Verplaatsbaar bomendecor op Floriade Mooiere gewassen ondanks slecht milieu Rome weigert gesprek over katechesecursus Nota over structuur Mij. voor Geneeskunst ORDE Niet boren in recreatie- en natuurgebied Groninger studentenraad wil wet-Veringa boycotten VAN ARTSEN” „GEEN BEHOEFTE AAN TEL 023-379909 VELDH U IJZEN BLOEMENDAAL Nw.-Guineabeleid Voorzitter KBV NCRV- A. F. Jentgens overleden in de West Caravanhouders in conflict met Minister De Brauw houdt voet bij stuk Geen alternatieve Nog geen onderzoek grondeigenaar Tijdelijk studenten stop nu mogelijk Politie sloot pas geopende Cash- and-Carry-zaak „Veel tijd nodig voor verhoor plannen voor tweede luchthaven Wasserij DUYN correspondent” A Geen NAVO-basis 2 ZATERDAG 5 FEBRUARI 1972 DE BAKKENSPECIALIST In Schiedam SPECIAAL VOOR DE GEZINSWAS L Eenheid UTRECHT. De Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst heeft momen teel geen behoefte aan de status van publiekrechtelijk lichaam met veror denende bevoegdheid. Geen „orde” met een verplicht lidmaatschap voor artsen dus, zoals in andere EEG-lan- den of zoals in Nederland voor ad vocaten, ondanks het feit dat 14.500 (90 pet) van de 1600 Nederlandse art sen lid zijn van de KNMG. Minister Drees: >WWVWWVWWWWWWWWWVWWWWWWVWWWWVWWWW*AfWWVi»WWWWVVVVVWWV*A#VWWVWWVtRfWWWWWWWWWWVWVWVWVVVWW»AA*WWWWWWWI ADVERTENTIE (Van onze correspondent) is ADVERTENTIE (Van onze Haagse redactie) iiaiffSI mA) ,A82f8A Generaal Soemitro: UTRECHT. In het gebouw van de rechtbank in Utrecht waren gisteren tien tallen caravaneigenaars samengestroomd, om getuige te zijn van een kort geding dat door de verhuurder van de grond, waarop deze caravans staan, was aange spannen tegen een van zijn huurders. Hij wil daarmee bereiken dat huurders, die weigeren een hogere prijs te betalen, kun nen worden verwijderd. AMSTERDAM. Voor de Floriade 1972 in Amsterdam zijn in ruim 500 containers bomen gekweekt, die zullen dienst doen als als verplaatsbaar decor in de Amstelhai. De Floriade wordt op 29 april door koningin Juliana geopend en zal als permanente tentoonstelling gedurende 186 dagen openstaan tot 2 oktober. van de De heer Tolman wilde met name weten of ook het plan-Petri voor een vliegveld bij de Afsluitdijk nog in de studies zal worden betrokken. Minister Drees zegt dit plan-Petri te beschouwen als een meer noordelijk alternatief voor de Marker waard. Nader onderzoek sluit hij dan ook niet geheel uit. De ingestelde studiecom missie zal echter in het algemeen geen nieuwe vestigingsplaatsen in haar onder zoek betrekken. Zij zal zich baseren op de reeds verrichte onderzoekingen ter ver mijding van onnodig tijdsverlies, aldus minister Drees. Het uitgestrekte terrein waar dit voor jaar de grote tentoonstelling van land en tuinbouw „Floriade” wordt gehou den, is nu nog een woestenij. Maar een der attracties tot vermaak van de be zoekers, het reuzenrad, staat er al. Stelende Joegoslaaf. De politie in Rotter dam heeft een 22-jarige Joegoslaaf aan gehouden. Hij wordt ervan verdacht in september te hebben ingebroken bij een fotohandel in Rotterdam waarbij voor 25.000 aan foto- en filmmateriaal werd gestolen. A in c een rooi bloc wel' aart H voo: lam P.v. noo der: loge wee com dan verl lijk wor D len van is r zuil niet huii een zo IV Inte wei chr wee daa voll pen MM MM< n h C 11 B] ir ni w D Li Z re lii sc di te n P m B in la dt hi DEN HAAG. De ministerraad gisteren akkoord gegaan met een wetsont werp van minister De Brauw, waarin hem de bevoegdheid wordt gegeven om het aantal studenten tijdelijk te beperken in die studierichtingen, waar de beschikbare onderwijscapaciteit in belangrijke mate dreigt te worden