PREMIER VAN MALTA IS BOOS OP MR. LUNS Nixon gaat roofdieren beschermen Intellectuelen in T s j echo-Slo wakij e onder zware druk In Duitse Bondsraad begint debat over verdragen met Sovjet-Unie en Polen Overleg in Rome afgebroken 1 J Zwitserse firma helpt rijke Oosteuropeanen bij vlucht naar westen Onrust Nederland Mintoff: „geen Hollandse Na reeks van arrestaties s Mendès-France ambieert weer Kamerzetel Pearce zoekt Todd in zijn cel op DRIVE IN TUINCENTRUM in voor KAMER en KANTOOR Bondskanselier Brandt: „Geen verstandig alternatief' kolonie” Kosten maximaal: 55.000 gulden Commissie voor Gevluchte Franse gevangene viel van dak Fa. VAN EMPELEN VAN DUK Geboortebeperking in Indonesië met wajang-spel zilverlas »C0ilR^ DE OLOCSC afd. centrale verwarming Oostenrijkse pers 2 3 HET BESTE VOOR EEN HAALBARE PRIJS '1 WOENSDAG 9 FEBRUARI 1972 Moeilijkheden Werklozen Samizdat Isolatie O KWEEKVERSE KAMERPLANTEN OPGEMAAKTE PLANTBAKKEN SIERPOTTEN EN excl. AARDEWERK PREMIER MINTOFF en (Van onze redacteur in Bonn) (Van onze redacteur in Bonn) ld ADVERTENTIE FM I rd m n- a- De directeur van Karopa verdenkt in middels de autoriteiten van onzorgvuldig omgaan met strikt vertrouwelijk materi aal. Hij garandeert namelijk gegadigden geheimhouding van hun namen. Vooral in het westen van de Verenigde Staten jagen de boeren veel op roofdieren die het voorzien hebben op hun vee. uitleg van de verdragen door de Sovjet- Unie. Aan de hand van het verdrag met Bonn zou de Russische regering mogelijk verdere ontwikkeling van de EEG tot een politieke unie kunnen verhinderen, aldus Daarnaast speelde tijdens deze vierde ronde in Rome het vraagstuk van de 6500 Maltezers, die door de uittocht van de Britten op het eiland zonder werk komen te zitten. Engeland met één miljoen (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De bekende linkse ex-pre- mier Pierre Mendès-France heeft zich kan didaat gesteld voor ’n zetel in het Franse parlement. Mendès-France, die nu 64 jaar is, maakte indertijd als jongste Kamerlid zijn entree in het parlement, waar hij, vrijwel zonder onderbreking, tot in 1968 verschillende kiesdistricten vertegenwoor digde. In dat jaar werd ook hij door de gaullistische vloedgolf die na de meidagen optrad, weggevaagd. Berlijn-regeling en ook een overeenkomst met Tsjecho-Slowakije zullen Duitse bij dragen zijn aan de ontspanning in Europa. Zij zijn bilateraal tot stand gekomen en monden uit in de multilaterale aanpak, waarvoor de voorbereidingen in de NAVO al zijn begonnen. week nog niets had vernomen. Verschei dene andere intellectuelen daarenten de filosofen Karel Kosik, Sam Samalik en Lubomir Sochor, de zoon van de oud- secretaris-generaal van de partij Rudolf Slansky, de schilder Jindrich Hegr werden na enkele dagen vrijgelaten. nen »or- van 8.30-12.30 en 13-17 u. Geopend ma t.m. zat. kwekerijen tuinaanleg tuingereedschap Zandvoortselaan 192 Heemstede- Aerdenhout Tel 023 - 24 19 50 :erd nd- rste ster ond lar- nd- 'ano er- le- lad se- ?e- ;er ;n, de lu de iet 32 ie- md or- ie- 1U- hof iep aar 970 sn- :en •en no er en an en. lo on van de tds- ang af n- Li- ur ns n- lo en n. te n- ;n, ie en en a- vindt U bij ons een uitgebreide collectie 1- in 'P »r Over het onderhoud dat Pearce met Todd had is niets bekendgemaakt. Maan dag kreeg de vrouw van Todd toestem ming haar man te bezoeken. De ex- premier lijdt aan een borstkwaal. Judith mag geen bezoek hebben van haar moe der Ze is sinds vier dagen in hongersta