Bij Angola-comité op de koffie DOOR KORTER STUDEREN MILJARDEN VOORDEEL Prinsjesdag wordt niet vervroegd MINISTERS WIJZEN INTEGRATIE AF Minister Drees wenst afdoende verdediging auto Rechter kan opzegging v rijspraak ongedaan maken tegen ruimtevreter Centraal Planbureau becijfert Openbaarheid documenten in Gorinchem Nota aan Tweede Kamer voor 5 krakers Politie-inval in koffiebar ANTIEKE BAROMETERS ’t Klokhuys VAN COCAÏNE OP ARUBA Bij forse huurverhoging Nieuw ontwerp hoger onderwijs 1 Prioriteiten voor Gastronomerie wetenschappelijk onderzoek GROTE VANGST „de bokkedoorns'' 2 ONVERBETERLIJK BESPARINGEN UITGA VEN WOENSDAG 9 FEBRUARI W Nieuw ontwerp Nieuwe juncties A 1972 als ADVERTENTIE Oase Afb 425.—. wan- Nassaustr. 1, Haarlem - 320833 4 WWW WWW Vakkundig gerestaureerd vanaf 395. met garantie. „De vervulling van uw wensen, Speciaal op Culinair Gebied!” Het komt volgens prof. Buikhuisen niet in de gedachte van de verkeersre- gelaars op dat ze zich, vanuit de gees- 1 eei Da sal op Di tas De bewindslieden kiezen duidelijk partij tegen sommige onderwijsdeskundigen, die vinden dat tussen het hoger beroepsonder wijs (hts’en, academies en dergelijke) en het wetenschappelijk onderwijs (universi- teiiten, t.h.’s en Landbouwhogeschool) geen essentieel, maar slechts een gradueel ver schil bestaat en die daarom integratie van beide onderwijsvormen voorstaan. De bewindslieden waarschuwen in dit verband tegen die plannen, die onvoldoen- ORANJESTAD, (Aruba). Twee man nen zijn dinsdag op Aruba gearresteerd wegens het in bezit hebben van 9 kilo pure cocaïne. Een 41-jarige handelaar en een 49-jari- ge monteur werden in verband hiermee gearresteerd. Tegenover de financiële voordelen die het wetsontwerp-Posthumus biedt, staan extra-uitgaven. Zo wil het ontwerp meer studenten naar het hoger beroepsonder wijs laten overstappen. Dat vraagt volgens het CPB een uitbreiding van die school soort waarvoor ongeveer f 60 miljoen nodig zal zijn. te de Er werden met overvalbusjes ongeveer veertig personen, bijna allemaal Italianen, en voorts twee Hollandse meisjes, overge bracht naar het dichtbijgelegen hoofdbu reau van politie. Door de afzetting van de straat ondervond het tramverkeer op het spitsuur vertraging. IJs in beweging. Langs de oost- en zuid zijde van het IJsselmeer is het ijs in beweging gekomen. Vaart hierin is al leen mogelijk voor schepen met een ma- chinevermogen van meer dan 400 pk. Op het overige gedeelte van het IJsselmeer bevindt zich nog zwaar vast ijs. Klacht. De officier van Justitie in Am sterdam heeft een klacht, die de journa list Willem Oltmans heeft ingediend te gen de hoofdredacteur van De Telegraaf en een fotograaf van deze krant in han den gesteld van de Amsterdamse poli tie. De journalist wil de hoofdredacteur en de fotograaf laten vervolgen wegens het afdrukken in de krant van zijns in ziens onrechtmatig verkregen fotomate riaal. merledten Brongersma. Koopman, Zoom en Meester. AMSTERDAM. Na een enkele minu ten durende zitting heeft het gerechtshof in Amsterdam dinsdagmiddag in beroep vier Amsterdammers en een Nijmegenaar vrijgesproken die op bevrijdingsdag 1970 een pand van de Amrobank op de Heren gracht hadden bezet. N een lam geb zelf trol wel ziet sch: woi flic mal D Om van voo woi dru en Nee laai Nee alti. gev in het Nee agn sta: dar die gro C dril dac wai sta; ged aar onv E jus hot doe opi des ger I gen dac one WO’ stei ons aai lar rij tie ge de st( sti on kc ha mi zo 1 vo me ov pri te ka we tei Zi ki kx Ki aa se vt zo 'ano Het hof baseerde zijn uitspraak over eenkomstig de eis van de procureur-gene- raal op een arrest van de Hoge Raad van 16 november 1971. Daarin werd be paald, dat het kraken van een niet in ge bruik zijnde pand niet strafbaar is. De krakers, in de leeftijd van 22 tot 32 jaiar, waren door de Amsterdamse politie rechter veroordeeld tot straffen variërend van twee weken, waarvan één week voor waardelijk, tot vijf dagen onvoorwaarde lijk. