Volle wegen schrikken het publiek niet af DE BEURS DEZE WEEK WELVAARTSPEIL BEPAALT OMVANG VAN AUTOPARK HANDELSAKKOORD VS EN EEG ROND Vakbonden bij Philips eisen 3 verbetering STAKINGEN GOED VOORBEREID Wat denkt die rechtbankpresident wel?” r f r ii h J2 1 .1 q Wall Street Albert Heijn VRIJHEID MYTHE GEVAAR ZATERDAG 5 FEBRUARI 1972 9 Recordstanden 99 Q Bemiddeling Aanfluiting S In beroep DIAMOND INVESTMENT ASSOCIATION ADVIES- EN BEMIDDELINGSBUREAU VOOR DIAMANTBELEGGINGEN •.■LA DIAMOND INVESTMENT ASSOCIATION •i!iiimmiiii!’'Hiiniini!ii!mrnniniiii!ifflT!’niini»inni!„’'’niii!iiiiiii!in'’ijii!nniiimi!''niiiiiiiiiiiiin’'’'Hn!n!niiiii!’'iiinnjupimnm!iinminiimmmr zaak. (Van onze redactie economie) >n- 3a- op lag vang van het wegennet een „randvoor waarde” is voor het gebruik van de auto. Wanneer de om vang van het wegennet maar lang genoeg constant wordt gehou den, zal dat op den duur remmend moe ten gaan werken. Maar gezien de grote aanhankelijkheid van vele automobilisten voor hun wagen zal het heel lang duren voor het zover is. Tegen die tijd zal, aldus de heer Mulder, de verkeerschaos cata strofale afmetingen gekregen hebben en zal bijvoorbeeld ook het werkelijk essen tiële goederen- en personenvervoer in ge vaar zijn gekomen. Alle wegen, die maar enigszins als sluipweg kunnen dienen, zouden dan vol verkeer zijn gelopen. Het is volgens dr. Mulder te verwach ten dat het zover niet zal komen. Een andere randvoorwaarde, namelijk de be perkte parkeerruimte zal voor die tijd in werking treden. Drs. Mulder verwijst ook op grond van cijfers en andere gegevens nog twee my then naar het rijk der illusies. Ten eerste dat in het openbaar vervoer de sleutel ligt voor de oplossing van het verkeerspro bleem en ten tweede dat in de toekomst de elektrische auto alles beter maakt. ZAANDAM. Albert Heijn verwacht dat de netto winst over 1971 waarschijn lijk iets zal achterblijven bij de winst over 1970. In dat jaar steeg de winst nog van 16,2 miljoen tot 17,4 miljoen en werd het dividend verhoogd van 21 per cent tot 22 percent plus 5 percent in aandelen. Blijkens het introductieberlcht voor de super-obligaties op de beurs, is de netto winst tot 10 oktober 1971 13,3 miljoen. Geschat wordt dat de omzet in 1971 f 1312 miljoen zal bedragen tegen ƒ1163 miljoen in 1970. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. De Europese Economische Gemeenschap en de Verenigde Staten heb ben vrijdagmiddag na moeizaam onderhan delen een in wezen nogal mager akkoord bereikt over hun handelsbetrekkingen. De EEG-ministerraad en de regering te Wash ington moeten nu nog hun goedkeuring hechten aan de uiteindeiyke tekst, maar beiderzijds heerste de overtuiging dat daar bij geen onoverkomelijke problemen meer zullen ontstaan. AMSTERDAM. De beurs van Am sterdam was opnieuw vast, maar werd later in de week enigszins onregelmatig. Winstnemingen begonnen het sterk opge blazen koerspeil aan te tasten waardoor het klimaat wat grilliger werd. Ook Wall Street gedroeg zich enigszins onregelmatig met dagelijkse stijgingen en dalingen. Het koersniveau bleef echter boven de 900 en aan omzetten was geen gebrek. Verwacht wordt dat ook het nieuwe jaar een fors tekort zal laten zien op de Ameri kaanse handelsbalans en dat de nieuwe koersverhoudingen tussen de internationa le muntsoorten pas op wat langer termijn de Amerikaanse positie op de wereld markten ten goede zal komen. Voor Amsterdam was het over het al- EINDHOVEN. De werknemersorga nisaties bij Philips eisen gezamenlijk 3% reële welvaartsverbetering voor de nieuwe eenjarige cao per 1 april. Per die