Vrouwe lijk MOSSELEN heden DIT JAAR LEKKERDER OOIT DAN Speciale spaghetti-vork MODE SPIONAGE KINDERSPEL Kenners beweren. fVBOUW HIIHHPfBHI Aanval op dessindievc i 19 Mooi gebaar van 007 Mini-Cardins Stuntvrouw Mm ZATERDAG 5 FEBRUARI 1972 (Van een medewerkster) (Van een medewerkster) Eetgewoonte Veiligheid Fabeltje Figuren Grote gezinnen raken meer en meer uit de tijd. Paris Match heeft er evenwel toch nog eentje weten op te sporen: het gezin Roussel, bestaande uit vader, moeder en 19 kinderen, in leeftijd variërend tussen twintig jaar en één maand. Het blad fotografeerde de familie rondom de sponde waarin moeder Roussel opgewekt poseert met de vier weken oude Vincent die er nog geen weet van heeft dat nie mand minder dan president Pom pidou zijn peetvader is. PRAAT dit seizoen met ken ners en liefhebbers van mos selen en de lofliederen zijn niet van de lucht. Want de mosselen zijn dit jaar mooier, blanker, groter, kortom lekkerder dan ooit. Maar het gros van de Nederlanders eet ze niet, al thans niet in de vorm waarin ze het lekkerst zijn. Regelrecht uit de schelp, gekookt met ui en groene kruiden, of gestoofd in een azijnsaus met aardappelen en groenten, dan wel in room boter gebakken met citroen, peterselie en toast. In België en Frankrijk daarentegen zit men te trappelen van ongeduld als de Nederlandse mosselen (af komstig uit de Waddenzee en uit Zeeland) weer in aantocht zijn. Erbij wwwwwwwvwwwwwwwwwvt RSS - DE (Van een medewerker) HET ETEN van spaghetti blijkt voor sommige mensen altijd weer een levens groot probleem te zijn, uitlopend in een waar gevecht met de weerspannige t: i. m4 Mr.n71 <7 zrf- N>> rto nnlneoi'nn nppnnrip'il BENEDEN de rivieren daarente gen gaat het in azijn ingelegde en in glas of plastic verpakte produkt juist de hele zomer erg goed. Maar de boven-Moerdijkers zijn de grote consumenten van de geconserveerde produkten waarvan zeker 90 per cent in Nederland blijft. Nieuwste (en tot nu toe zeer goed verkochte) verschijning op dit terrein: de in cocktailsaus ingelegde mossel. TIEN JAAR geleden las ze in een avondblad een advertentie waarin een acrobate werd gevraagd die bereid was zich door een auto te laten overrijden. Dat werd de aanloop tot een beroep dat tot nu toe vrijwel uitsluitend door mannen wordt uitgeoefend: plaatsver vanger voor beroemde filmsterren in riskante scènes. IN DE afgelopen jaren is ze als stuntvrouw in zo’n 100 films opgetre den, deed voor de filmcamera verschei dene „ontsnappingen” uit kastelen of gevangenissen, rolde voor één enkele filmopname 400 keer van een trap, ligt zich aan de lopende band van draven de paarden vallen en was bij dozijnen filmische verkeersongelukken betrok ken. Ongelukjes bij dit beroep: een maal een gebroken arm, vijf keer een schedelbasisfractuur. KLEINERE breierijen in Beieren en Baden Württemberg en een Spaanse onderneming waren de schuldigen. Een van de dessins werd teruggevonden in stof, dat in een groot warenhuis werd verkocht. Andere beschermde modellen waren gebruikt voor kleding, die in catalogi van postorderbedrijven werden aangeboden. VOLGENS Riedinger ’is er nog nooit zoveel „namaak” op de markt versche- HET IS moeilijk zo niet onmoge lijk te bewijzen dat een bepaald dessin is nagemaakt. Bovendien zijn de kopers van de gestolen modellen dik wijls ook klant van het bedrijf dat het dessin officieel heeft geregistreerd. Wil men de zaak voor de rechter slepen dan brengt men zijn eigen klant in opspraak, met het gevaar deze voor goed te verliezen. Daarom komen er vrijwel geen klachten bij het Duitse registratiebureau binnen. „EEN KLEINE man stond met een microfoon in zijn hand t e fluisteren, terwijl hij de dessins van de uitgestal de stoffen bestudeerde. Op zijn rug droeg hij een vierkante tas, waar zeer waarschijnlijk een bandrecorder in verborgen zat. Toen ik naar hem toe ging verdween de microfoon in zijn broekzak en hij liep rustig weg”. Dat is een van de verhalen, die de vertegen woordigers van textielfabrieken vertel len, als zij terugkomen