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Als de studies aan de universiteiten en hogescholen aan zienlijk worden verkort, zoals de bedoeling is van het wetsontwerp-Post humus, zal dat jaarlijks een voordeel opleveren van enkele miljarden gul dens. Als gevolg van het korter studeren zullen in 1980 25.000 studenten minder ingeschreven staan, hetgeen een besparing voor het rijk oplevert van ruim 0,5 miljard gulden en 20.000 jongeren produktief zijn in een be roep, die anders nog zouden studeren, waardoor het bruto nationaal pro- dukt vermeerderd wordt met een waarde van ongeveer 0,7 miljard gulden. gxwA Modern restaurant met een klassieke stijl. Exclusieve gelegenheid voor uw lunch, diner of party. Goed verzorgde wildschotels en specialiteiten. Gehele jaar geopend. Tafelreservering Gewenst! Oorlogstuig. Een landbouwer in Otterlo heeft op zijn land tien mortiergranaten uit de Tweede-Wereldoorlog gevonden. De mijnopruimingsdienst is dinsdag ge waarschuwd en zal het oorlogstuig on- schadelijk maken. Reeds eerder werd bij deze ver afgelegen boerderij een dergelijke vondst gedaan. de huurder meer bescherming te bieden als het gaat om sociale of persoonlijke belangen. Wel toonde de minister zich be reid om er aan mee te werken, dat de weigering om een forse huurverhoging te betalen in de eerste jaren na het van kracht worden van de nieuwe wet geen aanleiding vormt om de huur te beëin digen en dat de huurder uitvoerig wordt ingelicht over de redenen van huuropzeg- ging en de wijze waarop hij de kanton rechter om tussenkomst kan vragen. GORINCHEM. Gorinchem heeft eerste gemeente in Nederland de verorde ning afgekondigd, waarin de openbaarheid van documenten wordt vastgelegd. Zjj is inmiddels al van kracht. Voor het jaar 1990 liggen de overeen komstige cijfers nog beduidend hoger. Het aantal studenten zal dan 75.000 minder zijn. Daardoor bespaart de staat 1.1 mil jard gulden en stijgt het nationale pro- dukt met 3,2 miljard gulden. Reeds eind 1970 werd de verordening, waarin ook de vergaderingen der raads commissie openbaar zijn verklaard, door de raad vastgesteld. De toenmalige burge meester mr. R. L. J. ridder van Rappard, achtte de openbaarheid van documenten echter in strijd met de wet, en droeg het raadsbesluit ter vernietiging voor aan de Kroon. In januari 1971 werd als gevolg hiervan de werking van de verordening bij KB opgeschort tot 1 januari 1972. Na die datum is dje schorsing niet gevolgd door een vernietiging. Verlenging van de schorsing is wettelijk niet mogelijk. B. en W. van Gorinchem hebben daarom beslo ten de verordening per 4 februari af te kondigen en derhalve, conform de wet, per 5 februari in werking te laten treden. Kabel-TV. De Noordbrabantse gemeente Alphen en Riel heeft een centraal an- tennesysteem in gebruik genomen, waarop bijna alle 950 panden binnen de bebouwde kom van de twee kerkdorpen zijn aangesloten. De deelnemers hebben 300 voor een aansluiting moeten beta len en zijn voorts f 12 per jaar ver schuldigd. Hiervoor kunnen zij zes tele visieprogramma’s ontvangen: Neder land I en II, België-Vlaams en Duitsland 1, 2 en 3. Deze becijferingen zijn afkomstig van het Centraal Plan Bureau (CPB). Ze zijn toegezonden aan de Tweede Kamer in een nota, ondertekend door de ministers De Brauw (Wetenschappelijk Onderwijs), Van Veen (Onderwijs en Wetenschappen) en Lardrnois (Landbouw), in verband met de Hogeschool in Wageningen. Op verzoek van de regering rekende het CPB uit wat de effecten zullen zijn van de invoering van het wetsontwerp-Post humus op de aantallen studenten en de uitgaven van het rijk. Het bureau zette daarbij lijnen uit naar het jaar 1980 en het jaar 1990. Verder voorziet het wetsontwerp in de instelling van twee nieuwe functies voor afgestudeerden: de assistent-onderzoeker en de research-assistent Minister De Brauw heeft zich nog niet uitgesproken over het aantal afgestudeerden dat zo’n functie zal kunnen krijgen, zodat nog geen schatting mogelijk is van de kosten. Per assistent-onderzoeker zou ongeveer f 165.000 en per research-assistent onge veer 50.000 nodig zijn. Overifens stelt het CPB vast, dat elke schatting in dit verband „alleen onder zeer veel voorbehoud