Premier Gandhi wil met Bhoetto praten INDIASE TROEPEN EIND MAART UIT BANGLADESJ IJmond de beslissing voor Verdachte verklaart tijdens proces in Athene: heeft gemarteld Veel meer geld voor defensie in Japan t Samizdat: tegen de klippen op getuigen Duitse kinderen vaak slachtoffer van mishandeling achtergrond „Griekse politie Dajan „gerustgesteld" s bij Westduitse autoriteiten kwaliteits- draaiers schavers stekers in 2-ploegendienst, minimum salaris 15.634,- per jaar incl. ploegendiensttoeslag. Protest „Amnesty International” 2 3 machine bankwerkers constructie- bankwerkers HOOGOVENS IJMUIDEN elektro- monteurs pijpen- monteurs DINSDAG 8 FEBRUARI 1972 99 Kerkelijk front beleid keren (zogenoemde „dissi- Actueel Oproep Doodzieke Amalrik in dagdienst, minimum salaris 13.536,- per jaar. (Van onze redactie buitenland) Vorige week is in Moskou een nieuwe uitgave van het blad „Chro nika” verschenen. „Op het hoogste niveau zijn pogingen gedaan om de publikatie ervan te beletten”, zo meldden kringen in de Russische hoofd stad, die zich tegen het officiële den ten”). ADVERTENTIE i r Na twee gesprekken met de Ameri- WVVVVWWWVVWVVVWVWWVVVVWWVVVW FRANKFORT. (DPA) Het in Londen gevestigde hoofdkwartier van „Amnesty International” heeft in drie gelijkluidende brieven, gericht aan de Westduitse minis ter van Justitie, Gerhard Jahn, het open baar ministerie van de Bondsrepubliek, en de procureur-generaal in West-Beriijn ge protesteerd tegen het al zestien maanden durende voorarrest van Monika Berbe- reich uit Oberursel. Hoogovens IJmuiden heeft plaats voor: xien orp. idat rust i de lord De f er tar- aat, iin- Het gaat hierbij om individuele ui tingen, <oals van Amalrik, die in 1970 Sjeik Moedjib en mevrouw Gandhi zijn het er over eens dat de samenwerking tussen de twee landen op alle mogelijke manieren bevorderd moet worden. Premier Gandhi heeft verder gezegd, dat zij bereid is de Pakistaanse president, Bhoetto, op Indiaas gebied voor bespre- Intussen heeft gisteren een nieuwe ver zetsbeweging „Het kerkeiyk front tegen de dictatuur”, via pamfletten haar bestaan kenbaar gemaakt Buitenlandse correspondenten in Athene ontvingen een schrijven van het kerkelijk front waarin de aanhangers worden opge roepen handtekeningen te verzamelen voor algemene amnestie voor politieke gevan genen, ongeacht hun politieke richting. In hetzelfde pamflet word* opgeroepen tot eenheid van alle antidictatoriale organi- "_":e strijd voor de val van de „fascistische ti rannie van de junta” en voor opheffing van de „ooriogssteunpunten van de dood, die aan de nieuwe veroveraars, de Ame rikanen zijn afgestaan” Voorts zijn gisteren in het centrum van Athene voor de kantoren van de premier en het hoofdbureau van politie pamfletten uitgedeeld van tiet „volksverzet”, onder het motto „Weg met de junta”. TOKIO, (Reuter). Japan heeft giste ren besloten de militaire uitgaven in 1972 met bijna 20 percent te verhogen en de defensie in de komende v(jf jaar aanzien lijk te verbeteren. Genoemde bruto salarissen gelden vanaf 22 jaar; Aanstelling op hoger salaris afhankelijk van vakbekwaamheid. Vakopleiding en ervaring vereist. Leeftijd tot 50 jaar. in dagdienst, minimum salaris 13.536,- per jaar; in 4-ploegendienst, minimum salaris 16.446,- per jaar incl. ploegendiensttoeslag. ren. lat» em- ;ke» dan is het wel de bewogenheid die in wel varende en goed bestuurde gemeenten naar boven komt als het voortbestaan van de gemeentelijke zelfstandigheid