Kamerlid wil onderzoek Veel spierziekten naar achtergrond aanslag i-^>i zijn erfelijk F h c r HELFT SPOORWEGBRUG GEPLAATST met radio-actief materiaal Toenemend onderzoek organen Fiets verder in 1D-T0URS® internationale reisorganisatie van het DIRK VAN DEN BROEK-CONCERN Miljoen schade in Ravenstein Ook sabotage Max Tailleur boos op rokers Auto botste op aanhangwagen vrouw dood I Drs. Schmelzer tegenstander opmars in Delfzijl? koffie-act’e GENEZING NAUWELIJKS MOGELIJK Scherpe controle tandartsen voor PROF. DR. K. H. EPHRAIM OVER NUCLEAIRE GENEESKUNDE Frieslands oudste overleden Gaslevering niet direct in gevaar Aankomende H as jies jhandelaren gearresteerd op verkeer fluoridering j' Wasserij DUYN 2 MAANDAG 7 FEBRUARI 1972 M Bewaking SPECIAAL VOOR DE GEZINSWAS A VERMOORDE VROUW OOK BEROOFD VOOR 35 MILLE INFORMATIE Boek nü uw voorjaarsvakantie Door VROEGBOEKEN f25-EXTRA KORTING PER PERSOON op de UTRECHT Het gebruik van radio-actieve isotopen bij het onder zoek van patiënten en bestudering van ziekteprocessen in het lichaam zal de komende tijd nog sterk toe nemen. Zo kunnen tal van organen, hersenen, schildklier, longen, lever, milt, pancreas en nieren, met behulp van radio-actief materiaal eenvoudig en betrekkelijk snel worden onder zocht. Toepassing van radio-actieve verbindingen als geneesmiddel zal beperkt blijven, aangezien zij daar voor niet specifiek genoeg zijn en te veel nevenverschijnselen vertonen. GESTOLEN Miljoen schade M islukt i i Betaal minder! Ga óók met I t SB iWVWVWVIIVIiWWMVWVIMMfVIAMMMMMAAMAMMMMAf MAM* ADVERTENTIE van Zaterdag is een helft van de thans in aanbouw zijnde spoorwegbrug in de lijn Amsterdam-Hilversum over het Amsterdam-Rijnkanaal geplaatst. De hoofdoverspanning van de nieuwe brug is 188,10 meter. Dit is de grootste overspanning die tot nu toe in Neder land voor een spoorbrug werd toe gepast. Op de foto: De brug wordt geplaatst. Op de achtergrond de oude spoorbrug. EMMELOORD De 52-jarige mevr. F. Koffeman-Pasterkamp uit Urk is zater dag b(j een verkeersongeluk bij Tolle- beek in de Noordoostpolder zo ernstig gewond, dat zij enige uren later in het ziekenhuis in Emmeloord overleed. De 25-jarige W. H. van der Blij uit Ede is zaterdag om het leven gekomen, toen hij met zijn auto op de weg Barneveld- Kootwij kerb roek in een bocht tegen een bestelwagen botste. Zijn vrouw werd ernstig gewond De 32-jarige mevr. M. de Gruiter-Alberts is zaterdag om het leven gekomen nadat de auto waarin zij zat was geslipt en tegen een huis was gebotst. De bestuur der van de auto, de 20-jarige M. J. uit Waalre, werd ernstig gewond. De 19-jarige Tinke Brouwer uit Peperga (gemeente Weststellingerwerf) is in de nacht van zaterdag op zondag met haar auto in Steggerda geslipt en tegen een café gebotst Het meisje werd uit haar auto geslingerd en was op slag dood. STAVEREN. De oudste inwoner van Friesland, deh eer Doede K. de Vries uit Warns, is zondag overleden. Hij bereikte de leeftijd van 103 jaar en acht maanden. gers niets gemerkt. Er werken ongeveer 30 mensen, van wie er zondag tien dienst hadden. br ge m de n< h< dt ja o< tc I die mr het de nas oni bij rei ove OV( per 5 re ges aar in «ch bar P' ai d o] h k d 1 ge: Hi va Dc zij zia va scl lie de w< 1 de we aa gir eis k. de tei da in da va w< 1 •et joi tos ge ree Hi de l de (Nj eer cor sch I bei Vi gr de P» w pe A; m AMSTERDAM „Ik ben diep teleurge steld in u”. Dat zei Max Tailleur zater dagmorgen tegen de elf