Dajan naar Amerika SPANNING ROND NEWRY WORDT STEEDS GROTER Sadat vond Moskou m Liberaal Spaans blad ter ziele Zwarte Rhodesiërs zeggen weinig steun KvanVEEttN w „nee” Autoriteiten bezweren organisatoren af te zien van demonstratie Naar soort coalitie Brits veto na VN-resolutie over Rhodesië Steeds meer landen gaan Bangladesj erkennen SPORTSl nieuwe ecLego CENTfi^ DE B!.OCK s afd. centrale verwarming 25 achtergrond STRIJDENSMOE „MADRID" STERFT 3 s zilverlasC o o e HET BESTE VOOR EEN gj HAALBARE PRIJS I ZATERDAG 5 FEfiRUARÏ 1972 Dacca wil in Gemenebest (Van onze redactie buitenland) Resolutie DEN HAAG. Er is een opmerkelijker kentering te bespeuren in de houding van de haastig-gebakerden die er bij de Britse regering op heb- te roepen. De commissie, onder leiding van de Engelse rechter Pearse, ben aangedrongen de zogenaamde commissie-Pearce uit Rhodesië terug stelt een onderzoek in naar de mening van de Afrikaanse bevolking van Rhodesië over het voorlopige Brits-Rhodesische akkoord, dat een einde moet maken aan de „rebellie” van het Smith-regime. EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK •*J I J I (Van onze redacteur in Jeruzalem) j n ti i, n ADVERTENTIE le ADVERTENTIE Het besluit werd bekendgemaakt op een ZO ADVERTENTIE hfUVtWWWMWWVtfWWMIAMRAfWWUVVIAAfWMWIMNVIHMMIlAMfWWWIMMIlMAAMMAIWU êss lg n )e Dit staat in het gezamenlijke Russisch- Egyptische communiqué, dat naar aanlei ding van het bezoek van president Sadat aan Moskou is uitgegeven. President Sadat beëindigde gisteren zijn bezoek aan Moskou en vloog naar Joego slavië waar hij op het eiland Brioni met president Tito van gedachten zal wisselen. Ook de Ierse kardinaal Conway doet nog pogingen, een dreigend bloedbad te voorkomen. Hij heeft priesters in Newry Londen beschouwde de voorstellen, hoe onvolmaakt ook, als de enige ma nier om voor de Afrikanen te redden wat er nog te redden valt. Want Enge land erkent dat het, afgescheiden van de sanctiepoiitiek, in feite machteloos staat tegenover Smith en zijn Rhodesi- sche Frontparty, om de eenvoudige re den dat de Britten nooit bereid zyn ge weest militair te interveniëren, ook al omdat ze niet op mede-Britten willen schieten. en ■ld he lie iet en en en or ret de te (6 e s t e e P P n e Middenhavenstraat 27, IJmuiden tel. 02550-14108 na 19.00 uur 02550-11202 Kruisstraat 25-27 - Haarlem Tel. 32 0813-32 0513 en e- ;e- bij st en il- ler !1, IS is n 5t n •e te s- er en e- De ar l”. n- in en or rd B. jk ar de eg r- et >P ?n et e- de jd a- ;n in COMBI-CAMP 500 gar Dem til et nyt nienneske: Med sine nye gyldne farver er den ideel som ramme om familiens ferie. Let at ha’ med - let at sla op pa 15 sekun- der.Masser af plads. Saerskilt sove- kabine.Storpanoramarude-ognyt ventilationssystem.COMBI-CAMP 500 er mest akonomisk - derfor ogsl Skandinaviens mest kobte! Het blad werd eens vier maanden lang gesloten omdat in een hoofdartikel was voorgesteld dat generaal Francisco Franco de macht aan een jongere en minder strenge leider zou overdragen. CAIRO. (UPI) De besprekingen die president Sadat deze week in Moskou heeft gevoerd, zullen leiden tot een ver groting van de kracht van Egypte om de „Israëlische agressie” af te slaan. Zowel Egypte als de Sovjet-Unie zullen echter blijven zoeken naar een vredesregeling in het Midden-Oosten. MADRID. (UPI) „Madrid”, het libe rale Spaanse blad dat tien weken geleden voor onbepaalde tijd door de Spaanse regering werd gesloten, heeft gisteren toe gegeven dat het zijn strijd om het bestaan heeft verloren. De werknemers kregen te horen dat „de krant is overleden” en dat er geen poging meer zal worden gedaan om een formule te vinden die herver- schijning mogelijk maakt. Behalve opening van het Suezkanaal en terugtrekking van de Israëlische troepen van de oevers van