Zilver en brons voor Nederland op 1500 meter Schranz: Avery Brundage walgelijke dictator een Goud voor de Amerikaanse Diane Holum STIEN BAAS-KAISER REVANCHEERT ZICH VOOR „DRAMA VAN INZELL Northbrook, kweekplaats van schaatstalent Ann Henning, één van voornaamste PROGRAMMA kandidates voor goud op 500 meter WINTERSPELEN! Verdeling van LEVI’S IGNIS VARESE Holum woedend op Noord-Koreaan ISAPP0R072 Medina, voor vrienden 20 stuks/250 cf WOENSDAG 9 FEBRUARI 1972 (Van onze sportredactie) ZLOWVS Dynamisch Genie Onverstoorbaar EUROPACUP BASKETBAL Medina. Van Velasques. Niet zomaar een sigaartje. Steek er maar ’ns een op. Dat is geen roken. Dat is puur genieten. Voor maar 12V2 cent. ISIS I brons VVVWVVWVVVVVWVWVVVtAAfVVVVVVWVVVWVVVVVVVWVWVVVVVVVVVWVW^ De radio zendt rechtstreeks uit. ADVERTENTIE ADVERTENTIE tegen Dit Is de laatste thuiswedstrijd van Levi’s in de finalepool. Afgelopen week bedwong Levi’s het sterke topteam van Real Madrid. Dit is uw laatste kans dit jaar om topbasketbal te zien. zilveren het an- nukkige de da- (Van onze sportredactie) Gerard Maarse over de sterk nadelige omstandigheden voor Atje Keulen: „Wan neer Atje in de tweede of derde groep had gereden, had ze het schema van 2.18 be slist kunnen handhaven. Daarvan ben ik overtuigd. Dan had ze hier goud gepakt. Van tevoren had ik haar gezegd, dat ze een tijd moest zetten, die goed was voor goud, maar in de laatste ronde viel ze begrijpelijk sterk terug. Daarom vind ik het nog een razendknappe prestatie dat ze desondanks op het erepodium iS gekomen. Vergeet niet, dat Atje ook geen tegenstand had en het dus in feite helemaal alleen moest doen.” Atje tenslotte: „Een derde plaats is toch mooi als je voor de eerste keer aan de Spe len deelneemt. Ik heb dinsdagavond erg slecht geslapen, maar dat heb ik eigenlijk altijd voor een grote wedstrijd.” Gerard Maarse kan niettemin met recht trots terug kijken op de openingsdag. Vier medailles heeft de damescoach in Inzell ten doel gesteld, twee daarvan heeft de Neder landse equipe inmiddels al binnen. Een waarlijk imposante opening van een toer nooi, dat ook de komende dagen nog vol doende perspectieven biedt op meer Olym pische medailles. Zeker op de drie kilome ter, op welke afstand twee van de Neder landse dames tenslotte tot de wereldtop behoren. In Sapporo heeft Ann Henning haar zin nen gezet op in elk geval een gouden medaille. „En dat lukt”, meent Rudolph, „want Ann is een genie op de schaatsen” In tegenstelling tot Diane Holum en Leah Poulos, die zich vele weken in Deventer onder leiding van Jan Vloedgraven hebben voorbereid op dit olympisch seizoen, bleef 0 4 2 2 1 2 1 0 TELEVISIE. Nederland I 06.15-07.15 (500 m. schaatsen dames) Nederland I 12.30-13.15, Nederland II 17.30-18.45. goud 4 3 3 3 2 1 1 1 1 1 0 0 zilver 3 3 2 1 1 3 2 1 1 0 2 1 WOENSDAG 9 FEBRUARI om 20.00 UUR speelt in de Kennemersporthal Rusland Oost-Duitsland Nederland Zwitserland - West-Duitsland Noorwegen Oostenrij k Zweden Japan Ver. Staten Finland Canada Tsjecho- Slowakije tijd niet snel genoeg zou zijn. Zeker niet wanneer de wind bij een van de andere meisjes zou gaan liggen.” Hetgeen ook prompt gebeurde. Wapperden de vlaggen in de rit van de Friese huismoeder aan de masten, in de rit van Diane Holum hingen die vlaggen slap. Later troostte Atje Keu len zich maar met de gedachte dat ze in ieder geval haar eerste Olympische me daille te pakken had. Al was het dan geen goud. „Maar met brons ben ik ook wel te vreden, al had ik natuurlijk liever zilver of goud gehad. Achteraf bezien heb ik mis schien toch verkeerd gegokt om voor de eerste groep te kiezen. Maar de weersom standigheden