Atje Keulen-Deelstra veroorzaakte twee valse starts tegen Titova ANN HENNING ALS ENIGE ONDER DE 44 SECONDEN PROGRAMMA Russen weinig moeite WINTERSPELEN® met Verenigde Staten SCHENK VLUCHT IN POLITIEBUSJE Ui t Franse skikampioene uitgesloten Doping bij ijshockey Reuzeslalom Goud voor Noorse s crosser ra Na omhelzingen: „Jammer we hebben niet meer smaken” E I Chinezen schaatsen Onderscheidingen voor IOC-leden in Noorwegen SAPP0R072 fW i Lx Jl i 17 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1972 SAW72 Overmacht Incident tl Middelpunt L’JI 1 'L- tl i i Ski-Federatie Internationale «WVVWVVWWVVWWVWWWWWWWVVtMfWVVlAM/VVVVVWVVVWVVWWWVVWMVVVWVWVVWWWVVWVWVWIMAMMIWWWVVWWVVWVVWVVWVWWVIAAAMM ge- (Van onze sportredactie) V anzelf sprekend stond Ard Schenk in de verdrukking. K Simasjov. terspelen in Sapporo. De versierselen wor den op 15 of 16 februari bij een ontvangst op het Japanse ministerie van Onderwijs uitgereikt. OSLO. China zal by de wereldtitel- strjjd herenschaatsen op 19 en 20 februari in Oslo door twee rijders worden verte genwoordigd. Ook zullen twee Chinese spe cialisten het weekeinde erna deelnemen aan de wedstrijden om het wereldkampi oenschap voor sprinters in Eskulstuna. De ploeg is woensdag uit Peking vertrokken. waar zij zich zullen voorbeeriden de wereldkampioenschappen die 19 20 februari in Oslo plaatsvinden. De doelpuntenmakers: Noorwegen: Roy- mark (6e min.), Thön (14e), Anderssen (20e), Johansen (27e) en Jansen (59e). Japan: Hikigi (6e), Hoshino (13e en 38e) en Waikabayashi (51e). 3 3 3 3 3 3 1 1 0 0 0 0 0 0 1 2 2 3 Allemaal superlatieven, die inderdaad rechtstreeks van toepassing zjjn op Ann Henning. Want nooit voor deze ongecom pliceerde Amerikaanse kwam er een red ster op de internationale yspiste, die de 500 meter zo supersnel afraffelde als zjj. Nooit eerder kwam er een schaatsenryd- ster aan de start, die zo ongedwongen en onverstoorbaar aan haar eerste meters be gint. Die zich door niets en niemand uit haar evenwicht laat brengen. Niet door ’n starter, niet door het publiek, niet door haar tegenstandster. over vier jaar mijn Olympische titels in Denver te verdedigen.” Maar toen kwam de in feite voor haar fatale wissel, die al haar illusies op een verbetering van haar eigen wereldrecord vermoordde. Ann Henning later: „Ik was bang dat ik zou worden gediskwalificeerd. Daarom ben ik recht overeind gaan staan en heb ik Sylvia Burka voor laten gaan.” Een op grond van de reglementen na tuurlijk volkomen verkeerde gedachten gang, want niet de Canadese maar Ann Henning had het recht van voorrang. Een oponthoud, dat de Amerikaanse zeker an derhalve seconde moet hebben gekost en dus waarschijnlijk een nieuw wereldrecord, hoewel zij later zelf meende: „Een seconde heb ik daardoor zeker verspeeld.” 2 2 2 1 1 0 TELEVISIE. Nederland II 06.00-07.30 (1000 m. schaatsen dames) Nederland I 12.30-13.15, Nederland I 17.30-18.45. De radio geeft rechtstreekse reporta ges van het schaatsen. 5 5 4 2 2 0 19—8 13—7 22—7 8— 13 9— 17 5—24 w kJ Vrijdag 11 februari: 02.00-03.30 uur: schaatsen 1000 meter dames, 10.00-13.50 uur: kunstrijden heren, 02.00-04.50 uur: skiën schansspringen 90 meter, 03.00- 06.00 uur: slalom dames, 01.00-03.20 uur: biathlon, 00.30-03.30 uur bobslee ën, 01.00-14.00 uur: ijshockey. SCHIPHOL. Terwijl het Oosten rijkse ski-idool Karl Schranz, in het nieuws gekomen vanwege zijn diskwa lificatie bij de Olympische Winterspe len, deze week bij zijn thuiskomst bejubeld werd door een menigte van ruim 100.000 mensen, werd drievoudig Olympisch kampioen Ard Schenk gis teravond bij zyn terugkomst op Schip hol opgewacht door slechts een paar honderd belangstellenden. buitenbaan gestarte Ann Henning had bij het uitkomen van de tweede bocht Sylvia Burka al achterhaald. Vlekkeloos gleed de in een angstaanjagend hoog bewegingsrit- me schaatsende Amerikaanse door de bochten. Een volkomen