Gesprek met coach inspireerde Amerikaan Twee winstpartijen BILL MORE EN KAREL VROLIJK voorRini van Bracht HERSTELDEN ZICH TEGEN IGNIS Bus Fruit nederlaag Laatste fluitsignaal redde Ignis Varese van hoogstaand duel tegen Levi’s nederlaag in Coach Alexander Nikolic moest op adem komen A U.A ft. A I Ceulemans won speels van Siebert jj Staatsloterij i 19 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1972 (Van onze sportredactie) Vette jar en 607e Ijzersterk I Pj I i^/VVVVVVWVVVWVftAAWVWWVWVVVVVWWVVMIA^JVVVIAAMAAIWWWVVUVVWVVWVWMWWlA/VVWUWVVWVVVUW, WVVWWWtrtAAA<VWV1AAfVWVVW1AA/VVWWVWW<A/WWMVVVVVWV!AAA/VVW^ (Van onze sportredactie) THEO KLEIN. Hij hoopte dat zij zijn woorden zouden slechts Stand na de eerste dag (Van onze basketbalmedewerker) ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) nummer op nummer: Tweede klasse 9 februari 1972 Poule A v. Bracht Ceulemans Thögeraen Siebert Oddo 020733 020733 0.937 1.538 0.674 0.730 0.514 HAARLEM Het duurde een half uurtje voor Ignis-coach Alexander Nikolic zich weer verstaanbaar kon maken. „Vlak na de wedstrijd is hjj te nerveus om iets te zeggen”, kwam assistent-coach Gualco eerst meedelen. Hjj liet daarbij direct weten dat dit niet op naam van Levi’s geschreven kon worden, omdat de grote Nikolic zich onder alle omstandigheden nogal pleegt op te winden. „Zelfs als wij met twintig punten verschil winnen”, aldus Gualco. Let wel: Op de met een gemerkte nummers is tevens een van de lagere prijzen gevallen. Poule B: Dielis Scherz Lasserre Nadal Blanc nummer nummer 2 1 1 2 2 2 1 2 1 2 086355 043957* 098163 059306 018783 079189 083893* 097186 097186 7 22 14 133 344 893 606 1322* 4 2 2 0 0 4 2 2 0 0 1.060 0.882 0.711 0.552 0.709 SPLIT. In een wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Euro pese basketbalbeker heeft Jugoplastika in Split met 9267 gewonnen van Bus Fruit (België). De ruststand was 4130 voor de thuisclub. In die slopende laatste minuut speelden zich taferelen af, die zelfs de neutrale toeschouwers niet meer rustig op de tri bunes deed blijven zitten. Slordige passes van Vrolijk, een misser van More en de strijd leek beslist. Maar ook de Italianen bleken niet meer zichzelf. Via More kwam Levi’s dertig seconden voor tijd langszij. Weer echter nam Ignis door Za- natta de leiding. Een mislukte doelpoging van Kales bezorgde Ignis opnieuw balbe zit. Fraai blokte Akerboom echter Flabo- rea. Tekort was echter de tijd om de gelijkmaker in de Italiaanse basket te deponeren. Met ere was Levi’s gesneuveld. DORTMUND. Terwijl in de depen dance van de kille Westfalenhalle het applaus opklonk voor Rini van Bracht, schroefde de stuurs voor zich uit starende Westduitser Siebert zijn keu uit elkaar en haastte zich met diepgebogen hoofd naar de restauratie, waar bier en warme worst meehielpen zijn teleurstelling te overwin nen. Siebert had namelijk in de eerste ronde van het toernooi om de Europese titel driebanden geen schijn van kans gekregen tegen de Waalwijken die er zijn zinnen op heeft gezet Ceulemans naar de kroon te steken. Later deelde de Joegoslaaf zelfs mee dat zijn spelers ongeconcentreerd gespeeld hadden, waardoor Levi’s de kans kreeg om tot op twee punten (91-93) te naderen. Nikolic: „Nu de spanning er voor ons af is, is het moeilijk om mijn ploeg geladen het veld in te krijgen. Ik heb het ze overigens niet tè moeilijk gemaakt. Wij hebben hier een vrij simpel spelletje gespeeld. Normaal verdedigen wij veel agressiever, vanavond heb ik echter opdracht gegeven om het eenvoudiger te doen en de ver- dedigingsring wat korter op de basket te sluiten”. Dat Levi’s er desondanks niet in geslaagd was zijn prognose (een nederlaag voor Ignis met tien punten verschil) waar te maken, weet hij aan de volgens hem teleur stellende kracht van Levi’s, dat hij, in verband met de overwinning van de Haarlem mers op Real hoger had geschat. „Volgende week zal er in