in gevaar verkeert. Men kan een gemeente vergelij ken met een gezin en het zou een veeg teken zijn als gemeentenaren zich niets zouden aantrekken van de mogelijkheid dat hun gemeente met andere wordt samen gevoegd. Wat niet helemaal duidelijk aan de dag is getreden, is het feit dat bij een samen voeging zoals die in de IJmond dreigt, alle betrokken gemeenten offers moeten bren gen. Er is niet één bevoordeelde en twee benadeelden, er zijn drie gemeenten die een aanzienlijke dosis water in hun wijn moe ten doen en het zal voor geen van de drie gemeenten gemakkelijk zijn om zich in de eventueel te scheppen nieuwe situatie zo danig te schikken dat zij zich op korte termijn „gelukkig” zullen voelen. Dat laat ste hangt trouwens voornamelijk af van de mate waarin zowel bestuurders als bewo ners erin zullen slagen de redelijkheid en sportiviteit uit de dagen van „strijd” toe het en- Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 35 te richten aan: Hoogovens IJmuiden Personeelsvoorziening Hoofdkantoor 2. Telefonische inlichtingen: 02510-94000. als laar het rek- de au- als lein mi- tiige nti- de niet mst be- lar- het om- laar ater 5ili- ren. irer- laar >lit- ling indt nu >on- is yen, jet- lans ■gen d. erig ;eld, dat sbe- zor- ieze niet ■ood tvo- niet t al nog van ting L al mo- ieze on- die ros- op- ken Cer- x>r- idee iige Sinds het midden van de vijftiger jaren werden op die manier verschei- CALCUTTA (AP, Reuter en UPI) De Indiase troepen in Bangladesj zullen voor 25 maart worden terug getrokken. Ze hebben hun taak vol tooid, aldus een gemeenschappelijk communiqué dat in Calcutta is uit gegeven na afloop van het bezoek van de Oostpakistaanse premier sjeik Moedjiboer Rachman. Woensdag wordt een grote dag voor de IJmond. Als de beslissing valt over de toe komstige bestuurlijke structuur van deze streek, zullen velen die als een persoonlijke en collectieve nederlaag beschouwen, ter wijl anderen de mening zullen zijn toege daan dat de belangen van dit woon- en werkgebied op de beste wijze zijn gediend. Een beslissing die alle betrokkenen het volle pond geeft, is onmogelijk en ondenk baar. Het valt zelfs niet uit te maken of de komende beslissing naar de zin zal zijn van de meerderheid der totale bevolking in de drie gemeenten die bij deze structurele herordening betrokken zijn, Velsen, Bever wijk en Heemskerk. Wel staat vast dat de inwoners van deze gemeenten, als men hen apart beschouwt, in meerderheid een dui delijke opinie hebben. De drie opinies zijn verschillend. Men zou dus kunnen stellen dat de regering, met instemming van de Kamer, over de hoofden van de gemeente lijke bevolkingen en hun bestuurders heen een oplossing oplegt, indien althans het voorliggende wetsontwerp tot samenvoe ging door de Kamer wordt aangenomen. Het is niet goed te zien hoe de regering, na twintig jaar aarzelen en na een ruime mogelijkheid te hebben gehad en geboden tot overleg en inspraak, anders zou kunnen handelen. Het betreft hier een streekbe- lang, waaraan de belangen van de betrok ken gemeenten ondergeschikt moeten wor den gemaakt. Maar zelfs dat is niet hele maal juist. De belangen van de betrokken gemeenten zijn immers zo nauw betrokken bij dat streekbelar.g, dat eerder van een coördinatie dan van een onderschikking zou moeten worden gesproken. Het is opmerkelijk dat de oppositie tegen en de actie voor samenvoeging van deze gemeenten zo sportief en redelijk zijn ge voerd, ondanks het feit dat