zijn hier ook zo veranderlijk, dat je nooit met zekerheid kunt zeggen welke poule nu het meest gunstig is.” Het meest sprekend voor Ann Henning, die in Sapporo kan uitgroeien tot de meest imponerende rijdster van het olym pisch schaatstoernooi bij de dames, is haar onverstoorbaarheid waarmee ze de wed- strijdzenuwen het hoofd biedt. Zij is het moet worden geacht olympisch goud te veroveren. Het vertrouwen van trainer Ed Rudolph in de 16-jarige scholiere is zelfs zo groot, dat hij enkele weken ge leden na de zoveelste recordverbetering van Ann Henning in Davos zelfbewust uit riep: „Niemand zal haar in Sapporo van het goud op de 500 meter kunnen afhouden. Alleen wanneer Ann een been breekt, gaat het feest niet door. Zij kan in Sapporo de 500 meter niet verliezen”. Ann Henning, van wie tweevoudig olym pisch kampioen Erhard Keiler vorig jaar in Inzell al zei: „Zij is het meest dyna mische meisje dat ik ooit op schaatsen heb zien staan”, is echter ook favoriet voor het goud op de 1000 meter, op welke afstand zij eveneens het wereldrecord in haar bezit heeft. De meeste tegenstand zal op deze 1000 meter vermoedelijk ko men van Russische en Oostduitse kant en van Elly van de Brom, die op deze af stand tot het erepodium moet kunnen doordringen. Die concurrentie vreest Ann Henning niet: „De 1000 meter trekt me eigenlijk nog meer aan dan de 500 meter, omdat je daar zo lekker op moet af zien. Ik hoop in mijn rit op een Russische te genstandster. Dat inspireert me altijd bij zonder”. (Van onze sportredactie) SAPPORO Northbrook is uniek. Geen enkele stad ter wereld bracht in enkele jaren zoveel schaatstalent op het ijs dan deze 27.000 inwoners tel lende voorstad van Chicago. Niet minder dan vijf inwoners van Northbrook behoren in Sapporo tot de deelnemers aan de elfde Olympische Winter spelen Onder hen zjjn de da mes Ann Henning, Diana Ho lum en Leah Poulus, die in elk geval op de korte afstanden tot de gevestigde wereldtop moeten worden gerekend. nog niet geldt voor de heren Om daar te kunnen trainen moeten de Amerikaanse schaatsers 20 dollar per zes weken betalen. In de zomermaanden was Ann Henning voor een niet onaanzienlijk deel op zichzelf aangewezen. „In juni heb ik zes dagen per week getraind, elke dag drie tot vier uur. Ik trainde toen ’s nachts, omdat het overdag te warm was”. Het In Inzell danig geschonden zelf vertrouwen van Stien Baas werd vanmor gen voor een niet onaanzienlijk deel opge vijzeld. Al tijdens de (te) lange trainings- aanloop In Sapporo groeide bij haar steeds duidelijker het besef, dat zij incidenteel nog altijd tot een glanzende prestatie in staat is. Vanmorgen kreeg zij daarvan de bevestiging. Geholpen door de plotseling gewijzigde weersomstandigheden (minder wind en een vriendelijk zonnetje) ijlde Stien Baas-Kaiser in haar rit tegen de Rus sische Seregina naar een voortreffelijke tijd, dïe slechts twintighonderdste van een seconde boven die van Diatae Holum lag. Een tijd, die nog meer glans krijgt wan neer men bedenkt, dat haar opening aan zienlijk langzamer was dan die van haar concurrentes. Haar slotronde daarentegen was de snelste van alle rijdsters. Hetgeen Neil Baltchford en Greg Lyman, van wie Blatchford zich zaterdag op de sprint al leen in ongunstige zin onderscheidde door z(jn irritante startmethode in zijn rit tegen Ard Schenk, die op de 590 meter direct na zijn (tweede) start ten val kwam. Wanneer de Amerikaanse, die bij het laatste ISU-Sprintkampioenschap in Inzell direct achter de Oostduitse Ruth Schleier- macher als tweede eindigde, de komende dagen inderdaad een geslaagde greep naar het goud mocht doen, komt daarmee