datum moet er 100 plus 1,5% bij de lonen ko men. boven de niveauverhoging die uit de bijsturing volgens het oude contract voortvloeit. dag dag het Pa ine it S van jel- Mid po- es- 12- ur; of Lid Beurs voor den Diamanthandel ur: ur: en 32 15 36% 4% 47% 321'8 34 5P/2 21% 45% 42% 16% 31% 24% 31% 47% 26% 38% 159% 103% 61% 80 30 8 en ur: ur: jn, 'an el an ick, tot i u. Jjs- tu- en. tot Santa Fê Ind Can Pacific Illinois Cent l’enns Centr South Pac. Allied Chem Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting \m. T. a. T Am. Brands Anaconda Aeth Stee) loelng Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Alrcr □up de Nem ■last Kodak ',en Electr >en. Motors ioodyear T. Am. Motors Gisteren 32% 14% 36% 5 47% 32 exd 33% 51% 21% 45% 42% 16% 31% 24% ex 30% 48 26% 38% 161 105 61% 80% 29% 7% EEN BEGRIP VOOR EEN DESKUNDIG, OBJECTIEF ADVIES en een OP MAAT „GESLEPEN” WAARDEVASTE BELEGGING Voor inlichtingen en het aanvragen van onze nieuwe brochure: Beurs v. d. Diamanthandel, Weesperplein 4 - Amsterdam - 0 20 22 54 25 werkgeversorganisaties ie de zaak aanhan gig hadden gemaakt, zullen met een me morie van verweer komen. Verwacht wordt dat partijen nog deze maand hun standpunten voor het hof uiteen zullen zetten. William Eberle, de Amerikaanse delega tieleider, maakte na afloop duidelijk dat deze wat hij noemde „evenwichtige over eenkomst” er zeker toe zal bijdragen de VS van nieuwe protectionische maatrege len te weerhouden wanneer de volksver tegenwoordiging volgende week de dollar- devaluatie moet goedkeuren. Intussen bestaat in Brussel de indruk dat de Amerikanen in feite door de knieën zijn gegaan op een aantal zeer belangrijke punten, maar toch wel voldoende toezeg gingen hebben bemachtigd om dit akkoord van Brussel als een zegepraal te kunnen aanprijzen in de kringen waar Nixon van rechtstreekse belanghebbenden bij de ko mende verkiezingen stemmen hoopt los te weken. De Amerikaanse citrusvruchten kunnen in de maanden juli tot september, wanneer Europa geen eigen produktie heeft tegen laag tarief worden ingevoerd. Er is een wat betere regeling voor de Ameri kaanse tabak en de VS hebben tenslotte aanvaard dat de EEG maar 1,9 miljoen ton (Van onze beursredacteur) Hij komt tot de conclusie dat de sterke uitbreiding van het personenautopark een verschijnsel is waarin een land met een voortdurend stijgende welvaart en een grote mate van consumptievrijheid niet te ontkomen valt. Verzet daartegen baat niet, maar vanwege de bijzonder ongun stige neveneffecten vraagt het wel om een zeer krachtige overheidsbegeleiding. De begeleiding zal allereerst moeten zijn dat door een uitgebreid programma van wegenbouw het doorgaande verkeer zoveel mogelijk buiten de woongebieden gebracht moet worden of naar tracés, bij de aanleg waarvan rekening is gehouden met de veiligheidseisen en met de hinder die het verkeer voor de omgeving kan veroorzaken. Het spreekt ook, volgens Mulder, zo langzamerhand vanzelf dat daarbij met het nodige respect voor de natuurgebieden te werk moet worden ge gaan. Verdere juridische stappen als gevolg van het beroep tegen de uitspraak van de Amsterdamse rechtbankpresident zijn snel te verwachten. Donderdag 10 februari zal de Industriebond NW bij het gerehtshof in de hoofdstad zijn zogenoemde memorie van grieven indienen. De eisende partijen in het kort geding, de bedrijven en d« zitten met de werkgevers.” Met nadruk zei Groenevelt dat de Industriebond de uitspraak van mr. Stheemann „met pijn in het hart en met woede” heeft aange hoord. Slotk oenen Eer gisteren 373% e> 30% 30% 63% 24 39% 21% 37% 100% 49% 51% 46% 76% 44% 33% e> 34% 9% 11% 17% 32% 44% 42 72% NW-districtshoofd Schravemade deelde mee dat de voor de geplande staking gevormde actiecomités in de Rotterdamse metaalbedrijven niet zullen worden opge heven. Zij zullen integendeel zelfs verder worden geïnstrueerd om bescherming te kunnen bieden aan werknemers, die mo gelijk te lijden zullen hebben van repre saillemaatregelen van de werkgevers. IBM Int Har». Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St Royal Dutch Sears Roeb shell Oil Soc. Vacum stand Br. Stand Old N. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel westlngh. Woolworth Ford jfl.M. De Industriebond NW hoopt, dat er bij de rechtelijke macht in Nederland gezon dere ideeën zullen bestaan dan waarvan de president van de Amsterdamse recht bank donderdag getuigde tijdens het kort geding. Dit staat in het pamflet, dat maandag in een oplage van 300.000 exem plaren aan de poorten van de metaalbe drijven zal worden verspreid. praktijk vooral de „gewone” man treffen en er staat nergens geschreven dat alleen de rijken in auto’s mogen rijden en alleen zij behoeften hebben bijvoorbeeld aan het bezoeken van recreatiegebieden. Hoewel het bij deze en gene misschien niet aanspreekt, moet men zich daarbij ook realiseren dat de auto en alles wat daaraan vastzit, veel werk verschaffen. In ons land zijn naar schatting een 175.000 werknemers betrokken bij de auto. Dit afgezien van de sectoren als wegenbouw en horeca, die ook van het automobilisme profiteren. Ook de schatkist heeft flink baat bij de auto. De weggebruikers bren gen jaarlijks meer dan 3,5 miljard in. Voor hen wordt er een 2 miljard uitgege ven. De auto is eenvoudig niet ongestraft uit onze economie terug te dringen. Dat desondanks het koersniveau op de New Yorkse effectenbeurs niet op over tuigende wijze van zijn plaats kwam, wijst op tegenstrijdige motieven bij ko pers en verkopers. De nu binnenstromen de jaarcijfers luiden, wat Amerika be treft, erg gunstig en dat geeft ongetwijfeld een flinke steun aan de koersvorming. Ook de conjuncturele vooruitzichten in Amerika zijn niet ongunstig. Maar deze week lag de dollar op de buitenlandse valutamarkten weer uiterst flauw en dat gaf enige nervositeit. Per 1 oktober 1972 en per 31 maart 1973 willen de werknemersbonden een onbe grensde prijscompensatie. De bonden zijn eventueel bereid per 1 oktober 0,5% te laten zitten, mits daar uitbreiding van col lectieve voorzieningen, zoals woning bouw- en onderwijsactiviteiten, tegenover staan. Verdere eisen: iedereen minstens 20 dagen vakantie. Werknemers van 45 tot 54 jaar 3 dagen extra en vanaf 55 jaar 4 dagen meer. Jeugdige werknemers tot en met 18 jaar 23 dagen vakantie, 19-jarigen 22 dagen en 20-jarigen 21 dagen. Per 1 juli willen de bonden een werkweek van 41,25 uur. De vakantietoeslag zou 7,5% moeten worden met een minimum van f 984, de overwerkvergoeding van maandag tot en met vrijdag zou 50% hoger moeten worden en die voor zaterdag zou gelijk moeten worden aan die van zondag. Ieder personeelslid van Philips zou jaarlijks een aandeel van nominaal 10 moeten krijgen. De bonden willen een bepaling in de cao dat tijdens de duur van het contract wel opgeroepen kan worden tot staking ais er ernstige bezwaren zijn tegen fusie, bedrijfs sluiting of sterke personeelsvermindering door reorganisatie. Meer faciliteiten voor het bedrijvenwerk en een hogere werkge versbijdrage aan de vakbonden staan eveneens op het eisenprogramma. Als het succes heeft, staat niet vast of inderdaad het autoverkeer zal teruglopen. Eveneens in het weekblad