Nuttige inbreng Limburgse routinier Kees Pellenaars in nieuwe equipe van HARRY STEEVENS IS ZIJN KNIE ALWEER VERGETEN Alkmaar^Zaanstreek miljoen nodig Molenaar»broers hebben voor 99 99 O Theorie Goals Uitwissen Prestaties Operatie fey ZATERDAG 5 FEBRÜARI 197^ F’ t-’ Erbij Met twaalfduizend gulden op zak nam ik parterre en geen balcon JOHN DRIESKENS. zekeraar weigerde daarop twee maanden salaris uit te betalen. THEO KLEÏN HARRY STEEVENS Hij heeft zich vast voorgenomen zelf in het nieuwe seizoen de tegen valler van vorig jaar te doen verge ten, waarmee hij niet alleen op het Klaas Molenaar was vroeger een ui terst slimme voetballer. aan aan Steevens: „De Ronde van Zwit serland is als voorbereiding op de Molenaar niet zijn, als hij lijdzaam zou toezien bij het uitteren van zijn jong ste spruit AZ ’67. Weliswaar peinst hij er niet over om de voetbalclub in zijn concern op te nemen („Rendabel zal de voetballerij nooit worden”), maar hij wenst wel een halt toe te roepen aan de als maar groeiende schuldenlast van de stichting. wel beter kunnen” mijmert hij, „al zal ik nooit een coureur worden die bij de eerste vijf eindigt. Ik ga naar de Tour om een rit te winnen. Mijn plaats in de eindklassering doet er minder toe.” Het parcours voor de ronde van Frankrijk spreeki hem wel aan. „De bergen natuurlijk niet. Maar voor mij is het voordelig dat er zo weinig erg lange etappes zijn. Daarin moet ik prijs kunnen rijden” aldus „De Witte” weer terug van even weggeweest. „We willen van AZ ’67 een handels- onderneming maken. We zoeken daar voor nog vijf of zes mede-aandeel- houders. Als tenminste de com missie van onderzoek (met afgevaar digden van de gemeente Alkmaar, van de FBO en met de gebroeders Mole naar) adviseert om door te gaan met voetbal in Alkmaar. Neen we zoeken het niet zoals de FC Groningen in kousen, ook niet in voetbalvlaggetjes. Elektrische spullen? NeenIk zeg het nog niet. Tour veel beter, omdat die zo kort voor de start van de Ronde van Frankrijk wordt gereden.” Als ama teur heeft Harry Steevens in Frankrijk verschillende malen vette prijzen weggesleept, met als toppers een tweede en een vijfde plaats en twee groene truien in de Toekomst- ronden. Afgaande op deze resulta ten, zijn de verrichtingen van de Limburger in het grote Franse spektakel tot nu toe tegengevallen. Hij nam er twee maal aan deel, waarvan hij er één als 28e beïndig- de en vorig jaar opgaf. „Dat moet Samen hebben de broers (waterdra ger Kees en vedette Klaas) plannen ontworpen om het voetbal in het alge meen en dat in Alkmaar in het bijzon der financieel meer aanvaardbaar te maken. Kees: „Wat denkt u van een premiestelsel? De eerste divisie is op het ogenblik helemaal niet aantrekke lijk. (Klaas: „Als Helmond Sport naar Alkmaar komt is het bestuur alleen maar gediend bij een nederlaag. An ders moet het een overwinningspremie uitbetalen.”) Het zou spannender en vooral eerlij ker worden als aan een plaats op de ranglijst door de KNVB een premie werd verbonden. In het kader van de saneringsgelden.” Klaas (vijftig jaar) en Kees (drieën veertig jaar) voetbalden beiden in hun jeugd op niveau. In het eerste elftal van KFC. Klaas was rechtsbuiten en Kees middenvelder. Zjj geloven dat hun successen in zaken zijn terug te voeren op hun alleszins prijzenswaar- dige prestaties op het voetbalveld. „Dagelijks maken we nog gebruik van onze voetbalervaringen. De taktiek om een probleem aan te pakken ontlenen we meestal aan het voetbalveld. Ook het kiezen van het personeel doen we op die manier. Een groot deel van onze mensen hebben we in het voetbal leren kennen. Onze directeur België bijvoor beeld, de heer Kesler was voorzitter van de jeugdtechnische commissie in het district West van de KNVB.” Kees onderbreekt de solo van Klaas: „We maken gebruik van het voetbalka- rakter van mensen. Een sjouwer, een harde werker, kan je met een gerust hart in een magazijn poten. Hij zal daar zonder dat er al te veel op hem gelet behoeft te worden ook hard wer ken. Een technicus daarentegen, een man die het voetbalspel bekijkt, kun je zonder risico een wat hogere functie geven. Hij zal geen brokken maken. Klaas en Kees voerden dat beleid met volledig voorbijzien van meer aan vaardbare selectieprocedures door tot in de top van hun miljoenenbedrijf. Directeur werd Dick Schouten, ex- keeper van AZ *67 en de huidige doel man van KFC. Klaas: „Met de benoe ming van Dick hebben we de zaak „dicht” gemaakt. Ais doelman bewaakt hij onze belangen. Kees als middenvel der moet zowel voor als achter bij springen en ik, de