Laatste vredespogingen metaalbonden mislukt BEMIDDELING IN CONFLICT ENIGE UITWEG Atje op podium Stien en gasaanslag af aan verenigingen weer verschijnen Dit jaar beslissing Schiphol I Geen girorente voor ideële geen taak in Ulster VN hebben ViW strooit prijzen „Rode Jeugd” wijst schuld „Madrid" gaat toch felsite® verkoop van wand- vloertegels en mozaïek ridlI-LJTJ kloosterstraat 44 haarjem - telefoon 253031 AGENDA pagina 11 Verder in de krant HET WEER Angela Davis mag geen interviews Zware straffen bij politiek proces in Iran Achttien jarigen kiesgerechtigd Atje Keulen sprint tegen Titova Umuider Courant „Briefkaart niet van ons' meer geven I I I I I I SEEGERS STROET-VIVO WOENSDAG 9 FEBRUARI 1972 62e JAARGANG NUMMER 82 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... (Van onze redactie economie) LIBERAAL SPAANS DAGBLAD GERED DOOR CONSORTIUM Minister Drees Zie Nu en dan zon Engels standpunt blijft: de speciale Vivo aanbiedingen elders in dit blad. EDISONSTRAAT 5 IJMUIDEN - TEL. 1 42 32 VIVO VOORDEEL DAMESKAPSALON POUR DINER JOYEUSEMENT MALLE BARRE” Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. L. Nieuwstraat 9 - Pegasusstraat 56 2 rijdende winkels Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar f 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur A Umuider Courant Bernard Shaw: 6 Luidsprekers Tel. NAAM ADRES TE: Daarna kunt u mij noteren als Doorhaipn wat niet verlanqd wordt. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Gekken vindt men overal, zelfs in gestichten. Deze krant bestaat uit achttien pagina’s In open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Umuider Courant. Antwoordnummer 47 - IJmuiden Vandaag en Ook Elly van det Brom, in de elfde rit tegen de Russin Vera Krasnowa, en Trijnie Rep, in het vijftiende en laatste paar tegen Kirsti Biermann uit Noorwegen, komen tegen sterke tegenstandsters op het ijs. van het DEN HAAG Aan de volgende ver kiezingen zullen ook de jongeren van 18 jaar af kunnen meedoen. De Eerste Kamer nam gisteren zonder hoofdelijke stemming het desbetreffende initiatief-wetsontwerp aan, dat reeds in de vorige kabinetsperiode door het parlement was goedgekeurd. MADRID. (AFP en UPI) Het beken de liberale Spaanse dagblad „Madrid” dat op last van de Spaanse rr gering in no vember werf verboden, gaat weer ver schijnen Maandag of mogeljjk nog eerder wordt de publikatie hervat, aldus Garcia Trevijano, de advocaat die de eigenaars vertegenw’oordigt. SAPPORE Atje Keuten-Deelstra start vannacht (om 2 uur Nederlandse tijd) als eerste Nederlandse op de 500 meter. De Friezin lootte in de vierde rit tegen Lud mila Titova (Rusland) Dagblad voor Velsen IJmuiden, Santpoort en Driehuis De grootste speciaalzaak voor ELEKTROTECHNISCHE KLEINMATERIALEN Ged. Oude Gracht 11 t.o. Postkantoor tel. 311140 De bekendmaking kwam volkomen on verwacht. Vorige week hadden de eige naars juist de defintieve opheffing van het blad meegedeeld. Volgens de advocaat is op het laatste ogenblik overeenstemming bereikt: „We beschouwen het als een grote overwinning voor de Spaanse pers” „Madrid” was een Uniek voor recepties e.d. Frankestr. 27 Tel. 31 2273. Haarlem Betty en Oscar LONDEN (Reuter n AP). De Britse regering blijft bij haar standpunt dat er voor de Verenigde Naties geen rol is weggelegd in de kwestie Noord -Ierland. Dit hebben goed ingelichte zegslieden in Londen gisteren gezegd naar aanleiding van vragen over het aanbieden van goede diensten door secretaris-generaal van de VN Kurt Waldheim van de weinig Spaanse kranten die enigs zins kritisch stonden ten opzichte van het Franco-regime. De sluitinesmaatregel van november was dan ook slechts een van de vele strafmaatregelen, die de regering te gen het blad heeft genomen. De publikatie was bij een andere gelegenheid ook al voor vier maanden verboden. Omdat het hierbij om een Grondwets wijziging ging was in tweede lezing goed keuring met tenminste tweederde meer derheid nodig De kiesgerechtigde leeftijd (voor het ac tief kiesrecht) was tot dusver 21 jaar. ■O maandabonnee t 7.80 kwartaalabonnee f 22.65 Vannacht plaatselijk mist en weinig wind met minimumtem peraturen van 3 graden aan zee tot om het vriespunt in het bin