ESB en wel in de nummers van 5 en 12 januari rekent drs. K. Mulder af met drie „mythen” over de personenauto. De eerste mythe en één der belangrijk ste argumenten van de tegenstanders van de Leidsebaan is, dat de omvang en de kwaliteit van het wegennet in belangrijke mate bepalend zijn voor de omvang van het personenautopark en voor het gebruik van de auto. Drs. Mulder merkt op dat uit onderzoe kingen in 1971 van het blad „Rij” is gebleken dat de allesoverheersende facto ren voor de groei van het autopark zijn de toenemende welvaart en het naar vo ren schuiven van de auto op de ranglijst van begerenswaardige artikelen. De aan schaf van een auto is bijna altijd een individuele beslissing. De man die een auto wil hebben kan eventuele bij hem opkomende milieubezwaren immers ge makkelijk terzijde schuiven met de over weging dat „die ene auto van hem” er ook nog wel bij kan. De bewering dat door het afremmen of stopzetten van de bouw van nieuwe we gen de groei van het aantal auto’s beperkt of vertraagd kan worden, moet daarom volgens drs. Mulder naar het rijk van de Illusies worden verwezen. Ook het gebruik van de auto is, zo leidt drs. Mulder uit cijfers en andere gegevens af, niet of nauwelijks afhankelijk van de omvang van het wegennet. Het patroon van het sociale leven, het welvaartspeil en de al bereikte graad van motorisering zijr waarschijnlijk bepalend. Drs. Mulder ontkent niet dat de om- Nu kan men hier tegenover stellen dat de wegen dan kennelijk nog niet vol genoeg zijn. De kampioenen van het openbaar vervoer zeggen dan ook: „Zo lang een weg niet „vol” is zal bij de huidige kwaliteit van het openbaar ver voer, de auto geprefereerd worden en loopt de rentabiliteit van de openbare vervoersvoorzieningen gevaar”. Aldus de heren H. A. de Haes, lid van de Werk groep Milieubeheer der rijksuniversiteit te Leiden, en J. Vogelaar, wetenschappelijk medewerker van het Nederlands econo misch instituut, in hun artikel in Econo- misch-Statistische Berichten van 9 januari over de inmiddels afgestemde „Leidse baan”. Beide heren pretenderen dat iedereen het stelsel van openbaar vervoer verder wenst te ontwikkelen en zij vragen zich af of het daarbij niet noodzakelijk is om de geplande groei van de weg-infrastruc- tuur doelbewust af te remmen. Immers, zonder dat gaat het niet. Dit geven de heren toe, zie hun zoëven geciteerde woorden. De angst en wrevel bij de heer Prins zijn dus niet ongegrond. Er is een streven naar openbaar vervoer ten koste van de auto en via het beperken van de wegenbouw. De vraag is in welke mate het ooit succes zal hebben. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De voorzitter van de Nederlandse vereniging van wegenbou wers, ir. A. D. Prins, heeft zich scherp gekeerd tegen de plannen van de regering en van minister Drees in het bijzonder om het gebruik van de auto af te remmen en het openbaar vervoer te stimuleren. „De investeringen in versterkt openbaar vervoer zullen weggegooid geld blijken te zijn”, zo zei hij. Dat is krasse taal. Volgens de heer Prins wordt de auto maar door een kleine, maar actieve min derheid van ons volk verguisd. Die min derheid krijgt te veel gehoor bij de over heid, met als gevolg een tweeslachtig beleid: het autoverkeer wordt niet werke lijk afgeremd en het openbaar vervoer wordt nauwelijks attractiever en rendabe ler. Rest de vraag of de heer Prins gelijk heeft, of inderdaad de Nederlandse bevol king allang heeft gekozen voor de auto, waarvoor ze zoals de heer Prins zegt, dubbel en dwars betaalt en dat ook in de toekomst zal doen. Welnu, één ding staat