Varese veel vanaf hangen of ik over Dino Meneghin en Aldo Ossola (zij kwamen wegens blessures of ziekte niet mee naar Haarlem, red.) kan beschikken. Het scheelt een stuk als zij er niet bij zijn, dat heb ik vandaag wel weer gemerkt”, aldus Nikolic. logenstraffen door hem een serie goede wedstrijden voor de neus te schotelen. De reactie van Schreur bleef niet zo lang uit. Hij zette de hele zaak van zich af en groeide met name in de uitwedstrijd tegen Radio Koch en Real Madrid weer naar zijn oude vorm. More had het er moeilij- ker mee. Bij hem droegen de verwijten van Janbroers er slechts toe bij dat hij verder in de put zakte. Totdat er eindelijk weer een dialoog tot stand kwam, waarin beide partijen hun verlangens en grieven die bij het coachende duo voornamelijk betrekking hadden op de levensstijl van de Amerikanen, naar voren brachten. Vlak voor de wedstrijd van gisteravond 2.000.is gevallen op het 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer VOETBAL. Leeds United heeft woens dag op eigen terrein een wedstrijd voor de vierde ronde van het toernooi om de En gelse FA-cup tegen Liverpool met 20 ge wonnen. De ploeg plaatste zich voor de vijfde ronde, waarin Cardiff City of Sun derland tegenstander zal zijn. Prijzen van f f f Bovendien kwam daarbij dat coach Jan Janbroers het Amerikaanse duo More- Schreur na de thuiswedstrijd tegen Radio Koch verweet niet goed genoeg te zijn voor dergelijke zware Europa-cupwed- stirijdten. Bijna fataal werd voor Levi's de negende minuut. Na Kales kreeg Schreur zijn vierde persoonlijke fout en direct sloeg Ignis genadeloos toe. Met Kales en Schreur op de bank werd Levi’s naar een 80-70 achterstand gespeeld. Via voorname lijk Flaborea. IJlings moest Kales weer binnen de ploeg gebracht worden. De vraag rijst of het wellicht toch niet ver standiger was geweest in deze fase van de wedstrijd va banque te spelen en Kales en Schreur ondanks de persoonlijke fou ten binnen de lijnen te houden. Pas vijf ninuten voor het einde kwam Schreur de niet op dreef zijnde Wim Franke vervangen. Levi’s had toen reeds een serie fraaie kansen onbenut gelaten om Ignis te achterhalen. Een alles of niets offensief van Levi’s bracht de span ning tot een kookpunt. Via More en Schreur naderde Levi’s bij het ingaan van de laatste drie minuten tot op drie pun ten, 85-88. Het publiek begreep, dat Levi’s nog niet verslagen was en met een ge scandeerd handgeklap werd Levi’s opge zweept. Aanvoerder Kales stimuleerde niet alleen zijn ploeg, maar bracht met twee gave treffers de achterstand tot op 89-90 terug. Nauwelijks een minuut voor het einde vluchtte Nikolic in zijn tweede time-out. Van Bracht, die zich serieus op dit kampioenschap heeft voorbereid, is in de ze voirm, waarmee hij woensdag glorieus de eerste ronde overleefde, inderdaad als een serieuze gegadigde voor één der ere plaatsen te beschouwen. De wijze waarop hij Siebert vernederde, dwong ieders res pect af. Ook dait van Ceulemans, die in de eerste serie van vier partijen vrij was en vanaf de matig bezette tribunes de krachtexplosie van Van Bracht gadesloeg. HAARLEM. Ignis Varese, de trotse Italiaanse basketbalkampioen. is woens dagavond ternauwernood staande gebleven in de hel van de Kennemer-Sporthal in de kwartfinales van de strijd om de Europa-Cup. Na de sensationele triomf van Levi’s over Real Madrid in Madrid, heeft Levi’s in de totaal uitverkochte Ken- nemer Sporthal 3000 toeschouwers willen bewijzen, dat de zege van vorige week geen uitschieter was. Nog niet eer der in de geschiedenis van het vaderland se basketbal heeft een thuisfront zo fana tiek achter zijn favorieten gestaan. Coach Nikolic van Varese, die tot voor gistera vond nauwelijks iets af wist van het Ne derlandse clubbasketbal, zal niet zonder respect voor de Haarlemse ploeg de terug reis naar Italië aanvaarden. Het trotse Ignis, dat reeds twee keer eerder de