de voorspelling van Ed Rudolph volledig uit. Rudolph: „Toen ik haar zes jaar geleden voor de eerste keer zag schaatsen, zag ik niets anders dan gouden medailles voor mijn ogen dansen. Ann is een geboren schaatsenrijdster, die voldoende kwalitei ten heeft om zich nog lang aan de top te kunnen handhaven”. Moest de Amerikaanse schaatsdelega- tie bij de heren nog tevreden zijn met bescheiden klasseringen, bij de dames be horen Ann Henning, Diane Holum en Leah Poulos tot de potentiële kandidates voor een olympische medaille. En dat geldt dan zeker voor Ann Henning, de tweevoudige wereldrecordhoudster, die zo wel op de 500 als de 1000 meter in staat De Westduitser Günther Traub, eens be horend tot de Europese schaatstop. legde in feite de grondslag voor haar bliksem carrière. In de aanloop naar dit seizoen heeft de Amerikaanse teenager zich vol ledig onderworpen aan de training van Rudolph, welke training de ouders van Ann Henning jaarlijks 2000 doller kost. Daarbij komen dan nog de kosten van de trainin gen op de 400-meter baan in West-Allis, waar Atje Keulen-Deelstra in 1970 haar eerste wereldtitel veroverde. De uitslag van de 1500 meter dames is: 1. Dianne Holum (V.S.) 2.20.85 (goud); 2. Stien Baas-Kaiser (Ned.) 2.21.05 (zil ver); 3. Atje Keulen-Deelstra (Ned.) 2.22.05 (brons); 4. Elly van de Brom (Ned) 2,22.27; 5. Rosemarie Taupadel (O-Dld) 2.22.35; 6. Nina Statkevitsj (Rus) 2.23.19. Een enigszins ontmoedigde maar toch niet teleurgestelde Atje Keulen later: „Dat schema van 2.18 was gewoon niet haalbaar. Ik heb me helemaal leeggereden, maar de wind was zo duidelijk in mijn nadeel, dat Ik toen eigenlijk al vermoedde, dat mijn Over haar trage opening zei Stien Baas later: „Voor mijn doen was die 30.17 nog niet eens zo slecht. In het begin ben ik altijd een beetje log. Op zo’n 1500 meter probeer je de krachten natuurlijk zo goed mogelijk te verdelen. Maar dat is niet hele maal gelukt, want op de laatste 200 meter had ik niet meer genoeg kracht over. Ik was toen goed moe en eigenlijk al lang blij dat ik on de schaatsen bleef staan.” Stien Baas, die evenals Elly van de Brom twee ritten daarvoor was vertrokken op een schema van 2.20, vlakte evenmin de voor haar voordelige weersomstandigheden niet uit: „Ik heb gewoon mazzel gehad, dat ik niet zo veel wind had als Atje. die anders beslist een betere tijd zou hebben gereden dan nu. Daarom heb ik voorlopig ook nog wel het nodige voorbehoud voor de drie kilometer. Nu verwacht iedereen plotseling van mij ook een topprestatie op die afstand, maar dat zou best eens tegen kunnen vallen.” Het succes van Stien Baas-Kaiser werd gecompleteerd door de bronzen medaille van Atje Keulen-Deelstra en de vierde plaats van de op de eerste 1100 meter op nieuw verrassend sterk rijdende Elly van de Brom. Welke klasseringen wel eens een vernietigende uitwerking kunnen hebben op het moreel van de Russinnen, die de prestigeslag met de Nederlandse dames glansrijk hebben verloren. Stien Baas daar over: „De nederlaag van Statkevitsj tegen Diane Holum heeft wel een mentale klap bij de Russinnen teweeggebracht. Dat kon ik duidelijk merken aan het rijden van Seregina, die totaal geen verweer had op mijn tussensprints.” Had Stien Baas-Kaiser. die plotseling weer tegensprak dat ze zal stoppen, in het met 20.000 toeschouwers bijna half gevulde Makomanai-Stadion in feite alle geluk van de wereld, heel wat minder gelukkig was Atje Keulen, die niet alleen de sterk draaiende wind als handicap moest over winnen, maar bovendien in het openings- paar een tijd moest zetten. Terecht oor deelde een niettemin van geluk stralende Gerard Maarse later, dat