mensen, die door een jaar niet te roken, een door hem uitgeloofde prijs van duizend gulden hebben gewonnen. „Ik had gehoopt dat dit een besluit voor uw leven zou zijn, maar uit de kranteartikelen van de laat ste week heb ik begrepen dat het u vooral om die duizend gulden ging. En dat Is triest. Deze verwachting heeft prof. dr. K. H. Ephraim vandaag in Utrecht uitgesproken ter gelegenheid van zijn gelijktijdige ambtsaanvaarding als gewoon hoogleraar in de toepassing van radio-isotopen in de geneeskunst aan de Utrechtse universiteit en als bijzonder hoogleraar in de nucleai re technieken aan de Technische Hoge school in Delft. De auto waarin mevrouw Koffeman mee reed botste ’s avonds tegen een onver lichts aanhangwagen, die op de weg stond. De aanhangwagen zou met een tractor het terrein bij een boerderij worden opgereden. Aanvankelijk werd met een zaklantaarn het verkeer op de manoeuvre geattendeerd. De lantaarn weigerde op het moment dat de auto uit Urk naderde die in volle vaart op het obstakel botste VLISSINGEN. Bij het warenhuis „Miro” van Albert Heijn in Vlissingen is zaterdagnacht voor ongeveer 35.000 gulden aan sieraden, foto- en filmapparatuur ge stolen. De dieven hebben zich waarschijn lijk laten insluiten. abnormaals aan de hand is geweest. Daar trad tengevolge van de vorst een afblaas- veiligheid in werking In Ravenstein bedraagt de schade een miljoen gulden. Deskundigen vonden op het terrein van het verdeelstation na het doven van de vlammen (een 65 meter hoge fakkel) sporen van tijdbommen onder de filters in het gasbuizencomplex. De hitte van de gasvlam was zó groot, dat de grond over het hele terrein van het Gasu- nie-station was geblakerd. Alle ruiten in de gebouwen werden vernield. De explosies waren tot ver in de omtrek gehoord; 300 mannen, vrouwen en kinderen uit het kerkdorp in de omgeving werden uit hun woningen gehaald. Zij konden zondagmor gen om half tien naar huis terugkeren. In Vilsteren werd ’s werelds grootste aardgascompressorcentrum (180.000 pk te genover Ravenstein 60.000 pk) voor een ramp behoed door het feit dat één lading zware explosie ven niet tot ontploffing kwam en dat een tweede lading, aange bracht buiten het hek waar de leidingen uit Slochteren binnenkomen, slechts een gat van een meter in de grond sloeg, te ondiep om de buizen te beschadigen. Een tweede bom werd in de buurt van de omheining ontdekt en later door speci alisten van de Mijnopruimingsdienst gede monteerd. Het Ommense station was bewaakt, maar het personeel heeft van aanslagple- Ik had gedacht dat ik met mensen te doen zou krijgen met verstand in hun hoofd, maar de sigarettenfabrikanten hebben de slag gewonnen. Koopt u zich van die duizend gulden maar een luie zitbank en ga daar maar op liggen roken, u hebt er recht op'’ De prijswinnaars lieten merken dat zij op hun beurt er zeer teleurgesteld over waren dat Max Tailleur op grond van „verkeerde krantenpublikaties” zijn ver trouwen in hun goede bedoelingen had opgezegd. Dr L. Meinsma, die de actie heeft geleid, zei erop te vertrouwen dat tenminste 90 pet van de prijswinnaars „niet meer aan roken denkt”. Verge leken met andere anti-rookcampagnes is dat een zeer hoge score, zei hij. De bewaking in Ommen is nu versterkt, maar de Gasunie acht het ónmogelijk ook elders bewaking in te stellen. Er zijn drie straks vier ontvangststations voor het Groninger gas. Er zijn ongeveer 50 meet- en regelstations en nog eens tien export