rechtsbuiten, moet voor de doelpunten zorgen. Klaas Molenaars theorie (het inter view was gevraagd aan Kees, maar Klaas blijkt in de praktijk het woord te doen) omtrent het vergaren van aardse goederen moet dus wel serieus worden beschouwd. „Elk dubbeltje dient drie keer te worden omgedraaid voor het wordt uitgegeven. We komen uit een gezin van tien kinderen. Zeven jongens en drie meisjes. Mijn vader was broodvisser. Hij wilde niet in een fabriek werken. Hij wilde eigen baas zijn. Het gezin was daarom afhankelijk van de visvangst van mijn vader. Zat Er zijn zes maanden verstreken sinds de Limburger zijn laatste wedstrijd in ploegverband reed. Dat was de beruchte zesde Tourrit naar Valenciennes, waarin hij na al en kele dagen over pijn in zijn knie geklaagd te hebben, na sluitingstijd binnenkwam. Overigens geheel te gen de zin van de Bredase ploeglei der, die zijn coureur op niet miste- verstane wijze duidelijk maakte dat hij zijn mislukking eerder aan een Hij zal daar in het voorseizoen spoedig achter kunnen komen. Be gin volgende week vertrekken de renners van Goudsmit-Hoff reeds voor een trainingskamp van een dag of vijf naar Andalousië, waar aan sluitend de regionale ronde gereden zal worden. Opvallend is het ont breken van de traditionele Franse warming up, Parijs-Nice, op het programma van Pellenaars. „Als we die er nog bij namen zouden we te veel weg zijn” aldus Steevens, de enige Goudsmit-Hoffrenner met een klassieke zege ('68 Amstel Gold Ra ce) op zijn erelijst. de vangst een week tegen, dan aten we een boterham minder. We weten wat armoe is. Ik geloof, dat we daaraan onze successen danken. We waren in staait te sparen en al het geld diat over was weer in de zaak te stoppen. Ik geef je een voorbeeld. In het begin werkten we met de HUSA, een fabriek waaraan we niet meteen hoefden te betalen. Aan het eind van de week, als we alles verkocht hadden, rekenden we af. Als ik dan vrijdagavond met mijn vrouw naar de bioscoop ging nam ik het geld mee, omdat ik bang was dat het gestolen zou worden. Soms was het wel tien- of twaalfduizend gulden. Al lemaal in mijn binnenzak. Maar ik ging dan toch parterre zitten en niet op het balcon. Ik bedoel maar; zelfdis cipline moet je bezitten om iets te bereiken. De Limburgse wielerenthousiasten hebben hem de laatste weken weer na kunnen wijzen: Harry Steevens, als hij zich op Neerlands zuidelijkste wegen warm reed. De „Witte” bereidde zich voor alsof er nooit een knieoperatie geweest was, alsof er over zijn hoofd heen geen slag werd geleverd tussen zijn werkgever Goudsmit-Hoff en de verzekeringsmaatschappij, met als inzet twee maanden achter stallig salaris van het afgelopen jaar (augustus en september). En toch had de beroepsrenner veel belang bij het verloop van die onderhandelingen. Er bleef zelfs een mogelijkheid dat zijn ver bintenis met Goudsmit-Hoff op losse schroeven zou komen te staan als de behangers de twee maanden salaris niet op hun bankreke ning gestort kregen. De moeilijkheden begonnen toen Steevens aan het einde van het vorig seizoen, hij was bijna hersteld van een operatie aan de slijmbanden van zijn linkerknie, een oproep om zich bij een controlerend arts te laten keuren, negeerde. De ver- Molenaar’s Holding N.V., de houdstermaatschappij van de aan delen van zeven werkmaatschap pijen van het Zaanse Molenaar- imperium heeft er sinds kort een ondergeschoven kindje bij: de noodlijdende stichting AZ’67. De Molenaar-broers (Klaas en Kees) hebben het te vondeling leggen en het dan waarschijnlijke creperen van het scharminkel willen voor komen. Zij hebben, zoals zij het uitdrukken, de voetbalclub de helpende hand toegestoken. Een handeling, waardoor één van de werkmaatschappijen het groot winkelbedrijf Wastora N.V. vol gens insiders voorlopig wordt be last voor honderdenvijftigduizend gulden. Maar één hand, zelfs die van de Molenaars, is niet groot genoeg om Alkmaar Zaanstreek ’67 weer op de been te helpen. Klaas Molenaar schat voor het karwei een kapitaal van ongeveer één miljoen gulden nodig te heb ben. Klaas en Kees vormen in de bijzon der hechte familie Molenaar („We han gen als klitten aan elkaar”) een gedu rende meer dan vijfentwintig jaar on verbrekelijk duo. Tezamen werden zij een onverbiddelijke topper, die het gebrek aan doorzettingsvermogen, dan aan een volgens Pellenaars „vermeende” blessure zou moeten wijten. De doktoren stelden Stee vens na zijn terugkeer in Nederland in het gelijk. naar’s Handelsonderneming n.v.; een groothandel in elektrotechnische arti kelen. 