de Friezin duide lijk gehandicapt was tegenover de na haar komende rijdsters. Atje Keulen, vertrok op een schema (2.18), dat haar Olympisch goud moest brengen, z orgde weliswaar voor een razendsnelle opening, maar klapte later volledig in elkaar. Reeds halverwege haar rit tegen de Zweedse Ylva Hedlund moet het langzaam tot haar zijn doorge drongen, dat de wind een toptijd onmoge lijk maakte Dat ze desondanks tot op de bodem van haar krachten ging, tekent de wilskracht van de taaie Friezin, voor wie juist deze 1500 meter haar favoriete af stand is. Donderdag 10 februari: 02.00-03.10 uur: schaatsen 500 meter dames, 00.30- 04.00 uur: skiën cross country 50 km. heren, 05.30-07.40 uur: skiën reuzensla lom heren, 10.00-11.00 uur: rodelen, 08.00-14.00 uur: ijshockey. IJSHOCKEY. De ijshockeyclub Den Bosch heeft de thuiswedstrijd voor de eerste divisie van de Nederlandse compe titie tegen Thialf (Heerenveen) gewonnen met 6-2. kers, die hun landgenoot toejuichten. Schranz zei over de ontvangst: „Ik ben zelden verlegen maar dit keer kan ik bijna geen woord uitbrengen”. Na zijn glorieuze intocht heeft Karl Schranz voor de Oostenrijkse televisie een scherpe aanval gedaan op Avery Brunda ge, de president van het IOC. Schranz zei voor de microfoons onder andere: „Avery Brundage is een walgelijke dictator en gemeten geblazen SAPPORO. De zo vriendeljjk begon nen persconferentie na afloop van de woensdagmorgen gehouden 1500 meter eindigde voor Diane Holum in een anti climax. De Amerikaanse, die uiterst be reidwillig de internationale pers te woord stond, verliet na tien minuten woedend de zaal. Op een vraag van een Noordkoreaanse journalist welke invloed haar gouden me daille op de oorlog in Vietnam zou heb ben, stond Diane Holum hoogst veront waardigd van haar stoel op en liet de Noordkoreaanse journalist zonder ant woord te geven staan. Dit incident zou de komende dagen wel eens verstrekkende gevolgen kunnen hebben, omdat mag wor den aangenomen, dat Ann Henning zeker op de 500 meter tot het erepodium zal doordringen. Het politieke incident van woensdagmorgen zou voor de Amerikaanse ploegleiding wel eens aanleiding kunnen zijn uit protest bij de gebruikelijke pers conferentie weg te blijven. Een opvallend sterke 1500 meter reed Elly van de Brom, die evenals dat in In zell het geval was ook nu na 1100 meter de snelste tussentijd op het scorebord bracht. Maar de laatste 300 meter gingen opnieuw uiterst langzaam. Gerard Maarse: „Ieder een weet inmiddels wel, dat ik van scherpe schema’s houd. Daarom heb ik Elly ook weggestuurd op goud. Maar in de laatste 300 meter klapte ze volledig in elkaar. Een rechtstreeks gevolg van te weinig ijscon- ditie. En dat gaat dan ten koste van het bewegingsritme. Wat voor Stien geldt in de openingsronde, geldt voor Elly in de laatste ronde. En daaraan zullen we de komende weken nog een extra aandacht moeten besteden.” M typische voorbeeld van een sportvrouw, die zich door niets en niemand uit haar evenwicht laat brengen. In haar tak van sport is Ann Henning, die al op 10-jarige leeftijd haar eerste 400 meter reed, ver gelijkbaar met de beste Amerikaanse zwemsters en atletes, die al even ont spannen en onbekommerd aan de start verschijnen als zij. Bovendien is Ann Hen ning een buitengewoon veelzijdig sport- meisje, dat ook in vele andere takken van spoi' tot de uitblinksters had kunnen behoren. Ook nu nog doet Ann Henning veel aan waterskiën, zeilen en zwemmen, in welke laatste sport zij enkele jaren geleden al veelbelovende tijden op de chronometers bracht. Daarnaast speelt ze uitstekend softbal, in welke tak van sport ze al eveneens tot