kan worden ge maakt.” De situatie die in de universitaire wereld zal ontstaan zonder herstructure ring „is al onduidelijk genoeg”. Tot nu toe is bijvoorbeeld nog nooit een juiste schat ting gemaakt van het te verwachten aan tal studenten. De prognoses zijn stèeds weer overtroffen. Stap uit de Zorgenwereld in een van Sfeervolle gastvrijheid bij AMSTERDAM. Dinsdagmiddag tegen halfzes heeft de Amsterdamse politie een grootscheepse inval gedaan in de Milano Espressobar in de Leidsestraat in Amster dam. De recherche was uit onderzoekingen gebleken dat zich in dit trefpunt van Italianen verdachte personen ophouden. Gezocht werd naar vuurwapens en verdo vende middelen. temidden van romantisch natuurschoon in Wethouder van Gelukpark Zeeweg S3 O verveen tel. 023-263600 Bij de behandeling werd gesuggereerd de datum van Prinsjesdag uit de Grond wet weg te laten of slechts een uiterste datum daarvoor te noemen. Minister Geertsema van Binnenlandse Zaken vond dit „een aantrekkelijke gedachte”, waar voor het kabinet evenwel nog geen stand punt heeft ingenomen. Het voorstel inzake de vrijheid van on derwijs met betrekking tot het geven van regels voor de bekwaamheid en voor de zedelijkheid werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Deze bekwaamheids- en zedelijkheidseisen zijn o.a. van belang voor de rijschoolinstructeurs. Met 56 stemmen voor en 10 stemmen tegen werd voorts aangenomen het voor stel tot het uit de Grondwet lichten van de regeling tussen kerk en staat. humussfructuuir” voorziet het CPB voor 1980 een rijksbijdrage van f 2,9 miljard en voor 1990 van f 5,8 miljard. Wederom ter vergelijking: de begro ting van het lopende jaar voorziet in een bijdrage aan universiteiten en hogescholen van f 1,4 miljard. Als bijkomende voordelen van het kor ter studeren noemt het CPB nog, dat de ouderlijke bijdragen in de studies van hun kinderen een stuk lager kunnen zijn (1990: 780 miljoen) en dat de staat minder kinderbijslag en kinderaftrek zal hoeven te betalen (1990: f 170 miljoen). Ook het totaal van de rijksstudietoelagen wordt lager, maar daarvan is nog in het geheel geen becijfering te maken, omdat over enige tijd een nieuw stelsel zal worden ingevoerd. Minister Van Agt gaf toe, dat verbete ringen in het wetsontwerp mogelijk zijn. Hij zegde toe om in de loop van het parle mentaire jaar 1972-1973 een aanvullend wetsontwerp te zullen indienen. Hij deelde de bezwaren van P.v.d.A.. K.V.P., A.R.P., D’66 en DS’70, dat in het wetsontwerp niet voorzien is in het feit, dat de kantonrechter een verlenging van de huurtermijn kan voorschrijven als de huur fors verhoogd moet worden. De vijf samenwerkende oppositie- en regeringsge zinde fracties hadden met een amende ment, voorgesteld bij een huurverhoging van minstens 15 percent in één jaar de rechter de bevoegdheid te geven die ver lenging te bevelen. Minister Van Agt wees het amendement af, maar kwam met een eigen wijzigings voorstel, inhoudende dat gedurende drie jaar na het van kracht worden van de wet de rechter een te grote huurverhoging mag aangrijpen om de huuropzegging on gedaan te maken. Gespecialiseerd in an tieke klokken en instru* menten. moeten met verdediging de auto als een landje, dat Als de studieduur niet aanzienlijk wordt ingekort moet volgens het CPB voor 1980 gerekend worden met een aan tal van 160.000 studenten. In 1990 zouden niet minder dan 255.000 studenten inge schreven staan. Mét studieduurverkorting komen die cijfers een stuk lager te liggen: in 1980 rond 135.000 studenten en in 1990 rond 180.000. Ter vergelijking: ons land telt nu ruim 100.000 studenten, van wie de helft onge veer zeven jaar over de studie doet. De financiële besparingen dank zij het korter studeren zijn dienovereenkomstig. Met behoud van de huidige langere stu dieduur zou het universitaire onderwijs in 1980 ongeveer f 3,5 miljard kosten en in 1990 ongeveer 6,9 miljard. In de „Post- DEN HAAG. Na de behandeling in tweede instantie heeft de Eerste Kamer gistermiddag het initiatief-wetsontwerp tot vervroeging van Prinsjesdag verworpen. Het voorstel om de Grondwet te wijzigen en de datum van Prinsjesdag te brengen van de derde dinsdag in september naar de laatste dinsdag in augustus, kreeg niet de vereiste meerderheid. Met 24 stem men voor en 42 stemmen tegen verklaar de de senaat zich tegen aanvaarding van dit wetsontwerp. De fracties van P.v.d.A., P.P.R.. D’66, P.S.P. en C.P.N. spraken zich uit voor aanvaarding van het initiatief-wetsontwerp met uitzondering van de vier P.v.d.A.