Heemskerk krijgt technische school voor ruim achthonderd leerlingen UITBREIDING „ST. ELOY OVER 2 JAAR GEREED Problemen EXPOSITIE IN HEEMSKERK Experimentele woningbouw IJmond (nog) moeilijke zaak rond lonen van werklieden Scholieren bekennen inbraken Hinder luchtvervuiling bij Rijnmondbevolking neemt af Fusielied van de Shepherds Kleinkunst in Micro Theater ml tw f J W MEUBELHANDELWESTENBRINK BOUW NIEUW COMPLEX KOSTEN MEER DAN START BINNENKORT ZEVEN MILJOEN Havenberichten Serie activiteiten VOLGENS ENQUÊTE; Peuterspeelzaal Romerkerkweg CPN vraagt interpellatie in Vrijburcht VELSEN samen aan de vis ■ja 5 WOENSDAG 9 FEBRUARI 1972 3500 m2 woonplezier Dne in een! (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK In Heemskerk zal men binnenkort op een terrein be grensd door de Baandert en de verlengde Maerelaan starten met de bouw van een nieuwe rooms-katholieke technische school. Opdrachtgeefster is het bestuur van de „St. Eloy”-school uit Beverwijk, dat voor ruim zes miljoen gulden een imposant complex laat neerzetten door het bouwbedrijf M. J. de Nijs en Zonen uit Warmerdam. Deze school zal met een inhoud van 52.000 kubieke meters het grootste gebouw van Heemskerk worden. In de maand mei van het jaar 1973 hoopt de aannemer het eerste gedeelte van de technische school op te leveren; het tweede gedeelte zal naar alle waar schijnlijkheid in juni 1974 gereed komen. Exclusieve couture t t Kort IJmond nieuws ROTTERDAM Steeds minder mensen in het Rijnmondgebied heb ben last van de luchtvervuiling. Ook de groep van mensen, die zich zorgen maken over de gevaren van de moderne industrie, is terug gelopen. Er zijn meer voorstanders van uitbreiding van industrie in het Rijnmondgebied dan een jaar ge leden. Vrijwel de gehele bevolking heeft bezwaar tegen de vestiging van een Hoogovencomplex met staalfa brieken en olieraffinaderijen met petrochemische industrie op de Maasvlakte. Slechts een derde van de bevolking heeft bezwaar tegen een containerhaven. x i I ADVERTENTIE l L (Van een onzer verslaggevers) 5 1 e 10 ADVERTENTIE i, e Modehuis De maquette van de nieuwe tech nische school voor Heemskerk. i f Drie in één! Voeg ze snel bijeen d’IJmondgemeenten, Nu wordt van vrijdagmiddag 18 februa ri tot en met 12 maart in het tentoonstel- Itagslokaal aan de Constantijn Huygens- straat te Heemskerk opnieuw een ten- experimentele woningbouw een eigen en ster’, gezicht te gaan geven, opdat ook in de IJmond grond én mogelijkheden be schikbaar komen om mensen, die graag in een experimentele woning willen wonen, de helpende hand toe te steken. j a L BEVERWIJK Heemskerkerweq 85 Tel (0 7510)-2 76 82 e 1 r l. tl e 5 i i e HEERHUGOWAARD Middenweq 554 (t.o. H.H. Kerk) NACO-bushalte v. d. deur Tel. (0 2207)-12 87 ALKMAAR Herculesstraat 6A t/o het bodecentrum bii de Massamarkt Tel. (0 2200)-! 12 25 t f n Plein 1940-1945 nr. 48 d’IJmondgemeenten Voeg ze snel bijeen d’IJmondgemeenten Drie in één! Maak er geen pan van Kamerleden Stop ze gedneen m een pan Zo kun je aan alle drie zorg besteden En komt er de beste maaltijd van Voeg ze snel bijeen d’IJmondgemeenten, d’IJmondgemeenten Voeg ze snel bijeen d’IJmondgemeenten d’IJmondgemeenten Voeg ze snel bijeen d’IJmondgemeenten Een vertrouwd adres voor kwaliteitsmeubelen waar U ALTIJD BETER en VOORDELIGER slaagt. De betaling kunnen wij prettig voor u regelen. moderne industrie in hun woongemeente, is in een jaar teruggelopen van 62 naar 52. Door de gemeenten zijn meer bedrijven aangewezen die tot de grote vervuilers worden gerekend. Genoemd worden Alba tros, Superfosfaat Pernis Delta Chemie en de raffinaderijen van Shell, Esso en Gulf. De meeste hinder kwam van Shell en