stations. Er ligt 8.000 kilometer gasbuis, in het algemeen niet dieper dan anderhalve meter onder het maaiveld. Het onderzoek naar de saboteurs is zowel in Ommen als in Ravenstein in volle gang. Met het oog op de gebruikte springladingen nemen ook militaire speci alisten eraan deel. De daders van de sabotagedaad zijn in Ommen niet op het omheinde terrein geweest. Ze hebben hun explosiever! ge plaatst tegen de buitenkant van het hek, op de plek waar de gasleidingen vanuit Slochteren binnenkomen. De rijksrecher- che leidt hieruit af, dat de daders zich te voren goed hebben georiënteerd. Zij achten fluoridering van het drink water een eerste stap op weg naar een goed overheidsbeleid ten aanzien van de tandheelkundige verzorging. Andere over heidsmaatregelen die in combinatie met drinkwaterfluoridering genomen moeten worden, zijn: stimulering van de voorlich ting over cariëspreventie, maatregelen die gebruik van sacharosehoudend snoep beperken en bevordering van het tand heelkundig onderwijs, te beginnen met de opheffing van de huidige financiële beper kingen. Ook moet met de opleiding van jeugdtandverzorgsters worden begonnen. De initiatiefnemers van deze brief zijn enkele bestuursleden van de tandheelkun dige faculteitsvereniging in Groningen. De Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde vindt deze actie van de studenten een heel begrijpelijke zaak. Volgens de heer G. J. Sollewijn Gelpke, woordvoerder van de maatschappij, is het hoofdbestuur verheugd dat de studenten voor het eerst iets van zich laten horen omtrent de wenselijkheid van fluoridering en preventief werken. „Wij zien het als een teken van engagement”. Een aanzienlijke korting op de kostprijs van deze metingen is noodzakelijk, alleen dan is het mogelijk patiënten te laten profiteren van de vooruitgang zonder dat de maatschappij overbelast wordt door de steeds stijgende kosten van de geneeskun dige voorzieningen. (Van onze correspondenten) OMMEN/RAVENSTEIN Over de daders van de sabotage-acties tegen de compressorstations van de Gasunie en hun motieven tast men nog in het duister. Het VVD-Kamer- lid mr. A. Geurtsen heeft reeds een diepgaand onderzoek naar de achter gronden van de aanslagen verlangd. Hij stelt ook vragen over de veilig heid van de bevolking bij dit soort gebeurtenissen en over de conse quenties van de aanslagen op de gas voorziening, met name voor westelijk en zuidelijk Nederland. TILBURG De 39-jarige Tilburgse ge- zinsverzorgster Geertruda Egberts, die woensdagnacht is doodgeslagen, is waar schijnlijk beroofd van een schoudertas. Aldus heeft de Tilburgse politie geconclu deerd Het was een bruinieren tas, waarin een aansteker zou hebben gezeten van het merk „Franklin”. De aansteker was met een gebloemd stofje bekleed. Hij pleitte voorts „in het belang van de geneeskunde” voor een duidelijke functiescheiding in wetenschappelijk onderzoek, onderwijs en patiëntenzorg. „Naar mijn mening is het rechtvaardig om van een aan het academisch zie kenhuis werkende specialist te eisen dat hij een van deze taken zo goed mogelijk vervult. Welke taak hij ten slotte kiest is sterk afhankelijk van per soonlijke voorkeur, aanleg en karakter. Bij de ontwikkeling van radio-actief materiaal staat de vraag centraal hoe bij een zo klein mogelijke stralenbelasting voor de patiënt zo veel mogeljjk nuttige informatie wordt verkregen. Bij Isotopen voor dit doel kiest men Als gevolg van de gestegen