de diepste ge voelens van collectief zelfbehoud in het Samizdat. Documenten van de Oosteurope- se linkse oppositie, samengesteld door lain Fraser Uitgeverij aVn Gennep in Amsterdam (Kritiese Bibliotheek). Vertaling Henne van der Kooy. De nationale defensieraad onder voor zitterschap van premier Eisakoe Sato legt het parlement een defensiebegroting van 802 miljard jen (bijna 8,5 miljard gulden) voor, voor het in maart beginnende fiscale jaar. Dit is 19,6 percent meer dan de uitgaven in het huidige begrotingsjaar. Het vijfjarenprogramma legt de nadruk op de binnenlandse wapenproduktie, ont wikkeling van moderne wapens en de noodzaak het moreel van de strijdkrach ten te verhogen door hogere wedde en beter levensomstandigheden. van u in EN VERDER woon is er van elke tien de autobussen komen er ia r Dat de berichte» toch in ruime ma gedrongen kan De vroegere assistente van de tot de Baader-Meinhofgroep gerekende advocaat Horst Mahler wordt ervan verdacht, de anarchistische groep actief te hebben ge steund. Naar de Amnesty-vereniging in Frankfort meedeelde, staat naar de me ning van het hoofdkwartier in Londen de duur van het voorarrest in geen verhou ding tot het tenlastegelegde. Het is vol gens de mededeling het Openbaar Ministe rie niet gelukt, gronden van verdenking te vinden die verlenging van het voorarrest rechtvaardigen. Vrouwencomité. In Straatsburg is een ac tiecomité van Europese vrouwen (CA FE) opgericht, dat het verkrijgen van gelijke rechten voor de vrouw en deel neming van de vrouwen in de totstand koming van een verenigd Europa op voet van gelijkheid nastreeft. Het comi té staat onder voorzitterschap van de Luxemburgse afgevaardigde in het Eu ropese parlement, Astrid Lulling. ATHENE (Reuter en AFP) De Griek se landbouwdeskundige Gerassimos Beve- ratos, die met drie anderen in Athene terecht staat wegens „samenzwering tot een gewelddadige omverwerping van de regering en vestiging van een door com munisten gelïide staat” heeft gezegd, dat hjj tijdens zjjn ondervraging door de poli tie is gefolterd Voor de rechtbank verklaarde hij dat hij na zijn arrestatie in mei 1971 tot bloe dens toe is geslagen. De vier verdachten worden beschuldigd van het drukken en verspreiden van pam fletten met de bedoeling de regering om ver te werpen en een communistische machtsovername mogelijk te maken. De 47-jarige Beveratos, de 25-jarige typograaf Polychronakis en de 42-jarige huisvrouw Angleliki Sarof geven toe dat ze commu nist zijn. Ze zeggen echter dat ze slechts streefden naar herstel van het democra tisch bewind van voor de staatsgreep van april 1967. De vierde beschuldigde, de 41- jarige George Badralios, zegt nooit lid van de communistische partij te zijn geweest. Het vonnis wordt vandaag verwacht. Onderzoek. Twintig vooraanstaande ge leerden uit acht landen gaan onderzoe ken wat dertig geïndustrialiseerde lan den doen om het leefmilieu te bescher men tegen een ongecontroleerde tech nologische ontwikkeling. Zij besloten hiertoe op een driedaagse conferentie in Zürich. Over de karaktereigenschappen van deze dissidenten moe* men niet te licht denken. Er is een mengeling van onge looflijke moed konnigheid en onver zettelijkheid vooi nodig om zo tegen de klippen op te getuigen voor een eigen mening die afwijkt van het „officiële marxisme." Het nieuwe nummer van Chronika maakte zoals gemeld bijzonderheden bekend over de processen tegen twee Russen, onder wie de schrijver Boe- kovski, die op 5 januari van dit jaar werd veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf. werkkamp en verban ning, op beschuldiging van anti-Russi- sche aktiviteiten. van de oude Russi - en auteur Kosterin. 