Optocht meed binnenstad BETOGING IN NEWRY RUSTIG VERLOPEN Russische kritiek op Luns Dochter van Rhodesische oud-premier Todd hongerstaking Gratis Andreotti voor verslaafden formateur in Italië O Appèl in Rome voor joodse Russen „narcotica in Eén jaar voor Portugese journalist Experiment in Denemarken r Strijd laait weer op in Zuid-Vietnam Aardschokken in Italiaanse Executie van stad Ancona drie mannen in Cambodja Bangladesj in tweestrijd na erkenning door Israel niEUIU! E-IOrassis- spetinal de cassis uoor dB slanke lijn DUREX In Spanje veel leden van ETA gearresteerd 1.22 r a 1 X' 2 MAANDAG 7 FEBRUARI 19?2 Contrast Brief Belangstelling Lange zweep Aandacht vestigen overal verkrijgbaar F de massa bijeenkomst m Newry. partij. (Van onze redacteur in Kopenhagen) ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Rome) ADVERTENTIE 1 1 ROME Een groep internationale juristen en politici hebben dit weekeinde in Rome een appèl gehouden voor de drie miljoen joden in de Sovjet-Unie. Zjj vroegen de Russische regering om de wetten van het land zonder aanzien des persoons na te komen en om ook internationale verklaringen om discriminatie tegen te gaan, op gesteld in de Verenigde Naties en ondertekend door de Sovjet-Unie zelf, uit te voeren in eigen land. ROME, (LIPI en Reuter). President Leone van Italië heeft de 53-jarige Giulio Andreotti, fractieleider van de Christen- Democraten in de Kamer van Afgevaar digden, opdracht gegeven een nieuw kabi net te vormen. ijzen mdse weer een :ent. ig is □ruik iets. t t t PNOM PENH (UPI). In de Cambod jaanse hoofdstad Pnom Penh zjjn zaterdag ochtend drie mannen door een vuurpelo ton terecht gesteld. Ten noorden en oosten van Saigon heb ben Amerikaanse patrouilles versterkin gen van de vijand ontdekt. Helikopters met napalmbommen deden aanvallen op de pas aangelegde bunkers gelegen ten noordoosten van de hoofdstad Saigon. De zwaarste gevechten zijn gemeld uit het U Minh woud, diep in de Mekong- delta. Tevens zouden vier personen zijn opge pakt die betrekkingen onderhielden met deze revolutionaire organisatie. Andreotti heeft anderhalf jaar geleden al eens getracht een regering te vormen, maar ruimde het veld voor Emilio Colom bo, die slaagde. Colombo is op 15 januari af getreden, waarmee de 32ste regering sinds 1943 ten val kwam. Waldheim. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, is in Rome aangekomen. Waldheim kwam uit Addis Abeba waar hij de eerste bijeen komst van de Veiligheidsraad op Afri kaans grondgebied heeft geleid. In 3/4 literflessen BILBAO (AFP). Sinds de ontvoering en vrijlating van de industrieel Lorenzo Zabala heeft de Spaanse politie 33 leden van de Baskische separatistische organisa tie ETA gearresteerd. SALISBURY (UPI). De 28-jarige Ju dith Todd, die met haar vader, de Rhode sische oud-premier Garfield Todd, op 18 januari gevangen werd genomen, is zater dag in hongerstaking gegaan uit protest tegen het optreden van het blanke min- derheidsbewind van premier Ian Smith. Volgens politieke kringen in Salisbury zal Judith haar actie voortzetten, totdat zij uit hechtenis wordt ontslagen. de raar par- ben, ttig- oals dat □del lan- dat >rkt tie", der- t de ■ela- :olo- aten Izer f of □la ken Idus iffie tens deel van ieke iten al- n in iaal- en ivin- i ge- zich- rcent 13.000 steeg sder- een 12.000 THE BEST THERE IS.. ter kennismaking tijdelijk voor MO KOPENHAGEN. Bij wijze van expe riment heeft een Deense parlementaire commissie besloten voorlopig misbruikers van narcotica te helpen door het gratis verstrekken van methadon, een syntheti sche stof met morfine-effect. Het is de bedoeling misbruikers in de gelegenheid te stellen hun behoefte aan narcotica te bevredigen door dagelijkse porties metha don. De ETA ontvoerde Zabala in de afgelo pen maand januari en liet hem vrij nadat een door hem geleide firma erin had toegestemd 120 ontslagen arbeiders weer in dienst te nemen en hun loonsverhogin gen te geven. Een eerste begin werd gemaakt met een groep verslaafden die sedert drie maanden wacht op opname in een ontwenningskli- niek. Men hoopt tevens dat door het gratis verstrekken van methadon de ille gale narcoticamarkt in Denemarken zal afnemen, nu enkele honderden