de uitblinksters behoor de. Ann Henning daarover: „Ik mis het softbal meer dan de dansavonden, hoewel ik dat toch ook erg graag doe. Maar het schaatsen vraagt zoveel tijd, dat er voor softbal geen ruimte meer is”. Bronzen-medaillewinnares Atje Keulen-Deelstra feliciteert hier de vrolijk lachende Diane Holum (links), die de gouden medaille won. Enkele minuten later zou de glimlach van de Amerikaanse, die in geen enkele tandpasta- reclame zou misstaan, in een tomeloze woede omslaan. Ann Henning in de Verenigde Staten. Thuis in Northbrook, waar zij elke dag op het ijs was te vinden. De beweegredenen van Diane Holum voor haar verblijf in Neder land: „In Nederland is een betere atmo sfeer om je op een zo belangrijk seizoen als dit voor te bereiden. De Nederlandse meisjes werken keihard. En daar houd ik van. Bij ons in Northbrook wordt te veel gelachen en gepraat. Dat is jammer van de tijd. In Nederland is er geen tijd om te praten, daar wordt alleen hard gewerkt”. SAPPORO Een glunderende Stien Baas-Kaiser kon haar geluk aanvankelijk nauwelijks onder woor den brengen. De na haar ronduit teleurstellen de Europese titelgevecht in Inzell bijna door ieder een afgeschreven Deven ter rijdster koesterde innig tevreden haar medaille, terwijl ders altijd zo buitenbeentje in meskernploeg vriendelijk lachend en uitgebreid de SAPPW72 internationale pers te woord stond. Want ook voor Stien Baas-Kaiser betekende haar zilveren plak aanzienlijk meer dan waarop zij na het „drama van Inzell” had dur ven hopen. WENEN. „Miljoenen Oostenrijkers hebben met u meegeleefd”. Met deze woorden werd Karl Schranz op het vlieg veld Schwechat van Wenen door de Oos tenrijkse minister van onderwijs dr. Fred Sinowatz ontvangen. Karl Schranz werd op het vliegveld door 7500 enthousiaste Oostenrijkers begroet. Zij juichten hun landgenoot langdurig toe en droegen spandoeken met „grootste skier aller tij- •Jam” IAa VMOC7OA at* hoi vrlioorvrolil 'UfflCl De medailleverdeling per land ziet er 0 0 1500 meter hardrijden (dames) goud: Holum (VS) 2.20,85, zilver: Baas-Kaiser (Ned) 2.21,05, brons: Keulen (Ned) 2.22,05. De lijst van Olympische medaillewin naars werd woensdag aangevuld met: biathlon (heren) goud: Solberg (Noorw) 1.15.55,5, zilver Knauthe (O.-Dld) 1.16.07,6, brons: Arwidson (Zwe) 1.16.27,0. groter dan die ooit bij een staatsbezoek op de been was. Langs de weg naar het centrum stonden tienduizenden Oostenrjj- het IOC een volmaakt ondemocratische club”. Schranz riep skiers en officials op eensgezind te vechten tegen de amateur- bepalingen van he* IOC, die volgens hem volstrekt uit de tijd zijn. „Er zijn wijzi gingen nodig in de Olympische regels, want in principe dateren die nog uit de vorige eeuw en zijn niet meegegaan met de maatschappelijke veranderingen, die sinds de eerste Olympische Spelen hebben plaats gevonden”. De Van de winterspelen uitgesloten skier vertelde ook waarom hij zijn ploeg genoten had overgehaald in Sapporo te blijven. „Ik heb hen in het nationale belang en uit economische overwegingen aangeraden deel te nemen aan de wed strijden. „Volgens Schranz zijn de magere prestaties van de Oostenrijkse skiers een gevolg van een crisis binnen de ploeg. „Naar mijn mening hebben de sponsors, die zijn verenigd in de Austria Racing Ski Pool een ongunstige invloed op het beleid van de Oostenrijkse ploegleiding. Slechts een man met bijna volledige vrijheid van handelen zal de weg naar successen aan geven”. 5 km cross country (dames) goud: Koel- acova (Rusl) 17.00,50, zilver: Kajosmaa (Finl) 17.05,50 brons: Sikolova (Tsjech) 17.07,32.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13