van de grote Europese vakbeurzen. ODILE, 30 jaar, slank en zeer blond, vertelt aan Elle dat ze eigenlijk met haar roeping geboren is, omdat ze altijd al een jongen had willen zijn, een gloeiende hekel had aan kleine meisjes met hun poppenspel en op haar achtste jaar al halsbrekende toeren deed op een klein rood fietsje. schillende beklagen zich wel over het verdwijnen van hun materialen op de grote beurzen. „Zij halen de dingen gewoon onder je vingers vandaan vooral als de stands worden afgebroken”, aldus een verte genwoordiger van een groot Neder lands concern. „Alles kunnen zij ge bruiken”. Het vorig jaar verdwenen uit zijn etalage vijf foto’s waarop ontklede dames stoffen aanboden. „Dat hoeft natuurlijk niet het werk van bedrijfs spionnen te zijn”. Niet alleen de mosselkwekers, ook de inleggers lopen ieder jaar weer tegen dat hardnekkige verhaal van de R in de maand op. De heren De Leeuw, firmanten van het 70 jaar bestaande familiebedrijf „Zeeland’s Roem” in Yerseke, merken het ieder jaar opnieuw: als de R in de maand komt, gaan de Nederlanders boven de grote rivieren de ingelegde pro dukten kopen. SEAN CONNERY, voor liefhebbers de „echte” James Bond, is als geheim agent 007 terug op het witte doek en zijn fans staan rijen dik voor de bio scopen die zijn jongste epos „Doden voor diamanten” draaien. Het schijnt dat de herboren Bond steeds warser van publiciteit wordt, maar Woman’s Own heeft toch kans gezien om een serie verhalen bij elkaar te schrijven cultuur: van vader op zoon hebben de Pekaars altijd in de mossel- annex oesterkwekerij gezeten. Daarnaast heeft Cornells Pekaar in zijn vrije tijd een klein, beschei den maar in zijn soort nu eigenlijk al historisch archief je over de mos selencultuur opgebouwd. De schelp dierencultuur in Zeeland zal im mers binnen tien jaar ten offer moeten vallen aan de bouw van de Oosterscheldedam, en dat vooruit zicht hangt als een donkere wolk boven het leven-van-alledag in zijn dorp. Ondanks de nog steeds leven de plannen voor (misschien) een geperforeerde dam, of een kunstma tig verwatereiland voor de schelp dierencultuur dat dan meteen een toeristische attractie van de eerste orde zou kunnen worden. LANGZAMERHAND kijkt niemand er meer van op wanneer couturier Pierre Cardin alweer met iets nieuws komt. De goede man heeft zich tot nu toe al geweerd in alle sectoren van de mode, ontwierp tussen de bedrijven door leuke dingetje voor de fabrikan ten van huishoudtextiel, deed zelfs aan vormgeving voor bekende porselein- bakkers en vindt het nu kennelijk tijd om weer een duit in het zakje van de kindermode te doen. „Mini-plus” heet zijn nieuwste col lectie, bestemd voor kindertjes van twee tot negen jaar. De kleding (over gooiers, jurken, jacks) wordt door een Franse fabrikant van viltdoek op de markt gebracht in de vorm van doe- het-zelf-pakketten met kledingonder delen die thuis in elkaar kunnen wor den gezet. Vakblad Textilia meldt nog een paar bijzonderheden over deze nieuwe Cardin-kindermode: het vilt- doek is uit zuiver scheerwol gemaakt en de prijzen van de pakketten zullen variëren tussen 20 en 35 gulden. nen als voor de zomermode van dit jaar. Het kopiëren van stalen is door de enorme technische vooruitgang kin derspel geworden. UIT EEN derde etage springen, zwemmen tussen een troep nijlpaarden, van een rennend paard vallen, voor een rijdende trein springen. Allemaal ongebruikelijke bezigheden die echter met de regelmaat van een klok voor komen op de agenda van Odile Astié, Frankrijks enige „stuntvrouw”. lijke bacteriën en- of giftige stof fen”. NIETS DAN goeds dus over de Nederlandse mossel. En dat vinden onze zuiderburen ook, blijkens cij fers van het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Van de Nederlandse jaarproduktie (60.000 ton uit de Waddenzee 40.000 ton uit Zeeland) gaat ongeveer 25.000 ton naar Bel gië, 40.000 ton naar Frankrijk, 500 ton naar West-Duitsland. Slechts 1.500 ton blijft in het binnenland. DAARNAAST verwerken de in- leggerijen nog eens ongeveer 10.000 