Vandalen gooiden ruiten Pleidooi voor fusie op de Kennemerlaan ACTIECOMITÉ UIT VELSEN WAS in Politie stond BIJ MINISTER GEERTSEMA tegenover veertig man aangetroffen Hollands binnenhuisje bij „Advendo Carnavalfeest in B. C. Breezicht Bejaarden aangereden op zebrapad Man op straat bewusteloos Bromfietser reed tegen auto Flessen bier gestolen „Drie tezamen, Amen” De Lammelingen bezorgden honderd bejaarden enkele fijne uren Eventueel grens tussen Beverwijk en Heemskerk Protest tegen Angola-koffie ook in Velsen Scholier sloopte bromfietstank Ans Poppe zong alleen bij IJH „ALS ’T KINDJE BINNENKOMT” MAANDAG 7 FEBRUARI 1972 IJMUIDER COURANT 99 AFSTEMMEN HOLLANDS R VELSEN De Franse auteur An dré Roussin is als vertegenwoordi ger van het zogenoemde Parijse „boulevardtoneel” ook in Nederland allerminst een onbekende gebleven, doordat hier vrijwel zijn gehele amu sante oeuvre, zowel door het beroeps als door het amateurtoneel eveneens geregeld met groot succes is opge voerd. Hiervan is vooral „De man, de vrouw en de moord” bijzonder popu lair geworden, hoewel zijn „Bobbel tje”, „Eerste liefde” en „De hut” evenmin over gebrek aan belangstel ling te klagen hebben gehad. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Wij komen niet als vertegenwoordigers van het ge meentebestuur. Wij dragen geen spandoeken en wij voeren eveneens geen ludieke acties”. Zo sprak vanmorgen de heer J. van Os van den Abeelen, als woordvoerder van het actiecomité „Drie Tezamen, Amen”, dat een onderhoud had met mr. J. W.‘ Geertsema op het departement van Binnen landse Zaken in Den Haag. Toen de heer Van Os opmerkte dat men in een gemeente waar men zich bedreigd voelt, veel sneller tot zulke acties komt, vroeg de minister „Voelt Velsen ook niet een zekere dreiging door de motie Groensmit-Van de Kallen?” «I MSK SCH O K BEDREIGD Kort IJmond nieuws (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onze»" verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) JAN VAN DAM ie ;n "Vaas twee in de negentig was het een eerste kennismaking met carnaval. i i t OP DEZE WIJZE worden door Roussin in de persoon van Charles Jacquet nogal wat menselijke zwakheden en hypocriti sche eigenschappen samengevat, om deze dan op een even amusante als cynische manier aan de spotlust en het leedver maak van het publiek bloot te stellen. Zonder hierbij bepaald grof te worden, of de lichte blijspeltoets te verwaarlozen. standpunt van Heemskerk kunnen voor stellen. Heemskerk voelt zich bedreigd nu het misschien in een veel grotere gemeen schap wordt opgenomen. Men vreest dat de tot nu toe wellicht nauwe contacten tussen bevolking en het bestuursapparaat verloren zullen gaan. Maar zoals gezegd heeft één grote gemeente veel meer voor delen, dan nadelen. J. van Os van den Abeelen: „U kunt zich voorstellen dat wij dan niet met zo’n klein schoonheidsfoutje zullen zitten.” Niettemin, indien er dan toch zo nodig iets aan het wetsontwerp moet worden veranderd, dan voelen wjj meer voor een grens bij de nog aan te leggen Coentunnel- weg, dan voor een grens in het kanaal, zo als de motie Groensmit-Van de Kallen be oogt. Mr. Geertsema: „U heeft duidelijk ge maakt hoe Velsen erover denkt. Maar u weet dat over deze kwestie reeds vanaf 1950 gediscussieerd wordt. Hoe het tijdens de behandeling zal uitpakken, is moeilijk te zeggen. Maar dat het niet eenvoudig zal liggen, is een duidelijke zaak. En als dit ontwerp zal worden aanvaard, zal het waarschijnlijk met niet zo’n grote meer derheid zijn.” stand te brengen, welke de belangen van oost-west kan behartigen.” Mr. Geertsema: „Gebeurt er nu vanuit Velsen genoeg om de verschillende delen van deze grote gemeente bij elkaar te brengen?” Ruim een uur voor de aanvang begaven de eerste carnaval-enthousiasten zich naar SANTPOORT. Op de Hagelingerweg, hoek Overbildtweg, reed in de nacht van vrijdag op zaterdag een 24-jarige brom fietser tegen een personenauto, die op dat moment vertrok vanaf de oostelijke trot toirrand. De auto werd bestuurd door een 20-jarige inwoner uit Santpoort. De berij der van de bromfiets liep een hersen schudding op en brak het linker onder been. Hij is opgenomen in het Zeeweg ziekenhuis. VELSEN In een magazijn van de Coöperatie aan de Planetenweg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag een aantal flessen bier weggenomen. Met een straat