materiaal- prijzen en de verhoging van loon- en andere kosten en mede door verschuivin gen naar duurdere prijsklassen is de ge middelde prijs van een rijwiel ten opzich te van vorig jaar met ongeveer 9 percent gestegen. De export daalde van 63.000 stuks naar 56.000 stuks. De invoer steeg van 231.000 naar 316.000 stuks. De Neder landse produktie van rijwielen gaf een stijging te zien van 646.000 naar 662.000 stuks. Betrouwbare interne gegevens wijzen op een teruggang van de binnenlandse bromfietsafzet in de handel van ongeveer 9 percent, terwijl vorig jaar nog een stijging werd bereikt van circa 8 percent. De oorzaak van deze achteruitgang is waarschijnlijk het toenemende gebruik van de auto en in mindere mate de fiets. Elk van deze drie gebieden vereist echter een zeer grote kennis van het eigen vak Dit laatste kan men niet zeggen van de vele bestuurlijke func ties van faculteit en universiteit”, zo zei prof, Bethlem. .4 daarom gammastraling, dat een geschikte energie uitzendt en dat bovendien een zo kort mogelijke halveringstijd heeft. In een aantal gevallen is deze tijd zo kort een aantal uren dat dergelijke isotopen niet meer fabrieksmatig vervaardigd kun nen worden, er is geen tijd meer om het produkt naar een klant toe te zenden. Na de aanslagen van zondagochtend deed zich terstond de vraag voor, of de „spuiter”, die vorige week zondag op het óasunieterrein in Rijswijk optrad, ook niet een verdachte oorzaak heeft gehad. Maar de Rijswijkse politie en de Gasunie hebben verklaard dat er in Rijswijk niets AMSTERDAM Zeer veel spier ziekten blijken erfelijk te zijn. Dat maakt het mogelijk deze ziekten te bestrijden door ze te voorkomen. Het is mogelijk om bij overigens geheel ge zonde mensen na te gaan of zij dragers zijn van een bepaalde erfelijke spier ziekte. Dit kwam naar voren in de inaugurele rede die prof. dr. J. Be thlem vanmiddag in de aula van de Amsterdamse universiteit heeft gehou den. Prof. Bethlem, sinds 1 september 1971 hoogleraar in de algemene neuro logie aan de universiteit, leidt al vijf jaar een werkgroep aan het laboratori um voor neuropathologie die met fi nanciële steun van het Prinses Bea- trixfonds spierziekten onderzoekt. „Daarmee verplaatst men het pro bleem naar de volgende generatie. Toch lijkt dit verantwoord omdat de kans groot is dat men in de komende tien jaren een methode zal vinden waarmee de dragers met vrijwel 100 percent zekerheid kunnen worden her kend”, aldus prof. Bethlem. Uit recente onderzoekingen blijkt dat spierziekten niet alleen staan, maar nauw verband houden met storingen in het motorisch en centrale zenuwstelsel. „Naarmate wij meer weten van spierziekten, ra ken wij er meer van overtuigd dat ze niet bestaan”, constateerde de hoogle raar AMSTERDAM. Van 1 september 1971 tot 31 augustus 1971 is de totale afzet van rijwielen in Nederland gestegen van 814.000 naar 922.000. een toeneming van 13,3 percent (vorig jaar 11,3 percent). Deze gunstige ontwikkeling wordt mede ver oorzaakt doordat het fietsen door alle lagen van de bevolking steeds meer gezien wordt als een gezonde ontspanning, zo staat te lezen in het jaarverslag van sa menwerkende rijwiel- en motorenindus trie Unikap nv. DELFZIJL. Voor de tweede keer binnen veertien dagen heeft het motor schip „Aldebaran” onverlicht en onbe mand, maar met draaiende motor door de haven van Delfzijl gedreven. Het schip wordt reeds enige jaren gébruikt voor het afvoeren van het bij de