Albatros. De moeilijkheden bereikten dinsdag hun hoogtepunt, toen bijna het voltallige per soneel van de twee gemeentelijke diensten zich ’s morgens om 9 uur op het Stads kantoor vervoegde om te protesteren te gen de groepsindeling, waarmee zij het oneens is. Volgens welingelichte kringen zouden de mensen door wethouder P. J. Sigon min of meer onheus behandeld zjn en heeft deze onder meer gezegd: „Wat doen jullie hier? Jullie moeten aan je werk”. Een ambtenaar heeft de protesterenden vervolgens afgescheept met de belofte, dat er om vier uur ’s middags een bespreking zou plaats hebben. Deze bespreking is inderdaad gehouden, bij welk gesprek onder meer aanwezig waren, de wethouders P. T. Sigon en A. Klomp. Resultaat heeft het gesprek niet opgele verd, wel de vage toezegging, dat er ongeveer half maart weer een bespreking zal worden gehouden. Over deze kwestie heeft ook het P.v.d.A.-raadslid, de heer J. C. van Djjk, zich begin januari met schrif telijke vragen tot het college van B. en W. gewend. toonstelling Experimentele Woningbouw gehouden. Vier groepen hebben -zich beij verd de organisatie van de expositie en een aantal hierom heen gegroepeerde acti viteiten soepel te doen verlopen t.w.: de Culturele Werkgroep Castricum, de ge meente Uitgeest, de Heemskerkse Ge meenschapsraad en de Beverwijkse Soci aal Culturele raad. De groepen hopen na de expositie de reeds gevormde commissie Tussen eind 1970 en eind vorig jaar is in het Rijnmondgebied het percentage voorstanders van industrie-uitbreiding van 36 naar 43 gegaan, is een conclusie van de enquête. Bezwaren tegen een Hoogoven - vestiging op de Maasvlakte leefden bij 95 percent, terwijl slechts 33 percent gekant was tegen een containerhaven. De mensen, die het over het algemeen (78 percent) eens zijn met de protesten van actiegroepen tegen luchtvervuiling en ge vaarlijke bedrijven, zijn minder overtuigd geraakt van de mate van invloed van deze groepen, concluderen de onderzoekers, ruim een kwart meent, dat de klachten, demonstraties en protesten niet de gewens te terugdringing van de milieuverontrei niging zullen bewerkstelligen. Beter vindt men het, dat de regering intensiever moet worden bewerkt, evenals de Tweede Ka mer en de politieke partijen. Als tweede mogelijkheid wordt een proces tegen de vervuilende bedrijven geopperd. HEEMSKERK Het op gang brengen van de experimentele woningbouw, hoe klein in omvang dan ook, is een moeilijke weg of sterker zelfs een lijdensweg. Ook in de IJmond stuiten de kandidaat-bewoners van door het rijk goedgekeurde experi mentele woningen (een subsidieverlening is zelfs in dit kader niet uitgesloten) op een muur van wantrouwen en onbegrip. Vorig jaar is in Beverwijk een tentoonstelling gehouden over die experimentele woningbouw. Een vervolg hierop, in de vorm van een commissie, die deze woningbouw in het bijna volgebouwde Beverwijk wil stimu leren is niet van de grond gekomen. In Castricum ondervonden de belangstellenden voor de experimentele woningbouw tegenstand van het gemeentebestuur. Men zag het allemaal niet zitten. In Heemskerk is dit onderwerp nog niet ter sprake gekomen. Hoewel het bestuur rekening had ge houden met enige jaren vertraging duurde het toch tot september 1970 voordat het Ministerie accoord ging met het gewijzig de lokalenplan van de technische school. Ondertussen had men om het onderwijs niet te stagneren reeds zes noodcomplexen met in totaal 23 lokalen betrokken. Wan neer men in het schooljaar 1974-1975 het nieuwe gebouw in gebruik zal nemen, hoopt men aan deze noodsituatie een ein de te maken. Dinsdagmorgen zongen de Shepherds in Den Haag hun samenvoegingslied voor leden van het