-ka- de rekening houden met de werkelijkheid. Daarbij denken zij vooral aan de proble men die kunnen ontstaan met bestuurders, docenten en studenten, wanneer beide on derwijsvormen, die totnutoe strikt ge scheiden waren, tot elkaar worden ge bracht. Volgens de politie was het de grootste cocaïne-vangst in de geschiedenis van dit kleine eiland in de Nederlandse Antil len. De verkoopwaarde van de cocaïne wordt geschat op één miljoen dollar. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Het hoger beroeps onderwijs en het wetenschappelijk onderwijs moeten beide hun eigen aard en functie hebben. Ze zijn ge richt op studenten die verschillen naar aanleg en interesse en kunnen daarom niet geïntegreerd worden. Er moet ook niet aangestuurd worden op een gezamenlijke „brugklas” voor beide onderwijsvormen, op basis waarvan de studenten dan hun defi nitieve keuze zouden kunnen maken. Het enige waarnaar vooralsnog ge streefd dient te worden is het vergemak kelijken van een vroegtijdige overstap van de ene naar de andere onderwijsvorm ten dienste van studenten, die zich bij hun eerste keuze vergist blijken te hebben. Om dat te bereiken, zullen mogelijkheden voor onderwijskundige en bestuurlijke sa menwerking geschapen moeten worden. Dit is de mening van de ministers Van Veen (Onderwijs) en De Brauw (Weten schappen), neergelegd in een nota aan de Tweede Kamer. De ministers kondigden een nieuw wets ontwerp aan over deze kwestie, dat een ontwerp van het vorige kabinet zal ver vangen. Het nieuwe stuk zal gedetailleer der ingaan op de mogelijkheden en voor waarden tot samenwerking tussen hoger beroepsonderwijs en wetenschappelijk on derwijs. Het geheel van hoger beroepson derwijs en wetenschappelijk onderwijs willen de bewindslieden in het vervolg „hoger onderwijs” noemen. Daarmee ko men termen als post-secundair en tertiair onderwijs te vervallen. Dezelfde ministers geven in een aparte nota een nadere toelichting op nog een ander wetsontwerp van de vorige regering ter zake van het „hoger onderwijs”, het wetsontwerp-Posthumus. Zij beklemtonen dat dit niet alleen bedoeld is om de studieduur te verkorten maar ook om de wetenschappelijke bijdragen van universi teiten en hogescholen te plaatsen binnen het kader van een nationaal wetenschaps beleid. Jaarlijks zal een prioriteitenlijst worden opgesteld, waaruit zal blijken welke we tenschappelijke onderzoekingen noodzake lijk moeten worden aangepakt. Op basis daarvan en rekening houdend met de financiële ruimte wordt dan bepaald hoe de universiteiten daarin een rol zullen spelen. In dat kader willen de bewindslieden de assistent-onderzoekers geplaatst zien, een groep functionarissen die door het wets ontwerp-Posthumus gecreëerd wordt. De assistent-onderzoekers zijn pas afgestu deerden, die zich drie tot vier jaar als bezoldigde medewerkers van de universi- teit kunnen bekwamen in het weten schappelijk onderzoek. „De aanstelling van assistent-onderzoekers wordt in de eerste plaats gezien als middel tot de kweek van voldoende nageslacht om pro jecten van wetenschap te kunnen beman nen”, aldus de bewindslieden. Nog een tweede nieuwe functie moet in dit perspectief worden geplaatst: de re search-assistent. Als zodanig kunnen pas afgestudeerden een jaar lang onderzoeks werk verrichten, waarvoor zij dan op hun bul een „research-aantekening” krijgen. In afwijking van het ontwerp-Posthu- mus willen de nieuwe bewindslieden de promotie-assistenten afschaffen, omdat zij profiteren van een discriminerende situa tie, waarin sommige afgestudeerden de kans krijgen op kosten van de universiteit hun proefschrift voor te