aardgasboringen in Slochteren vrijko mend „produktiewater”, dat in op dracht van de Nederlandse Aardolie Maatschappij in de Eems wordt ge loosd. Een sleepboot heeft de „Aldebaran” naar de wal gesleept. De eerste keer dat het schip onbemand door de haven voer, wees alles erop dat gepoogd was de „Aldebaran” tot zinken te brengen door het vol water te laten lopen. Toen het naar de wal was gebracht bleek er een meter water in de ruimen te staan, hetgeen het vermoeden van opzet heeft versterkt. NIJMEGEN De Nijmeegse politie heeft tjjdens het weekeinde twee 20-jarige Duitsers uit Krefeld gearresteerd. Zij stonden op het punt negen kilo hasjiesj te verkopen aan vjjf jeugdige handelaren, in leeftijd variërend van 17 tot 23 jaar, uit Nijmegen, Millinj-en en Bergh. De politie was van de transactie op de hoogte en kwam tevoorschijn toen de Duitsers op de afgesproken plaats in een straat arriveerden. De vijf jonge Neder landers werden na een korte achtervolging aangehouden. Ze zeiden, van plan te zijn geweest, zich zonder betaling van de has jiesj meester te maken. Het gaat in het bijzonder om de bestu dering van zeer snelle biologische proces sen, waarvoor behoefte bestaat aan nog korter levende radio-isotopen. De techniek is de nucleaire geneeskunde te hulp geko men voor de ontwikkeling van radio actieve generatoren waar ter plaatse het kortlevende isotoop wordt vervaardigd. Dit heeft tot gevolg gehad, aldus prof. Ephraim, dat de Wet op de Geneesmidde lenvoorziening is overtreden. Geneesmid delen, en daartoe behoren volgens de wetgeving ook het radio-actief materiaal, mogen echter alleen bereid worden door de apotheker. Ontwikkelingen hebben er toe geleid dat de kortlevende radio-actie ve verbindingen worden gemaakt door een chemicus of een medicus. Apothekers met ervaring op isotopengebied zijn nog steeds uitermate schaars, aldus de nieuw benoemde hoogleraar. De hoogleraar gaf als voorbeeld de mogelijkheid om te voorkomen dat er kinderen geboren worden die aan de spierdystrofie van Duchenne (een toe nemende verlamming die doorgaans voor het twintigste haar de dood ten gevolge heeft) lijden. Bij vrouwelijke familieleden van een lijder aan deze ziekte kan nu abortus provocatus wor den toegepast, althans wanneer is vast gesteld dat het kind een jongetje zal zijn. Deze ziekte komt alleen bij man nen voor, hoewel hij door vrouwen wordt overgebracht. Het blijft echter mogelijk dat een dochtertje ook weer zoons met deze ziekte kan krijgen. HILVERSUM. Minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken vraagt zich af of men met de koffieacties (van het Angola- comité) wel het belang van de volken dient. Een en ander zou betekenen, aldus de bewindsman, dat men dan elders koffie moet gaan kopen en dat dan telkens afgewogen moet worden wat voor oordeel men heeft over het politiek regime van het land. „Dan zou je altijd politieke overwegingen de doorslag m oeten laten geven voor je economisch handelen”, al dus minister Schmelzer zaterdagmorgen in een vraaggesprek voor de Vara-radio. „Ik kan u verzekeren dat er in de gehele wereld heel wat landen zijn waar Nederland en zeker het Nederlandse par lement grote bezwaren tegen hebben, want wij vinden nu eenmaal het prettig ste dat iedereen in de wereld doet zoals wij”. De minister voegde hieraan toe dat bij een zelfde opstelling ook geen handel zou mogen worden gedreven met de lan den van het oostblok. „Ik geloof dat gettopolitiek eerder