ton tot vol- en halfconserven, waarvan het grootste gedeelte dan in Nederland blijft. Het gaat hier om tonnen van 1.000 kilogram, want dat is de maat waarmee het pro duktschap in dit geval meet. De mosselkwekers zelf daarentegen re kenen in tonnen van 100 kilogram. TENSLOTTE nog dit over mosse len: ze zijn dit jaar niet alleen opvallend mooi en lekker, er zijn er bovendien zoveel dat van een over- produktie wordt gesproken. We hoe ven dus niet op een mosseltje te kijken. Wie zich voor de eerste keer aan het bereiden van mosselen waagt kan een receptenboekje aan vragen bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, adres: Wasse- naarseweg 20, Den Haag. MOSSELEN ETEN is niet alleen een gezonde bezigheid (eiwitten en mineralen in overvloed, plus vita mines A en C), het is in Nederland ook een alleszins veilige zaak. Dat is te danken aan het Rijksinstituut voor visserijonderzoek dat con- sumptie-geschiktheid van de mosse len via bacteriologisch en toxicolo gisch onderzoek scherp in de gaten houdt. Mossel- en watermonsters worden dagelijks gekeurd en het verplichte gezondheidscertificaat wordt pas afgegeven als de ‘mosse len vrij zijn verklaard van „schade- HOE ZIT dat dan met die beken de R die in de maand zou moeten zitten? „Een fabeltje, maar blijk baar een onuitroeibaar fabeltje” ER ZIJN trouwens nog meer dui delijke „mosseleetgebieden” in Ne derland aan te wijzen. Tegenwoor dig gaat het vervoer per auto (en de vervoerskosten zijn een probleem op zichzelf), maar er valt vanuit Zee land nog altijd een heel duidelijke lijn te trekken langs de oude spoor lijn via Bergen op Zoom, Roosen daal, en verder naar Den Bosch, Nijmegen en Maastricht. In die streken worden overal mosselen ge geten, terwijl ook Rotterdam een flinke afnemer is. RIEDINGER wil met een aantal „monsterprocessen” de angst van de collega’s doorbreken, in de hoop dat zij eveneens harder optreden tegen de diefstallen. Velen van hen nemen trou wens niet eens meer de moeite om hun dessins aan te melden. Volgens de vereniging van tricotagebedrijven Ve- trico in Utrecht, bestaat er in Neder land geen wettelijke bescherming van dessins. Er is een Beneluxregeling, maar het is de vraag of deze wel voldoende bescherming biedt. Al tillen de Nederlandse jerseypro- ducenten kennelijk niet zo zwaar aan de namakers van hun modellen, ver- MAAR voorlopig (tot uiterlijk 1978) blijft Yerseke de mossel- en oesterplaats van Zeeland en in zijn woning haalt Cornells Pekaar voor de zoveelste maal zijn archief je te voorschijn waarin een heleboel we- tenswaardigs over de mossel te vin den is. IEDEREEN kan gemakkelijk aan nieuwe collecties stalen komen. Daar hoeven niet eens spionnen voor te worden ingeschakeld. Toch ontdekken ook Nederlandse deelnemers aan de grote beurzen in Frankfurt en Düssel dorf vaker verdachte figuren, die erop uit zijn de laatste modesnufjes op te sporen. Dergelijke vakbeurzen zijn na melijk ideaal om de produkten onder de aandacht van de klanten te bren gen. De spionnen hebben daar dus eerste keus. En hoe vlugger zij erbij zijn des te sneller kunnen er kopieën van worden gemaakt. DE MOSSEL komt, evenals de oester, steeds weer terug in de his torie. In de culinaire taferelen van Jan Steen, in gemeenteverordenin gen van de vijftiende eeuw van de stad Middelburg („Gheen ballast of mosselen in de haven te werpen”) en in de beroemde Kroniek van Zeeland van Smallegange (om streeks 1700) die uitvoerig bericht over vissen en consumptie van de mossel en erbij vermeldt dat ze vanaf eind juni geschikt is om te worden gegeten. SPIONAGE op h'et terrein van mo dellen en dessins is even oud als de mode zelf en er is weinig of niets tegen te doen. Overal lopen er mannen rond met camera’s op hun buik. Het kost hun weinig moeite de laatste snufjes op de plaat vast te leggen en door te spelen aan hun opdrachtgevers. IN WEST-DUITSLAND, waar de dessins wettelijk zijn beschermd, is een producent van wollen jerseystof een aanval begonnen tegen dit soort dief stallen. Riedinger in