf. Hun opmerkingen betreffen met name twee delen van de totale omvangrijke cursus van „Ons Middelbaar Onder wijs”. Ook deze zomer zullen, geleid gesteund door de evangelisatiecommis- sie van de hervormd-gereformeerde jongeren-werkgroep „DABAR”, jonge renteams gedurende een gedeelte van hun vakantie evangelisatiewerk gaan doen in recreatiegebieden, n.l. in El- burg, Harskamp, Katwijk aan Zee, Ol- debroek, Otterlo, Ottoland, Ouddorp, Putten en Sluipwijk. In de meeste plaatsen wordt er ’s zondags een kerkdienst gehouden op of bij de camping. In de week bestaan de activiteiten uit bij bel vertellingen voor de kinderen, zang en spel voor volwassenen en jeugd, dagsluitingen enz. Door persoonlijk contact wordt de oudere jeugd en de volwassenen in alle eenvoud verteld van Gods liefde in Jezus Christus. Ter voorbereiding van dit werk en ter kennismaking met de andere team leden wordt er een algemene instruc- tie-dag gehouden op 29 april. De deel nemers, 18 jaar of ouder, die mee willen doen gedurende 2 weken van hun zomervakantie, kunnen voor alle projecten kiezen uit de volgende perio den: 1-15 juli. 15-29 juli. 29 juli-12 aug. 1972. Opgave vóó> 29 maart a.s. aan: mej. J. J. E de Bruyn, Weyland 65 te Nieuwerbrug a.d. Rijn (Z.H.), tel. 03488-210; met vermelding van naam, adres, woonplaats, leeftijd, school of beroep en periode en plaats van vakan- tie-project van voorkeur. Rijst natuurlijk onmiddellijk de vraag of die „oude getrouwe gemeente” dan geen vragen stelt. Ds. Krop’ „Dat zou ik niet willen zeggen. De gewone gemeente stelt wel degelijk vragen. Alleen, zij krijgt vaak geen antwoord. En dan laat zij het afweten. Om een voorbeeld te noemen: hoe lang moet het nou nog duren voor eens precies wordt nagegaan waarom de mensen voor de kerk bedanken, waarom ze geen belijdenis doen, waarom ze aan de rand gaan leven? Waarom mensen, wat nog dieper ligt, zich vanuit de bijbelse boodschap niet meer wezenlijk gemotiveerd voelen, waarom die bijbel se boodschap met kracht kan worden verkondigd als de Waarheid, maar blijkbaar in het leven van heel wat mensen zo weinig meer betekent, dat men zich zou moeten afvragen wat die waarheid dan eigenlijk zou moeten in houden.” „Dan zeg ik: laat men nu toch weten wat men wil en goed weten wat men uitspreekt. Als het instituut kerk wil uitspreken, dat alleen maar die ene weg geoorloofd is, dan moet dat zo duide lijk gebeuren, dat de anderen er uit begrijpen: wij hebben geen gemeen schap met u. Dan weet men in het instituut waar men aan toe is. Dan weten degenen die het betreft: er is geen plaats meer voor ons. Ik zeg niet dat ik daar bang voor ben, maar fik weiger om dit op een soort wetenschappelijke of theologische toer te laten gaan. Dit heeft te maken met een andere manier van geloven, met een andere manier van spellen van het woord „geloven.” „Waarom knappen een heleboel mensen op de kerk af? Er wordt gesuggereerd, dat de kerk, als het goed was, een volmaakte eenheid zou zijn. Dat nu, ontken ik. De kerk is een zaak van vallen en opstaan. De kerk moet dan ook zo los mogelijk in elkaar zitten. Daar wordt de verkondiging door gediend. Wij doen elkaar onrecht aan door de indruk te wekken, dat de kerk zo’n voortreffelijke gemeenschap is. Dat is zij beslist niet. En als we ons dat met elkaar nu eens goed zouden realiseren, zouden we de nodige bevei ligingen aanbrengen en veel voorzichti ger met elkaar omgaan. Dan zou ook het anders spellen van het woord „gelo ven” niet losjes w >rden weggewapperd, maar serieus worden genomen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14