Bols Grillige Verkerk geen zilver brons Medailleverdeling OLYMPISCH GOUD STROOMDE BIJ SUPERIEURE ARD SCHENK BINNEN PROGRAMMA WINTERSPELEN Teleurstellende vijftienhonderd van Verkerk bevrijdde Ard Schenk van angst voor L „Keessie I 10 MAANDAG 7 FEBRUARI 1972 11 Specialist Angst Afscheid U itslag Richtsnoer Seconde Geen illusie I liiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiuiii I Medailleverdeling per land: totaal brons goud zilver hield TELEVISIE: Nederland I 17.30-18.45 overigens, 3 1 0 0 0 1 0 2 2 0 0 0 2 0 1 4 1 4 2 1 om zodoende in ieder geval verzekerd te zijn van een plaats op het erepodi-. urn.” Maar ai na vier ronden moest Pfrommer het schema wijzigen omdat hij toen al vingers te kort kwam. „Vanaf toen heeft Ard op een schema van 15.10 gereden en dat lukte voor treffelijk”. Zelfs zo goed, dat Schenk, in tegenstelling tot Verkerk, pas na 4.200 meter voor de eerste keer boven de 36 seconden kwam. dat elke wedstrijd opnieuw buiten het bereik van de Noren blijft. Ard Schenk maakt een grapje met „zilveren” Kees Verkerk. Rechts Sten Stensen. 5.000 meter, die moedeloos opmerkte: „Ik had gerekend op goud, maar het is bij brons gebleven. Eigenlijk had ik kunnen weten, dat tegen Ard Schenk niet valt te vechten. En daarbij moet je ook nog altijd rekening houden met Verkerk, want je weet nooit wat hij gaat doen. Het heeft mij trouwens wel verrast, dat Schenk niet in de eerste groep reed. Maar ja”, verzuchtte de 500 meter: goud: Erhard Keller (West-Duitsland); zilver: Hasse Boerjes (Zweden); brons: Valeri Moeratov (Rusland). Een met zijn tijd (2.06.58) tevreden Bols: „Met een beetje meer mazzel was ik hoger geëindigd dan nu, maar voor mijn doen is deze klassering beslist niet slecht”. Wat onmogelijk kon gel den voor Eddy Verheyen, die na twee door hemzelf veroorzaakte valse starts zodanig uit zijn ritme werd gehaald, dat hij ver onder zijn normale niveau bleef. SAPPORO De medailleverdeling bij de herenschaatswedstrijden tijdens de Olympische Winterspelen in Sapporo is als volgt: 1. Nederland A 2. West-Duitsland 3. Noorwegen 4 Zweden 5. Rusland waarschijnlijke tijd van iets meer dan 33 seconden. Via rondetijden van 31,20 en 31,95 ging hij de laatste 400 meter in met e en tijd, die bijna een volle seconde onder die van de Noor Grönvold lag. Het verschil aan de fi nish bedroeg uiteindelijk aanzienlijk meer (1,30) dan Johs Tenmann, de Noorse coach, de avond tevoren had voorspeld. Een door het superieure machtsvertoon van Schenk bijna moe deloze Tenmann zei naderhand: „Dat Schenk de 1500 meter heeft gewonnen, is natuurlijk geen verrassing, maar dat het verschil met Grönvold meer dan een volle seconde zou bedragen, daarop had ik niet gerekend.” Voor Johs Tenmann en zijn Noorse rijders, die Schenk liever vandaag dan morgen van de internationale ijspistes zien ver dwijnen, dreigt Ard Schenk zo langza merhand een obsessie te worden. Een soort schaatswild, waarop de Noren nu al anderhalf jaar vergeefs jagen, maar dagen voorafgaande aan deze 1500 me ter uiterst nukkige en.zwijgzame Put- tershoeker, niet meer weggelegd dan een achtste plaats. Het tijdperk-Ver kerk is definitief voorbij. Ook zijn meest fanatieke supporters, en dat zijn er altijd nog heel wat, zullen moeilijk tot een andere conclusie kunnen ko men. Toch had Schenk, hoe vreemd dat misschien ook mag klinken, op dat moment bepaald nog niet de illusie onder de tijd van Verkerk te kunnen blijven. Althans toen nog niet, afgaan de tenminste op zijn schema van 15.24. Pfrommer: „Met Ard had ik afgespro ken, dat hij in eerste aanleg zou pro beren onder de tjjd van Bols te blijven Voor Ard Schenk waren die feiten na het rijden van Verkerk echter van ondergeschikt belang. Zijn tweede gou den medaille kon hem immers niet meer ontgaan. En dat alleen telde voor hem. De angst, dat Kees Verkerk hem van de troon zou stoten, was immers verdwenen. 