Wereldbeker veroverde, werd door het onbekende ploegje uit Haarlem, zo sterk Karei Vrolijk was niet de enige die een zware tijd doormaakte. Ook Bill More had het moeilijk met zichzelf, al hoeft hij geen maanden maar slechts een aantal weken terug te kijken om zijn laatste goede match te ontdekken. Sinds de thuis wedstrijd tegen Radio Koch, op 5 januari is het hem slechts sporadisch gelukt om zijn „ouderwetse” peil te bereiken. De laatste vijf wedstrijden leidde dat tot een langdurig verblijf op de spelersbank, wat een funeste uitwerking op het moreel van de getalenteerde Amerikaan had. More: „De moeilijkheid met mij is dat ik me altijd erg intensief op een wedstrijd concentreer. Gaat het in het veld niet zoals ik het wil, dan zet ik er zoveel haast achter om het toch maar beter te doen, HAARLEM Waarschijnlijk ver raste het de 3.000 wildenthousiaste toeschouwers in de Kennemer Sport hal gisteravond nauwelijks dat de als een junior zo fanatieke Frank Kales naast al zijn andere klusjes en pas sant de Mexicaanse uitblinker van Ignis, Manuel Raga, in de eerste helft aan banden legde, dat Gerhard Schreur met gebruik van zijn hele lichaam vanuit de onmogelijkste si tuaties tot onder de vijandelijke bas ket doordrong en dat Kees Akerboom zich na rust een absoluut heerser in de eigen bucket toonde. Zij zijn er de laatste maanden aan gewend geraakt dit drietal tegen sterke opponenten uit te zien blinken. Des te opmerke lijker was het voor de trouwe bezoe kers dat zich in het hoogstaande duel tegen de Italiaanse kampioen twee spelers bij dit uitgelezen trio voeg den, die tot voor kort het contact met de vedetten dreigden te verliezen: Bill More en Karei Vrolijk. ke driebandenspel beter beheersen dan de slanke Zwitser. Deze gaf spontaan toe al heel tevreden te zijn als hij niet voortij dig wordt geëlimineerd. De regels schrijven namelijk voor, dat na de vijfde ronde de twee laagst-geplaat- ste deelnemers automatisch afvallen. Die afgang lijkt al bij voorbaat te zijn toebe deeld aan de frêle Italiaanse jongeling Oddop, die na een ware martelpartij zijn meerdere moest erkennen in de Deen Thögersen en aan de Spanjaard Nadal, wiens internationale routine nauwelijks navenant is aan pure driebandenkennis. Van Bracht, die voor het toernooi in de clinch lag met de organisatoren over vrij- kaartjes voor de vrouwen van de spelers, won ook zijn tweede partij, maar dat gebeurde tegen Oddo weinig overtuigend. De Italiaan, die niet als gewillig slachtof fer wilde fungeren, liet vrijwel geen speelbare bal liggen voor de Waalwijker, die kennelijk moeite had met de elastaci- teit van de banden. Pas nadat de partij ruim 50 beurten was gevorderd, hervond Van Bracht de cadans maar met de 78 beurten die hij nodig had kreeg zijn gemiddelde een ferme deuk. Ceulemans bleef speels de baas over de teleurstellen de Siebert en toonde opnieuw aan dat zijn kansen op prolongatie van de titel hoog moeten worden aangeslagen. Na de eerste speeldag is al een duidelij ke afscheiding tot stand gebracht. Ceule mans, Van Bracht, Dielis en de Oostenrij ker Scherz hebben in ieder gdVal op de eerste dag van het toernooi, dat door de geringe publieke belangstelling een nogal sfeerloos karakter draagt, bewezen dat zij de dienst zullen gaan uitmaken. Wat bete kent, dat voor de overige spelers een figurantenrol is weggelegd. dat ik tenslotte de controle over mezelf verlies”. En wat dat betekent heeft men in het recente verleden herhaaldelijk kunnen constateren. More slaat dan als het ware op hol, pakt alles en iedereen in een poging er bovenop te komen, maar bereikt slechts het tegenovergestelde resultaat. Voor de Europese beker dames won Gerbe de Montceau (Fr) in Jeruzalem de kwartfinalewedstrijd tegen Hapoel met 7453. De ruststand was 3730 voor de Franc; aises. kwam het tenslotte weer tot een vertrou welijk babbeltje. Janbroers: „Ik heb tegen hem gezegd: probeer