in de gele- Treinbotsing. Zeker vijf mensen zijn om- gekomaen en meer dan vijftig gewond toen bij de Argentijnse plaats San Pe dro. 200 kilometer ten noorden van Bueno. Aires een sneltrein ontspoorde. De trein w op weg van Cordoba naar Buenos Aires. Zij waren schuldig bevonden aan een poging tot moord op de Amerikaanse ambassadeur Emory Swank. Eén van de drie, de 17-jarige Fang Horn Vang, werd op tien november j.l. aangehouden, toen hij een draad spande tussen de Ameri kaanse ambassade en de ambtswoning van d« ambasadeur. nber af zet van van Deze ver- alle ;zien r, zo i sa- dus- (Van onze redacteur in Londen) LONDEN De met zorg tegemoet geziene demonstratieve mars van de beweging voor burgerrechten in de Noordierse grensstad Newry is gis teren zonder noemenswaardige incidenten verlopen. Voornaamste oorzaak dat de bloedige taferelen bij een gelijksoortige mars, vorige week zondag in Londonderry, zich ditmaal niet herhaalden, is waarschijnlijk het feit, dat de organisatoren hadden besloten om de stoet niet naar het centrum van de stad te leiden, waar Britse militairen barricades hadden opge worpen. (Van onze redacteur in Tel Aviv) TEL AVIV. De erkenning van Bang ladesj door Israel, te zamen met acht Europese staten eind vorige week, heeft de regering van Bangladesj voor een dilemma geplaatst. Moet men als moham medaans land op Israels initiatief ingaan en diplomatieke betrekkingen aanknopen, of deze mogelijkheid uitspelen tegen de Arabische landen? vrijheid die de joden in de Sovjet-Unie gegeven wordt, om hun eigen cultuur en religie te beleven. In een commentaar op de uitspraken die de secretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns, onlangs in de Verenigde Staten heeft gedaan, stelde Joeri Charlanov dat de denkbeelden van mr. Luns de voor naamste hinderpalen op de weg naar ontspanning in Europa vormen. „Luns is bijvoorbeeld van mening, dat de voorbe reidingen voor een Europese conferentie over veiligheid en samenwerking zich over een lange periode moeten voörtsle- pen”. Volgens Charlanov hebben voorts ande re topfunctionarissen van de NAVO in gesprekken met parlementsleden uit de aangesloten landen gepoogd deze mensen in negatieve zin te beïnvloeden. De Russi sche commentator gebruikte in dit ver band de term „militaristische psychose”. Nu trok de stoet door een woonwijk aan de buitenkant van Newry naar een grasveld,waar een aantal prominente ver tegenwoordigers van de Noordierse oppo sitie, onder wie Bernadette Devlin, rede voeringen hielden. SAIGON (AP). Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben vandaag Noord- vietnamese stellingen langs de westelijke grenzen van Zuid-Vietnam gebombar deerd. In Zuid-Vietnam is het op een zestal punten tot felle gevechten gekomen, waarbij volgens het Zuid-Vietnamese op perbevel 62 guerrillastrijders zijn gedood. Aan Zuidvietnamese zijde zouden twaalf militairen zijn gedood en 41 gewond. Joodse leiders in het Westen zijn bang dat de Russische autorteiten alleen maar korte tijd, onder druk van de publieke opinie in het buitenland, verlof tot ver trek zullen geven. Zij willen door bijeen komsten zoals in Rome de aandacht van de wereld blijven richten op het lot van de drie miljoen joden in de Sovjet-Unie. En behalve de emigratie zijn er nog andere problemen, onder meer het grote aantal joden dat tot langdurige gevange nisstraffen is veroordeeld en de geringe genheid zullen worden gesteld op legale wijze verdovende middelen te krijgen. In de omringende Scandinavische landen volgt men het experiment met belangstel ling. Methadon is geen ontwenningsmiddel, maar stilt wel de behoefte aan roesmidde len. Tot dusver hebben de bevingen aan een inwoner het leven geëist, een vrouw die van de schrik een hartaanval kreeg waar aan zij bezweek. Verscheidene woningen en andere gebouwen hebben schade opge lopen. Het epicentrum van de schokken ligt in zee op veertig km ten noordoosten van Ancona. Gastarbeidersonderzoek. De sociaaldemo cratische en socialistische partijen van Oostenrijk, West-Duitsland, Italië en Zwitserland hebben besloten gezamen lijk een onderzoek naar de problemen van gastarbeiders te laten verrichten. Van Nederlandse zijde was dr. Marga Klompé