1500 meter: goud: Ard Schenk (Nederland); zilver: Roar Grönvold (Noor wegen); brons: Göran Claeson (Zweden). Om dat onvermijdelijke afscheid zo ver mogelijk naar de achtergrond te schuiven, wilde hij voor zichzelf het bewijs leveren dat hij aan een come back bezig was. Maar die opzet mis lukte volkomen. Weigerde Pfrommer gisteren te spreken van een afgang („met een tijd van 2.07 heeft hij als klassementsrijder niet teleurgesteld. Zelf is hij zwaar teleurgesteld, maar voor mij is het een lichte tegenvaller. Meer niet. Kees wilde ten koste van alles winnen”), die druk is vermoede lijk toch te groot voor hem geweest. „Zijn mogelijkheden heeft hij in ie der geval niet overschat. Want voor ik maar iets had gezegd, stelde hij zelf een schema van 2.06 voor. Maar Kees is nu eenmaal een jongen, die een geweldige opduvel krijgt wanneer hij ook maar een halve seconde boven dat schema zit. Ik op mijn beurt weiger om langs de kant verkeerde tijden aan te geven. Kees had in ieder geval sneller moeten openen. Dan was er vermoedelijk niets aan de hand ge weest en had hij misschien wèl op het erepodium gestaan.” Hetgeen in iets mindere mate gold voor Jan Bols,' die indirect de dupe werd van de loting, die Grönvold en Claeson („Door mijn slechte start ver loor ik het contact met Grönvold”) samenbracht in de zesde rit. En evenals vrijdag op de 5000 meter werd Schenk ook zondag geflankeerd door Roar Grönvold, de in een super- vorm verkerende Noor, die desondanks diep moest buigen voor de krachtsex plosie van de superieure Ard Schenk. Zijn tweede zilveren medaille het brons ging naar de Zweed Göran Clae son betekende voor de Noren niet meer dan een pleister op de wonde door het volledige en onbegrijpelijke falen van Dag Fornaess voor wie deze 1500 meter ten minste een plaats op het erepodium had moeten brengen, maar die pas diep in het klassement was terug te vinden. De basis voor zijn schitterende tri omf legde Ard Schenk op de laatste 400 meter, die hij naar Sapporo-maat- staven gerekend voltooide in de on- de 36 seconden te gaan rijden. Hetgeen niet gold voor Ard Schenk, die echter in de ronde daarvoor al een zodanige winst had opgebouwd, dat hem zijn derde gouden medaille niet meer kon ontgaan. Zijn tijd van 15.01,35 betekende een imposante afslui ting van een voor de Nederlandse he- renploeg indrukwekkend Olympisch schaatstoernooi. Ook de in vergelijking met Schenk en Verkerk minder sterke tijd van Jan Bols (15.17,99) kon daar aan niets meer veranderen. Pfrommer: „Een gouden en een zilveren medalle en een vierde plaats voor Jan Bols, het is grandioos. Ik ben verschrikkelijk blij.” Dinsdag 8 februari: 01.00-08.30 uur: kunstrijden heren, 10.00-13.20 uur: kunstrijden paren 05.30-0.6.30 uur: skiën reuzenslalom dames, 01.00-03.40 uur: biathlon. Hoe grillig en onberekenbaar de Zuidhollander in feite is, had hij nooit duidelijker kunnen aangeven dan maandagmorgen op de 10.000 meter. Met de wetenschap, dat deze tien kilo- Vervolgens was het haast