nenland. Morgen overdag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen en maximumtemneraturen van omstreeks 7 graden. Verwachting van het K.N.M.I. tot donder dagavond UTRECHT. De 20-jarige dienstplich tige soldaat Roel Hoek, voorzitter van het afdelingsbestuur van de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen in het Duitse Seedorf, zit sinds dinsdag in voorarrest in het militair strafkamp in Arnhem wegens dienstweigering. Hij zou geweigerd hebben aan een militaire oefening deel te nemen. „Nu sinds enige tijd daling van de rente op de kapitaal- en geldmarkt is opgetre den moet voorshands van een rentever goeding voor dergelijke rekeninghouders worden afgezien”.' meent minister Drees De heer Oele had gevraagd om rentever goeding voor instellingen met een geheel of overwegend ideëel doel. 2 3 3 omgeving 5, 7 9 9 11 11 13, 15 ...17 ...17 ...17 Tijdens het proces, dat op 6 februari was begonnen, heeft de officier van Justi tie de doodstraf geëist tegen vier verdach ten. Allen waren beschuldigd van sabota ge, onwettig wapenbezit, bankovervallen, een poging tot vliegtuigkaping en het lidmaatschap van communistische organi saties. Allen zijn in hoger beroep gegaan. Binnenkort begint een proces tegen 50 mensen die op gelijkluidende beschuldi gingen moeten terechtstaan. Zij maken deel uit van de ongeveer 120 personen die de laatste vijf maanden zijn gearresteerd. Enigen worden er van beschuldigd de neef van de sjah, prins Sjahram, en de Amerikaanse ambassadeur in Teheran. Douglas Macarthur, te hebben willen ont voeren TEHERAN (Reuter;. Een militaire rechtbank in Teheran heeft vandaag vier mensen tot levenslang en zestien anderen tot gevangenisstraffen van drie tot tien jaar veroordeeld wegens tegen de staat gerichte activiteiten, waaronder poging tot moord en poging tot het kapen van een vliegtuig. DEN HAAG Bemiddeling lijkt de enige uitweg voor het metaalcon- flict, nadat gisteren pogingen om het overleg over een meerjarige metaal- CAO weer op gang te brengen zijn mislukt. Het zag er aanvankelijk naar uit dat de werkgevers en de zes bonden tot een principe-akkoord zouden kunnen komen, maar een telegramuitwisseling tussen de NW-industrie- bond (Groenevelt) en de vijf confessionele metaalbonden (woordvoerder Brussel) had zulke onverwachte emotionele gevolgen, dat de Raad Overleg Metaal niet eens meer bij elkaar kwam. De hele verdere dag bleven de gescheiden bondsbesturen elkaar bekogelen met verwijten over het om hals brengen van de „laatste kans”. Daarbij vielen over en weer beschuldigingen, die neerkwamen op een welles-nietes-spelletje, waarin de tegenover elkaar staande bonden elkaar voor leugenaar uitmaakten. Dat gebeurde tijdens het uitwisselen van officiële commentaren, tijdens een inderhaast belegde persconferentie en in twee televisievraaggesprekken. De eindconclusie bij de ruziënde bonden was: Wij zien zelf geen kans meer om eruit te komen. Als gevolg daarvan verscherpten zich vandaag in de Rijnmond de stakingsacties. De indruk bestond dat de acties zich hadden uitgebreid. de officier van Justitie in Den Bosch, mr. J. Booster, gisteravond in een pers conferentie. Hij leidde dit in de eerste plaats af uit een mededeling van een tot nu toe anoniem gebleven persoon. Ten tweede heeft de technische recherche uit Zwolle sporen gevonden waaruit blijkt dat er iemand is weggesleept. Wellicht, aldus mr. Booster, is die dader omgekomen en is daarom de tweede bom niet aange stoken. Er zijn geen bloedsporen gevonden. Dat is volgens mr. Booster wel mogelijk, want er kunnen alleen inwendige verwon dingen zijn geweest. De herverschijning van Madrid is mo- gelijk gemaakt doordat een consortium van beroepsorganisaties en vakbonden het beheer over het blad heeft overgenomen Volgens goedingelichte kringen heeft het consortium ermee ingestemd dat alle werknemers van „Madrid” gehandhaafd zullen worden. Dit was een van de voor waarden van de eigenaars. De opheffing leek tot deze bekendma king een definitieve zaak. Een advocaat was al onderhandelingen begonnen over de verkoop van eigendommen en appara tuur van „Madrid” om de schuldeisers en de werknemers te kunnen betalen. De eigenaars hebben wel de concessie gedaan dat het consortium zelf de direc teur mag benoemen. De vorige directeur, Fontan, is afgetreden om de onderhande lingen te vergemakkelijken. De uitgever van „Madrid^’, Calvo Serrer, is in het buitenland en wordt niet terugverwacht omdat tegen hem een arrestatiebevel is uitgevaardigd wegens „activiteiten die de eenheid van de Spaanse natie kunnen schaden”. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Uit stad en Kunst Radio en tv De Kleine Wereld Weerrapporten Sport Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs (Van onze correspondent) DEN HAAG. Verenigingen, stichtin gen, comités en dergelijke instellingen kunnen geen rente krijgen over hun te goeden bij de Postcheque- en Girodienst. Dat antwoordt minister Drees van Ver keer en Waterstaat op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Oele (P.v.d.A.). Lange Nieuwstraat 427 Adm. 154 37 I Red. 153 89 (Van onze correspondent) EINDHOVEN De „Rode Jeugd” in Eindhoven, die een half jaar ge leden in het nieuws was en nadien niets meer van zich heeft doen horen, heeft zich dinsdagavond gedistan tieerd van de inhoud van de kaart, die zogenaamd door de „Rode Jeugd” uit Nijmegen aan de Nederlandse Gasunie te Groningen is verzonden. De kaart was afgestempeld in Nij megen. Op de kaart was geschreven: „Wij claimen beide zaken. Wij heb ben ons enigszins vergist, doch wij komen terug. U kunt toch niet het hele gebied beschermen. Bovendien komt het hele energiebeleid voor ons aan de orde. Dat zijn o.a. hoogspan ningskabels, koppelnetten, telecom- municatietorens ofu laat Gro ningen delen in de winst. En eens zal uit de as van de vernieuwde econo mie als een phoenix het rode Neder land herrijzen”. Volgens de politie zjjn er geen aan wijzingen dat de „Rode Jeugd” er inder daad de hand in heeft gehad. Men denkt aan een „grappenmaker”, die de Rode Jeugd verdacht heeft willen maken. Ook is gisteravond bij de centrale commandopost van de Gasunie een tele foontje binnengekomen van iemand die zijn naam niet wilde opgeven. Letterlijk zei hij: „Als bij jullie gastarbeiders in dienst blijven, gebeuren er nog veel meer dingen. Denk maar eens aan het export station in Hilvarenbeek”. De Gasunie verklaart dat bij haar geen buitenlandse arbeiders in dienst zijn. Wel zijn er bij enkele aannemers, die voor de Gasunie werken, Perzen op de gas stations werkzaam. „Het is mogelijk dat bij de aanslag op het gasstation bij Ommen een der daders zeer ernstig is gewond” Dit verklaarde minister zou wel suggesties voor een be- middelingsprocedure kunnen doen. Dat pogingen van de bonden zelf om het centrale gesprek in de Raad Overleg Metaal met de werkgevers weer op gang te brengen gisteren zijn mislukt was voornamelijk een gevolg van de weigering van Groenevelts Industriebond NW om als voorwaarde voor de gesprekshervat- ting te aanvaarden dat de NW-bond afkeuring zou uitspreken over de terreur en intimidatie aan het adres van confessi onele bondsleden. Groenevelt: van die ter reur en intimidatie is ons niets gebleken en wij weigeren ons in de beklaagden bank te laten zetten. Voor een samenvatting van de gebeur tenissen rondom deze mislukking zie pa gina 17. DEN HAAG. Minister Drees Verkeer en Waterstaat hoopt, dat kabinet in september een beslissing kan nemen over de aanleg van een eventuele vijfde baan voor Schiphol of over een eventuele verlegging van de „Zwanen burgbaan”. In elk geval zal de beslissing dit jaar vallen. Daarna kan de zaak b(j het parlement aanhangig worden gemaakt. Ditzelfde geldt voor de besluitvorming over de Schiphollijn. Minister Drees heeft dit vanmorgen gezegd in een gesprek dat het college van B. en W. van Haarlem mermeer met hem heeft gehad. De be staande onzekerheid plaatst de gemeente Haaarlemmermeer vooral voor planologi sche problemen. B. en W. hebben tijdens het gesprek op de bezwaren van een langer uitblijven van de beslissing gewe zen. SAN JOSÉ (UPI). Een Californische rechter heeft gisteren alle vraaggesprek ken met Angela Davis verboden. Aanlei ding hiertoe was een televisiegedachten- wisseling van een uur, waarin de voor vechtster voor geliike rechten voor negers en blanken vertelde waarom zij commu niste was geworden. Volgens Angela zal