bereiden,zonder dat ze reëel bijdragen aan onderwijs of onderzoek van het instituut. De Groningse criminoloog prof. dr. W. Buikhuisen constateert in „Weg wijs” dat bij de studie naar de oorzaak van verkeersongevallen de verkeersdes- kundigen steeds meer zijn gaan gelo ven. dat de menselijke factor zo veel mogelijk buiten beschouwing moet worden gelaten. „De mens is toch on verbeterlijk. Vandaar dat de oplossing voor het verkeersvraagstuk steeds meer wordt gezocht in verbeteren van voertuig en weg”. l_— UTRECHT „Wij spoed een afdoende opbouwen tegen ruimtevreter in toch al zo benauwend weinig ruimte meer over heeft. De ont wrichting die de auto in de samen leving van morgen zal veroor zaken, is daarom misschien nog verontrustender dan de onveilig heid, die hij vandaag teweeg brengt”. Aldus minister Drees van Verkeer en Waterstaat in het jubileumnummer van „Wegwijs”, een uitgave van „Veilig Verkeer Nederland” (VVN) die dit jaar haar 40-jarig bestaat viert. De minister vindt dat de leerlingen op de scholen voor voortgezet onder wijs er van moeten worden doordron gen dat het autorijden „als we er niets tegen doen, verre van zaligmakend is”. Minister Drees heeft belangstelling voor een proef met clignoteurs en stoplichten bij brom- en motorfietsen om het van richting veranderen van deze kwetsbare vervoermiddelen vergemakkelijken. Overigens wil minister zijn definitieve standpunt over deze materie nog opschorten, in af wachting van een internationale uit spraak hierover. Ook zou de bewindsman het toe jui chen als in ons land een vrijwillige onderhoudskeuring voor bromfietsen 'ou worden ingevoerd. „Als het publiek geen koffie uit An gola meer wil kopen, of als de re gering een aankoopverbod zou op leggen, is dat voor ons genoeg reden om geen Angola-koffie meer te kopen”. Dit zei de voorzitter van de Unie van Koffiebranders en Thee- planters, drs. A. van der Ploeg, tij dens een discussie-ontmoetmg maan dag tussen de unie en het Angola- comité in Amsterdam. „Het is niet een zaak die over de rug van een paar bedrijven moet worden uitge vochten. Bedrijven nemen hun be slissingen niet op politieke maar op commerciële gronden”. Van de zijde van het Angola-comité werd er op gewezen dat een van de grootste koffiebranderijen van ons land (Douwe Egberts) de afname van koffie uit Angola in de laatste jaren heeft teruggebracht van 35 tot 5 per cent. „Dan is het toch niet zo’n pro bleem om die vijf percent ook van onafhankelijke Afrikaanse landen te gaan betrekken”, meende het comité. „De koffiebranders zien daar ook niet veel bezwaar in, want de kwaliteit van de Angolese koffie is toch niet bijzonder hoog”, meldde de heer Van der Ploeg. telijke volksgezondheid bezien, ernstig zorgen moeten maken om de automo bilist die zich ’s nachts op een vier- □aansweg houdt aan een snelheidsbe perking van 50 km. Verkeerswijzigin- gen moeten functioneel blijven. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereruiging van Transport ondernemingen (KNVTO), mr. D. van Setten, vindt dat de justitie in staat zou moeten worden gesteld verkeerso- vertreders meer pedagogisch te be straffen. Juist bij de sterke toeneming van het verkeer zou de rechter veel meer moeten beschikken over midde len, die er op zijn gericht de wegge bruiker te corrigeren als dat nodig is. Overtredingen als fout parkeren kan men natuurlijk zonder meer met een boete afdoen. Maar er zijn veel andere gevallen, waarbij de opgelegde straf dikwijls weinig is gericht op de verbe tering van het verkeersgedrag, zo meent hij. De rechter zal daarnaast, volgens mr. Van Setten, ook voorgoed het autorij den moeten kunnen verbieden, neer uit het onderzoek blijkt, dat de betrokkene door zijn karakterstruc tuur niet op de weg thuis hoort. DEN HAAG. Minister Van Agt van Justitie is gistermiddag, tijdens het voort gezette Kamerdebat over het wetsontwerp met bepalingen over het einde van het huren en verhuren van woonruimte, niet tegemoet gekomen aan de wens van P.v.d.A.. K.V.P., A.R.P., D’66. DS’70 om W I -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2