lid van het panel. Zij wees er op dat dit een moeilijk moment is voor actie nu een aantal joden de Sovjet-Unie ein delijk mag verlaten. Maar zij onder schreef de resolutie, waarin de regering in Moskou wordt gevraagd haar eigen wet ten uit te voeren. LISSABON (AFP EN Reuter). De secretaris van de Portugese nationale journalistenvereniging, Antonio dos San tos, is zaterdag veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf en verlies van burger rechten voor een periode van vijf jaren. Hij zou „activiteit tegen de veiligheid van de staat” hebben bedreven. een toespraak tot een jongerengroepering van de Conservatieve Partij zijn appel aan de katholieke minderheid om weer te gaan deelnemen aan pogingen Ulster uit de politieke impasse te halen zonder daar bij de eigen overtuiging te verloochenen. Sommige waarnemers zien in zijn wat duistere toespelingen op „het vernuft” van zijn regering een aanwijzing, dat de To ries spoedig met een politiek initiatief in de kwestie-Ulster zullen komen. Intussen is de verbeten anti-Britse stemming in de Ierse Republiek nog geenszins aan het luwen. Het grootste deel van de staf van de Britse ambassade in Dublin is naar Londen teruggekeerd. In de Ierse hoofdstad demonstreerden 5000 mensen met anti-Britse leuzen. Zii riepen op om geen schadevergoeding te betalen voor de afgebrande Britse ambassade. Ook elders in het land vonden demonstraties plaats uit solidariteit met de burgerrech tenmars in Newry. De zwijgende en vreedzame optocht stond in groot contrast met die van de voorgaande dag in Londen, waarbij 6000 demonstranten in een bloedig treffen ver wikkeld raakten met de politie. Het ge beurde toen men wilde doordringen tot Downingstreet om daar een aantal dood kisten voor de deur van premier Heath' woning te zetten. Er werd onder meer een Britse vlag verbrand. Er vielen 91 gewon den. 20 van hen onder wie 15 agenten moesten in een ziekenhuis worden op genomen. Het was de meest bloedige botsing van demonstranten met politie sinds de mas sale anti-Vietnam-demonstraties van vier jaar geleden. Premier Heath herhaalde gisteren in ANCONA (Reuter). De Italiaanse stad Ancona aan de Adriatische zee is gisteren weer opgeschrikt door een tiental aardschokken. Het was de derde achter eenvolgende dag dat de bodem in dit gebied in beweging kwam. Het merendeel van de 125.000 bewoners bracht de nacht buiten de stad door. Bij ongeregeldheden in Londen raak te een Britse politie-agent buiten westen. Het protest in de Britse hoofdstad gold het bloedbad in Londonderry van vorige week. Deze stof, die in de Verenigde Staten al geruime tijd op dezelfde manier wordt gebruikt, kunnen de verslaafden krijgen in bepaalde centra. De methadon wordt dan vermengd met vruchtensap en onder controle van een arts of verpleegster ter plaatse geconsumeerd. Men hoopt hierdoor te bereiken dat er een eind komt aan een groot gedeelte van de criminaliteit die gepaard gaat met het misbruik van narcotica, zoals inbraken in apotheken enz. Tegelijk rekent men op een vermindering van de besmettelijke geelzucht die gepaard gaat met het injec teren van bepaalde stoffen narcotica. De Britse schrijver Emanuel Litvinoff noemde de situatie zeer tegenstrijdig op dit moment. Hij gaf toe dat de regering meer uitreisvisa verstrekt, maar hij wees op de anti-semitische hetze in verschillen de Russische kranten. „De Russische rege ring treedt op als leeuwentemmer”, zei hij, met in de ene hand koekjes als de beesten hun best doen en in de andere hand een lange zweep om ze te knechten als ze in discussie zouden gaan. Garfield Todd en zijn dochter zijn ge kant tegen de voorstellen die premier lan Smith en de Britse minister van Buiten landse Zaken, Sir Alec Douglas Home op 24 november hebben getekend. Volgens deze voorstellen die een einde moeten maken aan het al zes jaar bestaande conflict over de eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring van Rhodesië, blijft de politieke macht voorlopig in handen van de blanke minderheid van een kwart miljoen mensen. In de toekomst moeten de vijf miljoen negers evenveel zetels als de blanken in het parlement krijgen. Op het ogenblik onderzoekt een Britse commissie onder leiding van