king uit protest tegen haar „illegale hech tenis” onder de wet op handhaving van recht en orde. Deze wet maakt hechtenis zonder proces mogelijk. Pearce beschuldigde de regering-Smith maandag van inbreuk op de overeenkomst dat normale politieke activiteit toegestaan is tijdens het onderzoek van de commis- sie-Pearce. Vandaag begint de behandeling van de verdragen in de Bondsraad, één van de beide Kamers van net Westduitse parle ment. De oppositie van CDU en C^U, die in deze Kamer een meerderheid van één stem heeft, zal een resolutie indienen, waarin wordt voorgesleld de verdragen in tweede lezing af te wijzen als de regering er niet in slaagt een bevredigend ant woord te vinden op een twaalftal punten, de oppositie. Voorts zou het mogelijk zijn dat Bonn vrijwel niet meer onder erken ning van de DDR uit kan. Van de commissie maken de Bondskan selier, de vice-kanselier, en de ministers van Financiën, Justitie en Handel deel uit. De Oostenrijkse bond van dagbladuitge vers heeft onlangs de regering gewezen op de moeilijkheden waar de kranten voor staan en om hulpmaatregelen verzocht. SALISBURY. (Reuter) Lord Pearce, voorzitter van de Britse commissie die in Rhodesië onderzoekt of het Brits-Rhode- sisch akkoord aanvaardbaar is voor de zwarte bevolking, heeft gisteren een be zoek gebracht aan ex-premier Garfield Todd in de gevangenis van Gatooma. Todd en z(jn dochter Judith zyn enige weken geleden gearresteerd zonder dat een aanklacht tegen hen is ingediend. De politie lijkt onder de oppositionele intellectuelen juist diegenen te zoeken die verantwoordelijk zijn voor redactie en verspreiding van een clandestien blad, ge naamd „Politiek maandblad”. Ontsnapping. Uit een gevangenis in Oe ganda in Oost-Afrika, waar aanhangers van de afgezette president Milton Obote gevangen zitten, zijn vorige week een honderdtal mensen ontsnapt. De gevan genis ligt in Moetoekoela, bij de grens met Tanzania. De Zwitserse politie verrichtte huiszoe king bij de onderneming in Zürich. Er kwam echter niets verdachts uit de bus. Karopa doet op een bijzondere manier aan vluchtelingenhulp en er is geen Zwit serse wet die dat verbiedt. Op verdenking van bedrog en woeker is nu een onder zoek van de affaire gelast. Bij de komende verkiezingen die over ruim drie jaar zullen worden gehouden, zal Mendès-France uitkomen als kandidaat in Grenoble voor de Socialistische Partij. Deze partij wordt momenteel door Fran cois Mitterrand aan een verjongingskuur onderworpen. De kanselier is van oordeel dat de Bonds republiek het gevaar loopt zich te isoleren als de politiek met het Westen niet door een zin volle „Ostpclitik” wordt aan gevuld. Hij weet zich gesteund door alle be vriende Westelijke regeringen, maar ver klaarde nadrukkelijk dat hij in de harde parlementaire strijd van de komende maanden alles zal vermijden waaruit zou kunnen blijken dat de regering steun zoekt in het buitenland. BONN. Wie rijk is, kan de DDR of een ander Oosteuropees land ontvluchten. Daarvoor zorgt een internationale organi satie, die werkt onder Zwitserse vlag en openlijk adverteert in Westduitse bladen. Die advertenties zijn bestemd voor kapi taalkrachtige familieleden in het Westen. (Van onze redacteur in Djakarta) DJAKARTA. De campagne voor ge zinsplanning in Indonesië, die een paar jaar geleden officieel van start ging, loopt over het algemeen goed. De voorlichtings ambtenaren laten geen gelegenheid voor bij gaan nieuwe manieren te vinden om