uitgebalanceerd lichaam, dat akelig nauwkeurig langs de sneeuwrand flitste. Het bewijs daarvoor werd vanmorgen tot drie keer toe overduidelijk geleverd. Eerst bij de start, zodat het er verdacht veel op leek dat zij duidelijk te vroeg „afreisde”, vervolgens bij de kruising, waar zij, geko men vanuit de buitenbaan, ten onrechte voorrang verleende aan Sylvia Burka. Haar lichaam veerde recht overeind. Ze stond op dat moment nagenoeg stil, maar ook dit incident kon haar niet uit de con centratie brengen. Dodelijk vermoeid arriveerde de he- renschaatsploeg ruim een uur te laat op de vlieghaven Schiphol. Trainer-coach Leen Pfrommer en zijn mannen waren ruim 23 uur onderweg geweest. De schaatsers wilden het liefst zo vlug mogelijk naar het hotel in de buurt van Schiphol. Vanochtend om half ne gen waren ze alweer op de vlieghaven present voor de reis naar Noorwegen. op en drievoudig Olympisch kampioen Ard Schenk in het middelpunt van aller belangstel ling. Al het personeel van de vliegha ven had zich bij de pier geposteerd om een glimp van Nederlands populairste Voor de Japanners betekende dit pyn- lijke incident niettemin een zware teleur stelling. Een wereldrecord, vermoedeiyk het enige in Sapporo, had ruimschoots binnen de mogelijkheden gelegen. De om standigheden daarvoor waren in ieder ge val in ruime mate aanwezig. Een strak blauwe hemel, een behaaglijke tempera tuur en nagenoeg windstil weer vormden reeds bii voorbaat een waarborg voor een glanzende tijd. Alleen in de eerste periode slaagden de Amerikanen erin door hun enorme inzet en harde bodychecks de Russische aanvals golven te breken. Later echter, toen de Russische „automaten” goed warm ge draaid waren, moesten ook de jonge Ame- Onmiddellijk was Ann Henning weer in haar ritme en toen de beide meisjes de derde bocht indoken, was Ann Henning al weer op gelijke hoogte met de Canadese, die 80 meter voor de eindstreep ten val kwam, maar die later op grond van haar foute wissel terecht werd gediskwalifi ceerd. Dat Ann Henning desondanks als enige van de 29 deelneemsters uitkwam op een tijd onder de 44 seconden, tekent de superieure sprintkracht van de Ameri kaanse. De grondslag voor een superieure tijd legde Ann Henning al op de eerste 100 meter, die zij voor damesbegrippen af legde in de onwaarschijnlijk snelle tijd van 10.77 seconden. Ter vergelijking: Leo Lin- kovesi, de Finse wereldrecordhouder bij de heren, deed in het begin van dit jaar over die eerste 100 meter 9 75 seconde. De in de „Ik heb”, zo verklaarde zij in het Olympisch dorp, „naar mijn weten niets anders gedaan dan de overige deel neemsters. Slechts eenmaal ben ik door de radio te horen geweest. Dat was Terecht kreeg Ann Henning later de ge legenheid, hoewel zij op dat moment al ze ker was van het goud, alleen over te rij den. Ofschoon haar opening toen iets min der was (10.89 tegen 10.77) kwam zij niet temin uit op een scherpere tijd: 43.33 tegen 43.73. Een tijd overigens, die bij een even tueel protest niet als olympisch record kan gelden, omdat er voor haar tweede rit op nieuw werd geloot. En dat is volledig in strijd met de reglementen, die voorschrij ven, dat in zulke gevallen een rijdster in dezelfde baan moet starten. Hetgeen nu niet gebeurde, omdat Ann Henning de tweede keer vanuit de binnenbaan ver trok. TOKIO. De Japanse regering heeft besloten drie leden van het Internationale Olympische Comité (IOC) te onderschei den. Avery Brundage (VS), de president van IOC, krijgt de orde van de opgaande zon eerste klasse. De vice-presidenten lord Killanin (Ierland) en Van Karnebeek (Ne derland) worden onderscheiden met de orde van de heilige schat tweede klasse. De IOC-funtionarissen krijgen de on derscheidingen voor hun bemoeienissen met de opening van de Olympische win- S „Toch heeft men van de resultaten in Sapporro een scheef beeld gekregen. Niet van de prestatie van Ard