3. EMKO n.v.; een bedrijf in verwarmingsapparaten die bovendien is voorzien van de afdeling Woodmill, een grammofoon pl'atenprodukt iemaa tschap- pij onder leiding van Hans Bos kamp. 4. Trident n.v.; een importbe- drijf dat zich richt op Japan en Tai wan. 5. Miller n.v.; een groothandel in elektrotechnische artikelen die opereert in België. 6. Molenaar Wholesale n.v.; eveneens een groothandel in elektro technische artikelen maar dan in En geland. 7. Remo n.v.; een vennootschap die grossiert in schoenen. Tezamen zijn deze ondernemingen goed voor een omzet van honderdenzevenendertig miljoen gulden. In 1974, uiterlijk 1975, hoopt men de vijfhonderd miljoen gul den te bereiken. Inmiddels zal dan een tweetal groothandels, één in West- Duitsland en één in Spanje, zijn ge sticht. Amerikaanse sprookje van schoenpoet ser tot miljonair in de Zaanstreek realiseerden. In plaats van schoenpoets en borstel beschikten Klaas en Kees over stekkertjes en draad, waarmee ze via een hausse in Wasmachines in de Zelf twijfelde hij er de afgelopen maanden geen moment aan dat zijn contract bij Goudsmit-Hoff gepro longeerd zou worden. De wijzigin gen in de equipe, het vertrek van zijn vertrouwde maat Wim Sche pers en Gerben Karstens en de komst van Rini Wagtmans en Ge rard Vianen, bestempelt hij als een versterking: „Althans, op papier. In werkelijkheid moet eerst altijd nog blijken wat daar van waar is.” Achteraf viel het allemaal erg mee. De partijen kwamen tot over eenstemming en afgelopen donder dag kon Harry Steevens officieel aan de veertien coureurs van Kees Bellenaars worden toegevoegd. Het betekende een welkome versterking, temeer daar de behangfabrikant een geroutineerd vakman in zijn vrij onervaren equipe best kon gebrui ken. Als de Nederlandse proftorma- tie op 13 februari voor het eerst van start gaat in de ronde van Andalou sië zal de beroepsrenner uit Elsloo voor het eerst sinds zijn Willem II- tijd weer samen met de potentiële kopman Rini Wagtmans in één ploeg rijden. De Limburger heeft daar geen hard hoofd in. „Bij Wil lem II hebben wij ook altijd goed met elkaar op kunnen schieten, dus waarom nu niet. Bovendien begin nen wij zonder van te voren ge maakte afspraken over een kopman. Iedereen krijgt in de eerste koersen de kans om te laten zien wat hij waard is, pas daarna neemt Pelle naars een beslissing”, aldus Stee vens, die zelf vol goede moed en met een gezond stel knieën aan zijn vijfde seizoen begint. Treffers moeten ook in Alkmaar worden verwacht Want Molenaar zou Klaas Molenaar in zijn riante huis in Castricum. vijftiger jaren de basis legden voor hun huidige hoogconjunctuur. Te we ten: 1. de Wastora n.v.; twee winkelbe drijven in Zaandam en Wormerveer in elektrotechnische artikelen én een he renmodezaak in Wormerveer. 2. Mole- Harry Steevens op het gelukkigste moment van zijn loopbaan als beroepsrenner. Met de handen omhoog gaat hij in zijn woonplaats Elsloo als winnaar van de Amstel Gold Race over de meet. Klaas maakt de aanval af, maar speelt tenslotte toch behoudend: „Er moet natuurlijk een degradatiesysteem komen. Er moet iets op het spel staan. Het publiek wil waar voor zijn geld. De instelling van de voetballers moet professioneler worden. Ik kom vaak in Engeland. Daar zie je wedstrijden, die bezocht worden door vijftigduizend mensen. Vijftigduizend kenners. Dat publiek appaludisseert voor een goede pass. Maar het krijgt voor zijn geld ook een goede show. De Engelsen ne men meer risico’s. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Ajax, dat als het in de rust in een wedstrijd met MVV met 2-0 voorstaat stopt met voetballen. Eigenlijk zouden de toeschouwers dan de helft van hun geld moeten terug krijgen, want ze worden belazerd.” klassieke seizoen, maar tevens op de grote Franse ronde doelt In dat verband acht hij het wel van groot belang dat opnieuw de Ronde van Zwitserland in het programma wordt opgenomen, eventueel ten koste van de Ronde van Spanje, waarin Goudsmit-Hoff vorig jaar furore maakte en die nog niet hele maal vast op de planning staat. Hij had een pijnlijke knie, so zelfs dat er in gesneden moest wor den om het geheel weer in het gareel te brengen. Het herstel ver liep zo voorspoedig dat hij aan het einde van het vorig seizoen alweer wat criteriums als training kon rij den. Aan de vooravond van het nieuwe seizoen maakt Harry Steev ens zich niet druk meer om de beschuldigingen in de Tour. Hij verduidelijkt: „Dat ben ik van Pel lenaars wel gewend. Men moet dat niet zo serieus nemen”..

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 21