de mensen van de noodzaak tot geboorte beperking te overtuigen. BONN Bondskanselier Brandt is ervan overtuigd dat de verdragen, die zjjn regering met de Sovjet-Unie en met Polen heeft gesloten, door de meerderheid in het Westduitse parlement zullen worden aanvaard. „Er bestaat namelijk geen verstandig en aanvaardbaar alternatief”, aldus de bondskanselier gistermiddag. In zijn boodschap aan het Congres stelt Nixon de instelling voor van een fonds van de Verenigde Naties voor het leefmi lieu. Dit fonds zou voor de komende vijf jaar 325 miljoen gulden moeten omvatten. De Verenigde Staten zouden daarin „naar verhouding” bijdragen. Deze resolutie zal zeker worden aangeno men. CDU en CSU blijken zich in het huidi ge stadium van de discussie vooral zorgen te maken over een eventuele afwijkende stellingname is bovendien al van tevoren uitgesteld tot de tweede lezing, in mei. Intussen heeft dan de Bondsdag (Tweede Kamer), waar de beslissing moet vallen en waar de regering over een kleine meer derheid beschikt, een eerste debat achter de rug. Bondskanselier Brandt heeft de langdurige parlementaire behandeling die in juni met de ratificering van de verdra gen zal eindigen, gistermiddag „van histo rische betekenis” genoemd. „Zoals het Konrad Adenauer is gelukt een basis te vinden voor goede betrekkin gen met de Westelijke landen, zo moet het deze regering gelukken de betrekkin gen met de Sovjet-Unie en de Oosteuro- pese landen een nieuwe basis te verschaf fen”, aldus Brandt. Deze verdragen, de De man had zich met nog twee gevan genen die wilden vluchten, op het dak genesteld. De politie heeft de gevangenis omsingeld. In het gebouw zelf zou het rustig zijn. Busongeluk. Vijftien mensen zijn omgeko men toen in Turkije een bus tussen Sinop aan de Zwarte Zee en Istanboel van een helling stortte. Nederland heeft jarenlang gegolden als een van de rustigste en vreedzaamste landen ter wereld, waar alles op het gebied van meningsverschillen, ruzies en zelfs geweld zich op kleinere schaal vol trok dan elders. En misschien is dat nóg wel zo, maar langzamerhand begint men zich toch af te vragen of ons land mis schien de twijfelachtige eer geniet te worden betrokken in internationale con flicten waar het eigenlijk niets mee te maken heeft. De bomaanslagen op de gasstations in Ommen en Ravenstein maken de indruk van buitenlandse allure te zijn, al kan dat voorlopig blijkbaar nog niet bewezen worden. Het is trouwens alleen een in druk, die veroorzaakt wordt door omvang en de organisatie. Zij passen niet in het Nederlandse beeld, al vertoont dat de laatste jaren meer geweld dan ooit. Het Nederlandse geweld echter is tot dusver altijd een soort amateuristisch geknutsel geweest, vergeleken bij wat op dit gebied in het buitenland wordt gepresteerd. En het is moeilijk te aanvaarden dat in Nederland plotseling een professionele, agressieve ondergrondse is ontstaan die in staat is dergelijke klappen uit te delen en dan nog wel in een binnenlandse situatie die geen enkele aanleiding tot geweld op grote schaal lijkt te leveren. IN DE Bondsraad kunnen de verdragen echter niet sneuvelen. Een definitieve Een andere bekende figuur uit de Vier de en de Vijfde Republiek die de laatste jaren eveneens op een zijspoor is geraakt, Jacques Soustelle, heeft gisteren eveneens aangekondigd aan de komende Kamerver kiezingen deel te willen nemen. Soustelle die tijdens en direct na de laatste wereld oorlog de rechterhand was van