Schenk, deze is volkomen terecht. Ard is mo menteel nu eenmaal de sterkste schaatser van de wereld. De krachts verhouding van de overige rijders is door de weersomstandigheden niet juist. Bij de wereldkampioenschappen in Oslo zal blijken of ik gelijk heb gehad.” dr. Schlickenrieder, is er geen sprake i van dat Schloder gedrogeerd zou zijn, j Hij zou slechts een middel (Novodral) hebben voorgeschreven omdat Schlo- ders bloeddruk te laag was. Een lid van de dopingcommissie verklaarde daarentegen dat het ging om een klas siek geval van doping, omdat in de uri ne van Schloder resten van chemicaliën Sj zijn gevonden, die niet in Novodral voorkomen. Maar dan moet je natuurlijk wel zorgen, dat de tweede goed is, want anders wordt het risico toch wel erg groot.” Teleurstellend waren de tijden van Elly van de Brom (45.62) en van Trijnie Rep (46.60), die respectievelijk op de tiende en twintigste plaats eindigden. Vooral van Elly van de Brom had Maarse aanzienlijk meer verwacht: „Ik was er vanuit gegaan, dat Elly onder de 45 zou blijven. Maar evenals dat voor Trijnie gold was Elly veel te vroeg op het ijs. Ik wil niet zeggen, dat het haar schuld was, want door het grote aantal valse starts kon je onmogelijk van tevoren uitrekenen hoe laat je precies aan de beurt was.” Aangezien de organisatie niet zo per fect was als in Oostenrijk, was de chaos op Schiphol veel groter. Maakte Karl Schranz onmiddeliyk na aan komst een glorieuze intocht in een open auto, Ard Schenk moest gistera vond hals over kop een politiebusje invluchten om aan de opdringende me nigte te ontkomen. Over het bericht dat de beroepsijs- hockeyclub „The Chicago Black Hawks” Schenk op de lijst van spelers heeft geplaatst voor wie men belang stelling heeft, antwoordde de schaats- crack: „Het kan best zijn dat deze mensen getracht hebben met mij in contact te komen. Ik heb echter tot heden nog niets van ze gehoord. Of ik er belangstelling voor heb? Ach, voor een schaatser van 27 jaar valt het niet meer mee om te schakelen naar zo’n moeilijke tak van sport.” Op het erepodium werd Ann Henning, die de tweede gouden medaille voor de Verengide Staten binnenhaalde, geflan keerd door de Russinnen Vera Krasnova, de Russische sprintkampioene, en Loed- milla Titova, die bij het laatste Europese kampioenschap in dezelfde volgorde als eerste en tweede waren geëindigd. Voor de Russinnen, die unaniem de overmacht van Ann Henning erkenden, waren deze twee medailles een pleister op de wonde voor de ronduit teleurstellende resultaten van daags daarvoor op de 1500 meter. Het zilver en brons waren ook volledig in over eenstemming met de al in Inzell geuite Russische verwachtingen. Want toen al wist Viktor Krasilnikov dat tegen de su perieure overmacht van Ann Henning niet viel te vechten. „Misschien dat Atje een of twee plaat sen hoger had kunnen eindigen, wanneer in die rit geen drie valse starts waren geT weest, maar omdat Atje twee keer zelf schuldig was, kon ze niets meer riskeren. Dat heeft haar toch zeker twee-tiende seconde gekost. De eerste valse start heeft ze trouwens bewust gemaakt, om zodoende Titova uit haar concentratie te brengen. SAPPORO. Annie Famose, de 27- jarige Franse skikampioene, die giste ren door de internationale skifederatie werd uitgesloten van deelneming aan de Olympische Spelen, is van plan te protesteren tegen deze beslissing. Zij had tot vanmiddag 14.00 uur de tijd een schriftelijk verweer te doen toeko- i men aan de FIS. I i heb ik desgevraagd mijn indrukken i over het traject en de prestaties van i het Franse team gegeven. Ik kan be- j wijzen dat ik sinds de maand decem ber niet meer onder contract sta van welke radio-omroep dan ook”. Voor die tijd heeft Annie Famose wel enkele verslagen voor de radio gedaan. „In die tijd ging het met de sport niet zo goed en ik was van plan ermee op te houden. Toen is mij gevraagd of ik vanuit