je te ontspannen. Voor ons hoef je niets meer te bewijzen. Speel je eigen spel en ga niet zo verkwis tend met je krachten om”. Het effect was treffend. Er kwam een als herboren spe ler in het veld, die als enige de volledige speeltijd in actie bleef en daarin niet alleen 28 punten scoorde, maar zich te vens weer in dienst stelde van de ploeg, iets wat er de laatste tijd nogal eens aan mankeerde. Janbroers: „We kunnen wel stellen dat Bill More zich nu, na Gerhard Schreur, ook gerehabiliteerd heeft”. More zowel ais Schreur zorgde voor het leeuwendeel van de Haarlemse pun ten. Beiden kwamen tot een productie van 18-10. Voor Ignis waren het Bisson 16-4, Flaborea 12-12 en Raga 0-15 die zorgden voor de minimale winst van 91-93. Ceulemans later: „Eigenlijk heeft Van Bracht me niet zo verrast. Ik wist dat hij het laatste jaar vooral mentaal veel ster ker is geworden.” Die sterke mentaliteit was in hoge mate debet aan het succes van de Nederlandse kampioen, die minder dan de andere deelnemers moeite had met de zogenaamde dreipunktballen, waarmee in Dortmund wordt gespeeld. Binnen twee uur had Van Bracht zijn nerveuze Duiiltse tegenstander op de knieën. Duidelijk aan geslagen door de imponerende openings- reeks van de Brabander miste Siebert de eenvoudigste stoten. Van Bracht maakte in 50 beurten de 60 caramboles vol, der halve spelend met een gemiddelde van 1.200. Op de andere tafels werd dat moy enne op geen stukken na geëvenaard. Zo had de Belg Dielis liefst 63 beurten nodig tegen de op veiligheid spelende Blanc, wiens trage stoottempo een verlammende invloed heeft op degenen, die het moeilij- onder druk gezet, dat het laatste fluitsig naal van de arbiters Brumen en Bestgen de Italianen als muziek in de oren moet hebben geklonken. Slechts één treffer scheidde Levi’s van een gelijkspel. De 93- 91 nederlaag voor de nationale titelhou ders kan echter nauwelijks een nederlaag genoemd worden. Weliswaar kon Nikolic als excuus voor de kleine zege aanvoeren de afwezigheid van zijn troeven Ossola en Menighin, doch Levi’s moest het stellen zonder Ma- rioneaux, die juist in Madrid zijn grote triomfen vierde. Kenmerkend voor Levi’s was het feit, dat de Haarlemmers kans zagen tot twee keer aan toe een grote achterstand weg te werken en zelfs een voorsprong te nemen. Hoe professioneel Levi’s ook in de Nederlandse competitie mag spelen, op de beslissende momenten tegen Ignis Varese schoot de ploeg tekort. Kleine zwakheden die woensdagavond een triomf over Ignis in de weg stonden Het niet beschikbaar zijn van Mario- neaux noopte de Levi’s coaches een wij ziging aan te brengen in de basisploeg. Franke, Schreur, Moore, Akerboom en aanvoerder Kales vormden de beginop stelling, die overdonderend van start ging. Met een bijna mathematische nauwkeurig heid werd de scoringsdrift van de Italia nen beantwoord. De gewelidg op dreef zijnde Gerhard Schreur bleek voor de Italianen een onoverkomelijk struikelbok. Pas toen Levi’s minder zuiver ging schie ten, bleek het zwakke punt overduidelijk aan Haarlemse zijde. Zowel verdedigend als aanvallend schoot de reboundkracht tekort. De betonnen verdediging van Ignis sloot naar mate de wedstrijd vorderde steeds beter, terwijl Levi’s vrij veel moei te had met de vloeiende en vaak verras sende Italiaanse combinaties. Daarbij kwam nog dat Zanatta en Bisson maar enige vrijheid behoefde te krijgen om de kansen doeltreffend af te ronden. Van een ijzersterke mentaliteit getuigde Levi’s in de slotfase van de eerste helft. Moeiteloos hadden de Italianen zich naar een schijnbaar beslissend lijkende 46-32 voorsprong gespeeld, toen de vonk weer in de Haarlemse machine sloeg. Bill More, de laatste tijd wat uit vorm, speelde als in zijn beste dagen en gesteund door het enthousiaste publiek kwam Levi’s terug. Het onmogelijke werd gepresteerd en in het laatste fluitsignaal van de eerste helft bracht More de