klinker werd de ruit ingeslagen waarach ter de kratten met flessen bier stonden. :n in te |e d Ie k Automatenkraak Vermoedelijk tussen 3 en 5 februari is een sigarettenautomaat bij een kapperszaak aan de Kerkweg in Heemskerk opengebroken. De inhoud van de geldlade is ontvreemd. SANTPOORT. Gebruik van verdo vende middelen in combinatie met alco hol, was de vermoedelijke oorzaak dat de Velser politie zaterdagavond omstreeks half elf in de Hoofdstraat in Santpoort een bewusteloze man aantrof. De politie stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht, maar vermoedt dat de man in een café in Santpoort hasjiesj had gekocht en er daarna iets van gebruikt heeft. i n e ti ti 5. g ■t ijn bij de to- w- :er Met een „Daar kom ik later nog op”, liet de heer Van Os van den Abeelen zich niet uit het veld slaan en sprak rustig verder over de ontwikkeling van Velsen na de oor log. Hij schetste het beeld van een verwoest IJmuiden en de snelle ontwikkeling van het staalconcern. Verder zei hij dat men in de gemeente Velsen geleerd had te werken en te leven met verschillende gedifferentieerde bevolkingsgroepen in en enigszins verbrokkelde gemeente, waarvan een deel ten noorden en een gedeelte ten zuiden van het Noordzeekanaal ligt. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een 16-jarige scholier uit IJmuiden bekende vrijdag aan de recher che in Velsen dat hij de benzinetank van een achter zijn woning onbeheerd staande bromfiets had afgesloopt. De bromfiets was op 16 januari ontvreemd bij het PEN-jeugdcentrum en op 21 januari te ruggevonden bij flats aan het Pleiaden- pl'antsoen. Alles wat maar enigszins de montabel was ontbrak toen aan het voer tuigje. snel ter plaatse was. De politie hoefde toen al niet meer op te treden omdat de vernielers reeds waren afgedropen. Op het hoofdbureau van politie meldde zich echter in de loop van de zondag een 19-jarige IJmuidenaar, die de vernieling van twee van de drie ruiten die van de lederwarenzaak en de ijzerhandel be kende. De politie zoekt nog naar de ver nieler van de caféruit. Mr. Geertsema: „Verder hoop ik de Kamer duidelijk te maken dat, wanneer dit ontwerp wordt afgestemd, er tijdens mijn bewind geen nieuwe voorstellen ko men. Wat vindt u van het argument van de gewestvorming op geografisch gebied” Ir. G. A. Schoonkind: „Er zijn twee dingen waarmee men rekening moet hou den. Van Amsterdam naar IJmuiden loopt allereerst een economische as, terwijl er noord-zuid een sociaal-culturele as valt op te merken. Wanneer er nu een gewest Kennemer- land ontstaat, is het wel zaak eveneens een soort Havenschap of Kanaalschap tot ZOALS BIJ DIT ensemble gebruikelijk wisten de dames de speelses feer beter te benaderen, zodat Anneke Kools en Thea Masereeuw als Olympe en Anne de licht zinnige handeling amusant op gang wisten te houden. Hil Vos was het ondeugende dienstmeisje en Rie Broek speelde de edele Madeleine Lonant, zodat het vooral aan de damesbezetting te danken is ge weest dat het publiek zich kostelijk heeft kunnen amuseren. In onze bespreking van het concert van de IJmuider Harmonie blijkt een zinsnede enig misverstand te hebben opgeroepen. We spraken van twee attracties: de zang van Ans Poppe en een striptease-act. Het ene staat echter geheel los van het ander: Ans Poppe heeft zich op deze avonden geheel tot zingen bepaald. BIJ HET BEKIJKEN van de opvoering daarvan door „Advendo” is het weer eens duidelijk geworden dat de kracht dat regisseur Lub Bakker er en speciaal wat de heren betreft niet in is geslaagd het Franse society-milieu aannemelijk te maken. Vandaar dat het publiek de gehele avond met een oer-Hollands binnenhuisje werd geconfronteerd. Zo werd bijvoor beeld de guitige grandpère Jacquet door Jaap Nijssen op ongeveer dezelfde manier getypeerd als Leen Jongewaard dit zijn populaire opa doet, terwijl Cor Hoog land en Wim Ploeg evenmin de joyeuze allure wisten op te brengen, welke voor dergelijke figuren is vereist. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een 76-jarige man en zijn 74-jarige zuster werden tijdens het over steken van een zebrapad op de Planeten weg nabij de Saturnusstraat, aangereden door een personenauto. De auto werd bestuurd door een 40-jarige inwoner van IJmuiden die uit zuidelijke richting het zebrapad naderde en de slachtoffers pas op het laatste ogenblik zag. De man liep een gekneusde schouder en beschadigde ribben op; de vrouw brak haar rechter been. Beiden werden naar het Zeeweg Ziekenhuis vervoerd. De auto is naast het hoofdbureau van politie overgebracht voor een technisch onderzoek. VELSEN. Op de splitsing van de Rijksweg 9 en de Rijksweg van Santpoort naar Velsen vond zaterdagochtend om kwart voor elf een aanrijding plaats. Een 21-jarige automobilist uit IJmuiden ver leende met zijn personenauto geen voor rang aan een 22-jarige automobilist uit Santpoort. Een 12-jarig meisje dat bij de automobilist uit IJmuiden in de auto zat liep een uit de kom geschoten arm, dan •wel een gebroken bovenarm op. De beide bestuurders kwamen met de schrik vrij, de auto’s liepen blikschade op. In de recreatiezaal van het Be jaardencentrum Breezicht werd en thousiast carnaval gevierd. DIT DEEL VAN een op lachen belust publiek is vrijdag- en zaterdagavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan nog eens bediend door de to neelvereniging „Advendo” welke gezel schap Roussins blijsel „Als ’t kindje bin nenkomt” op het repertoire had genomen. De intrige hiervan zou enkele jaren gele den waarschijnlijk nog als „pikant” zijn aangeduid, doch sindsdien is men op de planken wel zo aan het een en ander gewend geraakt. Aldus lijkt de kwalifica tie „speels” ons thans duidelijk genoeg. VOOR DIT BLIJSPEL heeft de auteur namelijk de nogal wufte familieperikelen van een Frans ministersgezin tot uitgangs punt genomen, waarvan zijne excellentie Charles Jacquet moet vernemen dat zijn echtgenote na twintig jaar opnieuw in blijde verwachting is geraakt. Dit is ech ter niet het enige kindje dat op het punt staat binnen te komen, want nauwelijks een kwartier later komt de zoon met de mededeling dat ook zijn verloofde een baby verwacht. Bovendien moet kort daarop de dochter bekennen eveneens in gezegende omstandigheden te verkeren, prompt gevolgd door de dienstbode, met eenzelfde bericht. Waarna tot overmaat van ramp een vroegere vriendin van de minister hem komt „verblijden” met de onthulling dat uit hun jeugd verhouding nog een bijna volwassen zoon is overge bleven. Het zogenoemde Angola Comité heeft zaterdag ook in de gemeente Velsen, met name in Santpoort en in IJmuiden, zijn standpunt met betrek king tot de situatie waarin Angola zich bevindt uitgedragen. Borden met protesten als „Koffie voor Neder land bloed van Angola’’ werden rondgedragen, pamfletten met de herinnering dat „Op 4 februari het elf jaar geleden was dat de Angolese bevolking in opstand kwam tegen de Portugese koloniale overheersing en dat, dank zij een wrede onderdruk- kingsoorlog de Portugezen zich nog steeds in Angola handhaven”, werden rondgedeeld, onder andere op het IJmuidense Marktplein, waar een uit stalling van onbesmette produkten uit Angola was. Deze produkten koffie, suiker, chocolade werden door de Wereldwinkel te koop aan geboden. Mr. Geertsema: „U weet, er zijn in de Kamer optimisten de zeggen: „Trek het ontwerp in, dan komt de samenwerking vanzelf tot stand.” J. Stillebroer: „Een dreiging zou die samenwerking juist in de hand moeten werken, maar in Heemskerk en Beverwijk komt men niet verder dan het gezamen lijk schilderen van een tekst voor een spandoekje. Beverwijk zegt nog steeds: „Drie in Een, Neen!”, maar Heemskerk redeneert: „Twee in Een. Nooit.” In dit gebied neemt het Noordzeekanaal een centrale positie in. Aan weerszijden wonen bevolkingsgroepen die afhankelijk zijn van deze levensader. Het zal dan ook beter zijn als deze streek door één ge meentelijk apparaat wordt bestuurd, iets waarvan Hoogovens welk bedrijf een enorme invloed heeft op geheel Noord- Holland, eveneens voorstander is. VELSEN. De etalageruit van de luxe lederwarenzaak Wilms Floet, aan de Ken nemerlaan, was de eerste van de drie, die zaterdag omstreeks het middernachtelijk uur sneuvelden door vandalisme van een groep langstrekkende jongelui. De eige naar van de zaak hoorde het glasgerinkel en spoedde zich naar beneden. Hij liep de straat op om de jongens ter verantwoor ding te roepen, maar kreeg daarbij een forse stomp in z’n gezicht te incasseren en bloedend aan zijn rechter oog moest hij snel de aftocht blazen omdat het gezel schap een bijzonder dreigende houding aanam. De groep trok verder en even later moest de winkelruit van de Ijzerhandel Zwager eveneens op de Kennemerlaan