Sapporo technisch commentaar voor de radio zou willen geven. Dat wilde ik wel. Maar toen ik eenmaal in het Franse team werd gekozen, is het contract ontbonden verklaard.” i heb ik desgevraagd mijn i -j-- j het Franse team gegeven. Ik kan be- I Het zilver was voor zijn landgenoot Magne Myrmo en het brons voor de Rus Viatsjeslav Vedenin. Tien kilome- ter voor de finish lagen Tyldom en Myrmo nog op de derde en vierde K plaats achter de Zwitser Wemer Gee- j ser (uiiteindelijk zesde) en de Rus Fedor Bij de groep supporters die zilveren medaillewinnaar Kees Verkerk in de ontvangsthal begroetten, ontdekten we ook de bekende Ajacied Sjaak Swart die ijverig een koffer voor de sympa thieke schaatser uit Puttershoek sjouwde. Op een vraag of Kees Ver kerk niet teleurgesteld was antwoordde hij: „Die medaille op de tien kilometer heeft een heleboel goedgemaakt.” SAPPORO. De 8500 toeschouwers in de Makomanai-ijshal zjjn bedrogen uit gekomen in hun verwachting dat het ijs- hockeyteam van de Verenigde Staten zich woensdag tegen Rusland even goed zou weren als dinsdag tegen Tsjecho-Slowakije. De Russen, die vorig jaar in het toernooi om het wereldkampioenschap nog veel moeite had met de Amerikanen (7-5), maakten ditmaal korte metten. Na twee perioden was de stand reeds 5-C in hun voordeel. De wedstrüd eindigde tenslotte in 7-2. Terwijl Schenk omgeven was door politie van de vlieghaven en door de marechaussee, kwam hij op de roltrap tot de ontdekking dat hij zijn porte feuille in het gedrang verloren had. Ge dienstige functionarissen togen onmid dellijk op onderzoek uit. In de perska mer gekomen kwam vriend en concur rent Kees Verkerk, die een beetje als een verloren zoon achter de grote kampioen gewandeld had, met de ver loren portefeuille op de proppen. Tus sen al het gedrang hadden vader en moeder Schenk nauwelijks gelegenheid gehad hun beroemde zoon te felicite ren. „Ach”, lachte vader Schenk spor tief, „we konden verwachten dat dit hem te wachten stond. Het zal in zijn geboortedorp nog wel erger worden.” Door de chaotische toestanden kwam van de geplande persconferentie niet veel terecht. Op een vraag wat Ard Schenk het vervelendste in het Japanse Sapporo had gevonden, antwoordde het idool: „Jullie verwachtten natuurlijk die val op de 500 meter. Nee, dat was het beslist niet! Het vervelendste voor mij en de gehele ploeg was de binnen komst iedere keer in het Olympische dorp. Het dorp was akelig pompeus en ergerde ons iedere keer weer. Hoewel men ver van tevoren nooit plannen kan maken, ben ik nu van plan om De uitslag van de 500 meter is: 1. Anne Henning (VS) 43.33, 2. Vera Krasnova (Rus) 44.01, 3. Loedmilla Titova (Rus) 44.45, 4. Sheila Young (VS) 44.53, 5. Monika Pflug (Wdld) 44.75, 6. Atje Keulen-Deelstra (Ned) 44.89, 7. Kay Lunda (VS) 44.95, 8. Alia Boetova (Rus) 45.17, 9. Sachiko Saito (Jap) 45.35, 10. Elly van de Brom (Ned) 45.62, 11. Sigrid Sundby (Noor) 45.70, 12. Paula Dufter (Wdld) 45.77, 13. Ruth Bud- zisch (Odld) 45.78, 14. Catherine Priestner (Can) 45.79, 14. Ann Sofie Jarnström (Zwe) 45.83, 20. Trijnie Rep (Ned) 46.60. schaatser op te vangen. Onder gejuich kwam Schenk als laatste het Russische vliegtuig uit, dat hem naar zijn vader land had gebracht. Een charmante ste wardess verwelkomde de Olympisch kampioen met een prachtig boeket bloemen en een innige omhelzing. Der gelijke omhelzingen met leuke stewar dessen zouden nog meer volgen, dit alles zeer naar de zin van Ard Schenk, die bij een van de volgende omhelzin gen grapte: „Jammer, we hebben niet meer smaken.” Alois Schloder, een aanvaller van het Westduitse ijshockeyteam, zou voor de wedstrijd van maandag tegen Joe- go-Slavië opwekkende middelen heb ben gebruikt. Prof. Ludwig Prokop, de Oostenrijkse voorzitter van de doping commissie, heeft aan de leiding van de Westduitse ploeg meegedeeld dat bij een onderzoek gebruik van doping was