beangsti gend om te zien hoe de fysio-therapeut bijna voortdurend rondjes van iets meer dan 36 seconden draaide. Toch heeft bij Pfrommer geen moment de vrees geleef, dat Schenk het hoge tem po niet zou kunnen handhaven en zou terugvallen op rondjes van 37 secon den. De kritieke fase kwam pas na 8.000 meter, de fatale grens op de tien kilometer, toen Verkerk in zijn race de verrassende kracht kon opbrengen om tot ieders verbazing rondjes van onder De uitslag van de 1500 meter is: 1. Ard Schenk (Ned) 2.02,96 (nieuw olym pisch record) (goud), 2. Roar Grönvold (Noor) 2.04,26 (zilver), 3. Göran Claeson (Zwe) 2.05,89, 4. Björn Tveter (Noor) 2.05,94, 5. Jan Bols (Ned) 2.06,58, 6. Valeri Lavroesjkin (Rus) 2.07,16, 7. Dan Carroll (.V.S.) 2.07,24, 8. Kees Verkerk (Ned.) 2.07,43. 9. Johnny Höglin (Zwe) 2.08,11, 10 Kimmo Koskinen (Fin) 2.08,18, 11. Svein Erik Stiansen (Noor) 2.08,63, 12. Gerhard Zimmermann (W.- Dld) 2 08,95, 13. Dag Fornaess (Noor) 2.09,52, 14. Gary Jonland (V.S.)2.09,55, 15. Göran Johansson (Zwe )2.09,66, 19 Eddy Verheyen (Ned) 2.10,96. Noor, „als je ook zo sterk bent en je hebt bovendien al twee gouden me dailles, dan kun je wel wat risico nemen”. Zijn laatste uitspraak accentueert nog eens de grootheid yan Ard Schenk, voor wie ook straks in Oslo de wereld titel als het ware op hem ligt te wachten. Want daaraan twijfelt sinds maandagmorgen niemand meer. Ook Tenman niet. De uitslag van de 10.000 meter is: 1. Ard Schenk (Ned) 15.01,35 (goud), 2. Kees Verkerk (Ned) 15.04,70 (zilver), 3. Sten Stensen (Noorw) 15.07,08 (brons), 4. Jan Bols (Ned) 15.17,99, 5. Valeri Lavroesjkin (Rusl) 15.20,08, 6. Göran Claeson (Zw) 15.30,19, 7. Kimmo Kos kinen (Fin) 15.38,87, 8. Gerhard Zim merman (W-Dld) 15.43,92, 9. Dan Car roll (VS) 15.44,41, 10,'Kyomi Ito (Japan) 15.48,17 11. Per Willy Guttormsen (Noorw) 15.48,71, 12. Osumi Naito (Ja pan) 15.52,93, 13. Dag Fornaess (Noorw) 15.53,30, 14 Kevin Sirois (Canada) 15.58,60, 15. örjan Sandler (Zw) 16.04,90. 16. Bruno Tomolli (Italië) 16.14,52; 17. Giovanni Gloder (Italië) 16.21,42, 18. Colin Coates (Austr) 16.29,94, 19. Jouko Salakka (Finland) 16.35,64, 20. David Hampton (GB) 16.39,01, 21. Clark King (VS) 16.39,82, 22. Richard Toume (Fr) 16.48,70, 23. John Blewitt (GB) 16.51,50, 24. Tsend Ldevsansjarev (Mong) 17.15,34. „Kees rijdt op goud”, voorspelde Schenk kort na zijn rit tegen de on stuimig aangemoedigde Japanner Mae da: „Voor deze afstand zal hij alleen tevreden zijn met goud. Minder niet.” Maar Verkerk is niet meer de Verkerk van een paar jaar geleden, die toen de kracht en de souplesse bezat om on stuimig te openen en halverwege zelfs nog te versnellen. Vertrokken op een schema van 2.06, gelijk aan dat van Jan Bols, die de 1500 meter had moeten openen, tekende zich na 300 meter de nederlaag van de Puttershoe- ker al duidelijk af. Met zijn tijd van 2.07,43 was er voor hem, de in de Even verderop stond een vanzelf sprekend teleurgestelde Sten Stensen, de bronzen-medaillewinnaar op de De naam van Ard Schenk, de veelzij dige, die als eerste schaatser in de historie overduidelijk heeft aangetoond, dat het begrip specialist In de wereld van het/moderne hardrijden volledig is uitgebannen, zal voor altijd onverbre kelijk verbonden blijven met de elfde Olympische Winterspelen. Ook voor de nieuwe generatie zal zijn naam blijven voortleven als de man, die het hardrijden op de schaats een extra dimensie gaf. Zijn glanzende prestaties