vast. Het publiek heeft zich bewust door het achterblijven van de uitbreiding van het wegennet bij de vergroting van het autopark niet laten afschrikken. Volgens gegevens die de Stichting Weg ons verstrekte, had ons land op 1 januari 1966 binnen de bebouwde kom 25.278 kilometer verharde weg en op 1 januari 1970 29.213. Dat is 15,5 percent meer. Buiten de bebouwde kom steeg het aantal kilometers verharde weg met 3,6 percent van 46.140 tot 47.777 kilometer. In diezelf- tal personenauto’s van 1,5 miljoen tot 2,25 de periode veranderhalfvoudigde het aan- miljoen. Ook in 1966 werd er al geklaagd over te volle wegen. naar huis. Ook de weekeindploegen zullen niet kunnen werken. Overmacht, zei men, de dagploeg heeft de energiebronnen afge sloten. Inmiddels is vrijdagavond de scheepsreparatiewerf van Niehuis Van den Berg ook geheel plat komen te liggen. bij de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij zal in ieder geval tot maandag morgen worden doorgestaakt. Bij het in stallatiebedrijf De Hoop waren 1500 werknemers betrokken bij discussies. Een deel van de bezetting van het elektrotech nisch bedrijf Van Rietschoten en Hou- wens werkte niet. Honderd man van de 500 werknemers van het Vlaardingse be drijf Cincinnati Milacron legden vrijdag middag het werk neer. In Amsterdam waren ook vrijdagavond de voornaamste haarden van onrust de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Mij. van het RSV-concern en Verschure en Co (behorend tot de Industriële Handelscom- binatie Holland). Bij de NDSM wachtten dê stakers de nachtploeg bij de poort op. Zij bewogen hun collega’s niet aan het werk te gaan. Volgens een NVV-functio- naris zal maandag bij de NDSM wel wor den gewerkt. In ieder geval zal er zowel bij de NDSM als bij Verschure dit weekeinde niet worden gewerkt. De stakers bij Ver schure zijn in de loop van de middag naar huis gegaan, de avondploeg kwam niet op. Het is niet bekend of de werkne mers maandag weer komen. Van uitbrei ding tot andere bedreven in de hoofdstad is niets bekend. NKV-voorzitter P. J. J. Mertens is in middels nog steeds bereid te bemiddelen, zo heeft hij vrijdagmiddag bevestigd. Aan deze bereidheid rees twijfel toen bekend werd dat hij eerder op de dag Industrie bond NVV-voorzitter Arie Groenevelt tel- fonisch had meegedeeld, dat hij geen stappen heeft gedaan om tot bemiddeling te komen. Hij zou ook geen plannen daartoe hebben. Later voegde de NKV-voorzitter daar aan toe: „Ik werp me niet op als de man die het nu wel snel even zal oplossen.” Mertens vindt zichzelf niet de juiste man om de eerste stappen te doen. Maar hij wil eventuele bemiddeling graag bevorde ren en hij zou daartoe ook wel „als het erin zit” het initiatief willen ne men. Zover is het nog niet. De talloze tele foontjes en brieven, die de heer Mertens de afgelopen tijd over de metaalkwestie kreeg, bieden geen concrete aanknopings punten. „Maar”, zei de vakcentraleleider, „wie over bemiddeling in dit conflict wil komen praten is welkom.” (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. „Wat denkt die recht bankpresident wel? Dat-ie ons monddood kan maken? Wij zijn niet van plan ons enige recht prijs te geven. Als dat moet gebeuren, dan kunnen de vakbonden wel opgeheven worden.” Dat waren vrijdag avond enkele reacties uit het Waterwegge bied. Bij de meeste bedrijven die „plat” lagen, heerste daar een betrekkelijke rust. Al heten de acties dan officieel „wild” te zijn (dat wil zeggen zonder de openlijke steun van de vakbeweging), ze maakten een goed voorbereide indruk. Dat komt vermoedelijk, aldus