het kanaal, moet volgens Dajans ideeën de situatie in de kanaalzone worden genormaliseerd. Dat betekent dat de burgerbevolking aan de Egyptische kant naar de geëvacueerde ste den Suez en Port Said moet terugkeren, dat de olieraffinaderijen in Suez weer in gebruik moeten worden genomen, en dat Egypte zijn troepenmacht aan het Suez kanaal moet verminderen. Zij werden door medestanders meegeno men, aldus een mededeling van Britse militaire zijde. Men wist niet of de be trokkenen om het ’even zijn gekomen. De betrokkenen zijn niet in een ziekenhuis terechtgekomen, maar het is niet onge bruikelijk dat artsen in de buurt slachtof fers van schietpartijen behandelen, zonder dit aan de autoriteiten te melden. gevraagd, de leiders van de beweging voor de burgerrechten van hun plan af te brengen, en zou ook persoonlijk contact hebben opgenomen met de organisatoren van de demonstratie, die evenals alle andere betogingen door de Noordierse re gering is verboden Het bezoek is van belang, omdat Dajan de geestelijke vader is van de zogenoemde „vrede in fasen”, waarvan opening van het Suezkanaal de eerste stap moet zijn. Dajan zal de Amerikaanse regering geen concrete voorstellen doen over waartoe Israel wèl en niet bereid is, maar zijn ideeën voorleggen over de vraag, hoe een vrede in het Midden-Oosten tot stand kan komen. Als de tekenen niet bedriegen, begint er in de Nederlandse politieke tuin langzaam een klimaat te ontstaan, waarin de rooms-rode samenwerking weer kan op bloeien. In beide partijen hangt al een welwillend sfeertje en men begint steeds aardiger tegen elkaar te doen. Herstel van de goede betrekkingen is voor beide partijen dan ook van levensbe lang. De K.V.P. is op haar retour, de P.v.d.A. wint alleen met D’66 en P.P.R. nooit de macht. Het brede verkiezingson- derzoek, dat een werkgroep van politico logen deze week uitbracht, heeft dat nog weer eens aangetoond. Wil de progressieve concentratie ooit een meerderheid krijgen, dan zal de K.V.P. moeten bij springen. De verhoudingen tussen socialisten en D’66 lijken er trouwens ook niet hechter op te worden. Dat we na het kabinet-Biesheuvel zul len worden geregeerd door een coalitie van christen-democraten en progressieven, is nu al vrijwel zeker. De confessionelen zullen stellig geen brood meer zien in een nieuw verbond met V.V.D. en DS’70. De huidige coalitie is nog maar nauwelijks een half jaar bezig en toch wil het al niet zo goed meer. Maar zolang aan beide kanten de zaken intern nog niet geregeld zijn, heeft het weinig zin een breuk te forceren. De christen-democraten hebben echter deze week een belangrijke stap voorwaarts ge daan. Steenkamp gaat voor de christelijke volkspartij een politieke doctrine ontwer pen, zoals Mansholt dat bezig is te doen De premier van de Ierse republiek, Jack Lynch, heeft een beroep op het IRA gedaan alle handelingen te vermijden die tot een herhaling van het bloedbad van Londonderry kunnen leiden. Hij gaf het IRA niet de schuld van de „niet uitgelok te gebeurtenissen” van de „bloedzondag” maar riep iedereen op de Britse troepen niet het geringste excuus te bieden voor het openen van het vuur. Op een perscon ferentie verklaarde Lynch dat waar schijnlijk duizenden Ieren de grens over zullen trekken om aan de demonstratie in Newry deel te nemen. Hij vroeg hun, zich kalm en vreedzaam te gedragen. TEL AVIV. De Israëlische minister van Defensie Mosje Dajan is naar Ameri ka vertrokken, waar hij besprekingen zal voeren met zijn Amerikaanse collega Melvin Laird en minister van Buitenland se Zaken William Rogers. LONDEN (UPI - DPA). De Britse regering heeft gisteren haar troe pen in Ulster opgedragen, alles in het werk te stellen om de katholieke protestmars zondag in het Noordierse grensstadje Newry te verhinderen. Volgens