overschreden. SCHIEDAM. Terwijl de verkoop in volle gang was, heeft de Schiedamse bouwpolitie, geassisteerd door de gemeen tepolitie, gisteren een cash-and-carrybe- drijf, dat ’s ochtends was geopend, geslo ten. De kassa’s, boodschappenmandjes en wagentjes werden in beslag genomen. DEN HAAG. Na afloop van de we kelijkse kabinetsvergadering heeft minis ter-president Biesheuvel ontkend dat er sprake zou zijn van een voorgenomen vestiging van een NAVO-basis op de Ne derlandse Antillen of in Suriname. De berichten daarover zei hij „compleet naar het rijk der fabelen te willen verwijzen". In een nota over de structuur van de Maatschappij Geneeskunst stelt de jurist- secretaris mr. W. B. van der Rjjn, dat aan een „orde” ongetwijfeld voordelen zijn verbonden. Maar er zouden waarschijnlijk toch weer privaatrechtelijke organisaties van huisartsen en specialisten ontstaan die men dan op geen enkele manier in de hand heeft. Bovendien zou een orde, on derworpen aan het toezicht van de cen trale overheid, zwaarder wegen. „Maar het past niet in het beleid van minister De Brauw wanneer de universi- teit op democratische wijze een eigen be leid ontwikkelt,” concludeert de raad. Groningen heeft zich niet alleen door massale demonstraties, maar ook op be stuurlijk niveau verzet tegen de maatre gelen van de minister. „De in Groningen bereikte eenheid tus sen de geledingen zal, als het universi teitsbestuur haar werkzaamheden beëin digt, gestalte krijgen op faculteitsniveau en in andere samenwerkingsverbanden in de strijd tegen het juk van de regering.” trein, railtrein en te voet bezichtigd kunnen worden. van NCRV-correspondent in Indonesië, Princen, zal tijd in beslag nemen, dit heeft het plaatsvervangend hoofd van de veiligheidsdienst, generaal Soemitro, giste ren verklaard. De in Nederland geboren Princen, die Indonesisch staatsburger is, werd op 20 januari gearresteerd na aanwezig te zijn geweest bij studentendemonstraties tegen het 26 miljoen dollar vergende toeristen project „Indonesië in mina tuur”, waarvan de vrouw van president Soeharto de initia tiefneemster is. Aan een lunch voor buitenlandse cor respondenten zei generaal Soemitro: „Wij willen precies weten wat hij in zijn schild voert. Dat vergt tijd” Hij zei, dat Princen een groot aantal demonstraties had bijge- woond en dat hij ook had deelgenomen aan enkele discussies met de jongeren. De premier gaf als zijn mening te kennen, dat de noodmaatregel in 1976 afgelopen zal moeten zijn. Inbreker-overvaller. Een 20-jarige jongen uit Amsterdam is in Groningen ingere kend waar hij acht inbraken had ge pleegd. Hij blijkt ook op 10 januari bij een roofoverval in Amsterdam een si garenwinkelier bewusteloos te hebben geslagen en beroofd van f 1400 In Til burg heeft hij bij een kamerverhuurder 1150 gestolen. gladiolen, cactussen en vetplanten (4 tot 13 augustus), dahlia’s en laatbloei- ende vaste planten (8 tot 10 septem ber), een bloemsierkunsttentoonstelling (13 tot 17 september) en herfstgewas- sen zoals chrysanten, erica’s en bessen (22 september tot 2 oktober). Aan de exposities nemen ongeveer 23 landen deel, waaronder de Westeuiropese be halve Engeland. Nederland heeft zichzelf bij voorbaat buiten de prijzen gesteld voor de lan- denexpositie. „Nederland is nu eenmaal teveel in het voordeel,” vindt het be stuur van de Floriade. Het bestuur signaleert een „merkwaardige discre pantie” tussen de achteruit hollende milieuomstandigheden en de produktie van tuinbouw- en siergewassen. „Ter- Op het 70 hectare grote buitenterrein langs de Europaboulevard wordt een permanente expositie ingericht met als voornaamste onderwerp zaden en voe- dingstuinbouw. Dezer