generaal De Gaulle, viel gedurende de Algerijnse oorlog bij de oprichter der Vijfde Repu bliek in ongenade. Soustelle heeft zich intussen tot het rechtse centrum bekeerd waar zijn i n- vloed zich echter vooral tot de voormalige Algerijnse „zwartvoeten” ofwel colons schijnt te beperken. PRAAG. (AFP) De atmosfeer in Praag is drukkend en gespannen. Onge veer een week geleden is een nieuwe, laatste golf van arrestaties verricht, dit keer voornamelijk onder de liberale intel lectuelen van de „Praagse lente”. Overigens vermijdt men hier meestal uit psychologische overwegingen te spre ken over geboortebeperking .De term „ge zinsplanning” wordt veel gemakkelijker aanvaard. Wat de methode betreft, op het platteland is over het algemeen de pil het meest gewild. Stadsvrouwen geven de voorkeur aan de ring of „akseptor”, zoals hij in Indonesië heet. Het heeft er alle schijn van dat de Tsjechoslowaakse leiders nu vastbesloten zijn krachtig op te treden. Na vergeefse pogingen het merendeel van de intellectu elen ertoe te brengen hun „contra-revolu- tionaire”, „anti-socialistische” en „rechts- opportunistische” standpunten op te geven en zich te schikken naar de marxistisch- leninistische pro-Russïsche Orthodoxie. Het blijft de vraag welke beschuldigin gen zullen worden ingebra< ht tegen de slachtoffers van de eerste twee arrestatie- golven en tegen hen die m de laatste arrestaties nog niet in vrijheid zijn ge steld. Bij de laatste groep bevinden zich bijvoorbeeld de historici Karei Bartosek en Karel Kaplan van wie men begin deze In Semarang (Midden-Ja va) heeft men onlangs een aantal wajang-spelers uitge nodigd voor een korte cursus in de hoop dat ze in hun voorstellingen, die bij de bevolking zeer populair zijn, wat propa ganda voor het kleine gezin zullen inbou wen. Op binnenlands gebied stelt de presi dent een aantal maatregelen voor ter bestrijding van de lucht- en watervervui ling en het lawaai. Zo wil hij met ingang van 1976 belasting heffen op industrieën die de lucht vervuilen met zwaveldioxyde en fiscale faciliteiten verlenen aan onder nemingen die investeren om hun afval- produkten weer voor het produktieproces te benutten. Het geschrift circuleerde in Praag in de vorm van getypte blaadjes naar het voor beeld van de Russische ondergrondse „Sa- mizdaf’-litteratuur. Maar het zwaard van Damocles hangt nog om andere redenen boven het hoofd van de liberale intellec tuelen. De veroordeling vorige week van de journalist Jiri Lederer tot twee jaar ge vangenisstraf wegens drie artikelen die hij in 1968 schreef, toont aan dat al degenen die ten tijde van de periode Dubcek uiting hebben gegeven aan „las terlijke” of „subversieve” meningen na vier jaar nog in de cel kunnen verdwij nen. Bij de huiszoeking nam de politie de administratie van het bedrijf voor nader onderzoek mee. Sindsdien wordt Karopa opgebeld door journalisten die met naam en toenaam wisten te vertellen wie er in vluchtpogingen via de internationale orga nisatie zijn geïnteresseerd. Tot dusver zou vier keer met succes een duur betaalde vlucht zijn georgani seerd, ruim twintig klanten wachten in Oost-Europa nog op het mysterieuze trans port. Het zijn duistere activiteiten, zoals men ze zich herinnert uit de oorlogsjaren, maar niettemin beweert de directeur van Karopa dat het via hem aanzienlijk goed koper vluchten is dan via soortgelijke organisaties in Berlijn. Mintoff wapende zich in Rome voor een debat dat vandaag plaatsvindt in