geconstateerd. Ook de tweede dopingtest van de Westduitse ijshockeyspeler Alois Schlo der is in Sapporo positief uitgevallen. Schloder in de wedstrijd van maandag j Daarmee is vast komen te staan dat tegen Joego-Slavië voor de B-groep een verboden stimulerend middel heeft ge- (Van onze sportredactie) SAPPORO Ann Henning, de pas 16-jarige scholiere uit het Amerikaanse Northbrook, is een genie. „Een groot won der op schaatsen,” zoals Ge rard Maarse, de Nederlandse damescoach vanmorgen be wonderend zei. „Zy is het meest dynamische meisje dat ik ooit op schaatsen heb zien staan,” schetste tweevoudig olympische sprintkampioen Er hard Keiler al vorig jaar het Amerikaanse schaatsfenomeen. „Toen ik haar zes jaar geleden voor het eerst zag schaatsen, dansten er allemaal gouden medailles voor mijn ogen,” zei Ed Rudolph, haar trainer, in het begin van deze week. >1 ting er niet veel toe. Na haar achtste plaats in de afdaling van zaterdag, zou i ze toch niet zijn uitgekomen in het laatste resterende damesalpine-num- mer, de slalom. De stand in poule A is nu: Rusland Zweden Tsjecho-Slow. Ver. Staten Finland Polen rikanen ondervinden van welk een kwa liteit het ijshockey uit de Sowjet-Unie is. De Russen schaatsten sneller, hanteerden hun sticks beter en dachten vlugger. Daar tegen konden de Amerikanen slechts indi viduele uitvallen stellen, welke echter maar zeer sporadisch een scoringskarsjc opleverden. De Poolse ijshockeyploeg heeft geen kans meer op een olympische medaille. Woens dag leden de Polen een nederlaag van 35 tegen Zweden en bleven daardoor op nul punten. Zweden daarentegen, met twee overwinningen en één gelijkspel (tegen de Sovjet-Unie) kan zelfs nog goud verove ren. In groep B van het Olympisch ijshockey- toemooi heeft Noorwegen door één doel punt in de laatste minuut van Roy Jansen met 5-4 gewonnen van Japan. De tussen standen waren: 2-2, 2-1 en 1-1. De schijnt door een advertentie in het J Franse sportblad l’Equipe achter de j ,,zaak”-Annie Famose te zijn gekomen, j Daarin werd aangekondigd dat Annie Weggedoken achter de grote Ard Schenk wilde coach Leen Pfrommer wel even ingaan op de kleinerende be richten dat maar een klein aantal lan den de schaatssport bedrijft. „Als we in Nederland ergens goed in zijn gaan we altijd kleineren.” J bruikt. De Interna''onale Ijshockey Fede- ratie heeft inmiddels al te kennen ge- i geven, dat het duel dat de Duitsers met 6-2 wonnen, met 0-5 verloren moet j worden verklaard. Het staat echter nog niet vast welke maatregelen genomen zullen worden. Volgens de ploegarts van de Duitsers, J Ml kJ Vllll Mik Mill 1 CM VI JL0 V-A (jVVIX CXAXk? j van dat Schloder gedrogeerd zou zijn. I De Italiaan Gustavo Thoeni is win- naar geworden van de reuzeslalom. S Zijn tctaaltijd over de twee manches 5 was 3.09.62 (1.32.19 en 1.37.43). Tweede werd de Zwitser Edmund Brugmann (3.10.75) en derde Wemer Matüe (3.10.99), eveneens een Zwitser. I brak Met haar zesde plaats was Atje Keulen- Deelstra, die in haar rit tegen Loedmilla Titova twee van de drie valse starts ver oorzaakte, de beste van het Nederlandse trio. Op meer dan een vyfde of zesde had Gerard Maarse ook niet durven reke nen. j Famose en een andere Franse topskiër Patrick Russel het Olympisch com- mentaar zouden verzorgen voor radio- Luxemburg. Deze theorie klopt met de S uitspraak van FIS-president Mare i Hodler dat Annie Famose en een skiër i wiens naam hij niet wilde noemen de Olympische regels zouden hebben overtreden. De reden voor het niet- noemen van de tweede naam: Russel een been bij een voor-Olympische wedstrijd en is niet in Sapporo. Voor Annie Famose doet de uitslui- Met een geweldige krachtsinspanning op de laatste tien kilometer heeft de Noor Paal Tyldom de gouden medaille gewonnen op het langste noordse num- ÏS mer: de 50 km cross country. I k dk" w

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17