de 71-jarige lord Pearce of de bevolking van Rhodesië „als geheel” de voorstellen aanvaardbaar acht. Van de zijde van de negers heeft de commissie tot dusver vrijwel alleen negatieve reac ties ontvangen. In een brief aan de autoriteiten van de gevangenis in Marandellas, op 65 km. ten oosten van Salisbury, waar zij gevangen zit, schreef Judith Todd, dat het haar niet mogelijk is, zonder protest de repressailles te dulden van het bewind-Smith tegen hen die genoemde voorstellen verwerpen. Zij herinnerde er aan, dat in deze voor stellen is gezegd, dat in Rhodesië de politieke activiteit normaal voortgang kon vinden, zolang de commissie Pearce met haar onderzoek bezig was. Behalve Gar field Todd, die in Gatooma, op 145 km. ten zuiden van Salisbury, gevangen zit, en zijn dochter, zijn onder andere ook twee Afrikaanse nationalisten, Josiah en Ruth Chinamano, aangehouden. Chinamano is lid van de „Afrikaanse Nationale Raad” die tegen de Brits-Rhodesische regeling is gekant. MOSKOU. (UPI en Tass) Leden van de Noordatlantische-Verdragsorganisatie (NAVO) proberen op elke manier de bij- eenroeping van een Europese veiligheids- conferentie te vertragen, aldus het Russi sche partijblad „Pravda”. Over het aantal deelnemers aan de optocht lopen de schattingen uiteen van 10.000 tot 20.000. De meeste van hen droe gen een insigne, dat een doodskist met het cijfer 13 vertoonde De 39-jarige journalist was in augustus gearresteerd en op borgtocht vrijgelaten. Hij werd er van beschuldigd lid te zijn van de verboden communistische partij. Dos Santos heeft verklaard onschuldig te zijn. Een zakenman, de 42-jarige Jorge Mes sias, die eveneens van het lidmaatschap van de communistische partij werd be schuldigd kreeg anderhalf jaar met ver lies van burgerrechten voor vijf jaar, een derde beklaagde de 51-jarige Joao Rosas, werd vrijgesproken. De arrestatie van Dos Santos heeft onder de journalisten grote verontrusting ge wekt. Hun bond heeft een protesttelegram aan premier Caetano gezonden en verdedi ging van de fundamentele vrijheden ge elst. Uit getuigenverhoren bleek opnieuw hoe moeilijk het de joodse Russen wordt gemaakt om hun land te verlaten. De laatste maanden verloopt de emigratie naar Israel gunstiger met soms driedui zend uitreisvisa per maand. Maar deze internationale bijeenkomst in Rome was speciaal belegd om de Russische regering te stimuleren vergunningen op zo’n schaal uit te blijven geven. Andreotti heeft de opdracht onder voor behoud aanvaard. Politici geven hem wei nig kans op succes. De Arabische staten steunen Pakistan en hebben daarom Bangladesj niet er kend. Bangladesj kan ook de Indiase politiek volgen. India heeft Israel inder tijd wél erkend, maar geen diplomatieke betrekkingen aangeknoopt. Onlangs zijn er berichten geweest als zou India de betrekkingen met Israel willen verbete ren, maar dit is door de regering in New Delhi tegengesproken. Israels erkenning van Bangladesj is ook indirect aan het adres van India gericht, en speculeert op de moge lijkheid, dat India een mogelijk voorbeeld van Bangladesj zal volgen. De regering in Dacca heeft zich nog op de vlakte gehouden en verklaart te willen wachten met reageren, tot het telegram uit Jeruza lem is ontvangen. Sjeik Moedjiboer Rachman, premier van Bangladesj, gaat op 1 maart naar Moskou op uitnodiging van de Sovjet- Unie. President Boettho van Pakistan zou op 13 februari naar Moskou gaan voor een overleg met de Russische leiders. Als hij terugkeert gaat hij via New Delhi waar hij zal confereren met de Indiase premier mevrouw Gandhi. Onder het oog van de wereldpers sloten de 1400 man Britse troepen het centrum van het overwegend katholieke stadje Newry af. De demonstranten, die met auto bussen, personenwagens en zelfs fietsen naar de stad waren gekomen, werden stuk voor stuk gefouilleerd op wapens. Het onderzoek verliep zo traag, dat laatkomers de demonstratieve optocht niet meer tijdig konden bereiken en een eigen meeting hielden. Boven de stad cirkelden helikopters van het leger. In de zijstraten stond een grote groep patrouillewagens, waterkanonnen, bulldozers en ambulances. Een overzichtsfoto van i i X-:

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3