1968 Zijn begrafenis vierhonderd mensen kingen te ontmoeten. Zij maakte echter duidelijk, dat zij nie* over Bangladesj zal kunnen spreken. Als Bhoetto over Bang ladesj wil spreken, zal hij met dat land moeten praten. Mevrouw Gandh' deelde dit mee in New Delhi na haar terugkeer uit Calcut ta, waar zij besprekingen heeft gevoerd met premier Moedjibuer. Chan Abdoel Wali Chan, de leider van de oppositie tegen het vijftig dagen oude bewind van president Bhoetto, heeft ge zegd dat Pakistan het onafhankelijke Bangladesj zou moeten erkennen om on- derhandelingen met India te kunnen be ginnen over de vrijlating van de ongeveer honderdduizend Pakistaanse krijgsgevan genen. „Als we Bangladesj niet erkennen waar moeten we dan beginnen?”, aldus Wali VLADIMIR BOEKOVSK1 kreeg be kendheid door zijr. protesten tegen het gebruik van psychiatrische inrichtingen om mensen te straffen die er een andere politieke mening op na houden dan het regime in Moskou. Sinds 1968 verschijnt „Chronika” op onregelmatige tijdstippen Achter dit blad staat een groep personen Hun werk wordt ook wel aangeduid met de term „Samizdat,” hetgeen zoveel wil zeggen als zelfvitgeverij.” een soort communicatiesysteem van Russische intellectuelen. De lezers van Samiz dat” maken van een bepaald geschrift getypte kopieën Dit geven ze aan hun vrienden, waarna deze er op hun beurt kopieën van maken, zoals ook wel gebeurt met het kettingbrief-systeem. dene litteraire bundels verspreid On geveer vijf laar terug kreeg „Samizdat” een meer politiek karakter. Dat hield verband met het actuele revolutionaire denken, riiet alleen in Oost Fimopa (Tsjecho-Slowakb en Polen! Tu-sr ook in West-Euroua i i het biizonc'ei rees verzet tegen d, bureaucratie in Mos kou. Men ging ’’.zien dat opkomende nrotestbewegineo' onder de Russische volken, zoals Ie opstand van de Krim- Tartaren, maatschappelijke problemen waren die een oo itieke oplossine ver eisten. Discussies hierover werden genotu leerd en d°ze verslagen weider. later in de Samizdat als documenten ver spreid. Zo kwamen verder onde> meer verhalen van Galanskov, Sinjav«ki en Daniël, verslagen van Tsjomovil (over de vervolgingen in de Oekraïne) en Ginsboerg (over de berechting van Sin- javski en Daniël) in omloop. opnieuw werd gearresteerd, om dood ziek zijn tweede „nietbegeerde reis naar Siberië’ te maken en collectieve opvattingen, zoals van bepaalde gods dienstige, intellectuele, en regionale groepen. HET RIJTJE namen van bekende dissidenten is niet zo groot. Velen zit ten gevangen Sommigen zijn onlangs vri’<*ek‘>men (Ginsboerg) of opnieuw <rpv‘>n"'e>'<>'enome" (Ama’HIO Van uit- orove-ii Van 'hennen in Amsterdam is het gezien de actualiteit een goede pen bnp,over de Samiz dat tp 'aten vertalen Het werd samen gesteld m van notities voorzien door fain Fraser. Het Nederlands is van Henne van der Kooy zaamheid, onderdanigheid en vlijt nog al tijd eigenschappen zijn die een grote meer derheid van de Du’tsers als eerste vereis ten voor een goede opvoeding ziet. Ge vraagd een reeks afkeurenswaardige fei ten te rangschikken, plaatste 77 percent van de ondervraagden het treiteren van dieren bovenaan Het slaan van kinderen kwam, onder andere ook onder het slaan van de echtgenotes en het rijden