dagen zijn er al twee-en-een-half-miljoen bloembollen in de grond gestopt, die omstreeks de opening in volle bloei moeten staan. Het terrein zal per kabelbaan, auto- wijl het milieu er steeds slechter op wordt bereiken wij steeds mooiere din gen. We willen met de Floriade dan ook laten zien dat het toch mooier in de wereld is dan we dachten.” Er wordt gerekend op veel buiten landse bezoek aan deze Floriade. De exportbevordering van voedingstuin- bouwgewassen en siergewassen (de ex port bedraagt 2 miljard gulden per jaar) is een voornaam oogmerk van de tentoonstelling. De lijst omvat ook andere uit het oog punt van natuur- en landschapsbescher- ming en openluchtrecreatie waardevolle gebieden, als het Friese merengebied, het Drentse plateau, de Veluwe, het Zuid- hollands en Utrechts merengebied, Zuid- Limburg en delen van Noord-Brabant, Overijssel en de Achterhoek. Voor de Waddenzee gold reeds de bepa ling dat in vogelbroed- en fourageergebie- den de rust niet mag worden verstoord door werkzaamheden voor exploratie en exploitatie van delfstoffen. Als dergelijke gebieden in de Wadden zee zijn aangewezen de aan de eilanden grenzende delen van het bij eb droogval lend wad, de Griend met de Griender- waard, een strook wad langs de Friese en Groningse kust, de slikken van de Dollard, de Engelsmanplaat, de Rottumerplaat, Rot- tumeroog, het Eijerlandse Gat (zeehonden reservaat) en het Balgzand. Een woordvoerder van het NKV heeft de heer Jentjens een zeer progressieve vakbondsbestuurder genoemd, die met grote inzet streefde naar eenheid van de vervoersbonden. Hij was secretaris van het Samenwerkingsverband Vervoerbon- den en vervulde daarnaast nog een aantal functies, zoals penningmeester van de In ternationale Federatie van Vervoersperso- neel en lid van het verbondsbestuur van het NKV. GRONINGEN. De Groninger Studen ten Raad heeft de universitaire gemeen schap opgeroepen de invoering van de wet-Veringa te boycotten. De studenten raad aanvaardt het besluit van het dage lijks bestuur van de universiteit de werk zaamheden van het universiteitsbestuur te beëindigen. „De afwijzing door minister De Brauw van de door Groningen voorge stelde compromissen is een politieke be slissing,” aldus de studentenraad, die de voorstellen wel verenigbaar met de wet acht. Dit heeft het bestuur van O.M.O., waar bij nagenoeg alle middelbare scholen in Noord-Brabant zijn aangesloten, gisteren in een communiqué laten weten. Het be stuur heeft nu besloten de cursus te hand haven, met uitzondering van die gedeelten waartegen de bisschoppen H. Ernst en dr. J. Bluyssen van respectievelijk Breda en Den Bosch bezwaren hebben geuit. Deze gedeelten zullen volgens de wensen van beide bisschoppen worden herschreven. Uit het communiqué blijkt, dat de kar dinalen Seper en Wright van de beide con gregaties in oktober niet slechts bezwaren hebben gehad tegen enkele gedeelten van de cursus, maar erop hebben aangedrongen de hele cursus uit de circulatie te nemen. De bisschoppen Ernst en Bluyssen hebben daarna in Rome een gesprek gehad met de beide kardinalen en andere Romeinse instanties. De Brabantse bisschoppen zijn terugge komen met een aantal eigen wensen. De samenstellers hebben zich bereid getoond de cursus in die zin te wijzigen. Het bestuur van O.M.O. acht het belang van een katechese voor de 35.000 kinderen die de O.M.O.-scholen bezoeken ech ter zo belangrijk, dat het ook rechtstreeks contact opnam met Rome en de pronuntius, met negatief resultaat. Sinds 1967 is 200.000 gulden aan de totstandkoming en aanpas sing van de cursus besteed. De bisschoppen Ernst en Bluyssen heb ben gisteren laten weten dat zij niet van plan zijn terug te komen op hun commu niqué van 18 januari, waarin zij hun eigen wensen ten aanzien van de cursus ken baar hebben gemaakt. In het communiqué van gisteren zegt het O.M.O.