er pas een einde aan het racisme in Amerika komen „als wij een einde aan het hele systeem hebben gemaakt.” Zij sprak niet over het komende proces tegen haar. Vergeten waren de moeilijkheden in het begin van dit seizoen met schaatscoach Gerard Maarse, toen Stien Baas-Kaiser vanmorgen voldaan haar zilveren medaille toonde. De enige dissonant voor Stien bestond uit het feit dat een Japanse journalist die de tijd van 2.21.05 wel aardig vond eens belang stellend informeerde of zij eigenlijk met haar vierendertig jaar niet veel te oud was. Stien vond van niet. Ook coach Gerard Maarse kan terugkijken op een geslaagde ouverture. Atje Keulen-Deelstra (gehandicapt door de verander de klimatologische omstandigheden) accentueerde haar glanzende vorm van dit seizoen door toch nog brons te grijpen. Haar tijd 2.22.05. Het is jammer dat er geen nikkelen medailles worden uitgedeeld, want dan zou ook Elly van de Brom in de prijzen zijn gevallen. Zij eindigde met een tijd van 2.22.7 op de vierde plaats. Enigszins verrassend ging het goud op deze afstand naar Amerika. Diane Holum realiseerde een tijd van 2.20.85. Dit was zelfs het Nederlandse schaats- geweld te machtig om van de teleurstellende Russinnen maar niet te praten. zijn werkgeversvoorzitter Prins en NKV-Industriebondsvoorzitter Brussel bij minister Boersma van Sociale Zaken geweest. Zij hebben de consequen ties besproken van een eventueel verbin dend verklaren van de eenjarige CAO, die nu in concept gereed is, maar waarvoor nog steeds geen verbindende verklaring is aangevraagd. Of die aanvraag er zal ko men, hangt af van de kansen, die met bemiddeling zouden kunnen worden ge schapen op een oplossing van het conflict. Minister Boersma zelf heeft gisteravond gezegd dat alles moet worden gedaan om tot een goede bemiddelingsprocedure te komen. Dat is ook de mening van zijn voorganger. Roolvink, die een klein colle ge van onafhankelijke deskundigen zou willen inschakelen om een niet-bindend advies aan de bonden uit te brengen. Eigenlijk zouden we in Nederland een arbitragesysteem moeten hebben, aldus de heer Roolvink. Ook de voorzitter van de Christelijke Metaalbedriifsbond Van Diik zei gisteren dat bemiddeling hem de enige weg lijkt. Voorzitter drs. Bakkenist van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen. de centrale werkgeversorganisa tie, gelooft niet in bemiddeling. De mis lukte onderhandelingen van gisteren ho ren gewoon bij het spel en we moeten ons niet zenuwachtig laten maken door „wat ongeregeldheden” aldus de heer Bakke nist. Voorzitter Groenevelt van de NW-In- dustriebond heeft al eerder te kennen gegeven voor bemiddeling te voelen als daarbij maar geen „belaste” personen worden ingeschakeld. Hij zou geen be zwaar hebben tegen voorzitter Mertens van het NKV. al heeft die dan zelf intussen weer gezegd dat hij niet zou weten hoe er dan wel bemiddeld zou moeten worden nu hij zelf „partij” is Oud-werkgeversvoorzitter Bosma is niet acceptabel voor de heer Groenevelt. om dat hij duidelijk aan de kant van de werkgevers zou staan. Als kandidaat-bemiddelaars zijn intus sen wel voorzitter drs. J. de Pous van de Sociaal-Economische Raad en het Eerste- Kamerlid prof. De Gaay Fortman ge noemd. Het is niet te verwachten dat minister Boersma zelf zal bemiddelen omdat de regering de onlnsring «n bet bedrijfsleven zelf wil overlaten. Maar de Men deelde mee dat Waldheim bericht zal worden gezonden over het Britse standpunt. Waldheim had in New York verklaard dat hij zijn goede diensten had aangebo den, maar dat de Veienigde Naties slechts kunnen bemiddelen met toestemming van Engeland. De Noordierse premier Brian Faulkner heeft in een toespraak tot het parlement elk idee aan een mogeü'ke vereniging van Ierland volstrekt var de hand gewezen. De katholieke minderheid in Noord- lerland hout vandaag .D-day” waarop een nieuwe campagne voor de burger rechten zal beginnen met het ontwrichten van het normale leven en verzet tegen de nrntestanf.se Noordierse regering. Tn een katholieke wiik van Belfast is gisteravond een man vanuit een rildende auto doodgeschoten De naam van het slachtoffer is niet bekendgemaakt. a':.,

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1