tot dusver dit seizoen zijn in feite des te opmerkelijker omdat Ard Schenk juist in dit Olympische seizoen besloot zijn studie te laten prevaleren boven het schaatsen, waardoor zijn voorberei ding allferminst optimaal was. Dat hij, in Sapporo de meest succesvolle goud- jager, desondanks tot sublieme topver- richtingen kwam, tekent de imposante kracht van de grootste kampioen uit het moderne hardrijden. In Sapporo voelde Ard Schenk, die in Davos zijn derde Europese titel veroverde, zich sterker dan ooit. Van daar ook, dat hij best durfde te kiezen voor de laatste groep, ofschoon hij op grond van zijn prestaties aanspraken had kunnen maken op een plaats in de eerste groep. Hij trok echter de conse quenties uit de voor de Spelen ge maakte afspraken. Schenk verleende voorrang aan de na zijn matige 1500 meter zwaar aangeslagen Verkerk, om de Puttersboeker zodoende de gelegen heid te bieden de eventueele daaruit vloeiende voordelen uit te buiten. Een kans, die de psychologish zwaar belaste Verkerk gretig en met beide handen aangreep. Want voor hem, de grillige en onbe rekenbare Puttershoeker, had Schenk wel degelijk angst. In de dagen vooraf gaande aan deze 1500 meter werd zijn vermoeden bevestigd, dat de als enige van de Nederlandse equipe bijna in afzondering levende Verkerk op de 1500 meter, nog altijd zijn favoriete afstand, zijn slag wilde slaan. Meer dan wie ook had de nog altijd van eerzucht brandende Verkerk zich vol ledig geconcentreerd op deze afstand. Niets bleef de zwaar beproefde Noorse coach Tenman, wiens hoogmoed door Schenk en Verkerk duidelijk werd ge logenstraft, in het Makomanaistadion in Sapporo bespaard. Daar was allereerst de vernederende afgang der gelouterde vedetten Dag Fornaess en Per-Willy Guttormsen Vervolgens de totale ont reddering bij Sten Stensen, die zijn hele seizoen voor een belangrijk deel had afgestemd op de Olympische tien kilometer. Sten Stensen en niemand anders wint in Sapporo de 10.000 meter had Tenman vorige week uitgeroepen. Voor hem, de vanmorgen diep ont goochelde Noorse coach kwam de hoogmoed echter voor de val. Bovendien moesten de Noren mach teloos toezien hoe de op de schaatspiste ongenaakbare Ard Schenk in de slotrit tegen örjan Sandler, die hij op liefst anderhalve ronde reed, vernietigend uithaalde en zodoende op gelijke hoogte kwam met de fameuze Noren Ivar Ballangrud in 1936 (Garmisch Parten- kirchen) en Hjalmar Andersen in 1952 (Oslo). Deze Noren waren er tot dusver als enige schatasers ter wereld in ge slaagd bij Olympische Winterspelen op drie van de vier afstanden goud te veroveren. Briljante prestaties, die nu door alleskunner Ard Schenk met bijna speels gemak werden geëvenaard. 5000 meter: goud: Ard Schenk (Nederland); zilvev: Roar Grönvold (Noor wegen); brons: Sten Stensen (Noorwegen). 10.000 meter: goud: Ard Schenk (Nederland); zilver: Kees Verkerk (Neder land); brons: Sten Stensen (Noorwegen). (Van onze sportredactie) SAPPORO Toen de diep bedroefde Kees Verkerk ontmoedigd zijn laatste meters voltooide, toen pas gleed de wurgende angst van Ard Schenk af. Op dat moment van bittere tegenstellingen voelde het schaatsfenomeen uit Anna Paulowna zich pas hele maal zeker van zijn zaak. Toen pas wilde hij, de Olympisch kampioen op de vijf kilometer, de stroom van felicitaties in ontvangst nemen. Terwijl coach Leen Pfrommer zich ijlings ontfermde over de onttroonde en volledig gedesillusioneerde 1500 meter-kampioen van Grenoble, op dat moment vierde QQQ. Ard Schenk zijn tweede Olympische triomf binnen drie dagen. 