ge vestigd, het ontgelden. De laatste van de serie van drie was de ruit van café ’t Centrum, waar volgens de politie in de vooravond één van de tot de groep beho rende knapen moeilijkheden had gekregen. Daartoe besloten zijn kornuiten tot een strafexpeditie, waarbij de andere twee winkelruiten wellicht als generale repeti tie dienst deden. De Velser politie was ter plaatse met twee surveillancewagens en omdat de groep inmiddels was uitgegroeid tot zo’n veertig man, riep de politie assistentie in van de gemeentepolitie in Haarlem, die J. van Os van den Abeelen: „Vooral de Velser Gemeenschap probeert dit. Er zijn tussen haakjes altijd besprekingen ge weest met de Beverwijkse Sociaal Cultu rele Raad, maar als het aankwam op za ken, doen, werd er gezegd: „Het mag niet van het gemeentebestuur.” Wat dat tot elkaar brengen betreft, kan ik u het voorbeeld noemen van het initiatief van de bevolking van Velsei-Noord om bij Ge deputeerde Staten van Noord-Holland te klagen over de hinder van het PEN. Er werd door onze bemoeienis een commissie gevormd welke met een groot aantal des kundigen protest aantekende. En wel zo goed dat de provincie er niet omheen kon en geld beschikbaar stelde om deze hinder tegen te gaan.” Vervolgens stelde de heer Van Os v.d. Abeelen dat een samenvoeging noodzake lijk is om aan het politieke gezeur en de weinig effect hebbende samenwerking tus sen de gemeenten en einde te maken. „Twintig jaar lang zijn er reeds pogingen ondernomen om te komen tot een redelij ke samenwerking, welke nauwelijks tot stand is gekomen. Er is een goede wissel werking mogelijk. Het is belangrijk om in de discussies over de bestemming van het Noordzeekanaalgebied één stem, één stand punt te laten voor dit gehele gebied. Het gemeentelijk apparaat moet ais het ware opgetuigd warden, zodat zaken als onder wijs, aanleg van wegen, het bouwen van huizen, maatschappelijke zorg, enzovoorts, veel beter geregeld kunnen worden. Daarom zijn wij in Velsen voor een samenvoeging, waarbij wij ons best het de feestelijk versierde ruime recreatiezaal. Allen kregen door mevrouw Vermeer, hoofd van de huishouding, geassisteerd door mevrouw Lari, een fleurige corsage opgespeld, terwijl de heren C. van der Zee, voorzitter van de feestcommissie, en C. Koster, hoofd van de afdeling recreatie, de laatste voorbereidingen troffen. Prompt twee uur kwamen De Lamme lingen de Keizer Wilhelmstraat in gemar cheerd: voorop een twintigtal showende majorettes, gevolgd door de blazende Boe renkapel en de complete Raad van Elf. De kleurige muzikale optocht werd geslo ten door een schare kinderen, die op deze bijna zomerse wintermiddag straatvoet- bal en rolschaatsen resoluut onderbraken. Voor Breezicht gaven de majorettes een extra show weg, alvorens De Lammelin gen. onder aanvoering van hun Prins Car naval, het Bejaardencentrum binnenmar cheerden. Daar werden zij begroet door directeur H. Juffermans. die de Prins en zijn gevolg hartelijk welkom heette. De Lammelingen, op de muziek van de Boerenkapel, de bijna geheel gevulde re creatiezaal binnenkomend, oogstten al on middellijk een daverend applaus. De glorieuze intocht werd vervolgd door een kwartier durende non-stop show van de allercharmantste majorettes en niet veel later was het toen alle aanwezigen meehosten met De Lammelingen. Het feest duurde tot tegen vieren; slechts enkele korte pauzes gaven gele genheid om op adem te komen en voor een kop thee, frisdrank of borreltje. Wederzijds werden onderscheidingen toegekend: directeur Juffermans, me vrouw Vermeer en de heer Koster werden benoemd tot ridders in de Orde van de Lammelingen; Prins Carnaval kreeg op zijn beurt te horen dat hij in de Orde van de Natte Dweil was opgenomen. De Lammelingen en de staf van Bree zicht zullen met dankbaarheid terugdenken aan deze middag, evenals de dames en heren van het Bejaardencentrum aan dit bijzonder geslaagde carnavalsfeest. Voor De Lammelingen stond nog meer op het programma: zij werden enkele uren later in Treslong verwacht. IJMUIDEN. Rond de honderd dames en heren in het Bejaardencentrum Bree zicht, aan de Keizer Wilhelmstraat in oud- IJmuiden hebben zaterdagmiddag een paar heerlijke uren beleefd: carnaval, met medewerking van De Lammelingen. Voor velen van de Breezichters onder wie /j i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5