parlement. Zij wil den op hun manier pleiten voor een fusie van de drie IJmondgemeenten. De tekst van dit lied (op de wijze van „Al goe kadullen”) is als volgt: Voeg ze snel bijeen d’IJmondgemeenten, d’IJmondgemeenten Voeg ze snel bijeen d’IJmondgemeenten Luister naar ons woord En breng weer eendracht in dit oord Beverwijk, Heemskerk, Velsen samen Vormen een eenheid van bestuur Krachtige bundeling van bekwamen Anders wordt élke vis te duur Voeg ze snel bijeen d' IJmondgemeenten, Stichting Peuterspeelzaal Romerkerkweg. Er zal informatie gegeven worden over hoe de speelzaal zal gaan functioneren. Volgens de Stichting zijn er nog enkele plaatsen vrij. De speelzaal begint woens dag 16 februari. digheidslokalen en eveneens de afdeling elektrotechniek. Tevens zal de school een immense aula krijgen, welke plaats moet gaan bieden aan ruim achthonderd leer lingen. Door snelle samenwerking tussen de architect Pieter Sips, de afdeling bouw- coördinatie van het Ministerie van Onder wijs en het schoolbestuur werden binnen een jaar voorbereidingstijd alle benodigde vergunningen verkregen en werd de grond (kosten ruim één miljoen gulden) aangekocht. Aan deze voorbereidingstijd is een lange geschiedenis voorafgegaan. Reeds in 1958 bij de opening van de roomskatholieke technische school te Beverwijk werd ge constateerd dat deze school, die reeds tijdens de bouw vergroot werd, te klein zou zijn om de te verwachten stroom van leerlingen op te kunnen vangen. Hoewel het oorspronkelijk in de bedoeling lag de „St. Eloy” aan de Brink in Beverwijk uit te breiden met ongeveer dertig lokalen, bleek dat de kosten van deze uitbreiding economisch niet te verantwoorden zouden zijn. Daarnaast verwachtte men dat het onderwijs gedurende de 2*/2 jaar lange verbouwing teveel hinder zou ondervin den. Mede in verband met de grote toe loop van leerlingen uit de gemeenten Heemskerk en Castricum vroeg het bestuur van de lts in 1964 aan het ministerie van Onderwijs vergunning voor de bouw van een nieuwe school in Heemskerk. Kinderkennis in „De Spil” In het buurtcentrum „De Spil” aan de Meeuwenlaan in IJmuiden-Oost zal za terdag 12 februari van 12 tot 17 uur een kinderkennis worden gehouden. Er bestaat gelegenheid tot het deelnemen aan diverse spelen, terwijl voorts de gebruikelijke attracties aanwezig zul len zijn. Voor alle kinderen is een prijsje beschikbaar. Meer mensen dan een jaar geleden (56 percent, vorig jaar 47) zijn ervan over tuigd, dat de beslissingsbevoegdheid ten aanzien van industrievestiging bij de overheid moet liggen. Het percentage on dervraagden. die aanvankelijk meenden dat de bevolking moet beslissen, is ge daald van <8 naar 39 percent. Drie in één! Kamerleden hoort Schenk nu toch aandacht aan ons verlangen BEVALLEN: L. H. M. van de Reede Klerk z., Kon. Wilhelminakade 51, IJmuiden; C. M. van Deursen—van den Nouwland z., Juliana- laan 12, Oss; M. T. van den OeverDraai- sma d., Lange Vlak 48, IJmuiden; J. C. SnijdersSpecht z., Lindenstraat 29, IJ muiden; M. E. BuysmanBroek d., Kruis- berglaan 107, IJmuiden; M. C. Heiligvan Schooten z., Hagelingerweg 233, Santpoort; C. G. M. van den Bergvan der Pijl d., Bloemstraat 117, IJmuiden; J. A. Boer Diekema d., Ing. Krijgerstraat 4, Velsen-N. OVERLEDEN: M. W. Koentjes, 75 jaar, echtgenote van H. G. Schoonenwolf, Orteliusstraat 216, Amsterdam. Drie in één! Je kunt wel IJmuidense visjes eten en toch een Beverwijker zijn Je kunt wel IJmuidense visjes eten en Heemskerker blijven zonder pijn Voeg ze snel bijeen d’IJmondgemeenten, d’IJmondgemeenten Voeg ze snel bijeen d’IJmondgemeenten In de hoogbouw van de school (drie en vier lagen) worden drie gymnastiekloka len