'U'* Vergeten was de valpartij op de 500 meter die hem zaterdag voor een plak op die plaats had uitgeschakeld. meter, waarop hij in het recente verle den grootse triomfen vierde, voor hem de kans was om zijn supporters het laatste restje vertrouwen in hem niet te ontnemen, ging Verkerk razendsnel van start. De tijd van Sten Stensen, de erkende Noorse stayer, die twee ritten daarvoor met zijn fabelachtige tijd van 15.07,08 zijn persoonlijk record met 0,7 seconden omlaag had gehaald, moest daarvoor als richtsnoer dienen. Geruime tijd bleef Verkerk ruim twee seconden boven de tijd van de Noor. Pas vier ronden voor het einde haalde de Puttershoeker vernietigend uit. Via rondjes van iets meer dan 35 seconden. De slottijd die hij daarmee op het scorebord toverde, moet een verlammende uitwerking hebben gehad op de na hem komende stayers. Want daartoe had niemand hem in staat geacht. Vermoedelijk ook Leen Pfrom mer niet, die bewonderend de handen op elkaar bracht toen Verkerk dodelijk vermoeid over de eindstreep gleed. Zijn tegenstander, de Australiër Colin Coa tes, moest toen nog meer dan twee volle ronden afleggen Voor de buitenwacht bestond er op dat moment geen enkele twijfel meer. Kees Verkerk, de nukkige en grillige schaatsvedette, die zich in de uren daarna angstvallig verborgen voor de internationale pers, zou het goud niet meer uit handen hoeven geven. En inderdaad beten internatio naal gevestigde rijders als Per-Willy Guttormsen, Jan Bols en de totaal ontredderde Dag Fornaess, die door de Hoogevener op een vernietigende ach terstand werd gereden, zich de tanden stuk op de tijd die Kees Verkerk op het scorebord had getoverd. Ook Ard Schenk werd niet meer in staat geacht de fabuleuze prestatie van Verkerk te overtreffen. Temeer, omdat de omstan digheden niet meer gelijkwaardig wa ren aan die waaronder de rijders in de eerste groep hadden gereden. „Maar”, lachte een triomfantelijk kijkende Pfrommer later. „Mensen die goed rijden, hebben vaak ook niet alles tegen.” Weliswaar was er op het mo ment dat Schenk naar de start werd geroepen wat meer wind dan in de rit van Verkerk tegen Coates, maar wel brak juist toen de zon weer door. (Van onze sportredactie) SAPPORO Deemoedig bogen zij het hoofd. Sten Stensen, Jan Bols, Kees Verkerk, Per-Willy Guttormsen en al die andere er kende stayers. Tegen deze ver pletterende overmacht viel niet te vechten, door niemand. Bijna drie uur hadden de Noren in de waan geleefd, dat Kees Verkerk de voor iedere Noor bijna beschamende en tegelijk frustrerende suprematie van Ard Schenk zou kunnen door breken. Maar toen verscheen hij zelf op de baan, de koning onder de topschaatsers, aan wiens rijk, hoe pijnlijk ook voor de Noren, nog lang geen einde is gekomen. Die tot dusver elke aanval op zijn machtspositie met superieur ge mak heeft kunnen afslaan. Zoals dat maandagmorgen gebeurde op de tien kilometer, toen de onge looflijk sterke Ard Schenk zijn in drukwekkende overmacht nog eens ten overvloede demonstreer de. Verheyen: „Ook mijn derde start was niet best, waardoor ik bij de krui sing al direct in moeilijkheden kwam. Ik moest sterk inhouden, omdat ik voorrang moest geven aan Stiansen. Had ik dat niet gedaan, dan zou ik, terecht overigens, gediskwalificeerd zijn.” JT

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11