het par lement in Valetta, waar zijn socialistische partij slechts één zetel meerderheid heeft. Engeland en de rest van de NAVO lieten gisteren weten dat er aan het aanbod van de twee niets meer te veranderen is. Mintoff beschouwde dat als een ultima tum en werd boos. Hij vroeg tijd om overleg te plegen op Malta. Engeland en de NAVO zijn het onder handelen nu wel moe. Zij bieden samen 125 miljoen gulden voor de huur van de basis en andere faciliteiten. Maar Malta, dat in zware financiële moeilijkheden ver keert, wil daarnaast nog eens een directe betaling van 90 miljoen gulden. De NAVO en Engeland zijn wel bereid het eiland nog verder te helpen met economische hulp, maar niet voor een dergelijk bedrag. Om deze en andere redenen is het dringend gewenst dat opheldering over daders en motieven aan de dag komt, want in de heersende onzekerheid ont staat bij sommigen de neiging alvast met gedecideerde beschuldigingen te komen aan het adres van groeperingen die hun onwelgevallig zijn. Een troost is het, dat onze politie en justitie gewend zijn het hoofd koel te houden en zich niet te laten beïnvloeden door activisten die bereid zijn de publieke opinie een handje te helpen, al is het desnoods bij het betreden van dwaalwe gen. Het ernstigste gevolg van valse en on gemotiveerde beschuldigingen en ver dachtmakingen is, dat het gevoel van onveiligheid bij het publiek onnodig wordt vergroot. Het kweken van een stemming „De Moordenaars zijn onder ons” kan bijzonder gevaarlijk zijn en aanleiding geven tot hysterie die geen enkele grond heeft. Het is een goede traditie van het zichzelf respecterende deel der massamedia en publiciteitsorga- nen om geen verdachten aan te wijzen vooraleer politie en justitie zich gedeci deerd hebben uitgesproken. Als de daders van de bomaanslagen uit het buitenland zijn gekomen en wellicht weer daarheen zijn uitgeweken, zal het voor de recherche erg moeilijk worden om achter de werke lijke toedracht en beweegredenen te ko men. Aan de andere kant kan men er in dit geval welhaast zeker van zijn dat het politieke motief uit propagandistische overwegingen zal worden onthuld zodra de daders veilig op hun basis zijn terug gekeerd. Mocht echter de indruk dat de hele zaak „onnederlands” is. toch verkeerd blij ken en binnen afzienbare tijd worden achterhaald door bewijzen dat Nederland se saboteurs aan het werk zijn, dan is het voorgoed afgelopen met Nederlands vreedzame rust. Want dan wordt onze samenleving geconfronteerd met een toe stand die een totale heroriëntering nood zakelijk maakt op het gebied van de misdaadbestrijding en -bestraffing. Boven dien moeten we ons dan wel realiseren dat er een soort mobilisatie zal moeten plaats hebben van alle beschikbare politie diensten om in zo kort mogelijke tijd het kwaad uit te roeien. Hoe dan ook, het is te hopen dat voorlopig in alle hoeken van ons politieke leven door alle schakeringen de broodno dige zelfbeheersing wordt opgebracht om elkaar niet te gaan beschuldigen uit op- portuniteitsoverwegingen. Als politieke meningsverschillen uitmonden in onbe wijsbare maar onrustverwekkende insinu aties, komt er van democratische afwegin gen van belangen en opinies steeds min der terecht. Het is heel gemakkelijk om tegenstanders zwart te maken, maar als het gebeurt met zulke ernstige zaken als deze bomaanslagen, dan is de politiek afgegleden tot strijdmiddelen die on waar dig zijn. Sabotage en vernieling zijn on waardig, maar