-bestuur het te betreuren, dat de mogelijkheid tot overleg ontbreekt met hen Van gevangenis naar kliniek. De tot le venslange gevangenisstraf veroordeelde Utrechtse moordenaar is voor enige tijd geplaatst in de psychiatrische observa tiekliniek van het gevangeniswezen In Utrecht. Hij verbleef de laatste jaren in de strafgevangenis in Breda. Fatale sprong. De 65-jarige mevrouw B. G. Annevelink-Huitink uit Winterswijk is in Aalten uit een rijdende trein ge sprongen. Zij moest naar Aalten, maar verzuimde tijdig uit te stappen. Toen de trein alweer reed, sprong zij eruit, sloeg met haar hoofd tegen het perron en over leed korte tijd later. Het hoofdbestuur van de KNMG had mr. Van der Mijn gevraagd de discussie nota op te stellen naar aanleiding van onbehagen en verzet bij bepaalde groepe ringen binnen de artsengemeenschap. Sommige artsen menen dat de maatschap pij zich te weinig inzet voor de artsen die werkzaam zijn bij het wetenschappelijk onderwijs, anderen vinden dat de ethische opvattingen binnen de KNMG afdwalen van de beginselen die het han delen van de arts altijd hebben bepaald. Weer anderen verwijten de maatschappij dat ze te weinig oog heeft voor de werke lijke maatschappelijk problematiek Over dit laatste zegt mr. Van der Mijn, dat de beleidscolleges van de KNMG zich tot dusver op het standpunt hebben gesteld dat de KNMG de maatschappelijke ont wikkelingen moet blijven volgen, maar dat zij zich moet beperken tot het signa leren van de medische problemen die bijvoorbeeld samenhangen met milieuhy giëne, woningbouw en arbeidsomstandig heden. UTRECHT. De voorzitter van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel, de heer A. F. Jentjens, is in een Utrechts ziekenhuis na een hartaanval overleden. De heer Jentjens, die sinds december 1966 voorzitter was van de KBV, was 50 jaar. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De regering zal nog geen onderzoek instellen naar de kwestie- Nieuw-Guinea en de rol van minister Luns daarin. Eerst wil zij advies ontvan gen van de Rijkscommissie voor de Va derlandse Geschiedenis. Minister-president Biesheuvel deelde dat vrijdagavond mee na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad. Het verzoek om een dergelijk onderzoek in te stellen werd dezer dagen gedaan door de vaste commissie voor Buitenland se Zaken uit de Tweede Kamer. De pre mier meende dat een advies van de rijks commissie onontbeerlijk was om tot een wetenschappelijk verantwoord onderzoek te kunnen komen, zoals de vaste commis sie gevraagd heeft. Naakt de straat opgejaagd. In Amsterdam is een 34-jarige man 's nachts de woning van zijn vroegere vrouw binnengedron gen. Hij sloeg de inboedel kort en klein en joeg de vrouw en r minnaar naakt de straat op. Het pand met een oppervlakte van circa 2.000 vierkante meter, zou als „Delta Ver- bruikscentrum” worden geëxploiteerd door een onderneming, die reeds vestigin gen heeft in Dordrecht, Rotterdam en Lekkerkerk. Tegen de vestiging was door de midden stand uit het betrokken stadsdeel van Schiedam bezwaar gemaakt. Tevoren had het college van B. en W. het bedrijf laten weten, dat het pand ligt in een gebied, bestemd voor stadsindustrie zodat een cash-and-carrybedrijf niet zou zijn toege staan. Dinsdag zal namens het bedrijf voor de Rotterdamse rechtbank een kort geding tegen het Schiedamse gemeentebestuur worden gevoerd. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 DJAKARTA. De ondervraging de NCRV-correspondent in In de Amstelhai van de RAI komen naast een permanente tentoonstelling, verzorgd door de jubilerende vereni ging Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde en door de Federatie van Internationale Land schapsarchitecten, elf elkaar opvol gende exposities, namelijk bolbloemen (3 tot 13 april), boomkwekerij gewassen (14 tot 23 april), exotische gewassen uit de bloemisterij (28 april tot 7 mei), exotische gewassen uit de hortuscul tuur (19 tot 28 mei), rozen (9 tot 18 juni), Liliade (overgeplaatst uit Aker sloot, van 30 juni tot 3 juli), gekweekte tuiin- en parkrozen (14 tot 17 juli), Contactlenzen. Twee KVP-Kamerleden hebben de minister van Volksgezondheid en de staatssecretaris van Economische Zaken gewezen op de onzekerheid, die er bestaat over de bevoegdheid tot het aanmeten van contactlenzen. Medici en contactlenzen-specialisten verschillen hierover van mening. De Kamerleden vragen of de opvatting juist is dat door het aanpassen van contactlenzen de Wet op de Uitoefening van de Geneeskunde wordt overtreden. die bezwaren tegen de cursus hebben. Bij het ontwerpen van de cursus is geen mo gelijkheid onbenut- gelaten tot goed over leg met de bisschoppen en hun vertegen woordigers, tot een deugdelijke opzet van de cursus en tot een wetenschappelijke be geleiding en evaluatie ervan. Het initiatief tot de cursus werd geno men omdat het godsdienstonderwijs op de middelbare scholen, mede door het gemis aan goede leermiddelen, in grote moeilijk heden verkeerde. Het bestuur van O.M.O., de rectoren van scholen en de leden van de begeleidings commissie zeggen thans, dat zij een ver bondenheid hebben met de bisschoppen, maar zij vinden dat die hun eigen verant woordelijkheid onverkort laat. Zij achten geen redenen aanwezig hun positief stand punt te wijzigen en zijn van oordeel dat het tot hun plicht behoort de cursus te handhaven uit diepe bewogenheid met de ernstige situatie waarin de katechese op de scholen verkeert. Zij zeggen voorts erop te rekenen, dat het toch mogelijk moet zijn in gesprek met de Romeinse instanties de gerezen moeilijkheden op te lossen. In het ontwerp van wet zal een bepa ling worden opgenomen, waardoor het mogelijk moet worden de studentenstop reeds het komende studiejaar te laten ingaan, ook al zou de wet dan nog niet zijn afgekondigd. toevoeging van adviserende leden aan het college van bestuur van de rijksuniversi teit in Groningen als de leden van derge lijke adviserende commissies in feite de zelfde functies krijgen als de leden van het college van bestuur. Dit heeft de minister nogmaals en nu mondeling in een onderhoud met een delegatie uit het dagelijks bestuur van de universiteit laten weten. Hij wil niet dat vertegenwoordigers van niet-wetenschap- pelijk personeel of van studenten aan de werkzaamheden van het college van be stuur deelnemen. In de huidige opzet wordt de Groningse universiteit nog wel door de geledingen van de universitaire gemeenschap samen tot in het hoogste bestuursorgaan toe bestuurd. Dit gebeurt op basis van de een jaar geleden ingevoerde tussentijdse be stuursvorm. Een deel van het universiteitsbestuur heeft na de afwijzing van de minister laten weten dat zij deelneming aan de werkzaamheden van het bestuur opschort. Nu de minister zijn standpunt handhaaft, is te verwachten dat voor of op 11 februa ri deze 22 leden hun medewerking defini tief zullen opzeggen. Minister-president Biesheuvel deelde mee, dat deze tijdelijke maatregel gebo den is, gezien de te verwachten toeneming zal leiden tot een aantal van 150.000 tot 175.000 studenten in 1980, „te verhalen in ,vier a vijf nieuwe universiteiten” De premier onderstreepte