politieke kringen in Londen wijzen diverse inlichtingen erop, dat het ondergrondse Ierse Republikeinse Leger (IRA) aanstuurt op een con frontatie die nog bloediger kan worden dan die in Londonderry een week geleden, waarbij dertien doden vielen. DACCA. (ANP, UPI en Reuter) Pre mier sjeik Moedjibuer Rachman van Bangladesj heeft gisteren een flinke steun in de rug gekregen doordat elf Europese landen en Israel overgingen of aankondig- den te zullen overgaan tot erkenning van het voormalige Oost-Pakistan. bevolking van Rhodesië Rhodesië is al die tijd en technisch nog steeds een zelfbesturende Britse kolonie, hoewel de Smith-regering de banden met het moe derland ruim zes jaar geleden definitief heeft doorgesneden een unieke kans krijgt zich politiek uit te drukken. Beide parlementariërs geven toe dat er intimidatie op de zwarte bevolking wordt uitgeoefend, namelijk door het militante deel der Afrikaners, die aan vankelijk met onstuimig optreden, trachten te voorkomen dat hun zwak kere broeders door de officiële propa ganda worden meegesleept en door de blanken, die er vaak niet voor terug deinzen hun Afrikaans personeel met ontslag te bedreigen, indien zij zich te gen de voorstellen uitspreken. Maar on danks dit zou er geen twijfel aan be staan dat de overgrote donkere meer derheid de plannen verwerpt. Indien dat inderdaad het geval zal Na de eerste strubbelingen rond het onderzoek heerste behalve bij een aan tal Labourleden van het Lagerhuis, maar niet partyieider Wilson, ook onder vele Afrikaanse regeringen een derge- iyke stemming. het communiqué noodzaak van de Engelse soldaten controleren alle ver keer naar Newry op verborgen wa pens. Het stadje is door de Britse troepen zo goed als afgegrendeld. In een donderdag door de Afrikaanse landen bij de veiligheidsraad der VN ingediende resolutie wordt er bij Enge land op aangedrongen de voorgenomen regeling met Rhodesië te laten verval len en een constitutionele conferentie over de toekomst van het land bijeen te roepen. De Somalische minister van Buiten landse Zaken, Omar Artech, die de re solutie mede namens Guinea en de Soedan indiende, zei dat het daarin ver vatte voorstel gematigd was, zodat op grote steun kon worden gerekend. Over de commissie-Pearce wordt al leen gezegd, dat deze „helemaal onder de duim van premier Smith” staat en niets betekende als er een volkstel ling wordt gehouden. ADDIS ABEBA. (AFP) Engeland heeft gisteravond zijn veto uitgesproken over de Afrikaanse ontwerpresolutie inza ke Rhodesië, waarin van Engeland wordt geëist het akkoord met Rhodesië niet ten uitvoer te leggen. Naast Nederland (premier Biesheuvel liet in Islamabad een brief aan president Bhoetto van Pakistan overhandigen waar in hij hem van de voorgenomen erken ning van Bangladesj op de hoogte bracht) waren die elf Europese landen West- Duitsland, Engeland, Ierland, België en Luxemburg, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland en Oostenrijk. De reste rende twee EEG-landeii Frankrijk en Ita lië zijn nog niet zover. Voor Frankrijk schijnen de betrekkingen met Pakistan en de Arabische landen een belangrijke rol te spelen. Bij de grote landen die de nieuwe staat nog niet hebben erkend, zijn de volksre publiek China en de Verenigde Staten. Premier Moedjiboer Rachman, die de massale steun ongetwijfeld zal toejuichen, heeft aangekondigd zich bij het Britse Gemenebest te willen aansluiten. KORROSSIEVRIJE VRAAG VRIJBLIJVEND I» S OFFERTE BIJ 30 SCHOTERWEG44 TEL 25 42 82 CD Twee Britse parlementsleden bei den oud-ministers Maurice Foley (Labour) en Nigel Fisher (Conserva tief), die pas een bezoek aan Rhodesië hebben gebracht, proberen thans in Addis Abeba de Afrikaanse landen op andere gedachten te brengen door de voor hen hoopvolle tijding, dat het vol gens