zonder rijbewijs, op de vijfde plaats. Bij een test onder scholieren in München bleek intussen dat een minder autoritaire opvoeding vruchten afwerpt: van de kinderen die als „intelligent” uit de bus kwamen, wort slechts 15 percent streng opgevoed, van de „minder intelli gente” 81 percent. kaanse minister van Defensie Melvin Laird (rechts) heeft de Israëlische minister van Defensie Mosje Dajan gisteren gezegd dat hij volledig ge rustgesteld is over de Amerikaanse steun aan zijn land. „We voelen ons beter met datgene wat we van de Amerikaanse regering hebben ge kregen. De belangrijkste zaken, die we nodig denken te hebben, zijn ons toegezegd” aldus Dajan tegenover journalisten. De Israëlische minister zei niet hoeveel Amerikaanse Phan tom-jachtbommenwerpers en hoe veel Skyhawk-jagers de Verenigde Staten aan Israel zullen leveren. in de streek waar ik ■kt citeit in slechts één en ’s winters kunnen iet ri’den en brieven mot weken vertraging over deze processen) tot ons zijr door een idee geven wat u hebt aangericht, welk zaad het land gestrooid hebt. Heb toch de moed op iw fouten terug te komen, voor de arbeiders en boeren u deze zaak uit banden namen’ Na deze brie1 kreeg Jachimovitsj ontslag. Op 14 maart 1969 werd hij gearresteerd Zi: laatste verzetsdaad was een briet waarin hii ziin onschuld betuigde en het volk opriep tot op stand. aldus iai', Frasers 'nleiding op de documenten te passen op de samenwerking. Er is geen enkele twijfel dat men van alle kanten daartoe zijn uiterste best zal doen. Mense lijkerwijs gesproken echter kunnen proble men en tegenste’lirgen ook in de toekom stige constellatie niet uitblijven. Men mag niet het onmogelijke verlangen en men moet zich zeer ernstig realiseren dat met één wettelijke pennestreek geen verbon denheden en voorliefdes kunnen worden uitgewist, die in een historisch groeiproces via generaties zijn ontstaan. Er valt in deze situatie steeds minder ruimte te bespeuren voor verwijten. Men kan iemands mening en overtuiging ver werpen, maar men kan nooit iemand ver wijten dat hij een eigen mening of over tuiging heeft. De grote moeilijkheid in deze kwestie is eigenlijk dat iedereen ge lijk heeft. De IJmond is planologisch-struc- tureel gezien, ongetwijfeld de moeilijkste streek van het land. „Dan moet men er ook niet aan dokteren” is een argument. Maar daarbij moet wel worden bedacht dat in deze tijd van snelle ontwikkelingen en on verwachte krommingen in alle prognose- lijnen „dokteren” een onvermijdelijke noodzaak is, wil men niet het gevaar ris keren dat gewestelijke vergroeiingen ont staan die door een tijdige operatie hadden kunnen worden voorkomen. „Dokteren” kan echter op veel verschil lende manieren gebeuren. Men hoopt al tijd dat men voor eigen kwaal de beste ge neesheer vindt en dat deze zo pijnloos mo gelijk ingrijpt. In de IJmond is echter „pijnloos” al onmogelijk gebleken. Elke oplossing brengt haar eigen kwetsuren mee. Men kan niet stellen dat de IJmond - gemeenten niet, zij het ieder op eigen Wijze, zichzelf hebben voorbereid op de onvermijdelijkheid van een ingreep uit Btreekbelang. Dat inzichten en daarmee geding waren. Als er iets begrijpelijk is, corresponderende methoden van voorberei ding danig uit elkaar zijn gaan lopen, is een natuurlijk gevolg van het feit dat de idrie gemeenten uiteenlopende karakters en Btreefbelangen hebben. De aanwezigheid Van visie in alle drie de IJmondgemeenten is echter duidelijk aantoonbaar. Anders