het tijdelijke ka rakter van de aangekondigde maatregel, waarover de Academische Raad overigens nog moet adviseren. DEN HAAG. De desbetreffende stu diegroep heeft van minister Drees na- drukkelijk opdracht gekregen zich bij het zoeken naar een geschikte plaats voor de tweede nationale luchthaven te beperken tot de al door de commissie-Falkenhagen genoemde vijf mogelijkheden. Dit blijkt uit het antwoord van de minister op een vraag van het Tweede-Kamerlid Tolman (C.H.) Het gaat om een weiland aan de Scheendijk in Breukelen. Aanvankelijk verhuurde de eigenaar het terrein aan een exploitant die in 1963 125 gulden per jaar staangeld vroeg. In 1971 was dat bedrag gestegen tot meer dan 800 gulden. Eind vorig jaar nam de eigenaar de exploitatie zelf ter hand, waarbij hij de huurprijs verhoogde tot 1400 gulden per jaar. Dit levert hem, omdat er 45 caravans staan, 63.000 gulden per jaar op. In samenwerking met de Vereniging van Weekeindhuiishouders in Breukelen is nu tegen die verhoging protest aangete kend. De verhuurder doorkruist nu een proef proces door in kort geding te eisen dat caravans van huurders, die de hoge huur niet willen betalen, verwijderd kunnen worden. Namens de caravaneigenaars betoogde mr. J. Boor, dat de grondeigenaar in feite geen vergunning heeft een camping te exploiteren. De voorzitter van de Vereniging weekendhuishouders beschuldigde grondeigenaar ervan „de duurste malafide campinghouder met de slechtste accom modatie in Nederland te zijn, die geen cent uit geeft voor de exploitatie”. De president van de rechtbank zal op 11 februari uitspraak doen. ren en inspraak van zoveel mogelijs leden te bevorderen. Een andere opbouw van het hoofdbestuur, waarbij alle 20 dis- trictsbesturen (samengesteld uit de 68 af delingsbesturen) elk één lid in het hoofd bestuur aanwijzen zou misschien daartoe kunnen leiden. ROOSENDAAL. De Romeinse Con gregatie voor de Geloofsleer en de Clerus weigeren met het bestuur van Ons Mid delbaar Onderwijs (O.M.O.) in Tilburg te spreken over de omstreden experimentele katechese-cursus voor de katholieke mid delbare scholen in de bisdommen Breda en ’s-Hertogenbosch. Ook de pronuntius in Den Haag, mgr. Felici, heeft een gesprek over deze kwestie afgewezen. DEN HAAG Staatssecretaris Vonhoff van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk heeft het gehele Waddengebied met inbegrip van de eilanden opgenomen in een lijst van gebieden, waar werk zaamheden voor opsporing en winning van delfstoffen niet mogeljjk zullen zijn zonder overleg met een planologische werkcommissie, waarin ook CRM verte genwoordigd is. Op het ogenblik bestaan binnen de KNMG afzonderlijke verenigingen voor huisartsen, specialisten en artsen in dienstverband. Er is wel eens gepleit voor een federatie van volledig autonome vere nigingen, maar een groot bezwaar daar van is volgens mr. Van der Mijn dat het dan veel moeilijker zal zijn om te komen tot uniforme standpunten over zaken die alle artsen raken Hij meent, dat de eenheid het beste wordt gewaarborgd door de bestaande opbouw. Wel zou misschien een afzonderlijke - vierde vereniging kunnen worden gecreëerd voor de catego rie artsen die in de onderwijs- en research sector werken. Bij deze artsen bestaat een duidelijke behoefte aan één instantie binnen de KNMG die zich de totale pro blematiek van de universitaire artsen kan aantrekken. In de organisatie van de maatschappij zouden op onderdelen veranderingen moe ten worden aangebracht om de communi- I verklaart de studentenraad, catie tussen besturen en leden te verbete-l Minister De Brauw is het niet eens met i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2