achterstand tot 52-50 terug. Gerhard Schreur (15) komt als winnaar uit een duel tussen drie Levi’s-spelers en twee Italianen. V.l.n.r.: Bisson, Schreur, Franke, Vrolijk en Zanatta. is gevallen op het 50.000.is gevallen op het Een extra prijs van f 100.000.is gevallen in de serie R op het nummer en een troostprijs van 2.000.op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van 100.000.is gevallen in de serie S op het nummer en een troostprijs van f 2.000- van elk van de andere series. Een prestatie, die Levi’s direct na het beginsignaal voor de tweede helft verder deed doordrukken. Vanaf dat ogenblik ontspon zich een strijd om de leiding, waarin beide ploegen elkaar nauwelijks iets toegaven. Veel had Ignis in deze fase van de wedstrijd te danken aan het basketbalfenomeen uit Mexico, Manuel Raga, die zijn directe tegenstander Bill More tot wanhoop bracht. Steeds weer bracht een Italiaans blok Raga in scorings- positie. Zelden miste de Mexicaan. Des ondanks bleef Levi’s in het spoor van de Italianen. Kees Akerboom, die voor de rust nauwelijks blijk gaf van zijn aanwe zigheid, groeide langzaam maar zeker naar zijn grote vorm van de laatste tijd. Alle schroom was afgelegd en opslag kregen Flaborea en Vittorio minder kan sen. Voor de Amerikaan kwam er gisteren in het gevecht met de Italianen een einde aan een langdurige crisis, waarin hij alles probeerde, maar niets meer lukte. Vrolijk moet nog langer teruggaan om een match te vinden waarin hij voor het laatst echt heeft geschitterd. Hij zal waarschijnlijk verder moeten graven, dan zijn entree bij de Haarlemmers, want sinds hij vorig seizoen, na een driejarig verblijf bij het Belgische Charleroi, bij Levi’s binnenstap te heeft hij weinig gelegenheid gehad om werkelijk uit te blinken. Oorzaak was niet alleen het grote verschil tussen Charleroi, waar hij gewend was dat de hele ploeg om hem speelde, en Haarlem, waar hij zich opnieuw in het team aan moest passen, maar tevens een langdurige liesblessure, die nu pas lijkt te genezen. Vrolijk, leerling aan het CIOS: „Ik wist bij voorbaat dat ik enige tijd nodig zou hebben om in Nederland te acclimatiseren. Het had echter niet zolang hoeven duren, als ik niet 16 maanden met pijn had gelopen. Ik weet pas sinds kort dat die blessure ontstaan is door een te grote inspanning tijdens een 400-meter op school”. Twee maanden geleden werd hij eraan geopereerd en op het ogenMik wordt hij nog steeds vrijwel dagelijks bestraald. „Ik voel nu dat het vooruit gaat”, aldus Karei Vrolijk (25 jaar), „ik moet er wel iedere middag voor naar het ziekenhuis, maar dat is het me wel waard. Het moet toch mogelijk zijn dat ik mijn niveau van enige jaren terug weer haal. Ik train er nu weer hard voor, want ik ben zeker van plan nog wat jaartjes in de top mee te draaien. Voor dit seizoen was mijn streven nog één keer goed mee te kunnen komen in een belangrijke wedstrijd, en dat is me vanavond gelukt”. De fors gebouwde breker, die van Jan broers en Df Wit 18 minuten de tijd kreeg om zijn waarde te bewijzen, hoopi dat er voor hem weer vette jaren aan zullen breken. Hjj vult aan: „Misschien betekent de wedstrijd van vanavond een keerpunt voor me. Basketbal mag dan een teamsport zijn, als het slecht met je gaat, moet je dat toch zelf als individu verwerken. De laatste tijd ben ik er steeds mee bezig geweest. Ik hoop dat ik nu de oplossing heb gevonden”. 15.zijn gevallen op nummers eindigende op: 50.zijn gevallen op nummers eindigende op: 50.zijn gevallen op nummers eindigende op: 100.zijn gevallen op nummers eindigende op: 100.zijn gevallen op nummers eindigende op: 200.zijn gevallen op nummers eindigende op: 400.zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000.zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van f f f f De prijs van 5.000.— ■1 W.' - 1 1 ft 'ft®: ft fts I

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19