onrechtmatige beschuldi gingen al evenzeer. Hoe verwarder de toestand, hoe meer men moet blijven hopen dat de politie en justitie met zelf beheersing en objectiviteit het houvast blijven voor de meerderheid, die wil we ten waar zij werkelijk aan toe is. wvvtMwwwwwwvvwuwvwwwwM In een boodschap aan het Congres over het leefmilieu, dringt de president aan op snel signaleren van bedreigde diersoorten om maatregelen te kunnen treffen voor dat zij vrijwel zijn uitgeroeid. Op verzoek van de Duitse politie heeft de Zwitserse Justitie een onderzoek inge steld naar de handel van Karopa, geregi streerd als een import- en exportfirma die onder meer Afrikaanse souvenirs ver koopt. In eerste instantie rook de Justitie handlangersdiensten voor het DDR-regi- me, omdat zo adspirant-vluchtelingen zouden kunnen worden opgespoord PARIJS. (DPA) Bij een ontvluch- tingspoging uit de gevangenis van de Franse stad Grenoble is gisteravond een gedetineerde van het dak van het gevan genisgebouw gevallen. Hij is zwaar ge wond in een ziekenhuis opgenomen. Vooral NAVO-secretaris-generaal Jo seph Luns moest het ontgelden. Mintoff beschuldigde hem van het uitoefenen van pressie. „Hij moet niet denken dat hij het alleen voor het zeggen heeft.” WASHINGTON. (UPI) President Nixon heeft het jagen op arenden, havi ken, prairiewolven, valken en andere soorten roofdieren in Amerikaanse fede rale gebieden verboden. De maatregel is onmiddellijk van kracht geworden en is een reactie op berichten vorig jaar over massale jacht op deze dieren, waarbjj zelfs vanuit hefschroefvliegtuigen en klei ne vliegtuigen grootscheeps is geschoten op arenden. werklozen in eigen land is niet bereid al die krachten opnieuw in dienst te nemen. Mintoff echter eist dat zijn land genoten opnieuw een baan krijgen. De Engelse minister lord Carrington hield het voor mogelijk dat de onderhan- delingen binnenkort worden voortgezet. Wannéér hangt af van de Maltezer pre mier, die na het parlementsdebat van vandaag op de laatste voorstellen van Engeland en de NAVO zal reageren. KCRROSSIEVRIJE VRAAG VRIJBLIJVEND S» OFFERTE BIJ 30 SCHOTERWEG44 TEL. 25 42 82 Cï Voor transport uit net communistische land naar de Bondsrepubliek of Oosten rijk (zonder garantie) vraagt de organisa tie 27.000 gulden van minder bedeelde gegadigden en maximaal 55.000 gulden. De opmerkelijke advertentie luidt als volgt: „Ervaren Zwitserse onderneming met buitengewoon goede betrekkingen overal ter wereld is in staat u bij uw problemen met mensen uit Oost-Duitsland te helpen. Wij bieden u deze bijzondere kans in opdracht van een internationaal werkende organisatie. Aanvragen te rich ten aan Karopa AG, postbus 8049, Zürich.” WENEN. (DPA) De Oostenrijkse re gering heeft gisteren besloten een com missie in te stellen die de mogelijkheden moet nagaan voor het verzekeren van het voortbestaan van de Oostenrijkse dagbla den. (Van onze redacteur in Rome) ROME Ook de vierde ronde over het huren van de basis Malta is in Rome afgebroken zonder definitieve datum om het overleg te hervatten. De sfeer tijdens de twee uur durende zitting dinsdagochtend in de eeuwen oude villa Madama was gespannen. Na afloop verklaarde Dom Mintoff, de Maltezer premier, dat hij geen ultimatum van de NAVO accepteerde. „Malta is noch een Hollandse, noch een Engelse kolonie”, zo zei hij. „Wij zij een vrij land met vrije burgers en wij hoeven geen dwang te aan vaarden”. F

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3