Augsburg heeft eind vorig jaar een aantal ondernemin gen voor de rechter gesleept, die de geregistreerde en daardoor beschermde stalen hebben gekopieerd. Het bedrijf zegt dat het met veel geld nieuwe dessins heeft laten ontwerpen, die later in goedkopere uitvoering in andere stof werden aangeboden. slierten. Een Amerikaanse ingenieur gelooft dat hij de oplossing gevonden heeft: hij ontwierp een vork met een drukknopsysteem dat de tanden van de vork in een draaiende beweging brengt. Door een druk op de knop aan het handvat van de vork draait het apparaatje automatisch de hap spaghetti tot een handzaam knoedeltje. Volgens het maandblad Hotel Revue zit uitvinder Israel Smuts ongeduldig te wachten op een fabrikant die brood ziet in de serieproduktie van zo’n spaghettivork. HET GROOTSTE deel van die verse mosselen verdwijnt dan ook naar het buitenland. Maar het me rendeel van de door de Nederlandse inleggerijen verwerkte mosselen blijft wel in ons eigen land en dat is voor de echte mosselliefhebber nog altijd een grote bron van onbe grip: het „zeeverse” produkt wordt versmaad, de mossel-uit-een-potje gaat er bij de Nederlanders blijk baar in als koek. Die verbazing stijgt ten top bij het ontmoeten van iemand die gretig een oester naar binnenwerkt maar de neus ophaalt voor een goudeerlijke mossel. Ook lie mensen bestaan namelijk. „JA, Julius Caesar had ook liever een oester dan een mossel. In het begin van deze eeuw stond op siga renzakjes een rijmpje gedrukt over Julius Caesar die liever oesters dan mosselen at”, zegt Cornelis Pekear in Yerseke. Hij is voorzitter van de vissersvereniging Yerseke, oud- raadslid en oud-wethouder van zijn gemeente en bovendien beroepshal ve een kenner van de schelpdieren- De Roussels bewonen met hun een entwintigen een driekamerwoning in het Franse plaatsje Quend en voor geïnteresseerde huisvrouwen drukt Pa ris Match nog het dagelijkse bood schappenlijstje van moeder Roussel af: tien kilo aardappels, een kilo suiker, twaalf grote broden, anderhalf pond boter, tien liter melk en (soms) een stuk vlees. Op de een of andere manier is er ook nog ruimte voor de huisdie ren van de kinderen Roussel: zes hon den, een kat en een gezelschap kana ries. zeggen de mosselkwekers. Voor de kenner is de mossel het lekkerst in juli en augustus omdat dan „de vis erin zit” zoals dat heet. Mosse len kunnen tot omstreeks april worden gegeten (dan begint het kuitschieten), maar de fijnproever eet na februari in het algemeen geen verse mosselen meer. DE volautomatische breimachines zijn in staat in twee uur tijd een nieuw dessin over te nemen en uur later produceren zij al de eerste vijf tot tien meter stof. Vroeger konden de ontwerpers en producenten erop ver trouwen dat nagemaakte stoffen veel later dan de originele materialen aan de man gebracht werden. Nu lopen zij gevaar dat hun eigen dessins tegen een lagere prijs (door de goedkopere stof fen) tegelijk met hun produkt worden geïntroduceerd. VOOR DE historische betrouw baarheid van het verhaal over Juli us Caesar durft hij zijn hand niet in het vuur te steken, maar wel kunnen we rustig aannemen dat mosselen al eeuwen geleden in onze contreien werden gegeten. Mossel en oesterschelpen, gevonden in oude Romeinse nederzettingen in het zuid westen van Nederland, zijn daarvan het onweerlegbare bewijs. over „de Sean Connery die niemand kent” en waarin de beroemde ster vanaf de kleuterjaren tot en met zijn huidige carrière te kijk staat. OVER EEN ding hoeven de fans zich geen zorgen te maken: de tijd dat Connery als werkloos acteurtje „ziek van ondervoeding” was is definitief voorbij. Volgens Woman’s Own is agent 007 op het ogenblik in zijn privéleven „een verschrikkelijk rijk man”. Zo rijk dat hij zich het brede gebaar heeft gepermitteerd om zijn gage van de jongste Bondfilm (een miljoen dollar) volledig weg te geven. Het geld gaat naar een stichting voor hulp aan behoeftige kinderen in zijn geboorteland Schotland. Ufr. ',7a

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19