districtsbestuurder A. Schravemade, omdat de mensen konden profiteren van de ervaringen, die zij al enkele weken tijdens de officiële sta- kingsvoorbereidingen van de NVV-Indus- triebond hadden opgedaan. Dat komt om dat de NVV-leden al weken getraind waren, aldus een districtsbestuurder. Bij Verolme-IJsselmonde bijvoorbeeld was alle uiterlijk vertoon het bord aan het hek „Wij staken”. Het zag er wel naar uit dat men daar maandag ook zou sta ken. Hetzelfde geldt voor de Verolme- werf in de Botlek. Bij Wilton-Fijenoord in Schiedam zal maandag ook worden gestaakt. Op de Gus- owerf was het vrijdag steeds zeer onrus tig, de meeste personeelsleden werkten niet. De nachtploeg ging vrijdagavond Verder bepleit de heer Mulder strenge eisen te stellen aan de auto. Op vrijwillige basis komen de verbeteringen ten aanzien van veiligheid, geluidshinder en luchtver ontreiniging er niet. Ook de controle op het gedrag van de bestuurder moet wor den verscherpt. Ten slotte zullen de bin nensteden aantrekkelijker moeten worden gemaakt door langparkeerders te weren en de kortparkeerders zoveel mogelijk onder te brengen in parkeergarages die binnen een afstand van 300 meter van de belangrijkste winkels of bedrijven liggen. Het zal moeilijk zijn te tornen aan de zakelijke conclusie van drs. Mulder, dat het autopark samenhangt met de welvaart en met de consumptievrijheid. Nu kan men welzijn boven de welvaart stellen, maar welzijn zonder welvaart is ondenk baar^ Dit betekent dat wie het autobezit en autogebruik beperkt wil houden de consumptievrijheid moet aantasten, direct of indirect. Het doelbewust afremmen van de groei van de weg-infrastructuur is zo’n indirecte ingreep. De heren De Haas en Vogelaar bepleiten dat in feite. Maar wie de consumptievrijheid inperkt, tast de grondslagen van onze samenle ving aan en zet de bijl aan een wortel van onze welvaart. De discussie wordt vaak een „pragmatische” genoemd, maar is in wezen een principiële met belangrij ke consequenties voor de economie. Er zit ook nog een sociaal aspect aan de Dit soort inperkingen zullen in gemeen een goede week. De koersindex bereikte op vrijwel alle fronten nieuw* recordstanden. Het buitenland kocht voor al topfondsen, het binnenlandse publiek legde zich meer toe op de lager genoteer den. De internationals konden een aantal bedrijfsberichten verwerken. Zo zag het Philips-aandeel zich gecon fronteerd met concentratieplannen in de Europese computerindustrie, wat het aan deel tijdelijk zelfs een winst opleverde van 3. Koninklijke Petroleum ontving steun van de gunstige uitkomsten van zijn dochter in Canada, nadat de vorige week de Amerikaanse Shell al een forse winst stijging had bekendgemaakt. Het aandeel kon deze week 2 aantrekken. Ook Unilever was ongeveer 2 hoger en de AKZO zelfs 4. Heineken trok tijdelijk 10 aan, maar moest daarna gedeeltelijk terug. Hetzelde gold voor de KLM, die zijn eerdere winst van 10 later halveerde. Vast lag Van Ommeren in de markt met een rijzing van 280 tot dicht tegen de 300 percent. Koninklijke Boot was overiges ook zeer vast met een rijzing van f 124 op 135. Onder de banken viel ABN op met een sprong van 290 op 305. Vanuit het bedrijfsleven kwam een gunstig resultaat van Scholten-Honig bin nen, die hierdoor van 54 op circa 60 terechtkwam. Leidse Wol verbeterde zich om dezelfde reden van 265 percent op circa 300 percent. Voor Homburg werd door een Engelse onderneming een prijs gebo den van 110 waardoor het aandeel van 88 op 108 trechtkwam. De lokale markt was overwegend zeer vast. Vooral hoger genoteerden moesten soms forse