zouden zij zich niet zodanig hebben ont wikkeld dat men op dit ogenblik van ge zonde en vooruitstrevende werk- en woon kernen kan spreken. Dat maakt de ingreep nog des te moeilijker, maar tegelijkertijd houdt dat toch ook een belofte in. Want als die visies straks in de nieuwe structuur gelijkelijk tot gelding zullen komen voor één gemeenschappelijk doel, zou het wel eens kunnen zijn dat de IJmond zich van de moeilijkste tot de best gedijende streek des lands zou ontwikkelen. Men mag zich troosten met de overweging dat „groot” of .klein” in een samenwerking die het van visies moet hebben, niet van belang is. Bij de komende samenwerking strekt het alle betrokkenen tot eer dat zij eerlijk en met inzet voor hun zaak hebben gevochten, saties terwille van de gemeenschappelijk! Op die inzet is de IJmond ook straks aan- -J- J- i-u— gewezen. Behalve over de Russische Samiz- dat” bevat net de bekende Onen brief” van de Polen Jacek Kuron en Karol Modzelevski en fwee Tsjechische arti kelen, die verband houden met de Praagse lente Ze zijn afkomstig van Zbvnek Fiser er Vladimir Skalski. Veel van de Samizdat-geschriften in dit boek hebben betrekking met de dood en begrifeni sche bolsjewiek Deze stierf in werd door zeke' bezocht Ex-ger,“raai Grigorenki en de historicus Pictr Jakir hielden er rede voeringen. Taki) windt daarbij volgens deze Samizdat vertaling geen doekjes om zijn sympathie voor de Tsjechoslo- waakse hervormingen. Felle taal ook van Ivan Jachimovitsj, ex-voorzitter van de Jonge Garde van een kolchoze n uetland, die „niet wil dat zijn brief wordt doodgezwegen.” Hij zegt- Het 's ónmogelijk hei recht te handhaven als men daartoe de wet verkracht Wij ’uiien niet toestaxn dat wie dan ook onze Russische recht spraak onze we’ten en onze rechten prostitueert. Rechters van dorgelijk allooi (Jachi movitsj heeft tevoren enkele rechters met name jenoemd redmoeten zon der erbarmen van hun plaats worden ceiaagd wam ze loen de Sovtetmacht meer kwaad dar alle radiostations als MTS BBC -n ad io-Svoboda samen” Chan, de voorzitter van de Nationale Awami Partij in een verklaring voor de pers. „Als we niet nu beginnen met derhandelen, hoe moeten we dan 100.000 loskrijgen?” Wal Chan, die afkomstig is uit noordwestelijke grensgebied heeft al kele malen geëist dat Bhoetto de noodtoe stand in Pakistan zal opheffen. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Ongeveer duizend Westduitse kinderen sterven jaarlijks door mishande ling. Geschat wordt dat per jaar in de Bondsrepubliek tussen 30.000 en 80.000 kinderen verwondingen oplopen doordat zij thuis worden ngeranseld. Van alle kindermishande'-ngei zou echter ongeveer 95 percent liet bi.i de politie bekend worden Slechts 400G volwassenen moesten in 1969 terechtstaan omdat zij zich aan zulke misdaden zouden hebben schuldig gemaakt. Dat de Duitsers geen kindervrienden zijn, is door pedagogen al vaker verkon digd. De Engelsmar Peter Ward bijvoor beeld is van oordeel dat Duitsers niet geschikt zijn vr or democratie omdat zij de moed om tegen te spreken van genera tie tot generatie uit de zwaksten. namelijk de kinderen, ranselen Een Beierse socio loog, Hans Peter Bleuel, heeft nu een onderzoek naar de situatie van de kinde ren in de Bondsrepubliek en een reeks voorbeelden van mishandeling en ander wangedrag samengevat in een boek' „Kin deren in Duitsland” Uit het onderzoek blijkt dat gehoor-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3