hun indrukken onomstotelijk vaststaat, dat de Rhodesiche Afrikaners in grote merderheid een „neen” zullen laten horen. Door tegen de Pearce- commissie te zijn zouden de Afrikaners daarom hun eigen ruiten ingooien. Het werk van de Pearce-commissie betekent dat de onmondige Afrikaanse MARK1EZEN/ZONNESCWERMEN RDLLUIKEN/LUXAFLEX JALÖUZIEËN vergadering die door de meesten van de 221 werknemers werd bij gewoond. Velen werkten al meer dan 30 jaar bij de krant. „Collega’s, we staan allemaal op straat”, zei hun gekozen vertegenwoordiger na een vergadering met de directie. „De krant is overleden. De maatschappij zal worden opgeheven.” De bekendmaking werd zwijgend aan gehoord. De journalisten en de zetters waren piet verrast. Zij hadden deelgeno men aan de onderhandelingen over het herverschijnen onder een nieuwe directie, toezicht van de beroepsorganisaties en de door de regering geleide vakbonden Na twee avonden de kwestie te hebben besproken, verwierpen de werknemers tenslotte de voorgestelde nieuwe arbeids contracten als „fraude”. Beide vergaderin gen moesten op last van de politie worden beëindigd. „De krant is verdwenen omdat de rege ring geen kritiek toestaat”, zei een van de werknemers. „Madrid” werd op 26 november door de regering gesloten omdat de eigenaars van het blad de wet op de verklaring inzake eigendom van dagbladen hadden overtre den. De regering heeft herhaaldelijk ont kend dat dit een daad van censuur zou zijn. De krant is lange tijd beschouwd als de meest democratische stem onder de Spaanse dagbladen en heeft een lange lijst van boetes moeten betalen. „Madrid” had 60.000 abonnees en was een avond blad. Guinee, India, Somalië, Soedan, Argen tinië, Panama, Joego-Slavië, de Sovjet- Unie en China stemden voor de resolutie, de Verenigde Staten, Frankrijk, Italië, België en Japan onthielden zich van stemming. Voordat gestemd zou worden had de Britse ambassadeur, Sir Colin Crowe, ge zegd dat de resolutie het werk van de commissie-Pearce ernstig in gevaai zou brengen en de uitslag daarvan zou beïn vloeden. Over het in de resolutie vervatte voorstel dat Engeland een nieuwe grond wetgevende conferentie zou moeten beleg gen met vertegenwoordigers van de Afri kaanse meerderheid in Rhodesië, zei Cro we dat een andere procedure „in de huidige omstandigheden” voor Engeland onaanvaardbaar zijn. Het was het vijfde Britse veto in de Rhodesische kwestie en de zevende in totaal. De twee andere waren tegen reso luties tijdens de Suez-crisis van 1956. Het Britse hoofdkwartier in Belfast heeft meegedeeld, dat IRA-leden zich zondag mogelijk vermomd als Britse mili tairen onder de ordetroepen zullen men gen. Een onbekende vrouw had het hoofdkwartier telefonisch meegedeeld dat haar zoon en schoonzoon, beiden lid van de ondergrondse organisatie, al Britse uni formen hadden ontvangen. Gezien de ernstige situatie in het Mid den-Oosten achtten beide partijen het „noodzakelijk” dat VN-bemiddelaar Jar ring overeenkomstig de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967 on middellijk overleg met de betrokken par tijen begint. Begin januari zijn uit een stomerij in Londonderry 200 uniformen gestolen. Het stadje Newry, 13.000 inwoners en overwe gend katholiek, is gisteren door Britse troepen met pantserwagens afgegrendeld. Op alle toegangswegen zijn wegversper ringen opgericht om te verhinderen dat het IRA wapens en manschappen het stadje binnensmokkelt. Het is een van de grootste veiligheidsoperaties die het Britse leger ooit in Ulste*' heeft uitgevoerd. Het feit dat Newry slechts acht kilometer verwijderd is van de grens met de Ierse republiek maakt de toestand extra explo sief. De Britse regering heeft de organisato ren van de protestmars met klem ver zocht, de demonstratie af te gelasten, maar men wil