sprongen doormaken. Later traden echter winstnemingen aan de dag waardoor de saldowinst deze week flink werd verkleind. Voor de aandelen in de uitgeversbedrijven betekende deze omslag zelfs verliezen van rond 5. Alleen Klu wer was eerst zo vast geweest, dat hier nog een winst overbleef. Albert Heijn echter kon 10 vooruitkomen. Norit f 8 en Amalga ƒ3. Een merkwaardige ontwikkeling voltrok zich reeds in het begin van de week voor een groot aantal laaggenoteerden dat na het fusiebericht voor Homburg onder de invloed van nieuwe fusiespeculatie te rechtkwam. Reesink. Wjjers, Vihamij, But- tinger en Koudijs waren hierdoor nogal ge vraagd. Een forse sprong maakte Proost en Brandt die van 200 op 230 terechtkwam. En Nutricia steeg van 350 op 380. Van der Grinten moest per saldo echter 5 terug en Interlas viel in een dag circa 30 punten. Ballast-Nedam moest van de winst van de vorige week nu 5 prijsge ven. Slotkoersen Eer gisteren Glsterer 369% 31% 29% 63% 24% 39% 21% 37% 102 49% 52% 46% 75% ex< 44% 33% 34% 9% H'% 17% 33% 43% 43% 72% 45% „Een aanfluiting van het recht”. Zo noemde Industriebond NVV-voorzitter Arie Groenevelt het vonnis van de Am sterdamse rechtbankpresident. Hij sprak vrijdagavond op een kaderbijeenkomst in Rotterdam. „De uitspraak was voor ons een koude douche, maar de ongeïnteres seerde manier, waarop de heer Stheemann de pleidooien aanhoorde was voor ons een belediging”, zei hij. De vakbondsvoorzitter dreigde met een staking tot het bittere einde toe als zijn bond in de toekomst ooit nog vergeleken zou worden met een niet-bona fide organi satie, zoals de raadsman van de werkge vers had gedaan. „Dit zal voor ons reden kunnen zijn om nooit meer om de tafel te graan extra gaat opslaan, aanmerkelijk minder dan de 3,5 miljoen ton waarom zij hadden gevraagd. Voor het volgende oogstseizoen zal er. volgens de ontwerp tekst, opnieuw worden onderhandeld over de graanopslag. De Fransen vinden zoiets een kwestie waarover de EEG maar alleen moet beslissen en daarover willen zij dan ook eerst in Parijs beraadslagen. Verder omvat de tekst voornamelijk be- ginselverklai lagen. De VS aanvaardde het principe van wederkerigheid en weder zijds voordeel als uitgangspunt voor de op lossing van de bestaande handelsvraag- stukken tussen Amerika en de EEG. Bij deze verklaring heeft de EEG zich neer gelegd van de VS worden dus (nog) geen concessies geëist voor bijvoorbeeld zuivel, cognac en dextrine zoals aanvan- kel"’: de bedoeling was. Maar hoe doorzichtig de overeenstem ming tussen de twee machtigste economi sche blokken ter wereld tenslotte is ge worden blijkt uit de wijzigingen die wer den aangebracht in de intentieverklaring over het programma ter liberalisering van de wereldhandel. De EEG-ministers wil len die vrijmaking onder andere bereiken door een wereldgrondstoffenakkoord. Een verlangen waaraan vooral Frankrijk en Nederland met het oog op de ontwikke lingslanden groot belang hechten. De Ver enigde Staten zijn tegen zulke overeen komsten. Formeel omdat zij de export positie van de ontwikkelingslanden niet willen aantasten, maar in feite omdat een grondstoffenovereenkomst hun dumping- politiek in de weg zou staan. De omzet in Wall Street was 19.88 miljoen aandelen. Dow- Joneseijfers: Industrie 906.68 3.53), Sporen 256.01 1.30), Nutsbedrijven 114.87 0.32). Avondverkeer: AKZO 70.80 (70.50) , Hoogovens 68.20-68.50 (67.50) , Kon. Olie 117.80 gb-119.90 gl (118.80), Philips 40.70 gb-41 gl (40.10), Unilever 122.50-122.80 gl (122.30), KLM (130.00). 1? .1 J f’- IBB

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9