ondergebracht, alsmede ruim twintig theorie- en tekenlokalen en verder de dienstruimten. In de laagbouw komen op de begane grond achttien praktijklokalen en op de eerste verdieping vijf handvaar- De bijeenkomsten in het kader van de woonexpositie worden wisselend in Cas tricum en Heemskerk gehouden. Dit is het programma: 25 februari om 20.00 uur in de agrarische school, Oranje- laan 2a te Castricum: de heer Le Roy uit Groningen experimenteert met groenvoor zieningen: de zogenoemde ecologische tui nen. 2 maart om 20 uur in de Vrij burcht te Heemskerk: avond over groen- en spel- voorzieningen. Iedereen is welkom en kan zijn of haar mening over groen- en spel- voorzieningen uiten. 9 maart oml5 uur in de Vrijburcht te Heemskerk: discussie middag onder auspiciën van de BNA- kring Haarlem en Alkmaar over de expe rimentele woningbouw. Tenslotte 9 maart om 20 uur in de Vrijburcht te Heems kerk: avond over sociale woningbouw. Hoe kan het anders? Iedereen is ook hier welkom. BEVERWIJK Een merkwaardig ge zelschap is op weg naar Beverwijk. Vrij dagavond komt namelijk het kleinkunst en kamerpopensemble van Joost Nuissl c.s. naar het Micro Theater Beverwijk. De groep bestaat uit Joost Nuissl. die zorgt voor zang en spel op gitaar en cuatro, Martjjn Alsters, die speel» op dwars- en andere fluiten en Fons van Erp, bespeler van kwintbas en tweede gitaar. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Drie Beverwijkse scholieren van respectievelijk 14, 15 en 16 jaar zijn door de Heemskerkse politie aangehouden onder verdenking de daders te zijn van diefstallen in sporthuis Marcel aan het Kerkplein op 24 augustus en 5 september 1971. Tijdens een verhoor bekenden de jon gens de inbraken te hebben gepleegd en de buit, bestaande uit drie windbuksen, een doosje met kogeltjes en enkele dolken te hebben verdeeld. De windbuksen zijn door de politie in de woningen van de knapen gevonden. De scholieren zijn na het verhoor op vrije voeten gesteld. De expositie in Heemskerk wordt vrij dagmiddag 18 februari om 15.30 uur geo pend door de heer G. W. Jansen, lid van de Adviescommissie Experimentele Wo ningbouw en hoofd van de afdeling Bouw ontwerp van het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, die „enige markante ideeën betreffende het wonen aan u voor zal leggen”, zo ver meldt de uitnodiging. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Vechtborg, Berwick; Zaanstroom, Felixtowe, Amstelstroom, Huil; Usaramo, Abidjan; Soreham, Liverpool; Aeolus, Isle of Grain; Clio, Uddevalla; Rijn stroom, Shoreham; Joan-C, Londen, IJmuiden; Diana-V, Antwerpen; Gratia, Moirana. IJmuiden; Heiniker, Holbeek; Hoegh, Grunvor, Le Havre; Sirius, Rotterdam; Grippen. Traponi, IJmuiden; Nautica, Uddevalla; Evanthia, Rotterdam; Tor Hollandia, Gothenburg; Long-Chanty, Norfolk; Nelose, Rotterdam, IJmuiden. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Ninja Thol- strupp, Aalborg; Aspera, IJmuiden, Dummore; Festivity, Londen; Gazelle. Zaandam, Boston; Mangocore, Zuid Amerika; Tor Parisia: Kopen hagen; Halcience, Coole; Amstelstroom, Hull; Gullhav, Leith; Freiburg, Antwerpen; Hadji Agus Salim, Hamburg; Texelstroom, Rotterdam; Steynsland, Stord, IJmuiden; Honsbosch, Ro chester, Zaandam; Kariba, Hamburg; Lydia, Rensborough; Avenier, R’dam, Velsen: Goslar, Christobal; Zaanstroom, Felixtowe; Westford, Stettin; Diana-V, Flixborough; Aegis Strength, Bremen; Emsland, Holvesborg, IJmuiden; Don gen borg, Emden; Pallas, R’dam; Brin da, Poole, IJmuiden. Woensdag aangekomen van IJmuiden: Thara, Norfolk, IJmuiden; Areas, R’dam; Anita, Pointe Noire. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Gripen, Har^tad, IJmuiden; Oldenkerk, Bremen; Tarra gona, R’dam; Hoegh Gunvor. Bremen. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.) NCVB. De afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond viert dinsdagavond 15 februari in De Meerpaal aan de Banjaertstraat in Velsen- Noord haar jaarfeest, met voordracht, to neel en kwis. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Donderdagavond februari om 8 uur is er een ouderavond in de voormalige Zeewijkschool van de In het kader van de expositie, die als „Ongewoon- gewoon” wordt aangekondigd zal drie weken lang rond het expositiege- een van Althans volgens de enquête, die het Openbaar Lichaam Rijnmond eind vorig jaar in het Nieuwe Waterweggebied heeft gehouden. Zij zijn vastgelegd in het zo juist verschenen rapport „milieu-ervaring in Rijnmond.” In het rapport wordt een vergelijking gemaakt met de enquête die bij dezelfde mensen eind 1970 is gehouden. Toen gaf 67 percent van de 786 ondervraagden op wel eens last van de luchtvervuiling ge had te hebben. Dit percentage daalde volgens de enquête eind 1971 tot 52. Een kwart van de mensen, die bij de eerste enquête opgaf wel eens last te hebben ondervonden verklaarden enkele maanden geleden dat zij geen hinder hadden gehad ondanks de perioden van ernstige lucht verontreiniging in de herfst van vorig jaar. Het percentage van mensen, dat zich zorgen maakt over de gevaren van de bouw aan de Const. Huygensstraat unieke openluchttentoonstelling zijn allerlei spelobjecten. Er is volgens de organisatoren een ont stellend gebrek aan informatie over het gebruik van voorhande zijnde spelob jecten in de verschillende wijken. Een aantal speeltuigfabrikanten is aangezocht hun beste produkten te exposeren. Volgens de vier groepen zijn de aan schaffingen van de spelobjecten voor de jeugd in de woonwijken vaak sluitposten van een exploitatie en is er te weinig oog voor het woonpakket, waaruit een bepaal de wijk is samengesteld. Een ander be langrijk aspect, is dat de klassieke speel tuinen schijnbaar zichzelf hebben over leefd, terwijl het spelelement zelf, in deze maatschappij, .teeds meer waardering krijgt Alle gemeentebesturen, ten noor den van het Noordzeekanaal zijn in kennis gesteld van deze spelobj ectententoonstel ling. Joost Nuissl noemt zichzelf gewoon liedjeszanger. Het wordt in het Micro Theater een avondje luisterend genieten; hetzij van Onze Lieve Heer, die sprekend wordt opgevoerd, hetzij var het sprekende hondje dat direct daarna volgt. Joost Nuissl heeft niet alleen muzikaal talent doch ook de gave van het woord. Het muzikale aspect komt ook aan bod, dankzij Martijn Alsters, die naast de fluit een indrukwekkend aantal andere instru menten bespeelt. Hij werkte eerder in diverse pop- en jazzensembles. Fons van Erp draagt belangrijk bij door zijn spel op een unieke 7-snarige akoestische basgitaar. Tante Thea en de tijd, zo heet het pro gramma zonder titel. Wie deze collage van liedjes wil horen op vrijdag 11 februari om 20.30 uur in het Micro Theater Beverwijk in huize Scheybeeck, kan kaarten halen bij Reisbureau De Magneet (Zeestraat) te Beverwijk en bij Reisbureau Orion (Burg. Nielenplein) te Heemskerk of op vrijdag avond aan de zaai (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De fractievoorzitter van de C.P.N. in de Beverwijkse ge meenteraad, de heer C. Berghuis, heeft een brief gestuurd naar het college van burgemeester en wethouders om tijdens de raadsvergadering van 24 februari een interpellatie te mogen houden over de gerezen moeilijkheden rond de beloning van de werklieden van de reinigingsdienst en de plantsoenendienst. IJmuiden W'1' F 4F

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5