averechts werkt Het gaat mij om de non-discriminatie”, aldus minister Schmelzer. Omdat Neder land geen staatshandel kent, benadrukt de bewindsman, wil hij de economische rela ties met de overzeese gebieden van kolo niale landen in de eerste plaats overlaten aan het bedrijfsleven. In zijn toespraak getiteld „Nucleaire geneeskunde en nucleaire biotechniek: in symbiose” zed prof. Ephranim echter dat het niet voldoende is wanneer men er in slaagt om bijvoorbeeld de verdeling van de radio-activiteit over het lichaam of een orgaan van de patiënt te meten nadat hem een radio-actieve verbinding is toe gediend. Maatschappelijk zal men er ten zeerste mee gebaat zijn wanneer goede technieken voor de automatisering van deze bepalingen worden ontwikkeld. MAASTRICHT De rijkspolitie en de politie van alle gemeenten in Limburg hebben in de nacht van vrtfdag op zater dag tussen elf en vier uur een onver wachte verkeerscontrole gehouden. In deze nacht, waarin overal in Limburg de generale repetitie werd gehouden voor het carnaval van het volgende weekeinde, controleerden 191 politiemannen op 47 controleposten 7141 bestuurders van mo torvoertuigen op het bezit van papieren, de technische staat van hun motorvoertuig en op het gebruik van alcohol. In 398 gevallen bleek dat de bestuurders alcohol hadden gebruikt. In dertien ge vallen was de bestuurder dusdanig onder invloed dat hij niet meer in staat werd geacht behoorlijk te kunnen rijden. In Zuid-Holland zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een verkeerscon trole 9010 auto’s, 135 motoren en scooters en 239 bromfietsen onderzocht. Onder de bestuurders van deze voer tuigen waren er 14 die wegens alcohol gebruik niet in staat werden geacht om verder te rijden. De politie legde hun een rijverbod op. Van 9 mensen is het rij bewijs ingenomen. Ook de rijkspolitie in Zeeland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op zes plaatsen controles gehouden. Bij 37 auto mobilisten werd drankgebruik geconsta teerd. Er werd echter geen enkel proces verbaal opgemaakt. Tijdens een controle in de nacht van zaterdag op zondag in Noord-Brabant zijn 579 processen-verbaal opgemaakt. Er werd 525 maal gebruik van alcoholische dranken geconstateerd, in zeven gevallen werd een rijverbod opgelegd, terwijl tegen zeven autobestuurders en twaalf fietsers proces verbaal werd opgemaakt wegens over matig drankgebruik. Een politieman werd tijdens de controle getroffen door een bak steen. Wie de steen heeft gegooid is onbe kend. De politieman moest in het zieken huis woredn behandeld. Hij kreeg 30 hech tingen. ADVERTENTIE EigininumimiiiiiiiiiiiiimiiimiinminiuiiiiiiiiiniinnniiiiiiiiiiiiiiiiiiH? AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 I toch al super-voordelige D-TOURS 1 vakantiereizen in maart, april, mei, i augustus of september (seizoen AenB)! Boekingskantoor in Haarlem: Gen. Cronjéstraat 54 - (023) 263869 MMUUUliUIUUiUMIlUlUlumUIUUllUIUUUimUUlUUlUUUlUU GRONINGEN. Eén van de belang rijkste overwegingen bij de keuze een vestigingsplaats van de aanstaande tandartsen in Nederland, zal fluoridering van het drinkwater zijn. Dit hebben de klinische tandheelkundige studenten in Nederland (ongeveer 500 man die binnen drie jaar tandarts zijn) In een brief aan de regering, de Tweede Kamer, de Pro vinciale Staten en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten meegedeeld. 7.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2