daar niet van horen. De premiers van Engeland en Ulster, Heath en Faulkner, beraadslaagden gisteren de hele dag over de kritieke situatie en bezwoeren na afloop van hun overleg nogmaals de demonstratieleiders, hun plannen te laten varen. „De gevaren van deze mars worden duidelijk en algemeen onderkend. De organisatoren moeten zich bedenken voor het te laat is” aldus een gezamenlijke verklaring. Bij een schietpartij in Belfast tussen Britse militairen en gewapende demon stranten zijn vier mannen neergeschoten. voor de progressieve volkspartij. En zoals de P.v.d.A. zich intern op het socialisme bezint, zo gaan de drie confessionele par tijvoorzitters wat orde brengen in de dis cussie over de uitgangspunten. Zoals over de vraag wat een open partij nu eigenlijk is en wat de betekenis moet zijn van het evangelie als inspiratiebron van het politiek handelen. Maar aan beide kanten zal een nieuwe politieke doctrine de basis worden van verdere samenwer king en het is te verwachten, dat die doctrines niet zo gek veel van elkaar zullen afwijken. Ze hebben in elk geval de zelfde onderwerpen als uitgangspunt. Weet men het aan beide kanten tot een federatie te brengen die de zelfstandigheid van de partijen nog onverlet laat, dan is men al een heel eind op streek en kan men politiek met elkaar in zee gaan. Maar voor het zover is, zal er nog heel wat (vuil) water door de Rijn stromen. Wat De Zeeuw nu nog moet bewijzen, is dat hij, om met André van der Louw te spreken, niet wordt gebruikt als vooruit strevende camouflage voor een rechts be leid. De nieuwe K.V.P.-voorzitter is daar mee al druk bezig. Hij wint sneller aan invloed dan aanvankelijk kon worden verwacht. Vroeg of laat zal ook de Ka merfractie zich wel achter hem scharen. Fractieleider Andriessen zit echter voorlo pig nog vastgebakken aan een regeerak koord, dat premier Biesheuvel als een pantser beschermt. Maar dat regeerak koord geldt niet voor eeuwigheid en amen. WVVWVWVVVVVWVVWVWAAMVV*MVWVVWVIA/VVVVVVVWVWVVWVVV^^ MUWM5aWINVUmNVIMMMNINI^^ zijn, dan loopt de ouverture van de Britse conservatieve regering net zo vast, als Labours vroegere pogingen. Wat dan? Sir Alev Douglas Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft meteen al gezegd dat bij de mis lukking van zijn initiatief het enige dat erop zit een terugkeer naar de status quo is. Het betekent dat de VN-sancties (die Engeland trouwens niet in z’n eentje kan opheffen) zullen doorgaan. Ogenschijnlijk deren ze Rhodesië wei nig, omdat ze door het toedoen van Zuid-Afrika en Portugal niet water dicht zijn terwijl bovendien de Verenig de Staten hun chroom-aankopen in Rhodesië zullen ehrvatten. De winkels Rhodesië zullen hervatten. De winkels nale artikelen, maar het is een feit, dat als gevolg van de vrij algemene boycot van het land Rhodesië’s economische expansie tot stilstand is gekomen. In Londen gelooft men daarom dat Smith over een paar jaar gedwongen zal zijn opnieuw met de Britten om de tafel te gaan zitten. Maar het onmid dellijk perspectief is somber. Het grote gevaar is namelijk dat door een falen van het Britse plan Smith helemaal in de armen van Zuid-Afrika zal worden gedreven en dat Rhodesië hoe langer hoe meer naar apartheid zal afglijden, waarbij bloedige uitbarstingen, door toenemende guerrilla-activiteiten, zo goed als zeker niet zullen uitblijven. De nadruk die in wordt gelegd op de bemiddeling door Gunnar Jarring is vol gens politieke waarnemers een bewijs te meer dat president Sadat met zijn aan- dringen op steun voor hervatting van de oorlog met Israel bij het Kremlin tot dovemansoren heeft gesproken. Het is duidelijk dat de Russen er niets voor voelen bij een nieuw militair avontuur van Egypte betrokken te worden. s3

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3